Kabinet lost conflict over Onderwijs op 5-1 Koopkracht tot modaal gehandhaafd toegekend weer DC-9 verliest deel staart 32 pagina's De Klerkprijs in drievoud Ex-president Afghanistan omgekomen Bijvoegsel miljoenennota grens omhoog per 1 januari nijman wnki Tdumfih' ^■1 „Nederland is aan rand van de welvaart” vandaag: Premie-inkomens- het HAARLEM het woord is aan... 1 Premier Van Agt: Veelbelovende Troonrede Giftige groente van volkstuin gestolen HET MOTORHUIS HEEFT WEER IETS BIJZONDERS kijk maar in onze showroom... Het Motorhuis IJmond agenda pagina 9 Kraaneiland En verder i Bewolkt en veel wind Geen onderzoek Vrijwilligerscentrale Raadhuis DINSDAG 18 SEPTEMBER 1979 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 268 :SS: ::$S (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Per 1 janua ri benzine ruim 5 cent per liter duurder, een pakje sigaretten en shag 40 cent omhoog, 2,34 gulden meer voor een liter je never en voor auto’s boven de tien mille moet volgend jaar twee procent, en voor auto’s boven de 22.000 gulden onge veer vijf procent meer worden betaald. En hoewel ook de aardgasprijs fors omhoog zal gaan, ongeveer 8 cent per ku bieke meter, blijft de koop kracht tot modaal, 32.500,-, gehandhaafd. S. R. N. Chamfort: -• Grote kollektie dusters - pyjama’s O en nachthemden A. KORS B.V. T elef oonbeantwoorders Achtergrond3 Beurs12 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Kunst11 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Radio en televisie/Strips.... 13 Sport14,15 Weerrapporten2 - Umuider Courant (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) 'r: Zie de sportpagina's Het nu opgeloste conflict heeft overi- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hare Majesteit de Koningin opent met het voorlezen van de Troonrede de nieuwe zittingsperiode van de Staten-Generaal. Prins Bernhard luistert mee. Leven stuk duurder Zie ook pagina 4. (ADVERTENTIES) brengen. Zie pagina 2 I gens tot gevolg dat het kabinet pas halver- ting van Onderwijs. Zoals bekend waren tussen de ministers Andriessen (Finan- DEN HAAG. Na een extra spoedbe raad van zeseneenhalf uur heeft het kabi net vannacht om half vier een oplossing KABOEL. Ex-president Noer Mo hammed Taraki van Afghanistan is gis termorgen overleden aan kogelwonden. Dit is vanmorgen bekendgeworden vanuit het militair hospitaal waarheen hij was vervoerd na een schietpartij in het presi dentiële paleis op vrijdag. Mét Taraki kwamen in het vuurgevecht tussen medestanders van Taraki en volge lingen van de nieuwe president Hafizulla Amin toen nog premier tussen de 50 en 60 mensen om het leven. Amin bracht gisteravond geen hulde aan zijn voorgander toen hij zijn installa- tietoespraak hield. De nieuwe machthebber van Afghanis tan, Amin, zei gisteren over radio Kaboel, dat de nieuwe regering de Broederlijke betrekkingen met de communistische lan den wil voortzetten en ook vriendschap wil met de buurlanden Pakistan en Iran. Zie ook pagina 3 VELSEN. Van een volkstuin aan de Amsterdamse weg is in het weekeinde een hoeveelheid groente gestolen die door be handeling met het giftige insektenbestrij- dingsmiddel AA-Fleur ongeschikt is voor consumptie. Het gaat om vijftien kroppen sla en een hoeveelheid uien die van het ver buiten de bebouwing gelegen tuinencom- plex werden ontvreemd. Consumptie van de met gif behandelde groenten leidt tot vergiftigingsverschijnselen. Ook aanra king met de huid van het middel AA-Fleur levert risico op. maatregelen moeten nemen om te voorko men dat een situatie ontstaat die niet meer terug te draaien is, aldus Van Agt. op 80% is gezet, vooral op de hogere inko mens. De 80-procents correctie levert de schatkist 215 miljoen op. Er wordt in de Miljoenennota overigens een zeer somber beeld geschetst van onze economie. Door de olieprijsstijging dit jaar zakte de zich verbeterende economie weer in en het ziet er niet naar uit, dat dit voorlopig anders wordt. Hoe tegenvallend de situatie is blijkt uit de volgende punten: de werkloosheid zal volgens de nota toch iets oplopen, ondanks optimistischer geluiden van het Centraal Planbureau op dit punt. de inflatie zal van 4,5 naar een kleine 6 procent stijgen. de groei van het nationaal inkomen waarvan men had verwacht dat die tot 3 procent zou toenemen, blijft op 2 procent steken. De noodzaak van matiging heeft vol gens hem niets te maken met speciaal dit kabinet of met deze cqalitie. Volgens minister Andriessen van Fi nanciën is ons land economische gezien eind vorig jaar/begin dit jaar het diepte punt gepasseerd, hoewel dit niet leidde tot een duidelijke verbetering van de werkge legenheid. „Herstel heeft tijd nodig”, al dus de bewindsman, die verder signaleer de, dat zich het laatste half jaar toch weer moeilijkheden hebben voorgedaan, zoals de ongunstiger ontwikkeling van de we reldhandel en van het internationale prijs peil door de sterk gestegen olieprijzen. Beverwijk. Koningstr. 40/42, hoek Markt telefoon 02510-29162 IJmuiden: Wijk aan Zeeërweg 107/113, telefoon 02550 23450 (Van onze redactie buitenland) BOSTON. Een DC-9 van Canada Air heeft gisteren een noodlanding gemaakt op het vliegveld van Boston nadat het toestel kort voor aankomst', een deel van de staart had verloren op 8000 meter hoogte. Het vliegtuig had 38 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Bij de noodlanding raakte een stewardess licht gewond. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Na een periode van zes jaar heeft de Jos de Klerkstichting weer een drietal prijzen toegekend. Ze gaan naar de pianiste en pedagoge Miep van Lujn, het oud-hoofd van de muziekafde ling van de Stadsbibliotheek Do Reeser en naar Jan Valkestijn, directeur van de koorschool van de Haarlemse kathedraal aan de Leidsevaart. Met deze prijstoekenning wil het be stuur van de Jos de Klerkstichting de bijzondere verdiensten van het drietal voor het muziekleven in Haarlem eren. De prijzen worden 11 oktober in Haar lem uitgereikt. Zie voorts onze kunstpagina In het bijvoegsel met betrekking tot Troonrede en Miljoenennota, dat vandaag in deze krant is opgenomen, wordt gede tailleerd weergegeven wat de verschillen de departementen voor het begrotings jaar 1980 voor het Nederlandse volk in petto hebben. Naast de integrale weerga ve van de vanmiddag door koningin Julia na uitgesproken Troonrede op de eerste pagina van de bijlage, een uitvoerige ana lyse over de economische problematiek, zoals die valt te ontlenen aan de miljoe nennota en aan de macro-economische verkenningen, op de tweede pagina van het bijvoegsel. Foundation Lingerie Speciaalzaak WINKELCENTRUM CRONJÉ 52 Haarlem-N. Tel. 252329 DEN HAAG (ANP). De premie-inko- mensgrens voor de volksverzekeringen gaat per 1 januari 1980 omhoog van 43.950 naar 46.400 gulden per jaar. Het bedrag waarover maximaal premie wordt geheven, gekoppeld aan het alge mene loonniveau, geldt voor de Algemene Ouderdomswet, de Algemene Weduwen en Wezenwet, de Algemene Kinderbijslag wet, de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten en de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet, zo heeft het ministerie van Sociale Zaken vanmorgen meege deeld. wege volgende week de begroting van Onderwijs aan het parlement kan aan bieden. gevonden voor het conflict over de begro- I ciën) en Pais (Onderwijs) na een aanvan kelijk akkoord vrijdag opnieuw menings verschillen gerezen over een onderdeel van deze begroting. Pais wilde dit onderdeel, geschat op 45 miljoen gulden, financieren uit een „reser- vepot” van het ministerie, maar Andries- sen vond dat zijn collega het geld ergens anders uit de Onderwijsbegroting moest halen, omdat de reservepot volgens hem I moet worden overgeheveld naar de alge mene middelen van het rijk. Bij het spoedberaad gisteravond is voorts gesproken over de inpoldering van de Markerwaard, het structuurschema voor de burgerluchtvaartterreinen en de i vervroegde uittreding (VUT) bij de PTT. Het kabinet is het op deze punten niet eens geworden. De vandaag aan het parlement gepre senteerde Troonrede is een helder en een voudig geformuleerd document, zeer be grijpelijk en zelfs hier en daar een beetje schools van toon, en wars van holle frases. Die duidelijkheid echter werkt naar twee kanten. In de eerste plaats komen de mededelingen van de regering aan de bur ger ondubbelzinnig over. In de tweede plaats is er geen twijfel mogelijk over de taktiek van deze regering: zij stelt vast wat gedaan moet worden en schuift die noodzakelijke beleidsbeslissingen vervol gens voor zich uit naar de toekomst. Niet minder dan zestien beloften houdt deze Troonrede in, die nog niet in de beleidspresentatie van vandaag worden gehonoreerd maar „straks” zullen worden ingevuld. Zestien beloften, waarop het parlement en de bevolking kunnen gaan zitten wachten en die „straks” weer met gemak zullen kunnen worden ingetrok ken of vergeten, als de omstandigheden te moeilijk zullen blijken te zijn. Het is als een nog ver verwijderd Sinterklaasfeest: we krijgen veel pakjes en daar zullen heel wat welkome geschenkjes in zitten. Maar als het zover is, zal het schip van de Sint wellicht in de mist zijn verdwenen Een beleidsplan tot wijziging van de verhouding tussen produkties en innova ties in de marktsector een studie van de gevolgen der micro-elektronica een ar beidsplaatsenplan een nieuw energie beleid een oordeel over de Marker waard een oordeel over de luchthavens een wetsontwerp voor overdracht land bouwgronden een nieuwe wet op mi lieugevaarlijke stoffen en bodembescher ming een meerjarenplan personenver voer wetten tot wegneming van discri minatie betere zorg voor vreemde min derheden regels tot beveiliging van de persoonlijke levenssfeer betere verle ning rechtshulp herziening van de grondwet discussie over de kernenergie benutten van anderssoortige energie. Zestien beloften die niet in het huidige beleidsplan zijn terug te vinden en waar aan met het thans in de Miljoenennota gepresenteerde „bestek” niets of vrijwel niets kan worden gedaan, maar die later allemaal zullen worden waargemaakt. Later? Misschien doelt de Troonrede ongewild op de toekomstvisie van zoveel CDA-politici, die draait om een nieuwe coalitie met de PvdA en een tijdperk waarin de nu vooruitgeschoven wensen een betere basis voor vervulling zullen kunnen krijgen. Dit rechtvaardigt mede de conclusie die uit de cijfertjes en woorden van deze Miljoenennota 1979 in politiek opzicht kan worden getrokken: de WD, die ooit sma lend over D’66 als bijwagen van de socia listen sprak, is niet eens meer een meerij dende bijwagen gebleken, maar een losge koppelde bijwagen, die alleen dankzij de helling naar het einde van dit kabinet nog in beweging blijft. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIII Na een ontwerp voor een raadhuis van veertien miljoen dat niet haalbaar bleek, is nu het definitieve ontwerp gereed voor het nieuwe gemeentehuis in Heemskerk binnen de door de ge meenteraad gestelde limiet van negen miljoen gulden. Dit jaar nog kan de eerste paal de grond in. De woningnood zal ook in het jaar 2000 nog bestaan. Zelfs de meest opti mistische voorspellingen moeten daar op uitdraaien. Dat zegt tenminste de Algemene Bank Nederland in een rap port over de ontwikkelingen op de wo ningmarkt tot het jaar 2000. Volgens het ABN-rapport mag geconcludeerd wor den dat de prognoses er niet erg roos kleurig uitzien. Weersverwachting van het KNMI tot i morgenavond: DEN HAAG. „Nederland is aan de rand van de welvaart gekomen. Het is nodig dat we beseffen, dat we op deze manier vastlopen”. Dit zei premier Van Agt vanmiddag in een toelichting op de Troonrede. Volgens Van Agt is de wel vaart in ons land alleen te vergelijken met die in Zweden, maar elders op de tvereld bestaat die welvaart niet, aldus de premier. Hij vroeg begrip en sympathie voor de regeringsplannen tot matiging. Mocht die matiging niet komen, dan zal het kabinet Men is gelukkig of ongelukkig door een massa dingen die men nooit aan iemand vertelt en die men ook niemand kan vertellen. Aldus de belangrijkste punten uit de Miljoenennota 1980 die vanmiddag tradi tiegetrouw door de minister van Finan ciën, dit jaar Andriessen, aan parlement en volk is gepresenteerd. In totaal gaat de belastingdruk voor het komend begrotingsjaar met 350 miljoen gulden omhoog. Ondanks die verzwaring blijft het gat in de rijksbegroting groot: in totaal 16,5 miljard, ofwel 5,5 procent van het nationaal inkomen; door de verant woordelijke bewindsman, Andriessen, nog net aanvaardbaar genoemd. Voor de laagste inkomens zit er het volgend jaar toch nog een belastingverla ging in. Dit wordt bereikt door de onder ste schijf van de loon- en inkomstenbelas ting te verlagen van 20 naar 18 procent en de belastingvrije som met één procent te vergroten. Naast het feit, dat de inkomens boven modaal op de nullijn zitten of zelfs zullen moeten inleveren, drukt ook de inflatiecorrectie die voor het volgend jaar Er komt geen nader onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk op het circuit van Zandvoort, dat afgelopen zondag autocoureur Rob Slotemaker het leven kostte. Volgens Johan Beere- poot, organisator van de races, zijn er geen fouten gemaakt door de wedstrijd- P leiding. de lastendruk stijgt tot de recordhoogte van 34 procent van het nationaal inkomen. Op de kritiek, dat de Miljoenennota dit jaar meer dan anders vaag is in het aange ven van concrete beleidsplannen, zei mi- nister-president Van Agt in een toelich ting, dat dit met opzet is gebeurd om het perspectief voor de jaren ’80 te schetsen en duidelijk te maken dat het land voor fundamentele keuzen staat. In de Troon rede werd daarover gezegd: „Matiging van de particuliere inkomens is noodzake lijk. Blijft die uit dan betalen de gemeen schapsvoorzieningen het gelag ofwel de werkgelegenheid of misschien zelfs beide.” LOODGIETERS-INSTAL. BEDRUF GRATIS ADVIES OP ALLERLEI GEBIED o.a. sanitair - badkamers - c.v. Uitgebrei de kollektie sanitair en accessoires. Rio- lering-gas-water. Buis en hulpstukken. Alle soorten dakbedekking. Lood en zink op maat gezet. TEGEN REDELIJKE PRIJZEN Vraag vrijblijvend prijsopgave. Showroom administratie en werkplaats: GREVELINGENSTRAAT 2-4, IJMUIDEN. Tel. (02550)-10231 (zat geopend tot 13.00 uur). KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 I Veel bewolking en af en toe regen of I motregen. Vrij krachtige tot harde zuid- 1 westenwind. Minimumtemperatuur om- I streeks 13 graden. Middagtemperatuur 0 ongeveer 18 graden. In Beverwijk wordt maandagavond beslist over het al of niet oprichten van een Vrijwilliterscentrale, die bemiddelt tussen het aanbod van vrijwilligers en de vraag van organisaties en instellin gen. Een Vrijwilligerscentrale is in Ne derland tamelijk nieuw. Met name bij de k vakbeweging zijn er weerstanden, om- I dat men vreest dat een Vrijwilligerscen- I trale werkgelegenheid in gevaar kan I brengen. Zie de plaatselijke pagina’s Het Stuwadoorsbedrijf Velsen BV hoopt februari volgend jaar een drijvend kraaneiland in gebruik te nemen in de haven van IJmuiden. Het eiland, dat de naam „Dino" krijgt, is zo ontworpen dat het op vele gebieden inzetbaar is: be halve het laden en lossen van schepen kan het gebruikt worden als drijvende I bok, afmeerkade en bergingsvaartuig. Ook kan het ingezet worden bij het I bestrijden van rampen en branden. De „Dino" is ontworpen voor het Noord- zeekanaalgebied, maar kan bij gunstige weersomstandigheden ook gebruikt worden op de Noordzee en de Wad denzee. Zie de plaatselijke pagina's it JEUGDMODE ANEGANG19 HAARLEM

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1