STAND HYPOTHEEKRENTE BIO-KORT OVER WERKNEMERS IN BEDRIJVEN Voorzitter DETAM op congres: WAO heeft anti revaliderend effect Oktober maand voor besparing van energie postgiro en Tg rijkspostspaarbank beurs deze week SPAARDEPOSITO'S. MEER INFORMATIE? BELEGGINGSBEW IJZEN. o- q- Ps r i i i i i i i i ft- (Van onze redactie economie) pand iet drijfsvereniging voor Detailhan del, Ambachten en Huisvrouwen (DETAM), bij de opening van de algemene ledenvergadering in Utrecht. i i i i i i i i i i - j UTRECHT. De praktijk wijst ondubbelzinnig uit dat de Wet op de Arbeidsongeschiktheid (WAO) revalidatie tegengaat. Op een hoge uitzondering na zal iemand die drie a vier jaar in de WAO heeft gelopen, er nooit meer uitkomen. Dit zei gisteren drs. G. W. Vlek, voorzitter van de Be- 8 ¥4% 83/4% 9 ¥4% 9 ¥4% f 1.268,48 6.342,40 1.398,68 6.993,38 1.556,35 7.781,75 8¥4% 8¥4% 83/4% 83/4% 9¥4% 9¥4% LEIDEN (ANP). Werkne mers in bedrijven zijn vaak onvoldoende beschermd tegen de chemische stoffen waar mee zij omgaan. Dit staat in het septembernummer van Bio-kort, een uitgave van de Stichting Bio-wetenschappen en Maatschappij in Leiden. (Van onze redactie economie) Onvoldoende bescherming tegen chemische stoffen Rentepercentages per 21 september 1979. Naam Bank: A.B.N. Amrobank 1 Ned. Middenstandsbank >ver ijk. lijk. (ADVERTENTIE) Rente tot maarliefst Straat: Postkode/Plaats: 4 JR. 5JR. c Beleggingsbewijzen Spaardeposito’s Naam: Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard Een in 1976 in het wetsartikel aange brachte wijziging biedt de mogelijkheid de verdiscontering van de werkloosheid te beperken tot een bepaalde termijn. De betrokkene moet dan duidelijk te horen krijgen welk percentage betrekking heeft op zijn gedeeltelijke arbeidsongeschikt heid en in hoeverre de verminderde kans op werk een rol heeft gespeeld. Dat kan ook voorkomen dat hij zich volledig inva lide gaat voelen. Maar van de toepassing van het gewijzigde artikel is tot dusver niet veel terecht gekomen, aldus de DE TAM voorzitter. Vlek sprak in zijn openingsrede over de „ziekmakende” kanten van de WAO. Vol gens de DETAM-voorzitter wordt de ge middelde leeftijd waarop mensen in de WAO komen steeds lager. Hij bepleitte „krachtige maatregelen". i. Gele- n grens „Domi”. verbin- loderni- Eén van de mogelijkheden om werkne mers tegen gevaarlijke stoffen te bescher- Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente met meer verandert tijdens de looptijd. Tijdens zwangerschap lopen vrouwen en hun kind nog groter gevaar, aldus prof, dr. Zielhuis. Prof. dr. R. Zielhuis van de faculteit geneeskunde van de Universiteit van Am sterdam meent, dat minder gezonde men sen heel anders op gevaarlijke stoffen kunnen reageren dan gezonde. Voor vrou wen is het risico van te hoge Mac-waarden nog groter. Door hun grotere vetlaag hou den zij schadelijke stoffen langer vast. De arbeidsinspectie die de omstandig heden in de bedrijven moet controleren, is te zeer onderbemand om meer dan eens per vier a vijf jaar een bedrijf te bezoeken. De bedrijfsgezondheidsdiensten die in veel bedrijven bestaan, hebben slechts als effect dat nog niet een derde van de werk nemers in Nederland bedrijfsgeneeskun dige bijstand geniet, aldus het blad van de Stichting Bio-wetenschappen en Maat schappij. II-HDC-38 Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en hjkspost- spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Rentevast Afsluitprov. gedurende: in proc.: 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar 10 jaar 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 2 Vlek zei het toe te juichen, dat minister Albeda van Sociale Zaken nu heeft aange- kondigd dat het beleid op korte termijn zal worden gericht op individuele toepas sing van dit artikel op jongeren onder de 35 jaar, die voor 45 procent of minder arbeidsongeschikt zijn. Deze groep heeft de beste kansen op herintreding in het arbeidsproces. In een later stadium volgt dan een herbeoordeling van het overige deel van het WAO-bestand. 9,75 9,5 9,5 9,5 9,7 9,5 9,5 9,2 10,30 10,03 9,91 9,91 10,43 9,84 9,85 9,52 9,52 9,52 10,11 10,11 10,14 10,25 9.91 9,91 9,87 9,85 10,39 9,75 9,75 9,75 9,75 9,7 9,5 9,5 9,2 9,2 9,2 9,75 9,75 9,4 9,75 9,5 9,5 9,3 9.5 9,7 10,30 10,30 10,17 10,17 10,43 9,84 9,85 9,52 9,52 9,52 10,38 10,38 10,14 10,53 9,91 9,91 9,87 9,85 10,61 9,2 9,2 9,5 9,5 9,4 9,5 9.5 9,5 9.3 9,5 9,5 LOOPTIJD. 1 JR. 2JR. 3 JR. 4JR. 5JR, 6JR. VASTE RENTE 7¥2% 8 Bouwf. Ned. Gem. Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank ÜPBRËNGSI VASTEREflTE AANKl iOPBEDRAG f 1.000, - 5.000- 1.000,- 5.000,- 1.000,- 5.000,- 1. aver Arbeiders hebben 20 procent meer kans om tussen hun 40ste en hun 65ste jaar te overlijden dan bedrijfshoofden. Die kans is voor arbeiders 15 procent groter dan voor ambtenaren en mensen in vrije be roepen. Het aantal doden door beroeps kanker is naar schatting enkele duizenden per jaar, aldus Bio-kort. Voor een beperkt aantal stoffen zal een drastische verlaging van de Mac-waarde nodig zijn, wil gelijke kans op werk niet leiden tot ongelijk risico voor de gezond heid, aldus Zielhuis in Bio-kort. Een stof als PVC, veel gebruikt voor rioleringsbui- zen en leidingen, had waarschijnlijk niet geproduceerd mogen worden, zo meent Zielhuis: „We zouden dan geen PVC ge had hebben, maar ook geen 70 gevallen van leverkanker”. In de WAO staat dat bij het vaststellen van de mate van arbeidsongeschiktheid zoveel mogelijk rekening moet worden gehouden met de als gevolg van de handi cap verminderde kans op een baan. Bij het toepassen van het desbetreffende wetsartikel is het vrijwel regel geworden, aan te nemen dat werkeloosheid altijd een gevolg is van de handicap. Daardoor zijn bijna negen van de tien WAO-ers inge deeld in de hoogste arbeidsongeschik- theidsklasse 80-100 procent arbeidsonge schikt. Dit zou erop kunnen wijzen dat de investeringslust sterk is ingekrompen en dat de conjuncturele aarzeling zich meer doet gevoelen. In augustus is ook de industriële produktie afgenomen, omdat het bedrijfsleven eerst de oplopende voorraden wil spuien. Maar al deze min der gunstige factoren hebben op de stemmingen van Wall Street weinig in vloed. Steeds redden koopbewegingen de beurs van een blijvende forse koers daling. Hoewel ook van een echte baisse op de Amsterdamse beurs geen sprake was, moest het koerspeil hier toch terug en trad er een vrij hardnekkige afbrokke ling op. De omzet bleef daarbij gering, zodat ook het aanbod beperkt bleef «en tot weinig forse koersdalingen aanlei ding gaf. Alleen waar bepaalde teleur stelling over slecht bedrijfsnieuws ver werkt moest worden, ging er flink wat van de koers af. zo moest Deli-Maat- schappij terug van 107 op 97 door de winsthalvering in de eerste helft van 1979. De Miljoenennota had overigens wei nig invloed op de koersontwikkeling. Dramatische regeringsvoorstellen zijn er niet gedaan en daar, waar belangrijke gevolgen zouden kunnen optreden, zoals Duidelijk is in elk geval dat de omvangrijke goud- en zilveraankopen een zaak van lange-termijnbelegging is en, naar wordt aangenomen, mede op gang is gebracht door de herbeleggings- vraag van de extra miljarden aan olie dollars, die dit jaar uit de forse olieprijs verhogingen zijn voortgekomen. Opval lend was echter wel dat in de tweede helft van deze week de enigszins tot rust gekomen goudmarkt de onrust deed overslaan naar de valutamarkt, waar de dollar onverwacht onder zware druk kwam te staan. In Amsterdam zakte hij op een dag zelfs drie cent, tot 1,95 en volgde daarmee het pond sterling, dat al enige weken onder zware druk ligt. De enorme weerstand van Wall Street tegen allerlei baissekrachten bleek deze week uit de sterk fluctuerende koersbe- weging. Werd vorige week vrijdag met een sprong van negen punten vast geslo ten, deze week dinsdag ging er plotseling weer zeven punten af, maar donderdag deed zich andermaal een sprong voor van 17 punten, tot een nieuw hoogtepunt van dit jaar, waarbij de Dow Jones- index op een haar na de 900 bereikte. En dat, terwijl de neiging van nog verder stijgende rente bepaald niet is afge nomen. Deze week verhoogde de Amerikaanse centrale bank als eerste het officiële disconto van 10,5 procent tot 11 procent, waarna de handelsbanken hun officiële rente van 13 procent op 13,25 procent brachten. Hoewel deze hoge rente de vraag naar consumptief krediet in Ame rika niet lijkt aan te tasten, valt het wel op dat de leningsactiviteit op de kapi taalmarkt van de kant van het bedrijfs leven aanmerkelijk is teruggelopen. 3JR. „De bedoeling van de WAO was de rrtensen terug te sluizen naar een werk kring waarin ze de mogelijkheden die ze nog hebben, kunnen gebruiken”, aldus Vlek. Volgens hem is dit doel de afgelopen jaren teveel buiten het gezichtsveld ver dwenen, al bespeurt hij nu een kentering. Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020-5912173 (afd. Beleggingsbewijzen), 020-5912138 (afd. Spaardeposito’s). (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. In Rotterdam werd gisteren een dag gehouden ter inleiding van de Internationale Ener- giebesparingsmaand. Het internatio nale Energie Agentschap (IEA) heeft de maand oktober hiertoe uitgeroepen. De dag in de Maasstad werd georgani seerd door het ministerie van Econo mische Zaken in Den Haag. Van de activiteiten in ons land in oktober, die de noodzaak van energie besparing moeten onderstrepen, zijn te noemen een symposium, dat elke week in Eindhoven zal worden gehouden over nieuwe ontwikkelingen op het ge bied van energiebesparing (zonne- energie, thermische isolatie, warmte pompen enz., alles ten behoeve van industriële toepassingen). Dit symposium gaat vergezeld van een tentoonstelling. Op 16 oktober is er in Utrecht een bijeenkomst voor direc ties en beheerders van verzorgingste huizen voor bejaarden, die voorgelicht zullen worden over de mogelijkheden van energiebesparing. Op 16 en 17 ok tober wordt in Den Haag een symposi um gehouden over „energie-efficiënt ontwerpen van gebouwen”. Dit sympo sium is bedoeld als de Nederlandse bijdrage in het kader van de internatio nale Energiebesparingsmaand. 5T0 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland variabel 3/5 jaar variabel 5 jaar 5/10 jaar Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, dien voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente’. Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. bij de fiscale renteaftrek, lijkt de eind beslissing nog niet zeker. Daarbij hou den bepaalde verwachtingen zich in ne gatieve en positieve uitwerking eniger mate in evenwicht. Zo zal de inflatie weliswaar stijgen en neemt de produk- tiestijging volgend jaar verder af, maar de betalingsbalans, die dit jaar al in evenwicht komt, zal volgend jaar vol gens het Centraal Plan Bureau zelfs weer een overschot van 1 miljard gaan vertonen. Grote bezorgheid om de gulden lijkt er dus niet te zijn en de rentemarkt rea geerde dan ook nauwelijks op de rijks- begroting, ondanks het feit dat blijkens het nog te stijgen begrotingsgat het overheidsberoep op de kapitaalmarkt volgend jaar zeker niet zal afnemen. De obligatiemarkt bleef deze week echter rustig, bij evenwel geringe omzet. Hoewel gisteren voor Wall Street’s hausse voor een aantal fondsen, zoals Koninklijke Petroleum, flink koersher- stel optrad, bleven de meeste koersver liezen de overhand behouden. Behalve de juist genoemde Deli-Maatschappij moest ook KLM omlaag van 102 op 95 en de door de aanhoudende stakingen getroffen scheepvaartaandelen Van Ommeren en KNSM liepen eveneens te rug. Tot rond f 5 verloren deze week de Nederlandse Middenstands Bank, Ho- lec, Friesch-Groningsche Hypotheek bank, Elsevier NDU en Audet. Er waren echter ook koersverbeterin- gen. Ballast-Nedam steeg van 87 op 95, Schuitema van 128 op 132 en Kiene van 345 op 375. En niet te vergeten de Arnhemse Scheepsbouw liep onverdroten verder en steeg van ruim 1100 tot over de f 1500 naar steeds nieuwe recordstanden in zijn ge schiedenis. men, is een lijst aan te leggen van de Mac- waarde van die stoffen (Mac-waarde is de maximaal aanvaardbare concentratie, waarin een stof in de lucht binnen een bedrijf mag voorkomen). In Nederland bevat die lijst ongeveer 650 stoffen. Vol gens deskundigen echter zouden de Mac- waarden lager gesteld moeten worden dan nu het geval is. Momenteel worden die waarden alleen afgestemd op gezonde mannen. De aandacht van alle betrokken instan ties moet zo zei Vlek niet beperkt blijven tot tijdige uitkering, ze dient voor al gericht te zijn op het verhelpen en voorkomen van de misère waarin veel WAO’ers leven. Rentepercentages met Gem.gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: Het ziet er naar uit dat de hypotheekrente zich op het huidige niveau van 9,5% stabiliseert. Er zijn (nog) geen aanwijzingen dat binnenkort veranderingen te verwach ten zijn. Goud en zilver trokken aandacht AMSTERDAM. Ook deze week hield het onzekere karakter van het internationale beurswezen aan, hoewel Wall Street opnieuw een formidabele weerstand aan de dag legde tegen allerlei baisse-aan- vallen. Ook voor het Damrak ontwikkelde de week zich kleurloos, hetgeen mede in de hand werd gewerkt door een matte rijks- begroting, die weinig enthousiasme op riep, maar zowel door vriend als vijand sterk werd bekritiseerd. Voor vele belangrijke maatregelen is de uitkomst daarom nog altijd onzeker. Maar het meest werd Wall Street’s ge drag besproken. Ook al werd vooral in de eerste dagen van deze week de aan dacht op het financiële het meest naar de goud en zilvermarkten getrokken. Daar heerste een bezeten koolust, die de prijzen van beide edelmetalen tot ongekende hoogten deed oplopen. Goud kwam daarbij op circa 370 dollar per ounce, tegen ruim 200 dollar als laagste eerder dit jaar. Zilver steeg tot 15 dollar per 31 gram, voor welk metaal begin van dit jaar nog ongeveer 6 dollar werd betaald. Deze ontwikkeling heeft in de finan ciële wereld grote opschudding teweeg gebracht en velen weten er niet goed raad mee. In feite ook Wall Street niet, waar vele beleggers beduusd deze haus se volgen. De neiging bestaat die uit te leggen als een soort wantrouwen tegen de dollar en de in de Verenigde Staten heersende inflatie, maar het is even goed moegelijk dat het juist de recessiever- wachting is die bepaalde kringen in het. goud doen snellen. ECONOMIE

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15