Inspraak moet nog handen en voeten krijgen n CS Te snelle bouwfirma maakt Plein Omdat mijn fiets daar stond... Geen garage „Rembrandt” het leven zuur Hinder in 4 Kunsthandelaar Baldinger: Niet te geloven waartoe ze in staat zijn” i aar ‘IJ I Boven het hoofd „Ach man" Schadevergoeding Tevreden iiiiii WH'? Mm 12 13 AMSTERDAM 5 9 f r y I Baldinger: „Ik moet nu hele maal opnieuw beginnen en dat wil ik niet. Mijn leeftijd heb ik een beetje tegen”. In oktober gaat de tweede in- spraakfase van start in de experi mentele wijken Osdorp en Noord met brandende vragen als taken en bevoegdheden die men naar de wijk toe wil halen, financiële zeggenschap en juridische vor men. Pas over ruim een jaar zal het eerste raadsbesluit vallen over zelfbestuur van de Amster damse wijken. Nooit heeft de heer J. Baldinger kunnen bevroeden dat het veer tigjarig bestaan van zijn kunst handel „Rembrandt” aan het Ro kin in het teken zou staan van getreiter, intimidatie en diefstal. Als huurder van woonhuis, win kel en werkplaats moet Baldinger wijken voor nieuwbouw waarvan de eigenaar zelfs nog niet weet hoe die eruit komt te zien. De kunsthandelaar heeft voorwaar den aan zijn vertrek verbonden en dat is hem duur komen te staan. onder redactie van Theo van der Kaaij Uitbundig besnord en maf over een fietsstuur loerend roept de Amsterdammer in karikatuur vanaf het affiche: „stuur zelf”, „in spraak”, „zelfbestuur”. De bewoners van de hoofdstad worden geacht hier meer achter te zoeken dan het jongste produkt van de wilde plakker of de nieuwste vorm van „graffiti”. 1 g 1 sr r t i H irag: >uden. rdt erd. 979. I Osdorp en Noord stoeien verder met zelfbestuur i i i 5 5 5 5 Eerder dan het Centraal Station zelf zal het voorplein zijn gereconstrueerd. „Maar toch rijkelijk laat,” volgens de Amsterdamse gemeenteraad die tijdens de laatste vergadering forse kritiek spui de op de gang van zaken rond het plein. Zo gaat volgend jaar om deze tijd de metro rijden tot aan CS, terwijl de on dergrondse reiziger zijn tijdwinst verlo ren ziet gaan om het omzeüen van obsta kels, baggeren door zandhopen en ba lanceren op loopplanken. De meest op vallende wijziging van het plein zal de verbanning van de auto zijn naar de achterzijde van het station. Ook de taxi standplaats krijgt daar een nieuwe stek. Tram en bus krijgen samen met de voet ganger het rijk alleen aan de voorzijde. Er komt meer ruimte zodat de voetgan gers niet meer kriskras over de tramspo ren hoeven te lopen. De gemeenteraad heeft flinke kritiek op het feit dat de grote lijnen wel bekend zijn, maar dat niemand kan zeggen hoe aangren- percelen gesloopt rf- De metroreiziger treft ook volgend jaar nog deze chaos aan op het Stationsplein. eens JS s iet Juist in een stad als Amsterdam is het niet moeilijk argumenten te geven die pleiten voor zelfbestuur in de wijken. Het stadsbestuur zit veel te ver weg, komt nooit kijken, luistert naar de verkeerde partij en neemt natuurlijk altijd net de verkeerde beslissingen. Het gemeentebe stuur heeft daar zelf nog een schepje bo venop gedaan door in de voorlichtings- krant aan de bevolking te schrijven: „Het gemeentebestuur en de ambtenaren drei gen de problemen boven het hoofd te mm*- Baldinger: „Ik heb hier al veertig jaar een goedlopende zaak met vaste klanten uit de hele wereld en dan laat je je niet met een kluitje in het riet sturen. Ik ben de enige die over is op dit stukje Rokin, de andere panden kwamen sneller leeg en konden dus gesloopt worden. Dat hebben we geweten. De stenen vlogen ons om de oren. Met hekken werden we van de straat afgesloten, terwijl mijn winkel normaal open is. Er is hier een stelletje schorem bezig dat voor niets terugdeinst”. Kunsthandelaar Baldinger heeft zijn pand altijd probleemloos van de AMRÖ- Bank gehuurd tot op het moment dat er een nieuwe eigenaar kwam. Rokin BV kocht het rijtje panden met de bedoeling ze te slopen en er iets voor in de plaats te zetten. Wat precies weet de BV nog niet, wel zal het min of meer in verband staan met de bouw van het Belgisch Cultureel Centrum aan de Nes. Sedijko NV is de firma die voor Rokin BV gaat bouwen en opdracht tot sloop heeft gegeven. Een woordvoerder van Sedijko: „Het wordt in elk geval utilitaire bebouwing, geen wo- ningen dus. Het zal geschikt zijn voor meerdere gebruikers, maar wat het pre cies wordt weten we zelf nog niet”. De bouwfirma weet nog niet wat te bouwen, maar legt wel een ongelooflijke haast aan de dag om het terrein kaal te krijgen. De kunsthandelaar in het klokga- ve monument op nummer 61 kreeg aan biedingen om naar elders in de stad te verhuizen. Baldinger: „Ik kon een woning krijgen op de Middenweg, een werkplaats op de Weesperzijde en een winkel op het Rusland. Dat was dus geen aanbieding want hier heb ik alles bij elkaar. Wat voor mij bovendien belangrijk is: waar kom ik terecht in de stad. Het is zo gemakkelijk om te zeggen „hoepel maar op”. Het Rus land is bijvoorbeeld geen stand voor een kunsthandelaar. Dat is goed voor een bak ker of een schoenmaker, maar de mensen komen daar niet om kunst te kopen”. De kunsthandelaar verloor in het voor jaar al snel het vertrouwen in zijn nieuwe verhuurder toen deze aanbood de zaak Zeven jaar moet de treinreiziger er voor over hebben om een vernieuwd, verruimd, verbouwd en verrijkt Cen traal Station te krijgen, voorzien van een riant, overzichtelijk en veilig voorplein waar het kiezen van de juiste overstap van pure verrukking moet zijn. Voorlo pig dus nog niets dan ellende. De grondi ge renovatie van het gebouw zelf gaat het langste duren. Volgend jaar pakt de NS het 90 jaar oude monument aan voor een vijftig miljoen gulden kostende schoonheidsbehandeling inclusief fun damentele wijzigingen van de indeling. Zo zullen de toegangen veel ruimer wor den (niemand hoeft meer tegen een an der op te botsen in de spitsuren) en de centrale hal vier keer zo groot. De door gang via de tunnel naar de perrons wordt van 4,5 meter op 18 meter ge bracht en roltrappen voeren de reiziger hogerop. De unieke eetzaal met lambrisering en wandschilderingen wordt helaas gede gradeerd tot koffiekamer. Aan de west zijde van CS komt een nieuw restaurant. De zogenaamde Koninklijke Ingang (al leen in gebruik wanneer buitenlandse staatslieden dit land per trein bezoeken) blijft voor de gewone man hermetisch gesloten. Dit heeft het secretariaat van Soestdijk laten weten als reactie op ver zoeken van twee jaar geleden de deuren open te stellen. i u deze :lt u de s- lecteur loterij I keer In opdracht van het gemeentebestuur doet de onafhankelijke Werkgroep 2000 hiermee een poging Amsterdammers te laten nadenken over mogelijke vormen van zelfbestuur in de wijken. Na koplo pers als Haarlem, Zaanstad en Rotterdam krijgt nu ook in de hoofdstad de inspraak van de bevolking in het beleid van B. en W. vorm, hoewel deze inspraak „nog han den en voeten moet krijgen”, aldus de begeleidende Werkgroep 2000. Begin vo rig jaar nam de gemeenteraad het besluit een proef voor te bereiden met gekozen wijkbesturen. Amsterdam-Noord en Os dorp werden hiervoor uitverkoren. Het afgelopen half jaar hebben zo’n 400 mensen uit deze wijken, opgesplitst in kleine groepjes, zich op verschillende bij eenkomsten in de materie gestort. Deze eerste fase is nu afgesloten en de vragen zijn beantwoord of decentralisatie van het stadsbestuur gewenst is, of de bewoners wijkbesturen moeten kiezen en of deze wijkbesturen bevoegdheden van de ge meenteraad moeten krijgen om daadwer kelijk een eigen beleid in de wijken uit te voeren. Alle bewoners van Osdorp en Noord zijn opgeroepen om deze week naar de speciale bijeenkomsten te gaan waar de resultaten van de eerste ronde besproken en kritiek gespuid kan worden. Vertegenwoordigers van B. en W. en de gemeenteraad zijn hierbij aanwezig. Het werd het begin van een steekspel dat inmiddels voor de rechter is gebracht. De kunsthandelaar kan het zich niet ver oorloven het verloop van de gebeurtenis sen rustig af te wachten, want tijdens de sloop van de belendende percelen was er elke dag wel iets anders om zich over te verbijsteren. Vrachtauto’s werden pal voor de voordeur geparkeerd. („Zou u die auto misschien willen weghalen, want mijn klanten kunnen niet naar binnen.” „Ach man, ga je hondje uitlaten”). Een kraandrijver mist voortdurend op een haar na het dak van Baldingers pand („Zou je wel willen uitkijken voor mijn dak?” „Ach man, sodemieter op”). De bouwlieden waren er duidelijk op uit al of niet in opdracht de kunsthandelaar niet te sparen, maar zijn leven behoorlijk zuur te maken. Regelmatig moest de politie er stuur voor de hele wijk, dan weten zij vaak niet wat zij zich daarbij voor moeten stellen”. Veel bewoners vinden het wel hinderlijk dat het gemeentebestuur zich nog totaal niet heeft uitgesproken over wat het nu zelf wil. De kans bestaat dat de zaak om wat voor reden dan ook helemaal niet doorgaat, want de mensen zijn alleen nog maar „gehoord”. Er ligt slechts een ambtelijke discussie nota die aangeeft welke terreinen van het totale beleid voor de stad geschikt zijn om over te dragen naar de wijken voor zelf bestuur, plus het daarbij behorende bud get. Ijverige en goedwillende ambtenaren zorgden voor een maximaal pakket op alle mogelijke gebied: onderwijs, publieke werken, stadsvernieuwing, gezondheids zorg en groen. In dezelfde nota hebben nog ijveriger chefs echter achter de kant lijn bezwaren tegen deze overdracht kun nen maken en dat zijn er nogal wat. Massa’s mensen blijven ook argwanend, zelfs al zou het gemeentebestuur morgen wijkraden laten kiezen. Hun functioneren staat of valt met de bevoegdheden. Eisse Kalk: „Je kunt bevoegdheden op papier hebben, maar niet in de praktijk. Dat blijkt uit de gang van zaken in andere steden. Wijkraden lopen ook vaak stuk op bevoegdheden die ze van de gemeente krijgen, maar waarbij ze zich aan algeme ne wetten moeten houden. Dat heet dan toch bevoegdheden overdragen aan de wijken. In de praktijk krijgt dan iemand, die een vergunning wil in het kader van de hinderwet, zijn afwijzing niet te horen van de gemeente, maar van zijn eigen wijk raad”. met wederzijds begrip zonder advocaten te regelen. Als dat mogelijk is, waarom niet, dacht Baldinger en ging akkoord. Er gebeurde niets, maar niet lang daarna kreeg hij een brief met het verzoek van de eigenaar zijn pand binnen een maand te ontruimen en zelf te verdwijnen. Baldin ger: „Ik zeg: wat krijgen we nou? Zegt de eigenaar: ja, we moeten toch ergens be ginnen”. rf- Het dak van het nog steeds bewoonde huis werd door de kraandrijver op een haar na gemist. aan te pas komen om Rokin 61 te bevrij den van zijn belagers. Baldinger: „Het blijkt dat deze mensen met heel bepaalde middelen bestreden moeten worden. De beuk moet er gewoon in. Ze moeten een koekje krijgen van eigen deeg. Het is niet te geloven waartoe ze in staat zijn. Onlangs zie ik spullen van mij uit de werkplaats in een auto liggen van een van de bouwvakkers. Duidelijk gestolen. Wat zegt de man met een stalen gezicht tegen mij: „Ik zou niet weten wie dat erin gelegd heeft”. De heer Baldinger heeft intussen beslo ten af te zien van zijn voorwaarde om voor een vervangende winkel met werkruimte in aanmerking te komen. Hij neemt ge noegen met een woning plus daarbij een behoorlijke schadevergoeding, want het einde van kunsthandel „Rembrandt” is niks voor de stad. Baldinger verkoopt hedendaagse kunst, maar wel die creaties die hij zelf leuk vindt. Zijn klanten kun nen kiezen uit een zeer grote verscheiden heid („Ik hang me niet op aan een schil der”) en of er nu iemand komt voor een tegeltje van vijf gulden of voor een schil derwerk vijfhonderd gulden, hij wordt door de heer Baldinger op precies dezelfde wijze behandeld (Amsterdam mers weten hem te vinden maar ook de ambassadeur van Perzië). Als enige Ne derlandse winkel staat „Rembrandt” ver meld in het World Shopping Book. Eind vorige maand heeft de rechter in een kort geding bepaald, dat Baldinger en Rokin BV het uiterlijk op 5 oktober eens moeten zijn over de hoogte van de schade vergoeding. Zo niet, dan bepaalt de rech ter zelf het bedrag. Bovendien is bepaald, dat er niet meer op het terrein gesloopt mag worden zolang de laatste bewoners niet verdwenen zijn. Bouwbedrijf Sedijko ontkent niet dat er moeilijkheden zijn geweest tijdens het sloopwerk met de heer Baldinger, maar „gezien de onderhande- lingen” wordt het niet raadzaam geacht daarover uit de school te klappen. De heer Baldinger is de pensioengerech tigde leeftijd al ruimschoots gepasseerd, en gesteld het irreële feit dat het Rokin op dit plekje het Rokin zou zijn gebleven, zou ook de kunsthandelaar nog vrolijk aan het werk gebleven zijn. ■ai het Stationsplein er straks precies zal gaan uitzien. Volgens B. en W. is er in de eindfase van de verbouwing nog van alles mogelijk en tevens zeggen zij dat er niet al te veel in de plannen veranderd kan worden. Ook uiteenlopende belan genorganisaties in de stad hebben zware kritiek geleverd op de bestaande plan nen. Zowel City-Amsterdam, busonder neming Centraal Nederland en de Raad van Verkeer vinden dat er niet veel klopt van het belangrijkste plein van de hoofdstad. Burgemeester en wethouders hebben in principe besloten de Beleggingsmaat schappij Bakkerswaal BV geen garage- vergunning te verlenen voor het parke ren van 18 auto’s in de kelder van het geplande kantoor-, winkel- en woning complex aan de Weteringschans 81 tot en met 89. Projektontwikkelaar Gerard W. Bakker wil op deze plaats na sloop van de bestaande panden een kantoor voor zichzelf bouwen. Het besluit is ge nomen, omdat een parkeergarage daar strijdig is met het Verkeerscirculatie plan en het gemeentelijk parkeerbeleid, zoals dat onder meer is vastgelegd in het programakkoord. De garage is volgens het college ook voor de bereikbaarheid van de geplande winkels en kantoren niet strikt noodzakelijk, omdat goede openbaar-vervoersvoorzieningen voor de deur aanwezig zijn. De heer Bakker heeft nog niet op deze maatregel van B. en W. gereageerd. Deze fietscolla- ge hangt sinds kort op een blinde muur bij de Recht- boomssloot. On danks de mooie af werking met plan ken kan deze muur toch niet verhullen dat de zende werden voor de aanleg van de metro. De spon tane fietscreatie is van Lex Scha- bracq, buurtbewo ner. Voor onderde lenjagers is het niet interessant, want de zaak zit tot een stuk vastgelast. groeien. Maatregelen blijven vaak uit. In de buurten en wijken zijn allerlei bewo- nersgroepen aktief geworden om de pro blemen onder de aandacht van gemeente bestuur en ambtenaren te brengen. Maar vaak wordt er met hun ideeën en voorstel len niet veel gedaan. Bewoners hebben meestal weinig te vertellen over beslissin gen die hun eigen wijk aangaan. Hierin zou verandering moeten komen!” Het stadsbestuur wast aldus de handen in onschuld en lijkt een blanko start te willen maken. Om niet gelijk een buil te vallen besloot het gemeentebestuur geen enkele toezegging te doen, maar de bevol king eerst te hóren. Wat is nu gebleken? Uit alle verslagen en commentaren van de inspraakgroepen blijkt dat de bewoners meer invloed op het bestuur van hun wijk willen hebben. Het instellen van wijkbe- Belangrijke kruispunten in Amster dam zullen deze maand in de avond en nacht zijn afgesloten voor alle verkeer wegens vernieuwing van het wegdek. Spoor- en ribbelvorming heeft deze knooppunten gevaarlijk gemaakt. De gemeente heeft voor reparatie van het asfalt een speciale machine gehuurd die de misvormde bovenlaag van het weg dek in één keer verwijdert, waarna de nieuwe asfaltlaag kan worden aange bracht. De Utrechtsebrug en het J. D. Meijerplein zijn al onder het mes ge weest. Wat onder andere nog volgt: Haarlemmerweg/Bos en Lommerweg; Jan van GalenstraaVEinsteinweg; Prins Hendrikkade/Martelaarsgracht; Prins Hendrikkade/Oosterdok; Purmerweg/ Waddenweg. ü- „Stuur zelf zo nodigt deze maf kijkende Amsterdammer uit. LÊ TÜr ELISSE KALK ..moeizaam gegaan.. sturen wordt echter niet door alle inspre kers als de beste oplossing gezien. In Noord denkt men aan versterking van de bestaande wijkcentra, ook wijkopbouw- organen genoemd. Gedacht wordt verder aan een beter contact tussen bewoners organisaties en gemeente. Bewoners van Osdorp vinden gekozen wijkbesturen wel een juiste vorm, mits deze belangrijke bevoegdheden en toereikende financiële middelen krijgen. Opvallend is dat alle insprekers het zon der meer gewenst vinden dat het ambte lijk apparaat gedeconcentreerd wordt. De ambtenaar die nu op het stadhuis met een buurt bezig is moet naar de mensen toeko men. Een wijkbestuur zou dan ook graag adviezen van deze ambtenaar ontvangen. „De eerste fase van de inspraakproce dure is nu afgesloten en we zijn erg tevre den over het inhoudelijk resultaat”, zegt Eisse Kalk van de Werkgroep 2000. „Het is wel moeizaam gegaan, omdat het de men sen zo moeilijk duidelijk is te maken waar het nu precies om gaat. Er zijn ook altijd mensen die denken dat het om een schertsvertoning gaat, een loos gebaar van de gemeente en de vermenging met partijpolitiek maakt de zaak er ook niet eenvoudiger op. Gelukkig constateren we dat de bereidheid bij steeds meer mensen groter wordt om mee te praten. Wat de mensen het meeste aanspreekt is de in spraak op eigen terrein, in de eigen straat of direkte omgeving. Vraag je de mensen of zij ook mee willen denken aan zelfbe-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13