Meer recreatie aan rand stad Openbaar vervoer gestimuleerd Spanning tussen beleid en kunstenaars R Geen geld meer voor aanleg nieuwe wegen Meer geld voor sportbeoefening gehandicapten Betere bestrijding drugshandel bepleit Personeelstekort Bijlmerbajes blijft bestaan 1 Begroting 500 miljoen meer In verslag bij Justitiebegroting I 1 24 25 PRINSJESDAG 19 7 9 SEPTEMBER DINSDAG 1 8 120 110 100 1979 1980 j MO (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het welzijnsbeleid neemt bij het ministerie van CRM steeds meer een centrale plaats in; dat is duidelijk merkbaar aan de cijfers van de totale CRM-begroting 1980 die al met rasse schreden de tien miljard nadert. Vergeleken met vorig jaar is dit ruim 500 miljoen gulden méér. Grote slokop is de rubriek bijstandszaken, die al ruim vijf miljard gulden voor zich opeist. BLIK IN DE TOEKOMST... RAMING R'JKSUITGAVEN 1980-1981 in miljard gld.) Lf- 1978 WBHM anp (jplj] y90 1981 h Welzijn steeds meer 7// centraal bij CRM ff Justitie bij stations, waar- Inmiddels is een goede vorm van samenwerking tot stand gekomen tus- ploitatietekort van de vele kleine dans groepen niet wenselijk is. Vorig jaar werd nog 350.000 gulden uitgetrokken voor de subsidiëring van plaatselijke projecten, maar de minister vindt dat dit tot de taken van provincie en gemeente behoort. De procureurs-generaal constateren dat de verslaving aan hard drugs met name in Amsterdam „onhoudbare vor men” heeft aangenomen. Verkeer en Waterstaat De eerste uitgave van het genoemde opsproringsregister wordt ondermeer verspreid onder alle Nederlandse poli tiekorpsen en de diensten die zijn be last met de grensbewaking. In openbare gebouwen en bij NS zal de toegankelijkheid voor de immobiele gehandicapte wel zoveel mogelijk wor den vergroot, maar niet bij het stads- en streekvervoer per bus en tram. „Door de langere in- en uitstaptijden zou de regel maat en daardoor ook de functie van het openbaar vervoer in de knel komen”, aldus de toelichting, terwijl de minister er juist naar streeft deze snelheid zoveel mogelijk te vergroten. sen de Amsterdamse officier van justi tie en de Oostenrijkse nazi-jager Si mon Wiesenthal. Volgens De Ruiter wordt hard gewerkt aan een lijst van nog gezochte Nederlandse oorlogsmis dadigers. Een aantal gezochten dat zich in het buitenland ophoudt, is inter nationaal gesignaleerd met het oog op uitlevering aan Nederland. Deze weigeraars vinden dat de ver vangende dienstplicht hen een onder deel maakt van het systeem waarvan ze vanwege hun gewetensbezwaren geen deel willen uitmaken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Omdat de energiepro blemen steeds nijpender worden, moet meer gezocht worden naar recreatiemo gelijkheden aan de rand van steden. Met die dicht-bij-huis-recreatie kan veel brandstof worden bespaard. De energie- situatie zal meer dan ooit betrokken worden bij het recreatiebeleid van de regering, meldt de Memorie van Toelich ting op de begroting van CRM. Meer recreatie aan de stadsrand heeft tot gevolg dat het openbaar vervoer mo gelijk moet worden uitgebreid. Verder dient extra aandacht te worden besteed aan de aanleg van fiets- en wandelpaden tussen het woon- en recreatiegebied. De regering zal ruimere aandacht besteden aan de kwaliteit van het recreatiemilieu. Daartoe wordt gestreefd naar plannen op lange termijn. De minister maakt gewag van de span ning tussen kunstbeleid en kunstenaars beleid. Er is sprake van accentverschil len die van zodanige betekenis zijn dat men van onderscheid kan spreken. Zo bijvoorbeeld in het geval er keuzen die nen te worden gemaakt tussen het scheppen van grotere mogelijkheden voor eigentijdse kunstvormen en de be oordeling van de vraag welke bestaande activiteiten minder dienen te worden gesteund. De keuze tussen oud en nieuw zal zich komend jaar in volle om vang manifesteren. Tot de verwachtingen die de minister uitspreekt behoort de spoedige oprich ting van het fonds voor de scheppende toonkunst. Ten aanzien van het operagezelschap Forum is het streven er op gericht bin nen de komende vijf jaar de subsidie op 55 percent van het exploitatietekort van dit gezelschap te brengen. Minister Gardeniers is van oordeel dat een structurele subsidiëring in het ex- Het aantal verdachten dat het vorig jaar is aangehouden wegens overtre ding van de Opiumwet is met ruim vijftig precent gestegen. Meer dan de helft van de overtreders is Nederlan ders, ruim 17 prcent komt uit Surina me. De hoeveelheid in beslag genomen drugs nam in vergelijking met 1877 af: 87,2 kilo heroïne tegen 195,9 kilo. Minister De Ruiter van Justitie schrijft dat Nederlandse en Westduitse autoriteiten zijn overeengekomen dat zoveel mogelijk informatie wordt uit gewisseld over oorlogsmisdadigers en politieke delinquenten. Op die manier wordt bekeken of uitlevering of vervol ging van oorlogsmisdadigers nog mo gelijk is. ogenblik in een tijdelijke bijdragerege ling voorbereid. Ook is een eerste opzet gemaakt voor een onderzoek naar de Beeldende Kunstenaarsregeling. Minis ter Gardeniers verwacht dat dit onder zoek in het najaar kan starten. Mede met het oog op de werkgelegen heid is op de begroting voor 1980 een verruiming van subsidiemiddelen voor de monumentenzorg mogelijk gemaakt. Daarnaast is in het kader van het aan- vullende-werkenbeleid met name voor het verwezenlijken van een geïntegreerd arbeidsplaatsenbeleid 15 miljoen extra beschikbaar gesteld voor de monumen tenzorg. Een andere mogelijkheid om de werk gelegenheid en het behoud van monu menten te stimuleren is, volgens minis ter Gardeniers, het bevorderen van re gelmatig onderhoudswerk. Daarom ligt het in de bedoeling met een subsidiere geling te komen op basis waarvan het uitvoeren van onderhoudswerk aan ker ken en kastelen wordt gestimuleerd. Ook bestaat het plan wat ruimte te bieden bij het opheffen van het achter stallig onderhoud van historische par ken en tuinen van kastelen en buiten plaatsen. Voorts is besloten in de komende jaren voorrang te verlenen aan de inventarisa tie van de bouwkunst van na 1850. Ten einde de ruimte te scheppen die nodig is voor onderzoek, beschrijving en eventu eel registratie, zal de behandeling van verzoeken tot het beschermen van bouwwerken van voor 1850 - uitzonde ringen daargelaten - voorshands wor den opgeschort. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De opcentenregeling op de wegenbelasting, in 1965 ingevoerd voor de aanleg van nieuwe autosnelwegen, blijft bestaan, maar er worden geen nieuwe wegen meer van bekostigd. De opbrengst gaat naar de algemene middelen, schrijft minister Tuijnman van Verkeer in de toelichting op zijn begroting, hoewel hij twee argumenten aanvoert om de regeling op te heffen. De bezoekcijfers voor het gesubsidi eerde toneel geven een opvallende stij ging te zien. Daar komt nog bij dat meer dan veertig percent van het gebodene van eigen bodem is. Bemoedigende cij fers, vindt minister Gardeniers-Berend- sen, want een jaar of tien, vijftien gele den was dat een paar percent van het totaal. Kindertoneel vertoont een explosieve ontwikkeling. Met de voor 1979 beschik baar gestelde middelen kunnen voorzie ningen buiten de sfeer van de exploita tiesubsidies mogelijk gemaakt worden. Het ligt in de bedoeling in het komend jaar de PC-Hooftprijzen 1978 en 1979 uit te reiken zodat de achterstand op dat gebied wordt ingelopen. Volgens minister Gardeniers is een goed georganiseerde en harmonische sa menwerking binnen de letterwereld van vitaal belang. Daarom ook acht zij het een goede zaak dat het schrijvershuis, waarin een aantal verenigingen en stich tingen is ondergebracht, gaat fungeren als een kristallisatiepunt waar de schrij ver de belangen die samenhangen met zijn beroepsuitoefening weet onderge bracht. De resultaten van een overleg om te komen tot een subsidieregeling op het gebied van kunstuitleen worden op het (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering wil het komend jaar meer geld beschikbaar stellen voor met name de sportbeoefe ning van gehandicapten, bejaarden en andere bijzondere groepen. Tot nu toe kwamen alleen gemeenten met meer dan 100.000 inwoners in aanmerking voor subsidie. In 1980 wordt deze rege ling uitgebreid tot alle gemeenten met een inwonertal van meer dan 50.000 mensen. De overheid zal zich voorts blijven inzetten het aantal beroepskrachten in de sport uit te breiden. Het wordt, aldus de regering, steeds moeilijker te voldoen aan de stijgende behoefte aan voorzie ningen voor de sportbeoefening. Het aantrekken van professionele krachten voor de bevordering van de deskundig heid, de continuïteit en de begeleiding van het vrijwillig kader is noodzakelijk. Fiancieel kunnen de verenigingen het nauwelijks meer opbrengen de vrijwilli gers vergoedingen te betalen. Hierdoor is een groot verloop ontstaan. Om die reden zal het beleid met be trekking tot de subsidiëring van sport- opleidingen worden gecontinueerd. Er wordt een onderzoek gehouden naar de vraag hoe met name de bondsbureaus moeten worden geholpen. In het afgelo pen jaar hebben bijna 20.000 cursisten aan een opleiding deelgenomen. De ver wachting is, gezien het beeld van de laatste jaren, dat dat aantal zal toe nemen. Het openbaar ver voer zal opnieuw krachtig worden ge stimuleerd. Tuijn man wil besluiten nemen over de aan leg van een reeks nieuwe tram- en treinverbindingen en parkeerplaatsen voor - samen met in aanleg zijnde ver bindingen - 416,4 miljoen gulden op de begroting is gezet. De instandhouding van het openbaar vervoer gaat in 1980 2,335 miljard kosten, zodat de gemeen schap daarvoor per dag 6,38 miljoen zal moeten opbrengen - 45 cent per inwoner. In zijn vervoerspolitieke beschouwing schrijft Tuijnman dat verkeer, vervoer en ruimtelijke ordening een belangrijke bijdrage leveren aan welvaart en wel zijn, indien zij goede omstandigheden scheppen voor de gewenste maatschap pelijke activiteiten. Dit gegeven is voor hem het uitgangspunt voor zijn beleid, dat inhoudt dat in stadsgewesten en in de grote steden het gebruik van de fiets en het openbaar vervoer moet worden bevorderd, terwijl in de landelijke gebie den het gebruik van de auto en de fiets meer voor de hand ligt. Het openbaar vervoer krijgt daar een aanvullende functie bureaus. Het ligt in de bedoeling in iede re provincie een bureau te vestigen dat een ondersteunende en dienstverlenen de taak zal hebben met betrekking tot emancipatieprocessen. Per provincie zullen hierbij diverse vrouwenorganisa ties en emancipatiegroeperingen wor den betrokken. CRM stelt startfunctio- narissen ter beschikking die samen met de provinciaal gevormde platformgroe- pen de plannen gestalte moeten gaan geven. Ook wordt nagegaan in hoeverre het zin heeft in enkele grote steden der gelijke bureaus te vestigen, aldus de staatssecretaris. Bij het sociaal-cultureel werk krijgen drie zaken de komende tijd extra aan dacht: de verdere decentralisatie, de vol- wassenen-educatie en het jeugdbeleid. Wat het jeugbeleid betreft: zo mogelijk nog voor het eind van dit jaar zal de raamnota jeugdbeleid worden uitge bracht. Mankracht voor het bijzonder jeugdwerk moet hergegroepeerd wor den en organisatie-structuren moeten opnieuw bezien worden. Op het punt van de volwasseneneducatie worden binnenkort drie projecten gestart: alfa betisering, educatieve voorzieningen ter voorbereiding op de pensionering en dQ In het hele land worden voor de jaren 1980-1990 ruim 30 nieuwe stations overwogen. De stations die in de eerste vijf jaar voor opening in aanmerking komen, zullen worden opgenomen in het nieuwe Meerjarenplan Personenver voer. In 1980 worden stations geopend in Alkmaar-Noord, Duiven (tussen Arn hem en Zevenaar), Den Helder-Zuid, Lu netten en Leidsewallen. Nieuwe stations moeten zoveel mogelijk op loopafstand van de woonwijken komen, vindt Tuijnman. In het kader van het Nationaal plan voor parkeren bij het openbaar vervoer wil minister Tuijnman, in overleg met NS en ANWB, volgend jaar het aantal parkeerplaatsen bij stations fors uitbrei den. Gerekend mag worden op circa 20 parkeerplaatsen bij stations, met ruimte voor zo’n 1900 auto’s. In zijn memorie van toelichting schrijft minister De Ruiter dat de rege ring de zogenaamde „totaal-dienstwei- geraars” tegemoet zal komen. Er komt een wijziging van de Wet gewetensbe zwaren voor militairen. Hierdoor wordt voorzien in de mogelijkheid tot vrijstelling wegens gewetensbezwaren van de verplichting om vervangende burgerdienst te verrichten in plaats van militaire dienst. Tot nu toe krijgen de genoemde categorie dienstweige raars in de regel nog gevangenisstraf fen opgelegd die gelijk zijn aan de duur van de vervangende dienstplicht. Decentralisatie en de daaraan verbon den harmonisatie van welzijnsvoorzie ningen, het vergroten van de werkgele genheid bij de niet-commerciële dienst verlenende sector en democratisering van bestuur en beheer van welzijnsin stellingen zijn enige van de belangrijke kenmerken van de komende beleidspe riode. CRM gaat zich ook richten op het welzijn van de zogenaamde niet-actie- ven: zij die niet deel (kunnen) nemen aan het arbeidsproces. Hiervoor is ingaande 1980 een plafondbedrag van 5 miljoen gulden uitgetrokken. Vermenselijking van de voorzieningen en schaalverklei ning zijn daarbij de grote toverwoorden. Zonder iets af te willen doen aan de rol van de professionele welzijnswerkers, blijft het vrijwilligerswerk prioriteit houden in het beleid. Het zwaartepunt van de decentralisa tie en harmonisatie in verband met de „Kaderwet Specifiek Welzijn” ligt in de sectoren sociaal-cultureel werk en maat schappelijke dienstverlening. Er wordt naar gestreeft met ingang van januari 1980 een verbrede rijksbijdrageregeling sociaal-cultureel werk in werking te la ten treden. Dit betekent dat dan ook de steunfuncties op het sociaal-culturele terrein opgenomen zullen zijn in één rijksbijdrageregeling. Op diezelfde da tum zal trouwens ook de rijksbijdrage regeling voor emancipatie ter stimule ring van plaatselijke en regionale eman cipatieprojecten in werking treden. Naast deze regeling blijft er geld be schikbaar voor experimentele projecten en kadertrainingen. In de interdepartementale coördina tiecommissie emancipatiebeleid zijn voor het komende regeringsjaar de be langrijkste projecten de voorbereiding van het wetsontwerp tegen de seksedi- criminatie, de voorbereiding van een ad vies met betrekking tot de coödinatie van emancipatie- en inkomensbeleid en de analyse en evaluatie van twee jaar emancipatiebeleid. De ministerraad heeft besloten dat er op elk departement een ambtenaar be last zal worden met de taak de emanci- patie-aspecten bij beleidsvoornemens te signaleren. Voorts zullen de secretarissen van de onderraden van de ministerraad met dezelfde signalerende taak worden be last, zo dfeelt staatssecretaris mevrouw Kraaijeveld-Wouters mee. Het ligt in de bedoeling dat er voor het eind van het jaar een centraal punt voor emancipatie-informatie komt, gesubsi dieerd door CRM en Onderwijs. Komend jaar zal verder gewerkt wor den aan de oprichting van emancipatie- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Amsterdamse Hui zen van Bewaring zullen ook het ko mend jaar nog rekening moeten houden met capaciteitstekorten. Minister De Ruiter van Justitie schrijft dit in een toelichting op zijn begroting. De werving van gevangenispersoneel blijft volgens de bewindsman in het wes ten dusdanig onder de maat dat de vorig jaar geopende Bijlmerbajes in Amster dam nog steeds niet volledig kan worden gebruikt. De deelname van gevangenen aan on derzoeken voor wetenschappelijke doel einden wordt binnenkort aan ministerië le richtlijnen gebonden. Er komt geen regeling bij wet, zoals onder meer door belangenorganisaties van (ex-)gedeti- neerden was gevraagd. Het komend jaar zal Justitie met een aantal wetsontwerpen komen met be trekking tot de emancipatie van de vrouw. De Nederlandse wetgeving zal worden aangepast aan de EG-richtlijn inzake gelijke behandeling van man en vrouw. Verder is er een algemene wet ter bestrijding van sekse-discriminatie in voorbereiding. Ook komt er een ontwerp dat de achterstelling van het onwettig kind gaat wegnemen. Het strafrecht voor minderjarigen zal worden herzien in verband met de voor genomen verlaging van de meerderja- righeidsgrens van 21 naar 18 jaar. Er zal ook een begin worden gemaakt met een wetsontwerp dat geslachtsverandering moet gaan regelen. DEN HAAG (ANP). Wil men de ontwikkeling in de kunst gaande houden zullen gevestigde belangen moeten worden aangetast om gel den vrij te maken. Een problema tiek die zich in alle sectoren van het kunstbeleid voordoet, schrijft mi nister Gardeniers-Berendsen in haar begroting van CRM. Het ligt daarom in de bedoeling ook in het komende jaar samen met de Raad voor de Kunst de bezinning op prio riteiten voort te zetten. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Voor het bestrijden van de (groot)handel in verdoven de middelen moeten nieuwe methoden worden opgesteld. De bestaande richtlijnen worden niet door alle politiekorpsen op dezelfde manier uitgelegd waardoor afbreuk wordt gedaan aan een effectieve bestrij ding van de handel. voortzetting van de Open-Schoolactivi- teiten. Wat de decentralisatie van de maat schappelijke dienstverlening betreft: vooral het in samenhang brengen van de verschillende financieringsstelsels vraagt veel werk en aandacht. De voor bereidingen van de rijksbijdragerege ling is het verst gevorderd bij het gecoör dineerd bejaarden werk. Deze regeling zal zo mogelijk op 1 januari 1980 in werking treden. Het totaal van de decen tralisatie van de maatschappelijke dienstverlening hoopt CRM in januari 1982 afgerond te hebben. Onderhandelingen worden gevoerd over de oprichting van een platform voor alleenstaanden, dat aan de ene kant advies- en overlegpartner kan zijn en aan de andere kant een aanzet tot zelfor ganisatie van alleenstaanden. Voor kinderdagverblijven heeft CRM vijf miljoen gulden méér beschikbaar gesteld nu ruim 28 miljoen in plaats van 22,6 miljoen van vorig jaar dit betekent in concreto dat er ongeveer 20 nieuwe dagverblijven verwezenlijkt kunnen worden. Het aantal werklozen dat bijstand ont vangt, is tot ongekende hoogte gestegen. Daarom zal de uitvoering van bijstand- wet en werkloosheidswetten beter op elkaar moeten worden afgestemd. De totstandkoming van één werkloosheids voorziening zal echter nog wel de nodige tijd vergen. Binnenkort wordt een ad vies verwacht van de Sociale Verzeke ringsraad over scholingsmogelijkheden voor werklozen met behoud van hun uitkering, vooral bij schoolverlaters die er niet in slagen werk te vinden. De vijf procu reurs-generaal bij de gerechtshoven schrijven dit in het jaarverslag van het Openbaar Ministe rie. Het verslag is bij de begroting van Justitie gevoegd. CRM wil verder praten over prioriteiten kunst

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25