■M politienieuws EIBA verdiept zich in effect minicomputer op werksituatie al s T Algemene Hulpdienst vangt tekort op met subsidie MODE FLITSEN De mannequins van: van Vuuren Mode ft Vishaakjes dodelijke bedreiging voor watervogels in tankval 1 I AST H GEBOUWD IN OPDRACHT VAN STUWADOORSBEDRIJF VELSEN POLITIE BELOOFT SCHERPER TOEZICHT mode it Schaakclub Kijk-Uit start activiteiten F I V YOGA VOOR BEGINNERS Ponton Voordeel Thema voor symposion i Hogere bijdrage met steun commissie 0 IJmondtrekkers houden negen strandlopen Merkwaardig Kwistig 4 f i si 1 it HAARLEM CASTRICUM HEEMSKERK IJMUIDEN si kt (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Stuwadoorsbedrijf Velsen BV hoopt in februari 1980 een drijvend kraaneiland in bedrijf te kunnen nemen dat de laad- en loscapaciteit in de havens van IJmuiden en het hele Noordzeeka- naalgebied belangrijk zal vergroten. De „Dino”, zoals het kraaneiland zal gaan heten, is ontworpen voor het Noordzeekanaalgebied maar kan bij gunstige weersomstandigheden ook ingezet worden op de Noordzee en de Waddenzee. Bovendien is het eiland op een dusdanige manier ingericht dat het niet alleen als laad- en losinstallatie te gebruiken is maar ook als bergingseiland, drijvende bok en afmeerka- de. Tenslotte kan de „Dino” ook ingezet worden bij het verrichten van havenconstructiewerken en bij brand- en rampenbestrijding in sa menwerking met gemeentelijke en rijksoverheden. sW duitse I eid te urken n Den >rgun- vonen It- D 1 N N D A U Drijvend kraaneiland „Dino binnenkort in haven IJmuiden sis de (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Sk-:;.y 4 50 Barteijorisstr 24-28 Burg.Mooystr.K) G.v.Assendelftstr. la Lange Nieuwstr. 497 HEEMSKERK CASTRICUM Het grote voordeel van een verplaats baar kraaneiland als de „Dino” is dat men The ïans eer- /en- als een arin i en ;ens hen >udt aan liet- jfer Idus laatse schop 80 60 50 70 50 75 lur ar De „Dino” bestaat uit een ponton met een lengte van 46 meter, en breedte van 18.10 meter en een holte van 3 meter. Daar bovenop komt een kraan die dertig meter boven het water uitsteekt met een hijs ver mogen van 40 ton. De kraan, die 360 graden kan draaien, heeft een vlucht die varieëert van drie tot 26 meter waardoor Hst Stuwadoorsbedrijf Velsen heeft voor de bouw van het eiland een bestaan de ponton gekocht in Engeland die mid dels een advertentie in „Lloyds List” werd aangeboden. De kraan die op het ponton komt is inmiddels al in aanbouw in Oos tenrijk. De werf in Nederland die uitein delijk de opdracht krijgt om het eiland af te bouwen krijgt tot taak de ponton zoda nig te verbouwen dat hij is aangepast aan zijn toekomstige taak als kraaneiland. Ook zal de werf de kraan op de ponton moeten monteren. Het werk aan de pon ton zal uitgevoerd worden onder toezicht van de Scheepvaart- en Havenarbeidsin spectie. de kraan het gehele oppervlak van de ponton kan bestrijken. Men kan kiezen uit de afstanden vijf, tien of éénentwintig kilometer. Voor de eerst aankomenden zijn er elke wed strijd extra prijzen. Iedere deelnemer krijgt als herinnering een standaard of een tegel. Het inschrijfgeld voor de lopen bedraagt in de meeste gevallen vijf gulden. Na de jaarwisseling zijn er twee duinstrandlopen die starten vanaf de tennisbanen aan de Heerenduinweg. De data zijn 13 januari en 17 februari. De laatste drie lopen, op 9 maart, 20 april en 11 mei starten weer bij de Zuidpier. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De eendenpopulatie in de tankval aan de Duin en Kruidbergerweg in Driehuis is de afgelopen weken mik punt van een wreedaardig spelletje. De heer C. de Niet uit Driehuis trekt die conclusie na de vangst van een tiental eenden die hij letterlijk met veel pijn en moeite heeft kunnen ontdoen van vis haakjes in hun snavel waar soms de suk- jes vissnoer nog aanbengelden. Ongeluk ken van dit kaliber komen regelmatig voor rond visvijvers met veel hengelaars op de kant. Met tien gevallen binnen een week, door hemzelf geconstateerd, sluit hij toeval uit voor de waterpartij in zijn woonplaats die gelegen is in een gemeen telijk duinterrein. „Alles duidt hier op moedwil. Het voor eenden pijnlijke en op den duur dodelijke ongerief komt in de tankval te vaak voor om toevallig te kunnen zijn”. „Met als hard bewijs een hagelwitte eendvogel met het haakje nog in de snavel is hij vorige week naar het Velsense politiebureau ge stapt. Alles duidt ook volgens een politie woordvoerder op opzettelijke dierenmis handeling, een strafbaar feit waarop fikse straffen staan. De heer De Niet kon huis waarts keren met de toezegging dat de politie een extra oogje in het zeil zal hou den nabij de plek waar de afgelopen da gen tien eenden van een langzame maar zekere dood werden gered. Verwijdering van het soms al halverwege ingeslikte vishaakje kwam net op tijd voor deze dieren die het zelf onmogelijk weer kwijt kunnen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Algemene Hulpdienst Velsen kan voor het lopende jaar een gemeentebijdrage van 13.700,- tegemoet zien. Met dit bedrag, voldoende om het geraamde nadelig saldo volledig weg te werken, kon de commissie financiën maandagavond volledig accoord gaan. De Algemene Hulpdienst doet als parti culiere organisatie aan sociale dienstver lening. Daarvoor wordt een beroep ge daan op een vaste kern van vrijwilligers. Na jaren met forse subsidiebedragen viel voor 1978 het besluit daar drastisch het mes in te zetten. De AHD moest over 1978 met 3000 genoegen nemen. De gemeente stelde als eis dat voor het wegwerken van tekorten allereerst de eigen reserves maar eens aangesproken moesten worden. Het „eigen vermogen” slonk daardoor in twee jaar tijd tot 6000,-. Het CDA-commissie- lid W. N. Koopman informeerde hoe in het verleden een reserve kon worden opge bouwd. Wethouder Th. Witte herinnerde aan een eerdere discussie over hetzelfde chapiter bij de begrotingsbehandeling voor 1978. De Hulpdienst ging toen na rf- Een tekening van het drijvende kraan eiland ..Dino" zoals het eruit zal gaan zien. De eigenaar van het kraaneiland, het Stu- wadoorsbedrijf Velsen. denkt het eiland in februarie volgend jaar in te kunnen zetten. inbraak. In het weekend is in de LEAO-school aan de Brederodelaan in Beverwijk ingebroken. Uit bureauladen is wat los geld (totaal 35 gulden) gestolen. vernieling. In een houten nood- school aan de Maerten van Heemskerck- straat in Beverwijk zijn in het afgelopen weekend ernstige vernielingen aange richt. Een groot aantal ruiten werd inge gooid, deuren werden vernield en brand kranen werden opengedraaid. De school, eigendom van de gemeente Heemskerk, staat al enige tijd leeg. noodzaak. Dat gulle gebaar is volgens hem voor sommigen dekmantel voor het kwistig toedienen van vishaakjes. „Haak jes worden listig vermengd met uitge- strooid brood. Voor het alarmerend grote aantal slachtoffers is dat de enige verkla ring. Eenden worden daar op den duur onvermijdelijk de dupe van. Ze krijgen de haakjes (soms met eindjes snoer) in snavel en slokdarm. Voedsel opnemen is daarna al gauw onmogelijk. De dieren verhonge ren uiteindelijk jammerlijk”. itis- den dan aar- erk- nier (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De EIBA (Stichtingen Evangelie en Industrie en Bedrijfsapos- tolaat) heeft voor 10 november een sym posion in voorbereiding over de derde automatiseringsgolf die het bedrijfsle ven en de dienstverlenende sector vol gens insiders te wachten staat. Plaats van samenkomst is het Pius X-college aan de Bülleriaan te Beverwijk. teld ge- .000 Ne- IJMUIDEN De scoutinggroep De IJmondtrekkers organiseert in het sei zoen 1979-1980 negen strandlopen op het IJmuider Strand. Aan het eind van het seizoen wordt een ladder-klasse- ment opgemaakt aan de hand van de zes beste resultaten per persoon. Dit jaar worden strandlopen gehou den op 23 september, 14 oktober, 11 november en 23 december. Men kan vanaf 9.30 uur inschrijven in Paviljoen Zuidpier. De sta^t is om elf uur bij de Zuidpier. jereid c een neer aar. plaatse aan dek reparaties uitgevoerd worden waarna de voorwerpen weer op hun oude plaats worden teruggezet. Het eiland is ook te gebruiken voor opslag, het dek is geschikt voor het aanbrengen van op- en afrijkleppen zodat er vrachtwagens van en aan boord kunnen komen. Ook kunnen helikopters op het dek landen. Het eiland wordt verder uitgerust met slag om de arm 1 januari 1980 genoemd. Wijziging van werkwijze en uitgavenpa troon zit er voor die tijd voor de AHD niet in. Voor de royale gemeentebijdrage over 1979 geldt als motief het ontbreken van enige financiële zekerheid voor een verde re toekomst. De resterende reserve 6000,-) mag om die reden niet worden aangesproken, aldus B en W in het ge meenteblad bij het subsidievoorstel. Voor de Velsense welzijnssector in zijn totaliteit staat een nieuwe subsidieregeling op sta pel (zogenoemde brede regeling). Wat daar voor de afzonderlijke instellingen aan subsidie uitrolt is op dit moment nog volkomen duister. De tankval in de gemeenteduinen aan de Duin- en Kruidbergerweg herbergt naast een natuurlijke (water)vogelbevol- king van bergeenden, kuifeenden en de gewone wilde eend een toenemend aantal vrijwel handtamme exemplaren die daar uiteraard niet thuishoren. Door een groei end aantal ook Uitheemse eendesoorten krijgt de tankval meer en meer het karak ter van de eerste de beste parkvijver. Omwonenden voor wie een eend als huis dier op den duur te lastig wordt laten zo’n diertje simpelweg in de duinvijver, te wa ter, zo luidt de verklaring van de heer De Niet voor het toch wel merkwaardige vo- gelbestand. Als voedselbron voor een groeiende eendenbevolking is de tankval allang niet toereikend meer. Het bijvoeren met brood, het hele jaar door grote hobby, voor de heer De Niet, noemt hij pure vrijdag 21 september 11.30- 12.30 en 14.00- 15.00 uur 10.00- 11.00 en 16.00- 17.00 uur SHOWEN IN DE WINKEL speciaal voor U de nieuwe trends, kleuren en belijningen uit de herfst/winter kollektie. U bent van harte welkom! woensdag 19 september HAARLEM 12.00 13.00 en 14.00 - 15.00 uur IJMUIDEN 10.00- 11.00 en 16.00- 17.00 uur IJMUIDEN De IJmuider schaakclub Kijk-Uit is het seizoen 1979-1980 afgelo pen vrijdag met diverse activiteiten ge start. Voor alle schakers wordt elke vrij dagavond om acht uur in het clubgebouw aan de Radarstraat 5 een onderlinge com petitie georganiseerd. Ook de jeugd speelt elke vrijdagavond in het clubgebouw, zij kunnen terecht van zeven tot acht uur. Clubkampioen Peter de Roode begeleidt de jeugdige schakers om het Pionnen-, Toren- of Koningsdiploma van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond te halen. Vanaf 18 september geeft De Roode om de week les aan alle schakers, deze lessen warden gehouden in zaal acht van het Cultureel Centrum aan het Moer- bergplantsoen in IJmuiden. Geïnteres seerden kunnen zich voor inlichtingen wenden tot de voorzitter van de vereni ging (tel. 02550-10857), ook kunnen zij op de vrijdagavonden terecht in het clubge bouw van Kijk-Uit in de Radarstraat. ït Een hagelwitte eend, door toedoen van dierenvriend De Niet van een wisse dood gered. Het vishaakje, hier nog aan zijn snavel zicht baar, kon vrijdag snel en vrijwel pijnloos worden verwijderd. niet meer gebonden is aan een vaste kade. Zo kan het eiland onder meer ook ge bruikt worden als afmeerkade voor het overzetten van zware stukken van een fabrieksterrein op een zeegaand trans portschip of een ponton. De „Dino” kan ook ingezet worden als drijvende bok om zware stukken als een boei of een sluis deur te lichten. Eventueel kunnen ter een messroom, kantoor, opslagruimten, sanitaire voorzieningen (toiletten en dou cheruimten), centrale verwarming, zoet- watertanks en een hydrofoorinstallatie. Door deze installatie, waarmee met pom pen grote hoeveelheden bluswater aange voerd kunnen worden, kan het eiland te vens ingezet worden bij het bestrijden van branden. Het thema luidt letterlijk „Wie is de chips de baas?”. Chips staat voor de mi cro-processors, computers van spelde- knopformaat bedoeld om processen van produktie en informatie-verstrekking nog sneller en efficiënter te doen verlopen dan vandaag de dag al het geval is. Uiteinde lijk doel van de hier en daar al begonnen technologische revolutie in deze richting is produktieverhoging met gebruikma king van minder menselijke arbeids kracht dan tot nu toe. Naast bij automati sering zwaar wegende economische en technologische maatstaven wil het sympo sion ook het licht laten schijnen op het ethische aspect van zo’n ontwikkeling. Kernvraag is in de discussie hoever strekt het recht op arbeid in de technologisch zo hoog ontwikkelde samenleving van dit moment? Betekent deze verregaande vorm van automatisering verbetering van het levenspeil en gelijk daarmee verbete ring van de kwaliteit van geleverde werk prestatie? Het arbeidsplaatsenvraagstuk komt uiteraard ook om de hoek kijken in een ontwikkeling die een toenemend aan tal werkers overbodig maakt. De raad van Kerken in de IJmond is inmiddels bij de discussie betrokken. De kerken in het gebied komen binnen kort op tafel met een inventarisatie over de ervaringen met en problemen rond de automatisering bij de achterban. Vooruit lopend op het symposion is hierom door de EIBA verzocht als aanzet voor een discussie in bredere kring. Over dit ook voor de IJmond hoogst actuele thema is eerder in het gebied al in gesprekgroepen discussie gevoerd. Kriteria werden hier genoemd waaraan de automatisering zou moeten voldoen om de mens in dit proces als eerste verantwoordelijke voldoende speelruimte te laten. Voor het symposion op 10 november (11.00-16.00 uur) is inmiddels een pro gramma opgesteld met filmvertoning, en forumdiscussie. Woordvoerders over eer der genoemd thema zijn Dr. Ir. H. Bosma en drs. H. J. van Dongen. Beiden maken deel uit van de regeringscommissie die zich verdiept in de maatschappelijke ge volgen bij invoering van minicomputers. Het Bedrijfsapostolaat IJmond viert 10 en 11 november het 25-jarig bestaan. Dit ju bileum vormt voor de forumdiscussie van 10 november en de daaraan vastgemaakte programmapunten de aanleiding. o _J U) Q- Q- Aanvang: maandag 1 oktober in de gymzaal van het Gymnasium Feli- seum aan de Tolsduinerlaan te Velsen-Zuid. Tijden: ’s maandags 19-20, 20-21 en 21-22 uur. Aanmelden op de informatie avond op 24 september van 19 tot 21 uur. Margreet Rens, tel. 02510-92044 (IV 5 ,;.<s f. dezelfde vraagstelling al uitgebreid „met de billen bloot” door overlegging van de complete financiële stukken. Voor Koop man bleek daarmee de vraag of liever de kritische opmerking afdoende beant woord. „Voor werk en doelstellingen van de Algemene Hulpdienst heb ik verder niets dan lof”, zo besloot hij. Het voorgestelde subsidiebedrag 13.700,-) komt voor de Algemene Hulp dienst aan de vooravond van een reeks ingrijpende veranderingen. Op stapel staat voor de welzijnsinstanties in Velsen een zogenoemde „sociale wegwijzer” waaraan de AHD een aantal taken zal moeten afstaan. Als startdatum voor zo’n samenwerkingsvorm wordt met een forse F* ■A De inschrijving voor de afbouw van het eiland is nog niet gesloten, het stuwa doorsbedrijf denkt binnen twee weken de definitieve opdracht te kunnen verstrek ken. Voor de opdracht zijn vier serieuze gegadigden; de werven Merwede en Van Santen in Hardingxveld-Giessendam, de IHC-Oranjewerf in Amsterdam en Van Dam en Deurholt in Zaandam. Het be drijf kon nog geen mededelingen doen over de kosten die met de bouw van het kraaneiland gemoeid zijn. i I* Sa /I .-i v X- xw. -xy X

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5