wacht af r Daimler-Benz ontwikkelt nieuwe serie voor de jaren tachtig E Hua Guofeng wil paus ontmoeten modejournaal Engelse charme bij Jaeger Protest tegen niet slaan van kinderen weg en wiel ..Lekker Dier” L s vol puU» wereldbekend Nieuws in ’t kort JLJ 1 EtöL? rol OB - iu WE Op zoek naar automaat met meer rendement Nieuwe autoradio met minicomputer /met $n zonder filter 4 J 21 VARIA 19 7 9 SEPTEMBER l DONDERDAG 20 door Bé ter Maat terne de et st; 4 w -I W Kg 3or- OK EM v u i ...en de echte geur van amerikaanse tabak rook met plezier rook Pall Mall Export a ALS ER ÉÉN huis is, dat de combinatiemode steeds prima en consequent interpreteert, dan staat het Engelse Jaeger zeer zeker in de voorste gelede ren. De ouderen onder u zullen de naam Jaeger ongetwijfeld nog koppelen aan de bekende en oerdegelijke, lange wollen onderbroeken met de bijpassende hemden. Edoch, dat is historie. Nu we echter noodgedwongen op energie moeten gaan bezuinigen en onder andere de kamertem peratuur op een laag pitje 'moeten draaien, zouden we die legendarische wolletjes best weer eens bitterhard nodig kunnen hebben. Wellicht dat Jaeger er nu weer een boterhammetje extra inziet en ze in kleur afgestemd op de overige garderobe- onderdelen alsnog op de markt brengt. We wachten maar af. I - 1 IP5 A De vloeiende lijn van de nieuwe Mercedes (ADVERTENTIE) ir- in de ssen k- 's; V, A Double breasted mantel van grijze flannel met zwart afgebiesd (links) en een dito mantelpakje (rechts) uit de herfst- en wintercollectie van het Engelse huis Jaeger. ten van wol en katoen. Men treft ze aan zowel in effen als met een verfijnd dessin. De pijpen van de slank gesne den pantalons eindigen even boven de enkels om de modieuze hooggehakte pumps volkomen tot hun recht te laten komen. De collectie omvat voorts een aantal bijzonder aantrekkelijke man tels waarbij ook een reversible, zodat u eigenlijk twee mantels in één hebt. Aan de ontwikkeling van de wagens is volgens Daimler-Benz zeven jaar gewerkt: het resultaat is, dat de nieuwe S-klasse dankzij verder ontwikkelde materialen en nieuwe carrosserieconstructies een gewichtsvermindering heeft bereikt van 50 kg bij de kale carrosserie. Ook dat helpt belangrijk mee aan een lager verbruik. Deze vermindering in gewicht is overigens niet ten koste gegaan van de ingebouwde veiligheid. Het schokabsorberend vermogen is zelfs verbeterd. Het ziet er naar uit, dat Daimler-Benz met deze wagens erin is geslaagd een aantal tegenstrijdige eisen met elkaar te verenigen. En vooral dit resultaat maakt deze nieuwe serie tot een typisch produkt van de jaren tachtig. Want in het komende decennium zullen de autofabrikanten moeten bewijzen dat zij wagens kunnen leveren die zowel comfortabel, veilig en degelijk zijn, als zuinig en rendabel. Wat dit laatste betreft: een econometer op het dashboard van de nieuwe Mercedes licht de bestuurder in over de invloed van zijn rijstijl op het brandstofverbruik. Daimler-Benz heeft aan de hand van verbruikscijfers gepoogd aan te tonen, hoezeer deze fabriek meent daarin geslaagd te zijn. Ieder oordele voor zichzelf: de nieuwe handgeschakelde 280 S verbruikt bij een constante snelheid van 120 km/uur 11,1 liter op de 100 kilometer. De zwaarste wagen uit de nieuwe S-klasse, de 500 SE met automatische bak, verbruikt bij dezelfde constante snelheid 13,5 liter op de 100 kilometer. Wat het comfort betreft: gewijzigde voorwielophanging in combinatie met een verlengde wielbasis verbeteren rijgedrag en de rust in het interieur. Verwarming en ventilatie worden elektronisch geregeld, de veiligheidsgordels voorin zijn in de hoogte verstelbaar en de nieuw gemodelleerde rugleuningen van de voorstoelen schenken de passagiers achterin meer beenruimte. Het zijn kleine, uitgekiende wijzigingen die met elkaar echter belangrijk bijdragen aan het gemak van de inzittenden. Enfin, daar hebben ze bij Daimler-Benz dan ook zeven jaar de tijd voor genomen. De topsnelheden van de verschillende S-types liggen iets boven de 200 km/uur, de inhoud van de kofferbak bedraagt ruim 500 liter en het rijklaar gewicht schommelt afhankelijk van de uitvoering tussen de 1550 kg en 1600 kg. Daimler-Benz verwacht, dat deze nieuwe S-klasse geruime tijd in produktie kan blijven. Daimler-Benz heeft de tentoonstelling in Frankfurt aangegrepen om een nieuwe S-klasse te introduceren: zeven nieuwe typen Mercedes-wagens met motoren die variëren van de 2,8 liter zescilinder tot de 5 liter V 8 inspuitmotor. Het vermogen in deze nieuwe S-klasse reikt van 115 kW (156 dinkpk) tot 177 kW (240 din-pk). De prestaties varj deze motoren gaan gepaard met een in totaal lager verbruik van tien percent. Dat is onder meer te danken aan de ver doorgevoerde aërodynamische vormgeving van de nieuwe Mercedes, het lichte gewicht van de aluminium motoren en een nieuwe automatische transmissie met vier versnellingen. De huidige mo- tortechniek slaagt er zo langzamerhand in hogere prestaties te onderstre pen met een verminderd brandstofgebruik. vergelijking met een met de hand be diende versnelling. De fabriek wil met zijn nieuwe auto maten voldoen aan de eisen van zuinig heid en rendement van onze tijd. Toch zal het nog een jaar of twee duren voordat de nieuwe automatische bak het zogenoemde type 85 toe is aan de serieproduktie. De bak is volgens de bekende techniek geconstrueerd, en bezit vier versnellingen. Hij is voorlo pig nog slechts geschikt voor wagens met een twee liter motor of meer en voor lichte bedrijfswagens. Proeven hebben uitgewezen, dat er ten opzichte van de huidige transmissies van Borg- Warner een besparing van 25 procent wordt bereikt. Bovendien, zo zegt men bij de fabriek, levert dit nieuwe type geen vermogensverlies op. Een ander produkt dat verder wordt uigewerkt is gebaseerd op een concept van Huub van Doorne, onlangs overle den. Samen met Fiat wordt zijn con cept verder uitgewerkt in de Tilburgse fabriek: het is de zogenoemde trans- matic of CVT. Enige proefwagens zijn met de CVT uitgerust en het resultaat, zoals tot nu toe bekend, is dat men bij proeven hetzelfde verbruik heeft be reikt als bij auto’s met handgeschakel de bak. Volgens Borg-Warner is onder bepaalde omstandigheden zelfs zuini- ger gereden. internationale tentoonstelling in Berlijn getoond als „wereldpri meur”. Volgens de fabriek bete kent deze combinatie een door braak op het gebied van autoradi o’s. Zodra andere fabrikanten ook hetzelfde systeem gaan toepassen, zal de prijs van het apparaat (thans ca. 1250,-) ongetwijfeld dalen. De ingebouwde mini-computer zoekt de beste frequentie voor de ontvangst van het gewenste pro gramma uit. Met de hand omscha kelen naar andere frequenties is dan overbodig. Voor elk program ma kunnen maximaal tien fre quenties in het geheugen van de computer worden geborgen. Om schakelen van de ene frequentie naar de andere geschiedt automa tisch en met elektronische snel heid. JAEGER BIEDT EVENEENS de no dige accessoires zoals ceintuurs en shawls, maar ook praktische kleine hoedjes. Het kleurenpalet toont ons zwart en grijs, hier en daar verleven digd door helder rood. Daarnaast ko men verschillende warme herfsttinten aan bod met ter afwisseling wijnrood, petrol en olijfgroen. Kort samengevat mag je stellen, dat Jaeger een uitste kende en kleurige collectie heeft sa mengesteld waarmee je het komende donkere seizoen fleurig en opgewekt kunt doorkomen. n D ire- 'V „Er zijn in het verleden hierover al zoveel balletjes opgegooid”, aldus een woordvoerder van de stichting. Naar zijn mening neemt de legbatterij een steeds belangrijker plaats in in de pluimveehou derij en zal het moeilijk zijn zowel om nadere regels vast te stellen als om een ombuiging te bewerkstelligen, de stich ting wil van de legbatterijen in hun geheel af. Minister Van der Stee van Landbouw liet zich onlangs in Brussel ook in die richting uit. Dit kan volgens de stichting voor meerdere uitleg vatbaar zijn, zodat ook na een mogelijk verbod bepaalde leg it in n in ij- den, i van erde) der- etc. Ford brengt in de tweede helft van september tijdelijk een speciale versie van de Escort op de markt: de Escort Bordeaux. Tegen een verlaagde meer prijs kan men op deze Escort onder meer een automatische bak, Ghia-stoe- len, hoofdsteunen en console met klok verkrijgen. VATICAANSTAD (AFP). De Chine se regering peilt via bevriende landen de mogelijkheden voor een ontmoeting tus sen partijvoorzitter en premier Hua Guo feng en paus Johannes Paulus, zo is van diplomatieke zijde bij het Vaticaan verno men. Hua Guofeng brengt begin novem ber een bezoek aan Italië. Mogelijk kan een voorbereidend contact worden gelegd als de paus tijdens zijn bezoek aan New York de leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ontmoet. batterijen waar de kippen iets meer maar volgens de stichting onvoldoende ruimte hebben toch kunnen blijven bestaan. De stichting start binnenkort een regel matig overleg met het ministerie. „Lekker en hoopt daarin nadere regle menteringen voor een mogelijk verbod op legbatterijen af te kunnen dwingen. AfSjSs' DEN HAAG (ANP). De stichting „Lekker Dier”, die zich bezighoudt met het welzijn van dieren, is zeer gelukkig met het voorstel van de Westduitse land bouwminister Ertl om binnen de EEG een verbod uit te vaardigen op het houden van kippen in legbatterijen. Zolang het begrip Dier” legbatterij niet nader vastgesteld is en er over alternatieven voor de legbatterij niet gerept wordt, is de stichting echter terug houdend over de kans van slagen van een voorstel als dat van Ertl. 1" A Reversible mantel van poplin met flannel voorzien van een doorgestikte col. De hierbij gedragen plooirok, jumper, shawl, ceintuur en hoedje zijn allen in kleur afgestemd (collectie Jaeger) A Gedessineerd fluweel werd verwerkt in dit mantelpak uit de collectie van Jaeger A Sportief mantelpak in wollen ruit met een comfortabele plooirok, eveneens uit de col lectie van Jaeger STOCKHOLM(REUTER) Zeven Zweedse ouders hebben bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens protest aangetekend tegen een nieuwe Zweedse wet die het tuchtigen van kinde ren verbiedt. Zij vinden dat de wet die in juli van kracht is geworden, onverenig baar is met de Europese Conventie inzake de Mensenrechten, in het bijzonder met de artikelen betreffende de bescherming van het gezin en de vrijheid van godsdienst. Volgens een woordvoerster van de groep, een gescheiden moeder van een 10- jarige zoon, is het onmogelijk kinderen op te voeden zonder eerbied of gezag. „Het is niet noodzakelijk dat er geslagen wordt, maar de mogelijkheid daartoe moet er wel zijn”, aldus Agneta Orellana. De betrok ken ouders die de bijbel letterlijk nemen, beroepen zich op teksten als Spreuken 13 vers 24 (wie zijn roede spaart, haat zijn zoon, maar die hem liefheeft, kastijdt hem tijdig). De aangevochten wet verbiedt slaan en andere „beledigende behandelingen”, zo als het opsluiten, bedreigen, belachelijk maken of anderszin vernederen van kin deren. Op overtreding staan geen straffen. - --- IN DE EIGEN ZAKEN van Jaeger in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en. bovendien bij verschillende detail listen in het gehele land kunt u voor het komende seizoen wederom een assorti ment fijne kleding aantreffen die in kleur voortreffelijk op elkaar is afge stemd. De modieuze details, zoals ver brede schouders, de gemarkeerde tail le en de iets kortere en smallere rok ken, ontbreken evenmin in de herfst en wintercollectie van dit vermaarde Engelse huis. Voorts heeft men op een uitstekende wijze met diverse stofsoor- ten in exact dezelfde kleuren weten te spelen, waardoor er de meest verras sende outfits ontstonden. DE TWINSET-LOOK, in een heden daagse vertaling, neemt in de gebreide sector een voorname plaats in. Het mantelpak presenteert zich van een sportieve flannel met een contrastbies tot een elegant model van gedessineerd fluweel. De over het algemeen slank gesneden rokken zijn er in uni of met verfijnde ruitjes, terwijl ze bovendien met fraaie blouses, jumpers of vesten en wat zeker niet mag worden vergeten met kostelijke stoffen of fluwelen jasjes kunnen worden gecompleteerd. DE JURKJES UIT DE Jaeger-collectie zijn er in gebreide en geweven kwalitei- - .-*5 m -A an rio ori A Blik in de ..cockpit" van de S-klasse Borg-Warner, een van de grootste fabrikanten van automatische trans missies, werkt al enige tijd aan de ontwikkeling van automaten die even veel of zelfs minder brandstof verbrui ken, dan de handgeschakelde bak. Daarmee wil de fabriek een van de grootste nadelen van de automaat uit Philips heeft een nieuwe autora- diocombinatie met computer ont wikkeld, waardoor een ononder broken en probleemloze ont vangst van zes FM-keuzeprogram- ma’s mogelijk wordt. Deze MCC- autoradio werd onlangs op een SX-SSÏXS:®' UI»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21