Vaak met zwart geld gekocht W.-Duitsland Landbouwschap: „Kritiek niet terecht Voordeel Nederlandse glastuinder ontkend benzine wet Recordprijs op China laat Westen Amerikaanse goudveiling naar olie zoeken Onderzoek naar vuile Noordzee Grootste boor eiland ter wereld actief Disconto VS maximumprijs Voorzitter bedrijfschap: t Olie Nigeria wellicht boven Waarschuwing voor inflatie EG vraagt VS vrije invoer van Airbussen half procent verhoogd Congres VS wil vetorecht Sterk stijgende werkgelegenheid bij Rabobank an/. 23 ECONOMIE SEPTEMBER 19 7 9 (18 J71 UTRECHT (ANP). Nederlanders bezitten op dit moment voor ongeveer 10 miljard gulden aan tweede woningen in het buitenland. Het onroerend goedbezit over de landsgrenzen, on geveer 100.000 woningen, is voor een niet onbe langrijk gedeelte verworven met „zwart geld”. 1 pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar DONDERDAG 20 Behalve het „barre fiscale klimaat” in eigen land wordt ook het mooie weer in het zonnige zuiden als reden genoemd voor deze ontwikke ling, waarvan het einde nog zeker niet in zicht is. Dit blijkt uit informatie van de Utrechtse Jaarbeurs en van de adviesgroep Internatio naal Wonen in Amsterdam naar aanleiding van de beurs „Koophuis ’79”, die volgende week vrijdag in Utrecht begint. IwW* ESSE Voor 10 mid aan tweede huizen in buitenland - w* I (ADVERTENTIE) Problemen slijters door hogere accijns (Van onze redactie economie) Dat zei de voorzitter van het Bedrijf- DgN HAAG. „De enorme ac cijnsverhoging van ongeveer twee gulden per liter (exclusief BTW) op gedistilleerde dranken brengt de de tailhandel in dranken, die toch al in ernstige structurele moeilijkheden verkeert, zo mogelijk nog verder ach terop”. (Van onze redactie economie) LONDEN (Reuter/DPA). In kringen van de olie-industrie wordt verwacht dat Nigeria volgende week de olieprijs zal verhogen tot boven het maximum van 23,5 dollar per vat, dat de organisatie van olieproducerende landen OPEC in juni vaststelde. Een dergelijke verhoging kan een nieu we ronde van prijsverhogingen tot gevolg hebben, omdat wordt verwacht dat Alge rije en Libië, die ook de maximumprijs handhaven, snel zullen volgen. Nigeria zou de olieprijs met drie tot vijf dollar willen verhogen. Directeur Ulf Lantzke van het Internati onale Energiebureau IEA, een organisatie waarbij twintig industriestaten, waaron der Nederland, zijn aangesloten, heeft gis teren gewaarschuwd dat de lEA-landen in 1985 een tekort van ruim drie miljoen vaten voor motorvoertuigen geschikte olie zullen hebben. In 1990 zal dat tekort vol gens Lantzke zijn opgelopen tot tien mil joen vaten per dag. Van de ongeveer 4 miljoen gezinnen die ons land telt kan nu 2,5 procent zich BREMEN (DPA). Negen onderzoe kers en technici uit Noord-Duitsland gaan tien dagen lang de vervuiling van de Noordzee onderzoeken. Vaklieden beschouwen de Noordzee al lang als een open riool en de wieg van stormvloeden. In de Duitse Bocht, waar het smerige water soms tot dijkhoogte wordt opge zweept en de vakantiestranden met vuil worden bedekt, waar oceaanreuzen hun weg zoeken en kotters dagelijks zeedieren met tonnen tegelijk uit het water vissen, willen zij nieuwe meetmethoden onder zoeken. De deskundigen willen nieuwe weten schappelijke methoden beproeven die la ter betere en preciezere resultaten moge lijk maken bij het bepalen hoe slecht of goed het afvalwater met de zee wordt vermengd. In Nederland wordt maandelijks de maximum-olieprijs vastgesteld. Aange zien men in Westduitsland een dergelijk beleid niet kent, gaat de prijs van de lichte olie direct mee met de ontwikkelingen op de wereldmarkt, aldus het schap. Vorig najaar stookte de Westduitse tuinder daardoor goedkoper dan zijn Nederland se collega. Nu de olieprijzen sterk zijn gestegen, is hij weer aanzienlijk duurder uit, aldus het schap. eigenaar noemen van een tweede woning in een milde klimaatzone. schap voor de Detailhandel in Alcohol houdende dranken, Hooij, gisteren op een vergadering van het bedrijfschap in Den Haag. Zo’n accijnsverhoging betekent dat de gemiddelde slijter rond 12.500 gulden meer moet investeren, aldus Hooij. Van doorberekening van die verhoging zou in de praktijk geen sprake zijn. „Door de enorme prijsconcurrentie is het zelfs zo dat normale prijsverhogingen niet of nau welijks doorberekend kunnen worden”, aldus de voorzitter. Hij wees erop dat de accijnsverhoging tot gevolg zal hebben dat de klandestiene stokerijen meer dan ooit actief zullen wor den. In dit verband zei hij dat als een banderollesysteem niet haalbaar is, dan toch gekozen zou kunnen worden voor een waarborgzegel. Ook pleitte de voorzit ter voor de snelle totstandkoming van een minimumprijsregeling. Hooij wil dat de overheid zijn bedrijfs tak de helpende hand biedt. Als aan het midden- en kleinbedrijf een subsidie is toegezegd, dan is het zeker te overwegen of specifieke bedrijfstakken als deze voor Vooral in de beginjaren was er volgens Schotten sprake van een ongecontroleer de wildgroei waarbij de kwaliteit van de woningen slecht was en de betrouwbaar heid van veel kooptransacties bedenke lijk. Hoewel er nog steeds onoorbare han delingen plaatsvinden met betrekking tot het aanschaffen van onroerend goed in Spanje is er volgens Schotten de laatste tijd veel verbeterd. door bewoners van andere „barre” kli maatzones. extra steun in aanmerking kunnen ko men, zo redeneerde hij. Het vergunningsrecht, waarbij de ge meenten de vrijheid hebben vijf a tien cent per liter gedistilleerd belasting te heffen, dient volgens Hooij op zo kort mogelijke termijn te verdwijnen. Van de tien miljoen die dit opbrengt komt door hoge inningskosten maar zeven miljoen bij de gemeenten terecht. In vergelijking met de één miljard die de slijters aan accijns innen, is het vergunningsrecht een lachertje, meende de bedrijfschapsvoor- zitter. NEW ORLEANS (DPA). Het groot ste booreiland ter wereld is in de Golf van Mexico, dichtbij de monding van de rivier de- Mississippi, begonnen met boringen. Dit heeft Shell Oil, de Amerikaanse doch termaatschappij van de Koninklijke Shell Groep, meegedeeld. Het booreiland dat 1,6 miljard gulden heeft gekost, is hoger dan het Empire State Building in New York, dat met 381 meter een van de hoogste gebouwen ter wereld is. Shell Oil wil met het booreiland 62 olie- en aardgasvelden ontsluiten. Olie en gas zullen door ondergrondse pijpleidingen naar een raffinaderij op volle zee worden gepompt en als volwaardig produkt aan wal komen. Na de ontsluiting van de reserves in 1983 hoopt Shell Oil dagelijks 10.000 vaten olie (van 159 liter) en 2.832.000 kubieke meter aardgas te kunnen winnen. AMSTERDAM (ANP). De Federal Reserve Board, het bestuur van het stelsel van centrale banken in de Verenigde Sta ten, heeft gisteren het bankdisconto voor tien van de twaalf banken met een half procent verhoogd tot het record van elf procent. De maatregel is genomen met het oog op de ontwikkeling van de rentetarie ven voor kortlopend kapitaal op de markt en heeft de bedoeling de kredietverlening te beperken, zo heeft de ”Fed” bekendge maakt. De centrale banken van Philiadelphia en Kansas vallen buiten de maatregel. Het oude tarief van 10,5 procent is sedert 17 augustus van kracht geweest. De discontoverhoging bleek op de wis selmarkten geen steun voor de koersvor- ming van de dollar op te leveren, want men had de maatregel al zien aankomen. DEN HAAG (ANP). De beschul diging van de Westduitse regering als zou de Nederlandse glastuinder door aanzienlijk lagere stookkosten dan zijn Westduitse collega concurrentie vervalsend werken, wordt ten on rechte geuit, aldus het Landbouw schap. Zwanenburg tel. 02907- 35 41 het eigendom zijn van een Nederlander. Hier gaat het veelal om het wat goedkope re genre huizen die vaak zijn aangeschaft om tijdens de vakantie een vast „stekkie” te hebben. Vorig jaar verwelkomde Span je meer toeristen dan het land aan eigen inwoners telt. Ongeveer 40 miljoen zon aanbidders brachten hun vakantie in vo rig jaar aan de Spaanse kusten door. Deze heftige ontwikkeling van de Spaanse toe ristenindustrie leidde volgens Schotten tot massale aanschaf van eigen woningen. Niet dlleen door Nederlanders, maar ook BONN (ANP). De Westduitse banken hebben werkgevers en werknemers in de Bondsrepubliek opgeroepen, bij de ko mende loononderhandelingen er rekening mee te houden dat de weer oplevende inflatie grotendeels van buitenlandse oor sprong is en dat daar in het binnenland niet voldoende tegenwicht voor is. In een conjunctuurbericht constateert de Vereniging van Westduitse banken dat de economie zich nog steeds in opgaande lijn beweegt. De belangrijkste opgave voor alle betrokken partijen om dit ook in de toekomst zo te houden, is volgens de banken het zo snel mogelijk beperken van de prijsstijgingen, voordat er een nieuwe „inflatiementaliteit” ontstaat die de West duitse economie jaren achteruit zou wer pen. De overheid moet om de „groeimo- tor”, de particuliere investeringen, niet in het nauw te brengen, bescheiden optreden op de kredietmarkt, aldus de banken. Produktie en vraag in West-Duitsland zijn ook deze zomer weer duidelijk toege nomen. Het bedrijfsleven genoot een bete re bezetting van de capaciteit en een groei ende orderportefeuille. De conjuncturele stuwkracht die hiervan uitging, zal dit jaar tot een economisch geslaagd jaar maken. Het werkloosheidcijfer over dit- jaar zal gemiddeld mogelijk duidelijk on der 900.000 komen te liggen. UTRECHT (ANP). Voor de eerstko mende paar jaren, evenals voor dit jaar, voorziet de Rabobankorganisatie een ver dere toeneming van het aantal arbeids plaatsen met ongeveer duizend per jaar, afhankelijk van de economische ontwik keling. Dit zei voorzitter Lardinois van de hoofddirectie van de Centrale Rabobank, op een bijeenkomst in Drachten, waar hij het 25.000ste personeelslid van de organi satie verwelkomde. Het aantal medewerkers van de organi satie is in de zeventiger jaren ruim ver dubbeld. Begin 1970 telden de Raiffeisen- banken en de Boerenleenbanken tezamen 12.400 personeelsleden. Thans telt de Ra bobankorganisatie 25.000 medewerkers. Als een van de voornaamste oorzaken van de verdubbeling van het aantal mede werkers binnen tien jaar noemde Lardi nois de automatisering die aan het eind van de zeventiger jaren op gang is geko men. Door deze ontwikkeling hebben met name de banken hun dienstverlening kun nen uitbreiden, in het bijzonder op het gebied van het geautomatiseerde beta lingsverkeer. ten zonder betaling aan China worden gegeven, aldus de experts. „Het is een grote gok, die bovendien duur is”, zei een Amerikaanse ex pert. „Maar China is zo ongeveer de allerlaatste plaats waar nog olie ge vonden zou kunnen wor den”. Het risico zit erin dat Peking de oliemaat schappijen niet heeft ge zegd wat er met de gege vens gaat gebeuren als de onderzoeken over on geveer een jaar afgeslo ten zullen zijn. „Als de Chinezen de gegevens krijgen zullen ze waarschijnlijk snel handelen”, zei een ex pert die onbekend wen ste te blijven. De enige manier die volgens de deskundigen nu bestaat om een deel van de in vesteringen terug te krij gen is de verkoop van de gegevens, met Chinese toestemming, aan ande re maatschappijen. Ondanks alle onbeken- Voor directeur A. E. Schotten van de adviesgroep staat het als een paal boven water dat de vlucht voor de Nederlandse fiscus een van de belangrijkste oorzaken is voor het aanschaffen van buitenlands onroerend goed. Om diezelfde redenen staat het er volgens hem met de binnen landse tweede woningmarkt beroerd voor. Als ongelukkige factor komt daar nog eons het slechte Nederlandse weer bij. Alleen al langs de Spaanse kusten staan 25.000 woningen en appartementen die WASHINGTON (ANP). De goudvei- ling van het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft gisteren recordprijzen van tussen 377,50 en 379 dollar per ounce (31,1 gram) opgebracht. De gemiddelde prijs van 371,78 dollar (vorige veiling 301,08 dollar) betekende eveneens een hoogtepunt. In totaal werd 750.000 ounce verkocht, waarvan 375.000 ounce aan de Bank of Nova Scotia, 339.000 ounce aan Credit Suisse, 30.000 ounce aan de Swiss Bank Corporation en 6000 ounce aan de Union Bank of Switzerland. De bruto-opbrengst van de veiling was 283,3 miljoen dollar en na aftrek van kosten wordt 251,7 miljoen dollar in de Amerikaanse schatkist ge stort. De goudveilingen zijn bedoeld om de koersvorming van de dollar op de wisselmarkten te ondersteunen. Ook op goudveilingen in Tokio en Lon den werden zeer hoge prijzen genoteerd. „Wat de Verenigde Staten in twintig jaar hebben gedaan probeert China nu in twee jaar voor elkaar te krijgen”, zei een expert. „Maar zelfs als de maatschap pijen alle geofysici in de Verenigde Staten en Eu ropa gebruiken wordt het nog een reusachtige onderneming”. Alleen al de seismische onderzoe kingen vormen de duur ste zeebodemstudies die ooit ergens zijn onderno men, zo zeggen de des kundigen. Amerikaanse olieëx- perts in Hong Kong zeg gen dat China aan wes terse maatschappijen toestemming heeft gege ven om een gebied van meer dan honderddui zend vierkante kilometer voor de kust te onderzoe ken, zij het op eigen kos ten. Alle onderzoekgege- vens, met daarbij de in terpretatie van de geolo gische structuren, moe- (Van onze redactie economie) BRUSSEL. De Europees commissa ris voor Industrie Davignon gaat met de Verenigde Staten onderhandelen over af schaffing van invoerrechten voor vliegtui gen en vliegtuigonderdelen bij de VS. Deze onderhandelingen zijn van belang in verband met de bestelling van vijf Europese airbussen door de Amerikaanse maatschappij Eastern Airlines. Voor deze toestellen zou de Westeuropese airbusin dustrie vijf procent invoerrechten moeten betalen, wat neerkomt op vier miljoen dollar. Davignon, die zijn opdracht kreeg van de Europese ministerraad, zal zich beroe pen op de laatste GATT-onderhandelin- gen over handel en tarieven. Een afschaf fing van invoerrechten voor vliegtuigen en vliegtuigonderdelen is hierbij overeen gekomen, maar is op dit moment nog niet van kracht. Singapore Airlines gaat de Boeing 707 vrachtvliegtuigen vervangen door de Boeing 747 toestellen in vrachtuitvoering. Deze vliegtuigen zullen ook worden inge zet op de wekelijkse vrachtdienst die de maatschappij tussen Schiphol en Singa pore onderhoudt. De Boeing 747 kan hon derd ton vracht vervoeren. Dat is ruim drie maal zo veel als de Boeing 707, die 32 ton kan meenemen. WASHINGTON (Reuter). Een geza menlijke commissie uit beide Kamers van het Amerikaanse Congres heeft overeen stemming bereikt over een benzine-distri- butiewet waarbij het Congres het recht van veto behoudt. Volgens dit voorstel kan president Carter een plan voor benzi- nedistributie voorleggen aan het Congres, dat dan 30 dagen tijd heeft om te reage ren. Als Huis van Afgevaardigden en Se naat niet reageren kan het voorstel als goedgekeurd worden beschouwd. Carter op zijn beurt kan een motie van afkeuring van het Congres treffen met zijn veto. In dat geval hebben beide Ka mers van het Congres een tweederde meerderheid nodig om het presidentieel veto ongedaan te maken. Als het distributieplan eenmaal door het Congres is goedgekeurd kan Carter tot invoering overgaan als hij meent dat er een benzine-tekort bestaat. Maar ook de invoering van de distributie is afhankelijk van de goedkeuring van het Congres. Dit compromis moet nog het voltallige Huis en Senaat passeren alvorens Carter zich erover uit kan spreken. Sinds mei heeft Carter al geprobeerd de distributie- wetgeving door het Congres te krijgen. Nadat het Huis het voorstel aanvankelijk had weggestemd zorgden in juli de lange rijen auto’s voor benzinepompen in Cali- fornië en enkele andere staten voor een tegemoetkomender houding van het Congres. HONG KONG. Amerikaanse en Eu ropese oliemaat schappijen, die hopen dat de Chinese kust wateren grote olie voorraden bevatten, doen China een „schenking” van on geveer 40 miljoen dol lar (80 miljoen gul den) in de vorm «n seismische studies van de zeebodem. de factoren zijn de ex perts het erover eens dat de Chinezen het zoeken naar nieuwe olievelden ernstig opnemen, niet voor binnenlands ge bruik maar voor de ex port om de zo noodzake lijke buitenlandse valuta binnen te krijgen voor de financiering van het Chi nese moderniseringspro gramma. Peking wil vrij wel zeker snel resultaten zien. Het Franse dagblad Liberation liet gisteren de naam van de krant „in goud" drukken. Op de voorpagina worden de lezers opgeroepen, zoveel mogelijk exemplaren van deze editie te kopen, omdat de „gouden naam" 0,4 gram van het veel gevraagde edel metaal bevat. De waarde hiervan is volgens Libération tien gulden, acht keer de prijs van een los nummer. Bij een totale kostenvergelijking blijkt namelijk dat de Westduitse tuinder ook aanzienlijke voordelen heeft: hij betaalt minder inkomstenbelasting. Daarnaast is driekwart van de Westduitse bloemente- lers tevens winkelier. Dit zegt het Landbouwschap in een re actie op de Westduitse grief dat de Neder landse glastuinder door die lagere stook kosten in staat zou zijn veel goedkoper te produceren. De Westduitse minister van Landbouw heeft eergisteren op de Euro pese Landbouwraad een felle aanval ge daan op het feit dat de Nederlandse Gasu nie gas tegen aanmerkelijk lagere prijzen levert aan Nederland dan aan het buiten land. Minister Van der Stee ontkende dat niet. Hij schatte het voordeel op tweehonderd miljoen gulden. Het Landbouwschap stelt daarentegen dat de Westduitse land- en tuinbouwers geen of nauwelijks inkom stenbelasting betalen. Dit is het gevolg van een doelbewust overheidsbeleid, zo meent het schap. Bovendien kennen de Westduitsers een belangrijke belasting vrije voet, die in Nederland niet bestaat. Een ander verschil is de positie van de Westduitse tuinder in de handel. Produk tie en verkoop bij de bloementelers bij voorbeeld berusten bij dezelfde onderne mer. Deze strijkt de tussenliggende mar ges zelf op en heeft daarnaast geen of nauwelijks transportkosten, zo meent het Landbouwschap. De Nederlandse tuinbouw is voor ne gentig procent aangewezen op aardgas. De Westduitse glastuinbouw gebruikt hoofdzakelijk lichte olie. Daarnaast wor den ook zware olie (15 procent) en andere brandstoffen (tien procent) verstookt.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23