Niet vóór ’82 SUBSIDIEMOGELIJKHEDEN VERGROOT besluit over kerncentrales t 125 miljoen extra Voor civiele verdediging meer geld Meer personeel e voor politie Kabinet gaat drank probleem aanpakken ontwerp naar Tweede Kamer voor minderheden Milieubeleid wordt Geboortencijfer daalt niet meer s iwliCT aanmerkelijk duurder Rijnmond- I Ml Stijging kosten volksgezondheid minder scherp BELEIDSNOTA IN DE MAAK Steun financieel zwakke bedrijven Behandeling wet ombudsman 1 „Versterking van eerstelijns „Geneesmiddelen beter bewaken” gezondheidszorg” n iVil O 1 1 <t I' I 23 PRINSJESDAG 1 8 SEPTEMBER 1979 DINSDAG worden gere- IN )EN IIT- 3 )C., (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De rege ring heeft voor de komende vijf jaar 2,7 miljard gulden uitgetrokken voor energie besparende maatregelen. Voor volgend jaar is 350 miljoen gepland. Het kabinet streeft er naar grote subsidie mogelijkheden te realiseren om de energiebesparing te stimuleren. Ook de voorlich ting zal beter geld. J 1 L 1 I 2,7 miljard in 5 jaar Economie jaar. lukkers uitgebreid. Milieu 38838% on- jals nen g of den i de on- be- Irijf icht nis- ■rla- der- een (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk midden volgend jaar kunnen beginnen aan de behandeling van het wetsontwerp over de instelling van een nationale ombudsman. Minister Wiegel heeft in de memorie van toelichting bij de begroting voor Binnenlandse Zaken beloofd dat het antwoord van de regering op vragen uit de vaste Kamercommissie voor binnen landse zaken binnen afzienbare tijd zal afkomen. „De urgentie van het wetsont werp is voor ons een gegeven geweest. De voorbereiding van de memorie van antwoord heeft echter langer geduurd, omdat geprobeerd is het werkterrein van de ombudsman duidelijker af te bakenen ten opzichte van andere institu ten in ons systeem van rechtsbescher ming”. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De totale kosten van de volksgezondheid in ons land blijven stijgen, zij het minder dan enkele jaren geleden. De reeds voor Bestek ’81 geno men maatregelen hebben hun invloed op de ontwikkeling; die van de ombuigin gen komen daar nog boven op. In 1977 kostte onze gezondheidszorg ƒ21,5 mil jard, in 1978 was dat 23,7 miljard, ach tereenvolgens 8,2 en 8,4 procent van het bruto nationaal produkt. Deze cijfers worden vermeld in de memorie van toelichting op de begroting van Volksgezondheid, waarin ook wordt gezegd dat pas samenhangende wettelij ke maatregelen zoals op het gebied van tarieven kunnen leiden tot meerdere be heersing van de kosten. Daarom is het gewenst dat het aanhangige wetsont werp tarieven gezondheidszorg in het nu begonnen parlementaire jaar wordt be handeld. De totale uitgaven van het ministerie bereiken nu bijna de 4,5 miljard, dat is bijna 700 miljoen meer dan in 1977. De stijgingen houden voor het grootste deel verband met een belangrijke verhoging van de rijksbijdrage aan de ziekenfonds verzekering (bijna 500 miljoen) en met loonstijgingen. Ook wordt meer geld uit getrokken voor opleidingen, voor hulp aan verslavingszieken en voor diverse milieuzaken, zoals de bestrijding van de geluidshinder. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De gemeentepolitie krijgt er het komend jaar zevenhonderd manschappen bij. Daarvan gaan twee honderd politiemannen naar de vier gro te gemeenten, die voor specifieke pro blemen staan waar het gaat om het waarborgen van de veiligheid van de burger op straat. Deze aankondiging doet minister Wie gel (Binnenlandse Zaken). Amsterdam, Rotterdam, Den Haag krijgen met deze (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De ministerraad stelt voor het komende jaar 125 mil joen gulden extra ter beschikking voor de minderheidsgroepen. De re gering beschouwt het beleid voor deze groepen als een van de speer punten van het kabinetsbeleid. Vergeleken met de eerste helft van het vorig jaar is het aantal subsidie-aanvra- gen in de eerste zes maanden van dit jaar verdubbeld. Met die aanvragen was een totaalbedrag van 1,4 miljard gulden gemoeid. Het beschikbare bedrag aan subsidies was echet 378 miljoen gulden. De besparing wordt geschat op ongeveer 375 miljoen kubieke meter aardgas per af het komende jaar zal het beleid rond de minderheden worden gecoördineerd op een afdeling bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daartoe wordt de op dit ministerie bestaande afdeling Mo- tweehonderd politiemensen overigens veel minder dan de 2500 man waarom ze gevraagd hadden. Van de vijfhonderd extra plaatsen die Op deze manier wil men proberen de vorm van de overheidsbemoeienis met de etnische minderheidsgroepen te ver- voor de andere gemeenten beschikbaar zijn, zijn er 150 bestemd voor een gerich te toedeling aan de kleinste korpsen. Deze maatregel komt volgens Wiegel te gemoet aan de wensen van de gemeen ten en de betrokken vakorganisaties. Minister Aardenne verwacht dat nog dit jaar de kleinere gasvelden kunnen worden benut. Volgens de bewindsman is er een toenemende activiteit te ver wachten omdat de betreffende maat schappijen steeds meer het belang van onderzoek van nog niet of onvolledig onderzochte ondergrondse velden gaan inzien. vraag als op het aanbod. Voorlichting en hulpverlening zullen moeten worden be zien, maar ook de produktie, de invoer, de distributie en de afzetbevordering. Het onderzoek naar nieuwe energie bronnen en -technieken wordt krachtig voortgezet. Wat de windenergieprojec- ten betreft: er zal een grote turbine met een doorsnee van 25 meter worden ge bouwd. Bovendien zal de zonneboiler „marktrijp” worden gemaakt. beteren. Hoe de inhoud van het minder hedenbeleid eruit gaat zien, daarover bestaat nog wat minder duidelijkheid. Verder worden hierin veertien ge meentelijke politiekoprsen en acht rijks- politiedistricten belast met het treffen van de nodige regionale voorzieningen. Daarnaast worden er elf provinciale be- geleidingsorganen, bestaande uit verte genwoordigers van het bestuur, het Openbaar Ministerie en de politie, inge steld. Ten slotte wordt de instelling aan- gekondigd van elf provinciale politie- commissies. ziet in de vorming van 22 regionen bin nen de provinciale grenzen. lijksvruchtbaarheid aantal huwelijken steeds. Het tempo van (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Geneesmiddelen in ziekenhuizen moeten beter worden be waakt. Op die aanbeveling komt een rapport neer van het staatstoezicht op de volksgezondheid inzake de geneesmid delendistributie in instellingen van ge zondheidszorg. Dit rapport bedoelt beter inzicht te geven in wat men met de medicijnen moet doen tussen de aflevering en de toediening aan de patiënt Op dit terrein kan nog veel worden verbeterd. Dit rapport bevat aanbevelingen om de geneesmiddelen administratief te verantwoorden, om het gebruikte medi cijnenpakket zoveel mogelijk te stan daardiseren met het oog op kostenbe heersing, en om het geheel van de gang van zaken met medicijnen zo doelmatig mogelijk te doen verlopen. irij- gen >lin- Jgd- jen- gen een jrk- ier- Als men de risico’s van alcoholgebruik wil beperken, zal de nadruk moeten lig gen op gedragsbeïnvloeding van de ge bruikers. Onderzoek naar de achter gronden van onaangepast en overmatig alcoholgebruik is ook noodzakelijk. De stuurgroep die zich nu met het drugbe leid bezig houdt, zal worden gevraagd ook een alcolholbeleid voor te bereiden. Op korte termijn krijgt het parlement een wetsontwerp over de te wijzigen ordening van de drankverkoop. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het wetsontwerp over de verheffing van het gewest Rijnmond tot provincie gaat binnenkort naar de Kamer. In het zelfde ontwerp zal ook de omvang van de provincie Zuid-Holland minus Rijnmond geregeld worden. Minister Wiegel kondigt ook aan dat zijn voorstel voor de vorming van een provincie Rijnmond in het begin van het parlementaire jaar om advies naar de betrokken provinciebesturen zal gaan. De budgettaire positie van de gemeen ten is in vergelijking met vorig jaar nagenoeg ongewijzigd. Uit een enquête door de Raad voor de Gemeentefinan- ciën is gebleken dat zeventien procent van de gemeenten een begrotingstekort raamden. Voor deze gemeenten te za- men bedraagt het tekort 255,6 miljoen gulden. Hiervan neemt Amsterdam het leeuwedeel voor haar rekening: 143,8 miljoen gulden. Het tekort is 5,1 miljoen gulden lager dan in 1977 uit de enquête naar voren kwam. Het aantal gemeenten dat zo fors in de rode cijfers zit dat het onder curatele van de rijksoverheid is geplaatst, is overigens nog steeds dalende. In 1972 waren het nog 152 gemeenten, tegen in 1978 slechts 63. oci- ieri- een ids- een oor elft uit- no- 85 alf- Al- en be- itie ng- de sel aid ste- ijs- en- de ;en ran jen len sle- um jed ran on- oe- or- ge- ere len wil ote •kt. ale ro de rijs sve ital lei- ere en oe. len aar het so- lei- ool ep- be- en- De hoofdlijnen van dit beleid zullen in ieder geval worden aangegeven in een binnenkort te publiceren reactie op het enige maanden geleden uitgebrachte ad vies van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid over de etni sche minderheden. Een uitwerking van deze hoofdlijnen zal dan plaatsvinden in een nota over het minderhedenbeleid, die nog dit jaar naar de Tweede Kamer moet gaan. Speciale aandacht krijgt de zoge naamde „Tweede Generatie”, die wordt gevormd door de kinderen van migran ten. Het ministerie van CRM kondigt een analyse van onderzoek en studieresulta ten over de problemen van deze groep aan. ü- Veel subsidie voor het isoleren van woningen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering zal niet vóór 1982 het besluit nemen of het aantal kerncentrales in Nederland zal worden uitgebreid. Minister Van Trier van We tenschappen zegt dit in zijn memorie van toelichting. Het besluit zal pas worden genomen als de resultaten bekend zijn van de brede maatschappelijke discussie over (kern)energie die volgend jaar wordt ge houden. Dit overleg start als het kabinet drie nota’s heeft gepubliceerd waarin het regeringsstandpunt over de energie- problematiek wordt bekend gemaakt. Het ministerie van Sociale Zaken werkt momenteel aan Nederlandse vei ligheidsnormen voor kerncentrales. De ze zullen als toetssteen moeten dienen bij de beoordeling van het ontwerp, de bouw en het bedrijf van dergelijke in stallaties. Minister Albeda schrijft in een toelichting op zijn begroting dat tot nu toe buitenlandse veiligheidsnormen zijn gehanteerd. Per jaar wordt ongeveer achthonderd kubieke meter vast en honder kubieke meter vloeibaar kernafval geprodu ceerd. In ons land ontstaat op ongeveer 130 plaatsen onderzoekinstellingen en ziekenhuizen kernafval. Ook ontstaat radio-actief afval bij het onderhoud van kerncentrales. Het afval wordt verwerkt en vervolgens in zee gestort. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het milieubeleid dat het kabinet heeft uitgestippeld kost naar schatting in 1985 ongeveer vijf miljard gulden. Dit jaar vergt het milieubeleid drie miljard gulden. Volgende maand treedt de Afvalstof fenwet in werking. Als gevolg hiervan zal de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) modelverordeningen publiceren voor gemeenten in verband met de afgifte van huishoudelijke afval stoffen en grof huisvuil. Vanuit Den Haag zullen bovendien ten behoeve van provinciale afvalverwijde- ringsplannen naar de provincies worden gestuurd. In verband met de luchtveron treiniging komt er een beleidskaderplan dat zich zal bezighouden met het pro bleem van de uitstoting van zwaveldi- oxyde als gevolg van een sterk verhoogd gebruik van steenkool en stookolie. Volgens minister Ginjaar heeft de ver mindering van het loodgehalte in benzi ne - het besluit daartoe trad op 1 janua ri vorig jaar in werking - een gunstige invloed gehad op de luchtkwaliteit. Op meetpunten in Delft en Eindhoven kwam men zelfs tot gemiddelden van 40 percent minder lood dan in voorgaande jaren. Op het terrein van de waterverontrei niging komt een „Indicatief Meerjaren programma”. Rijk en provincies zullen met de hulp van waterkwaliteitsbeheer- sers in termijnen van vijf tot tien jaren op dit punt een gefaseerd beleid uitstip pelen. Eenzelfde soort plan komt er voor de bestrijding van de milieuhinder. Gin jaar verwacht dat de Wet geluidhinder na een periode van tenminste zes en ten hoogste negen jaar volledig in werking zal zijn. Nagegaan wordt hoe de toepassing van dieselmotoren kan worden bevor derd. De Tweede Kamer wordt op korte termijn ingelicht over het regerings standpunt inzake de eventuele afschaf fing van de „dieseltoeslag”. Het kabinet bekijkt of voor nieuwe personenauto’s gestandaardiseerde brandstofverbruikstesten kunnen wor den ingevoerd. Gegadigden kunnen dan bij aankoop weten hoe hoog het brand stofverbruik van een bepaald type auto ligt. De aan bedrijven te verlenen speciale energietoeslagen in verband met bespa ringen in het kader van de Wet Inves teringsregeling (WIR) zullen jaarlijks honderd miljoen gulden vergen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De daling van het geboortencijfer die sedert enige jaren aan de gang was, heeft zich in 1978 niet voortgezet. Het geboortenoverschot was vorig jaar 12,6 per 1000 inwoners en in 1977 was het 12,5 per 1000. Het sterftecij fer nam ook toe: 7,9 inwoners per 1000 in 1977 tot 8,2 per 1000 in 1978. De gemid delde levensverwachting bij de geboorte in Nederland behoort tot de hoogste ter wereld. Nu we met 14 miljoen inwoners zijn, wonen er (statistisch bezien) op elke vierkante kilometer van ons land 410 mensen. Het getal 14 miljoen werd enke le jaren later bereikt dan was voorspeld. De wat vertraagde bevolkingsgroei vond zijn oorzaak in een dalend geboortecij fer in verband met de dalende huwe- van gezinnen. Het daalt relatief nog De politiekorpsen zullen in de nabije toekomst nauwer met elkaar moeten gaan samen werken. Daarvoor heeft Wiegel samen met zijn ambtgenoot De Ruiter van Justitie (waaronder de Rijks politie valt) een basisregeling regionale samenwerking ontwerpen. Deze voor- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De zogenaamde eer stelijns gezondheidszorg (huisartsen, maatschappelijk werkers en aanver wante hulpverleners) moet worden ver sterkt, vindt staatssecretaris mevrouw Veder-Smit van Volksgezondheid. De maatregelen die zij op dit terrein denkt te nemen, zullen binnenkort nader wor den uiteengezet. Dit terrein van de gezondheidszorg is tot dusver achtergebleven, maar het moet zowel naar kwaliteit als naar hoe veelheid beter worden toegerust. Met name is het de bedoeling de samenwer king van de hulpverleners te bevor deren. Het kruiswerk, dat ook bij de eerste- lijnszorg hoort en vanaf 1 januari uit de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziek- tenkosten) zal worden gefinancierd, moet de eerste jaren meer geld hebben om achterstanden in te halen. Er is bij voorbeeld meer personeel nodig. Op departementaal niveau zal een start worden gemaakt met een ingrij pende reorganisatie. Tot dusver deden de verschillende departementen elk voor de minderheidsgroepen wat ze tot hun terrein rekenden. De activiteiten van de diverse ministeries werden daar bij niet erg goed op elkaar afgestemd. Daar gaat verandering in komen. Van- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering wil een (anti-)alcoholbeleid gaan voeren, gezien de problemen die zich op dit gebied voordoen. Daartoe moet onder andere de Drank- en Horecawet aan de maat schappelijke ontwikkelingen worden aangepast. Omdat dit lang zal duren, wordt overwogen tussentijdse aanpas singen door te voeren, onder meer inza ke de ordening van de drankverkoop. De bedoeling is, aandacht te besteden aan de gezondheids- en maatschappelij ke risico’s die met alcoholgebruik zijn verbonden. Zo’n beleid zal zich moeten richten op zowel de beïnvloeding van de de groeivertraging wordt overigens weer verzwakt door een stroom van immigranten, vooral be staande uit vrouwen en kinderen van buitenlandse werknemers. Het kabinet wil meer stadsverwar- mingsprojecten realiseren. Daarvoor zijn subsidies nodig in verband met aan loopverliezen en granties om leningen aan te gaan. Minimaal komen nu 350.000 huizen in aanmerking voor aansluiting op de stadsverwarming. ■w -w Minister Ginjaar van Volksgezond heid en Milieuhy giëne kondigt in de memorie van toelichting bij zijn begroting voor het volgend jaar aan, op korte termijn met een nota voor de Tweede Kamer te komen. De nota dient om een overzicht te krijgen van de economische gevolgen die de oplopende kosten met zich mee brengen. In bepaalde gevallen zullen bedrijven die door milieuheffingen moeilijkheden krijgen, danwel tijdelijk in een zwakke positie komen te verkeren, financieel worden geholpen. Het regeringsbeleid is er op gericht dat de gevolgen van het milieubeleid voor de bedrijven aan vaardbaar blijven. Minister Ginjaar kondigt aan dat eind volgend jaar een nieuw wetsontwerp over milieugevaarlijke stoffen wordt in gediend. Aan het TNO is gevraagd een risico-analyse over het LPG-gas op te stellen, alsmede een studie te verrichten naar transport van gevaarlijke stoffen per pijpleiding. Ginjaar kondigt aan dat het beleid van zijn ministerie vooral zal zijn gericht op de aanpak van effecten op langere ter mijn ten gevolge van blootstelling aan stoffen die kunnen leiden tot genetische veranderingen, kanker en het krijgen van misvormde kinderen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering gaat meer geld uittrekken voor de civiele verdedi ging. Voor de jaren 1980-1983 komt er een bedrag van 163,5 miljoen gulden beschikbaar. Daarnaast is een geleide lijk oplopend bedrag uitgetrokken voor de instandhouding van reeds getroffen voorzieningen. De totale kosten hiervan belopen voor 1980 207 miljoen gulden. Minister Wiegel schrijft dat ér voort durend moet worden doorgewerkt aan civiele verdedigingsvoorbereidingen. „Het risico van gewapende conflicten blijft aanwezig. Niet alleen die waarbij Nederland direct betrokken zou kunnen worden, maar ook die elders in de we reld met eventuele gevolgen voor onze samenleving”. voor woningen en gebouwen zal volgens minister Van Aar denne van Economische Zaken met kracht worden vöortgezet. Tussen begin 1974 en 1 juli van dit jaar werd in het kader van dit programma Voor ruim 670.000 huizen van de subsidieregelin gen gebruik gemaakt. Voor energiebesparing ook van sprijs worden be trokken. Het nationaal isolatieprogramma In het streven naar energiebes paring moeten vol gens het kabinet verhogingen de aardga-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23