Socialisten: Energienota vrijblijvend Voorzitter metaal werkgevers: I minister Baum Premier verdedigt handelsbeleid geding aan Van der Louw houdt arrestanten in cel Politietoezicht Dollar zakt snel in Amsterdam Geen uitstel Albeda: LTS Rechter verbiedt volwassenen goed idee voor begroting huisvesting Ginjaar praat met Westduitse Essing spant weer kort op de Noordzee wordt verbeterd uitwijzing van dienstweigeraar Luchtgevecht Syrië-Israel Ayatollah dreigt Bahrein met annexatie Van Agt: Kritiek van Polen niet terecht Damiate Pers Wij staan in de GoudenGids. Om u te helpen. i 1 „Uitkeringen los van minimumloon” wl IJmuider Courant 1 ■i I I'. ;j® Jjlli &S 1 S( a 19 7 9 DONDERDAG 20 SEPTEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 4 D (Van onze redactie binnenland) vc zh ro ril op fe op Jc „I ui m ROTTERDAM. De Rotterdamse burgemeester Van der Louw heeft vanmorgen in een gesprek met een delegatie van stakende havenarbeiders geweigerd de vijf arrestanten die na de ongeregeldheden van gisteren nog steeds vastzitten vrij te laten. Wel beloofde hij te overleggen met politie en justitie over toelaten van advocaten bij de vijf. Dit was tot nog toe geweigerd. DEN HAAG. „De koppeling van de sociale uitkeringen aan het minimum loon moet worden losgelaten of tenminste zo worden veranderd dat de verschillen in beloning tussen actieven en niet-actieven worden vergroot”. Huis aan huis. 5,7 miljoen exemplaren. DEN HAAG. Verschillen de politieke partijen hebben kritisch gereageerd op het eer ste deel van de Energienota dat gisteren door minister Van Aardenne van Economische Zaken is gepubliceerd. Het VVD-Kamerlid Braams re ageerde vanmorgen verbaasd over het feit dat er van wordt uitgegaan dat in het jaar 2000 Nederland negen kerncentra les telt. 4 f d KJ 8 <4 - W- Nota Van Aardenne I (ADVERTENTIE) 147,50 ■j i i i i i Het CPN-Tweede Kamerlid Wolff heeft gistermiddag tijdens een onderhoud met minister Wiegel van Binnenlandse Zaken gezegd dat de politie zich dient te onthou den „van inmenging in arbeidsconflic ten”. In Amsterdam deelde de CPN van- De Vervoersbonden FNV gaan de werk willige leden in de Rotterdamse stukgoed- sector en bij de havensleepdiensten regi streren met het oog op de verstrekking van een voorschot. Leden die verklaren sinds 17 september werkwillig te zijn geweest, komen in aan merking voor een eenmalig voorschot van 550 gulden. DEN HAAG. De begroting van Volks huisvesting zal definitief in de week van 30 oktober worden behandeld. De opposi tie in de Tweede Kamer had een sterke voorkeur voor behandeling enkele weken later, maar de regeringspartijen bleken niet tot uitstel bereid. De oppositie, met name de PvdA, heeft bezwaar tegen een snelle behandeling van de begroting van minister Beelaerts en staatssecretaris Brokx, omdat naar haar mening daardoor een gedegen voorberei ding in gevaar komt. De PvdA wees er dinsdag in de Tweede Kamer op dat het bouwprogramma voor 1980 pas op 12 ok tober door het departement zal worden gepubliceerd, waarna nog een schriftelij ke discussie met de Kamer volgt. De PvdA verdenkt CDA en WD ervan de bewindslieden van Volkshuisvesting, om wier begroting vorig jaar een hevige politieke twist oplaaide, de hand boven het hoofd te houden door de begroting snel af te handelen. De diverse organisa ties op het terrein van Volkshuisvesting zouden daardoor minder tijd hebben de zwakke plekken in de begroting op te sporen. CDA en WD ontkenden overi gens gisteren dat dergelijke persoonlijke elementen een rol speelden. Andere jaren werd de begroting van Volkshuisvesting pas rond Kerstmis behandeld. Minister De Ruiter heeft zijn plannen ontvouwd in antwoord op vragen van de liberale Tweede-Kamerleden Nijpels en Jacobse. De bewindsman is het met de vragen stellers eens, dat het huidige politietoe zicht op de Noordzee ondoorzichtig, inef ficiënt en weinig doelmatig is. Die toe stand wordt elke dag slechter door de toename van het scheepvaartverkeer en andere activiteiten, waaronder de vesti ging van nieuwe boorplatformen. De Nederlandse autoriteiten hebben op het moment bevoegdheden tot drie mijl uit de kust, zij het dat het parket te Am sterdam is belast met de opsporing en vervolging van strafbare feiten op het Nederlandse gedeelte van het continenta le plat buiten deze zone. scholing en verhoging van de mobiliteit van werknemers, waarbij een vorm van werkgarantie gegeven zou kunnen wor den. Volgens Ter Hart houdt de FME zich op het ogenblik met dit laatste vraagstuk bezig. De zuigkracht van de overheid op de werknemers in de industrie, en met name in de metaal, is volgens de werkgevers voorzitter veel te groot. „Bij de overheid worden tegenwoordig voor ongeschoolde functies lonen betaald die per saldo soms hoger liggen dan geschoolde functies in de metaal”, aldus Ter Hart. morgen dat het wat de 9 kerncentrales betreft, om een zuiver rekenkundige for mule gaat van het Centraal Planbureau (CPB) in een bijlage van de Energienota. Volgens de woordvoerder heeft het Plan bureau niets meer gedaan dan scenario’s uitwerken voor energievoorziening met kerncentrales en zonder kerncentrales. De Tweede-Kamerfractie van het CDA betreurt het dat in de nota een samenhan gend beeld ontbreekt. De christen-demo- craten vragen zich af of de energiebehoef te, gebaseerd op een economische groei van twee a drie procent, wel verantwoord is. Het CDA vindt dat er meer verplichten de regelingen moeten komen dan het ka binet nu voor ogen heeft staan, bijvoor beeld in het kader van het nationaal isola tieprogramma. CDA-loyalist Van Houwe- DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning V nei ing on< der A ten 1 rei DAMASCUS. De Syrische lucht macht heeft gistermiddag boven Libanees grondgebied Israëlische vliegtuigen be schoten die op weg waren naar de Libane se hoofdstad Beiroet. De Israëlische toe stellen werden verjaagd. Dit is gisteren bekendgemaakt in de Syrische hoofdstad Damascus. Volgens de mededeling zijn alle Syrische vliegtuigen veilig op hun basis teruggekeerd. De Israëlische militai re autoriteiten gaven geen commentaar op het bericht. Het Syrisch-Israelische luchtgevecht was het eerste sinds 28 juni, toen Israëlische jachtbommenwerpers en kele Syrische MIG’s neerhaalden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Vance heeft gisteren beves tigd, dat de VS, Egypte en Israel overeen stemming hebben bereikt over een rege ling voor het toezicht op de Israëlische terugtrekking uit de Sinaï. Een Israëlisch dagblad publiceerde gisteren details van het akkoord. Vance wees er gisteren op dat de betrokken regeringen de regeling nog moeten goedkeuren. PLO-leider Jasser Arafat bracht giste ren voor het eerst sinds 1970 een bezoek aan Jordanië. Verwacht wordt, dat hij onder meer besprekingen zal voeren met koning Hoessein. Premier Begin van Israel weigert de delegatie zwarte Amerikanen die op het ogenblik een rondreis maakt door het Midden-Oosten te ontvangen. De delega tie staat aan de kant van de PLO, zo werd van Israëlische zijde gezegd. AMSTERDAM (ANP). De waardeno- tering van de Amerikaanse dollar op de Amsterdamse Beurs zakte vanmorgen in twee uur tijd van 1,973 naar 1,96. Giste ren kon de munt zich nog handhaven op 1,987. De Westduitse mark ging tegelij kertijd omhoog naar 1,10. De handel was actief. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De minister van Justi tie wil het toezicht van de politie op de Noordzee verbeteren. Hij heeft daartoe een permanent overlegorgaan in oprich ting. In de huidige situatie zijn het Open baar Ministerie en tal van opsporings diensten betrokken bij het opsnorren van strafbare feiten, een situatie waarin nog al eens kortsluiting wil optreden. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Zuidafrikaanse dienstweigeraar Athol Burrill mag ons land niet worden uitgezet, zolang niet tot in hoogste instantie is beslist over zijn verzoek om een verblijfsvergunning als vluchteling of als vreemdeling met een zogenaamde b-status. Vice-president C. Laan van de recht bank in Utrecht heeft dit vanmorgen be paald in het kort geding, dat Burrill had aangespannen tegen de Staat der Neder landen toen hij eind vorige maand van de Vreemdelingendienst in Driebergen ver nam dat hij binnen anderhalve dag Ne derland moest verlaten of anders op een vliegtuig naar Zuid-Afrika zou worden gezet. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortjjd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 maar dat is niet alleen het gevolg van zekere beperkingen die ons land aan de import van Poolse goederen oplegt, aldus Van Agt. Volgens hem maakt Polen zelf onvoldoende gebruik van de mogelijkhe den om de export naar Nederland te ver groten. Voorts heeft Polen volgens de premier pas voor 50 miljoen gulden geput uit het krediet van 100 miljoen dat ons land sinds 1977 heeft verleend. Van Agt wees er verder op, dat Polen vrijwel alle inkom sten heeft van het goederenvervoer van en naar Polen. Van Poolse zijde is aangedrongen op het soepeler toepassen van handelsbepalin- gen zodat Polen meer aan zijn trekken komt. Tevens is gesproken over een nieuw kolencontract tussen Polen en Nederland. Het gaat hierbij om de levering van zes miljoen ton Poolse kolen over de periode 1980 - 1990 ten behoeve van Nederlandse elektriciteitscentrales. Verwacht wordt, dat het contract nog tijdens het bezoek wordt afgesloten. Zeker is, dat Van Agt tijdens het bezoek een verdrag met Polen zal tekenen over het voorkómen van dub bele belasting. Minister Van der Klaauw van buitenlandse Zaken, die Van Agt ver gezelt, zal met zijn Poolse collega Emil Wojtaszek besprekingen voeren over on der meer veiligheids- en ontwapenings- vraagstukken. Wellicht zal Van der Klaauw daarbij ook de Nederlandse be zorgdheid overbrengen over de installatie in Oost-Europa van de Russische SS-20, een lange-afstandsraket. Honderden stakers trokken vanmorgen, na de dagelijkse bijeenkomst op het Afrikaander- plein, naar het Rotterdamse stadhuis. Ze pro testeerden tegen het optreden gisteren van de mobiele eenheid. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU Premier Van Agt heeft gisteren op de eerste dag van zijn driedaags bezoek aan Polen de kritiek van de Poolse regering op het Nederlandse handelsbeleid onjuist genoemd. Nederland profiteert weliswaar meer van deze handelsbetrekkingen dan Polen, Vanmorgen trokken honderden haven stakers op naar het centrum van Rotter dam om bij het stadhuis te protesteren tegen het politieoptreden van gisteren. Een delegatie van de demonstranten werd ontvangen door Van der Louw. Hij zei hun onder meer dat het actiecomité van Rotterdamse havenstakers gisteren on verantwoordelijk heeft gehandeld door stakers naar de containerbedrijven te la ten gaan, terwijl men wist dat daar politie aanwezig was. De delegatie, die bestond uit havenar beiders en sleepbootbemanningen, zei op haar beurt dat het actiecomité niet meer kan instaan voor het gedrag van de sta kers na het ingrijpen van de politie. Direct na het onderhoud met de burge meester trok de stoet naar het nabijgele gen hoofdbureau van politie, waar werd getracht het hek open te breken. Voor politieauto’s werden kraaiepoten ge strooid. Een man is gearresteerd. De situ atie bleef lange tijd gespannen. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken benadrukte van- Volgens Ter Hart is loskoppeling van minimumloon en uitkeringen noodzake lijk om de knelpunten op de arbeidsmarkt op te lossen. In samenhang met deze maatregel pleit hij voor verplichte om- TEHERAN. Een van de geestelijke leiders van Iran, ayatollah („heilige man”) Sadeq Rouhani, heeft gedreigd dat Bah- 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 Dit zei de voorzitter van de werkgevers organisatie voor de metaal- en elektro technische industrie (FME) Ter Hart giste ren in een toespraak ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de stichting Doelmatig Verzinken in Den Haag. Deze stichting houdt zich bezig met het bestrij den van roestvorming door galvanisatie met zink. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De publikaties van De Telegraaf over evenementenorganisa tor Ben Essing hebben voor de vijfde keer tot een kort geding geleid. Essing heeft gisteren voor de Amsterdamse rechtbank geëist dat een een pagina voor hem wordt ingeruimd om te reageren op twee artike len die de krant op 24 en 25 augustus over hem publiceerde. Essing wil verder dat het de Telegraaf- redactie wordt verboden verdere „onthul lingen” te doen over wat door het dagblad als „de affaire Essing” wordt betiteld. Centraal in de Telegraaf-verhalen staat een bedrag van 850.000 gulden dat Essing zou hebben verdonkeremaand. Het geld was bestemd voor een kankerbestrij- dingsproject in Indonesië. De advocaat van Essing, mr. J. C. J. Wouters, sluit het niet uit dat in Indonesië financiële onregelmatigheden zijn ge pleegd. De raadsman vindt het echter onjuist dat de naam van zijn cliënt daar mee in verband wordt gebracht. Volgens Telegraaf-advocaat mr. J. Oranje is het blad bereid Essings weer woord op te nemen, mits er een aantal alinéa’s uit wordt verwijderd dat volgens de redactie onjuist of niet ter zake doende is. Essing neemt daar geen genoegen mee. Hij eist integrale publikatie, alsmede het recht om de opmaak van het artikel te bepalen. Vice-president mr. B. J. Asscher wijst over een week vonnis. morgen pamfletten uit waarin werd opge roepen tot solidariteit met de Rotterdam se stakers. De nachtploeg van het Amster damse stukgoedbedrijf Müler en Co legde vannacht het werk voor een uur neer uit protest tegen het politieoptreden in de Maasstad. rein zal worden geannexeerd als de emir van dat gebied niet de islamitische wetten herstelt. Hij deed dit in een rede in de heilige stad Qom, in tegenwoordigheid van het onofficiële staatshoofd, ayatollah Khomeini. Bahrein bestaat uit een groep eilanden in de Perzische Golf, die tot 1971 een Brits protectoraat vormde en sinds dat jaar onafhankelijk is. Veel onderdanen van de emir behoren tot de sji’itische moslems zoals ook het grootste deel van de bevol king van Iran. DEN HAAG. Minister Albeda staat positief tegenover het voorstel van de CDA-Kamerleden Weijers en Gerritse, een avond-LTS voor volwassenen in het leven te roepen. Albeda heeft de Kamerle den toegezegd, dat hij hierover overleg zal plegen met zijn collega Pais van Onder wijs. De CDA-Kamerleden hebben in hun voorstel gevraagd om een nieuwe avond- LTS, die in twee jaar tijd moet opleiden voor allerlei technische vakken. Ze vinden dat vooral werkloze vrouwen moeten wor den gestimuleerd een dergelijke opleiding te bezoeken. De Kamerleden menen dat zo’n tweejarige LTS betere toekomstmo gelijkheden biedt dan de bestaande moeder-MAVO. BONN. De Nederlandse minister Gin jaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) heeft gisteren in Bonn een tweeëneenhalf uur durend gesprek gehad met de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Baum. Onder meer werden de resultaten besproken van de gemengde Westduits-Nederlandse commissie voor luchtverontreiniging. Tot concrete afspraken is men niet ge komen, hoewel van Westduitse zijde dui delijk werd gemaakt dat ook aan de (Rijn) waterverontreiniging hoge prioriteit zal worden gegeven en ook het vraagstuk van de luchtverontreiniging meer aandacht zal krijgen. Minister Ginjaar benadrukte de Nederlandse belangstelling voor de Westduitse plannen tot uitbreiding van een aantal kerncentrales en centra voor de opslag van atoomafval (onder meer bij Ahaus aan de Nederlandse grens). Bondskanselier Schmidt gaat zich overigens persoonlijk bemoeien met de atoomplannen voor het grensplaatsje Ahaus. Eind deze maand wordt „op hoog niveau” in de Bondsrepubliek over deze plannen gesproken. kritisch ontvangen lingen pleit voor een meer selectieve groei van de industrie. De PvdA noemt de nota vrijblijvend. Veel voorstellen worden volgens de socia listen afhankelijk gesteld van nadere stu die. Een gefundeerd oordeel is moeilijk omdat de beide onderdelen van de nota over kolen en elektriciteit, inclusief kern energie, ontbreken. De PvdA wil dat het gebruik van ener gieverslindende wegwerpartikelen en het verlengen van de levensduur van andere artikelen moet worden bevorderd. De Kamerfractie van D’66 vindt het onaanvaardbaar dat in de Energienota een duidelijke keuze wordt gemaakt vóór kernenergie. Alternatieve energiebron nen komen volgens D'66 onvoldoende aan bod. ■Sw:

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4