Simpele beveiliging tegen inbraak Meubels met leer hebben iets aparts Tijd voor de bollen i on n ars ie- P srs Scharnieren r Bewerkingen 2S Wilde bollen Ramen Nubuck en Suede Achterdeur Leersoorten 26 81 33 u |56 In wordt f 23 ÏÊTdie r week n ca. 8 vereist, erdien- 'olution 44086, 6l‘| 1 /381 23^ Leer als bekleding voor meubels is erg in trek; niet alleen omdat leren meubels er zeer representatief uitzien, maar ook omdat het een materiaal is dat beantwoordt aan onze toenemen de belangstelling voor „echte natuur- stoffen’’ in het interieur. Om diezelfde reden vinden bijv, blank hout, textiel- wandbekleding, enz. steeds meer aftrek. Nederland gemiddeld elke vijf minuten een inbraak ge pleegd. Voor wat betreft inbraken in woonhuizen blijkt dat meestal het hang- en sluitwerk van ramen en deu ren onvoldoende te gen inbraken is be veiligd. „Mij overkomt zoiets niet” of „bij mij is toch niets te halen” zijn bekende excu ses om alles maar te laten zoals het is... Totdat het te laat is. I 23' 61 f EIGENHANDIG -"S S-iod Hl Bp k 5 i 76 76 23 34 5 34 n. Tel Even een stoel in 0 uur) elkaar zetten 7 Verzekerde spanjolet. 38 cm. itr Dievenklauw. Anemone Blanda, is een mooi bolge wasje dat jarenlang in de tuin kan blijven staan Velen zullen het probleem ken nen van een „incidenteel tekort” aan stoelen. In de meeste woon kamers is zitplaats voor vijf a zes mensen en wat doe je dan als er bij een verjaardag of zo twaalf of meer mensen een zitplaats no dig hebben? U kunt natuurlijk de eetkamerstoelen aandragen, maar het is geen pretje om daar een hele avond op te moeten zitten. Daarom is het een goed idee om een paar extra stoelen te maken, waarin het goed zitten is en die zonder moeite uit elkaar gehaald en opgeborgen kunnen worden. De hierbij afgebeelde stoel vol- beschadigingen, aangebracht door o.a. prikkeldraad, want het vee in die landen graast op bergweiden, waar prikkeldraad taboe is. Uit het voorgaande blijkt dat een aantal runderleersoorten een reeks bewerkingen moet ondergaan, zoals het aniline-kleuren van de huid met synthetische kleurstof fen, het kunstmatig nerven en het aan brengen van de beschermlaag. In totaal bijna 50 bewerkingen. doet aan die eisen. Bovendien is hij gemakkelijk te maken, zon der speciaal gereedschap en zon der ingewikkelde verbindingen. Het is een eenvoudige stoel, die bestaat uit vier platen triplex of spaanplaat en twee kussens. Ge demonteerd blijft een pakketje over van 76 bij 81 cm en 15 a 20 cm dik, afhankelijk van de dikte van de kussens. Als materiaal voor deze stoel is zowel 18 mm triplex als 20 mm spaanplaat geschikt. De volgen de afmetingen heeft u nodig: 2 platen van 61 bij 76 cm; 1 plaat van 56 bij 76 cm en 1 plaat van 76 bij 81 cm. Bij elkaar is dat nog geen twee vierkante meter. Deze platen kunt u bij de houthandel op maat laten zagen. Dat be spaart veel werk en bovendien zijn de afgezaagde stukken veel gemakkelijker mee te nemen. Thuis hoeft u dan alleen nog de gleuven uit te zagen, acht in totaal, waarvan de helft 25 cm lang en de andere helft 33 cm. Op de tekening kunt u zien waar deze gleuven moeten komen; de gleuven in zitting en rug komen 5 cm uit de kant. De breedte van de gleuven is gelijk aan de geko zen materiaaldikte. De perspec tieftekening laat duidelijk zien Om de stoel gemakkelijk te kunnen dragen, kunt u desge- soorten dienen zo spoedig mogelijk te worden behandeld. Voor deze behande ling is bij uw woninginrichter het boekje ’’Onderhoud van leder, stof en hout” ver krijgbaar. uitgegeven door Testmeubel Holland. Drie instituten van TNO zijn verantwoordelijk voor de daarin opgeno men adviezen. Het boekje kost 2,95. onmogelijk. Ook moet gelet worden op te krote kieren tussen de deur en de deurstijl. Door hier een schroevedraaier of een breekijzer in te ste ken, kan het slot makke lijk geforceerd worden. •Leg nooit een sleutel onder de mat of op een andere voor de hand lig gende plaats. •„Deur-open-trek- touwtjes” zijn handig, maar de inbreker komt net zo gemakkelijk bin nen als ieder ander. •Ook via openstaande daklichten en dakramen kan een boosdoener bin nen komen. Let hier ook op. <ontakt elekte- inische inische 23 jaar 3el dan -29176 szaken dames, TS-ers nade- 17742. u dan i, Tisu 57163, tr. 98, 075- aatweg 023- Niet alleen regeren, ook tuinieren is vooruitzien. Dat kale takje dat u dit jaar in de grond hebt gezet, kan over vijf jaar wel eens tot een enor me struik uitgegroeid zijn. En daar moeten we nu al rekening mee hou- den. Zo gaat dat ook met de bloem bollen. Als u pas in het voorjaar tot de ontdekking komt dat u zo graag een tuin vol met vrolijke, vroeg- bloeiende bolgewassen had willen hebben, dan bent u te laat. Om straks niet met een jaloerse blik naar de tuin van de buu. nan te hoeven kijken, bestel dan nu de bollen om ze in oktober-november in de grond te kunnen stoppen. Hoe mooi al die overbekende bollen als de narcis, krokus en tulp ook zijn, kies er dit keer ook eens wat bijzon dere soorten bij. Erg mooi, maar helaas nog altijd weinig gebruikt zijn de vele bollen die geschikt zijn voor verwildering. Ze zijn vaak kleiner, hebben mooie re vormen, zachter van tint, kortom natuurlijker van uiterlijk dan de gecultiveerde soorten. Bovendien hoeven we ze na de bloei niet uit de grond te halen. Integendeel, hoe meer we ze met rust laten, hoe rij- U kunt een zithoek of bankstel kopen bekleed met zuiver aniline-leer zonder be schermlaag. Dit leer heeft een natuurlijk uiterlijk. Door het ontbreken van een be schermlaag is het minder „gesloten” en geeft daardoor een comfortabele zit. Een nadeel is dat het in de zon kan verkleuren en dat het erg vuil- en vochtgevoelig is. Regelmatig afstoffen met een zachte, schone doek is voldoende. Wat het groot onderhoud betreft: één keer per twee jaar een zachte doek met water bevochtigen en hiermee het leer ker ze gaan bloeien en hoe groter hun aantal wordt. Enkele soorten, die u gewoon bij de bollenhandelaar kunt kopen, ko men ook nog in het wild in ons land voor. Dat zijn onder meer: - vogel- melk (omithogalum): een laagblij- vend bolgewasje, dat met zuiver witte stervormige bloemetjes in schermen bloeit van mei-juni; - kie- vitseitje fritallia meleagris): een vochtminnend plantje met gespik kelde bruinrode bloempjes in april- mei. Blijft ook laag; - daslood (alli um ursinum): een van de vele fami lieleden van de sierui; deze wordt ongeveer 30 cm hoog en bloeit in mei-juni met witte bloemetjes; - le- lietje-van-dalen; vrij bekend is wel het lelietje-van-dalen dat in onze bossen voorkomt. De witte, heerlijk geurende bloemetjes bloeien in mei; - boshyacint (scilla nutans): bloeit in mei met zachtblauwe klokjes. Niet inheems, maar ook geschikt voor verwildering zijn: - blauwe druifje (muscari), geen onbekende in onze tuintjes. Bloeit in april-mei met blauwe bloemtros- jes (hoewel er ook een soort is met witte bloemtrosjes); - sneeuwklokje (galanthus): een van de allerbe kendste en allervroegste voorjaars- r zacht inwrijven. Te veel vocht op één plaats geeft donkere plekken en-of krin gen. Verder kan en mag niets gedaan worden aan deze leersoort! Vlekken op dit leer dienen te worden afgedept met absor berend papier. Verder kan en mag men niets aan de vlekken doen. Vet-, olie- en vochtvlekken trekken meestal geleidelijk weg. Aniline-leer met beschermlaag is zeer praktisch in gebruik. Ook voor normaal onderhoud is regelmatig afstoffen met zachte doek voldoende. Wat het groot on derhoud betreft, kan men een tot twee keer per jaar het leer reinigen met vochti ge spons en zeem. Deze echter alleen ge bruiken voor het onderhoud. Als derde leersoort noemen we „gedek- verfd aniline-leer”. Door het dekverven zijn beschadigingen, huidplooien en gene zen verwondingen minder duidelijk zicht baar. Het is praktisch in het gebruik, maar kent als nadeel de minder comforta bele zit. Het normale onderhoud is als bij beide eerdergenoemde leersoorten, ter wijl het groot onderhoud gelijk is aan dat van de leersoort met beschermlaag. Vlekken op beide laatstgenoemde leer- Let erop dat de ramen niet van buitenaf geo pend kunnen worden. Vaak zal een inbreker, om het raam te openen, eerst een stuk uit de ruit snijden met een glas snijder. Ook kan hij vaak gemakkelijk een arm via een afzuigventi- lator naar binnen steken. •Sluit alle ramen en deuren goed af als u weg gaat. wenst nog enige handvaten uit zagen. De plaats voor deze hand vaten is in de materiaaltekening aangegeven, maar voor de dui delijkheid in de perspectiefteke ning weggelaten. Geef de hand vaten een grootte van circa 3 bij 12 cm. Nu is de stoel niet alleen gemakkelijk te dragen wanneer hij in elkaar is gezet, maar ook in gedemonteerde vorm. Boven dien kunt u de handvaten ge bruiken om de stoeldelen op te hangen aan een haak. Leersoorten die ook veel toegepast wor den, zijn nubuck (slijpleer) en suède. De eigenschappen van deze soorten zijn: vuil- en vochtgevoelig. Om van een huid nu buck of suède te produceren, wordt deze met chroomzouten behandeld (chroom- looien) om rotten, verteren, enz. te voorko men. Daarna wordt de huid in twee lagen gesplitst. De buitenlaag (haar- of nerfzij- de) wordt gebruikt voor nubuck en suède. De andere laag, splitleer genaamd, wordt voor suède gebruikt. Deze suède past men vooral toe bij de produktie van damestas jes, enz. Bij nubuck wordt de haarzijde geschuurd en bij suède de gesneden zijde. Van beide soorten komt de geschuurde kant op het meubel in het zicht. Voor de ventilatie is het beter ventilatieroos- ters te gebruiken. Een raam kan ook gekraakt worden door de glaslat jes aan de buitenkant weg te halen. De koppen van de schroeven kun nen met tweekomponen- tenlijm vast gezet wor den. Glaslatjes aan de binnenkant is natuurlijk het beste. Vervangen van enkel glas door dub bel glas heeft, naast de grotere isolatiewaarde, als extra voordeel dat het inslaan van de ruit moeilijker wordt. Ten slotte nog een aan tal tips: Bij schuiframen kan een zogenaamd zwenks- lot gebruikt worden. Ook kan een latje, tussen de bovenkant van het schuifraam en het bo venkozijn, het omhoog schuiven tegenhouden. Bij draairamen moet het uitzetijzer altijd op 2 pennen vastgezet wor den, zodat van buiten opentrekken onmogelijk wordt. •Een hand door het raampje in de deur of door de 'brievenbus en het slot is zo geopend. Ook de inbreker kent de ze truc. hoe simpel u deze vier onderde len in elkaar zet tot een stoel. Om de stoel wat comfortabeler te maken, horen er twee kussens in: een zitkussen van 56 bij 62 cm en een rugkussen van 43 bij 62 Deze kussenmaten gelden voor een materiaaldikte van 20 mm. Heeft u voor 18 mm triplex gekozen, dan is de breedte in plaats van 62 cm 62,4 cm. Bij de ramen en de deuren moet gelet wor den op de scharnieren. Vaak is het heel eenvou dig van buitenaf de pen eruit te halen, waarna de deur uit het kozijn getild kan worden. Vervang de scharnieren door pau- mellen (scharnieren met vaste pen). Een andere, zeer eenvoudige oplos sing is het aanbrengen van zogenaamde dieven klauwen. Aan de schar- nierzijde van de deur komt een pen die, bij het sluiten van de deur, in een gat in het kozijn valt. De deur eruit tillen is nu Er bestaan ook sloten om het uitzetijzer, ook in geopende stand, te ver grendelen. Bij dubbele draairamen kan de span jolet gezekerd worden door de stang, direct on der de geleidebeugel, te doorboren. Hier wordt een stalen pennetje in ge schoven. Beter is echter het gebruik van een los spanjoletslot of een di rect afsluitbaar spanjo let. Bovenlichten en val ramen worden vaak ge sloten met een raamknip of een veerknip. Meestal is het gemakkelijk deze uit te buigen om zich zo toegang te verschaffen. Een beveiligde kier- standhouder is hier op zijn plaats. Ook kunnen goede grendels aange bracht worden, alsmede twee dievenklauwen. Op een achterdeur zit meestal een slot van zeer eenvoudige constructie. Een loper is vaak al vol doende om de deur te openen. Om ongewenst bezoek te verhinderen, kan het oude slot vervan gen worden door een zo genaamd „renovatie- slot”. Dit past gemakke lijk in de oude slotgaten (in tegenstelling tot an dere modellen) en wordt vaak bij renovaties ge bruikt. Er zit een cilin- derslot in dat meer sleu- telvariaties heeft dan het oude slot. Andere sleu tels passen hier dan ook veel moeilijker op. Daar naast kunnen twee stevi ge extra knippen, onder en boven, ervoor zorgen dat de deur van buitenaf niet meer te openen is. Maak niet de veel voor komende fout de keu kendeur te beveiligen en de terrasdeur onge moeid te laten. Bij een goed slot hoort een goe de afsluitplaat, blij voor keur van gehard staal. Voor de bevestiging van het slot moeten lange schroeven gebruikt wor den, die diep in het hout steken. Kijk ook of de deur nog voldoende ste vig is en draai de schroe- Het imago van leer is dus beslist posi tief, maar sommigen hebben er ook wel wat bezwaren tegen. Die zijn overigens veelal te wijten aan een te geringe kennis van leer. Zo wordt er nogal eens bezwaar gemaakt tegen de nerfjes, vlekjes, enz. in het leer. Die horen er echter wel bij! Leer is een „gegroeid produkt”, het is dierlijke huid en dus heel wat anders dan materia len die uit de machine rollen. Het valt te vergelijken met hout; daar zitten immers ook kwasten en andere „onregelmatighe den” in, die het hout juist zijn eigen karak ter geven. Veel vraag is er naar (kunstmatig) ge nerfd effen leer, terwijl generfd en ge wolkt leer gewild is om een „antiek” - effect te verkrijgen. Wildleer is eveneens een „gewilde” bekleding. Dit leer is prak tisch niet afgedekt, doch voorzien van een lichte verduurzaming voor het vastleggen van de kleur (tegen verschieten of ver kleuren). Hetzelfde geldt voor buffelleer. Dit is dikker leer, geprint met een grove nerf. Geschuurd leer, nubuck geheten, wordt ook van een minimale afdeklaag voorzien en eveneens verduurzaamd. Vaak wordt deze leersoort met een vocht- en vuilafsto- tend middel behandeld. Als laatste leer- Paats deze dan ook zo dat dit onmogelijk wordt. Zelfs al wordt een ruitje stuk geslagen, moet een goede afslui ting het openen van het raam onmogelijk ma ken. Hiervoor zijn aller lei sloten te koop. kening Zaan- i, Alk- In meer dan 90 percent van alle inbraken wor den eenvoudige hulp middelen gebruikt zoals trottoirtegel, bakstenen, ijzeren staven, schroeve- draaiers, bandenlich- ters, enz. De meeste in braken vinden aan de achterkant van de wo ning plaats. Meestal blijkt het openbreken van de keukendeur (al dan niet door een ruitje in te slaan) het makke lijkst. Men moet beden ken dat hoe meer moeite de inbreker moet doen om ongemerkt binnen te sluipen, hoe eerder hij geneigd zal zijn naar een ander adres uit te kijken. mnelijk orieks- dienst ken tot >egen- 0 jaar jinnen. en, af- soort van - (van- o per j per lelden: Hoog- n 202, er van Elke 1-16.00 andag- j 1-21.00 1000. 1LING- >n. Fa- I i. Tel. boden,bloeit al in februari met witte klokjes; - botanische krokus. Erg mooi en geschikt voor verwildering is de zgn. boerenkrokus, die al in januari-februari bloeit met zacht la- vendel-blauwe bloemen; - lente klokje (leucojum vemum): bloeit iets later dan het sneeuwklokje, maar met grotere witte bloempjes die erg veel op die van het sneeuw klokje lijken; - iris reticulata: laag- blijvend irisje dat erg geschikt is voor verwildering en reeds in febru ari met purperblauwe bloemen bloeit; - sneeuwroem (chionodoxa): bloeit in maart met blauwe of roze bloempjes; - anemona blanda: een bekend anemoontje dat de tuin in maart-april met blauwe, witte en rose bloemen tooit; - botanische tulp: hiervan zijn vele soorten in de handel, maar bijzonder geschikt is de tulipa sylvestris of wilde bostulp. Deze bloeit in april met heerlijk geurende gele bloemen; - poeticus- of dichtersnarcissen: deze narcisjes zijn erg geschikt voor verwildering en geuren ook heerlijk. Ze bloeien in mei. Erg mooi is de poeticus recurvus of fazantenoog; deze is kleinbloemig en groeit op de Alpen weiden in Frankrijk en Zwitser land. ven niet in de oude schroefgaten. Gebruik ook nooit een hamer als „schroevedraaier,,. AUium: een bijzondere bol krimpleer wordt genoemd. Dit leer is na het looien niet gerekt. De beste huiden ter wereld komen uit Oostenrijk en Zuid-Beieren. Uit het eerst genoemde land komen ook de grootste huiden. Deze huiden hebben meestal geen SST»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27