zenuwgas in Hamburg Havenstaking Andriessen in Brussel: Portugal uitgebreid Amerikanen door Cuba Carter wil Neto begraven in Angolese hoofdstad doodstraf tegen drie Palestijnen t 1 „Uitgewekenen beslissen vrijgelaten Enorme partij dodelijk geen „zachte” oplossing kwestie-Cuba verkiezingen” Afghaanse leider politieke intrigant Religieuzen in Oeganda gedood iff Massale evacuatie omwonenden Militair hof eist 1 •£1 Piction Erland Josephson Painters and pictures DINSDAG 2 IP i door Nico Scheepmaker tocht 1 i ritter (Van onze redactie buitenland) itrole natief ering ovincie en 21 Ierland ibassa- derdeel om de iropese vis zal n leden ler van ïring (Van onze redactie buitenland) LOEANDA De Angolese presi dent Angostinho Neto, die vorige week in Moskou overleed na een kan- keroperatie, is gisteren in het Volks- paleis in de Angolese hoofdstad Loe- anda bijgezet in een sarcofaag van steen en glas. ?zoek Zweeds dagblad iging ikels is is Wal- n per 1 Stich- Vooral in aan- werk e orga- r kwa- ren de eikend ndelijk aan de *1 ideur BRUSSEL. Minister An driessen van Financiën heeft gisteren in de ministerraad van de EG-landen in Brussel West-Duitsland opgeroepen zijn strakke monetaire beleid wat te verruimen. WASHINGTON. De Ameri kaanse president Jimmy Carter sluit een „cosmetische oplossing” voor de controverse rond de Russische troe pen op Cuba uit, aldus een zegsman van het Witte Huis gisteren. (Van onze redactie buitenland) De nieuwe president van Afgha nistan, Hazifullah Amin, is een bril jant politiek strateeg, die zijn weg naar de macht via intriges heeft afgelegd en zich van veel van zijn tegenstanders heeft ontdaan. trijfël ■>- Bonn moet monetair beleid bijstellen ite deel ilterna- ntillen. m Eco- Schip- nst uit ns zijn i terend gepleit, aanzet zullen zolaan- ng wil- hij niét Gun is imissie heid in tie die eedde. ste on- oor de ankert imissie jn. lorgen ratuur in ge- ttypen srdoor zijl dit dcom- te zijn dmini- lan de Tot de opruimingsactie werd beslóten nadat een 13-jarige jongen om het leven was gekomen door een exploderend projec tiel uit de oorlog. Twee andere jongens raakten daarbij gewond. Als Bonn bereid zou zijn wat meer infla tie te accepteren zou de Westduitse munt wat minder gevraagd zijn, en dit zou de positie van de gulden en van de Belgische franc ten goede komen, aldus Andriessen. De Westduitse delegatie heeft echter niet Tot 31 december vorig jaar zijn er sinds 1947 al leen al in de deelstaat Nordrhein-Westfalen 167.228 bommen, tien mil joen granaten, 7064 mij nen, ruim acht miljoen handgranaten, zeven mil joen andere explosieve projectielen en meer dan 5600 ton munitie ontdekt en onschadelijk gemaakt. Daarbij kwamen 95 men sen om het leven en raak ten 151 prsonen gewond. Een expert van het West duitse leger bewaakt een aantal kisten met zenuwgas granaten in Hamburg, in af wachting van het transport. gereageerd op het verzoek van de Neder landse bewindsman. Tijdens de vergadering in Brussel ble ken de Europese Negen bereid, Engeland tegemoet te komen in de voor Londen politiek gevoelige kwestie van de te hoge Britse bijdrage in de kosten van de Euro pese Gemeenschap. Wel zal Londen niet geheel zijn zin krijgen, aldus EG-functio- narissen na afloop van het beraad. Eind november zullen de EG-ministers in Du blin opnieuw over deze zaak praten. De juistheid van de klacht van de Britse regering dat zij aanmerkelijk meer bij draagt aan de EG-begroting dan zij uit de Europese kas terugontvangt, wordt beves tigd in een studie die de Europese Com missie (het dagelijks bestuur van de EG) heeft gemaakt over de verdeling van de De nieuwe president van Afghanistan. Ha- fizullah Amin luchtmacht die hij persoonlijk heeft ge- recruteerd, nog voor de coup van 27 april vorig jaar waarbij president Mo hammed Daoud werd verdreven. Zijn werk gedurende vijf jaar als militair commissaris van zijn partij was zeer gevaarlijk omdat de partij onder de vori ge regering verboden was. Ook al noemden de door de regering gecontroleerde media Taraki, de vorige president, die vanmorgen bezweek aan zijn bij een schietpartij opgelopen ver in Brussel is gisteren voorts besloten, geen wijzigingen aan te brengen in het Europees Monetair Systeem (EMS). financiële lusten en lasten van de EG- landen. Voor de Britten bedraagt het ver schil dit jaar 1,4 tot 3,4 miljard gulden, afhankelijk van de berekeningsmethode die wordt gebruikt. mee aan de parlementsverkiezingen als kandidaat voor zijn geboortestad Pag- ham, 20 km ten noordwesten van Ka boel. Bij zijn tweede poging, in 1969, werd Amin wel gekozen, en was hij vier jaar volksvertegenwoordiger. Net als andere leiders van zijn partij ontweek Amin vaak vragen over zijn politieke ideologie en zijn geloof moei lijke onderwerpen in een mohamme daans land, dat communisme gelijkstelt aan de Sovjet-Unie, dat volgens Amin lange tijd imperialistische plannen met Afghanistan had. Waarnemers zeggen echter dat de ma nier waarop Amin zijn politieke rivalen behandelde hen deed denken aan de wrede methoden van de vroegere Russi sche leider Stalin. Terwijl hij zijn eigen positie verstevig de door talloze zuiveringen in de partij, de bureaucratie, het leger, de universi- teiten en zelfs in ziekenhuizen, versmal de hij op ernstige wijze de basis waarop de regering steunde, en gaf hij aanlei ding tot het ontstaan van een kleine maar actieve anti-Amin-fractie binnen de volksdemocratische partij. lestuur j i-maar- tefans- or een reis die ins vo- locrati- fanksy i groot- tstochf mster- rts aan e Dam lubliek ir een juni in Franse ;n. De i door- A- lin zou een uitweg kunnen bieden uit de diplomatieke impasse, maar daar gaan we niet op in”, aldus de zegsman. Hij zei dat Carter voor de VS en voor het buitenland duidelijk wil maken dat men zich niet neerlegt bij „een of andere cosmetische oplossing”, waardoor de kwestie alleen maar uiterlijk zou zijn opgelost. Washington beweert dat de Sovjet-Unie een l gerd. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Cyrus Vance had giste ren zijn vierde gesprek met de Russische ambassadeur Dobrinin over deze kwestie. VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft op een bijeenkomst van Amerikaan se hoofdredacteuren bevestigd dat hij de kwestie had besproken met de Cubaanse president Fidel Castro, tijdens de confe rentie van niet-gebonden landen op Cuba. Waldheim zei dat Castro zich verbaasd toond over de plotselingen belangstelling voor de Russische troepen, die volgens de president al 17 jaar op het eiland waren voor de opleiding van Cubaanse troepen, en niet als gevechtstroepen. X achtergrond De Belgische oud-premier en voorzitter van de (christen-democratische) Europese Volkspartij, Leo Tindemans, heeft giste ren op een studiebijeenkomst in Den Haag gepleit voor een Europees veilig heidsbeleid en voor nauwere samenwer king van de Benelux-landen om de belan gen van de drie kleine landen veilig te stellen. Toen was het tijd voor de echte perscon ferentie, waarop dat oudere heertje in een Engels dat makkelijker te interpreteren dan te begrijpen was menige niet ter zake zijnde vraag stelde, waarbij het woord „piction” bijvoorbeeld dienst deed als co dewoord voor „het filmen in het alge meen”. Aan iedereen die mij fluisterend vroeg wie dat in godsherekristusnaam was zei ik: „Bob Bertina”, maar dat kon niet, zeiden ze, want die stelde nooit vra gen. Erland Josephson moet uit de aard van de vragen al snel begrepen hebben dat hier niet de „coming man” van de Nederlandse filmjournalistiek aan het woord was. maar zodra hij, vaak met onze hulp, een vraag begrepen had, ging hij er toch zoveel mogelijk op in, zoals niemand van ons ook iets riep in het genre van: „zeg ouwe, nu even oprotten, want dit houdt te veel op!” Nee hoor, we lieten uit niets blijken dat hij niet tot „our own people” behoorde, dus het oude heertje had de midday of his life. Ik zei het toch al: wat zijn mensen toch eigenlijk aardig, onszelf inbegrepen. Lucio Lara, hoofd van het politieke bu reau van de regeringspartij MPLA en mogelijke opvolger van Neto, barstte tij dens zijn emotionele toespraak in tranen uit en stortte aan het eind van zijn rede voering volledig in elkaar, aldus het ver slag van radio-Loeanda. In Angola is een periode van nationale rouw afgekondigd, welke 45 dagen zal duren. Aangenomen wordt dat pas daar na een besluit zal worden genomen over verkiezingen voor een nieuwe president. De Liberiaanse president William Tol bert, voorzitter van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, noemde Neto giste ren „een krachtig strijder voor de vrijheid en de waardigheid van de mens”. Neto zal voortleven in het hart van ieder vrijheids strijder, aldus Tolbert. Leden van de centrale commissie van de MPLA, de bevrijdingsbeweging welke Ne to gedurende een 13-jarige guerrilla-oor- log tegen het koloniale moederland Portu gal leidde, legden na de begrafenis van hun leider een plechtige eed af, waarin trouw werd gezworen aan de richtlijnen en het beleid van de eerste president van het onafhankelijke Angola. De begrafe nisstoet in Loeanda werd gevogd door duizenden rouwende Angolezen. asnington ueween uat ue ouvjei-unie j gevechtsbrigade op Cuba heeft gele- Wat zijn mensen toch eigenlijk aardig. Gistermiddag om half vier was Erland Josephson in de Sherry Bodega in Am sterdam om de filmpers te woord te staan. Erland Josephson is een van mijn favorie te acteurs, u kunt hem vanavond weer aan het werk zien in „Face to Face” van Ing mar Bergman, en u hebt hem eerder al als de hoofdrolspeler geziten in „Scènes uit een huwelijk”. „Persconferentie 2e etage” stond er bij de ingang, en blijkbaar had dat oude heertje dat ook gelezen en gedacht: dat wil ik wel eens zien! En hij posteerde zich op een der stoelen rond de microfoon, die aangaf waar Erland Josephson straks ge acht werd te gaan zitten. Tot mijn verba zing was het niet afgestampt vol, er waren wat persfotografen en een stuk of twaalf filmredacteuren, en Erland Josephson stond, omdat het startsein nog niet gege ven was, gewoon aan de bar in een zwarte broek, een anthracietgrijs corduroy jasje en een anthracietgrijs overhemd met open boord, dus net een echt mens als u en ik. Ik vroeg hem of hij de dag tevoren tot de 90 procent van de Zweden behoord had, en hij bevestigde dat. Op wie had hij gestemd, vroeg ik, en hij antwoordde dat hij, zolang hij al mocht stemmen, op de socialisten had gestemd en dat zondag dus ook had gedaan. Toen ik hem later, tij dens de persconferentie, vroeg of hij niet de behoefte had om vanwege de belastin gen in het buitenland te gaan wonen, antwoordde hij dat hij het eens was met de belastingheffing in Zweden. Je betaal de als je veel verdiende weliswaar veel, maar je kreeg er ook wat voor terug: gratis scholen, gratis medische verzor ging, etcetera. „Ik hoef geen geld opzij te leggen voor mijn kinderen later, alles wat ik overhoud kan ik besteden aan eten, drinken en uitgaan.” Onze voertaal was Engels, zodat ik hem de vraag kon voorleggen: „We have the painters, you have the pictures, how come?” in het Engels klinkt dat aardiger en dubbelzinniger dan: „Wij hebben de schilders, jullie hebben de films, hoe komt dat?” Hij vertelde toen dat hij al verwacht had de vraag te krijgen hoe een klein land als Zweden zoveel internationaal hoog ge waardeerde films en filmers kon opleve ren. en dat hij toen bedacht had de vraag terug te kaatsen, hoe het kwam dat Neder land zoveel goede schilders aan de wereld had geleverd? Nu die wedervraag al ge steld was, kon hij als enige verklaring bedenken, dat Zweden al heel vroeg het geluk had gehad over twee belangrijke regisseurs te beschikken: Mauritz Stiller (1883-1920) en Victor Sjoestroem, die tus sen 1912 en 1930 tientallen films maakte, pas in 1960 overleed, maar de laatste der tig jaar van zijn leven stopte met regisse ren. Tussen 1930 en 1948 stelde de Zweed se film ook niets voor, maar de filmers die daarna de Zweedse film nieuw leven in bliezen hebben toch het voordeel gehad dat zij niet van voren af aan hoefden te beginnen: zij konden voortbouwen op wat Stiller en Sjoestroem aan kennis, kunde en kunstenaarschap hadden nagelaten. En wat de acteurs betreft, zei Erland Josephson, was het een voordeel in een klein land te wonen, waar acteurs wel gedwongen zijn alle genres te spelen in alle soorten van theater: het toneel (voor zalen met 750 of rpet 50 plaatsen), de televisie, en de film. Die veelzijdigheid achtte hij een voordeel voor de film. Later zou hij vertellen dat hij veel gevraagd wordt in Italiaanse films te spelen, omdat de Italianen vinden dat Zweden in het algemeen en hij in het bijzonder zoveel „dieper" groeven in hun spel dan de Itali aanse acteurs. „We zijn alleen maar wat langzamer”, had hij geantwoord, „daar om lijken we dieper. Bovendien zijn we als acteur gauwer hulpeloos dan een Itali aanse acteur. Die geniet zo van het acte ren dat hij nooit kan stoppen, wij stoppen in onze hulpeloosheid nog wel eens met acteren en zijn dan maar even onszelf, en dat is dan precies wat ze in Italië zo diep vinden. ANKARA (AP/AFP). Tegen drie van de vier Palestijnen die in de maand juli de Egyptische ambassade in de Turkse hoofdstad Ankara twee dagen bezet hiel den, is gisteren de doodstraf geëist. De vier staan terecht voor een militaire rechtbank in Ankara. Bij hun actie wer den twee Turkse veiligheidsagenten dood geschoten en kwam een lid van het am bassadepersoneel tijdens een ontsnap pingspoging door een val uit een raam om het leven. De vier zeiden lid te zijn van de Palestijnse organisatie Adelaars van de Revolutie. Door bemiddeling van de Pa lestijnse bevrijdingsbeweging PLO gaven zij zich over. (Van onze redactie buitenland) LISSABON. De stakende havenar beiders in het noorden van Portugal heb ben hun nu acht dagen durende actie uitgebreid tot alle havens van het land. Hun conflict met de werkgevers gaat om de duur van de werkweek. In Italië zijn gisteren 180.000 werkne mers van het openbaar vervoer een 24- uurs staking begonnen, die in de grote steden heeft gezorgd voor een enorme verkeerschaos. Morgen en overmorgen gaat het onderwijzend personeel in Italië in staking. In diverse andere sectoren zijn sinds vorige week stakingsacties bezig. In Nieuw-Zeeland heeft de Federatie van Vakverenigingen gisteren opgeroe pen, morgen de hele industrie stil te leg gen. omdat de regering heeft besloten een voorgestelde loonsverhoging voor vracht wagenchauffeurs te verlagen van 11 tot 9,5 percent. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Cuba heeft gisteren vier Amerikanen, die sinds het midden van de jaren 1960 als politieke gevange nen werden vastgehouden, vrijgelaten. De vier zijn meteen met een door de regering gecharterd vliegtuig naar de VS terugge bracht. De Amerikanen werden veroordeeld wegens spionage, „anti-revolutionaire ac tiviteiten” en mensensmokkel. Volgens de Amerikaanse regering is het viertal op humane gronden gratie verleend. Eerder dit jaar bood de Cubaanse president Fidel Castro de vrijlating van het viertal aan in ruil voor de vier Portoricanen, die vorige week in opdracht van president Jimmy Carter werden vrijgelaten. wondingen, de „wijze leraar" en was Amin de „trouwe leerling”, de laatste stond toch bekend als de echte mach thebber in de regering. Net als bijna alle andere topleiders in het moderne Afghanistan komt Amin uit een van de mohammedaanse stam men die traditioneel de bovenlaag van het land vormen. De meeste rebellen, die de regering ervan beschuldigen het „goddeloze” communisme te willen in voeren, behoren zelf ook tot die stammen. Nadat hij leraar wis- en natuurkunde was geweest maakte Amin twee studie reizen naar de Verenigde Staten, waar hij in New York afstudeerde en aan een dissertatie werkte. Amin zei dat de Amerikaanse autori teiten samenwerkten met de Afghaanse regering om zijn studentenvisum ongel dig te verklaren wegens politieke activi teiten. Op een persconferentie zei hij onlangs dat hij tijdens een zomercursus op de universiteit van Wisconsin politiek bewust was geworden door het bijwo nen van bijeenkomsten van „progress- veve socialistische clubs.” „Ik kreeg besef van de toestand in mijn land waar een feodaal sociaal-eco- nomisch systeem heerste”, zo zei hij eer der deze maand. „Ik begon toen ook het kapitalistische systeem nauwlettend te bestuderen.” Na zijn terugkeer werd Amin weer leraar en deed hij in 1965 zonder succes ;t heeft m ver- en van ir geen 3maakt roerder ;isteren rdvoer- ikracht Eerste fferich •de van king in van de ide de- uit van zenuwvergiften Sarin en Soman worden gevonden, die tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers werden ontwikkeld. z. Moskou heeft herhaaldelijk de verzeke ring gedaan dat de 2.000 a 3.000 man Russische troepen slechts tot taak hebben het Cubaanse leger op te leiden. „Aan vaarding van de verklaring van het Krem- (Van onze redactie buitenland) HAMBURG. In de omgeving van een ver laten chemische fa briek in Hamburg zijn gisteren zeker 200 mensen geëvacueerd en zestig fabrieken, met totaal 1500 werk nemers, gesloten. Op het terrein is vijfhon derd ton aan vergiften, bestrijdingsgassen, munitie en springstof uit de Tweede Wereld oorlog aangetroffen. Het 50-jarige vroegere schoolhoofd komt aan de macht in een tijd dat zijn land in een bloedige burgeroorlog is verwikkeld en er in zijn heersende, door de Sovjet-Unie gesteunde partij een ern stige scheuring is ontstaan. Veel Afghaanse en diplomatièke bron nen in de Afghaanse hoofdstad Kaboel wijzen Amin aan als de schuldige voor de moeilijkheden waarin de linkse volksdemocratische partij zich bevindt. „Wanneer hem gemaand wordt voor zichtig te zijn dendert hij overal als een tank doorheen”, zo zei een Aziatische diplomaat in Kaboel onlangs. „Van het landverdelingsprogramma heeft hij een puinhoop gemaakt, net als van andere hervormingen die de idealistische leden van zijn partij na aan het hart liggen.” Amin heeft zichzelf beschermd door een netwerk van verklikkers die georga niseerd zijn in zogenaamde „nationale verdedigingsreden” en door een reorga nisatie van de geheime politie die hij onder zijn persoonlijke controle heeft gebracht. Zijn voornaamste steun vindt hij in een kader van officieren van land- en (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM. De duizenden in het buitenland wonende Zweden die het rechtse blok in hun vaderland de verkie zingen van zondag, alsnog kunnen laten winnen zijn voor een groot deel uit hun vaderland getrokken, vanwege het belas- tingklimaat. Zweden in het buitenland mogen schrif telijk deelnemen aan verkiezingen in hun land. Het Zweedse dagblad Aftonbladet schreef gisteren nadat bekend was gewor den dat het rechtse blok .174 en het linkse blok 175 zetels had gekregen: „Belasting- vluchtelingen kunnen verkiezingen be slissen.” De belastingen zijn onder de sociaalde mocratische regeringen de hoogste ter we reld geworden. Men verwacht dat de 1 geëmigreerde Zweden voornamelijk rechts zullen stemmen, omdat „rechts” zich al jaren sterk maakt voor verlaging van belastingen. NAIROBI-ROME (UPI/AFP). In Oe ganda zijn deze maand twee religieuzen vermoord. Op 11 september werd de Itali aanse pater-missionaris Silvio Ferri om het leven gebracht door een soldaat van troepen die trouw zijn gebleven aan de verdreven president Idi Amin, zo is door zijn orde in Italië bekend gemaakt. In het afgelopen weekeinde werd de leider van de ruim honderdduizend Oe- gandese leden tellende Baha’i-sekte met zijn vrouw en drie kinderen in zijn huis in Kampala gedood. Het is niet bekend wie de moord heeft gepleegd of waarom. Er was niets uit de woning gestolen. De politie heeft vastge steld dat in het desbetref fende gebied veenafgra vingen plaatsvonden. De gaten die daarbij ontston den zouden zijn gebruikt voor het dumpen van de gevaarlijke stoffen. Inmiddels is een groot aantal granaten gevon den met het zenuwgas Ta bun. Dit gas kan binnen enkele seconden dodelij ke gevolgen hebben. „Een keer diep inademen is vol doende”, aldus een van de chemici die bij de oprui mingsactie betrokken zijn. De Hamburgse brand weer heeft verklaard de autoriteiten er al jaren op te hebben gewezen dat het bij de chemiefabriek „niet pluis” was. Er wordt rekening mee gehouden dat op het terrein ook de 'z-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3