hun deur ’n enorm recreatiegebied ligt Velsens gemeente-archief na verhuizing beter bereikbaar s „Velsenaren beseffen nog niet dat voor NA DERTIG JAAR BIJ TECHNISCHE DIENST k. Nu ook Zondags geopend! H, f' I WETHOUDER VAN HEEL BETREURT GERINGE BELANGSTELLING VOOR Speelweiden Graan voor visch Wijkertunnel Verzoeken Wegennet it „De Rijmonders” houden jachtrit door Velsen De SVH geeft een prima opleiding l)tdldeliugst’hnheli|kondenM|s is erkend HOOT00H PrimaVB SPAARNWOUDE” Bel 070-46967<i. 19 7 9 4 SEPTEMBER ZATERDAG 2 2 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Veel mensen heb ben, gezien de drukte in de week einden, het recreatiegebied Spaarnwoude al ontdekt. Voor wat betreft de Velsenaren heb ik echter de indruk dat zij nog niet helemaal beseffen dat er voor hun deur een gigantisch recrea tiegebied ligt”. Mevrouw A. van Heel, de wethouder die voor de gemeente Velsen in het bestuur zit van de stichting Recreatiege bied Spaarnwoude, constateert de wat tegenvallende belangstel ling van de inwoners van haar gemeente voor het recreatiege bied met een lichte ondertoon van spijt in haar stem. meubelkeurzitparadijs 1 Specialisten in leer j IJMOND dag 19 10.00 >0 uur ïondag tJ- Directeur-econoom J. A. M. Maes (rechts) verrast mevrouw Maas (links) met een bos bloemen. (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 50 1 Zeeweg Ziekenhuis neemt afscheid van Willem Maas ielaan, ierden, ür In de weekeinden, en vooral bij mooi weer, is de belangstelling voor de kanovijver goed te noemen. srlaan, lamen- zater- ur. el voor Pelsen bellen efrust- ianuel- )0 uur ds. G. Kerk- Testka- stkerk, 30 uur A. van 'ondag uur ds. Van n 17.00 it 117, liening nkzeg- leems- r hr. J. 00 uur, nnest). ilphus- .30 uur zater- 15 uur. tat, za- 18 uur. 'ondag tur ds. Maer- ir dhr. 30 uur r, Vrij- 7. Nus- ur ir Tientallen verzoeken zijn bij de stich ting binnen gekomen van diverse recrea tieve- en sportverenigingen. Zo heeft het Algemeen WAO-project Velsen een aan vraag lopen voor volkstuintjes. De vereni ging Oefening Baart Kunst uit Velsen heeft samen met vijf andere hondendres- suurclubs een terrein van vier hectare toegewezen gekregen nabij de natuurlijke ijsbaan in het deelplan Oosterbroek. De ijsbaan krijgt in het stichtingsbestuur ook de nodige aandacht. Op korte termijn zal de grond geëgaliseerd worden zodat het terrein ’s winters in het vervolg in zijn geheel door een ijskorst bedekt zal zijn. In het deelplan Oosterbroek worden mo menteel letterlijk en figuurlijk bergen ver- ST7// Horeca-opleidingen, Julum de W/uiuuu 8, 2517JR Den Haag. Het deelplan Oosterbroek zal in de na bije toekomst doorsneden worden door rijksweg 16, die in het recreatiegebied aansluit op de Wijkertunnel. In het begin van de tachtiger jaren, na het gereedko men van de Hemspoortunnel, zal naar alle waarschijnlijkheid een begin worden ge maakt met de bouw van de Wijkertunnel. Het meest westelijk gedeelte van het deel plan Oosterbroek wordt hierdoor minder geschikt voor intensieve dagrecreatie, om dat het door de aan- en afvoerwegen van en naar de tunnel van de rest van het recreatiegebied afgesneden zal worden. Anders van karakter wordt het meer oostelijk gelegen deelplan Buitenhuizen. Is de bestemming van Oosterbroek meer Dat varieerde van de zorg voor de cen trale verwarming (stoken en onderhoud) tot vervaardiging naar eigen idee van meubilair en apparatuur voor de zieken inrichting. Sterk voorbeeld van de laatste activiteit is de door hemzelf vervaardigde couveuse, op aanwijzing van specialisten. Het ding heeft tien jaar lang perfect gewerkt. Directeur-econoom van het Zeewegzie- kenhuis drs. J. A. M. Maes, spreker tijdens de officiële receptie in de aula, gaf Willem extensief, het deelplan Buitenhuizen is meer gericht op intensieve dagrecreatie. In vergelijking met deelplan Houtrak, waar met name Amsterdamse planologen hun ervaring met de aanleg van het Am sterdamse bos hebben doen gelden, ligt bij deelplan Buitenhuizen niet zozeer de nadruk op de noodzaak ieder stukje grond voor het publiek toegankelijk te maken. Maas bij zijn afscheid de passende roep naam mee: „Maas T.C.”: „Soms worden de letters T.D. (Technische Dienst) als je voorletters beschouwt; een betere aandui ding om een vergroeiing van de persoon met die funktie die je tientallen jaren vervulde, is nauwelijks denkbaar”, aldus direkteur Maes. kort zijn er in de dierenweide zeldzame huisdierrassen te zien zoals zwartbles- schapen en lakenvelders, een koeienras. De dierenweide wordt omgeven door een gracht, die momenteel voor wat betreft de graafwerkzaamheden nagenoeg voltooid is. Van de winter kan er op de gracht al geschaatst worden. De hoogtes van de bruggen zijn hierop berekend. De lig- en speelweides rondom de gracht worden pas in 1981 voor het publiek open gesteld. Naast de golfbaan staat de boerderij Graan voor Visch, die op korte termijn gerestaureerd zal worden. De boerderij wordt een recreatief centrum voor zowel golfers als wandelaars, fietsers en ruiters. Diverse fiets- en wandelpaden komen uit bij de boerderij. Verder zijn in het deelplan Buitenhui zen de modelbotenvijver en een peddel- poel al in gebruik genomen, alsmede de kanobaan. Voor jachtclub IJmond uit Vel sen is de jachthaven aan Zijkanaal C, een verbinding tussen de Spaarne en het Noordzeekanaal een uitkomst. De dam- wand is in een ver gevorderd stadium zodat binnen afzienbare tijd het slaan van de eerste paal tegemoet gezien kan worden. Het kampeerterrein dat aan de jachtha ven grenst is bedoeld voor kortkampeer- ders, zij mogen niet langer dan vier dagen Het wegennet in de deelplannen Buiten huizen en Oosterbroek is met name ge richt op fietsers, wandelaars en ruiters. Auto’s en bromfietsen worden om het gebied heengeleid. Het wegennet, inclu sief fiets- en wandelpaden neemt onge veer éénderde deel in beslag van het ge bied Buitenhuizen en Oosterbroek. De ontsluiting van het recreatiegebied voor fietsers is in eerste instantie een zaak voor de provincie. Dat neemt niet weg dat ook vanuit de gemeente Velsen en door de v Golfen in Spaarnwoude. Het kan voor weinig geld in vergelijking met andere banen. Elke dag zijn er dan ook enkele tientallen liefhebbers, in de weekeinden zelfs honderden. dwongen even op een laag pitje te staan. Archiefstukken en ander historisch ar chiefbezit zijn volgende maand niet voor raadpleging toegankelijk. Verder moet De starttafel bij het Paviljoen Schoo- nenberg is vanaf half acht geopend. De lengte van de rit bedraagt veertig kilome ter, de snelheid wordt aan de start bekend gemaakt. De kosten bedragen tien gulden per equipe, leden van De Rijmonders heb ben één gulden vijftig per persoon re- duktie. zet voor de creatie van een uitzichtsheu- vel. De werkzaamheden verlopen sneller dan werd verwacht zodat de heuvel bin nen drie in plaats van vijf jaar gereed zal zijn. De fundering van de 19 meter hoge uitzichtsheuvel wordt gevormd door grof vuil. De provincie oefent een strenge con trole uit op de samenstelling van het ge bruikte materiaal. Er mag uitdrukkelijk geen organisch vuil gebruikt worden. Zo als huisafval. Het regenwater dat vanaf de heuvel naar beneden stroomt blijkt dan ook schoner te zijn dan bijvoorbeeld het regenwater in de polders. Apeldoorn. Europaweg 170. uitsluitend geopend maandag t/m zaterdag wan 9 30-17 30 u Vrijdagavond meubelkoopavond nhuis), irden. uw Be- 1,19.30 zater- 8 uur. .rends- 0.30 en rstraat ga. 12, zon- Wacht- atische 30 30 50 70 50 75 VELSEN. Automobielvereniging „De Rijmonders” organiseert woensdag 26 september de jaarlijkse jachtrit door de gemeente Velsen. De start is vanaf acht uur ’s avonds bij het Paviljoen Schoonenberg aan de Minister Van Hou tenlaan. an, za- :ondag up blijven. Verder zijn er ver schillende plaatsen ingericht voor dag- kampeerders. De afgelopen zomer zijn al diverse eve nementen gehouden zoals het schapen scheren op de dierenweide, dat ongeveer 4000 bezoekers trok en een modelboten- show, die enkele weken geleden eveneens honderden mensen trok. Ook zijn er van de zomer roeiwedstrijden gehouden. Op 27 oktober organiseert de ruitervereni- ging „Lievendaal” uit Velsen-zuid een slipjacht waarbij ook de Soestdijkse jachtvereniging is uitgenodigd. De meute jachthonden volgen bij zo’n jacht een reukspoor en leiden de ruiters dan naar de „prooi”. De ruiters moeten daarbij allerlei natuurlijke hindernissen nemen, wat altijd een spectaculair schouwspel oplevert. Scheveningen. bedel B iryy ,evefs T Jeynootweg83 "kl R 1 jut meter 3*»** vanatKuthaus) -il tonoag open vanaf W-18 uur. viaanodg i/m zaterdao 9 30- ’8 uur ^ponotwoaQavono m«uoetnoop<»vond „Aan de rand van het gebied hebben we speelweides en waterpartijen gepland, terwijl we een groot gedeelte hebben be stemd voor dierenweides die niet toegan kelijk zijn. Het zien van weideland met daarop grazende dieren is ook een vorm van recreatie”, aldus landschapsarchitect G. Jol. De heer Jol heeft namens de ge meente Velsen zowel een adviserende als uitvoerende functie in de ontwikkeling van het recreatiegebied Spaarnwoude. Hij is de grote man achter het ontwerp van de openbare golfbaan, het parade paardje van het deelplan Buitenhuizen. Samen met de dierenweide neemt de golf baan 350 hectare in beslag. De dierenweide zal plaats gaan bieden aan diverse soorten huisvee zoals koeien, paarden, schapen, ezels en kippen. On langs is er een experiment afgelopen waarbij zogenoemde vleesschapen wer den gekruisd met heideschapen. Sinds IJMITDEN. Personeel en directie van het IJmuidense Zeeweg Ziekenhuis nemen vrijdagmiddag afscheid van Wil lem Maas. Maas vertrekt wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd na dertig dienstjaren bij de techni sche dienst van het ziekenhuis. Zijn car rière begon in 1947 bij het St. Antonius- ziekenhuis, voorloper van het huidige Zeeweg Ziekenhuis. Aan zijn zorgen was toevertrouwd de technische outillage van het ziekenhuis. In zijn toespraakje ging de direkteur- econoom nog even terug naar het verre verleden toen „de moeders Dolorosa en Henrica hier in het Antoniusziekenhuis de scepter zwaaiden over de Lampes, de Schreuders, de Hunfelds en de Maesen”. De heer Maes liet het niet bij woorden. Mevrouw Maes werd verblijd met een bos bloemen, de heer Maas kreeg een envelop met inhoud en een slijpmachine. Het hoofd van de technische dienst, de heer J. Schotman, verraste zijn scheidende mede werker met wat aanvullend gereedschap. Helemaal los van het Zeeweg Ziekenhuis komt het echtpaar Maas voorlopig niet. Als bewoner van een huis op het zieken huisterrein blijven man en vrouw ook als AOW’er nauw betrokken bij het reilen en zeilen rond de ziekeninrichting. Gemeente-archivaris Siebe Rolle noemt de’ verschuiving in meerdere opzichten gunstig. „Ook bij gebruik van de comfor tabele lift was een bezoekje aan de archiefafdeling op de bovenste etage al tijd een hele stap. Beneden hebben we in elk geval de straat en het publiek vlakbij. Op zichzelf een groot winstpunt”. Gunstig noemt hij verder de directe nabij heid van de archiefbewaarplaats, geves tigd in het souterrain van het gebouw. De B. en W.-zaal biedt volop ruimte voor berging van direct te raadplegen paperas sen en historische voorwerpen. Qua ruim te gaat de afdeling er aanzienlijk op voor uit. Als lees- en studieruimte komt na de verhuizing volgende maand beschikbaar een vertrekje van afdeling 3 (burgerza ken), eveneens gelegen op de begane grond. Door de rompslomp van de verhuizing komt de service aan het publiek noodge- vertegenwoordigers van Velsen in het be stuur van het recreatiegebied wordt ge werkt aan een goede aansluiting op Spaarnwoude vanuit Driehuis en Sant poort. Thans moeten fietsers nog teveel omrijden om in een bepaald gebied te komen. Van fietsen in de recreatieve sfeer is nauwelijks sprake omdat de meeste toegangswegen langs grote autowegen lo pen, zoals de Amsterdamseweg of rijks weg 6. Een ontsluiting voor fietsers aan de Am- sterdamsweg wordt voorlopig door Rijks waterstaat tegen gehouden omdat het een te gevaarlijk punt zou worden voor fiet sers. Bij de begroting van de ontwikkeling van het deelplan Oosterbroek is wel reke ning gehouden met deze ontsluiting. Het niet afkomen van deze vergunning is één van de oorzaken waardoor het stichtings bestuur een deel van de zes miljoen gul den subsidie van het ministerie van CRM nog niet uit heeft gegeven. Het gaat dit keer om een grensbenade- ringsrit, hetgeen wil zeggen <iat de op het kaartfragment aangegeven grens zo dicht mogelijk moet worden benaderd. Voor de kaartlezers is de Jachtrit een goede voor bereiding op de IJmuider Pierenrit, die 13 oktober wordt gereden. leester ds. J ds. D. VELSEN. De archiefdienst van de gemeente Velsen verhuist volgende maand van de derde etage van het ge meentehuis naar de begane grond. Archi varis Siebe Rolle krijgt hier de beschik king over de vergaderruimte van B. en W. Het college krijgt als vervangende ruim te de wachtruimte (antichambre) naast de kamer van burgemeester P. J. Molen wijk toegewezen. dooi het MiniMvne vuil hidmu|seii Weien*huppen. d.d. 19-01 1979. kenmerk SK .>03.912 De contouren van het recreatiegebied beginnen langzamerhand steeds scherper te worden. In de door Velsen ingebrachte gebieden Buitenhuizen en Oosterbroek zijn diverse recreatieve attracties gereed gekomen of in een afrondend stadium. Ook in bestuurlijk opzicht begint het recreatieplan in een interessante fase te komen. Nadat eerst het projekt een aan loopperiode nodig had, is het nu in een stadium waarin de daadwerkelijke in vulling van het gebied aan de orde komt. Zandvoort Stationsplein 13 ZondMpopvn vanaf10-uur. n/iaandau oir zaïeiuaod 3U- ibuur Lyn/jayd»ono Tieuoeikuupavond Diploma Cafébedrijf. Ook in Uw omgeving begint medio oktober weer de cursus café bedrijf van de SVH. Hét opleidingsinstituut voor wie straks wil voldoen aan de vakbekwaamheidseisen voor het cafébedrijf. Want de SVH organiseert haar horecacursussen al bijna 35 jaar. Ze komt rechtstreeks uit de horeca voort. Tegen betrekkelijk Bij de interne verhuizing zijn verder betrokken de secretarie-af delingen 4 (openbare werken) en 9 (woonruimtever deling). Afdeling 9 (nu eerste etage) be trekt boven in het gemeentehuis de ver trekken die Siebe Rolle met zijn staf bin nenkort vrijmaakt. Voor afdeling 4, mo menteel naaste buur van woonruimtever deling, betekent dat ruimtewinst. lage cursusgelden krijgt U de beste opleiding die in Nederland mogelijk is: een cursus van dè vakmensen. Na 7 cursusdagen of 14 ochtend /middag /avond- lessen, kunt U het officiële examen afleggen voor het diploma cafébedrijf. Cursusgeld: f 317,- (inch lesmateriaal). ook met afhandeling van post voor de archiefdienst (verzoeken om informatie) met vertraging rekening worden ge houden. rf- De vijver voor modelboten trekt ook regelmatig veel bekijks wanneer de hobbyisten hun boten uitproberen. Uniek* feelleMi* aiifreepen 2900.-<ot f «s.m,- 4-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5