rw-i Op zoek naar eenheid hervor meerden u: o: i T PSTE OORZAAK VAN OORLOG VREDESKRANT: ZONDE Dj II i door Th. J. Koeckhoven Het leger dan Kerk en wereld Kernwapens Vredeskrant door Koen Kappenburg Niet verdeeld Lauwheid s i 131 f Het ziet ernaar uit dat de komende zgn. combi-synode van hervormden en gerefor meerden, in oktober in Lunteren te houden, een tamelijk eensgezind gezelschap zal ople veren waar het gaat om de voortzetting van de pogingen om tot eenheid tussen beide kerken te komen. Inmiddels gehouden regionale bij eenkomsten ter voorbereiding van de synode wijzen in die richting. Grote onzekere factor in de activiteiten voor die hereniging tussen beide kerken vormt evenwel de lauwheid van een grote groep kerkleden die zich best thuis voelt in het vertrouwde eigen kringetje en moeilijk in beweging is te krijgen om ook eens serieus te luisteren naar de mening van anderen. tor fc i De animo om zelf in te treden bij de Franciscanessen, Dominicanen of Benedictijnen is de laatste jaren sterk afgenomen, maar daar staat tegenover dat steeds meer wereldmoede mensen graag een of meer dagen doorbrengen in de rustige en ingetogen sfeer van hun kloosters. Voor deze en andere rustzoekers is nu een handige abdijengids verschenen. Uitgever J. W. Richt te Hoeven haakt terecht in op het verlangen van zovele mensen een klein deel van hun tijd te slijten in de onvindbaar geworden oasen van rust. Een wegwijzer naar het onbekende koninkrijk mocht inderdaag niet langer uitblijven. De fraai en stevig uitgevoerde gids geeft in kort bestek adressen, beknopte geschiedenissen, liturgische diensten en logeer mogelijkheden van vele abdijen en andere kloosters in België, Nederland, Frankrijk en Luxemburg. De prijs voor deze schat van gegevens bedraagt 32,50. Boe op i O wek II hun Het D eter Sta; lanc volk de I - 9 Hm p Abdijengids, wegwijzer naar rrnion het onbekende koninkrijk 1 I i Mr. J. Luns i nppfr, &O9OK I I I I I I l I I I I I I I Samensteller Maurice Colinon, tekenaar Steven Wilsens en foto graaf Daniël Lambrechts legden duizenden kilometers af door de vier landen. Het resultaat is een rijke bron van praktische informa tie met sfeervolle foto’s en tekenin gen. We vernemen hoe we precies de abdijen kunnen bereiken, wat de mogelijkheden zijn van het gasten kwartier, de uren van de officies en wat monniken, broeders en zusters maken en te koop aanbieden zoals kaas, likeur, email en ikonen. Tot mijn persoonlijke vreugde prijken de Benedictinessen van het Franse Jouarre ook in deze volledi- Het blijkt een goede gedachte te zijn geweest om afgevaardigden naar de beide synodes, die in oktober samen zullen moeten vergaderen, alvast levingsvragen van Kerk en Wereld, Postbus 19, 3970 AA Driebergen Rijsenburg. De folder is gratis ver krijgbaar. De redactie gaat dan verder met te wijzen op de hogere en diepere betekenis van vrede. Vrede heeft dan alles te maken met Jezus Chris tus de Vredevorst. Hij is onze vrede, hij maakt een weg waarop vijanden elkaar kunnen vinden, omdat hij de weg is naar God, omdat hij de zonde verzoent. De redactie geeft dan aan dat de volle vrede er niet komt door onze menselijke inspanningen, niet door onze acties en vredesbewegin gen. „Het vrederijk komt er enkel en alleen als de Vredevorst terug komt: door het ingrijpen van God. Niet vreedzaam, maar met oordeel en gericht”. Dan is de tijd van het vrederijk van God aangebroken. Dat betekent volgens de krant niet dat wij nu met de handen in de schoot zitten en gelaten afwachten. Christenen moeten immmers vrede stichters zijn om nu al iets zichtbaar en tastbaar te maken van de Sha lom die komt. De redactie wil uit gaan van hetgeen de bijbel zegt over oorlog en vrede. „En verder praten is immers zinloos als we niet weten wat de diepste oorzaak is van oorlog en geweld: namelijk de zon de, en als we niet weten welk ant woord God daarop gaf: zijn zoon Jezus Christus”. ’Een artikel over de taak van de overheid leert ons vanzelfsprekend het 'Gij zult niet doodslaan’. Maar het leger dan? Dat wordt onder meer verdedigd op grond van Ro meinen 12:19. Aldaar spoort Paulus de lezers aan niet zichzelf te wre ken, maar de wraak persoonlijk aan God over te laten. ’Zij persoon lijk moeten hun vijanden liefheb ben. De vergelding van het kwaad is een zaak van God die dat heeft opgedragen aan de overheidsperso nen. Zij zijn een toornende wreek ster voor hem die kwaad bedrijft (Rom. 13:12). God vonnist op aarde door de overheden (Psalm 58:12). Door die bevoegdheid alleen te ge ven aan overheden, voorkomt God dat deze wereld een jungle wordt, waarin de ene mens voor de ander een wolf is.” Ik haast mij op te merken dat dit een citaat uit de Sam die bereid is desnoods met oorlog de hoogste waarden van het beschaafde Westen (welvaart) te verdedigen. Dat het arme dichtbe volkte Nederland dan tot bufferzo ne wordt tussen New York en Mos kou is natuurlijk jammer. Maar da risico moet je nemen in het atoom tijdperk. lid van het moderamen van de hervormde synode. Eerstgenoemde zei o.m. dat tijdens de vele ge sprekken in de Raad van Deputaten het allen duidelijk was geworden „dat je niet verdeeld de genade kunt belijden”. Daarom wordt in de nota’s een visie op de kerk van de toekomst gegeven, uitstijgend boven de huidige verschillen. Ds. Bot betoogde: onze verschillen zijn in het geheel van de wereldproblemen zo klein, dat veel mensen, met name de jongeren, ze gewoonweg niet meer begrijpen. We zullen onze gescheiden heid snel moeten beëindigen. Onder synodeleden blijkt men het wel eens te zijn over de visie op de kerk van de toekomst. Om met een van de nota’s te spreken: de kerk die ons voor ogen staat, zal „kerk-tegenover-de-wereld” zijn. Dat brengt met zich mee: lauwheid, identi teit, overtuigde inzet. Maar dit „tegenover” moet juist zijn scherpste toespitsing vinden in solidari teit, openheid, hartstochtelijke liefde en echte inzet voor de wereld en zijn mensen. Of, om het met een van de leden van de Raad van Deputaten te zeggen: we gaan uit van een kerk met de rug tegen de muur, een kerk die weer eens nee durft te zeggen. Maar dan geen nee zonder meer, maar een nee met inhoud. Gaat men af op de bijeenkomsten van synode leden, dan zullen spoedig meer schreden worden gezet op de weg naar eenheid. De synodeleden zien het in het algemeen wel zitten. „We zullen de droom van de ene kerk moeten vasthouden”, zoals iemand opmerkte. Een ander: „Eenheid kun je natuurlijk zoeken, maar er is ook een eenheid als feitelijk gegeven, waarvan je uit mag gaan, name lijk de eenheid in Christus”. Een paar duidelijke uitspraken die we in een van de regionale bijeenkomsten noteerden, kwa men van dr. H. B. Weijland, de actuaris van de gereformeerde synode en mede-samensteller van de nota’s, alsmede van ds. C. B. Bot uit Eerbeek, Grote vraag blijft evenwel: hoe krijgt, men de goe-gemeente echt mee? Een ouderling gaf een treffend voorbeeld hoe het vaak is. Reeds lange tijd is men in zijn woonplaats als hervormden en gereformeerden „samen op weg” met vele activi teiten. Die wilde men onlangs verder uitbreiden. Om die activiteiten, waaromtrent in de kerkera- den veel enthousiasme bestond, in de gemeenten zelf te verankeren, werd een gezamenlijke ge- meentedag opgezet, waarvoor veel mensen veel werk verzetten. Toen de grote dag aanbrak, kwa men evenwel zegge en schrijve vier gemeentele den uit twee kerken (met enkele duizenden leden) opdagen W. gaai het vert sule bost vooi nie fonc Ee wer: een en t ken wat< St binr rese hou< sche kun T T G e< u d r< Ti a d d> ic ei rr< ei n u li n n Zi ié s; u e d vinden en wat stukken te produceren die daarin inzicht geven en handvaten kunnen bieden om mensen alsnog op weg te zetten. Zoals eerder gemeld, is het resultaat van het werk van de raad een serie nota’s over de uitda gingen die de kerk(en) in de toekomst te wachten staan en de voorgestelde houding van de kerken, de kwestie van de pluraliteit, een doordenking van de kerk als het lichaam van Christus, het verleden en het heden van beide kerken, enz. Inzake die nota’s zijn enkele duidelijke stellin gen geformuleerd die als basis voor gesprek kun nen dienen. Ook heeft men in concept een groot aantal regels opgesteld, waarmee die gemeenten die besluiten om samen te gaan werken, uit de voeten kunnen inzake het houden van gezamenlij ke kerkdiensten, de doopbediening, viering van het avondmaal, enz. Kloosters zijn er te kust en te keur: de abdijen van Egmond en Oosterhout, Solesmes, de Achelse kluis, de Saint Pierre de Chartreu se, de Montfortanen van Nijmegen, de Clarissen van Eindhoven en Amiens en zo gaat een schier einde loze litanie voort. Het mooie is dat we persoonlijk met hen kennis kun nen maken. De kloosters staan alfa betisch per land gerangschikt, wat de overzichtelijkheid zeer ten goede komt. Haar moeder vond dat kennelijk te veel van het goede en verzocht mij schriftelijk toen ik weer Holland se boer was geworden haar doch ter tot meer wereldse gedachten te brengen. Om haar een plezier te doen, reisde ik spoorslags naar Jou arre, verklaarde mijn komst aan de abdis en onthulde tenslotte aan mijn eerwaarde vriendin in het klooster de reden van mijn bezoek. Het werd een mooi en diep gesprek, de zeer ontwikkelde fran^aise bleef achter om te bidden en in de tuin voor de kippen te zorgen en ik keerde met een rijke ervaring huis waarts, bijna op het punt zelf in het klooster te treden. Het is er niet van gekomen, hoewel ik sindsdien vele kloosters in Frankrijk en Neder land heb bezocht. Tot mijn vreugde. Voor wie een klooster iets te on aards is, wijs ik op andere mogelijk heden van geestelijke bezinning in een even rustieke sfeer. Kerk en Wereld te Driebergen geeft een reeks najaarscursussen. De onder werpen zijn: kerk tegen kernwa pens, marxisme en christen-zijn nu, meditatie, film, basisbeweging en relaties. Hoe vind ik mezelf erin, wordt daarbij gevraagd. Laatste thema vormen kerk en seksualiteit. Dan zijn er vier cursussen speciaal voor vrouwen. De onderwerpen zijn: vrouwenbeelden, kiezen voor de kerk?, kadertraining feministi sche theologie en tenslotte vrouw en basis. Wie meer wil weten over data, duur, thema’s en kosten kan een folder aanvragen bij het secretari aat van de afdeling Kerk- en samen- De roemruchte abdijen van Clu ny of de Mont-Saint-Michel ontbre ken in de gids, daar alleen „leven de” kloosters zijn opgenomen. De inleiding wordt gevormd door een korte geschiedenis van het monni kenwezen ongeveer vanaf de ver maarde kluizenaar Sint Antonius uit de derde eeuw. Het is niet meer dan een uiterst summier overzicht, want de bedoeling is de situatie van vandaag overzichtelijk aan te bie den. De bezoeker zal ontdekken dat de tijd ook in de eeuwenoude kloos ters niet is blijven stilstaan. Wel ademen ze evenzeer de geest van de eeuwigheid als van moeder aarde, maar de bezoeker hoort er niet meer uitsluitend het vloeiende Gre goriaans. De meest liturgische dien sten worden nu in het Nederlands of het Frans gehouden. Ook hebben habijten steeds meer plaats ge maakt voor meer moderne kleding. Bezinning en rust zijn echter geble ven en bovenal de traditionele kloosterlijke gastvrijheid. Een tege moetkoming in de kosten zal in de meeste gevallen welkom zijn. in kleine groepen bijeen te brengen. Men leert elkaar wat beter kennen en in een beperkte kring komen nu eenmaal meer mensen aan het woord dan in een grote synodevergadering. Even ter herinnering: de synodes van beide kerken komen zo af en toe gezamenlijk bijeen in het kader van het streven, onder de naam „Samen op weg”, naar eenheid tussen beide kerken. Hoe die eenheid gestalte zal moeten krijgen is nog een open vraag, en dat is maar goed ook, want in Deventer bleek wel dat daarover heel verschillend wordt gedacht. Niemand vergeet gemakkelijk zijn verleden, ook niet dat van zijn of haar kerk. En dan komen meteen vragen als: moeten de gerefor meerden terugkeren naar de hervormde kerk, of beginnen we samen helemaal opnieuw, aan de orde. Maar voordat men daarover kan gaan praten zullen eerst veel meer mensen dan tot dusver in beweging moeten komen om die eenheid, om in het kerkelijk jargon te blijven, te begeren. Geble ken is wel dat die begeerte nog geen gemeengoed is geworden. Reden om destijds de Raad van Deputaten voor Samen op Weg opdracht te geven nu eens na te gaan waarom nog zovelen in beide kerken het samen-op-weg-gaan geen zinvolle zaak ge gids. Toen ik omtrent een kwart eeuw geleden als boer in Frankrijk werkte, kwam ik in conctact met een familie wier intelligente en knappe oudste dochter op een goed moment intrad in de orde der Bene dictinessen. Zij kwam terecht in Jouarre, echt achter de tralies. Eveneens in ko-t bestek biedt de gids een register van belangrijke begrippen als abdij, kapittel, getij den en prior. Daarnaast wordt de lezer hier een beetje wegwijs in de bonte verscheidenheid van orden en congregaties van Benedictijnen, Clarissen, Cisterciënzers, Capucij- nen, Kartuizers, Trappisten tot en met de Zusters van de gekruisigde Jezus. Ook hier is de informatie slechts zeer oppervlakkig. Dat mag, omdat het tenslotte om de kloosters zelf gaat, en hun bewoners natuur lijk. We weten al dat oorlog een gevolg is van de zonde. ’En daarom is oor log alleen uit te bannen als alle volken in de wegen des HEREN wandelen. Maar wie de wapen macht wil afschaffen in een wereld waar de zonde nog oppermachtig is, die maakt Gods volk tot een weerlo ze prooi van de macht van de Satan. Juist om Gods volk te beschermen tegen de dictatuur van een totalitai re antigoddelijke macht, heeft de overheid de opdracht de wapen macht te hanteren. Want er is één ding dat erger is dan te sneuvelen op het slagveld: namelijk met li chaam en ziel een prooi van de duivel te worden (Matth. 10:28).’ Al lemaal goed en wel, ben ik geneigd te zeggen. Maar wie is de Satan? Hanteert hij hamer en sikkel, zoals de Shalom-redactie exclusief blijkt te denken? Natuurlijk, het marxis me is godloos, maar hoe goddeloos is een Amerikaanse manier van le ven die de Mammon tot hoogste westerse afgod heeft verheven, die de wereldrijkdommen verspilt en die rustig verder werkt aan de kloof tussen arm en rijk, tussen de rijke vrekken van het Westen en de arme Lazarussen van de Derde Wereld? Vader Abraham mag het zeggen. Satan is slimmer dan de vrienden van Shalom vermoeden. Hij bedient zich gemakkelijker van Gods woord dan zij; hij is niet zo dom openlijk te zwaaien met hamer en sikkel en zich zo duidelijk godloos te noemen. Satan kan zich bij wijze van spreken ook vermommem als een vriendelijk knipogende Uncle Intussen mogen we van vice-ad- miraal b. d. B. Veldkamp vernemen dat de Russische vloot zich binnen kort wat zeemanschap betreft kan meten met iedere andere marine; dat defensieminister mr. W. Schol ten het bewaren van vrede als zijn hoofdtaak ziet en dat kernwapens in ’s ministers visie niet ideaal zijn. ’Maar gegeven het feit dat ze er zijn, hoop ik er iets mee te kunnen berei ken voor de vrede, en daarmee voor het welzijn van de hele wereld en in het bijzonder voor het Nederlandse volk.’ Gelukkig gelooft mr. J. Luns, secretaris-generaal van de Navo, niet dat de Sovjet-Unie op dit mo ment de bedoeling heeft om West- Europa aan te vallen. Maar bedoe lingen kunnen snel veranderen, voegt hij er meteen aan toe. De vredeskrant bevat tenslotte nog de weergave van een gesprek tussen een aantal deskundigen die al dan niet op grond van de bijbel het tegen en het mogelijk voor van kernbewapening laten zien. De me ningen zijn zeer genuanceerd weer gegeven. Ze variëren van strikt af wijzend tot het aangeven van de mogelijkheid dat het de Heer in zijn ondoorgrondelijke wijsheid heeft behaagd het afschrikwekkende ka rakter van atoomwapenen in zijn raadsbesluiten op te nemen. Er zul len altijd wel mensen blijven die het beter willen weten dan God zelf. krant is. Op grond van de brief aan de Romeinen en andere bijbelver zen valt het de redactie niet moeilijk een goed verdedigingsapparaat aanvaardbaar te maken. Maar dat apparaat kan en mag nooit de plaats innemen van het godsver trouwen. De stichting Bijbel en vredes vraagstukken (Postbus 81, 3780 BB Voorthuizen) was zo vriendelijk ons een soort vredeskrant toe te sturen. De titel luidt Shalom ’79 en de krant wordt gepresenteerd als een bijbels vredesbericht. Het is een uitgave van bovengenoemde stichting, te vens besteladres. Shalom is het He breeuwse woord voor vrede, een situatie van algemeen welzijn die dus veel verder gaat dan de afwe zigheid van oorlog. Shalom wil ook zeggen dat mensen het goed hebben met elkaar, omdat het goed is tus sen hen en hun God. Daarover gaat het in deze krant, zoals de redactie zelf opmerkt. Het karakter van de krant wordt al meteen duidelijk door de uitspraak dat het neerleg gen van wapenen kan betekenen: mensen overgeven aan een systeem dat hen tot slaven maakt. Dat is geen shalom, meent de redactie van Shalom volkomen terecht. Het overheidszwaard weggooien kan betekenen dat een volk weerloos wordt gemaakt tegenover een macht die God doodverklaart en die het geloof in Hem wil uitroeien. De conclusie is derhalve dat oorlog soms gerechtvaardigd is. Immers, het land niet verdedigen kan bete kenen dat de geweldenaar vrij spel wordt gegeven. Hier wordt de de fensie verdedigd. En niet ten on rechte. Uit een en ander volgt dat de zonde de bron van alle oorlog is en dat alleen Jezus Christus de vrede kan brengen die de wereld niet ge ven kan. Zo althans meen ik de opvattingen van de Shalom-redac tie te moeten samenvatten. De macht die moet worden bestreden, desnoods met oorlog, zal wel de communistische Sovjet-Unie zijn en in het verlengde daarvan het War schaupact. De krant bevat tenmin ste een pagina over militaire krachtsverhoudingen, waarin in keurige tabellen de atoomraketten, de bommenwerpers, de mankracht, pantserdivisies van Navo en War schaupact overzichtelijk worden gerangschikt. Het Oosteuropees communisme is dus de vijand bij uitstek. Derhalve niet de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Misschien is deze .vijand’ wel zo vriendelijk vermomd als bescher mer van de hoogste vrijheden en waarheden van het bedreigde West- Europa, dat niemand meer in de gaten heeft dat wij niet alleen stra tegisch, maar ook economisch, cul tureel en ethisch al lang naar USA- normen leven. Ogenschijnlijk leven wij vrij en blij op Neerlands dierba re grond, maar intussen. ■K s Mr. IV. Scholten

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 20