Astrid Proll Uiterst wankele meerderheid >P vrijgelaten rs Weer arrestatie vanwege moord op Mountbatten Scheurtjes in Belgische kerncentrale Franse staat financiert Noodtoestand in Nicaragua weer verlengd Londen: rietje moet in de kast I Europese coördinatie van natuurbescherming I I partijen I komt niet bij Wallis de Vries ondertekent conventie Aanhang Bhoetto buitenspel gezet Gevangenisopstand op Sicilië voorbij „Hulp Cambodja burgers terecht” Herman van Veen Sexy Rexy Niet Kosjer k I BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 DONDERDAG 2 0 SEPTEMBER door Nico Scheepmaker L I ekort stuur name erlof jning angst van de middag ïrnhard ikaanse een be ier van lilitaire iperatie ihem. lental I 9 (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM. Het blok van de drie zogenoemde burgerlij ke partijen in Zweden (conservatieven, liberalen en centrum) heeft gisteravond bij telling van de vijftigduizend per post uitgebrachte stemmen een meerderheid behaald van vijfdui zend stemmen, goed voor één zetel meer. I Poststemmen Zweden (Van onze redactie buitenland) laten rechts winnen 1 ASTRID PROLL kort nadat ze gisteren het gerechtsgebouw in Frankfurt verliet. Pol Pot-regiem handhaven (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) „Als we er nou eens met z’n allen naar toe gaan, dan vraag ik of F. en G. ook meegaan, en dan gaan we daarna ergens eten. Het moet toch al heel gek lopen als we dan geen leuke avond hebben!”. bij de orzaak iijdver- >or zijn imelijk sie, die heeft, am het likkers :h door proken Bij de ig vak- Kamer bestuur iwe ge- achter rste on- agenoot rugtrok onder en Het nieuwe lee, die aorlopi- gelegde jen van toe van 0.200 in de Sta- wordt ren tot weede- weten, :en, dat er niet ere in- ais van tarover linnen- ailhan- heeft ap nog maken 1 Zuid- aet feit nvang- taan in Tingen zo zei LONDEN. De Londense Onder wijsraad, waarin de oppositiepartij La bour in de meerderheid is, heeft giste ren bepaald, dat vanaf februari 1981 (Van onze redactie buitenland) TERMINI IMERESE. De opstandige gevangenen, onder wie guerrillastrijders van de Rode Brigades, in een gevangenis op Sicilië hebben zich gisteren overgege ven, nadat verscheidene van hun eisen werden ingewilligd door de autoriteiten. Een bewaker, die achttien uur lang was gegijzeld, werd ongedeerd vrijgelaten. De autoriteiten hebben toegestaan dat twee advocaten en twee Italiaanse journalisten de gevangenis binnen mochten en dat twintig van de gevangenen overgebracht zullen worden naar andere gevangenis sen. De gevangenen hadden besloten tot de opstand teneinde de levensomstandig heden in de gevangenis te verbeteren. op de 1100 Londense scholen het slaan (doorgaans met een bamboerietje) ver boden is. In de rest van Groot-Brittan- nië kunnen onderwijzers wat dit be treft echter hun gang blijven gaan. zetels winst van zijn partij vrijwel geheel ten koste zijn gegaan van het centrum. Er zijn al voorstellen om de huidige interim-premier Ullsten, die na de val van de burgerlijke regering van premier Fall- din in oktober vorig jaar een liberale minderheidsregering vormde, aan te laten blijven tot het referendum in maart. Daar na zouden nieuwe verkiezingen moeten worden uitgeschreven. Ook wordt gespeculeerd over een coali tie van liberalen en sociaal-democraten, die met 192 zetels een ruime meerderheid zou hebben. Het is echter niet uitgesloten dat de liberalen, die bij de verkiezingen van zondag een zetel verloren, een nog groter verlies vrezen wanneer zij met links in zee gaan. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De kerncentrale van het Belgische Tihange, aan de Maas nabij Namen, ligt al anderhalve maand stil. Begin augustus werden bij een controle- beurt scheurtjes ontdekt in leidingen, die in verbinding staan met het drukvat van de reactor. Morgen hoopt men gereed te zijn met de reparaties, aldus een woordvoerder van de Belgische Vereniging van Elektrici- teitsfabrikanten. De scheurtjes kwamen MANAGUA. De regering van Nicara gua heeft opnieuw de noodtoestand ver lengd en wel met dertig dagen. Op 24 juli, vijf dagen na de verdrijving van de dicta tor Somoza, kondigde de nieuwe voorlopi ge regering van Nicaragua voor de eerste keer de noodtoestand af. De regering kan daardoor allerlei ingrijpende maatregelen nemen die volgens haar noodzakelijk zijn voor de wederopbouw van het land. Zo kan onder meer werkweigering worden gestraft. De rechter besloot de vrouw ook vrij te laten omdat een van de voornaamste ge- tuigen-a-décharge, een lid van de West- duitse geheime dienst, een spreekverbod opgelegd heeft gekregen. De Pakistaanse Volkspartij heeft gewei gerd zich voor de verkiezingen van 17 november te laten registreren bij de kies commissie, zoals krachtens de bepalingen van de noodtoestand is vereist. De partij was van plan deze bepalingen te omzeilen door kandidaten „a titre personel” te stel len. Waarnemers verwachten dat de Pa kistaanse Volkspartij de rechtsgeldigheid van de nieuwe voorschriften zal aanvech ten voor het Hooggerechtshof van Pa kistan. ging aan het Palestijnse volk van het recht een onafhankelijke staat te stichten”. Sa lim zei verder, dat hij er bij de PLO op zal aandringen, het bestaansrecht van Israel te erkennen. De trialoog verliep ongeveer als volgt: „Hebben jullie „Uit elkaar” al gezien?” „Van Herman van Veen? Nee, voor geen goud. Daar ben ik nou toch echt met geen stok naar toe te krijgen!” „In de provincie schijnt-ie prima te lo pen, schreef Henk Spaan in Het Parool”. „Maar ze lopen er weer net zo hard uit als ze erin gelopen zijn,' heb ik van de Volkskrant begrepen”. „De recensies vond ik anders betrekke lijk gematigd, zo in de trant van: niet goed, maar met nu en dan opklaringen”. „Ik vind toch dat je zo’n film gezien moet hebben. Die films van Wim Sonne- veld en Toon Hermans heb ik indertijd ook al gemist doordat ik de eerste week niet kon”. et Cen- reehon- eerson- in mei ■den in eerson- aar. in de r lager 'an het 5. laatste >or het sedrijf- 300.000 s onge ile slij- van de st wor- ;e deel van de ee dat solda- I V. Commissie wil VN-zetel van de 32-jarige extremiste, in geen ver houding meer stond met de te verwachten strafmaat. m zes ediend B UNI- ds ge- thaven de van e land- M. G. e voor moreel ISLAMABAD (ANP). De Pakistaan se president Mohammed Zia oel-Haq heeft bepaald dat leden van niet-geregi- streerde politieke partijen niet op per soonlijke titel aan de verkiezingen kunnen meedoen. Die maatregel is volgens warne- mers vooral gericht tegen de Pakistaanse Volkspartij van de (terechtgestelde) ex- premier Bhoetto, die nu door diens doch ter wordt geleid. as het ischap- 1.800 af 0 in de •onomi- (Van onze redactie buitenland) BERN. Achttien van de 21 landen van de Raad van Europa hebben gisteren in de Zwitserse hoofdstad Bern een conventie ondertekend die de bescherming nastreeft van de Europese flora en fauna. Voor Nederland ..ondertekende staatssecretaris Wallis de Vries van CRM de conventie. Ijsland, Cyprus en Malta onthielden zich van stemming. NEW YORK. De Cambodjaanse delegatie van het verdreven regiem van Pol Pot blijft de wettige vertegenwoordiger van Cambodja bij de Verenigde Naties. Deze aanbeveling heeft de VN-commissie voor de geloofsbrieven gisteren met zes tegen drie stemmen gedaan aan de Algemene Vergadering van de VN, die morgen over deze kwestie een beslissing neemt. Wat hadden we ons nu eigenlijk voorge steld van het groepsgewijs bekijken van „Uit elkaar”? Een avondje slappe lach, bakvisachtig gegniffel en gegiechel om al dat esotherische, zelfgenoegzame gedoe van Herman van Veen, die ik na zijn eerste optreden nog eens heb uitgeroepen tot de natuurlijke opvolger van het trio Wim-Toon-Wim, een voorspelling die veel later gehonoreerd werd met de doorgeef- ring van Wim Kan? Van slappe lach was geen sprake, er viel überhaupt niets te lachen in deze film, ook niet door zijn aanhang in de zaal. Het was een en al doffe ellende, niet omdat de film zo slecht was (dat was-ie ook!), maar omdat hij zo dommig in el kaar stak, met al die interessant-doeneri- ge herhalingen in woord en geluid, omdat hij zo egocentrisch rond Herman van Veen gemaakt was dat Monique van der Ven, Marlous Fluitsma, Lou Landré en Guido de Mopr met schimmige figuren waren opgezadeld die geen kant op kon den (die zogeheten goeie scène met Guido de Moor als de Henk van de Meyden- achtige reporter stelt ook niets voor), en vooral omdat de film niet kosjer is. De grote ster die de indruk wil wekken te laten zien dat die gewone mens een grote ster is. Typerend dieptepunt: scène in nachtclub met Joop Doderer, striptease, Herman van Veen kijkt zedig omlaag, maar wij in de zaal worden wel gedwon gen naar een grote kut in close-up te kijken. Een ervaring rijker en een film armer verlieten we de zaal. FRANKFURT. Het vroegere lid van de Westduitse Bader-Meinhof-organisatie, Astrid Proll, is gisteren op vrije voeten gesteld. De rechter in Frankfurt gelastte haar vrijlating met het argument dat de duur van de voorlopige hechtenis (3 jaar) Het besluit van de commissie wordt beschouwd als een nederlaag voor de Sov- jet-Unie, die de huidige Cambodjaanse regering van Heng Samrin steunt. Samrin heeft met hulp van Vietnam de Rode Khmer van Pol Pot uit de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh verdreven. De Khmers voeren momenteel een guerrilla strijd vanuit de jungle tegen het nieuwe bewind. Het voorstel om de Pol Pot-delegatie als wettige vertegenwoordiger van Cambod ja te blijven beschouwen was ingediend door China. Behalve dit land stemden ook de VS, België, Ecuador, Pakistan en Sene gal voor het voorstel. De Sovjet-Unie, Pa nama en de Volksrepubliek Congo stem den tegen. Een andere VN-commissie deed giste ren de aanbeveling, de toestand in Cam bodja op de VN-agenda te plaatsen. Be halve door de oorlog wordt het land ook geteisterd door honger. De Sovjet-Unie en Vietnam behoren tot de landen die tegen deze aanbeveling stemden. Volgens hen moet de VN zich niet bezig houden met de „binnenlandse toestand” van Cambodja. Gisteren werd de Tanzaniaan Salim Achmed Salim gekozen tot voorzitter van de zojuist geopende 34ste Algemene Ver gadering van de VN. Tijdens zijn eerste persconferentie in zijn nieuwe functie zei Salim onder meer, dat de vredesbespre kingen in het Midden-Oosten nooit zullen slagen tenzij de Palestijnen eraan deelne men „als een volk en niet als vluchtelin gen”. De kern van de problemen in het Midden-Oosten is volgens hem „de ontzeg- aan het licht, nadat het Amerikaanse bu reau voor kernenergie (NRC) controle onderzoek had aanbevolen, naar aanlei ding van het incident in de kerncentrale bij Harrisburg in mei van dit jaar. De buizen waardoor koelwater wordt getransporteerd, bleken door de warmte- werking te zijn aangetast. De twee kerncentrales in Doel bij Ant werpen werken overigens normaal. Daar werden geen scheurtjes in de koelleiding gevonden. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De politie van de Ierse Republiek heeft gisteren een Noordierse verdachte ondervraagd, die beslissend licht zou kunnen werpen op het onderzoek naar de moord op Lord Mountbatten. De man werd eerder deze week gearres teerd. Twee andere Ieren zijn reeds op 30 augustus in staat van beschuldiging ge steld. Voorts zijn honderd mensen onder vraagd, voor het merendeel afkomstig uit kringen die republikeinse activisten nastaan. Lord Mountbatten, voormalig onderko ning van India, werd samen met nog drie mensen gedood door een ontploffing van zijn jacht op 27 augustus. De verantwoor delijkheid voor de aanslag werd opgeëist door de IRA. (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. Een militaire woord voerder heeft gisteren bekendgemaakt dat de regering van Thailand betwijfeld of de hulpgoederen die door het Kinder fonds van de Verenigde Naties (UNICEF) rgn de Internationale Commissie van het *)Rode Kruis (ICRC) naar Cambodja wor gden gevlogen, terechtkomen bij de bur- gerbevolking. De Thaise regering vreest dat de voorra- *den slechts worden geleverd aan de door Vietnam gesteunde regering van presi- _dent Heng Samrin in Phnom Penh en niet 'aan het omvergeworpen regiem van ex- premier Pol Pot. Beide internationale hulporganisaties hebben tot dusverre vier vliegtuigen met hulpgoederen uit Europa naar Cambodja gezonden. Die vliegtuigen maakten een tussenlanding in Bangkok, alvorens door te vliegen naar Phnom Penh. Een woordvoerder van UNICEF in Bangkok verklaarde dat de twee organi- "“saties wegen zoeken om de hulp buiten Phnom Penh af te leveren, op het platte land, waar de bevolking ernstig gebrek heeft aan voedsel. Hij noemde dit echter „niet gemakkelijk te verwezenlijken”. De militaire woordvoerder verklaarde dat het Thaise leger om de andere week zeven tot acht vrachtwagens met voedsel overbracht naar de ongeveer 20.000 Cam- bodjanen die bij de Thaise grens zijn -. verzameld. Volgens hem was dit echter nog niet toereikend. Hij verzocht de inter nationale hulporganisaties meer aan dacht te schenken aan de vluchtelingen bij de Thaise grens. In een toelichting zei de Onderwijs raad het slaan van scholieren onbe schaafd te vinden. In Groot-Brittannië wordt al een tijd lang volop over het onderwerp slaan gediscussieerd. Ook is de kwestie voorgelegd aan het Euro pese Hof voor de Rechten van de Mens. PARIJS (AFP). De Franse minister raad heeft gisteren een wetsvoorstel goed gekeurd dat voorziet in een staatsfinan- ciering van politieke partijen. De wet zou met ingang van 1 januari 1981 in werking kunnen treden, aldus de Franse president Giscard d’Estaing tijdens de kabinetsver gadering. Om gebruik te kunnen maken van de financiële uitkering moeten de politieke partijen met minstens dertig afgevaardig den in het parlement zitten. De bureaus van het Huis van Afgevaardigden en van de Senaat zullen de bedragen verdelen die .door de Staat ter beschikking worden ^gesteld. De aanwending van de gelden zal "gecontroleerd worden door een commis sie van leden van de Rekenkamer die jaarlijks een rapport zal uitbrengen. Al in 1974 na zijn verkiezing tot presi dent had Giscard zich uitgelaten voor een geldelijke bijdrage van de Staat aan de partijen. De kwestie van „het geld en de politiek” vormt sinds zeer lange tijd een discussiepunt in Frankrijk. Om te kunnen "bestaan hebben de partijen geld nodig aangezien de contributies van de leden niet voldoende zijn. De politieke groepe ringen krijgen daarom vaak particuliere (Steun, hetgeen aan veel kritiek onderhevig is. Men vroeg zich af of niet de enige manier om „de politiek van het geld te bevrijden” is te besluiten dat de Staat „geld aan politiek” geeft. Zo gedacht, zo gedaan. G. zou voor de kaartjes zorgen, want je wist het tenslotte maar nooit met die gekke Herman van Veen, en dat gekke Nederlandse publiek, maar toen hij opbelde om te reserveren, verklaarde de juffrouw aan de kassa hem voor gek. Toch waren er nog wel een rij of tien bezet, voornamelijk met jongens en meisjes voor in de twintig en achter in de tien, waar wij, als pen bolwerk van scepsis een rechterrij in beslag nemend, met onze geschatte gemiddelde leeftijd van 38 jaar behoorlijk bejaard tegen af staken. Daar staat tegenover dat wij de film in het algemeen, en de Nederlandse film dus niet in het bijzonder, een warm hart toe dragen, sterker nog: een van ons speelt in een andere Nederlandse film die momen teel draait, en een ander van ons speelt op het ogenblik een rolletje in een film waar in de oude, 71-jarige filmrot Rex Harrison, in de wandeling „Sexy Rexy” genoemd, de hoofdrol speelt. Harrison wil niet repe teren, vertelde hij, de repetities (hoe moet- ie lopen, waar staat de camera, waar zit zijn medespeler?) moeten met een stand- in worden gedaan, en die moet dan voor de opnamen beginnen even voordoen van waar Rex naar waar moet lopen, en dat soort dingen. Dan gaat Harrison in discussie met de tweede echtgenoot van wijlen Jayne Mansfield, die toevallig de regie voert, een steekspel om het spel, niet om de knik kers, dat door de regisseur desondanks heel voorzichtig gespeeld moet worden om de oude tiran niet te vergrammen, en na een enkele concessie zet Harrison zo’n scènetje dan feilloos neer. Of niet, natuur lijk. Toen de regisseur een zelfde scène nog eens op wilde nemen, maar dan met een andere camera vanuit een andere hoek, zei Rex Harrison: „No, I’m not inte rested in that shot”. Ja maar, probeerde de regisseur, het zit zo maar die opna me werd toch niet gemaakt, want Sexy Rexy was niet geïnteresseerd. Zo verhinderde hij ook dat hij samen met een wanstaltige dikke Duitser op het doek zou komen. Toen hij de dikke Duit ser voor het eerst zag zitten, vroeg hij eerst of dat „a human being” was, maar ook toen hem verzekerd was dat het inder daad een menselijk wezen betrof dat over de hele wereld zijn dikke lichaam ver huurt aan filmers die een wanstaltig dikke man denken nodig te hebben (zoals Rap- paport de alomaanwezige filmdwerg is), weigerde Rex Harrison samen met „that animal” in beeld te komen trijfël Dankzij de conventie worden 119 met uitsterving bedreigde plantensoorten be schermd, 55 soorten zoogdieren, 294 vo gelsoorten, 34 soorten reptielen en zeven tien amfibiesoorten. In Bern wordt tot en met morgen de driejaarlijkse milieu-conferentie gehou den. Met de conferentie wordt een nieuwe Europese natuureducatie-actie gelan ceerd, alsmede een discussie over een ontwerpresolutie die een harmonisch sa mengaan van land- en bosbouw met de natuurlijke omgeving beoogt. Conferentievoorzitter Hürlimann hield de deelnemers gisteren voor dat economie en natuurbehoud niet langer eikaars con currenten mogen zijn. „Het is in Europa in ieders belang dat men kan leven in een ongeschonden milieu.” Hij drong er op aan de conventie zo spoedig mogelijk te effectueren. Astrid Proll werd vastgehouden onder verdenking van een poging tot moord op twee politiemannen. Ook moest Proll zich verantwoorden wegens valsheid in ge schrifte en medeplichtigheid aan eer bankroof. Door deze stemmen verloren de beide linkse partijen (sociaal-democraten en communisten) zoals verwacht de zetel voorsprong die zij sinds maandagochtend hadden. Links heeft in het 349 zetels tel lende Zweedse parlement nu 174 zetels: 154 voor de sociaal-democraten en 20 voor de communisten. De conservatieven bezetten 73 zetels, de liberalen 38 zetels en de Centrumpartij 64. In totaal heeft het rechtse blok 175 zetels. Verwacht wordt dan ook dat deze drie partijen een coalitieregering zullen vormen. Een dergelijke regering zal zich echter moeten handhaven met een minieme meerderheid van slechts één zetel. Daar komt nog bij dat felle oppositie te ver wachten is van de teleurgestelde sociaal democraten die hoopten na vier jaar op nieuw de regeringsmacht te verkrijgen. Bovendien wordt verwacht dat de com munisten zich sterker zullen opstellen door hun verkiezingswinst van drie procent. Aan de andere kant is bekend dat de drie burgerlijke partijen het op veel pun ten niet met elkaar eens zijn. De kernener gie vormt het voornaamste struikelblok. In maart volgend jaar wordt een volks stemming over kerncentrales gehouden. Centrumpartij en de liberalen willen de uitslag hiervan afwachten, maar de con servatieven zijn voor een directe uitbrei ding van het aantal kerncentrales in Zweden. De conservatieve leider Gösta Böhman komt als voorman van de grootste rechtse partij, het meest in aanmerking om een kabinet te vormen, maar het is de vraag of de Centrumpartij een conservatief als premier zal aanvaarden. In het centrum gaan stemmen op tegen een coalitie met de partij van Böhman, omdat de achttien Sjeom Kson 0SiemPong Poersot PHNOM PEI Kompong Speup ^^A ANGKOR [SiemReapb^. Autoweg Weg Spoorweg 0 km 100

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3