VREDES VERLIEZEN” VAN MILITAIR TOESTEL EXTRA MILJOENEN VOOR 1 aan MILJOENEN VOOR WEGEN ROND AMSTERDAM Aangepast Schiphol kan groei nog wel twintig jaar Schiphollijn vergt dik honderd miljoen gulden Gevolgen van herindeling onderzocht Bloembollen gaan goed 1. *1» BEELAERTS MAAKT VAN HAARLEMMERMEER NOG GEEN GROEISTAD Nog minder werk in scheepsbouw 11 Ss MARKERWAARD HOEFT VOOR LUCHTHAVEN NIET DICHT 30 31 PRINSJESDAG REGIONAAL 19 7 9 18 SEPTEMBER DINSDAG weg om Amsterdam tussen Europa- boulevard en weg 2, zeven miljoen is bestemd voor het deel tussen Mid denweg en weg 1 en tenslotte gaat een som van zeven miljoen naar het deel tussen Schellingwoude en de Coentunnel. De voltooiing van het knooppunt Rottepolderplein tussen Haarlem en Halfweg vergt een be drag van acht miljoen gulden. vaartterreinen zal zijn ver schenen. Ook op korte ter mijn moet het regeringsvoor- nemen bekend zijn over de Markerwaard die na eventue le inpolderingen de tweede nationale luchthaven zou moeten herbergen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Indien op Schiphol de noodzakelijke voorzieningen worden aange bracht kan de nationale luchthaven nog zeker tot het jaar 2000 de groei van het internationale luchtvaartver- keer opvangen. In concreto betekent dat dat het aantal vliegtuigbewegingen (starts en landingen tezamen) nog kan verdubbelen zonder dat de aanleg van een tweede na tionale luchthaven nodig is. Staatssecretaris Smit-Kroes bevestigt hiermee opnieuw de indruk dat het kabinet de beslissing daarover met mis schien wel tien jaar wenst uit te stellen. Zekerheid daar- overkomt binnen enkele maanden wanneer het Struc tuurschema Burgerlucht- (Van onze Haagse redacteur) 9 9 999999tttt (Van onze Haagse redacteur) voor slagen van stadsvernieuwing Regionale aspecten van de begroting door Pieter Mul Smit-Kroes heeft al verschillende ke ren laten weten dat Schiphol voorlopig voldoende capaciteit heeft om de groei van het aantal vliegtuigbewegingen en passagiers te kunnen opvangen. Zo lan ceerde zij al eens het idee van een ge draaide vierde baan die intensiever be nut zou kunnen worden dan de bestaan de. Dit in verband met de problemen van geluidhinder. De memorie van toelich ting wijst erop dat de grootste winst in dit verband echter wordt geboekt door dat vliegtuigen steeds „stiller” worden. De geluidbelaste zone (meer lawaai dan veertig Kosten-eenheden) is de laatste twee jaar door verschillende oorzaken niet kleiner geworden, een gebied dat sinds 1970 was ingekrompen tot 106 vier kante kilometer. De staatssecretaris en haar minister „De bouwproduktie in deze nieuwe gebieden dient mede te zijn af gestemd In de komende vijf jaar is een verbre ding voorzien van de weg 8 van Amster dam naar Koog aan de Zaan, een uitbrei ding die verband houdt met de aanleg van de route Schellingwoude naar weg 8. Een groot project dat in 1980 in uitvoe ring komt of al zal zijn is de wegverbin ding tussen Geuzenveld en het westelijk havengebied van de hoofdstad. op de behoeften die bij de stadsvernieu wing rijzen en ze dient voorts zo Pgoed mogelijk aan te sluiten op het bestaande stedelijke gebied”. De bewindsman be klemtoont in dat verband het grote be lang van het maken van afspraken tus sen de overloopgemeenten en groeige- meenten. Afspraken die betrekking zul len moeten hebben op zowel de woning- produktie als de woonruimteverdeling. DEN HAAG. Het grondwerk van de aardebaan en alle kunstwer ken voor de Schiphollijn tussen Lei den en de luchthaven zal in 1980 geheel worden voltooid, zo schrijft minister Tuijnman in zijn toelich ting op de begroting voor volgend jaar. Met de spooraanleg zal in dat begrotingstijdperk worden begon nen terwijl de ombouw van het em placement in Leiden in volle gang is. Volgend jaar zal aan de Schiphol lijn een bedrag van 117 miljoen wor den gespendeerd, vijftig miljoen meer dan dit jaar. De totale investe ring wordt door de bewindsman nu gesteld op even over de 800 miljoen gulden. Het project moet gereed zijn in 1981. Elders in zijn toelichting maakt de minister duidelijk meer evenwicht te wensen rond en in met name het Am- sterdam-Noordzeekanaal gebied. De in komende pendel, zelfs van ver uit het noorden van de provincie, bedraagt meer dan tachtigduizend mensen per werkdag, terwijl de forensen die dage lijks het gebied verlaten en er terugke ren ruim twintigduizend in getal zijn. Uit de woorden van Beelaerts kan geconclu deerd worden dat hij bovengenoemde Tuijnman laat weten nog dit jaar een besluit te willen nemen over de door voor onderhoud en verbetering van bestaande routes heeft het ministerie onder meer geld uitgetrokken ten behoe ve van kruispunten in de weg Haarlem- Alkmaar (een miljoen florijnen) en voor wijzigingen aan weg 10 nabij de Coen tunnel (anderhalf miljoen). De aanleg van rijksweg 7 tussen Purmerend en Amsterdam bevindt zich nog steeds in de studiefase. trekking van de lijn, die nu in Amster- dam-Zuid eindigt, naar de RAI. Hij heeft een stuurgroep gevraagd de wenselijk heid te onderzoeken van een westelijke tak van de ringspoorbaan zodat de Schiphollijn zou kunnen worden aange sloten op het Centraal Station. Ook wordt bekeken of een directe verbinding van de ringspoorbaan met Zaandam wenselijk is via de Hemspoortunnel. Dit laatste project vereist in 1980 een bedrag van zestig miljoen. De eindda tum van aanleg wordt geschat op 1984. De bewindsman herinnert eraan dat het grondwerk voor verdubbeling van de spoorverbinding tussen Zaandam en Purmerend is begonnen. Het volgend jaar zal een stel kleine vaste bruggen in de verbinding Zaandam-Hoorn worden vernieuwd. Nog in de loop van dit jaar wil Tuijn man een besluit nemen over de subsidie aanvraag van Amsterdam en Amstel veen voor de aanleg van een sneltram- route tussen beide gemeenten. twee redenen hecht aan de voorgeno men bouw van duizenden woningen in de Haarlemmermeer, huizen die teza men de zogeheten NORON-lokatie vor men. Woningen die voornamelijk zullen worden gebouwd nabij Hoofddorp en Vijfhuizen. Om die taak aan te kunnen heeft Haar lemmermeer gevraagd om de aanwij zing als groeikern dan wel groeistad. In dat kader stelt het rijk namelijk aanzien lijke sommen geld beschikbaar, onder meer om grote aantallen woningen in deze centra te kunnen laten verrijzen. Een ambtelijk advies over die aanwij zing heeft de bewindsman al binnen. Daarnaast moeten nog de Rijks Planolo gische Commissie en een coördinerende departementale studiegroep (ICOG) hun adviezen aan Beelaerts doen toekomen. Om het belang van de groeikernen aan te tonen wijst Beelaerts nadrukkelijk op het percentage woningen dat deze ge meenten jaarlijks produceren binnen de stadsgewesten waarin zij gelegen zijn. In Amsterdam zelf wordt nog twee miljoen besteed aan het tracé Bos en Lommerplein-Europaboulevard, gedeel telijk ook aan geluidshindervoorzienin- gen. De Gaasperdammerweg vergt veer tien miljoen en de daarmee samenhan gende verbreding van de weg 2 tussen Amsterdam en Abcoude de som van zes miljoen. DEN HAAG. Ruim tien percent van de zeshonderd miljoen die vol gend jaar wordt gebruikt voor de aanleg en uitbreiding van rijkswe- gen en oeververbindingen komt te recht in de omgeving van Amster dam. Zo wordt twintig miljoen uit gegeven voor het deel van de ring- Als de grenswijziging voor de Noord- hollandse groeikern tot stand komt val len vanaf dat moment niet alleen gron den maar ook duizenden woningen bin nen de gemeentegrenzen. Met ingang van 1980 bouwt de gemeente zelf meer dan duizend woningen op eigen terrein. Het nieuwe straaltoestel met 120 tot 150 stoelen zit in hetzelfde deel van de markt waarop Airbus Industrie te Tou louse het oog heeft laten vallen. Fokker heeft al toegezegd voor ongeveer twee procent te zullen deelnemen in de A-310 van het bedrijf die over vier jaar uit de hal zal rollen. Van Aardenne wijst erop dat de onderhandelingen volop gaande zijn over die participatie van Fokker. Airbus staat niet te dringen om Neder landse deelname, zeker niet indien presi- dent-directeur Swarttouw het F-29 pro ject wil doorzetten. De bewindsman deelt verder mee dat nog in het huidige kalenderjaar een voorstel is te verwachten van het Neder lands Instituut voor Vliegtuigontwikke- ling en Ruimtevaart. Een stuk dat be trekking heeft op vervolgdeelneming van Fokker/VFW in het verbeterings- programma van het bestaande Airbus A-300 toestel. De Nederlands/Duitse combinatie heeft de afgelopen jaren voor een kleine zeven procent meege bouwd aan dit vliegtuig. Voor de tachtiger jaren krijgt Fokker nog meer werk in het verschiet waar het de produktie van de F-16 betreft. Sinds vorig jaar is het bedrijf bezig met dit militaire toestel waarvan er 102 door Nederland en 72 door Noorwegen zijn besteld. Vliegtuigen die een kleine twin tig miljoen gulden per stuk kosten. Bo vendien bouwt Fokker enkele honder den middenrompstukken. De minister van Defensie maakt nu in zijn memorie van toelichting bekend dat in 1980 een beslissing zal moeten worden genomen over de aanschaf van F-16-toestellen ter aanvulling van de zogeheten vredesver- liezen. Dat zijn toestellen die door onge vallen buiten oorlogstijd verloren gaan. Minister Scholten schat dat voor de bestelling van die vliegtuigen een bedrag van 430 miljoen gulden nodig zal zijn. De beslissing moet volgend jaar wanneer de luchtmacht dertig van deze toestellen in gebruik zal hebben, worden genomen teneinde de mogelijkheid te behouden aan te sluiten op de bestaande produk- tielijn bij Fokker. Purmerend komt er in dat opzicht niet best vanaf omdat daar de produktie binnen de gemeente verleden jaar tot vierhonderd ineenzakte. De toelichting voegt daar ter verontschuldiging aan toe dat in hetzelfde stadsgewest Zaandam en Amsterdam zijn gelegen. Gebieden waar veel huizen van de grond zijn opge trokken. Bovendien heeft P irmerend bij naaste buur Ilpendam nogal wat wo ningen zien verrijzen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. „Ondanks alle pogingen nieuwbouw tot stand te brengen binnen het bestaande ste delijke gebied ziet het ernaar uit dat nog een belangrijk deel van de hui dige bevolking voor de bevrediging van zijn woningbehoefte is aange wezen op nieuwe woongebieden el ders. Het tot stand brengen van deze nieuwe woongebieden is essentieel voor het oplossen van stadsvernieu- wingsproblemen omdat slechts daardoor de voor stadsvernieuwing nodige ruimte kan worden ver schaft”, zo schrijft minister Beel aerts van Blokland in zijn memorie van toelichting. „Nieuwe woongebieden noodzakelijk (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Een dezer dagen krijgt minister Wiegel een rapport op zijn bureau dat het resultaat is van een onderzoek in negen Noordhollandse ge meenten. Een speurtocht die betrekking had op de problemen bij gemeentelijke herindelingen en op de mogelijke oplos singen zoals die in de praktijk naar voren zijn gekomen. Een werkgroep met vertegenwoordi gers van de Amsterdamse Universiteit (Instituut voor Bestuurskunde), de pro vincie en het departement van Binnen landse Zaken heeft zich twee jaar aan de opdracht gewijd. Wiegel hoopt spoedig na het uitbrengen van het rapport te kunnen vaststellen welke gevolgen hij daaraan moet verbinden. Daarbij wordt rekening gehouden met de resultaten j van een soortgelijk onderzoek in Zuid- Holland. 1 Achtergrond van alle speurneuzerij is de opvatting van de bewindsman het van belang te achten het inzicht in ge- meentelijke herindeling te verdiepen en uit te breiden. Daarbij gaat het in het bijzonder om de gevolgen van een herin deling voor bevolking en bestuurders. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Minister Van der Stee noemt het in zijn memorie van toelich ting verheugend dat de instellingen op het gebied van de onpersoonlijke propa ganda voor bloembollen en de bloemis terij hebben besloten tot een nauwere samenwerking op het terrein van de bolbloemen. Tevredenheid spreekt ook uit zijn mededeling dat 1978 voor de bloembollen een redelijk goed jaar is geweest. De bewindsman wijst erop dat de uit voerwaarde met twaalf percent is geste gen tot een krappe zeshonderd miljoen gulden, de geëxporteerde hoeveelheid ging omhoog met tien percent De teelt oppervlakte werd uitgebreid met vier percent. Nog in dit kalenderjaar wordt een onderzoek afgesloten naar een ver betering van de export naar Amerika. Alle produktgroepen in de siertuinbouw zijn voor hun export evenwel voor het grootste deel afhankelijk van de uitvoer naar EG-landen. Dat loopt uiteen van 61 percent voor de bloembollen tot een per centage van negentig bij de snijbloemen. Van Aardenne: beslissing over F-29 valt binnen ’n half jaar (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Minister Van Aardenne verwacht dat binnen een half jaar door Fokker/VFW een beslissing zal worden genomen over de start van het F-29-project. De levensvatbaarheid van het project wordt op dit moment bestudeerd op grond van diepgaande marktanalyses, een studie die zowel door het bedrijf als de overheid wordt verricht. Beiden zouden moeten deelnemen in de financiering van het project dat ruim één miljard gulden zal vergen. Vanwege de noodzakelijke kostenspreiding vindt Van Aardenne het noodzakelijk dat ook buitenlandse partners geld in de ontwikkeling van de F-29 (ook wel F-28 Super genoemd) zullen steken. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De herstructurerings plannen voor de scheepsbouw zijn te ■<- optimistisch geweest voor de werfgroe- pen I en III, aldus minister Van Aar denne in zijn memorie van toelichting op de begroting. Tot groep III, die van het baggermaterieel, behoort onder meer IHC Verschure te Amsterdam- Noord. De conclusie van de bewinds man is dat de capaciteit in de genoemde werfgroepen nog verder moet worden teruggebracht dan aanvankelijk werd verondersteld. Het is de minister tevens gebleken dat de uitgetrokken gelden voor de scheeps bouw in het kader van het beleidsplan niet toereikend zijn voor de jaren 1977 tot en met 1980. Van Aardenne zal on dermeer om die reden de Beleidscom missie Scheepsbouw om advies vragen dat moet dienen tot aanpassing van het plan. Als hij de raad heeft ontvangen zal de Tweede Kamer opnieuw een brief over de scheepsbouwindustrie tegemoet kunnen zien. wijzen er op dat sinds mei van dit jaar hard wordt gewerkt aan de zogeheten zonering, het aan wij zen van gebieden waar de lawaaigrens niet mag worden overschreden. Gebeurt dat wel dan zul len voorzieningen moeten worden ge troffen op kosten van de luchtvaart maatschappijen. In afwachting van de vaststelling van die zonering is een inte- rimbeleid nodig waardoor de regering een voorstel heeft gedaan’ aan het Noordhollandse provinciebestuur. Opvallend is in dit verband dat het ministerie van Defensie voor 1980 heeft afgezien van geluidwerende maatrege len rond de militaire vliegvelden. Daar voor waren oorspronkelijk enkele tien tallen miljoenen bestemd maar in het kader van de ombuiging heeft defensie juist van die centen (en dus maatregelen) afgezien.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31