Verwachting is 35.000 per jaar Belastingvrije Provincie moet sommen T beleid aangeven kolen voldoende Maximum van 5000 gulden vanaf 1981 Bedrijfsleven mag prijsachterstand iets inhalen Nieuwe tabel voor schijventarief Bestrijding Aandeel in bestedingen zakt 1 Voorraad olie en beunhazerij Van Aardenne: fl RCrz 21 PRINSJESDAG DINSDAG 19 7 9 1 8 SEPTEMBER DE WERKLOOSHEID 1978 1979 1977 1975 anp mtU LM u. I ikar am. r in openstaande vraag naar arbeidskrachten erd d o4= x 1000 Totaal aantal werklozen (gecorr. voorseizoen) (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het aandeel van de detailhandel in de totale con- sumptiebestedingen blijft zakken. In 1977 was dat nog 51,2 procent, dit jaar wordt 50,2 procent verwacht, maar volgend jaar zakt het aandeel beneden de „magische grens” van 50 procent, zo blijkt uit de memorie van toelichting op de begroting van Economische Zaken. Wel was de economische situatie in handel, am bacht en diensten iets beter. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De industriële groei heeft zich vorig jaar niet kunnen herstellen van de terugval in 1977. Vorig jaar gingen er in de industrie ruim 6000 arbeidsplaatsen verloren, waarbij de grootste klappen vielen in de textiel-, kleding- en leerindustrie. In de scheepsbouw liep de werkgelegenheid met maar liefst 9 procent terug. Teneinde het tij te keren, denkt het kabinet aan de invoe ring van een arbeidsplaatsentoeslag in de WIR (Wet Investe- ringsrekening), die 35.000 banen per jaar zou moeten opleve ren. In zijn memorie van toelichting op de begroting voor 1980 vestigt minister Van Aardenne van Economische Zaken nadrukkelijk de aandacht op de nog te verschijnen sectorno- ta en de nauw daarmee samenhangende innovatienota. w.v. jeugd taf24jaar ikant iet er. scept. I 1H llft/fJ 220 - Arbeidsplaatsentoeslag 200 - 180 - 160 - moet banen opleveren 140 - 120 - I00 80 60 40 20 I- Economie interdepartementaal Renteaftrek consumptief banden krediet sterk aan Financiën Sombere toekomst voor detailhandel 1979) 7.701 7.568) 7.701 7.568) 1.386 1.513) Als gevolg van de voorgestelde wijziging van de eerste schijf van de loon- en inkomstenbelasting komt de tabel voor het schijventarief er als volgt uit te zien: (alle bedragen in guldens) belastingpercentage toe te passen op de belastbare som gende schij ven belasting bij totaal opvol gende schijven 67 over de volgende 70 over de volgende 72 over de volgende gulden 40 over de volgende 50 over de volgende 59 over de volgende 64 over de volgende 26 over de volgende 32 over de volgende 28.332 56.662 20.592 23.021 10.147 16.041 7.054 10.936 (27.475) (54.948) 9.840) (15.556) (19.969) (22.324) 35.838 34.854) 51.879 50.410) 72.471 70.379) 95.492 92.703) 14.755 14.409) 25.691 25.014) 64.661 62.874) 104.324 (101.337) 30.964 30.179) 45.679 44.466) 10.777 10.620) 18.797 18.398) 3.220 6.719 3.291) 6.684) Tot dusver was de rente voor geleend geld, ongeacht de bestemming, onbe perkt fiscaal aftrekbaar. In feite betaal de de fiscus dus een groot deel van de gefinancierde luxe goederen. Naarmate het inkomen hoger was, steeg het voor deel. Met ingang van 1981 wil de rege ring geleidelijk een rem zetten op deze ontwikkeling. Ten aanzien van de hypotheekrente voor het zelf bewoonde, eigen huis, gaat Deze ontwikkeling houdt verband met al jaren optredende verschuivingen in het consumptiepatroon van onze bevol king. Bijkomende factoren waardoor de detailhandel een steeds geringer aandeel van het bestedingstotaal zal bemachti gen, zijn de tragere economische groei en de toenemende noodzaak tot energie besparing, die zich in de huishoudens doet voelen. het volgende gelden. Als de hypotheek aangewend is voor de aankoop of de verbetering van het huis, blijft de rente volledig aftrekbaar. Heeft men echter de hypotheek verhoogd om de inboedel of andere aankopen te financieren, dan valt dit gedeelte wel onder de beperken de bepaling van max. 5000 aftrek. Ook mag de hypotheek niet meer bedragen dan 100 procent van de waarde van het lege huis. De rest wordt als consumptief krediet beschouwd. Voor alle hypotheken die vóór 15 sep tember op het eigen huis zijn afgesloten, wordt aangenomen dat zij voor aankoop of verbetering bedoeld zijn. Voor alle hypotheken na 14 september moet even tueel worden aangetoond dat zij dienden voor aankoop of woningverbetering. Het kabinet heeft tot deze maatregel besloten, die overigens nog het fiat van de Kamer moet krijgen, wat vooral bij de VVD moeilijk zal liggen, wegens de grote financiële voordelen die uit deze „onevenwichtigheid in de wét” werden getrokken. Een bijkomend voordeel is dat degene die het maximum van 5000 wil verhogen, zijn opbrengst uit vermo- gen, bijv, aandelen en spaarbiljetten, erbij op mag tellen. Hij moet dan uiter aard wel de inkomsten eerst aan de fiscus opgeven, wat er toe kan leiden dat veel zwart geld boven water komt. De regering heeft voorts besloten af te zien van een vermogenwinstbelasting op onroerend goed en effecten. Een motief geeft de regering niet, dat komt te staan in het binnenkort in te dienen wetsont werp op de vermogensbelasting. In het regeerakkoord tussen CDA en PvdA was afgesproken dat wèl tot een belas ting op vermogenswinst zou worden overgegaan. In de nieuwe' vermogensbelasting zal geen uitzondering worden gemaakt voor bezitters van een eigen huis, die tegen woordig vaak onder de vermogensbelas ting vallen wegens de sterk gestegen waarde van onroerend goed. Minister Andriessen deelde dit zaterdag mee. Het huidige, tijdelijke tarief van 8 promille blijft in de nieuwe wet gehandhaafd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De provincies moeten meer gaan zeggen hoe ze het regionaal beleid in daden willen zien omgezet. Dat is in het kort de mening van drs. Gijs van Aardennen in de begroting van Econo- mische Zaken voor het volgend jaar. De periodieke rapportage moet niet alleen provinciaal beleidsstuk zijn, het is ook referentiekader voor het overleg met het rijk. Het kan een bijdrage zijn voor de heroverweging van het op rijks- niveau te voeren regionale beleid in de komende beleidsperiode, meent Van Aardenne. De provincies moeten tegen het eind van het jaar een analyse van hun proble matiek op tafel leggen. Ze moeten dan ook aangeven op welke wijze de provin cies zelf afwegingsvraagstukken en het overwinnen van knelpunten dichter bij een oplossing kunnen brengen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. We gaan nog steeds meer olie en steenkool invoeren, zo blijkt ook nog eens uit de memorie van toelich ting op de begroting van Economische Zaken. Zo kwam er in het eerste halfjaar van 1979 bijna 31 miljoen ton olie bin nen, tegen 54,4 miljoen in het gehele jaar 1978 en 57,8 miljoen in 1977. Het kolen- verbruik zal volgend jaar tuim het tien voudige zijn van dat in 1973. De voor- raadpositie echter ziet er goed uit. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) zal dit najaar weer overleg over het prijsbeleid gaan voeren met betrok ken organisaties. Hij vindt dat kosten stijgingen niet blijvend buiten de prijzen kunnen worden gehouden, zonder dat de druk op de opbrengsten van de bedrij ven stijgt. De belastingvrije sommen van de hef fing van de loon- en inkomenstenbelas- ting in 1980 (tussen haakjes de bedragen in 1979) Tariefgroep 1 (werkende gehuwde vrouwen) 2.101 2.017) Tariefgroep 2 (ongehuwden tot 35 jaar) 6.087 5.843) r— 'J Daarnaast zullen wij ons meer moeten specialiseren op produkten waarin veel technische kennis is verwerkt. Behalve voor verruiming en verlenging van be staande regelingen op het gebied van exportbevordering, zal de regering dan ook ruimere mogelijkheden voor inno- vatiesteun scheppen. De overheid zal innovatie-activiteiten zelf gaan stimuleren door middel van haar eigen aanschaffingsbeleid, waarbij zij echter uitdrukkelijk te kennen geeft dat haar aanschaffingsbeleid niet mag ontaarden in protectionisme. In interna tionaal verband moet gestreefd worden naar een verdere reglementering van overheidsaanschaffingen, want van een opleving van het protectionisme kan on ze export ernstige hinder ondervinden In het kader van het sectorbeleid wil de regering grote aandacht besteden aan de industriële vernieuwing ten gevolge van de ontwikkelingen op het gebied van de micro-elektronica en de daarmee sa menhangende systemen ter verwerking van informatie. Het staat namelijk vast dat Nederlandbij de toepassing van micro-elektronica ten opzichte van het buitenland een achterstand heeft’ Een van de grootste knelpunten is het gebrek aan vakbekwaam personeel. Bo vendien zijn de financiële risico’s die de toepassing van micro-elektronica voor bedrijven met geen of weinig ervaring op dit terrein nogal groot. De minister is van plan binnenkort met concrtete be leidsmaatregelen op dit punt te komen. Daarbij wordt gedacht TNO ter zake een grotere rol toe te kennen dan thans het geval is. Van de SER zal eert nader advies ko men voor de provinciale beleidspro- grammering, waarvan de verhouding tussen de provinciale overheid en de sociale partners (werkgevers en werkne mers) in die provincie een belangrijk onderdeel zal vormen. i De Nederlandse oliepositie is wat inge wikkeld, omdat onze invoer ook voor ander landen is bestemd. De import is ruim tweemaal zo groot als de hoeveel heid die in de raffinaderijen wordt ver werkt. Van de verwerkte olie is slechts ongeveer eenderde uiteindelijk bestemd voor binnenlands verbruik. Als gevolg van onze bijzondere positie in de olie- voorziening van West-Europa, hebben we steeds meer „in huis” dan de voorge schreven minimale 90-dagenvoorraad. bijdrage omlaag van 15 naar 13 procent. Op korte termijn zal de regering een wetsontwerp ter zake indienen. Met onze export gaat het nog steeds niet al te best. Weliswaar is er sprake van enige groei, maar ons exportpakket is te eenzijdig. Een belangrijk deel ervan bestaat uit massagoederen en halffabrir katen, produkten die in het algemeen zeer gevoelig zijn voor prijsconcurren tie. Ter verbetering van onze concurren tiepositie moeten er, volgens het kabinet, twee dingen gebeuren. Ten eerste moet er sprake zijn van een behoorlijke matiging van de kostenont wikkeling, want alleen op die manier zullen wij onze concurrentiepositie kun nen verbeteren en dat is weer absolute voorwaarde voor een bevredigender ontwikkeling van de werkgelegenheid. opvolgende inko- totaal opvol- mensschijven Voor extra, ver nieuwing bevorde rende maatrege len en voor een bij drage aan het sec torbeleid zal bin nen het Fonds In- vesteringsreke- ning met gelden Pworden geschoven. De potten van de WIR en de SIR (Wet op de Selectieve Investeringsregeling) zullen met 475 mil joen gulden worden verlaagd. In ver band daarmee zullen onder meer de premiepercentages voor gebouwen wor den verlaagd. De basispremie voor nieuwe gebou wen gaat van 23 naar 18 procent en de basispremie voor bestaande van 15 naar 11 procent. In geval van nieuwe gebou wen gaat dan ook nog eens de SIR- 123.824 (120.178) 180.486 (175.126) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering wil met ingang van 1981 geleidelijk de onbeperkte rente-aftrek van consumptief krediet afschaffen. Zoals eerder gemeld, blijft de aftrek van hypotheekrente voor het eigen (en eerste) huis wel geheel buiten schot. Samen met het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimte vaar (NIVR) onderzoekt economische zaken de wenselijkheid van nieuwe ruimtevaartprojecten. Voor de Neder landse industrie wordt het van groot belang geacht actief te blijven in een sector die vele vernieuwende aspecten kent en die een uitstralende werking heeft naar andere industrieën. 18 pet (20 pet) over de eerste .6.841) (10.605) omzetontwikkeling keren. Verdere matiging van loonkosten is al met al voor het midden- en kleinbedrijf geboden. De reële lonen zullen minder mogen stijgen dan de arbeidsproduktivi- teit. De duur van de uitkering in geval van bedrijfsbeëindiging voor oudere on dernemers tot aan 65 jaar, zal worden verlengd voor degenen die 60 jaar of ouder zijn. Dat de regering groot belang hecht aan inflatiebestrijding, wil zij ook tot uitdrukking brengen in de prijzen van de overheidstarieven. Richtlijn voor 1980 is een maximumprijsstijging van 3,5 procent, dat wil dus zeggen, dat de overheid haar prijsverhogingen de 3,5% niet te boven mag laten komen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het bedrijfsleven mag in 1980 ontstane achterstanden in kos- tendoorberekening op de prijzen, enigs zins inhalen. Deze toezegging doet de regering via de memorie van toelichting van Economische Zaken door op te mer ken, dat bij het vaststellen van het prijs beleid met die achterstanden rekening zal worden gehouden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het handelsregister van de Kamer van Koophandel moet zodanig worden verbeterd, dat een extra middel ter bestrijding van beunhazerij ontstaat. Dat is een van de doeleinden van het wetsontwerp tot aanpassing van dit register, dat binnenkort bij het parle ment zal worden ingediend, zo blijkt uit de memorie van toelichting op de begro ting van Economische Zaken. De herziening heeft ook tot doel de bevoegdheden van de Kamers van Koophandel te vergroten, zodat zij hun beleid kunnen activeren. De wet wordt aangepast aan het feit dat de registers geautomatiseerd zijn. De juistheid van de gegevens kan beter worden bewaakt en daardoor tevens bijdragen om knoei erijen op te sporen. Vooral de verplichting om op brieven, orders en facturen de inschrijving in het handelsregister te vermelden, komt aan de wens tot betere controle tegemoet. Deze verplichting geldt tot dusver slechts voor naamloze en besloten ven nootschappen. Uit de begroting van financiën blijkt voorts dat de teruggave van te veel be taalde inkomstenbelasting voortaan twee maanden langer gaat duren. Het groot aantal mensen dat om een spoed- behandeling vraagt via het afknippen van de rechterbovenhoek van het for mulier, is gestegen tot 1,4 miljoen, zodat een vlotte afhandeling niet langer moge lijk is. Ook wordt het bedrag waarvoor een voorkeursbehandeling kan worden gevraagd, verhoogd van 100 tot 250. Het aantal verkoopplaatsen in de de tailhandel was begin dit jaar 158.000, dat betekende een stijging van een procent. Het aantal ondernemingen was 138.000, ruim 1100 meer dan een jaar tevoren. Vooral het midden- en kleinbedrijf komt voor steeds meer problemen te staan, waarop wellicht samenwerking het ant woord is. Feit is wel dat toeneming van de werk gelegenheid in het midden- en kleinbe drijf ten dele het verlies aan arbeids plaatsen in grotere bedrijven compen seert. Door de ontwikkeling naar meer „kleinschaligheid” (zoals de terugkeer van de buurtwinkel) ontstaat een steeds groeiende vraag naar geschoold perso neel. Wat de inkomens van de zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf betreft, werd de doelstelling in 1978 ruimschoots gehaald. Dat betekende dat de inkomensontwikkeling in beginsel ge lijk waardig was aan die van de werkne mers. De in voorgaande jaren opgelopen achterstand is zelfs voor een deel inge haald. De raming voor 1979 is dat de inkomens van zelfstandigen met die van de werknemers in dé pas zullen lopen. Voor de detailhandel ziet het er echter minder gunstig uit. Mede door het aflo pen van de minimumsubsidieregeling zullen de loonkosten meer stijgen dan verwacht. Daarom moeten er maatrege len worden genomen om de inkomens ontwikkeling in deze categorie te verbe teren. Ook voor de horeca zijn de ver wachtingen minder goed. Stimulering van het toeristisch beleid zal hier de moeten aanwak- In interdepartementaal verband wordt onder leiding van de minister voor wetenschapsbeleid gewerkt aan een regeringsnota over het toekomstper spectief voor de Nederlandse ruimte vaart. Reeds nu staat vast dat deelgeno men moet worden aan internationale ruimtevaartprojecten, teneinde onze industriële activiteit op het gebied van de ruimtetechnologie op een aanvaard baar peil te houden. De bejaardenaftrek staanden Schijventarief in 1980 (Tussen haakjes de bedragen voor De bedoeling is, dat rente op ge leend geld voor bijvoorbeeld jach ten of tweede hui zen tot maximaal 5000 gulden fis caal aftrekbaar blijft, vermeer derd met de opbrengst uit eigen vermo gen. Dat laatste betekent, dat bij die vijf mille geteld mag worden het geld dat iemand verkrijgt door bijvoorbeeld divi dend uit effecten of door opbrengsten uit het bezit van spaarbiljetten. Hij moet dan uiteraard deze inkomsten wel aan de fiscus opgeven. 1.886 1.886) Het maximum voor de bijzondere af trek voor onvolledige gezinnen waarvan de alleenstaande (man of vrouw) buiten het huishouden werkzaamheden ver richt en voor een kind dat jonger is dan- 16 jaar kinderaftrek geniet 3.361 3.226) De extra aftrek voor alleenstaande die kinderaftrek geniet 2.306 2.215) Na totstandkoming van de derde fase van de herstructurering van de kin derbijslag en kinderaftrek dient in plaats van kinderaftrek geniet(en) te worden gelezen: ingevolge de AKW (algemene kinderbijslagwet) recht heeft (hebben) op kinderbijslag, of als geen recht op kinderbijslag bestaat, aftrek wegens buitengewone lasten heeft (heb ben) voor uitgaven ter voorziening in het levensonderhoud van een kind dat jon ger is dan 27 jaar. Tariefgroep 3 (ongehuwden van 35 jaar en ouder en ongehuwden die gehuwd zijn geweest of kinderaftrek genieten f 8.183 7.855) Tariefgroep 4 (gehuwde mannen) 10.489 10.070) De arbeidsongeschiktheidsaftrek (voor personen onder de 65 jaar die voor 45% of meer arbeidsongeschikt zijn) f 1.891 1.815) De bejaardenaftrek voor gehuwde mannen 2.691 f 2.691) voor alleen- i Oj» drt ■>(*«*- j tankt Wt j tot ii«i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21