Defensie haalt schone handen Milieubesluiten binnen Benelux basis geven Meer geld voor arme landen onontkoombaar L 3 percent groei net niet Meer druk op Zuid-Afrika 0 in Noord-Duitsland Scholten over kernbewapening: Geen tweede brigade „OMBUIGING NEDERLANDS BELEID I WEL BEKORTING REACTIETIJD LEGERKORPS „Geen politiek van Geen verdere politieke samenwerking [1 Stakingsrecht njn re ^ue n? ioy' lb i ib 27 PRINSJESDAG DINSDAG 1 8 SEPTEMBER 19 7 9 18 71 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Voor het kabinet-Van Agt is de behar tiging van Nederlandse be langen in het buitenland een minstens zo belangrijke doel stelling van het Nederlands buitenlands beleid als meer idealistische zaken als vrede, veiligheid en rechtvaardige verdeling van de welvaart in de wereld. In de toelichting op de begroting van Buiten landse Zaken, die eerder een uiteenzetting is van beleidsvi sies dan van uitgaven van het ministerie, overheerst dit jaar de nuchterheid. F BZ: meer accent eigen belangen Minister Scholten - Defensie Defensie Consolidatie EG in beleid voorop Beperking olieverbruik. W Dat schrijft minister Scholten van De fensie in zijn begroting voor 1980. Alge meen wordt in de NAVO de noodzaak gezien om de reactietijd van het Neder landse legerkorps in geval van oorlog te bekorten. Aanvankelijk vroeg de NAVO daartoe om een extra brigade op volle sterkte te legeren, naast de 3500 man die al in Duitsland zijn. Dat zou echter 700 miljoen aan inves teringen (huisvesting, kazernes) en jaar lijks nog eens 170 miljoen gulden gaan kosten. Dat was de regering te gek. Ook een alternatief plan van de NAVO - een brigade op vredessterkte - zou onaan vaardbare lasten (500 miljoen aan inves teringen en 35 miljoen per jaar) met zich meebrengen. Deze laatste mogelijkheid zou bovendien militair nauwelijks effec tief zijn, zegt Scholten. Buitenlandse Zaken De marine kampt nog steeds met een personeelstekort, waardoor het aantal militairen beneden het al lage streefcij fer van 16.800 is gedaald. Dat zal voorlo pig nog wel zo blijven. Ook de land macht heeft een tekort aan beroepsper- soneel, dat door het direct aantrekken van burgers in militaire functies en ver hoging van het aantal kort-verbandvrij- willigers wordt opgevangen. Alleen de luchtmacht kan het zich permitteren het personeelsbestand na 1980 geleidelijk in te krimpen. Bij de Koninklijke Marine zal binnen niet al te lange tijd een proef starten met het plaatsen van vrouwen op schepen. De luchtmacht onderzoekt de mogelijk heden vanaf 1981 ook vrouwen een op leiding tot straaljagerpiloot te laten volgen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. We mogen geen politiek van schone handen bedrijven. Als dat werkelijk nodig is, moeten we ook bereid zijn moderniseringen en verbeteringen in onze nucleaire bijdrage aan te brengen. De veiligheid van de NAVO is daarbij even belangrijk als de terugdringing van de rol van de kernwapens. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering verwacht voorlopig geen versterking van de politieke samenwerking tussen de landen van de Europese Gemeenschap. In de toelichting op zijn begroting voor 1980 stelt minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) dat eerder moet worden gestreefd naar „behoud en consolidatie” van hetgeen reeds werd bereikt aan onderlinge politieke samenwerking. De regering stelt zich intussen onom wonden achter de besluiten van de Euro pese Raad in Straatsburg, dit voorjaar, over de beperking van het olieverbruik en de verhoging van de produktie en ontwikkeling van alternatieve energie bronnen. Opvallend is dat in deze passa ge de reserves tegen de kernenergie, die vorig jaar in een vergelijkbaar stuk van de memorie van toelichting nog wel voorkwamen, ontbreken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Scholten (De fensie) is er niet in geslaagd volledig tegemoet te komen aan de NAVO-af- spraak om de defensie-uitgaven jaar lijks reëel met 3 percent te laten stijgen. De stijging valt als gevolg van de bezui nigingsmaatregelen van het kabinet iets lager .uit: 2,9 percent. De bewindsman vindt echter dat hij hiermee toch de internationale afspraken nakomt. Defensie moet als gevolg van Bestek ’81 ruim 50 miljoen inleveren. Maar de NAVO-afspraak betrof de werkelijke militaire uitgaven, en die worden daar door vrijwel niet aangetast. De bezuini gingen zullen vooral gevonden worden door het voorlopig afzien van nieuwe geluidwerende apparatuur voor de mili taire vliegvelden en het - naar wordt verwacht - lager uitvallen van de pensi oenverplichtingen. Vorig jaar bedroeg de werkelijke stij ging van de defensielasten precies 3 per cent. In zijn nieuwe begroting zegt mi nister Scholten overigens dat, zolang dit kabinet zit, het 3-percentsbesluit als een harde afspraak blijft gelden. De defensiebegroting vraagt voor 1980 een bedrag van ruim 10,8 miljard gul den, 500 miljoen meer dan vorig jaar. Extra gelden zijn uitgetrokken voor de aanschaf van de nieuwe Leopard 2- tanks en de verbetering van de reactie tijd van het Nederlandse legerkorps, on der meer door enkele honderden solda ten méér in Duitsland te legeren. Een belangrijk besluit is voorts de uitbreiding van de huidige brigade in Duitsland met enkele honderden solda ten. Daardoor zullen de effecten van het klein-verlof op de sterkte van die briga de minder voelbaar zijn. Deze maatregel kost in de komende jaren 45 miljoen aan investeringen en 30 miljoen per jaar aan exploitatie. Het hele plan moet in 1986 zijn voltooid. anp (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering acht krachtiger internationale druk op Zuid- Afrika onontkoombaar, wanneer de apartheid in dat land gehandhaafd blijft. In de toelichting op zijn begroting voor 1980 stelt minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) dat de regering in beginsel geen enkel middel uitsluit om langs vreedzame weg afschaffing van de apartheid te bewerkstelligen. Ook rechtstreekse contacten tussen Nederland en Zuid-Afrika wil de rege ring blijven gebruiken om de Zuidafri- kanen ertoe te brengen het verwerpelij ke van de apartheidspolitiek in te zien. In tegenstelling tot vorig jaar stelt Van der Klaauw deze keer niet dat het „niet zinvol is de contacten te verbreken”. Volgens waarnemers moet hieruit wor den afgeleid dat Nederland mee zal gaan met eventuele voorstellen in VN-ver- band tot verzwaring van de boycotmaat- regelen tegen Zuid-Afrika. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Nederlandse ont wikkelingshulp zal in 1980 3983 miljoen gulden bedragen, bijna 9,5 percent meer dan dit jaar. In de toelichting op zijn begroting voor 1980 stelt minister Jan de Koning vast dat Nederland daarmee op nieuw de norm van 1,5 percent van het Netto Nationaal Inkomen heeft gehaald. De hulp zal in de toekomst meer dan voorheen worden geconcentreerd op de allerarmsten. Ook aan de armste ont wikkelingslanden zal in verhouding meer hulp worden gegeven. Ook zal worden bezien of het leger korps minder afhankelijk kan worden gemaakt van het materieel dat in vredes tijd in Nederland voor opleiding wordt gebruikt. Dat kan eventueel de aanschaf van nieuw materieel betekenen. Dit betekent dat de Nederlandse regering zich zal blijven verzetten tegen een inpassing van de politieke samenwerking in het EG-raamwerk. Sommige landen streven ernaar het verschil tussen EPS (Europese Politieke Samenwerking) en EG te laten vervagen, zodat in beide gevallen de politieke rol van de Europese Commissie wegvalt en een „intergouvernementele” samenwerking ontstaat. Juist nu de Gemeenschap wordt uitgebreid, eerst met Griekenland (1981) en later met Spanje en Portugal, zal het moeilijk genoeg zijn de Gemeenschap werkbaar te houden. Wel wil de regering ernaar streven de banden tussen het nieuwe recht streeks gekozen Europees parlement en de EPS te versterken. Dat zou onder meer kunnen door intensiever deelname van de ministers van Buitenlandse Zaken aan de regelmatige debatten van het parlement over politieke onderwerpen. Met de politiek gewenst geachte uitbreiding van de Gemeenschap verwacht de regering intussen een verzwaring van de bestuurlijke problemen in de EG. In elk geval wordt een versterking van het besluitvormingsproces wenselijk geacht; met negen leden is het vaak al moeilijk de vereiste eenstemmigheid te bereiken over sommige onderwerpen. Met twaalf zal dat nog moeilijker worden. Het wachten is in deze op het rapport van de „drie wijzen”, onder wie oud-minister Biesheuvel, dat deze herfst wordt verwacht. geheven. Het karakter van het militaire beroep laat dat niet toe. Bezien wordt nog of dit stakingsverbod ook gehand haafd moet blijven voor bepaalde burgerambtenaren van defensie. ?4- Minister van der Klaauw - Buitenlandse Zaken. In zo een overeenkomst zou ook het hulp ontvangende land bepaalde ver plichtingen op zich moeten nemen, op dat het ontwikkelingsplan goed zou kun nen worden uitgevoerd. Daarbij wordt gedacht aan wijzigingen in het binnen lands beleid van een ontwikkelingsland, zoals landbouwhervormingen, grondpo- litiek, prijspolitiek, belastingen. Tot nu toe wordt het beleid eigenlijk jaar voor jaar bepaald, in het beste- dingsoverleg. Wanneer Nederland voor langere termijn verplichtingen aangaat, is de bewegingsvrijheid weliswaar ver minderd, maar, zo meent minister De Koning, de kans op een succesvol ont wikkelingsbeleid groter. Om dit bilaterale ontwikkelingsbeleid, dat een nauwe begeleiding door Neder landse ambtenaren vereist, mogelijk te maken, zullen aan de ambassades in de betrokken landen meer ontwikkelings- deskundigen - in een tijdsbestek van drie jaar rond vijftig personen - worden aan gesteld. De filosofie achter het buitenlands be leid als geheel, dus inclusief de ontwik kelingssamenwerking, is geënt op de ge dachte van de „interdependentie”. Dat wil zeggen: het is onmogelijk dat het ons land op langere termijn goed gaat, wan neer tegelijk in andere landen honger en ellende wordt geleden. Anderzijds kan economische vooruitgang in de arme landen ertoe leiden dat deze landen zich ontwikkelen tot exportmarkt voor pro- du'kten uit de rijke landen. Verbetering van de positie van de ar me landen binnen het bestaande sy steem hoopt minister De Koning bij voorbeeld te bereiken door, in samen werking met minister Andriessen van Financiën, ervoor te zorgen dat voor de handel met arme landen exportkrediet verzekeringen mogelijk worden ge maakt. Ook verzekeringen voor investe ringen van Nederlandse bedrijven in ontwikkelingslanden wil de regering be ter mogelijk maken. In het algemeen wil de regering de toegang die de ontwikkelingslanden met hun produkten hebben tot markten in de rijke landen, verbeteren. Dat geldt voor industrieprodukten, terwijl, door middel van grondstoffenakkoorden, de op brengst van de traditionele export van de arme landen, de grondstoffen, zou moeten worden vergroot. Defensie zal meewerken aan het ver wezenlijken van energiebesparing, maar minister Scholten stelt daarbij dat de operationale inzetbaarheid van de krijgsmacht geen gevaar mag lopen. In dè kernwa- penparagraaf van zijn begroting schrijft minister Scholten wél dat de eventuele in voering van nieu we kernwapensys- temen in elk geval niet mag leiden tot vergroting van het aantal atoomkpppen in Europa, zo mo gelijk zelfs tot een vermindering. Dit punt is van groot belang nu de NAVO dit najaar wil beslissen over een westers antwoord op de nieuwe Russi sche SS 20-atoomraketten voor de mid dellange afstand, die doelen in Europa kunnen raken. Hoewel Scholten formeel nog geen uitspraak kan doen over een Nederlandse bijdrage aan de statione ring van nieuwe kernwapens - het NAVO-beraad is nog niet eens begonnen - valt tussen de regels wel te lezen dat hij een antwoord op de nieuwe Russi sche dreiging dringend nodig acht. Zou de NAVO zo’n antwoord achter wege laten, dan dreigt de koppeling van de Europese kleine kernwapens met de Amerikaanse massavernietigingswa pens verloren te gaan. Dat zou het af- schrikkingseffect van de kernbewape ning en daarmee de stabiliteit kunnen verstoren, aldus Scholten. Bovendien vindt hij dat nagegaan moet worden in hoeverre een verschui ving mogelijk is van kernwapensyste- men voor de korte afstand, waarvan de NAVO er genoeg heeft, naar die voor de middellange afstand. Scholten stelt in zijn begroting nadrukkelijk dat de nieu we generatie kenrwapens voor de mid dellange afstand punt van overleg met de Russen moet worden in een nieuw onderhandelingskader, zoals een SALT III. Het terugdringen van de rol van de kernbewapening blijft volgens Scholten doelstelling van het kabinetsbeleid. Voor eenzijdige stappen is daarin echter geen plaats. Wel stelt de minister te willen onderzoeken of verschuivingen mogelijk zijn bij de kleine nucleaire ge- vechtsveldwapens, die tot het Neder landse takenpakket horen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken vindt het van belang dat er een juridische basis komt waarop binnen de Benelux concrete besluiten over milieuproble men kunnen worden genomen. De Bene lux moet zich in zijn ogen gaan ontwik kelen tot een forum, waarin daadwerke lijk bindende besluiten kunnen worden geschapen. Het huidige Benelux-ver- drag voorziet niet in dergelijke formele bevoegdheden. Toch is er, aldus Van der Klaauw in zijn memorie van toelichting, sprake van een vruchtbaar overleg tussen de drie Benelux-partners over milieuhygiëni sche aangelegenheden, natuurbehoud en landschapsbescherming. De Bijzon dere Commissie voor het Leefmilieu houdt zich daarmee bezig. De commissie gaat zich het komende jaar vooral bezighouden met het ontwer pen van een samenwerkingsregeling voor als er sprake zou zijn van rampen op het gebied van de lucht-, bodem- of waterverontreiniging of van ernstige ge luidshinder. Speciale werkgroepen wor den belast met het probleem van de handhaving van de kwaliteit van de op pervlaktewateren. Minister Scholten stelt niets te voelen voor het verlenen van stakingsrecht aan militairen; ook niet wanneer het sta kingsverbod voor ambtenaren wordt op- Inzake het omstreden Landbouwbe leid van de Gemeenschap stelt de rege ring dat het de vraag is of het prijsbe leid, zoals dat tot nu toe wordt gevoerd, voldoende bijdraagt aan de noodzakelij ke vermindering van de zuiveloverschot- ten. Over de klacht van de Britten dat het land naar verhouding te veel zou moeten bijdragen aan het EG-budget, stelt minister Van der Klaauw dat een nauwkeurige berekening van de lusten en lasten van het EG-lidmaatschap niet mogelijk is. Als het financieel beleid van de Gemeenschap zou moeten leiden tot herverdeling van inkomens, zou dat vol gens de regering moeten gebeuren via het regionaal beleid. Hij heeft daarna besloten tot een aan tal goedkopere maatregelen, vooral ge richt op het opslaan van meer oorlogs tuig in Duitsland, zodat in oorlogstijd alleen mensen overgebracht hoeven te worden. Zo wordt voor 45 miljoen aan platte spoorwagons voor het transport van materieel gekocht. Daarnaast zal een groter aantal tanks in Duitsland worden opgeslagen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het aantal Neder landse militairen dat in West-Duits- land is gelegerd, zal de komende jaren met enkele honderden wor den verhoogd. Ondanks dringende verzoeken van de NAVO om méér, is de regering niet van plan een hele tweede brigade extra op de Noord- duitse laagvlakte te legeren. De kos ten daarvan zijn te hoog. ONTWIKKELINGSHULP NU EN MORGEN X Nederlandse be^- zn groHngsbearagen w (tn miljoen gld) K wel terug te vinden in de begroting van Buitenlandse Zaken zelf als in de hoofd stukken ervan die betrekking hebben op de ontwikkelingssamenwerking en in de beide nota's die minister Jan de Koning (Ontwikkelingssamenwerking) tegelijk met de begroting uitbrengt over het bila terale hulpbeleid en over „Ontwikke lingssamenwerking in wereldecono- misch perspectief”. Bij minister De Koning is vooral op vallend dat hij, in laatstgenoemde nota, definitief afscheid lijkt te nemen van de Nieuwe Internationale Economische Or de, in welk streven zijn voorganger, Jan Pronk, nog voorop liep. Volgens de nota is het streven erop gericht de arme lan den te helpen op basis van gelijkwaar digheid deel te nemen aan het internatio naal economisch verkeer. Daartoe wor den bepaalde ingrepen aanbevolen, maar geen radicale wijzigingen in de internationale economische orde. Het bilaterale ontwikkelingsbeleid, dat wil zeggen de rechtstreekse hulp die Nederland geeft aan ontwikkelingslan den, zal in de toekomst anders worden georganiseer<(. Minister De Koning wil met de concehtratielanden, de groep van arme landen waar vrijwel alle recht streekse Nederlandse hulp naar toe gaat, overeenkomsten sluiten voor lan gere perioden (tien jaar) waarin Neder land zich verplicht een bepaald welom schreven stuk van het ontwikkelings plan van zo een land voor zijn rekening te nemen. Minister Van der Klaauw legde vorige jaren nog de nadruk op de continuïteit, de voortzetting van het beleid van zijn voorganger, Max van der Stoel - met de beruchte uitzondering - van het ge- groeiede „vertrouwen” dat Nederland sinds het optreden van het kabinet-Van Agt zou genieten bij de buitenlandse partners. Dit jaar stelt de minister dat de rege ring haar buitenlands beleid richt „zo wel op de bevordering van het welzijn van ons land in zijn betrekkingen met het buitenland als op het leveren van een bijdrage aan de bevordering van de mondiale vrede en veiligheid, de recht vaardige verdeling van de welvaart in de wereld, de wereldrechtsorde en de eer biediging van de mensenrechten”. De erop volgende zin zou voor het kabinet- Den Uyl al helemaal ondenkbaar zijn geweest: „Voor de vervulling van deze doelstellingen acht de regering het be houd van de vitaliteit en de dynamiek van de westerse economie van het aller grootste belang”. De „ombuiging van het beleid” is zo-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27