Winst voor Geboren en getogen Ajacied Bobby Haarms: herenteam van Dokko Beenhakker praat met Deen Jensen Geen verder onderzoek naar dood Slotemaker Dubbeltitel voor Riessen en Stewart Hoogspringer Jatsjenko geopereerd Remise Wiersma Voetbalploeg van Polen gewijzigd dinsdag Misbruik Gek van Ajax 14 15 SPORT 1979 1 8 S F P T F M R F. R I 1 aan de hand houden (Van onze basketbalmedewerker) Bobby Haarms: „Uit liefde voor Ajax heb ik de A-cursus laten schieten". (Van onze sportredactie) Marty Riessen: WCT-kampioen JAN PREENEN I sportpuntig j Emancipatie in atletiek it dat t T voor reede en al vijf huis- Irm- e van stant twee 'emis nsief lecht, egeld ïpge- M de lelijk egius fwor- Kos- ueqes erste- geen naar kwa- ;d en 3 niet :ider- ining rlaag (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI. Terwijl Ajax in de loop der jaren het beroemdste doorgangshuis is geworden voor spelers en trainers, is hulptrainer Bobby Haarms deel gaan uit maken van de inventaris. Als geboren en getogen Ajacied („Ik ben hier tegenover het stadion geboren”) is hij er alleen vijf jaar tussenuit geweest om het trainers- vak te leren bij amateurclubs. In 1965 zocht hij zijn jeugdliefde weer op en vanaf dat moment moet hij zich regelma tig in een bowling hebben gewaand, waar Rudi Muts uit Hilversum, Nederlands kampioen speedway, is in- het weekeinde tijdens wedstrijden in Londen ernstig ten val gekomen en zwaargewond overge bracht naar een ziekenhuis. Muts werd in een wedstrijd in de Engelse speedway- competitie door een tegenstander uit de baan gedrukt, vloog tegen de afrastering en kwam onder zijn machine terecht. De artsen constateerden een gebroken nek- wervel. Zijn toestand was maandag nog steeds ernstig. Theo de Rooy, die onlangs nog deel uitmaakte van de Nederlandse wieler ploeg op de 100-kilometertijdrit tijdens het wereldkampioenschap, heeft besloten over te stappen naar de profs. De Rooy, die door bondscoach Rini Wagtmans was opgenomen in de Olympische selectie, zal met ingang van 1 januari van het komen de jaar rijden voor Koga Miyata. Hij zal worden ingebracht in de Belgische forma tie IJsboerke. Na de derde dag heeft het Deens/Zwit- serse koppel Gert Frank René Savary de leiding in de zesdaagse van Londen, de eerste van dit seizoen en de duizendste in de geschiedenis. In dezelfde ronde volgen Sercu/Fritz op de tweede en Allan/Clark op de derde plaats. De Nederlandse com binatie René Pijnen/Jeroen Karstens be zette de vijfde plaats met een ronde ach terstand. Björn Waldegaard en zijn co-equipier Hans Thorszelius hebben in een Ford Escort het derde criterium van Quebec, meetellend voor het rallywereldkampi- oenschap, gewonnen. De Zweden breid den door dit resultaat hun voorsprong op de Fin Mikkola, die in de Canadese stad niet aan de start kwam, uit. Daaruit mag worden afgeleid dat Ajax morgenavond in het Europa- Cupduel tegen HJK in dezelfde opstel ling zal spelen als tegen AZ’67. Over HJK merkte Beenhakker gisteren op: „Het is een ploeg die opportunistisch en dus erg onberekenbaar voetbalt. Ik had een Russische invloed in het spel verwacht, maar wat ik daar zondag zelf van gezien heb is er geen sprake van. Vaste patronen zijn niet te ont dekken.” Het door coach Rytkonen geleide HJK bevat zeven spelers die regelma tig in het Finse nationale elftal optre den: doelman Isoaho, libero Forssel, de aanvoerder die al 40 interlands op zijn naam heeft staan, voorstopper Dah- lund, de middenvelders Toivola (in 1978 Fins speler van het jaar), Rautia- nen en Backman en aanvaller Ismail, die vorig jaar topscorer in Finland werd met 20 treffers in 22 wedstrijden. Het op semi-professionele basis wer kende HJK speelt in het Olympisch Stadion van Helsinki dat een capaci teit heeft van 48.000 toeschouwers. Tij dens competitiewedstrijden trekt de ploeg meestal niet meer dan 2 d 3000 belangstellenden. Van de ontmoeting tegen Ajax wordt in financieel opzicht echter veel verwacht. In de voorver koop zijn al 5000 kaarten verkocht. HJK was voor het laatst actief in Eu- ropa-Cupvoetbal in het seizoen 1975- ’76 toen het in de. openingsronde van het UEFA-Cuptoemooi met 1-2, 1-4 werd verslagen door Hertha BSC. de oefenmeesters als kegels omver wer den geworpen. In 14,5 jaar werkte hij acht trainers af. Haarms: „Ik kan me nu heel gemakke lijk bij de situatie neerleggen. Vier jaar geleden heb ik de kans gehad om A- trainer te worden. Ik had op de cursus nog twee maanden voor de boeg, maar toen riep Michels me om bij hem op het veld te komen werken. Tot dan toe was ik met de jeugd bezig en kon ik het trainen en het volgen van die cursus combineren. Als assistent van Michels kwam ik aan die lessen niet meer toe en heb ik uit liefde voor Ajax die cursus maar laten schieten. De ambitie om A-trainer te worden is er nog steeds, maar ik realiseer me dat het nu tussen al die jonge gasten moeilijk zou zijn om alsnog dat papiertje te halen”. „Zo’n succes als tegen AZ afgelopen zondag is leuk, maar we zijn er nog niet. De spelers moeten weer met beide benen op de grond worden gezet. Sommigen hebben zich in de afgelopen maanden overschat, door de successen die zij met Ajax hebben behaald. Zij zijn tweemaal kampioen van Nederland geworden en eenmaal hebben ze ook nog de beker gewonnen. Ze denken dan ook al heel wat bereikt te hebben, maar ze vergeten dat het vroeger voor Ajax allemaal heel nor maal was. „De enigen, die van deze groep (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Nauwelijks enkele weken nadat in Montreal het voor drie kwart uit dames bestaande Women Com mittee van de Internationale atletiek fe deratie (IAAF) had besloten dat er nu maar eens een einde moet komen aan de discriminatie van de vrouw in de atle tiek, maakte de Atletiekunie (KNAU) gis teren in Amsterdam bekend dat Neder land een vooraanstaande rol gaat spelen op het terrein van sportieve emancipatie. Gesteund door een internationaal cosme ticabedrijf, dat voor de komende twee jaar anderhalf ton in het lange-afstands- lopen voor vrouwen gaat pompen, gaat de Koninklijke Nederlandsche Atletiek Unie met ingang van volgend jaar die emancipatie aanpakken. Den Haag krijgt volgend jaar maart de primeur, als Olympia ’48 voor het eerst in de Nederlandse atletiekgeschiedenis een zogenaamde „Fun-run” over 5 kilometer alleen voor dames zal organiseren. In ok tober is het de beurt aan Amsterdam en in april 1981 aan Lisse. Het door de vrouwen af te leggen aantal kilometers in dit loop circuit loopt telkens op tot aan september 1981 wanneer in Benelux-verband een da- mesmarathon wordt gehouden. „Als wij dat ook zouden doen, dan zou den we het kunnen vergeten. Bij een voet balclub is nu eenmaal een harde mentali teit nodig. Dat was zo in de tijd van Michels, die een speler een boete gaf als hij niet in bad ging en dat is nu nog zo”. „Van nature is hij erg gemakkelijk. Van jongs af aan is hij altijd begeleid. Als pupil al. Als je hem dan even loslaat, maakt hij er prompt misbruik van. Dan pakt hij je hele hand of zelfs je hele lichaam. Ik ken een directeur van een verzekeringsmaatschappij, die 40 jonge lui in dienst heeft. Die man is een cursus gaan volgen om zijn personeel beter te gaan begrijpen”. „De afgelopen week hebben Leo Been hakker en ik geprobeerd om de jongens te injecteren, hen weer doelbewust te ma ken door ons enthousiasme op hen over te brengen. Nogmaals, tegen AZ was er ver betering zichtbaar, maar we zullen die jongens kort moeten houden om die lijn door te trekken”. Vergeleken met andere sporters, en dan vooral individuele sportmensen, maken voetballers dan ook op het punt zelf-disci- pline een onvolwassen indruk. Haarms: „Kees Koppelaar, die uit de atletiekwe- reld komt en bij Ajax de looptrainingen verzorgt, zegt: we geven atleten een sche ma mee en zo’n jongen of meisje gaat dan zelf lopen, zonder dat er van controle sprake hoeft te zijn. Bij voetballers is dat onmogelijk. Een uitzondering is Johan Cruijff en nu bijvoorbeeld Simon Taha- mata. Die vreet voetbal”. Iemand die heel blij is met die ontwikke ling is de Amsterdamse Kathrine V. Swit zer, de Amerikaanse die als eerste vrouw onder de schuilnaam K. V. Switzer in 1967 deelnam aan de Boston-marathon. Een poging die haar door de wedstrijdleiding niet in dank werd afgenomen want hard handig probeerde men haar overigens tevergeefs tijdens de race uit de wed strijd te halen. De Amerikaanse die maan dag in Amsterdam tijdensde KNAU- Persconferentie aanwezig was. haalde die ■fr KNAU-voorzitter Wim de Beer: ..De mens in beweging brengen staat als doel voorop herinnering nog eens op. Een herinnering aan een historisch moment want tegen woordig wordt het een steeds meer geac cepteerde zaak dat dames zich aan de lange afstanden wagen. „En dat ze daarvoor ook fysiek en psy chisch heel goed in staat zijn, hebben tal van onderzoeken aangetoond”, vertelde KNAU’s trainingscoördinator Bob Bover- man, die zijn trainersstaf door die sponso ring uitgebreid ziet met één man, de Zuid- hollander Wim Verhoorn. „Wij zijn met deze steun bijzonder blij”, aldus KNAU-voorzitter Wim de Beer. „Het gaat hier duidelijk om soft-sponso- ring, waarbij het doel, de mens in bewe ging brengen, voorop stant. Dit rijmt helemaal met onze doelstellingen”, aldus de voorzitter van de KNAU, de kleinste sportbond die zich mag verheugen in de steun van het bedrijf, dat verder actief is het organiseren van vrouwenmara thons in Amerika, Engeland, Austra lië, Japan en West-Duitsland. In dit laat ste land wordt zaterdag in Waldniel een grote internationale damesmarathon ge houden waaraan ook enkele Nederlandse atletes zullen deelnemen. ZANDVOORT. Er zal geen nader onderzoek worden ingesteld naar de oorzaken van het ongeluk op het circuit van Zandvoort, dat afgelopen zondag autocoureur Rob Slotemaker het leven kostte. Volgens Johan Beerepoot, de directeur van de Cenav, organisator van de races om de Trophy of the Dunes, zijn er geen fouten gemaakt door de wedstrijdleiding. WOODLANDS. Marty Riessen en Sherwood Stewart hebben in Woodlands de WCT-tennistitel in het dubbelspel overgenomen van Tom Okker en Wojtek Fibak. De als tweede geplaatste Ameri kanen wonnen in de eindstrijd van het met 150.000 dollar gedoteerde toernooi door opgave van de gelegenheidscombi natie Bob Carmichael uit Australië en Tim Gullikson uit de Verenigde Staten, die in de kwartfinales Okker en Fibak verrassend hadden uitgeschakeld. Riessen en Stewart wonnen de eerste set vrij gemakkelijk met 6-2. In de tweede set was de stand 2-2, toen de 39-jarige Carmi chael ten val kwam en een meniscus blessure in de rechterknie opliep. In Memphis werd de einduitslag tussen de Davis Cupteams van de Verenigde Staten en Argentinië in de finale van de Amerikaanse zone 4-1. Guillermo Vilas had tegen Vitas Gerulaitis de eerste set met 9-7 op zijn naam geschreven, stond in de tweede met 0-3 achter toen de Ameri kaan opgaf. IJMUIDEN. Slechts Dokko en de dames van Akrides konden het afgelopen weekend in de basketbalcompetitie tot de volle winst komen. Minder succesvol waren de jeugdploegen van Akrides en de heren van Exercitia. Exercitia kwam zelfs twee keer binnen de lijnen. Eerst werd zaterdagavond met 47-77 van The Blue Stars verloren, terwijl zon dag in Amsterdam Landslake Lions met 107-54 te sterk was, waardoor Exercitia voor verdere deelname aan de bekerstrijd werd uitgeschakeld. DokkoSDO 63-51 (rust 31-25). Topsco rers Dokko: Cor Haver (10-12), Joop van Rijn (7-6) en Ab van der Burg (7-6). Een met slechts zes spelers opererend Dokko Co Haver, Martin en Bernard van Schaik ontbraken heeft het tegen SDO niet al te moeilijk gehad. De Hille- gomse formatie, die onder meer Hans Boekenstein in de afgelopen overschrij- vingsperiode verloor, moest het voorna melijk van playing-coach Jan Kamerbeek (8-5) hebben. Via 43-31 beperkte de thuis club er zich in de slotfase toe de voordeli ge marge te consolideren. WARSCHAU. De Poolse bondscoach Ryszard Kulesza heeft voor de interland wedstrijd tegen Oost-Duitsland op 26 september in Chorzow, in het kader van het toernooi om de Europese beker voor landenteams, zijn selectie op drie plaat sen gewijzigd. Ogaza, Wojcicki en Lipka die vorige week met de olympische ploeg tegen Tsje- choslowakije speelden en niet beschik baar waren voor de interland tegen Zwit serland, zijn terug. Hemrijk Szumanows- ki, Kmiecik en Faber zijn uit de selectie verdwenen. Akrides—BV Lisse 52-78 (rust 17-31). Topscorers Akrides: Eric Hendriks (10-6) en Michel Kuyer (2-11). Een nerveus en zonder zelfvertrouwen opererend Akrides heeft geen kans gezien Lisse in moeilijkheden te brengen. Zowel in defensief als offensief opzicht was Lis se duidelijk de betere ploeg. AkridesOnze Gezellen 35-40 (rust 12- 19). Topscoorsters Hellen Post (8-4). Het gemis van de voortijdig vertrokken Hellen Post en Corina Duin kwam Akri des na een 35-34 voorsprong in de slotfase op een kleine nederlaag te staan. RIJSSEN. De eerste van de vijf par tijen uit de oefentweekamp tussen Harm Wiersma en de tegenwoordig in de Ver enigde Staten wonenende oud-wereld- kampioen dammen Iser Koeperman, is gisteren in Rijssen in remise geëindigd. In de partij die ruim vier uur duurde werd na 55 zetten tot deling van de punten besloten. Wiersma had groot positioneel voordeel maar Koeperman vermeed com plicaties en bereikte uiteindelijk toch nog remise. Voor Wiersma is het een voorbe reiding op de tweekamp tegen wereld kampioen Anatoli Gantwarg, die van 1 t.m. 27 oktober in Utrecht wordt ge houden. WilskrachtAkrides 53-62 (rust 27-34). Topscoorsters Akrides: Loes de Loor (4- 10), Margriet Haver (6-3) en Wilma Wessel (7-2). In Amsterdam hebben de Akrides-da- mes met de traditie gebroken, dat de eer ste competitiewedstrijd verloren moet gaan. De ploeg kende deze keer geen zenuwen en kon bovendien rekenen op het goede spel van Corina Duin, die veel reboundwerk voor haar rekening nam. De thuisclub, die tot 19-19 gelijke tred met Akrides kon houden, moest daarna aan de gasten toestaan dat zij zonder moeite kon den weglopen naar een verdiende zege. 7-9). Ina ibeth „Veel mensen hebben me voor gek ver klaard dat ik er indertijd mee ben gestopt, maar zelf heb ik er altijd nog geen spijt van. Ik ben vergroeid met Ajax”. Met enige zelfspot merkt hij op dat hij zichzelf is gaan beschouwen als de „op passer van de trainer”. Een luister- en kijkdienst, die niet heeft kunnen verhin deren dat Cor Brom voor de competitie een aantal duistere zaken heeft afgehan deld, in een periode waarin het bestuur van Ajax bij vlagen vrij grof op de man (brom) speelde. In 1974, toen Knobel vier wedstrijden voor het einde van de competitie buiten bedrijf werd gesteld. Voor het overige werkte Haarms op het tweede plan. De inmiddels 45-jarige Amsterdammer heeft er echter nooit een probleem van ge maakt. Zondag verzorgde hij de ingelaste training bij Ajax, terwijl Beenhakker voor een extra analyse van Ajax’ eerste tegenstander in het Europa-Cuptoernooi, HJK, alvast vooruitging naar Helsinki. „Hij is er helemaal bezeten van. Cruijff en Tahamata denken dag en nacht aan voetbal. Ik heb Johan urenlang in zijn eentje op het veld zien lopen, steeds maar weer nieuwe schijnbewegingen uitprobe rend. Tahamata is ook zo leergierig. Die wilde op een gegeven moment graag de' film van Johan Cruijff zien, om toch maar wat bij te leren. De meeste anderen zijn het vak vergeten als ze de poort bij Ajax uitrijden”. Wedstrijden dus, een trainer-coach, een nog samen te stellen selectiegroep. waarin zeker de Limburgse Claire Spauwen en de Noordhollandse atletes Marga Wokke en Ploni Scheringa te vinden zullen zijn, centrale en regionale trainingen, keurin gen enz., kortom een volwassen aanpak. Iets waarop de mannelijke marathon top zelfs jaloers kan zijn want die ontbeert een sponsor die zo’n anderhalve ton in de atletiek steekt. Exercitia—The Blue Stars 47-77 (rust 22-45). Topscorers Exercitia: Ruud de Greef (10-4) en Hugo de Fauwe (2-12). Een door overschrijvingen versterkt The Blue Stars heeft in ÏJmuiden niet al te veel moeite gehad Exercitia af te troeven. Van beslissende betekenis was in dit tref fen de routine en schotvaardigheid van de Amsterdammers, die regelmatig konden bouwen aan een ruime zege. Bobby Haarms, regelmatig uitgeroepen tot de beste hulptrainer in de eredivisie, wilde er echter geen commentaar op ge ven: „Aan mijn liefde voor Ajax heeft het in ieder geval allemaal niets kunnen ver anderen. Al zouden de ergste dingen bij Ajax gebeuren, dan nog zou ik niet blasé kunnen worden. Ik ben gek van Ajax, die club betekent alles voor me. Ik ga altijd van het standpunt uit dat we verder moeten gaan. Zeker nu”. een Europa Cup in hun handen hebben gehad zijn Ruud Krol en ik". Om de spelers weer in de realiteit terug te brengen, zijn de afgelopen week talloze gesprekken gevoerd en zijn de spelers op de training aangepakt als stond een expe ditie naar Libanon voor de deur. „Langs de harde weg willen we de spelers weer discipline bijbrengen. Als die terugkomt moeten we het met deze kwaliteit tot het eind van het seizoen kunnen redden”. De negende, Leo Beenhakker, ver scheen vorige week op het toneel waar kort tevoren Cor Brom ochter het doek was verdwenen. Beenhakker werd met zijn A-diploma hoofdtrainer, Haarms, die de vereiste papieren nog altijd mist, mees terknecht. Slechts eenmaal werd hem de hoofdrol gegund, of liever gezegd opge drongen. (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI. Trainer Leo Been hakker van Ajax zal vandaag een ge sprek hebben met Henning Jensen, de Deen voor wie zaterdagavond onver wacht geen plaats was in het elftal dat AZ’67 in Alkmaar met 3-2 versloeg. Beenhakker ontkent dat de voor 600.000 gulden van Real Madrid overgekomen Jensen in navolging van Karei Bonsink bij Ajax op dood spoor is geraakt: „Jensen is niet uitgeran geerd. Alleen op dit moment is er geen plaats voor hem. Hij zal gewoon hard moeten werken om die plaats te ver dienen. Hoe wij zijn toekomst bij Ajax zien, krijgt hij vandaag van ons te horen.” Het lange-afstandlopen voor vrouwen werd heel lang door de vooral mannelijke internationale bestuurderen tegengehou den. Zelfs volgend jaar in Moskou bij de Olympische Spelen mogen de dames niet meer dan 1500 meter lopen. De IA AF overweegt inmiddels zelf heel sterk na 1981 de 5 en 10 kilometer en in 1983 de marathon officieel op te nemen in het damesprogramma. „De baancommissarissen hebben de rijders met vlagsignalen duidelijk gemaakt da>t er olie op de baan terecht was gekomen. Voordat Slotemaker zijn fatale slip maakte, hebben wel acht d negen wagens de plek gepasseerd waar de olie lag. Slotemaker heeft ondanks de waarschuwingen waarschijnlijk toch iets te hard gereden. Het waarom daarvan blijft altijd een vraag. Zondagavond is het onder zoek al afgesloten, omdat er niets onregelmatigs werd ontdekt”. Rob Slotemaker wordt donderdag gecremeerd op Westerveld in Driehuis. Wijk inkert Full nd4 4- )bsta- romp keren fwor- icren- voort in de •echt. Berry Leo isma, Willi- Vanuit de Ajax-klas is dit jaar keer op keer geroepen om een ouderwetse school meester die de leerlingen krachtig zou moeten aanpakken. Een opvallend ver schijnsel in het profvoetbal, waar het woord „zelfdiscipline” kennelijk een on bekend begrip is. Haarms: „Een voetbal ler moet je steeds begeleiden. Die kan niets alleen. Alleen in het veld, daar moet hij zelf wel initiatief en inzicht tonen, anders gaat hij onder. Maar zodra hij naast het veld staat, moet je die voetballer weer bij de hand, pakken”. De zeventien geselecteerden zijn: Doel: Ku- kla (Stal Mielic) en Mowlik (Lech Poznan), verdediging: Dziuba (LKS Lodz), Janas (Legia Warschau), Rudy (Zaglebie Sosnowiec), Wieczo rek (Gornik Zabrze), Antoni Szymanovski (Gwardia Warschau), middenveld en aanval: Wojcicki (Odra Opole), I.ato (Stal Mielic), Ter- lecki (LKS), Nawalka en Lipka (Wisla Krakau), Majewski (Legia), Mazur (Zaglebie). Sybis (Slask). Ogaza (Szombierki Bytom), Boniek (Widzew Lodz). MOSKOU. Vladimir Jatsjenko, de Russische wereldrecordhouder hoog springen in de open lucht (2,34 m) en indoor (2,35 m) blijkt vorige week dins dag in Moskou te zijn geopereerd aan zijn linkerbeen. Uit het been waar hij mee afzet is de meniscus verwijderd. Het dag blad „Isvestia” heeft dat gisteren bekend gemaakt. Het was al geruime tijd bekend dat de 20-jarige Jatsjenko, die vorig jaar augus tus in Praag Europees kampioen werd, met een blessure sukkelde. Alleen in het begin van dit seizoen heeft Jatsjenko met wisselend succes enkele wedstrijden ge daan. Hij kwam echter niet voor de Sov- jet-Unie uit in de finale van de strijd om de Europese beker in Turijn en startte ook niet in Montreal bij de wedstrijden om de wereldbeker. Ook bij de Spartakiade in juli in Moskou liet Jatsjenko verstek gaan. Volgens de „Isvestia” heeft Jatsjenko daags na de operatie reeds gesproken met een van de medische begeleiders van de Russische atletiekploeg over een aange past trainingsschema. „Voetballers moet je Landslake LionsExercitia 107-54 (rust 40-23). Topscorers Exercitia: Paul Snijder (6-7), Bart Deerenberg (8-2) en Ruud de Greef (8-2). Een helft lang heeft Exercitia een condi tioneel sterker Landslake Lions goed par tij kunnen geven. In de tweede helft was de thuisclub echter vooral in de laatste tien minuten oppermachtig en werd het IJmuidense verzet volledig gebroken.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15