Van Vianen: We maakten Houtman terug bij Groningen W.’ 1 Jensen: bijles Eagles-trainer Joop Brand ondanks zege woedend op Barry Hughes i ca “1 r Ei .u II 'J* I 13 19 7 9 MAANDAG 2 4 SEPTEMBER I I I O I ins I ie 94 >er nii modi 99 het onszelf te moeilijk" Ier. t) OP I UR| en ige i 173 ot I J af- 147 -. v. ■I """"X - i r Haarlem voetbalt SPORTIEF I Joop Brand: „Haarlem is impotent". jr: Barry Hughes: „Brand is een klager Terug val breekt Telstar op Ajax wankelt De toch al niet beste relatie tussen Barry Hughes en Joop Brand is na het gebeuren van zaterdag nog meer be koeld. Brand: „Ik schaam me voor mijn oefenmeesterschap als ik zie, wat een collega van me het publiek durft aan te doen. Ik hoor altijd grote verha len van Hughes, dat Haarlem een licht installatie moet krijgen en op zaterdag moet gaan voetballen, maar het is toch logisch, dat er geen mens naar Haar lem komt kijken. Schandalig vind ik het. Uit rancune voor het wegblijven van zijn publiek, gaat Hughes ook nog de toeschouwers bij andere clubs weg jagen. En als ie nou zo’n slechte ploeg had, kon ik het nog begrijpen, maar dat is niet zo. Integendeel juist, ik durf te stellen, dat ik met het materiaal van Hughes bij de eerste zeven eindig. Jon gens als Huyg, Balm en Böckling zijn uitstekende voetballers. En het stom me is, dat dit stiekemme voetbal nog bijna succes had ook. Ik vlieg de ploeg, die dit systeem met zeven of acht doel punten afstraft, om de nek. Niet te geloven toch, bij een 1-0 achterstand hoor ik Hughes nog steeds roepen: (Van onze sportredactie) DEVENTER. Haarlem kan voor lopig geen goed meer doen in Deven ter. Was Go Ahead Eagles anderhalf jaar geleden al woedend op Piet van den Berg, die de oostelijke formatie van dopinggebruik betichtte, zater dagavond laaiden de emoties opnieuw hoog op, omdat Haarlem 90 minuten lang weigerde mee te werken aan het spektakelstuk, waar de 11.000 toe schouwers op gehoopt hadden. Dat bleef nu uit, vooral ook, doordat de Eagles-spelers het antwoord op het Italiaans aandoende systeem van Bar ry Hughes schuldig moesten blijven en zich daardoor lieten verleiden tot wanhopige en tot niets leidende lange ballen richting Rob Boersma. Trainer Joop Brand verwoordde de Deventer frustaties na de meer dan verdiende 2- 1 overwinning als volgt: „Ik speel lie ver met 3-3 gelijk dan op zo’n manier te winnen. Dit soort wedstrijden is niet te verkopen aan het publiek”. GOVERT WISSE Go Ahead Eagles: Endeman, Schnei der, Koopman, Oude Wesselink, Kist, Woudsma, Lodeweges, Salfischberger, Ten Cate, Van Kooten, Kristiansen. Haarlem: Boersma, Masefield, Ver kalk, Gorge, Huyg, Melgers; Van den Ban, Gullit (Kramer), Balm, Reuser- Böckling. Voor de loop van dit seizoen is Hout man op huur basis bij de Groningse eerste-divisionist actief. Daarna heeft FC Groningen het eerste recht tot koop van de Rotterdammer. ür Het openingsdoelpunt van Ajax zorgde bij FC Utrecht voor enig tumult. Nadat Lerby de bal koppend achter keeper van Breukelen gewerkt had (foto boven), ging de Utrechtse doelman zwaar protesteren (foto onder) bij arbiter Seve- rein. Er was voor buitenspel gevlagd, maar de scheidsrechter liet doorspelen. Niettemin was vooral deze Gozems er verantwoordelijk voor dat Ajax-Utrecht 90 punten lang van spanning kon worden voorzien. Aanvankelijk leek Ajax namelijk wel degelijk aan een herhaling te werken van het doelpuntenfestijn, waarmee het vier dagen eerder het Finse HJK had gekleineerd. Een fel op de bal jagend Ajax was in de eerste helft de regisseur, die vrijwel alle acties van zijn tegenspeler doorzag en zelf te beweeglijk was om goed te kunnen worden gevolgd. Utrecht was in die face veel te statisch en reageerde niet op wegsprintende Ajacieden. Ajax leek dan ook zorgeloos te zullen afwikkelen naar een royale overwinning toen Arnesen zes minuten na rust voor 2-0 wist te zorgen. Een dergelijke eenzijdige voorstelling is de 20.000 toeschouwers bespaard gebleven. Niet zozeer, omdat Van Hanegem zich met de wedstrijd ging bemoeien (vooral dankzij hem deed penningmeester Brandsteder goede zaken; het gemiddelde aantal bezoekers bij Ajax bedroeg tot voor gisteren namelijk slechts 7 a 8000), als wel door toedoen van Gozems, op wie Peter Boeve in het laatste half uur geen vat had. Gozems kogelde de bal eerst vanaf 25 meter na een listig hakballetje van Van Hanegem in de bovenhoek, en bleek ook de voornaamste stoorzender voor Ajax, nadat Lerby de marge andermaal op twee doelpunten had gebracht. Gozems wist daarna met een leeg doel geen raad, maar revancheerde zich elf minuten voor tijd door een solo af te ronden met een voorzet, waaruit invaller Rietveld wel moest raakkoppen: 3-2. Trainer Han Berger van Utrecht: „Ik ben allang blij dat we niet opnieuw een zware klap hebben gekregen, maar daar staat tegenover dat er voor ons wel degelijk meer in heeft gezeten. Van Breukelen heeft bijvoorbeeld iets gedaan wat een ervaren keeper niet zou zijn overkomen. Die had die bal bij die eerste goal van Ajax gewoon gepakt”. JAN PREENEN Beide voorvallen bepaalden uiteindelijk het verschil tussen winst en verlies en zorgden er ook voor dat Gozems niet als de absolute uitblinker in dit duel kon worden gehuldigd. Na een succes vol jaar bij FC Gronin gen, haalde Feyenoord, dat hem ook al aan de noordelijke voetbalstichting had verhuurd, Houtman terug naar de Kuip. Dat werd geen succes, evenals zijn avontuur bij Club Brugge, waar hij ook geen plaats in het topteam kreeg. Die steun werd onder andere verleend door scheidsrechter Severein en het duo Van Breukelen-Gozems. Doelman Van Breukelen toonde in de 15de minuut aan dat hij bepaald geen full-prof is (zijn hoofdberoep is onderwijzer) door in een standbeeld te veranderen op het moment dat spelleider Severein nadrukkelijk een advies van zijn grensrechter Nijdam negeerde. Nijdam gaf te kennen dat er sprake was van hinderlijk buitenspel van Lerby, vlagde nadrukkelijk, maar werd gecorrigeerd door Severein, die het spel niet wenste te onderbreken en Lerby 1-0 liet aantekenen. Als gevolg van de gebrekkige communicatie tussen scheidsrechter en vlaggedrager was de verwarring in de defensie van Utrecht zo groot, dat Van Breukelen geen enkele activiteit ontplooide toen Lerby koppend scoorde. Severein: „Een grensrechter mag best te kennen geven dat er sprake is van hinderlijk buitenspel, maar het is aan mij als scheidsrechter om te belissen of daarvoor gefloten moet worden. Ik heb er met mijn collega’s in de rust uitgebreid over gesproken”. Toch herhaalde deze situatie zich nog eens na rust, toen de score inmiddels was veranderd in 3-1. Ditmaal zette Severein het licht op groen voor Utrecht, nadat Nijdam andermaal hinderlijk buitenspel had geconstateerd. In tegenstelling tot Ajax wist Utrecht van deze voordeelaanbieding niet te profiteren. Bert Gozems omspeelde weliswaar doelman Piet Schrijvers en kreeg vervolgens een verlaten doel voor zich, maar presteerde het toen om de bal op de paal te schieten. In het team van Haarlem maakte Frans Reuser na afwezigheid van negen maanden zijn rentree. De middenvelder raakte op 17 december van het vorig jaar in de wedstrijd tegen AZ’67 geblesseerd aan een spier in zijn rechterdijbeen. Reuser is daaraan geope reerd en speelde twee weken geleden voor het eerst weer in het C-team van Haarlem. Reuser voetbalde zaterdag een goede wed strijd. „Ik was vooral tevreden over mijn conditie. Ik was een beetje bang, dat ik het niet zou volhouden, maar dat bleek hard mee te vallen”, aldus Reuser. iï Floor Buma van Telstar maakt goed gebruik van zijn lichaam en wint zodoende een duel met Zeeger Tollenaar van Wageningen. zakte het spel van Telstar halverwege de tweede helft in elkaar. De ploeg die ver zuimde vlak na~ rust via Stam, Van der Meer en Ayre toe te slaan moest Wagenin gen nu laten komen. Vooral na de entree van Teun van der Sluis kreeg de achter hoede van de Velsenaren het moeilijk. Wageningen zag kans om door het midden gevaar te stichten en toen Koos Kuut een voorzet van Peter van der Ley verkeerd beoordeelde waardoor Hazelhekke de bal op Van der Sluis kon terugleggen was de gelijkmaker een feit: 1-1. Het pleit voor Telstar dat de ploeg de krachten bundelde en terug vocht hetgeen zelfs resulteerde in een paar kansjes. Dat de krachtsverhoudingen inmiddels genivelleerd waren bleek overduidelijk toen Bierman en Van Toor geen kans meer zagen echt in te grijpen waardoor Jaap van Pelt ongehinderd door kon gaan. Een overwinning zou voor dit Wa geningen echter te veel zijn geweest. HENK SPRENKELER Opstelling: Telstar: Nederburgh, Bier man, Kuut, Knoop, Mols, Akersloot, Ayre, Van Toor, Buma, Van der Meeer, Stam. Wageningen: Suvee, Braam Gardien (Van der Sluis), Van der Klift, Tollenaar, Van Osenbrugge, Van der Ley, Van der Berg (Leushuis), Van Pelt, Hazelhekke, Van Vijfeyken. terug, terug. Ons probleem is nu, hoe we die 11.000 toeschouwers weer in het stadion krijgen. Eindelijk zijn we zo ver, dat Deventer warm loopt voor Go Ahead en dan krijgt het publiek zo’n laffe ploeg te zien. Voor een goed voet balhuwelijk heb je twee partners nodig maar onze opponent was vanavond impotent. De volgende keer komen die mensen niet meer. Het enige wat we kunnen doen, is een schadeclaim indie nen bij de penningmeester van Haar lem. Als de andere clubs dat ook doen, leert Hughes het misschien af”. Barry Hughes diende Brand even daarop van repliek: „Brand staat be kend om z’n geklaag. Iemand anders de schuld geven, als het bij zijn eigen ploeg niet loopt. Wat heeft Go Ahead nou laten zien? Toch ook niets. Ik speel aanvallend, als ik aanvallend kan spelen. Nu we in het begin van de competitie een paar forse klappen hebben gehad, is het in de eerste plaats een vereiste, dat we het achte rin goed organiseren. Is dat eenmaal gelukt, dan kan Haarlem opbouwend gaan denken. Laat Brand maar iets bedenken op mijn tactiek. Nu hem dat niet gelukt is, gaat-ie katten”. Hoewel de reden van Hughes om zijn team verdedigend te laten spelen wel verklaarbaar is, is het niet goed te praten, wat Haarlem eerst bij Ajax en nu bij Go Ahead Eagles laat zien. Alle mooie plannen (ander puntensysteem invoeren, shirtreclame legaliseren, ere divisie in twee liga’s verdelen, etc.) en kritiek (de pers, die het voetbal te nega tief benadert) ten spijt, als Haarlem niet aanvallender gaat spelen, laat niet alleen het publiek van de tegenstander, maar ook het eigen publiek Haarlem binnenkort vallen. Dat wijzen de cij fers wel uit: ploegen als Go Ahead Eagles en Willem II, die het aanvallen de voetbal bepleiten, trekken 10.000 toeschouwers per wedstrijd, teams als Haarlem, die defensief te werk gaan, mogen blij zijn met de helft. Hughes zegt nu alleen aan het resul- tegen Utrecht (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. FC Utrecht heeft een kans voor open doel gemist om het revalidatieproces van Ajax te stagneren. De Utrechters wisten weliswaar een eind te maken aan de traditie, die wilde dat zij in Amsterdam als speelbal werden behandeld (Ajax won de laatste vier seizoenen op eigen veld achtereenvolgens met 5-1, 7-0 6-0 en 6-1), maar slaagde er juist niet in om dat herstel ook uit te drukken in puntenwinst. Ajax won met 3-2, maar had te zeer de medewerking van anderen nodig om als een ware kampioensploeg te worden afgeschilderd. 9‘- -4' (Van onze sportredactie) GRONINGEN. Na een afwezig heid van ruim een jaar keert Peter Houtman terug naar FC Groningen, de club waar hij als topscorer furore heeft gemaakt. Na langdurige onder- handelingen met FC Brugge slaagde de Groningse manager Renzo de Vries erin de in Groningen felbegeerde spits van de Belgische topclub los te weken. 1^ J (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax-Utrecht is opnieuw teleurstellend verlopen voor de 19-jarige Ton Blanker, die deson danks nog altijd het voordeel van de twijfel krijgt. In de tweede helft werd hij echter overvleugeld door Henning Jensen. De Deen werd na rust ingezet als vervanger van de aan de wang geblesseerd geraakte Schoenaker. In eerste instantie mocht Jensen zijn frustraties afreageren op de linker vleugel; later, na het wegvallen van Ling, op de rechtervleugel, waar hij eindelijk enige lof kon oogsten van trainer Leo Beenhakker. Beenhakker: „Er is duidelijk enige progressie zichtbaar in het spel van Jensen. Vanmiddag heeft hij bewezen dat hij een uitstekende voetballer kan zijn als hij de bal voor zijn voeten heeft. Zonder bal moet hij echter nog veel beter worden. Hij is dan ook nog niet zover dat hij het vuile werk kan opknappen en constant kan blijven lopen”. Om dat doel te bereiken krijgt Jen sen, die er zelf van uitgaat dat zijn toekomst bij Ajax wel degelijk in de punt van de aanval ligt, iedere dag bijles. Bobby Haarms: „Als de andere jongens klaar zijn met de training, moet Henning er nog twintig minuten tegenaan. We nemen dan allerlei wed- strijdsituaties met hem door, die voor hem in Duitsland en Spanje vreemd waren, maar hier in Nederland heel normaal zijn. Op die manier proberen we hem om te turnen”. „Op dit moment mist hij echter nog de scherpte die het spel van Blanker ken merkt. Die blijft lopen, zoals tegen AZ, toen hij een penalty wist te forceren. Zoiets mis je nog bij Jensen. Het is daarom zo jammer dat we hem regel matig een paar dagen moeten missen. Dinsdag en woensdag zit hij weer met Arnesen en Lerby in Kopenhagen voor de vriendschappelijke interland tegen Finland. Het is misschien goed voor zijn wedstrijdritme, maar hij krijgt zo wel steeds te maken met twee verschil lende visies op voetbal”, aldus Haarms. „Wij hebben het onszelf moeilijk ge maakt door de kansen onbenut te laten”, concluderde Van Vianen na afloop dan ook terecht. Met deze woorden haalde de oefenmeester echter ook een positieve ontwikkeling binnen zijn team aan. Im mers, na enige weken nauwelijks zelf tot het creëren van doelrijpe kansen in staat te zijn gebleken kon Telstar ditmaal ook zonder de hulp van de tegenstander het spel maken. Spits Rob van der Meer heeft echter te veel kansen nodig terwijl mid denvelder Colin Ayre en linksbuiten Paul Stam te weinig gebruik maken van een mogelijkheid om te schieten. Laatstge noemde bewees overigens in de veertigste minuut wel degelijk over een goed schot te beschikken toen hij een bekwaam door Ayre en Buma opgezette aanval hard af rondde; 1-0. Een terechte voorsprong, gezien het feit dat Telstar in tegenstelling tot Wagenin gen een behoorlijke inzet toonde en pro beerde creatief te voetballen. Coen Aker sloot stond daarbij veelal aan de basis van de offensieve daden van de Schoonen- berg-ploeg. Wageningen zag pas in de zes endertigste minuut van de eerste helft kans om Jan Nederburgh eens op de proef te stellen. Daarvoor had het verdedigings duo Koos Kuut/Chris Knoop de statisch opererende, voorhoede van Wageningen bestaande uit Hazelhekke, Van Vijfeyken en Van Pelt goed in bedwang gehouden, daarbij gesteund door Hans Mols en Jan Bierman die de van een ziekte herstellen de Ab van Ootschot zeer verdienstelijk verving. De jonge vleugelverdediger legde zijn directe tegenstander Eugène van Vijf- L (Van onze sportredactie) VELSEN. Telstar is er ondanks een zeer behoorlijke inzet en een surplus aan doelrijpe kansen niet in geslaagd oppo nent Wageningen met lege handen terug naar huis te sturen. In de door duizend toeschouwers bijgewoonde wedstrijd te gen de ploeg van oud-MVV-doelman Frans Körver bleven de Velsenaren op 1- 1 steken. In feite was die remise te dan ken aan de inzinking die Telstar tussen de twintigste en vijfendertigste minuut doormaakte. De pupillen van Martin van Vianen moesten toen ver terug na eerder op alle fronten de meerdere van het te genvallende Wageningen te zijn geweest. Een overwicht waaraan de ploeg slechts met één doelpunt gestalte kon geven; een te magere voorsprong om ook de slechte momenten zonder kleerscheuren te overleven. taat te moeten denken, maar waarom kunnen resultaat en kijkplezier niet samengaan? Het is geen kwestie van kiezen, er zijn voorbeelden van clubs te over, die bewijzen, dat een combinatie van beide ook tot succes leidt. Wat Haarlem momenteel mist, is een rommelende, constant gevaarlijke spits van het type Kees van Kooten. Met zo'n speler in de punt van de aanval worden verdedigers van de te genpartij gebonden, waardoor ande ren (vleugelspelers, opkomende mid denvelders) ruimte krijgen. Een ploeg kan dan ook meer van de eigen moge lijkheden uitgaan in plaats van die van de tegenpartij, zoals Haarlem nu doet. Hughes heeft van de zomer drie offen sief ingestelde spelers-Kramer, Kleton, Hendriks-gekocht, maar de vraag is gerechtigd, of zij wel de juiste keuze zijn geweest om het spel van Haarlem meer inhoud te geven. Hughes is daar overigens zelf ook niet van overtuigd, gezien het feit, dat het drietal de wed strijd tegen Go Ahead vanaf de bank heeft mogen bekijken. Hoe belangrijk Van Kooten voor De Eagles, dat tevergeefs getracht heeft Jan Mulder in te lijven is, bewees hij zaterdag in de 79e minuut van de wed strijd. Op dat moment torende hij bo ven Rob Boersma uit en kopte de bal uit een knappe voorzet van Martin Koopman waardoor de stand 2-1 in het voordeel van de Deventer ploeg werd. Een hele opluchting voor de équipe van Brand, die na veel gezwoeg in de 53e minuut door Dick Schneider uit een vrije trap op 1-0 was gekomen, maar Frank Kramer inge vallen voor Ruud Gullit veertien minuten later zag gelijkmaken. Op dat moment sloeg de Eagles de schrik om het hart. De hele wedstrijd aanvallen en dan toch nog de boot ingaan tegen het 5-4-1 systeem (respec tievelijk verdedigers, middenvelders en eenzame aanvaller Joop Böckling) van Haarlem, wiens laatste man Geor ge de gele kaart kreeg wegens het neerleggen van een tegenstander. Het gebeurde niet, dank zij Kees van Koo ten, waardoor het recht zijn beloop kreeg, want het was te gortig geweest ais Haarlem een punt had behaald in de Adelaarshorst. „Schandalig zoals eyken vrijwel geheel lam en durfde ook in offensief opzicht initiatief te nemen. Daarbij soepel samenwerkend met Coen Akersloot die de door Bierman verlaten post steeds attent bemande. Aan de lin kerkant van het veld verliep die overname tussen de aanvallend ingestelde Colin Ay re en Hans Mols heel wat moeizamer. Martin van Vianen: „Het was jammer dat Hans Mols daardoor veel minder aan dacht aan offensieve daden kon schenken”. Bovendien kostte het constant blijven gaan de Engelsman enorm veel kracht. Ook Joop van Toor, opererend tussen Ayre en Akersloot in, leek halverwege de tweede helft aan vervanging toe. „Maar wie moet ik er voor in de plaats zetten”, zuchtte Martin van Vianen. „Natuurlijk, ik wil best wisselen, maar dan moet de ploeg er wel sterker op worden, en dat zat er tegen Wageningen niet in”. Opnieuw werd dus aangetoond dat een selectie- uitbreiding met een of twee ervaren spe lers voor deze Telstar equipe bepaald geen overbodige luxe is. Diverse pogingen op uitleenbasis versterking binnen te ha len zijn inmiddels op niets uitgelopen. „Bovendien schrikken we ook altijd weer van de salarissen, de mogelijkheden bij Telstar zijn nu eenmaal beperkt”, aldus Van Vianen. Als gevolg van de grote inspanningen

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13