i KB DR. T. RANALD IDE BANG VOOR MACHTSCONCENTRATIE «C* 200 miljard handelingen per seconde door Klaas Pieter Rieksen Minder geweld Geen Utopia 1 Gevaren Ingrijpender rO C ■i I Er staat ons heel wat te wachten de komende jaren. Als de technische ontwikkeling van de micro-electronica („chips”, micro computers) met een even duivelse snelheid als de afgelopen jaren doorgaat, is binnen een mensenleven een geheel nieuwe maat schappij ontstaan, die weinig meer weg heeft van een samenleving zoals we die nu kennen. De computerdeskundige W. G. Hutchison heeft in zijn „Computer Technology to 1990” (een artikel dat in april van dit jaar verscheen) al voorspeld dat een eenvoudige terminal vcor in de huiskamer) waarmee op een scherm allerlei informatie verkre gen kan worden en zeer uiteenlopende handelingen verricht kunnen worden) over tien jaar ongeveer 300 dollar (zo rond de 600 gulden) moet gaan kosten. Voor de meeste mensen in de Westerse wereld haalbaar en daar zitten we dan met z’n allen: televisieprogramma’s op bestelling, betalen per computer, briefwisseling per computer, vergaderen via beeldschermen en informatie putten uit minuscule apparaatjes die eindeloos veel gegevens kunnen bevatten. Thuis voor de buis, een druk op de knop en een wezenloos technisch toestel zorgt voor de rest. i De informatie-revolutie s niet meer te stuiten Uustratie: Robert Nix .V een paar miljoen mensen bij post kantoren. Wat moeten die mensen dan gaan doen? Deze conferentie zelf bijvoorbeeld. Binnen een aan tal jaren vergader je van achter je bureau met zoveel mensen als je maar wilt over de gehele wereld. Je moet eens kijken wat er dan ge beurt. Je hoeft niet meer te reizen, vliegtuigen zijn grotendeels overbo dig. Je hebt geen hotel in het buiten land meer nodig. Een groot gedeelte van de verzorgende sector staat bin nenkort op straat”. „Heel weinig mensen beseffen maar wat ons allemaal te wachten staat. Ook op deze conferentie was lang niet iedereen doordrongen van het feit dat er bepaalde aspecten van onze samenleving grondig zul len veranderen. Want dat de tech niek ook daadwerkelijk zal worden toegepast staat voor mij vast”. veelal een gevolg van het zo dicht op elkaar zitten, afnemen”. In uw stuk „The Information Re volution” staat onder meer: „Een van de ontwikkelaars van teletekst (een manier om via een tv-scherm bepaalde informatie op te roepen) vertelde me dat teletekst een uit vinding was waarvoor nog een doel gezocht moest worden”. Wat heb ben we aan technische ontwikke lingen die uitgevonden worden zonder een bepaald doel? Ide: „Uitvinders zijn nu eenmaal nieuwsgierige mensen die ontdek kingen willen doen. Teletekst werd op een gegeven moment mogelijk en daar stonden ze dan: „We heb ben het, wat zullen we er mee gaan doen!” Ik denk dat het met veel dingen zo gaat. Een uitvinder is er niet om bepaalde problemen op te lossen. Die maakt alleen iets moge lijk, dat andere mensen dan in de praktijk nuttig kunnen gebruiken”. U heeft het over een stortvloed aan informatie die ons in de toe komst zal kunnen bereiken. Wat moeten we ermee en wat hebben we daaraan? „Er zal natuurlijk altijd een be hoefte aan informatie zijn, op welke manier je die ook kan krijgen. Dooi de micro-elektronica wordt het al leen mogelijk om in een enorm klei ne opslagruimte een gigantische hoeveelheid informatie te stoppen, die je door een knop in te drukken kan verkrijgen. Ons probleem is alleen: hoe gaan we de zaken inde len. Hoe onderscheiden we bruikba re informatie van niet-bruikbare. We moeten dan ook erg oppassen voor een informatie-vervuiling”. Volgens dr. T. Ranald Ide zal eerst op grote schaal het teletekstsysteem worden ingevoerd (in Nederland experimenteert men met teletekst), waarna in zijn visie alle functies van de posterijen door de micro-electronica zullen worden overgenomen. Over wat ons daarna te wachten staat, valt momenteel weinig te zeggen. „Ik zou daar geen voorspelling aan durven wagen”, aldus Ide, die verder meent: „Een collega van mij, die werkzaam is aan de Massachusetts Institute of Technology, zei me eens: We zullen buiten onszelf intelliqente wezens vinden hier op aarde. Die wezens vinden we dan in de computer. (Citaat uit „The Information Re volution”: „Als je vandaag de dag een secretaresse in dienst moet ne men, dan vraag je niet meer of ze goed kan typen, maar of ze dingen ordelijk in een archief kan op bergen.'”). Ook de positie van de Derde We reld betrekt T. Ranald Ide in zijn betoog. Hij heeft het over een ver anderend klasse-systeem, waarbij niet meer over rijke (in de zin van veel geld) en arme mensen wordt gesproken, maar over informatie rijke en informatie-arme mensen: Een kleine technische elite, die het hoofd probeert te bieden aan een grote, gedeeltelijk vaardige, werk loze meerderheid. De micro-processor van Toshiba. Alleen het gekleur de gedeelte is het werkelijke formaat van de micro-pro cessor. Om te laten zien met welke snel heid de techniek steeds maar weer naar perfectere instrumenten toe werkt, tovert Ide uit zijn binnenzak een zogenaamde micro-processor, ontwikkeld door Toshiba in Japan. Het ding telt 7000 invoermogelijk- heden en kan 200.000.000.000 (200 miljard) handelingen per seconde verrichten. T. Ranald Ide voegt er aan toe: „Een paar jaar geleden had je voor dit ding een hele kamer nodig. Een jaar geleden werden de ze apparaten nog met de hand ge maakt, nu door een andere compu ter”. En om te illustreren dat ook hij de techniek niet helemaal kan bij houden, merkt hij nog op: „Een maand geleden was dit de meest krachtige micro-processor die er in de wereld bestond. Maar of dat nu nog zo is, kan ik je eigenlijk niet vertellen”. Komen we in een wereld terecht, waarbij we allemaal thuis kunnen blijven zitten en via die terminal ons leven kunnen leiden? „Daar geloof ik zeker niet in. Het menselijke karakter zal niet veel veranderen. Mensen zullen erop uit willen blijven gaan om elkaar lijfe lijk te ontmoeten. Het theater, de bioscoop, het café, dat blijft alle maal. Ik denk wel dat onze samenle ving kleiner zal worden omdat we doodeenvoudig minder mensen no dig hebben. Daardoor zal er weer meer ruimte zijn om te leven en zal het geweld in onze samenleving, Ide besluit zijn „The Information Revolution” met: „Ik verwacht van de informatierevolutie geen oplos singen die ons een Utopia zullen brengen. Ik zie geen oplossing voor morele en ethische vraagstukken. Ik zie geen oorzaak-effect-situatie waardoor mensen „waardevoller en meer bevredigende levens zullen leiden”. De meeste van onze filoso fische dilemma's zullen blijven be staan om te moeten worden opge lost. Maar ik zie wel een wereld waarin de kwaliteit en kwantiteit van kennis zwaarder zal wegen. Ik zie een wereld waarin we niet zoveel zullen reizen, maar één waarin we een rijker leven zullen leiden, in die zin dat we meer voor elkaar doen. Ik denk dat het een opwindende tijd zal zijn om in te leven; er zullen grotere mogelijkheden zijn om aan het beslissingsproces mee te doen en grotere mogelijkheden voor indi viduele uitingen”. Het klinkt allemaal zo mooi. Alle mogelijke informatie zal ons voor heel weinig geld zeer snel kunnen bereiken. Maar er is een keerzijde van de medaille, die uiterst gevaar lijk is en T. Ranald Ide zal zeker de laatste zijn om dat te ontkennen. „Je moet mensen hebben die de informatie verzamelen, sorteren en invoeren. Maar als maar één be paalde groep dat gaat doen, zeg maar een groep met bijvoorbeeld uitgesproken politieke ideeën, dan kunnen ze middels een bepaalde selectie propaganda gaan voeren, zoals we dat van Goebbels hebben gekend. Er moet dan ook een zeer duidelijke scheiding komen tussen diegenen die er voor moet zorgen dat de informatie in de huiskamer komt en diegene die de informatie samenstelt Daarnaast moeten er verschillende bronnen van infor matie komen om de verscheiden heid te garanderen”. „Als je de „overbrenger” ook de inhoud laat bepalen, dan heeft die kennis en informatie in handen en dat betekent macht Dat kan na tuurlijk een enorme bedreiging be tekenen. En het is wel degelijk mo gelijk dat zoiets gebeurt. Dat houdt me enorm bezig, daar ben ik erg bang voor. Op zeer korte termijn moet over deze problematiek ge praat worden. Voordat het te laat is. Ik ben zo bang dat de mensen niet tijdig zullen reageren. Dan zijn de gevolgen niet te overzien.'”. Ide stelt dan ook dat, als deze zaak niet op korte termijn onder ogen wordt gezien, de informatie revolutie de mensheid eerder weer tot slavernij zal brengen, dan haar te dienen. Ide: „Alles wat je maar kan be denken op informatief en commu nicatief gebied zal mogelijk wor den. Kranten zullen in de huidige vorm verdwijnen en worden elec- ronic paper. De telefoons zullen verdwijnen, het tweerichtingver- keer via schermen wordt ingevoerd en de televisie zal veel meer een terminal worden”. In Zand voort werd deze week een conferentie gehouden over onder meer de sociaal-economische pro blemen die zullen ontstaan bij de invoering op grote schaal van de micro-elektronica. Deelnemers wa ren aanwezig uit 10 Westeuropese landen, 5 Oosteuropese landen, uit Canada, Mexico en de Verenigde 'Staten. Eén van de aanwezige sprekers was dr. T. Ranald Ide, voorzitter van de wetenschappelijke raad van het Committee on Computers and Information in Canada. Daarnaast vervult hij nog enkele vooraan staande functies op het gebied van de communicatiewetenschap in Ca nada. T. Ranald Ide sprak over „The Information Revolution”, een gevolg van de voortschrijdende ■techniek die ons binnen afzienbare tijd op een uiterst simpele wijze een portie informatie kan verschaffen waar we nu nog nauwelijks of hele maal niet bij stil staan. De „fibre optical cable die ervoor kan zorgen dat de individuele terminal-bezitter ook zelf informatie naar an deren kan sturen. Niet groter dan de normale kabels via welke geen twee-richting- communicatie mogelijk is. Nog een voorbeeld van techni sche ontwikkelingen: momenteel loopt een voormalige stokdove per soon met een computertje in zijn hoofd rond. Het resultaat: het ge- hoorzintuig is weer geheel in ere hersteld. Ide is van mening dat er binnen 20 jaar geen blinde mensen meer op onze aardbodem zullen rondlopen. Nu al zijn er proefne mingen met mensen bij wie elektro den in de hersenen zijn ingebracht en die nu bijvoorbeeld driehoeken van circels kunnen onderscheiden. Wat is het gevolg van de micro processors voor de informatie-re- volutie? „In onze Westerse wereld stapt één op de drie wellicht eens een bibliotheek binnen en leest regel matig een krant Met geld kun je informatie kopen (boek, tijdschrift, bioscoop, enz.), dat zal in de toe komst veel minder spelen. Maar je houdt natuurlijk toch de scheiding tussen mensen die wel en niet geïn teresseerd zijn in het verkrijgen van informatie. Wat de ontwikkelingen betreft op het gebied van de infor matierevolutie lopen Japan en Amerika op kop, daarna komt Eu ropa. Over Rusland weten we wei nig. Ik sprak op het congres een Russische afgevaardigde die me al leen kon vertellen dat de hele dis- Ook op andere manieren kan de informatie revolutie ons weinig goeds brengen. Ide: „Er zijn nu al heel slimme mensen die donders goed weten wat er allemaal staat te gebeuren en die nu al stappen on dernemen om ervoor te zorgen dat zij er te zijner tijd beter van worden”. Hoe groot zal de invloed van de multinationals zijn? (Bedrijven als ITT, IBM, Bell Telephone Compa ny, Honywell, Texas Instruments, Sony, General Electric en Warner Communications houden zich in tensief bezig met de voorbereiding van de informatierevolutie). T. Ranald Ide: „De invloed van de multinationals zal ongetwijfeld erg groot zijn, maar dat is te verwach ten. Die spelen onmiddellijk in op bepaalde ontwikkelingen en geef ze eens ongelijk. Ik wil geen oordeel geven of dat gevaarlijk is of niet Ze kunnen zowel goede als foute be slissingen nemen. Het is aan de overheid om scherp in de gaten te houden dat de belangen van de indi viduele burgers niet geschaad worden”. Is de kans groot dat het de ver keerde kant op gaat? „Dat kan ik nu niet voorspellen. Ik weet dat er twee mogelijkheden zijn, maar hoe het uitpakt kan ik ook niet weten. We moeten er alleen duidelijk voor zorgen dat zowel de overheid als het publiek er goed van doordrongen raakt wat er aan de hand is. Als dat niet gebeurt, dan is de reactie te laat en staan ons nog veel grotere problemen te wachten dan die we nu moeten oplossen”. Ide: „We zitten momenteel in zo'n enorme revolutie, die wordt veroor zaakt door de micro-elektronica, de ontwikkeling op het gebied van de telecommunicatie en de transmis- sietechnieken. Deze informatie-re- volutie is denk ik nog ingrijpender dan de industriële revolutie aan het eind van de vorige eeuw. De invloed blijft niet beperkt tot de economie en het industriële systeem, maar heeft ook betrekking op de opvoe ding, amusement, sociale zekerhe den en nog meer zaken,’. Wat ziet u als overeenkomsten tussen die twee revoluties? „Beide zorgen voor een vergro ting van de produktiviteit, alleen de industriële revolutie vergde grote investeringen en Was arbeidsinten sief. De informatierevolutie daaren tegen is zowel geld- als werkbespa- rend. We kunnen er wel beter van worden, maar er is een enorm pro bleem: de werkgelegenheid. Ik noem maar wat. De postkantoren zullen verdwijnen. Volledig overbo dig. Over de hele wereld werken De zogenaamde electronic newspaper ziet Ide zo rond 1985 verschijnen en de fibre optical cable (waarbij de particulier ook zelf informatie zal kunnen gaan versturen, het zogenaamde tweerichting-verkeer) wordt volgens Bell Telephone Company binnen tien jaar In gebruik genomen. Volgens Ide heb je dan zo rond 1990 de eerste tekenen van een wat hij noemt, Information society. f|L AM cussie rond het in de toekomst ver schaffen van informatie „hoge prio riteit” heeft. Als er bijvoorbeeld door de Verenigde Naties niet op tijd wordt ingegrepen, dan blijven de onderontwikkelde landen ver stoken van de informatietechnie ken en blijft de scheiding tussen (informatie-) rijk en (informatie)- arm net zo groot als nu. En mis schien wordt zij nog wel groter. omdat de techniek steeds sneller voortgaat”. At:

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19