O ACTIES IN HAVEN Berisping van Kalma was terecht VICE-PREMIER WIEGEL NA MINISTERRAAD: F Voorstellen voor nieuwe eigen bijdrage en dan dit noq p k bloedtransfusie-kwestie Na kritiek op „plasma-avonden Rode Kruis onderzoekt „AFLOPENDE ZAAK” Prima investering z/ B( Uitbreiding hulp kinderbescherming rii A 4 -SIM 2 2 SEPTEMBER 19 7 9 ZATERDAG 2 BINNEN- EN BUITENLAND Raad van beroep: Verslechterende economie Steenkoolbank Gezondheidszorg Tweehonderd kilo hasj B se I ting Dai mei Fra zor; Casino opgelicht Assistenten wethouders Benzinebonnen Rechten van de mens ROTTERDAM. Het door de Industriebond-FNV aan Shell voorgelegde ultimatum is vannacht om 24 uur afgelo pen. Verwacht werd gister avond, dat nu vanaf maandag het werk bij de Shell-vestigin gen in Pernis en Moerdijk zal worden neergelegd. De stakin gen in de Rotterdamse haven lijken intussen meer en meer een aflopende zaak te worden. VUT niet altijd goed V J 5 h P 4 £2 II M- ■"J— Staking Shell onafwendbaar 1 1 I t WEERRAPPORTEN (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft gisteren (evenals in eerste instantie het Amb tenarengerecht in Rotterdam) het be roep verworpen dat de ex-hoofdin- specteur van politie D. Kalma had ingesteld tegen een hem door Rotter dams burgemeester Van der Louw als disciplinaire straf opgelegde be risping. Kalma’s verzoek om schade vergoeding is niet ontvankelijk ver klaard. Vooruitzichten door het KNMI: De bond wil met de werkonderbreking bij Shell haar eis, een 35-urige werkweek in een vijf-ploegendienst, kracht bijzetten. Met die eis staat de Industriebond FNV lijnrecht tegenover de Shell-directie, die daar absoluut niet van wil horen. De kans is groot dat een staking bij Shell zich uitbreidt naar andere petroche mische bedrijven in het Rijnmond-gebied. Zes bedrijven hebben reeds een ultima tum van de bonden gekregen, of zullen deze snel ontvangen. Shell heeft de bon den donderdag een uiterste bod gedaan. Het belangrijkste element uit dat aanbod is vijf extra vrije dagen voor mensen die in vol-continudienst werkzaam zijn. Daar mee komen zij aan gemiddeld 26 vakantie dagen per jaar. Voor de leden van de Industriebond FNV bleek dit niet genoeg. Bij vergaderin gen werd vrijwel unaniem besloten tot stakingen bij de Shell-raffinaderij in Per- nis en Shell Chemie Moerdijk. De leden van de Industriebond CNV gingen giste ren wel akkoord met het laatste bod van de Shell-directie. Zij zijn evenwel met een te gering aantal om de produktie bij de raffinaderijen gaande te houden. Het stil- AMSTERDAM (ANP). De commissie- Rang van de Ziekenfondsraad heeft voor stellen gedaan voor het wijzigen of invoe ren van eigen bijdragen voor ziekenver- voer, fysiotherapie, kraamzorg, plastische chirurgie en voor verwijs- en herhalings- kaarten voor specialistische hulp. Deze eigen bijdragen zouden in 1980 ongeveer 170 miljoen gulden moeten opleveren. Dat is gistermiddag in Amsterdam mee gedeeld door de „Initiatiefgroep stop ei gen risico”, die deze gegevens put uit het nog niet gepubliceerde concept-advies over de eigen bijdragen waar de com missie overigens niet unaniem achter staat dat de Ziekenfondsraad volgende week donderdag behandelt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een voorstel van mi nister De Ruiter (Justitie) om de hulpver lening van de kinderbescherming, na de aanstaande verlaging van de meerderja- righeidsgrens van 21 naar 18 jaar, toch na het 18e jaar te laten doorgaan. Normaal geldt, dat hulp via de kinder bescherming stopt wanneer de betrokke ne meerderjarig wordt. Met het oog op de continuïteit in de hulpverlening zijn voor stellen opgesteld om de hulpverlening aan jongeren van 18 tot 21 jaar onder bepaal de voorwaarden door te laten gaan. Het gaat hierbij om hulpverlening die, toen de betrokkene nog minderjarig was, is begonnen op grond van een maatregel van de kinderbescherming. De voortzet ting van de hulp zal overigens alleen op vrijwillige basis geschieden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet-Van Agt heeft geconstateerd dat de Mil joenennota voor 1980 niet met ge juich is ontvangen. Dit deelde vice- premier Wiegel gisteren mee aan het slot van de wekelijkse bijeenkomst van de ministerraad. De vice-premier wees er echter op dat het kabinet erg lang bezig is ge weest de begroting rond te krijgen, een bewijs hoe zorgelijk de situatie was en is. „We hadden bij de losge barsten kritiek graag gehoord hoe het dan precies wel moet gebeuren. Dat hebben we te weinig gehoord”, aldus Wiegel. Over de voorstellen van oppositieleider Den Uyl die, volgens Wiegel, neerkomen op een verdergaande inkomensmatiging waardoor velen onder de nullijn uitko men, mag als bekend worden veronder steld „hoe warm die gedachten worden omarmd”. Het kabinet heeft geprobeerd er het beste van te maken, maar een realistisch alternatief heeft het niet kunnen ontdek ken. Het kabinet gaat met open gemoed de algemene politieke beschouwingen met de Tweede Kamer aan. Dat geldt zowel voor de oppositie als voor WD-fractieleider Rietkerk, die liever had gezien dat er nog verder wordt omgebogen. Als er gezegd wordt dat er verder omgebogen moet wor den willen we graag horen hoe de WD Aan het begin van de middag waren gisteren volgens de Vervoersbonden FNV in de stukgoedsector al ongeveer 1200 man aan het werk. Dat aantal nam vol gens de woordvoerder van de bonden met het uur toe. Ook hij gelooft dat de staking, die nu bijna vier weken duurt, al over enkele dagen volledig zal zijn beëindigd. „Kennelijk beginnen de mensen in te zien dat de staking verloren is”, zo zei hij. Vijf stakers, die woensdag bij de rellen in de Waalhaven ziin gearresteerd, zijn bestuurder van de FHV geen uitspraak doen. Waarschijnlijk zal begin volgende week het werk worden hervat. gisteravond vrijgelaten. Dit heeft de advo caat van de stakers meegedeeld. De vijf, onder wie stakingsleider Bertus van der Horst, zouden zich schuldig hebben ge maakt aan openlijke geweldpleging. De officier van justitie eiste verlenging van de voorlopige hechtenis van de vijf. De rechtercommissaris meende echter dat hier sprake was van een „incidenteel” voorval en stelde de stakers op vrije voeten. Het gezamenlijk actiecomité heeft gis teravond laten weten dat vanmorgen om negen uur toch een bijeenkomst op het Afrikaanderplein zal worden gehouden voor de havenstakers. De belangrijkste indicator voor de Ne derlandse concurrentiepositie de geld ontwaarding heeft zich in verhouding tot de omringende landen buitengewoon goed ontwikkeld. Kunst is nu, aldus Lub bers, die positie vast te houden. De stij ging van de inflatie mag in Nederland niet meer en zo mogelijk minder zijn dan in andere landen. D'66, CDA, WD en PvdA in de Tweede Kamer hebben zich er overigens schrifte lijk bij minister-president Van Agt over beklaagd, dat zij nog steeds niet in het bezit zijn van het merendeel van de begro tingen van de departementen. De pers heeft die begrotingen allang en heeft er aandacht aan kunnen besteden, de Ka merleden hebben tot nu toe alleen de begrotingen van Algemene Zaken, Bin nenlandse Zaken en Justitie. Voor de Algemene Bond van Ambtena ren (ABVA) zal matiging geen uitgangs punt zijn bij het arbeidsvoorwaardenbe leid van de FNV in 1980. Van een matiging ten behoeve van meer werkgelegenheid komt volgens de bond niets terecht. Voor de ABVA is nu handhaving van de koop kracht tot tenminste modaal, voor ambte naren, trendvolgers en trekkers van socia le uitkeringen, het uitgangspunt. Dit zei ABVA-voorzitter J. Dutman gisteren in Utrecht op de bondsraadsvergadering van de ambtenarenbond. Volgens Dut man betekent de handhaving van koop kracht tot tenminste modaal een aanvul lende looneis, die via de trend ook bij de trendvolgers en de sociale uitkeringstrek- kers terechtkomt. Veel van Kalma’s collega’s namen het hem erg kwalijk dat hij meedeed aan de demonstratie en dat hij zich er niet uit had teruggetrokken toen er werd gescholden. Dat de heftige reacties op zijn optreden ook niet allemaal even gefundeerd en zui ver van aard zijn geweest betekent naar de mening van de raad niet, dat Kalma zelf geen enkel verwijt kan worden ge maakt van de beroering die in het Rotter damse politiekorps nntstond. Over enkele jaren zal de economische situatie in Nederland zo zijn verslechterd, dat de overheid wel sterker zal moeten ingrijpen in het economische leven. Prof. dr. Th. A. Stevers, hoogleraar in de openbare financiën aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg, voorspelde dit gis termiddag in Utrecht waar hij een inlei ding hield op de algemene vergadering van de bedrijfsvereniging DETAM. Sinds kort is ons land een unieke bank rijker: de steenkoolbank. Gistermiddag vond in het Mijnmuseum Rolduc in Kerk- rade de presentatie plaats van de zogehe ten Stichting Steenkoolbank Nederland, die in het leven geroepen is om meer te weten te komen over de aard van verschil lende kolensoorten in verband met een rendabeler eindresultaat. De kostenstijging in de gezondheidszorg is de afgelopen jaren duidelijk teruggelo pen. In 1974 stegen de kosten nog met 18 procent, in 1978 was dat iets meer dan 10 procent. Vice-premier Wiegel deelde dit gisteren mee tijdens de wekelijkse persconferentie na afloop van het kabinetsberaad. Wiegel trad gisteren op als voorzitter van de raad omdat premier Van Agt in Polen vertoeft. In een aan een 46-jarige classificeerder toebehorende schuur te Dordrecht heeft de politie gisteren 200 kilogram hasj ge vonden met een groothandelswaarde van 250.000 gulden. De hasj was verpakt in blikken die op hun beurt in kartonnen dozen zaten. De voorraad was verstopt onder pakken stro en hooi. De politie zocht bij haar onderzoek in de schuur in het geheel niet naar hasj, maar naar pe trochemische produkten die afkomstig zouden kunnen zijn van diefstallen in Rot terdam en in Dordrecht. Die werden niet aangetroffen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genéve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Beiroet Istanboel Tunis zzo nw WZW windst. wzw w nnw zw w zw De directeur van het Centraal Labora torium van de Bloedtransfusiedienst in Amsterdam ontkende in een reactie op de uitlatingen van Smit Sibinga dat er door de dienst handel in bloed wordt bedreven. Er is volgens hem alleen sprake van leve ring van uit het donorbloed gewonnen stollingspreparaat aan West-Duitsland op niet commerciële basis; ook achtte hij op de plasma-avonden voldoende medische controle aanwezig. In de Tweede Kamer zijn vragen over deze zaak gesteld aan staatssecretaris Ve- der-Smit van Volksgezondheid. De door het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis ingestelde commis sie staat onder voorzitterschap van de eerste ondervoorzitter van de organisatie, ex-premier De Jong. Voorts hebben vijf deskundigen van buiten het Rode Kruis zitting in de commissie. Hen is gevraagd op korte termijn rapport uit te brengen. F sec gis asf I I I I I I I 28 25 17 18 16 16 17 15 16 19 16 22 16 15 De pres verd om plun rbou\ 49-ja tijde „een land Bok. nel ruil zijn V< alle prer Dac lopi| rept D( van prer Frai Frai vooi „bin rug^ Pc VOOI kaai drin land gew aldu D( ople 1957 1 ku vo ph is ne 1 vo pn be St ne br ke do in ve vo va sp 1 stu on tig vir be in de C CU 16 16 16 15 16 14 15 15 15 16 0 0 0 0.5 0 2 0 0 0 0 4 0 0 0 o o o 1 9 17 1 0 0 24 3 0 0 0 4 17 28 1 0 21 0 0.2 0 1 17 0 0 0 0 o nw w w nnw ozo zzw verand windst. wzw n ozo nw nw n nw wnw wnw wzw zzw nw zo ono zzw nnw n n zzw nno windst 21 31 25 15 19 15 17 24 26 14 23 14 E wat lijk Abi op var de Zui Pre F ver pre not Hij voc om zeg mo de F dat reg Afi vei Verdacht van oplichting van het casino in Valkenburg zijn gisteren twee crou piers, een Nederlander van 24 jaar oud en een Belf van 40 jaar, plus een 72-jarige speler uit Parijs aan de officier van justi tie, mr. J. Weggemans in Maastricht voor geleid. Zes weken lang speelden zij een vals spelletje, waarbij de Parijzenaar steeds won. Zijn handlangers deelden in de winst. Hoe groot het bedrag is dat met deze, door de eigen veiligheidsdienst van het casino, ontdekte malversaties is ge moeid, is niet komen vast te staan. Het drietal heeft daarover geen mededelingen gedaan. Zij beweren slechts een enkele keer te hebben geknoeid. De persoonlijke assistenten van de Am sterdamse wethouders die in dienst ko men van de gemeente, mogen niet de indruk wekken namens de gemeente op te treden. Zij mogen dan ook geen briefpa pier van de gemeente gebruiken. Dit staat in het voorstel over de assisten ten, dat B. en W. van de hoofdstad hebben ingediend bij de commissie voor de be stuursinformatie. De assistenten krijgen een arbeidscontract voor onbepaalde tijd en worden ontslagen aan het eind van de raadsperiode. De ANWB heeft met grote teleurstelling kennis genomen van het besluit van de Italiaanse regering de benzinebonnen voor toeristen op te heffen. Vanaf 15 sep tember mogen geen benzinebonnen meer worden verkocht en die nog in omloop zijn verliezen 1 januari aanstaande hun geldigheid. De ANWB heeft dan ook de Italiaanse automobielclub (ACI) met klem verzocht bij de Italiaanse regering aan te dringen op herziening van dit besluit, zo staat in een persbericht van de ANWB. leggen van de produktie bij de Shell- bedrijven is een proces dat zeker drie tot vier dagen in beslag zal nemen. Directeur drs. E. Meinsma van Shell Nederland Per- nis: „Bij Pernis gaat het om 50 tot 60 afzonderlijke fabrieken, die bijna alle maal weer met elkaar verbindingen heb ben. Uit oogpunt van veiligheid en behoud van de installaties moeten die langzaam worden gestopt”. Als de Shell-vestigingen in Pernis en Moerdijk dicht gaan, kan dat directe ge volgen krijgen voor de olievoorziening. Shell levert in ons land ongeveer 25 pro cent van olieprodukten als benzine, diesel en huisbrandolie. Directeur Meinsma schat dat al binnen enkele dagen schaars te zou kunnen optreden. Een en ander is mede afhankelijk van de vraag in hoever re concurrerende bedrijven het eventueel door Shell opengelaten gat van 25 procent kunnen vullen. Bij het ministerie van Eco nomische Zaken volgt men de gang van zaken bij het bedrijf dan ook nauwlet tend. Angst voor tekorten is daar nog niet. Men vertrouwt er in eerste instantie op dat Shell als concern andere wegen zal vinden om de Nederlandse markt te blij ven bevoorraden. Zou evenwel schaarste optreden, dan heeft het ministerie een scenario voor wat er dan moet gebeuren, klaar liggen. Intussen lijkt de Rotterdamse havensta king zijn einde te naderen. Volgens de Federatieve Haven Vakbeweging (FHV) is de staking in de Rotterdamse haven een „aflopende zaak”. Dit zei een woordvoer der van de FHV gistermiddag in Rotter dam. „Zoals de papieren nu liggen is het uit met de slag”, aldus de FHV-bestuur- der. „Dit was niet nodig geweest, als de werkgevers meer begrip voor onze eisen hadden gehad”. Over de dag waarop het werk weer hervat zal worden wilde de Bij de behandeling van zijn zaak voerde Kalma aan, dat hij een grondrecht vrijheid van meningsuiting had uitge oefend. Maar de Centrale Raad heeft overwogen, dat het Europees Verdrag tot Bescherming van de Rechten van de Mens, waarop Kalma zich onder meer heeft beroepen, de mogelijkheid biedt om het recht op vrijheid van meningsuiting te beperken ter bescherming van de openba re orde. Daar behoort volgens de raad ook het in stand houden van een goede functionering van het politie-apparaat bij. DEN HAAG (ANP). Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft een commissie benoemd die een onderzoek zal instellen naar mogelijke wantoestanden bij het „bloedtransfusiegebeuren” in Nederland. Het bestuur besloot dit naar aanleiding van uitlatingen van dr. C. Smit Sibinga, medisch directeur van de Rode Kruis Bloedbank Groningen-Drenthe. Volgens Smit Sibinga zijn missstanden ontstaan bij het innen, verwerken en ver strekken van bloed als gevolg van een verouderde wetgeving. Ook verwijt hij het Rode Kruis dat het op commerciële basis bloed aan het buitenland verkoopt. Hij stelde, dat op de zogenoemde „plasma- avonden” van Rode Kruis-afdelingen on voldoende medische controle op de do nors aanwezig is. Eerst vrij zonnig, later ook een periode met regen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 6; Min. temp.: omstreeks 10 graden; Max. temp.: omstreeks 15 graden; Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Weer in binnen- en buitenland Kalma kreeg de berisping, nadat hij op 27 oktober 1977, de dag waarop in West- Duitsland drie leden van de Rote Armee Fraktion werden begraven, had deelgeno men aan een demonstratie die was gericht tegen aantasting van de rechtsstaat in de Bondsrepubliek als gevolg van de bestrij ding van het terrorisme. Een maand eer der had een RAF-lid in Utrecht een poli tieman doodgeschoten. Tijdens de beto ging werd ook op de politie gescholden. onbew. onbew. onbew. onbew. I bew. regenbui onbew. h bew. onbew. I. bew regenbui onbew. zw. bew. zw. bew 1. bew zw. bew zw. bew geh. bew. onbew regen zw bew onbew. onbew regen regenbui h. bew. h bew. I bew. h. bew. regen zw. bew. onbew. 1 bew. regen onbew. I bew. regen regen zw. bew. h bew. 1. bew. weerlicht De poging van de regering om tot een systematisch beleid te komen met betrek king tot de rechten van de mens heeft nog slechts op zeer vage wijze gestalte gekre gen. Dit zegt de Nederlandse afdeling van Amnesty International in een reactie op de regeringsnota „De rechten van de mens in het buitenlands beleid” die enige maanden geleden werd gepresenteerd. Wel is Amnesty er verheugd over dat de regering met de nota een poging tot zo’n beleid heeft gedaan. Kalma had volgens de raad moeten be seffen dat de RAF-kwestie, met name bij de politie, erg gevoelig lag en dat zijn meelopen in de betoging gemakkelijk tot misverstanden en conflicten zou kunnen leiden. De hoofdinspecteur meende, dat iedereen wel weet dat hij pacifist is en dat hij dus geen steun wilde betuigen aan terroristische praktijken. Maar dergelijke nuanceringen komen volgens de raad bij een betoging nauwelijks tot uiting, zodat Kalma medeverantwoordelijkheid kon worden toegerekend voor datgene wat van de betoging als geheel uitging. Het was te voorzien, aldus de raad, dat de indruk zou worden gewekt alsof hij sym- paphie voor de RAF wilde demonstreren en alsof hij het door de RAF gebruikte geweld niet onvoorwaardelijk verwierp. Aantasting daarvan kan daarom als plichtsverzuim (art. 104 Ambtenarenreg lement) worden aangemerkt en discipli nair worden bestraft. zich dat voorstelt en kunnen we er wel licht op inspelen, zo zei Wiegel. Wiegel is overigens van oordeel dat de PvdA-fractie in de Tweede Kamer er naast zit als zij stelt dat het arbeidsplaat senplan voor 1980 in de Miljoenennota te optimistisch is voorgesteld. Wiegel zei dat het plan binnenkort naar de Tweede Ka mer gaat en dat het in 1980 zo’n 25 a 30.000 arbeidsplaatsen moet opleveren. Buiten de particuliere sector wordt het aantal te creëeren banen globaal geschat op 10 a 15.000. D'66-fractievoorzitter Terlouw vindt overigens dat het kabinet geen leiding kan geven. Puur op grond van de cijfertjes zou een coalitie van PvdA, D’66 en CDA nu een begroting hebben opgesteld, die ver wantschap vertoonde met de huidige. Maar als zo'n coalitie er was geweest, was het zover nooit gekomen. Fractievoorzit ter Terlouw van D’66 in de Tweede Kamer zei dat gisteravond op een bijeenkomst van zijn partij in Zwolle. Het kabinet blijkt niet in staat echt leiding te geven, het komt niet met initia tieven om de problemen op een gedurfde manier te lijf te gaan. Waar financiële middelen ontbreken kan initiatief een hoop goed maken, aldus Terlouw. Een van de belangrijkste doelstellingen van Bestek’81 het verbeteren van de Nederlandse concurrentiepositie is met redelijk succes bekroond, zo meent CDA- fractievoorzitter Lubbers, blijkens een vergadering van het algemeen bestuur van het CDA vandaag in Utrecht. De invoering van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden is voor de Neder landse Federatie voor Bejaardenbeleid NFB geen reden om een gat in de lucht te springen. In het rapport „Voorbereiding op de derde levensfase” signaleeert de NFB nog tal van haken en ogen aan de VUT-regeling. Het gevaar bestaat volgens de federatie zelfs dat we ons met de vervroegde uittre ding een nieuw maatschappelijk pro bleem op de hals hebben gehaald. Zo moet naar de mening van de NFB kosten wat het kost worden voorkomen dat mensen die via de VUT-regeling eerder uit het arbeidsproces stappen worden gezien als „uitgerangeerd”, mensen voor wie we niets meer te doen hebben en van wie niets meer wordt verwacht. het \xzeer] 28 25 27 ZONDAG 23 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07.27 uur, onder 19.38 uur Maan op 09.20 uur, onder 20.41 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 01.44 uur en 13.54 uur Hoogwater 05 44 uur en 18.01 uur MAANDAG 24 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 07 28 uur, onder 19.36 uur Maan op 10.25 uur, onder 21.07 uur W'aterstanden IJmuiden Laagwater 02.14 uur en 14.23 uur Hoogwater 06.14 uur en 18.31 uur met gejuich ontvangen” „Miljoenennota is niet voor maandag, opgesteld 3 cj d Si Ec Dr. Je He Zijlstra. president-directeur van de Nederlandse Bank in Amsterdam met twee baren Nederlands goud. De prijs steeg deze week naar ongekende hoogte vooral door de grote vraag van Arabische zijde. De Arabieren zitten door de stijging van de olieprijzen met een overschot van plusminus 40 miljard dollar en dollars devalueren snel dezer dagen. Daarom lijkt goud een uitstekende investering 8 7

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2