Haagse Comedie met karakteristieke invulling Geleerde Vrouwen door Beatles Evenwichtig concert door Arthur Ensemble HJC viert feest met geslaagde boottocht Weinig kans op VN concert Amalia Rodrigues kreeg hartaanval Uitzonderlijke klasse tijdens Chopin-avond 1 Muzikale originaliteit bij Kadens Bewegingspoëzie vol verrassende ontwikkelingen Vaudeville-show met Victoria Varenkamp Franse schilderijen in Italië gevonden Totaal theater VLADO PERLEMUTER VERVING VASARY ATT HAARLEM Zaterdagmiddag kwart over vier werden de trossen losgemaakt van de cruiseboot Ms. Kasteel Staveren. Half drie ’s nachts pas meerde het schip af op zijn plekje aan het Spaarne. In de tussentijd hadden aan boord tien-voornamelijk Haarlemse jazzforma ties op drie dekken continu gespeeld. Geen kleinigheid dus, de riverboatcruise van de Haarlemse Jazz Club die hiermee haar 30-jarig bestaan vierde. W r Menselijke dwaasheid □ns bij Moliere jJ- Scène uit Geleerde Vrouwen met v.l.n.r. Rick Nicolet, Lies Franken, Pieter Lutz, Maria Stiegelis en Anne-Marie Heyligers. PIET RUIVENKAMP Schoonheid en humor in Penta ven danst sla- om- rne- ven tv- aid- ase- JOOST NIEMÜLLER. ji zal den lan ter de ima aus gde 5de, ier- In Los Angeles zei impresario Dirk Summers, die over de mogelijke hereni ging van de vier met VN-functionarissen olle- iten DEN HAAG. Toen Nederland druk bezig was zijn rampjaar te overwegen, had Molière het waarschijnlijk ook moeilijk. Met de titel van een zedenkomedie. Ten minste, dat mag men aannemen. Hij bedacht „Les fem mes savantes” en daarmee toonde hij dan dat niets menselijks hem vreemd was, want waarom „Geleerde vrouwen”? Als publiekstrekkertje waarschijnlijk en nog meer om de aandacht af te leiden van andere zaken, het bespotten van twee (mannelijke) tegenstrevers onder meer. Hij bediende zich dan ook van het bekende „Elke gelijkenis met bestaande personenom helemaal gedekt te zijn. Dat enig opportunisme Molière niet vreemd was, bewijst hij trouwens in de strijkages naar het hof, die hij in dit blijspel Clitandre in de mond legt. Goed, geleerde vrouwen komen in dit stuk voor, maar zij gaan teloor in de algemene spot, waarmee de blijspeldich ter het menselijk soort bekijkt in zijn schijnheiligheid, ijdelheid, berekening, dweperigheid en meer van dat soort deug den, En daar mogen mannen en vrouwen gelijkelijk in delen. De Haagse Comedie kwam dit week einde met „Geleerde vrouwen” in de Ko ninklijke Schouwburg en liet nog eens ervaren, dat het niet gemakkelijk is Moliè re uit zijn corset te rijgen. Guido de Moor koos moedig in de richting van een tame lijk realistische stijl, bewoog de bezetting tot karakteristieke invulling, maar tot het veroverende pleidooi voor de keuze nu, raakte hij niet helemaal. De meerwaarde die De Moor in de pro grammatoelichting herkent in de ver schuiving van maatschappelijke inzichten vormen een wat krom alibi. Beter is: die vroegere standpunten zijn bij velen ach terhaald. Molière heeft voor zijn dagen de vrouw wel een iets betere plaats willen verschaffen dan zij kreeg; een feminist in IMPERIA. Vijfenveertig schilderijen uit de 19e eeuw die vervaardigd zijn door Franse meesters, zijn dit weekeinde in San Bartolomeo bij de stad Imperia aan de Italiaanse Rivièra teruggevonden. In verband met deze zaak is een 22-jarige jongeman aangehouden die de werken in zijn bezit had. De handelswaarde van de doeken, die vermoedelijk uit Franse musea zijn gestolen, bedraagt ongeveer 1,26 miljoen gulden. LONDEN. Bij een juwelier in Londen is een Perzisch beeldje van goud ontvreemd dat een waarde van circa een miljoen gulden heeft. Het beeldje, dat niet groter is dan tien centimeter en een Perzische edelman in bentdracht voorstelt, is in de vijfde eeuw voor Christus gemaakt. Het is afkomstig uit de collectie Ernest Brummer en zou volgende maand in Zurich worden geveild. Experts noemen de zeldzaamheidswaarde van het kleine object zeer hoog. NEW YORK (Reuter). Hoop dat de Beatles na tien jaar weer samen zouden optreden voor een concert voor de Viet namese „bootvluchtelingen” verminder de zaterdag in New York. De eerste be richten over een mogelijke hereniging van de idolen van de jaren zestig kwamen vrijdag uit de Verenigde Naties waar een woordvoerder meedeelde dat secretaris generaal Kurt Waldheim zich zelf had ingespannen voor deze zaak en via de telefoon gesproken had met George Har rison. HAARLEM. In concertcaal Kadens was deze zaterdagavond grote belangstel ling voor het openingsconcert van het nieuwe seizoen. Het Arthur Ensemble verzorgde hier een programma van wer ken die aan de meeste bezoekers onbe kend zullen zijn geweest. Het voordeel inzake originaliteit van repertoire volgt ook eigenlijk altijd automatisch uit onge wone instrumentale bezettingen. En zo ligt dat ook met deze uit allemaal tame lijk jonge musici; vijf blazers en een pia nist, bestaande groep. historie. L. Th. Lehman bleek er in de vertaling in geslaagd de poëzie te laten werken. Het meeste bewondering had ik nog wel voor het Peter ten Have Kwartet, dat Af en aan liepen muzikanten met hun instrumenten onder de arm om mee te improviseren in andermans band. De or ganisatie had dan ook de grootste moeite alles binnen de perken van het vastge stelde tijdsschema ie houden. Dat bleek steeds net weer op het nippertje te lukken. lopen. Wim van Rooy als de kwasterige dichter dreigde even in het gat van een dubbele bodem te vallen, maar kwam niettemin tot een heel plastische engerd. Hugo Maerten bleek de vinnigheid voor een scherp woordenspel in zich te dragen bij Molière’s credo: „Ik heb een lichaam en een zielzij trekken samen op”. De auteur wist geen goed slot. En dus liet hij maar twee brieven opbrengen. Het meest uitgesproken was dat het geval in L’Heure du Berger voor blaas- kwintet en piano, een driedelige composi tie van Jean Fran<?aix: op en top Franse toonkunst en dan nog wel met een vette knipoog. Hierin waren alle ensembleleden gezamenlijk te beluisteren en golfde de muziek van de humoristische trekjes en effecten, die in een samenhang van we derzijds begrip werden uitgespeeld. In de vierdelige sonate voor fluit, hobo, klarinet en piano van Milhaud, speelden En er was natuurlijk nog veel meer te horen en te zien. De HJC mag terugblik ken op een geslaagd evenement. onder deze rommelige en vaak lawaaieri ge omstandigheden de concentratie wist te behouden tijdens het spelen van hun zachte en kwetsbare jazz. Steeds op het randje van de lasy-listening maar ook steeds net niet daarover. Wat de romantiek betreft, kwam alle reerst Reinecke’s Trio voor hobo, hoorn bijster interessant, maar door de veelheid en afwisseling is het geheel best wel ge nietbaar amusement. de betreffende leden van het Arthur En semble eveneens hun hoogste troeven uit. LISSABON (AP). Amalia Rodrigues, de vermaarde zangeres van het traditione le Portugese lied, fado, heeft zich na een hartaanval in het ziekenhuis moeten laten opnemen, zo hebben woordvoerders van het ziekenhuis zaterdag in Lissabon be kend gemaakt. De autoriteiten zeiden dat de 60-jarige zangeres vrijdag werd opgenomen en in middels weer aan de beterende hand is. Victoria Varenkamp liet zich als zangë-, res gelden in nogal uiteenlopende stijlen en gezegd moet worden dat het haar daar bij niet altijd even goed afging. Haar enigszins vlak en vrij laag stemgeluid ging in de gedeelten waarin ze begeleid werd door een van de twee oude-stijl orkesten nogal eens verloren in het grote geheel. Het best kwam zij over in de oude-blues- stukken, met bottleneck-gitarist Peter de. Jong als begeleider. naast de al genoemde zangeres de Lime house Jazzband, de Minerva Jazzband, presentator Joep Peeters, theatergroep Caroussel, bluesgitarist Peter de Jong en vocal groep Triola. Een hele lijst dus. we- in mo eien for- iga- 1.15 ier- be- ;de- liek •ing ond van :ing 2.20 'ug- de var ied. egd en van es. 8.25 9.00 9.30 itief iten. 11.00 ima. leri- litei- 0.45 Jeu- Wis- ’0.45 Do- >nte. Bro- ifor- rsus 8.05 looi. Pro- laal. ■ten- Lwis ieke Eveneens in het kader van de feestelijk heden rond het dertigjarig bestaan van de club werd vrijdagavond in het Haarlemse Concertgebouw een vaudeville-show ge bracht. Vaudeville was aan het begin van deze eeuw een collage-achtige show, zoals we die hedentendage terug kunnen vin den in een vorm als totaal theater. Mis schien is ze nog het best te vergelijken met televisieprogramma’s zoals die door Mies Bouwman en Willem Duys worden gepre senteerd: een grapje, een spelletje, een liedje. Elk onderdeel op zich is niet zo AMSTERDAM. Dat Tamas Vasary zijn voor zondagavond in het Amsterdams Concertgebouw geplande recital moest afzeggen, had als consequentie dat er een optreden van haast historische betekenis voor in de plaats kwam. Vlado Perlemuter; die de geest van zijn leraren Cortot en Moszkovski nog in de praktijk levend houdt, speelde een hele avond Chopin. Misschien was het wel extra interessant geweest om deze 75-jarige pianist te horen in werk van Ravel, wiens oeuvre hij onder leiding van de componist heeft ingestu deerd. En sommigen onder de vele concertbezoekers zullen wat dat betreft hun hoop nog gericht hebben op de toegift. Maar ook daarin bleef het Chopin: de Nocturne opus 15 nr 1. ieve iten. nse- uhe- •2.20 rom own aal. ie. EO- rel- ins, i, in ees ■fr Scène uit Penta danst met Arnold Goores. (Foto Chariot Missing). de zwaartekracht bij het uit zijn even wicht hangen aan een buizenconstructie met schuine vlakken en dat een tapnum- mer zich adembenemend ontwikkelt tot een verrassend spel met blikjes in allerlei maten. Vanaf woensdag is Penta deze hele week nog te zien in het Shaffy Theater, op 14, 15 en 16 oktober gaat de groep naar Dublin en in november drie dagen naar Arezzo. Vermoedelijk pas in december komt Penta in de Toneelschuur, die da tum moet nog worden vastgesteld. Gezien de opbouw van dit stuk zal de voorstelling tegen die tijd zich zeker nog verder ont wikkeld hebben zodat we er verlangend naar mogen uitkijken. Het koele dekor met duizend nogelijk- heden werd ontworpen door Tom van den Haspel, de muziek werd verzorgd door Ben van der Linden. CONRAD VAN DE WEETERING Het luisteren naar jazz vraagt nogal enige flexibiliteit. Je kunt er dan ook maar het beste vanuit gaan dat je je niet al te vast moet instellen op wat er op het programma staat. Ook nu weer bleek dat op te gaan. Zo was het trio Bill Arensma geen trio maar een kwintet, bleek de naam Swinging Organ Sounds te slaan op een jam-formatie zonder organist en was Si mon Planting kennelijk de enige aan boord met een contrabas, want juist hem zag je in de meest uiteenlopende groepen steeds weer opduiken. Zangeres Victoria Varenkamp was de spil waaromheen alles draaide tijdens de vaudeville-show in het Haarlemse Concertgebouw. Het geheel stond aangekondigd als ’Een Soort Vaudeville Show’ dat de vraag op roept waarin dit gebeuren dan zou ver schillen met de authentieke Vaudeville shows van zo’n zestig jaar geleden. Twee duidelijke verschillen dringen zich op. Al lereerst had de vroegere Vaudeville-show duidelijk het amusementskarakter dat nu door de televisie is overgenomen; niet om echt naar te kijken en te luisteren (het ging tenslotte niet om Kunst’) maar als terloops vermaakmedium waar doorheen gepraat mag worden. In de entourage van het Concertgebouw, waar bijvoorbeeld niet gerookt en gedronken mag worden tijdens de voorstelling, krijgt zoiets heel andere proporties. Het tweede verschil was (en het een en ander hangt natuurlijk samen) dat het geheel in Haarlem een duidelijke programma opbouw had met verschillende terugkerende acts, die op elkaar afgestemd waren en met zangeres Victoria Varenkamp als spil waar het allemaal om draaide. Die acts waren had gesproken, dat Harrison hem een toezegging had gedaan en dat Paul McCartney en Ringo Starr ook genegen zouden zijn op te treden. Hij probeerde in contact te komen met John Lennon. Maar vertegenwoordigers van McCartney had den gezegd dat de berichten volkomen onjuist waren. De Beatles, die multimiljonair zijn, maakten in 1967 hun laatste concert-toer- nee en gingen in 1970 uiteen nadat opna men gemaakt waren voor een laatste album. Deze sonate van de zich in de ontstaan stijd van dit opus nog in impressionisti sche klankschilderingen uitdrukkende componist, kreeg speciaal wat het sterke openingsdeel aangaat, een vertolking waarin de diverse timbres in eenheid ver smolten tot het door Milhaud bedoelde, irriserende en orkestraal getinte coloriet. Cecilia Oomes, Jan Kouwenhoven, Ernst Karten, Eddy van Dijken en Guus Dral bespelen respectievelijk de fluit, ho bo, klarinet, hoorn en fagot in het Arthur Ensemble, waaraan Neville Schafer als pianist eert vaste basis verscahft. Zij allen musicieren alhoewel hun technisch en ar tistiek niveau onderling nog wel verschilt en het ensemble nog wat ols in de huid blijkt te zitten waar het op uitdiepen van de expressie aankomt steeds op verant woorde wijze, waardoor er in het samen spel vaak een eenheid van vertolkingska- rakter ontstaat. Heel bedreven spelprestaties over de hele lijn: Rick Nicolet als Henriette tussen twee huwelijkskandidaten niet alleen maar de lieve onschuld. Lies Franken excelleerde met een juweel van een ouwe vrijster, Pieter Lutz was een mooie suf ferd, die zich door zijn bazige vrouw (An ne-Marie Heyligers) onder de voet liet den dop werd hij daarmee nog niet. Hij hield zich op de vlakte en de spot in de richting van geleerde vrouwen overheerst. In het stuk bewijzen zij trou wens als geraffineerde katten hun gelijk toch wel te kunnen halen, misschien juist wel vanuit een minderheidspositie. Zo is het ook altijd geweest Hans Christiaan ontwierp een aardige aankleding, die echter in zijn wat be dompte kleuren tegenwerkte dat er een meer ironiserende afstand ontstond tot de Zeker de moeite waard was Scales, het nieuwe huisorkest van de HJC met zijn op John Coltrane en Dexter Gordon geïnspi reerde bebop, voornamelijk gekenmerkt door spanningsvolle saxofoonsoli van Fred Leeflang en leider Bob Rigter. Het populairst bij het publiek was de vocalgroep Triola (vier dames en een heer op ukelele) die een weliswaar perfecte, maar vrij inhoudsloze parodie maakt op oude-stijl zanggroepjes, gebracht in knap pe aankleding(aanvankelijk als dikke da mes, later opgeschminkt als negers) en vlekkeloze choreografie. De techniek is op de leeftijd waarop deze Franse musicus van Poolse afkomst thans is gekomen, natuurlijk niet meer wat ze was. Daarop zal iedereen voorbe reid zijn geweest. En al bleek dat ook inderdaad het geval te zijn, zoiets sluit nu eenmaal het wonder van de meest sugges tieve en aangrijpende weergave niet uit. Dat is in de geschiedenis vaak genoeg bewezen. Waar je moeilijk op voorbereid kon zijn, was het zonder adempauzes aaneenrijgen van alle frases in de ter opening gespeelde Polonaise in fis-klein opus 44, die door de combinatie van een wat weinig exact gere aliseerd notenbeeld en een nogal opval lend gebrek aan reliëf, bij de kenners een zekere schrikreactie zal hebben opgele verd. Insiders weten dat Vlado Perlemuter wegens nervositeit zo ongeveer de helft van de pianistische trefzekerheid die hij op besloten bijeenkomsten en cursus sen tentoonspreidt op zijn concerten verliest en mede daardoor in de marge van zijn bedoelingen inzake de interpreta tie terecht komt Met de ervaring van de polonaise in het achterhoofd, baarde het vooruitzicht van de geprogrammeerde twaalf Etudes opus 25 beslist enige zorg. Maar merkwaardig genoeg trad er en dart nog wel speciaal in de meest virtuoze van deze stukken (de octaven-etude daargelaten) een overwicht op de materie in, waardoor aan elk van deze composities een sterk eigen karakter kon worden verleend. En in de vier Ballades die Perlemuter voor het gedeelte na de pauze bewaarde, kon deze bejaarde kunstenaar zichzelf nog het zuiverst uiten. Intussen was wel duidelijk geworden, dat er aan de voor dracht van alle door hem gespeelde wer ken een bijzonder kernachtige visie ten grondslag ligt, waarbinnen nog volkomen eigen detail-opvattingen waarneembaar zijn. En het heel speciale aan de vertolking is wel dat alle voorkomende momenten van onzekerheid inzake het partituurgetrou- we beeld, in een geheel worden geïnte greerd dat in elk geval op de meest na tuurlijke manier zijn spanning behoudt. Waarmee ik niet wil suggeren dat de pia nistische standing waaraan Perlemuter zijn internationale roem dankt, tot het verleden behoort. Zeker niet. Want met name de als vanzelfsprekend uit de ex pressie ontstane klankkleur, was in zijn vertolkingen zowel artistiek als technisch vaak nog buitengewoon treffend. En waar de technische realisatie aan de zwakke kant mocht zijn, bleef de onderlig gende emotie zo duidelijk in het waarne-' mingsveld aanwezig, dat de nooit frag mentarisch overkomende episodes op de meest boeiende wijze, tot een ademloos beluisterd totaal, werden gebundeld. JOHAN VAN KEMPEN Het programma-aanbod was redelijk gevarieerd. Van de elektrische blues van de New City Blues Band, via de bebop van Scales, de feestmuziek van Jazz-O-Matic Four, het jaren dertig geluid van de Roa ring Seven Jazzband tot de jazzrock van het trio Bill Arensma. Avantgardistische jazzgroepen waren echter nergens te horen. en piano opus 88 in goede klankverhou dingen aan bod, waarbij de wat plichtma tig overkomende hoornpartij de genuan ceerder intenties van hobo en piano ech ter in het algemeen enigszins nivelleerde. Gevoelsintensiteit en hartstocht zijn über haupt elementen die in het ensemble nog verder tot ontwikkeling gebracht moeten worden. Reinecke is overigens direct al in het eerste deel te herkennen door een min of meer persoonlijke schrijfwijze, die on danks z’n uitgesponnenheid zeker heel aantrekkelijke kanten heeft. Von Herzo- genberg daarentegen als tweede ro manticus in dit programma vertegen woordigd met een vierdelig kwintet voor hobo, klarinet, fagot, hoorn en piano bleek juist in zijn beste momenten een uitgesproken Brahms-epigoon. Mede door de evenwichtige uitvoering van dit kwintet opus 43, betekende de muziek van deze zo ongeveer vergeten componist overigens juist een bijzonder interessant onderdeel van dit duidelijk door het publiek gewaardeerde concert. JOHAN VAN KEMPEN Maar veel belangrijker is, dat dit spel voortdurend de aandacht weet vast te houden en op bepaalde momenten zelfs fascinerend wordt, op andere ogenblik ken ronduit humoristisch is en dan weer een uiting van pure schoonheid. Hoewel het stuk nogal traag op gang komt met allerlei tangovariaties, die in de uit voering van zondagavond, die ik bezocht, wel wat te langdradig werden, wist vooral Hennie Konings hierbij, door het alleen maar aandachtig toekijken, toch een vol doende intrigerend element toe te voegen om de zaak spannend te houden. Dit begin zou winnen door het schrappen van een aantal loze herhalingen bijvoorbeeld in het spel met openende en sluitende gor dijntjes. Dit zou vooral gunstig zijn omdat alles wat er daarna gebeurt een grote vlucht neemt en bijzonder verrassend is in steeds weer nieuwe ontwikkelingen. Het zou dan ook zonde zijn alle surprises hier al weg te geven aan eventuele volgende bezoekers. Daarom beperk ik me ertoe te vermelden dat Tjitske Broersma schitterend is als ballerina met te korte flodderbenen; dat Arnold Goores prachtig is in zijn spel met AMSTERDAM. Met een uur bewe gingspoëzie bracht Penta dit weekeinde zijn nieuwste produktie „Penta danst” uit in het Shaffy Theater. De voorstelling is volgens de beste tradities van deze groep ontstaan uit de gezamenlijke fanta sie van de zes leden, die zich deze keer lieten inspireren door alles wat maar dans mag heten. Deze produktie is ge maakt in opdracht van het Shaffy Thea ter met als voorwaarde, dat hij overal moet kunnen staan. Door het gebruik van vijf uitermate beweeglijke zetstukken van rijdende aluminium buizenconstruc- ties en een belichting door zes losse TL buizen en een halogeenlamp is de produk tie totaal onafhankelijk van bestaand licht geworden en past op vloeren van zeven bij zeven meter en meer.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11