Nederlands- Westduitse vakbondsraa 1 Fiat-directeur doodgeschoten Burgerbewind voor bankroet Ghana Bonn: DDR schendt rechten FAA: probleem DC-9 is klein Rapport bepleit plutionium voor kweekreactoren Frans parlement krijgt rapport over kernmacht Quakers: grote nood Cambodja Ook verzet tegen Dacko achtergrond van de mens Nieuwe onthullingen bewust vertraagd bij Rhoodie-proces I „Rivierenverdrag Van Agt in Auschwitz Nederlands parlementslid in Bern: Beïnvloeding joodse opinie lil 3 BINNEN- EN BUITENLAND SEPTEMBER 19 7 9 2 2 2 *1 c I elicht Ibank szorg idszorg uggelo- met 18 dan 10 innen uders mens goed eid om Neder- nbeleid lucht te reiding eert de aan de lomie hasj ceerder it heeft lasj ge- rde van pakt in rtonnen zerstopt politie huur in laar pe- somstig i in Rot- ien niet ZATERDAG (Van onze redactie buitenland) BANGUI/PARIJS. De bevolking van de Centraalafrikaan se Republiek heeft gisteren uitbundig gereageerd op de afzet ting van keizer Bokassa de Eerste. Enkele uren nadat diens neef David Dacko zonder bloedvergieten de macht had overgeno men, kwamen in de hoofdstad per vliegtuig twee compagnieën Franse militairen aan om voor de handhaving van de orde te zorgen. afzetting Bokassa r.ji Feest in Bangui na (Van onze redactie buitenland) PRETORIA. Tijdens het proces tegen de voormalige Zuidafrikaanse secretaris-generaal van het ministerie van Voorlichting Eschel Rhoodie dat gisteren voor het Hooggerechtshof in Pretoria is begonnen, zijn nieuwe aspecten naar voren gekomen van het voorlichtingsschandaal. door de Franse admiraals Buis en Sangui- netti. Uit het defensiestuk valt af te leiden dat ?n vals steeds in de at met ast van is ge in. Het elingen enkele casino i crou- oud en 1-jarige n justi- it voor- :e bank niddag i Kerk- zogehe- erland, neer te erschil- let een [isteren ërentie Wiegel ie raad •rtoeft. iliaanse 'erzocht dringen staat in ■stelling van de bonnen 15 sep- ■n meer omloop de hun ssisten- hebben de be- krijgen tide tijd van de de Am- nst ko- niet de ite op te iriefpa- tot een betrek- jeft nog gekre- ing van ictie op van de ie enige lerd. r dat de tot zo'n Er was sprake van een Operatie David waarvoor Eschel Rhoodie verantwoorde lijk geweest zou zijn. De eerste getuige, Abram Fourie, die een functie bekleedde op het ministerie, onthulde het bestaan van deze operatie die ten doel zou hebben de Joodse opinie zowel in Israel als in Zuid-Afrika ten gunste van de regering in Pretoria te doen houden. Foyrie verklaarde fondsen te hebben verschaft voor honderd van dergelijke projecten van Rhoodie. Als Rhoodie geld nodig had dan verschafte men hem dat. Hij hoefde zich niet te verantwoorden voor het gebruik daarvan. „Alleen als het om een aanzienlijk bedrag ging, laten wij zeggen 100.000 rand (240.000 gulden), dan moest men dat regelen met het hoofd van de staatsveiligheidsdienst”. Rhoodie is de sleutelfiguur in het schan daal van het verstrekken van geheime regeringsfondsen om het beeld van Zuid- Afrika in het buitenland te verbeteren. Hij verklaarde bij de opening van het proces Begin juli wierp luchtmacht-luite- nant Jerry John Rawlings het militaire bewind van generaal Acheampong om ver. Samen met hem wilden jonge offi cieren, op het moment dat in het land verkiezingen werden gehouden voor een nieuwe burgerregering, met harde hand de enorme corruptie bestrijden. Rawlings nam harde maatregelen: hij executeerde acht hoge officieren, onder wie drie voormalige presiden ten. Hij bracht de prijzen van levens middelen, die in enkele jaren tijd met ruim 300 percent waren gestegen, te rug naar betaalbare niveaus en dreig de iedereen die zich nog lager aan smokkel en het vasthouden van voor raden schuldig maakte, met het vuur- peleton. De schrik kwam er behoorlijk in. Plotseling was er weer van alles te koop. De grenzen met de buurlanden Togo en Ivoorkust werden scherp be waakt en niemand waagde het meer om grote voorraden de grens over te brengen en te verhandelen tegen harde valuta. Enkele maanden geleden spin den grensbewakers finanbieel garen bij dit gesmokkel. Hun commandant sneuvelde dan ook voor het vuurpe loton. Dit veelal eigenmachtig optreden van soldaten wekte ergernis bij de be volking. Rawlings verbood daarop de ze strafexpedities, maar de soldaten zonnen op vergelding. „Als ze vermoe den dat iemand geheime voorraden heeft opgeslagen om hogere prijzen af te wachten, leggen ze een stapel dyna miet voor de deur en dan gaat de hele santekraam de lucht in”, schreef een in het land verblijvende Nederlander. Kort na de executies van een aantal officieren en de vroegere presidenten. heeft Rawlings de kerkelijke leiders bij zich geroepen. Zij bepleitten een stop zetten van het bloedvergieten. BANGKOK (UPI). Het is zeer ernstig gesteld met de voedselsituatie en de medi sche verzorging in Cambodja, hetgeen zeer waarschijnlijk nog erger zal worden als. er geen internationale hulp komt. Dit hebben leden van een hulporganisatie van Amerikaanse Quakers in Bangkok gezegd nadat zij van een bezoek aan Cambodja waren teruggekeerd. De groep riep de Verenigde Staten op 200.000 gulden te sturen naar het door de hongersnood getroffen land. Onderdelen van het overheidsapparaat van de rege ring van Heng Samrin worden blijkbaar geleid door Vietnamezen, aldus leden van de groep. Uit gesprekken met Cambod jaanse en Vietnamese functionarissen is hun gebleken dat het onwaarschijnlijk is dat de Vietnamezen binnenkort uit Cam bodja zullen vertrekken. Niettemin is de groep van mening dat de nood van het Cambodjaanse volk zo groot en dringend is dat dit zwaarder moet wegen dan poli tieke problemen. In het telefoontje werd melding ge maakt van een „proletarische terreurcam- pagne tegen Fiat”. De aanslag was de eerste terreuractie met dodelijke afloop sinds twee maanden in Italië. OLDENBURG-GRONINGEN (ANP). In Oldenburg in de Westduitse deelstaat Nedersaksen een Nederlands-Westduitse vakbondsraad bijeengekomen in een op richtingsvergadering. De ongeveer 60 le den van de raad zijn,afgevaardigden van de Federatie Nederlandse vakbeweging (FNV) in Noord-Nederland en van de Westduitse vakvereniging (DGB) in de streek tussen de Weser en de Ems. mische chterd, moeten tl. raar in holieke dit gis- n inlei- idering I. Hoe straks de nieuwe gekozen presi dent, dr. HLlla Limann, de touwtjes aan elkaar moet knopen, is voor iedereen een groot raadsel. Toch blijkt uit alles, dat de bevolking, tien miljoen, het mili taire bewind meer dan zat is. Vooral het corrupte bewind van generaal Acheampong - in juli gefusilleerd - heeft de eigen zakken gespekt ten kos te van de bevolking. waar de marktkoninginnen voor het gehele land het systeem in handen had den. Onverwachts verschenen grote bulldozers en binnen enkele uren was er geen markt meer. Een van de markt koninginnen zette daarna woedend een prijs van ongeveer vier miljoen gulden op het hoofd van Rawlings. De goederen die door de militairen op de markt in beslag werden geno men. werden tegen de vastgestelde prijzen verkocht. Met dit incident steeg het aanzien van Rawlings aanzienlijk bij de bevolking. Toch was hij bang voor criminelen onder de marktvrou wen. Hij voelde zich zelfs verplicht steeds op een andere plaats de nacht door te brengen. Het was voor hem daarom een uitkomst, de conferentie van niet-gebonden landen op Cuba bij te wonen, waar het land door zijn aan pak weer een zeker aanzien verwierf. De nieuwe president Limann krijgt het niet gemakkelijk. Rawlings en de zijnen vertrokken weer naar de kazer ne in Accra, maar niet nadat zij Li mann hadden duidelijk gemaakt dat zij hem van daaruit in de gaten zullen blijven houden. Hij heeft inmiddels aangekondigd het anti-corruptiebeleid van Rawlings te zullen voortzetten. De tijd zal leren, of alle maatregelen van Rawlings vruchten zullen afwerpen. Vast staat wel dat de koers van de Ghanese munt, de cedi, nog steeds te hoog is. De Bank of Ghana hanteert een koers van 1.75 cedi voor een dollar, maar op de zwarte markt kost het geen moeite 11 cedies voor een dollar te ontvangen. een aantal plannen ter uitbreiding en ver sterking van de Franse strijdkrachten in de afgelopen twee jaar tussen wal en schip zijn komen te vallen. Aan de andere kant zal een prachtige uitbreiding van de atoombewapening ertoe moeten voeren dat Frankrijk „kwalitatief op hetzelfde kernmachtniveau komt te verkeren als de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie". De in het plan voorgestelde verhoogde defensieuitgaven betekenen tegelijkertijd een bezuiniging op het personeelsbestand. Deze bezuinigingen zullen doorwerken in de salarissen en in de sociale voorzie ningen. Stoffelen heeft gisteren tijdens de Euro pese ministersconferentie voor het na tuurlijk leefmilieu in Bern gezegd, dat nu bij miljoenen Europeanen het geduld opraakt. Het internationale rivierenverdrag gaat verder dan het Rijnverdrag, waarbij al leen de Rijnstaten zijn betrokken. Het omvat alle internationale wateren in Eu ropa, alsmede alle hierin voorkomende verontreinigingen. ■deratie uittre- k pro- Lo moet len wat mensen uit het zien als vie we ■an wie niet schuldig te zijn aan fraude en diefstal, hetgeen hem ten laste is gelegd. Waarnemers menen dat het proces te gen Rhoodie een van de meest sensatione le in de geschiedenis van Zuid-Afrika zou kunnen worden. De verdedigers zijn blijk baar van plan het gehele informatieschan- daal nogmaals ter sprake te brengen. Zij willen doör getuigen als Vorster, dr. Mul der, de tegenwoordige minister-president Botha, de minister van Financiën, Owen Horwood, en andere belangrijke Zuidafri kaanse politici als getuigen te dagvaar den, bewijzen dat Rhoodie slechts een onbelangrijk figuur was en niets anders deed dan uitvoering geven aan de beslui ten van de politici. BONN (AP/Reuter). De Westduitse regering heeft gisteren Oost-Duitsland be schuldigd van schending van de mensen rechten zoals neergelegd door de Ver enigde Naties. In een 57 pagina's tellend rapport, dat aan de Bondsdag werd voorgelegd, zei minister van Binnenlandse Zaken Franke dat de schendingen de betrekkingen tus sen de twee Duitslanden hadden ge schaad. Hij voegde daaraan toe dat de regering van kanselier Schmidt zou doorgaan met werken aan het verbeteren van de betrek kingen met Oost-Duitsland en andere communistische landen, omdat ontspan ning „de mensenrechtensituatie in Euro pa ook ten goede zal komen”. De Oostduitse kranten hebben gisteren bericht dat de regering van het land heeft besloten dat de maximumtemperatuur in kantoren en openbare gebouwen wordt verlaagd tot twintig graden celcius en dat de straatverlichting op secundaire wegen wordt afgeschaft. Er wordt een nieuwe commissie ingesteld die de naleving van deze geboden gaat controleren. De Oostduitse politie gaat het toezicht op de maximumsnelheden verscherpen. Vooral bussen en vrachtwagens zullen nauwkeurig in de gaten worden gehou den. Dit alles moet er toe leiden dat het Oostduitse energieverbruik deze winter wordt beperkt. Stoffelen kreeg onverwachte steun van de conferentievoorzitter, de Zwitserse president Hürlimann. Deze zei blij te zijn (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Het defensierapport van de Franse regering, waaruit blijkt dat de Franse kernwapenmacht over twee jaar verdubbeld zal zijn en in de jaren negentig nogmaals zal verdubbelen, is gisteren aan het Franse parlement aangeboden. Het komt op 2 oktober ter discussie. Uit het rapport komt verder onder meer naar voren dat de Fransen bereid zijn „de solidariteit met de bondgenoten te hand haven”, maar dat van een Frans-Westduit- se kernmacht voorlopig geen sprake zal zijn. Dit was kort geleden nog voorgesteld Enkele weken geleden heeft Raw lings getracht een einde te maken aan de corruptieve handelingen van de marktvrouwen. Het al tientallen jaren fungerende systeem dat door de marktvrouwen werd gehanteerd, is voor niemand doorzichtig. De onge kroonde marktkoninginnen beheersen het systeem volledig. Rawlings kreeg, wat hij ook probeerde, geen enkele vat op het systeem. Daarop besloot hij de immense grote markt in Accra, de Ma- kola No. 1 Market, met de grond gelijk te maken. Dit was de centrale plaats woordiging van het toen nog onder Frans bestuur staande gebied Oubangui-Chari, een deel van Frans Equatoriaal Afrika, in 1958 werd dit gebied autonoom en twee jaar later onafhankelijk onder de naam Centraalafrikaanse Republiek. In 1959 werd Dacko de opvolger van de „vader” van de nieuwe staat, president Barthelemy Boganda, die bij een vliegtuigongeluk om het leven was geko men. Dacko die een neef was van Bogan da, zorgde voor goede betrekkingen met Frankrijk en president De Gaulle. Het duurde dan ook een maand voordat Parijs na de staatsgreep in 1966 van de toenmalige stafchef Bokassa diens be wind erkende. Het zou aan De Gaulle te danken zijn dat het afgezette staatshoofd niet uit de weg werd geruimd. Tot algeme ne verrassing benoemde Bokassa in 1976 Dacko tot zijn „persoonlijke raadsman”. De laatste maanden zou hij echter meer een „persoonlijke gijzelaar” van de keizer zijn geweest. De afgezette keizer arriveerde gister avond op de Franse luchtmachtbasis Evreux, ten westen van Parijs. Hij kwam met een privé-toestel van het type Cara- velle uit de Libische hoofdstad Tripoli. Bokassa beschikt over vijf verblijven in Frankrijk. Zijn voornaamste vrouw, kei zerin Catherine, bevond zich tijdens de staatsgreep in een kostbaar ingericht kas teel in de omgeving van Parijs. De gewe zen keizer is goed bevriend met president Valéry Giscard d’Estaing die nogal eens ging jagen in de Centraalafrikaanse Re publiek. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. Ghana, de vroegere Goudkust in West-Afrika. krijgt ko mende dinsdag 25 september voor de derde maal sinds het land in 1957 onaf hankelijk werd, een burgerregering. Bijna tien jaar militair bewind heb ben in dit grondstoffenrijke land een dusdanige economische chaos aange richt, dat het nu bankroet is. De Gha nese staatsbank beschikt nog slechts over 200.000 dollar (400.000 gulden) aan harde valuta. De schulden in het bui tenland zijn enorm. De voorzitter van de DGB in Nedersak sen Drescher en de voorzitter van de Ne derlandse zusterorganisatie Bijes noem den de oprichting van de zogenaamde WENN-raad (Weser-Ems-Noord-Neder- land) een gebeurtenis van „historische waarde”. De taak van de interregionale vakbondsraad is een bijdrage te leveren aan de verbetering van de levensomstan digheden in het hoordoosten van Neder land en in het aangrenzende deel van de Bondsrepubliek. Beide regionen hebben met gelijksoortige problemen te makên. WASHINGTON (Reuter). Een woord voerder van het Amerikaanse federale bureau voor de burgerluchtvaart FAA heeft verklaard dat de eerste onderzoeken uitwijzen dat er geen wezenlijke proble men zijn met de DC-9-vliegtuigen. Deze worden aart een onderzoek onderworpen nadht een DC-9 van Air Canada maan dagavond bij Boston de staartkegel verloor. Dit ongeluk werd vermoedelijk veroor zaakt door spanningsscheurtjes aan de achterkant van het toestel. Nadien wer den deze aangetroffen in zes andere DC- 9’s van Air Canada en in een vliegtuig van hetzelfde type van de KLM. Volgens func tionarissen van de FAA heeft hun dienst in de afgelopen vijf jaar meer meldingen ontvangen van scheurtjes in de DC-9. De ze deden zich altijd voor in oudere toes tellen. WENEN (Reuter). Internationale des kundigen hebben „voorzichtig gepleit” voor het gebruik in enkele landen van plutionium in snelle-kweekreactoren. Dit is gisteren in diplomatieke kringen in We nen vernomen. De aanbeveling, gedaan in een vrijwel voltooid rapport waartoe de Amerikaanse president Carter in 1977 het initatief nam, betekent een tegenslag voor de Verenigde Staten die tegenstander zijn van het win nen van plutonium uit gebruikte kern- brandstof, omdat plutonium ook voor kernbommen kan worden gebruikt. Een door Washington afgekondigd verbod om in eigen land op die manier plutonium te verkrijgen, geldt ook voor de landen die voor hun kernindustrie afhankelijk zijn van de technologie en de levering van splijtstof van de VS. Het rapport vormt de neerslag van een studie, International Fuel Cycle Evaluati on (INCEL), waaraan 500 experts uit vijf tig landen hebben deelgenomen. De be vindingen zijn inmiddels ter kennis van de betrokken regeringen gebracht, waarna in november het rapport officieel zal wor den afgerond (Van onze redactie buitenland) BERN. West-Duitsland en Frankrijk vertragen volgens de Nederlandse parlementariër Stoffelen, bewust de ondertekening van het Internationale Rivierenverdrag. Het verdrag lag in 1974 reeds voor ondertekening gereed, maar volgens Stoffelen proberen vooral de Westduitsers vanwege de grote economische belangen, de zaak op de lange baan te schuiven. met de vragen van Stoffelen en dacht uit naam van alle aanwezigen te kunnen spre ken wanneer hij de Westduitsers en Fran sen verzocht zich voor ondertekening van het verdrag gereed te maken. Intussen heeft de Nederlandse regering bekend gemaakt via een voorlichtings- campagne de Franke bevolking duidelijk te gaan maken welke gevolgen de vervui ling van de Rijn voor ons land heeft. Men hoopt dat de Fransen uiteindelijk bereid zullen worden het Zoutverdrag, dat regels stelt aan de lozing van afvalzouten door de mijnen in de Franse Elzas te onderte kenen. De nieuwe machthebber die al eerder president was totdat Bokassa hem in 1966 verdreef, had om Franse steun gevraagd om de feestviering die gepaard ging met plunderingen van winkels en overheidsge bouwen, binnen de perken te houden. De 49-jarige Dacko noemde Bokassa die zich tijdens de staatsgreep in Libië bevond, „een despoot die schande en spot over het land had gebracht”. Naar verluidt was Bokassa naar Libië gegaan om met kolo nel Kaddafi over een lening te praten, in ruil waarvoor Libië een militaire basis in zijn rijk zou mogen vestigen. Volgens berichten uit Bangui hebben alle leden van de regering, onder wie premier Maidou, de zijde van de president Dacko gekozen. Deze verzocht hun voor lopig aan te blijven. Het land is weer een republiek, zo is officieel medegedeeld. De leider van de Bevrijdingsbeweging van het volk van Centraal-Afrika, oud- premier Patasse, heeft gisteren voor de Franse televisie het vertrek geëist van de Franse troepen uit zijn vaderland. Hij riep voorts op tot een algemene staking tot hij „binnen afzienbare tijd” in Bangui is te ruggekeerd. Patasse waarschuwde Frankrijk er voor dat het het volk van de Centraalafri kaanse Republiek geen leider moet op dringen. In 1966 heerste er vreugde in het land toen Dacko, die nu weer president is geworden, werd afgezet als staatshoofd, aldus Patasse. De 49-jarige David Dacko ging na een opleiding voor leraar in de politiek. In 1957 werd hij lid van de volksvertegen- Wegens de executie van ex-president Akoeffo, besloot Nigeria geen olie meer te leveren. Na nog enig gepruttel stond de grote raffinaderij in de haven stad Tema dan ook definitief stil. Raw lings was tot deze executie gedwóngen, omdat een troep soldaten in de hoofd stad Accra enkele honderden burgers had gegijzeld. Als Rawlings geen exe- cutiebevel voor Akoeffo zou afgeven, zouden zij de gijzelaars om zeep hel pen. Maar inmiddels lag de dreiging van het stopzetten van de olieleveran- tie bij Rawlings op tafel. Met het mes van zijn eigen mensen op de keel, gaf hij bevel tot executie, waarna de olie- invoer werd stopgezet. Door bemidde ling van de nu gekozen president Li mann, is Nigeria overstag gegaan en heeft beloofd weer olie te zullen leveren. TURIJN (AFP/AP). Een directeur van de Italiaanse autofabriek Fiat, de 51- jarige Carlo Chiglieno, is gisteren in de directe nabijheid van zijn woning doodge schoten. Via een anoniem telefoontje heeft de beweging Prima Linea. die ver want zou zijn aan de Rode Brigades, de verantwoordelijkheid voor de aanslag op geëist. ■■■«I Premier Van Agt legde gisteren een krans bij een executiepiaats in het voormalige concentratiekamp Auschwitz, die nu fungeert als monument voor de slachtoffers van de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog. De premier besluit dit weekeinde zijn reis door Polen met een aantal niet-officiële bezoeken.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3