AJAX MOEITELOOS LANGS FINSE PLOEG VERTROUWEN BIJ EVERTON IN RETURN Trainer Spitz Kohn: „We waren te tam” Panionios verrast FC Twente: 4-0 Veel fouten van Drost en Overweg mm F Botsing Te tam Plaagstootjes Irritatie 31 SPORT 19 7 9 SEPTEMBER DONDERDAG 20 o i pull- appe ge. 22,75 a Jl Meutstege HJK veredelde training Angstvoetbal breekt Feyenoord op WWW René Notten wordt uitbundig gefeliciteerd door zijn medespelers, nadat de Feyenoord-middenvelder de score in het duel tegen Everton heeft geopend. V.l.n.r. Wijnstekers, Petursson, Notten, Van der Lem en Peters. de, maar ook omdat zijn ploeggenoten bleven volharden in hetzelfde spelletje. toch wel van overtuigd dat de hand aller- aerst in eigen boezem diende te worden gestoken. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feyenoord heeft voor zichzelf het uitzicht op de tweede ronde van de strijd om de UEFA-Cup danig verduisterd. Door mee te gaan in het harde spel, waarmee tegenstander Everton de schade zoveel mogelijk wilde beper ken, werd het voetbal gisteravond te vaak vergeten. Vooral in de tweede helft hebben te veel jongens daardoor het hoofd verloren”, stelde spits Jan Peters nuchter vast. Het brak de Jezek-formatie in zoverre op dat er tenslotte wel een positief resultaat werd geboekt, maar dat werd naderhand alleen door de opponent bejubeld. Meer nog dan de fouten vooral van de schutterende Overweg speelde de zorgd door Ling, Krol, Arnesen (2 maal), Lerby (2 maal) en Tahamata (2 maal). Alleen Rautiainen wist er een doelpunt tegenover te stellen en dan nog slechts dankzij de medewerking van de Russi sche scheidsrechter Shklovski, die bij de stand 0-4 de spanning probeerde terug te brengen door een faire actie van Wijnberg te bestraffen met een penalty. Een straf schop die pas in tweede instantie kon worden benut, omdat Schrijvers de bal na de eerste inzet nog wist weg te stompen. Voor het overige werd Ajax tijdens zijn Die beslissing hield echter wel in, dat Feyenoord op het midden veld een brok creativiteit miste. Vernuft dat node werd gemist in de strijd om de hegemonie op dat gedeelte van het terrein. Daar heersten nu de vier Engelsen Ross, Wright, King en Nulty. „De eerste 25 minuten hebben we de zaken verkend, daarna hebben we de wedstrijd in handen genomen”, kon Nulty dan ook triomfe ren. „Alleen jammer dat die glibber-goal intussen was gevallen.” spitsen Kidd en Eastoe in de mandekking moesten klemmen, was Wim Jansen daarin als laatste man geposteerd. „Omdat we bang waren voor de levensgevaarlijke counters”, zo motiveerde Jezek die mutatie in zijn team. „Daarom, en omdat we achter per Sé de nul wilden houden, heb ik Jansen op de liberoplaats gezet.” De Engelsman omschreef op die manier de treffer van René Notten. Uitgerekend de meest omstreden middenvelder had Fey enoord de weg gewezen. Zijn afstandsschot glibberde na 22 minuten door naar de 1-0 die in theorie bevrijdend had kunnen werken. In de praktijk bleek dat echter allerminst het geval. Angst voor een tegengoal (gevoed door zeer onzeker optreden van doelman Van Engelen) weerhield Feyenoord ervan door te stomen, waardoor de opponent de gelegenheid werd geboden in de wedstrijd te groeien. Everton maakte er gretig gebruik van en stond de internationaal nog onervaren jonkies van Jezek nadien nog slechts een vijftal kansjes toe. „Te weinig”, oordeelde Jezek, „maar het was ook erg moeilijk om kansen te creëeren, omdat Peters, en ook Petursson wat minder draaiden”. Een schril fluitsignaal van de tot dan toe goed leidende scheidsrechter Michelotti maakte een eind aan de Twentse illusies. In een correct duel tussen Zondervan en In plaats van zelf initiatieven te nemen. Probeerde FC Twente traag combinerend het tempo uit de Griekse aanvallen te halen. Een taktiek die de gasten juist in de kaart speelde, want ook zij hadden last van de hitte en de slopende grasmat. Op een voor FC Twente bijzonder ongunstig moment viel de tweede treffer. Drie minu ten na rust zette Anastopoulos de hele Twentse defensie op het verkeerde been en rondde Lilios het bekwame werk van de handige Griek af. Na afloop draaide Beenhakker de za ken echter om. In plaats van toe te geven Zelfs toen Gerard van der Lem in de slotfase kreupel liep, werd nog te veel over de rechterflank gespeeld. Daar trok Van der Lem alleen in het begin profijt van zijn bewegingen en zijn snelheid, maar veel effect sorteerde dat toen niet, omdat puntspeler Peters alleen maar erg hard en erg agressief werkte, maar slechts weinig aan de bal kwam. In de tweede helft gold dat voor heel Feyen oord, dat toen een van de slechtste wedstrijden van het seizoen leek af te werken. De „Toffees”, zoals de Everton-spelers in Liverpool kozend worden genoemd, smaakten dan ook allengs minder goed. Zeker toen Bailey tegenstander Wijnstekers tegen de grond werkte, waarvoor hij het geel zag dat King al veel eerder had moeten zien na een grove charge op Nielsen. Voor het overige kon Everton het duel gemakkelijk controleren, maar verder dan buitenspel-goals van Brian Kidd (later met de andere spits Eastoe vervangen door het duo Varadi en Telfer) en van Giles Nulty kwam ook de ploeg van Lee echter niet, waardoor Feyenoord, met Albertsen voor Van Til, tenslotte nog goed wegkwam en zich mocht overgeven aan geforceerd optimistische bespiegelingen. les niet gestoord. De enige die op het niveau van HJK bleef steken, was Ton Blanker, die evenals zaterdag tegen AZ’67 niet in de combinaties bleek te passen en constant duidelijk maakte dat de sprong van C- naar A-team voor hem vooralsnog te groot is. In de 62e minuut werd hij dan ook afgelost door Henning Jensen, die daardoor weer enigszins in ere werd her steld. Tijdens de eerste harde botsing met de Engelsen presenteerde de Rotterdamse brigade zich voor 37.000 Kuipklanten te veel als een nerveus en gehaast jagend team, dat bovendien één grote angst kende. Die kwam al in de basisopstelling tot uitdrukking. Achter Van der Korput en de Deen Nielsen, die de twee Engelse Everton omhelsde de kleine 1-0-nederlaag in de Rotterdamse Kuip als een overwinning. „Logisch”, zei verdediger John Bailey, „want we hebben precies datgene gekregen waarvoor we waren gekomen.” Zijn manager Gordon Lee drukte het nog sterker uit: „Ik ben teleurgesteld”, bromde hij na het duel. „In feite hadden we hier een gelijkspel verdiend. Hoe dan ook, ik heb bijzonder veel vertrouwen in de return.” Daarmee bewoog Lee zich op vrijwel dezelfde golflengte als de spelers van Feyenoord. Ondanks het magere resultaat immers kwamen louter optimistische geluiden door uit de Rotterdamse spelersgroep. René Notten diende zich aan als de vertolker van de gevoelens. De middenvelder, die zijn plaats in de basis volkomen had gerechtvaardigd met het scoren van de enige goal, liet weten er „volledig van overtuigd te zijn dat die 1-0 genoeg is.” De vraag is echter of dat inderdaad wel zo zal zijn. Wil Feyenoord op 3 oktober in het Goodison Park in Liverpool een kans maken, dan zal het elftal „veel beter moeten spelen”, zoals trainer Jezek benadrukte, „dan in het eerste treffen.” Terwijl de krampverschijnselen bij de Grieken als gevolg van de grote vermoeid heid steeds veelvuldiger werden, zagen zij toch nog kans de marge voor FC „Vooral de laatste man, Forssel, is erg traag. Bovendien laat hij zijn backs val len. Die moeten het maar alleen zien op te knappen”. HJK voetbalde voor het vaderland weg. Meeverdedigen en man-dekken bleken onbekende begrippen voor de ploeg van coach Rytkonen, die niet duidelijk kon maken welke opdracht hij zijn pupillen had meegegeven. Meutstege: „We hebben echt wel tegen die jongens opgekeken, omdat ze niet met vaste patronen werken. Achteraf is het allemaal onvoorstelbaar gemakkelijk geweest. Een soort veredelde training. Als we tegen een amateurclub in Nederland spelen, hebben we het nog moeilijken Zo’n ploeg vecht zich vaak kapot, maar dat kon je van deze tegen stander echt niet zeggen”. Tijdens dit eenzijdige duel drong zich dan ook de vraag op of dit soort formaties niet in aanmerking komt voor het spelen van kwalificatiewedstrijden. Slechts drie spelers wisten zich te onderscheiden: de pas 18-jarige Rautiainen, de 22-jarige spits Ismail, die over enkele weken weer gaat „overwinteren” bij Besictas, en doelman Isoaho. Van dit trio viel Isoaho nog in negatieve zin op ook. Enkele dagen geleden heeft hij een aanbod van de hand gewezen om het keepersprobleem in het Finse nationale elftal op te lossen. Isoaho liet weten dat hij wegens zijn studie geen tijd heeft. Gister avond kon de Finse bondscoach zich af vragen wat hij in Isoaho heeft gezien. Tegen Ajax was hij namelijk 90 minuten lang de goochelaar die al zijn nummers zag mislukken. Op die manier had hij een groot aandeel in de produktie van Ajax, die werd ver- De uitslag was eigenlijk niet eens ge flatteerd, al was met name de strafschop wel aanvechtbaar. Het centrale-verdedi- gingsduo Drost-Overweg tastte keer op keer mis op de snelle Griekse aanvallen, die meestal liepen via de uitstekende Anastopoulos en de behendige Portugees Lima. (Van onze sportredactie) ATHENE. Het trucje van Anastopou- I los werd beloond met tientallen kussen. Door niet te voorziene vertragingen maakte het elftal pas een uur voor de wedstrijd kennis met de erbarmelijke grasmat, samengesteld uit een hoogpolig soort groen dat slopend werkte op de handelingen van de spelers die deze om standigheden niet kenden. Een training op het veld had de ploeg een schat aan ervaring opgeleverd. Voeg daarbij het feit dat gespeeld moest worden onder een voor Nederlandse begrippen ongekende temperatuur, wat de prestaties extra be moeilijkte. Dat Spitz Kohn zijn tegen stander niet tevoren had kunnen bekij ken, was niet zijn schuld want Panionios had in feite nog geen enkele officiële wedstrijd gespeeld voor dit Europa-Cup- gebeuren. Maar zijn spelers kwamen in Athene zó ongemotiveerd in het veld, dat de vraag rijst of hij niet tot andere maat regelen moet overgaan om zijn selectie extra te motiveren. Twente vrijwel onoverbrugbaar te ma ken. Vier minuten voor tijd was het weer Anastopoulos die Epi Drost volkomen doldraaide met zijn schijnbewegingen om vervolgens van behoorlijke afstand de goed keepende Pasveer kansloos te passeren. Behoudens enkele technisch uiterst be kwame voetballers hadden de Grieken als ploeg weinig in huis. De nederlaag was niet alleen onnodig, maar ook nog onverwacht groot. Niet alleen de spelers, maar ook trainer Spitz Kohn, de manager en het bestuur dienen de gang van zaken eens kritisch te bekijken. Het feit bij voorbeeld dat de ploeg pas één dag voor de wedstrijd naar Athene was afgereisd kan mede oorzaak zijn voor het matige optreden. (Van onze sportredactie) HELSINKI. Pas over twee weken zal blijken wie de grote „winnaar” is in de jpeningsronde van het Europa-Cuptoer- looi voor Landskampioenen, HJK of Ajax, dat het eerste duel met maar liefst S-l won. Tegenover de lawine van doel punten waarvoor Ajax verantwoordelijk was, konden de Finnen namelijk een re- cordaantal toeschouwers stellen. Drie- I duizend kijkers waren vereist om in fi- aancieel opzicht quitte te spelen, op 9000 belangstellenden was gehoopt, maar in werkelijkheid waren er 17.000. Anastopoulos meende hij plotseling een overtreding te ontdekken. Tot grote vreugde van de slechts 7000 fel meeleven de Grieken ging de bal op de stip. Pathia- kakis verrichtte zijn laatste daad in het duel door vanaf 11 meter de stand op 3-0 te brengen, want direct hierna werd hij vervangen door een fittere kracht. Kohn: „Ik kan nu wel weer wijzen op het fikse aantal blessures waar de spelers mee kampen, maar het gaat me te ver om dit als excuus te gebruiken. We waren te tam en lieten die Grieken veel te veel voetballen. Daarbij kwam nog dat de ballen van achteruit vrijwel onbespeel baar naar voren werden gedirigeerd, waardoor we veel balverlies leden. Enke le doelpunten werden ook gemaakt na afspeelfouten van onze eigen mensen. We waren in vrijwel alle situaties een meter te langzaam en dat heeft Panionios goed uitgebuit. Het enige wat ons nu rest is kijken wat we thuis tegen die gasten kunnen doen”. 1 lauwheid waarmee FC Twente zijn tegen stander tegemoet trad, de ploeg parten. Vrijwel alle persoonlijke duels leverden winst op voor de toch niet al te sterke Grieken en dat had voor de Enschedeërs een waarschuwing moeten zijn om de zaken wat energieker aan te pakken. Ruim 20 minuten lang konden de Twente naren met kunst en vliegwerk de schade beperkt houden, maar toen de goed spe lende Bert Strijdveen zijn directe tegen stander Liolios moest loslaten omdat de Twente-speler tegen een overmacht stond, kon deze invaller zijn ploeg naar een felbegeerde 1-0 voorsprong koppen. Verder dan wat plaagstootjes (zo schoot Dahllund de bal vanaf de vleugel via de at over het doel van Schrijvers) kwam HJK overigens niet. Na zes minuten werd iet standsverschil al in de score tot uit- Irukking gebracht door een kopbal van _,erby. Vanaf dat moment is HJK erg amateuristisch te werk gegaan, zoals het lat trouwens dag in dag uit pleegt te doen. De spelers van HJK komen pas ’s mid- lags om vier uur na hun werk of hun itudie bij elkaar voor de training. Dins- iag, één dag voor de wedstrijd, werd het telfs helemaal niet nodig geacht om te pefenen. Bij Ajax werden daarentegen op zon dag, maandag en dinsdag juist extra trai ningen ingelast. Het verschil tussen de fullprofs van Ajax en de liefhebbers van HJK kwam ook op andere punten tot uiting. Ajax hield er een taktiek op na, HJK niet. Beenhakker had zijn spelers geïnstrueerd dat zij op volle snelheid moesten aanvallen, omdat de beweeglijk heid en het reactievermogen van de Finse verdedigers veel te wensen overlaten. Dat het tenslotte door de behendige Anastopoulos uiteindelijk nog 4-0 werd, maakt de zaak voor de Twentenaren al leen maar triester, want de schuld voor de vrijwel zekere uitschakeling in de Europa Cupstrijd dienen de Enschedeërs aller- serst bij zichzelf te zoeken. Dat de klap bij FC Twente hard is aangekomen bleek na afloop duidelijk in de kleedkamer waar de ploeg volledig verslagen probeerde de wedstrijd te ana lyseren. Kreten als: „Onbegrijpelijk”, „dit had nooit mogen gebeuren” en woorden van gelijke strekking, hadden de overhand, al waren de meeste spelers er Vooral Petursson viel ver terug in vergelijking met zijn competitieduels. De topscorer van het Nederlands voetbal, die volgens Jezek „alles kan", had het zeer moeilijk met zijn bewa ker Mike Lyons en daarbij werd hij te vaak genegeerd op zijn linkervleugel. Hij spuide zijn irritatie tegen arbiter Palotai, wat hem een gele kaart opleverde. Zijn woede was overigens wel begrijpelijk. Niet alleen omdat Palotai niet bepaald sterk leid- De met kramp vervangen Wim Jansen (vervanger Stafleu) hief als enige de waarschuwende vinger. Op uitspraken als „wij hebben er het volste vertrouwen in, want daar krijgen we veel meer ruimte”, reageerde de veelvoudig international met: „Daar komen ze in Liverpool dan nog wel achter, want het is heel anders om tegen die lui te voetballen dan tegen Excelsior.” Opstellingen: Feyenoord: Van Engelen. Wijnstekers, Nielsen. Van de Korput, Van Deinsen, Jansen (Stafleu), Van Til (Albertsen), Notten, Van der Lem, Peters, Petursson. Everton: Woods, Barton, Bailey, Lyons, Higgins, Ross, Multy, Wright, King, Kidd (Varadi), Eastoe (Telfer). Panionios: Kakaris, Zacharopoulos. Galditis, Envoliadis. Gravanis, Moraitelis. Pathiakakis (Nunez), Lima, Anastopoulos, Mavrikis (Vali- dis), Liolios. FC Twente: Pasveer. Strijdveen. Drost. Overweg. Zondervan, Kila, Joi. Thoresen; Bos. Gritter, Van Staveren. Wil Ajax wat van zijn verliezen die het in de afgelopen jaren heeft geleden weg- werken, dan zal het over 14 dagen tijdens 2 de return 22.000 fans aan zich moeten binden. Dat cijfer correspondeert met een - recette van drie ton en werd enkele weken geleden door penningmeester Ton Brand- steder in een optimistische bui genoemd. Nu alle spanning geweken is en HJK zelfs niet het peil van een goede Nederlandse amateurclub heeft kunnen benaderen, is het echter de vraag of dit soort Europa- Cupvoetbal straks nog wel enige aftrek tal vinden. Brandsteder: „Je kunt je inderdaad af vragen of dit voor Ajax wel zo’n goede zaak is. Ik weet niet of het de voetbalsup porters iets zegt dat ze straks weer zoveel doelpunten kunnen zien. Het zou in zekere zin beter zijn geweest als Ajax hier met 2-1 had verloren”. Die opgave bleek voor Ajax in het Olympisch Stadion van Helsinki echter veel te groot. HJK, de afgelopen dagen door trainer Leo Beenhakker nog afge schilderd als een „gevaarlijk team”, blijkt in de Europese voetbalschool niet verder gevorderd dan de brugklas. Daarom was het des te opvallender dat de ploeg in de beginfase nog enige dreiging kon uitoefe- len, zoals dat eerder in de competitie was gedaan door vrijwel alle tegenstanders van Ajax. Rechterverdediger Wim Meutstege: .Kennelijk is het toch een kwestie van gebrek aan concentratie dat we steeds in iet begin zoveel moeilijkheden hebben. Het scheelde tenminste ook nu maar wei- lig of we waren de boot in gegaan”. I Niet van Griekse schonen, maar van be zwete voetballers die hun medespelers I dankbaar waren voor een uiterst knap opgevoerde tragedie. In een duel met Romeo Zondervan had de kleine Griek zich in het strafschopgebied demonstra tief laten vallen. Luttele minuten eerder had hij met hetzelfde trucje bot gevangen bij scheidsrechter Michelotti, maar zo'n tien minuten voor het einde van het duel trapte de Italiaan wel in het theaterstuk- je dat de absolute uitblinker van Panio nios op het hoogpolige tapijt van veredel de distels opvoerde. De bal ging op de stip en uit de strafschot schoot Pathiata- kis de Grieken naar een 3-0 voorsprong. Simon Tahamata schuift de bal langs de Finse doelman OUi Isoaho en tilt Ajax daarmee naar een 0-2 voorsprong. dat hij met het blijven opstellen van Blanker op de verkeerde weg zit, merkte hij op dat hij Jensen om psychologische redenen had opgesteld: „Ik heb hem laten opdraven om hem duidelijk te maken dat hij er nog wel degelijk bijhoort”. JAN PREENEN Diep teleurgesteld verlaat Twente-doelman Pasveer, die debuteerde in het Europa Cup toernooi, het veld van Panionios, dat met 4-0 won. „Duel tegen Opstellingen: HJK: Isoaho; Niemi, Forssell, Suvioja (Kok- ko), Holopainen, Rautiainen. Dahllund, Toivola: Baeckman, Salomaa, Ismail. Ajax: Schrijvers: Meutstege, Krol. Wijnberg. Boeve, Schoenaker. Arnesen, Lerby; Ling, Blanker. (Jensen), Tahamata. „s:S:SMÈ S - üw -■ -V- :«S- 1 k

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31