Macro-economische verkenning Staatshuishoudboekje negen miljard hoger Begrotingsbeeld voor 1980 I I I I <r DIT IS EEN MILJARD... A a 17 PRINSJESDAG DINSDAG 1 8 SEPTEMBER 19 7 9 (Van onze redactie binnenland) 1/ a DEN HAAG. Naast de verwachtin gen die het kabinet vandaag op Prinsjes dag heeft uitgesproken in zijn miljoenen nota, heeft ook het Centraal Plan Bureau voorspellingen gedaan in zijn macro-eco nomische verkenning 1980. Belangrijkste conclusie uit die verkenning is, dat geen verdere stijging van de werkloosheid wordt verwacht. O// o R'JKSBEGROTINGTELT MILJARDEN GULDENS anp maar Hoofdstukken 1980 9 CPB: voor 1980 geen stijging werkloosheid 9.364 9.884 Troonrede (4.0) (4.2) (4.6) (l if ...OF ER IS ca. 2x DE Tir 7 4 I ->• Op de tweede pagina: Analyse door Frans Nypels. Op de achtste pagina: Rijk draagt bij in tekort Staatsvissersha- venbedrijf. Die werkloosheid zal evenals dit jaar, gemiddeld 210.000 personen belopen. Verder laat het planbureau weten voor het volgend jaar te geloven in een minder krachtige groei van de uitvoer, een toenemende prijsstij ging en zal de gemiddelde (modale) werknemer zijn koopkracht niet zien toenemen. De produktie van de bedrijven zal het volgend jaar met 2,5 procent stijgen, wat een half procent minder is dan de stijging, die dit jaar wordt verwacht. Dit houdt onder DEN HAAG. Koningin Ju liana heeft dinsdagmiddag de nieuwe zitting van de Staten- Generaal geopend met het uit spreken van de Troonrede. Dit geschiedde in een verenigde ver gadering van de Eerste Kamer en Tweede Kamer, in de Rid derzaal te Den Haag. Overzicht van de belangrijkste onder werpen die u op de negen pagina’s van ons begrotingsbijvoegsel kunt aantreffen: Op de derde pagina: Arbeidsplaatsentoeslag moet banen op leveren Op de eerste pagina: Volgend jaar geen verdere stijging van de werkloosheid, aldus het Centraal Planbureau. Troonrede van koningin Juliana. Renteaftrek consumptief krediet aan banden. Sombere toekomst voor detailhandel. Op de vijfde pagina: Komende vijf jaar 2,7 miljard voor ener- giêbesparing. 125 miljoen extra voor minderheden. Milieubeleid wordt veel duurder. Op de zesde pagina: Welzijnsbeleid bij CRM steeds meer centraal. Bezinning op prioriteiten voor de kunst. Geen geld voor aanleg nieuwe wegen. Op de zevende pagina: In buitenlands beleid meer accent op eigen belangen. Voor kernbewapening geen politiek van schone handen. Consolidatie samenwerking Europese Gemeenschap. lijden geen koopkrachtverlies, wanneer de voorindexe- ring per 1 oktober 1979 het komende jaar gefaseerd zou worden afgebouwd. Werknemers met een inkomen gelijk aan of iets boven het minimumloon gaan er in koopkracht nog enigszins op Andere voorspellingen van het Centraal Plan Bureau: de investeringen van het bedrijfsleven zullen in 1980 niet toenemen, nadat zij ook in 1979 geen groei zullen hebben vertoond. De goedereninvoer zal in volume nog maar met 2,5 procent toenemen na een stijging van 5 procent in 1979. De loonkosten per eenheid produkt in de verwer- Handhaving of zelfs enige verbetering van de koopkracht (exclusief incidenteel). Ook volgend jaar radioactief afval in zee. Zeevisserij: grotere vangsten, minder opbrengsten. Pas in eerste helft 1980 beslissing over voorhaven. Land- en tuinbouw heeft goed geboerd. Op de negende pagina: Aangepast Schiphol kan groei tot 2000 opvangen. Schipholspoorlijn vergt ruim honderd miljoen gulden. Beslissing over F-29 valt binnen half jaar. Nieuwe woongebieden nodig voor op lossen stadsvernieuwing. Miljoenen voor wegen rond Amsterdam. (Van onze binnenland-redactie) DEN HAAG. De voor het volgend jaar geldende miljoenennota die vandaag door het kabinet is gepresenteerd, is bijna negen miljard gulden hoger dan die voor dit jaar. Rijk Uitgaven Ontvangen Fondsen Uitgaven Ontvangen Financieringstekort (Idem als procent nationale inkomen) 102.4 88.8 - 13.6 bedrag 8 3.801 4.341 105.125 EEN MENS HEEFT ca. 7 6 JAAR NODIG OM ALLEGETALLEN TOT 1 MILJARD OP TE SCHR'J- VEN. FIETSEN IN ONS LAND MEE TE BETALEN 9.088 8.368 2.536 2.083 13.205 128 81 6 101.3 88.7 - 12.6 111.6 100.5 - 11.1 4.495 4.279 114.893 197 2.909 2.749 5.543 21.919 9.844 2.741 10.862 10.099 9.775 2.715 2.243 14.398 22.1 21.2 - 0.9 - 12.0 137 95 20.3 21.1 0.8 - 12.8 o\ o I I I I I I I I I I I I I 177 2.644 2.615 5.229 20.592 8.310 2.550 10.005 19.4 20.6 1.2 - 11.4 eigen welzijn en dat van anderen. Het besef van die verantwoor delijkheid verschraalt wanneer te gemakkelijk en uitsluitend de gemeenschap wordt aangewezen om in tekorten aan welzijn te voorzien. Bij het dragen van persoonlijke verantwoordelijkheid horen inspraak en medezeggenschap. De ontwikkeling daarvan zal zich voortzetten, vooral nu meer vorming en onderwijs steeds meer burgers gaan bereiken. Het kabinet neemt in die ontwikkeling een actief aandeel. Zo zal in het komende parlementaire jaar een aanvang worden gemaakt met decentralisatie van de maatschap pelijke dienstverlening. Ook zal het kabinet dan zijn standpunt bepalen over het democratisch en doelmatig functioneren van gesubsidieerde instellingen. Om haar groeiende taken naar behoren te kunnen vervullen heeft de overheid steeds meer informatie nodig. De bewerking van de vele gegevens door computers houdt gevaren in voor de persoonlijke levenssfeer van de burgers. Door middel van nade re regels zal de wet die levenssfeer moeten veiligstellen. In onze hoogst ingewikkelde samenleving raakt menige burger op zoek naar zijn recht het spoor bijster. Onze wetgeving is weliswaar vrijgevig in het aanreiken van middelen tot rechtsbe scherming, ook tegen de overheid maar de rechtzoekende weet er vaak geen raad mee. Dat maakt de verlening van rechtshulp steeds belangrijker. Een voorontwerp van wet daaromtrent is in aantocht. In grote delen van de wereld ontberen mensen zelfs nog wat nodig is om in leven te kunnen blijven. Dienstvaardigheid vooral jegens de armste landen behoort voorrang te behouden, ook in de minder overvloedige jaren die voor ons liggen. Onlangs is gebleken hoezeer het lot van de vluchtelingen in Zuidoost-Azië ons allen beroert. De regering biedt een helpende hand bij het lenigen van hun nood, door mensen op te nemen in ons land en door het verstrekken van financiële hulp. De onderlinge afhankelijkheid van de staten zal, zowel binnen Europa als daarbuiten, bij voortduring toenemen. In de jaren tachtig zal de Europese Gemeenschap door de toetreding van eerst Griekenland en later Portugal en Spanje worden verruimd. Het thans rechtstreeks gekozen Europese Parlement behoort meer zeggenschap te krijgen. Het aantal echte democratieën in de wereld is klein. In tal van landen vinden schendingen plaats van de rechten van de mens en is van werkelijke vrijheid tot persoonlijke ontplooiing nauwe lijks sprake. Ook uit ons buitenlands beleid blijkt dat wij daarin niet willen berusten. Van vitale betekenis is de zorg voor internationale vrede en veiligheid in het kader van het Atlantisch Bondgenootschap en van de Verenigde Naties. Bij het nemen van beslissingen over modernisering van tacti sche nucleaire wapens, waarvoor de Alliantie binnen afzienbare tijd wordt geplaatst, zal het kabinet in zijn streven de afhanke lijkheid van kernwapens te verminderen, grote aandacht schen ken aan wapenbeheersing. Veel respect heeft de regering voor de plichtsbetrachting waarmee onze militairen hun vredestaak in de Libanon ver vullen. Over de mogelijkheden tot herziening van de verhoudingen tussen de Nederlandse Antillen, de eilanden van de Nederlandse Antillen en Nederland zal de Koninkrijkswerkgroep naar ver wachting in het komende jaar rapport uitbrengen. Ook zal in dat jaar de indiening van de reeks van wetsontwer pen tot herziening van de Grondwet worden voltooid. Leden van de Staten-Generaal, Onder een economisch ongunstig gesternte hervat u vandaag uw werkzaamheid. Zware beslissingen moeten worden geno men. De regering biedt u in de toelichtingen op de heden in te dienen begroting een samenstel van plannen aan waarmee gepoogd wordt het hoofd te bieden aan de problemen van nu en van de naderende toekomst. Het is echter niet alleen de overheid die geroepen is om die problemen op te lossen. Zij is daartoe alleen ook niet in staat. De burgers van ons land zullen hiertoe ook moeten bijdragen. De regering vertrouwt erop dat het overleg met u, de volksver tegenwoordiging, zal worden gevoerd in een geest van verant woordelijkheid en van saamhorigheid vooral met de zwaksten in ons eigen land en over onze grenzen. Van uw inzicht en volharding zal veel worden gevraagd. Moge dat werk worden gedaan in het vertrouwen dat velen u wijsheid toewensen en om zegen voor u bidden. Hiermee verklaar ik de zitting der Staten-Generaal geopend. maakt. Bij de overheid zal een regeling voor vrijwillige vervroeg de uittreding worden ingevoerd. Buiten de marktsector zullen tien- tot vijftienduizend arbeidsplaatsen voor werkzoekenden ter beschikking komen. De toeneming van het energieverbruik moet door besparingen sterk worden getemperd. Dezer dagen krijgt u het eerste deel van de nota Energiebeleid. Daarin worden ver strekkende maatrege len aangekondigd. De aargasprijzen moeten worden verhoogd. Verder moet ons land minder afhankelijk worden van de invoer van olie, dat vergt, naast besparing, het benutten van andersoor tige energie. De beslissing over het al dan niet in ruimere mate toepassen van kernenergie in ons land, zal met de grootste zorgvuldigheid worden voorbereid. De komende maatschappe lijke discussie staat hierbij centraal. Dat het gebruik van kernenergie huiver wekt komt mede omdat ons land zo dicht bevolkt is. Dit stelt hoge eisen aan de zorg voor mens en milieu en aan de inrichting van de ruimte. U hebt al nota’s ontvangen over de Waddenzee, over de landelijke gebieden en over de toekomstige structuur van verkeer en vervoer. Het kabinet acht duidelijkheid geboden over de toe komst van de Markerwaard. Het zal zijn voorlopig oordeel hierover binnenkort formuleren. Ook zal het kabinet in de komende maanden zijn oordeel kenbaar maken over de toekom stige behoefte aan luchthavens in ons land. Landbouwgrond is schaars geworden en de structuur van de bedrijven moet worden versterkt. Op til is de indiening van een wetsontwerp dat, mede ter beteugeling van de prijzen, een stelsel invoert van landbouwkundige toetsing bij overdracht van land bouwgronden. In alle hoog geïndustrialiseerde landen wordt het leefmilieu bedreigd. Het moet ons een deel van onze welvaart waard zijn die bedreiging af te wenden. Voorstellen voor nieuwe wetgeving omtrent milieugevaarlijke stoffen en bodembescherming zullen het volgend jaar worden ingediend. Ons land is vol, ten dele overvol. Dat wreekt zich ook in het wegverkeer. Het aantal slachtoffers van verkeersongevallen daalt gelukkig, maar is nog onaanvaardbaar hoog. Het kabinet zal u straks een Tweede Meerjarenplan Personenvervoer aanbie den dat voor het eerste traject van de jaren tachtig onder meer aangeeft wat er kan worden gedaan ten behoeve van het open baar vervoer en van de wegenbouw. Intussen vindt het opheffen van gevaarlijke knopen in het wegverkeer voortgang. In de Nederlandse samenleving neemt het aantal mensen van vreemde taal en cultuur snel toe. Vooral in de grote steden schept dat problemen. Het gaat om goede huisvesting voor buitenlandse werknemers en vele anderen, om aangepast onderwijs en om blijvende werkgelegenheid. Maar er is ook een geestelijke opga ve: in het leven van alle dag de verdraagzaamheid te betrachten die we anderen plegen voor te houden. De rijksbegroting voor het komende jaar getuigt van de prioriteit die de regering aan het beleid ten aanzien van de minderheden toekent. De maatschappij zo in te richten dat een ieder, een eerlijke kans op persoonlijke ontplooiing krijgt is overigens niet een taak die alleen betrekking heeft op mensen van vreemde herkomst. In de jaren tachtig zal de vraag van vrouwen om een plaats in het arbeidsbestel veel groter worden. Mede daarom wil het kabinet deeltijdarbeid bevorderen. Het wil ook de mogelijkheden van opleiding en bijscholing verruimen. Voorts zal het de weg effenen naar de oprichting van een open universiteit. Onze wetgeving bevat nog een aantal bepalingen die onder scheid maken tussen mannen en vrouwen en ook tussen gehuw den en ongehuwden. Tot het wegnemen van ongerechtvaardigde verschillen zullen nadere initiatieven worden genomen. Ook aan de achterstelling van het buiten huwelijk geboren kind zal een einde worden gemaakt. Recht doen aan de waardigheid van de mens houdt meer in dan zorg dragen voor zijn welzijn. Daartoe is het ook nodig ieder in staat te stellen persoonlijke verantwoordelijkheid te dragen voor ELKE NEDERLANDER KAN ER ca. 72 GULDEN VAN KR'JGEN... OFER IS VOOR BUNA 90.000 KILO F'JNGOUD VAN TE KOPEN. De letterlijke tekst van de Troonrede luidt: Leden van de Staten-Gene raal, In de jaren tachtig aan de vooravond waarvan wij nu staan zullen zich waarschijn lijk ingrijpende veranderingen voltrekken in de internationale en de nationale samenleving. Het proces van internationa le arbeidsverdeling en ver schuiving van produkties naar andere landen is in volle gang. Ook ontwikkelingslanden ra ken in dit proces betrokken. Zij klimmen daardoor op naar een minder ongunstige positie. De ze ontwikkeling is gewenst, maar stelt een nieuwe uitdaging aan onze veerkracht en vinding rijkheid. Immers, wij zouden toch al te maken krijgen met een slechts geringe economische groei. Er zal veel minder te verdelen zijn dan in de uitbundige jaren zestig en zelfs minder dan in het nabije verleden. Temeer dient zich dit vooruitzicht aan door het snel schaarser en dus duurder worden van energie. Onder die omstandigheden zullen wij tevreden moeten zijn met de hoge welvaart die ons land al is ten deel gevallen. De geringe toeneming die nog binnen het bereik ligt zal vooral besteed moeten worden voor het scheppen van betere inkomens verhoudingen. Zo is er reden meer te betalen voor zwaar of onaangenaam werk en ook omgekeerd. Onze welvaart bestaat niet alleen uit de particuliere inkomens, maar ook uit de talrijke voorzieningen die de burgers van ons land van gemeenschapswege ten dienste staan. Willen we de totaliteit van die voorzieningen op peil houden en ook de werkge legenheid, dan is matiging van de particuliere inkomens noodza kelijk. Blijft die matiging uit, dan betalen de gemeenschapsvoor zieningen het gelag ofwel de werkgelegenheid of misschien zelfs beide. In het komende tijdvak valt er niet meer te ontkomen aan een keuze tussen enerzijds verhoging van uitgaven als, bijvoorbeeld, voor woningbouw en stadsvernieuwing, onderwijs en milieu en anderzijds nog verdere verhoging van de particuliere con sumptie. De totale begrotingssom bedraagt 114.893 miljoen gulden tegen 105.125 miljoen dit jaar. Verdeeld over de departementen, belopen de uitgaven (in miljoenen gul dens): Het begrotingsbeeld voor het volgend jaar ziet er exclusief aflossingen van de staatsschuld als volgt uit: (in miljarden guldens) ...OF IN ELKE WONING- BRIEVENBUS VAN NEDER. JAARL'JKSE AANKOPEN LAND IS ca.226 GULDEN AAN BROMMERS EN TE WERPEN... ontwerp begroting 1979 uitkomsten 1979 ..OF ELK MENS OP AARDE KAN ER ca. 25 CENT VAN KR'JGEN... bedrag Huis der koningin Hoge colleges van staat en kabinet der koningin Algemene Zaken Kabinet voor Nederlands- Antilliaanse Zaken Buitenlandse Zaken Justitie Binnenlandse Zaken Onderwijs en Wetenschappen Nationale schuld Financiën Defensie Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Verkeer en Waterstaat Economische Zaken Landbouw en Visserij Sociale Zaken Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk Volksgezondheid en Milieuhygiëne Aanvullende posten totaal In 1980 zullen bijna tienduizend woningwetwoningen meer in het bouwprogramma worden opgenomen dan in de meerjaren cijfers was voorzien. Deze en andere inspanningen leggen een zware last op de rijksbegroting. De belastingplannen voor het komende jaar zijn echter zo ingericht dat de koopkracht wordt ontzien van al degenen die van een bescheiden inkomen moeten leven. Om die koopkracht te behouden is geen reële loonsverho ging nodig. De regering stelt met bezorgdheid vast dat het deel van de bevolking dat deelneemt aan het arbeidsbestel, steeds kleiner wordt. Verdere maatregelen om de werking van de arbeidsmarkt te verbeteren zijn in voorbereiding. Vermenselijking van de arbeidsomstandigheden zal bestaande weerzin tegen het verrich ten van beschikbare arbeid verminderen. Ook is het nodig in ons stelsel van sociale zekerheid, met behoud van de wezenlijke verworvenheden daarvan, correcties aan te brengen om te bewerkstelligen dat het alleen werkt voor wie en voorzover het is bedoeld. De werkgelegenheid in de marktsector staat onder zware druk. De drastische stijging van de energieprijzen vormt een ernstige bedreiging. Nederland zal om een levensvatbare bedrijvigheid te behouden een aantal produkties geleidelijk moeten opgeven en veel meer aan innovatie moeten doen dan tot dusver. Binnenkort ontvangt u een daarop gericht beleidsplan. De invoering van micro-electronica in industrie en dienstverlening kan ingrijpen de gevolgen krijgen. Een diepgaande bestudering daarvan is door het kabinet op gang gebracht. Het kabinet heeft een omvangrijk arbeidsplaatsenplan ge- meer verband met de verwachting dat de goederenuit- voer, die in 1979 in volume met negen procent zal toene men, het volgend jaar veel minder sterk zal stijgen, namelijk met slechts vier procent. Dit houdt weer ver band met de verwachting, dat de wereldhandel in 1980 minder snel zal toenemen dan in 1979. De minder sterke^ vooruit, de modale werknemer ziet zijn reëel beschikbaar produktiestijging is ook toe te schrijven aan het feit, dat inkomen gehandhaafd op het in 1979 bereikte niveau. De de particuliere consumptie van de Nederlanders minder hogere inkomens zullen daarentegen enige reële achte- sterk zal toenemen, namelijk in 1980 met twee procent ruitgang ondergaan. De genieters van sociale uitkeringen tegen 2,5 procent in 1979. Het volume van het bruto nationaal produkt zal even eens minder snel stijgen dan in 1979, namelijk met 2,5 procent, vergeleken met 2,5 a 3 procent in het lopende jaar. Het leven voor werknemersgezinnen wordt dit jaar 4,5 procent duurder, maar het volgend jaar wordt de inflatie weer een stuk krachtiger. Het planbureau ver wacht dat de prijsindex dan met 5,5 a 6 procent zal stijgen. De grotere prijsstijging is toe te schrijven aan een kende industrie stijgen volgend jaar met drie procent (dit duurdere invoer en aan de verhoging van de indirecte jaar met een procent), De lopende rekening van de belastingen en de gasprijzen. Deze prijsstijging van zes betalingsbalans zal in 1979 precies in evenwicht zijn en in procent houdt in, de verlichting aan de voet van de loon- 1980 een overschot van een miljard gulden aanwijzen. De en inkomstenbelasting meegerekend, dat voor grote belastingdruk stijgt van 33,7 naar 34,2 procent en de groepen van inkomenstrekkers nog sprake kan zijn van sociale-premiedruk van 20,2 naar 20,3 procent. S/ vermoedelijke ontwerp begroting 1980 Uitgaven Ontwerp-begroting 1979 Op de vierde pagina: Extra geld voor strijd tegen werkloos heid. Woningbouw wordt opgevoerd. Aantal niet-actieven moet minder worden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17