de KNAU Mexicaans vuur sloeg over naar i ?JG ATLETEN OP GROTE HOOGTE VOOREER Bewegwijzering naar Haarlem en Feyenoord 1’1 n r Tl VI W f I lil Ka I i door Dick Loman WÏBJI re Bijna ondoenlijk Stage fj»-’ k Ik r Kalenderactie f 1/ raft Ir - 2 n, n in sza- mg i i i De les is een heel simpele, de les van Mexico, van de Universiade 79: geef het atletiektalent de kans om zich bijvoorbeeld via hoogte stages lekker voor te bereiden, laat ze dan in dat verre Mexico ook nog eens een aantal weken onder ideale omstandigheden trainen zonder daarbij door de dagelijkse beslommeringen gestoord te worden, en het optelsommetje kan worden gemaakt. Het resultaat: een positieve uitkomst. Met andere woorden: geef het Nederlands talent dezelfde werkomstandigheden als de buitenlandse concurren tie al jaren kent en ook de Nederlandse atleten verschijnen in de wereldranglijst. L 1 wt ij ft#’ J I m V .r Universiade baken naar atletieksucces tr Koen Gijsbers •tr Marcel Klarenbeek last ir rf- Hugo Pont Voor dat trainingstechnisch goed v_i STOPPER m 4 racht over van rt- Harry Schutting tijdens de finale op de 400 meter horden op de Universiade in Mexico Stad. nies )St- >5 air- icht. ten waar zijn grenzen liggen, zeg ik altijd maar. Dus die zondag waren we, bijtijds, met de kinderen in de auto en met vrienden in een andere auto naar Bloemendaal gere den, waar we aan het strand van een duinkom enige uren aangenaam toefden. Is dat dan leuk, zult u vragen, gewend als u bent de zondagen langs de velden door te brengen? Ja hoor, dat is best leuk, voor een keer tje. Wel veel vermoeiender, maar daar staat tegenover dat de spelvreugde van de kinderen beduidend groter is dan van de spelers op het veld, en dat slaat op de toeschouwers over. Het is natuurlijk niet te hopen dat alle vaderende voetballief hebbers zulke ketterse gedachten gaan koesteren, want dan komt er geen hond meer naar het voetbal, maar als je al een wedstrijd in het weekeinde hebt gezien, heb je, vind ik, aan je plicht als voetbal supporter voldaan. Om een uur of twee stapten we weer op. Nu moet ik, voor de juiste tekening van mijn gemoedsgesteldheid erbij vertellen, dat een van de kinderen van het andere gezin met mij meereed en dat mijn vrouw meereed in de auto van onze vrienden. Onze route naar Spaamdam voerde toe vallig langs het Haarlem-stadion, en hoe dichter ik dat naderde, hoe meer voetvolk zich naar het stadion repte, düs ik hoefde heus Gerard Croiset niet op te bellen om erachter te komen dat Haarlem thuis speelde. Maar tegen wie? Al rijdend speurde ik de huizen af, in de hoop een raambiljet te ontdekken waarop de wedstrijd stond aangekondigd. maar zelfs bij een sigaren- Dit bekijken we individueel. De een heeft veel baat bij een training op grote hoogte, een ander voelt er misschien meer voor zich enkele weken op Ameland in alle rust voor te bereiden. We gaan aan de slag en hebben alle hoop dat het lukt”. Uitspraken, waarmee het duo de uitkomst van het rekensommetje talent plus geld is succes onder streept. Geld, dat ook nodig is om de atletiektop straks na terugkeer van de warme Canarische Eilanden te kunnen laten trainen in indoorac- commodaties. De afgelopen strenge winter heeft namelijk geleerd dat je met die „warmtestages” weinig op schiet als de atleet, terug in Neder land, in bergen sneeuw weer zijn trainingskilometers moet maken. Dat klinkt allemaal erg ambi- Inmiddels is al duidelijk dat de KNAU dat Mexicaanse vreugdevuur- tje zo lang mogelijk brandende wil houden en liefst nog wil opstoken. Zo was tot ieders verrassing vorige week zaterdag de KNAU flink verte genwoordigd op Schiphol, waar de Mexico-gangers een succesvol ver lopen reis afsloten. Niet alleen waren Alles wijst erop dat men binnen de KNAU driftig bezig is die verrassend goede resultaten in Mexico, die het aantal potentiële Moskou-kandida- ten ineens op zes (zeg maar zeven, want met de estafetteploeg reist straks ook een reserve mee) bracht, aan te grijpen om er populair gezegd de beuk in te gooien. Atleten moeten op een gegeven mo ment de beslissing durven nemen over te stappen van de clubtfainer naar een specialist. Ik heb het geluk die in de persoon van Wilfried Geer- oms te kunnen vinden”. onderlegd kader moet de Neder landse atleet inderdaad nog te dik wijls uitwijken naar het buitenland. „De Belg Geeroms dus, en ook hoogspringtrainer Tancis is zo’n voorbeeld”. Daar moet nog veel veranderen”, vindt Hugo Pont. Een flink stuk problematiek, dat wel degelijk de KNAU raakt, maar bovenal de gehele nationale sport wereld, of beter nog de hele maat schappijvisie. Hiervoor kan ook het duo Boverman-Derks geen directe oplossing aandragen. „Als KNAU gaan we er nu echt alles aan doen om onze jonge topsporters gelijke faciliteiten te geven als de concur rentie. We leggen er ons niet bij neer om telkens als een zwakke atletiek - natie te worden afgeschilderd”. Kijk ook naar junior Marcel Kla renbeek, die er nooit een geheim van heeft gemaakt voor een aantal jaren de sportbeoefening de voor keur te geven. Hugo Pont tenslotte: „Het enige verschil met een land als West- Duitsland bijvoorbeeld is, dat daar een groter potentieel is en er dus meer doorstroomt. Als wij de facili teiten hebben, zal iedereen wel de gelijk met ons rekening moeten houden”. Zeker in de trainingsintensieve atletieksport is studeren en sporten haast ondoenlijk. Kijk naar Jos Hermens, Ruud Wielart, Gerard Terbroke, die allen hun werk of studie ondergeschikt maken aan de topsport. Kijk naar Harry Schul- ting, die zijn doorstoten naar de wereldtop dit jaar moest bekopen met het verlies van een studiejaar. „Kort voor de Olympische Spelen willen we de voor Moskou geslaag den dan nog een stage aanbieden. voor hen gaan we hard aan het werk om aan financiën te komen”, klinkt het ambitieus. tieus, temeer omdat het geld er nog niet voor is. Zoals dat geld er enkele maanden geleden ook niet was voor bijvoorbeeld Hugo Pont, de jonge Almeloër, die niet op de kandida tenlijst van het NOC stond en dus met andere atleten naast de hoog testage in de Pyreneeën leek te grij pen. Een sponsor bracht echter redding. „En dat missen van die hoogtesta ge zou inderdaad een ramp zijn geweest”, vindt Pont, die in Mexico geheel onverwacht de hordenlimiet pakte. „Kijk nog maar eens terug naar Mexico ’68, naar de Olympi sche Spelen daar, waar de Fransen zoveel medailles pakten. En ook die gasten zaten daarvoor in de Pyre neeën”. „In Mexico zelf hebben we erg veel en kwalitatief ook erg goed kunnen trainen. Je voelt dat je beter gaat draaien en daardoor word je zelfverzekerder. De estafetteploeg barstte dan ook van zelfvertrou wen”, aldus Pont. Psychologisch winstpunt, want in het recente verleden ontbrak dat nogal eens bij de Nederlandse atle ten, die opkeken tegen die gevestig de buitenlandse namen. Hoe snel topprestaties als die van hordenloper Harry Schutting, maar ook van collega-concurrent Hugo Pont en de 400-meterlopers Marcel Klarenbeek en Koen Gijsbers de be langstelling vanuit de breedte stimu leren, ervaart de KNAU nu al. Diverse clubs worden al geconfronteerd met aanwas van nieuwe leden, vooral kleine jochies, die maar één ding willen: hordenlopen. Op zich al winst, maar voor de KNAU kan die krachtsexplosie van een kwartet, dat gemiddeld pas ruim 23 jaar jong is, meer positieve gevol gen hebben als lering wordt getrok ken uit het recente Mexicaanse avontuur winkel en een café zag ik niets hangen. Wel bordjes langs de weg die naar het Haarlem Stadion verwijzen, maar wat je daar kunt zien, moet je maar raden! Ik vond het, zo kort voor de aftrap om half drie, een behoorlijke drukte op straat (later besefte ik dat je bij Haarlem rustig vijf minuten voor het begin kunt binnenstappen, zelfs als je eerst nog een kaartje moet kopen; wat dat betreft heeft Haarlem dezelfde aantrekkelijkheid als een bioscoop op dinsdagmiddag), Haar lem moest bij een dergelijke toeloop toch wel minstens tegen Feyenoord spelen, dacht ik, ha, daar had je het stadion al, en worstelend met de voetballiefhebber in me, die de grootst mogelijke moeite deed een uitweg te vinden uit de huisvader in me, reed ik het Haarlem Stadion voorbij, richting Spaamdam. Bij het huis van onze vrienden aange komen (de aftrap moest inmiddels zijn geschied), sprak ik de zin uit die ik onder weg al had geformuleerd, om iedereen in te peperen dat ik mijn vaderplichten had laten prevaleren boven mijn zucht naar voetjebal. „Als iemand mij vijf jaar gele den had voorspeld dat ik nog eens op een zondag, vijf minuten voor de aftrap, een stadion van een ere-divisieclub voorbij zou rijden, zou ik hem in dolle drift zijn Vooral de successen In Mexico te danken waren aan heel jonge atleten Klarenbeek is met zijn 19 jaar zelfs nog junior en Hugo Pont, die ook individueel de limiet haalde, pas 20 heeft men bij de KNAU duidelijk begrepen dat op ver schillende nummers internationale aansluiting mogelijk is. Maar hoe dit te bereiken? Wat is nu precies die les van Mexico. Hier het oordeel van een drietal KNAU’ers: trainingscoördina- tor Bob Boverman, de voorzitter van de sectie wedstrijdsport John Derks en uiteraard van een atleet zelf, Hugo Pont, die met zijn tijd van 49,40 seconden plotseling doorstootte tot de beste twaalf hordenlopers ter wereld. l Ja, zo eenvoudig ligt dat. Talent Jdat zich wil inzetten, plus de goede ^omstandigheden, garanderen suc- Jces. Geen echt nieuwe ontdekking natuurlijk, maar de Universiade ’79, de wereldstudentenspelen dus, heeft die eigenlijk al oude en al lang door andere landen in praktijk ge brachte wetenschap nog eens geac centueerd. De ellende in ons land is echter r- dat zo’n rekensommetje niet zo een voudig is op te lossen. Vrijwel altijd is er een factor die roet in het eten gooit, namelijk het ontbreken van de financiën. Het was gewoon geluk dat de Universiade in het ideaal gelegen Mexico werd gehouden en er van overheidswege gelden be schikbaar waren voor een Neder landse afvaardiging. Als de KNAU het zelf had moeten bekostigen, of het Nederlands Olympisch Comité, zou die piek, waarvoor het kwartet Schulting-Pont-Klarenbeek-Gijs- bers vorige week zorgde, niet zo hoog hebben gereikt. Met talent en daarnaast een schuif geld „koop” je in de huidige topsport successen. Zo eenvoudig en tegelijk gecompliceerd ligt het, want waar haal je in een land waar de topsport bepaald niet gestimu leerd wordt dat geld vandaan? Op dezelfde middag waarop de KNAU van een nieuwe sponsor an derhalve ton rijker werd om de lan- ge-afstandatletiek voor de dames te stimuleren, beantwoordde het duo Boverman-Derks deze vraag: „We gaan er nu alles aan doen om de potentiële Olympische kandidaten en degenen die het NOC nog een kans wil geven zo optimaal moge lijk te steunen. We denken aan een .trainingsstage rond de kerst op de -Canarische Eilanden of ergens in Portugal en rond Pasen volgend jaar in het Italiaanse Formia. Daar naast willen we ook de atleten die niet in aanmerking komen voor NOC-steun, maar die volgens ons nog kansen hebben om Moskou te halen, toevoegen aan die groep. En bril van zijn neus hebben geslagen!” zei ik. Was er voetbal, vroeg mijn vrouw in al haar onschuld, waarom ben je daar dan niet even naar toe gegaan? „Hoe bedoel je, éven?”, zei ik geschrok ken (ik had de gouden kans om twee wedstrijden in één weekeinde - rara, hoe kan dat, twee stoelen in één kamer? - voorbij laten gaan, o, had ze maar bij mij in de auto gezeten, dan had ze het stuur kunnen ovememen), „en de kinderen dan zeker twee maal drie kwartier en een En daar komt nog bij de maat schappelijke situatie. Het liefst zou ik een jaar gewacht hebben alvo rens in Groningen te beginnen met de studie lichamelijke opvoeding, maar dat geeft problemen. Ik troost me maar met de gedachte dat Syl via Barlag haar studie ook kan combineren met haar sport, maar ideaal is het natuurlijk niet, te meer daar je, ook al studeer je lichamelij ke opvoeding, niet op aangepaste studie-uren behoeft te rekenen. kwartier rust met de radio aan in de auto laten wachten zeker?” Maar zou je anders dan ook naar zo’n wedstrijd zijn toegegaan, vroeg Bert. „Welke wedstrijd?” vroeg ik, „ja, tegen wie speelde Haarlem eigenlijk, dat werd geheim gehouden onderweg?” Tegen NAC, zei hij. NAC! Wat een opluchting! Niks gemist dus. Nee, inder daad, daar zou ik uit vrije wil nooit naar toe zijn gegaan en ik zei: „Nou, toch een vierpuntenwedstrijd, spannend van haver tot gort en vermoe delijk net zo droog. Dat laatste had ik natuurlijk niet moe ten zeggen, ik had als Held van het Vader schap nog weken kunnen teren op mijn roem als voetbalvemeiner ten bate van vrouw en kinderen, maar ja, je wilt het spel toch een beetje fair spelen, dus ik heb de opoffering maar niet groter voorge steld dan ze was. Hoe kom ik nu op dit verhaal, o ja, al die bordjes die in Haarlem naar „Haar lem" verwijzen, terwijl je in heel Rotter dam geen enkel richtingbord naar het Feyenoord-stadion zult tegenkomen, waardoor ik om de een of andere onna speurlijke reden altijd verkeerd rijd. Nooit toevallig goed, hoewel je, als je twee kanten uit kunt, toch 50 percent kans op de goede richting hebt, maar altijd fout. Op de Pleinweg zat ik nog goed, maar uiteindelijk kwam in in Lombardijen uit, zonder het stadion ook maar in de verste verte gezien te hebben. En als ik mis rijd, altijd en eeuwig weer, dan moeten tien- „Daarin heeft Hugo gelijk, daar om ook gaan we actie voeren. Ze moeten het gevoel hebben dat we achter ze staan. Vandaar ook onze aanwezigheid op Schiphol en van daar ook de activiteiten waarmee we nu beginnen. Zo willen we een grote Olympische-kalenderactie be ginnen, waarvan de opbrengst naar de selectie gaat. We willen ook gaan praten met de schoenensponsors van de atleten om te vragen of ze in de komende wintermaanden wat kunnen doen op het gebied van sta ges. We zoeken ook naar mogelijk heden om kosten te drukken, zoals bij de komende kerststage. We rei zen dan samen met de Belgen naar het zuiden, waar we overigens wel apart gaan trainen”, aldus het kop pel Boverman-Derks. De KNAU lijkt wakker geschud. „Dat is natuurlijk niet helemaal eer lijk. Er werd al langer in deze rich ting gewerkt, maar Mexico is wel een stimulans om harder dan ooit aan de slag te gaan”, meent het duo. „Ik geloof zeker dat we nu op de goede weg zijn”, is de ervaring van Hugo Pont, die echter het resultaat van het rekensommetje wat af- zwakt. „Geld is erg belangrijk, maar je moet in Nederland ook toe naar meer gespecialiseerd kader. er bloemen en toespraken, maar zelfs was er voor de familie een aparte ontvangstruimte afgehuurd. Misschien niet zo erg opzienbarend allemaal, maar dat is het wél in de Nederlandse atletiekwereld, waarin nogal eens geklaagd wordt over het ontbreken van interesse van bo.- Als je met de auto door Haarlem rijdt (of met de fiets, maar dat weet ik niet zeker, want dat heb ik nog nooit gedaan) dan zie je overal bordjes aan lantaarnpa len die aangeven welke straat je moet inslaan om op den duur bij het stadion van de voetbalclub Haarlem te komen. Niet dat die bordjes er ooit toe bijdragen dat het stadionnetje uitverkocht is, maar het is wel een prettige service, die althans het GAAN naar een thuiswedstrijd van Haarlem tot een ongecompliceerde tijds passering maakt. Ik moet overigens toe geven dat ik zelf, ondanks deze perfecte bewegwijzering, ook wel eens faal in het naar Haarlem gaan, zoals afgelopen zon dag nog. Ik was zaterdagavond al naar AZ’67- Ajax geweest en nu zeiden al mijn tantes vroeger weliswaar dat je op één been niet kon lopen, zodat ik meteen twee koekjes mocht nemen, maar het gaat me als huis vader soms te ver om eerst zaterdag naar voetbal te gaan en dan zondag, omstreeks kwart voor een, met de uitroep: „Op één been kun je niet lopen!" nog naar een tweede voetbalwedstrijd in dat week einde te vertrekken. Een mens moet we- tallen anderen toch ook verkeerd rijden, denk ik met toch nog enig zelfbewustzijn. In dit geval zal ik „intuïtief” wel een keertje de langste rij auto’s achterna ge reden zijn bij een splitsing, veronderstel lend dat die wel naar het stadion zouden rijden, terwijl ze in werkelijkheid lekker naar huis gingen om televisie te kijken, en inderdaad moet ik toegeven deze keer niet een auto uit de file te hebben opge pikt met zo’n miniatuur-Feyenoord-voet- balkostuumpje aan de achterruit, die ik doorgaans als gangmaker gebruik voor de goede richting. Is het nu werkelijk te veel gevraagd van de Rotterdamse verkeerspolitie om op de dag dat er duizenden auto’s, ook van buiten Rotterdam, naar het Feyenoord Stadion zullen rijden, op de cruciale kruispunten een wegwijzer op te hangen? De energie die dat kost, wordt ruim schoots gecompenseerd door de energie die wordt bespaard doordat tientallen auto’s niet hoeven om te rijden. En wat Feyenoord betreft: dat is er nog lang niet. Everton gooit thuis, in het indu striestadje Everton, de ene hoge bal na de andere voor het doel, Van Engelen be moeit zich daar uit principe niet mee, en dus kunnen de Evertonians drie d vier keer scoren. Dat is voldoende, want Jan Peters is te doldriftig om te scoren en Petersson is te veel bezig met de scheids rechter en de door zijn medespelers niet aan hem toegespeelde ballen om meer dan één keer te kunnen doelpunten. Maar dat zijn allemaal problemen die in het niet zinken vergeleken met de bewegwijze ring in Rotterdam. W-5 iX De vonk is duidelijk aan het over slaan. Het (vreugde)vuurtje, dat vori ge week in Mexico City een viertal jonge Nederlandse atleten stookte, is overgeslagen naar Nederland, naar de KNAU, waar men inmiddels druk bezig is de les van Mexico te bestuderen om er profijt van te trekken. STAÖION

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 33