Ruim zeven ton Besluit EMS-beraad: buit bij overval Westduitse mark 2 procent duurder Vervolging geschorst SPORT Werk in havens geheel hervat Bokassa op Libanon meldt nieuwe aanval van Israel Ecivit: Geen Onderzoek naar Motorrijder verongelukt 2 verkoop van bloedplasma Cambodjaans protest tegen voedselhulp vervolging christenen weg naar Ivoorkust 24 .<1 APPELEN u'’ 98 ^ËÈ'rsswms het woord is aan... vandaag.- )0 En verder k ,4 Mogelijk regen agenda pagina 7^| MAANDAG 24 SEPTEMBER 1979 (ADVERTENTIE) Kees Simhoffer: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN I ANTIEK en OUD ZILVER 8 12,3 4 6 11 5,6, 7,9 pagina's Beurs Binnen- en buitenland Facetten Gastenhoek Kunst Plaatselijk nieuwsI Radio en televisie/Strips.... 10 Sport 13, 14, 15, 16, 17, 19, 21, 23 I 4 (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Pieter Menten komt vermoedelijk nooit meer voor de rechter. De Rotterdamse rechtbank heeft de vervolging van de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricum- mer geschorst „op grond van diens krankzinnigheid.” 69ste jaargang no. 274 1 i® Pieter Menten krankzinnig ü- Shell-raffinaderij L plat door staking ken tu ige eb in Inkoop Verkoop Volgens minister Andriessen van Fi nanciën zullen de gevolgen van de koers- aanpassing voor de concurrentiepositie van ons land en voor de inflatie slechts zeer gering zijn. munt door de gelijktijdige opwaarde ring van de mark, vijf procent minder waard dan de Westduitse munt. De geheime, ruim vijftien uur durende vergadering in Brussel vond plaats op initiatief van West-Duitsland. Vorige week maandag nog gaven de ministers van Financiën van de EG-lan- den na een gesprek over het EMS een verklaring uit, waarin stond dat het stel sel bevredigend werkte. Minister An- IZMIR (ANP). De discriminatie van christenen in Turkije bestaat helemaal niet. Alleen in Zweden, Noorwegen en Holland wordt erover gesproken. Wij heb ben er hier nog nooit van gehoord. Dat verklaarde de Turkse premier Ecevit op een verkiezingsbijeenkomst in het Turkse Izmir. Het christen-Turkenprobleem is vol gens de Turkse eerste minister voor het eerst pas opgedoken toen de Noordeuro- pese landen hun grenzen gingen sluiten voor gastarbeiders. „Het is een excuus. Discriminatie op etnische of religieuse gronden is er in mijn land niet. Problemen zijn er wel voor sommige minderheden in vooral het zuid-Oostën, maar die hebben economische oorzaken, aldus Ecevit. Verschillende dorpen in die regio heb ben meningsverschillen over weidegron den en landerijen. De christenen die daar een minderheid vormen en in kleine groe pen leven, hebben het meest onder die situatie te lijden. Ecevit benadrukt dat de regeling bij meningsverschillen altijd als scheidsrechter optreedt. „Welke regering het ook was, nu en in het verleden, altijd hebben zij beide partijen rechtvaardig behandeld,” zo stelde de Turkse premier. De Turkse christelijke gastarbeiders in de Noordeuropese landen ondervinden naar de mening van de premier geen enkel probleem als zij hun familie in de dorpen opzoeken. „Zij zijn vrij om te komen en te gaan”, aldus Ecevit. (Van onze redactie buitenland) PARIJS/BANGUI. De afgezette dictator Bokassa van de Centraalaf- rikaanse Republiek is vanmorgen met een Franse militaire DC-8 ver trokken van de Franse luchthaven Evreux bij Parijs. Volgens het Franse persbureau AFP is hij naar Ivoor kust gegaan, welk land hem asiel zou willen verlenen. De leugen verkoopt zichzelf, met de waarheid moet je leuren. driessen zei toen, dat het EMS wel enke le kleine technische problemen vertoon de, maar dat het sleutelen eraan meer nadelen dan voordelen zou brengen en dat daarom van een bijstelling was afge zien. Na het bekend worden van het besluit tot revaluatie van de mark daalde de Westduitse munt vanmorgen op de Am sterdamse wisselmarkt enigszins, en wel tot ƒ110,25. Rond elf uur werd weer 110,35 betaald voor de munt. Veel bewolking en mogelijk regen of motregen. Minimumtemperaturen van 12 graden aan zee tot omstreeks 6 graden in het binnenland. Middagtem- peraturen ongeveer 16 graden Tot ma tig of krachtig toenemende zuidwesten wind. (Van onze redactie economie) BRUSSEL/DEN HAAG. De Westduitse mark is vandaag twee procent duurder geworden ten op zichte van de gulden eh andere munten van de Westeuropese lan den die deel uitmaken van het Euro pees Monetair Systeem (EMS). De Deense kroon is drie procent in waarde gedaald. Aan het EMS ne men alle EG-landen deel, met uit zondering van het Verenigd Ko ninkrijk. Tot de koersaanpassing is vanmorgen besloten door de acht ministers van Financiën van de EMS-landen op een geheime verga dering in Brussel, samen met de presidenten van de centrale banken van deze landen. (Van onze redactie binnenland) MUIDEN. Twee gemaskerde man nen hebben vanmorgen bij een gewapen de overval op een geldtransport ongeveer 700.000 gulden buitgemaakt op het dis- countwarenhuis Maxis in Muiden. Een van de mannen roofde de cassettes waar in het geld van de winkelkluis werd overgebracht naar een auto van een geld transportbedrijf. Hij vluchtte in een auto waarin de andere gemaskerde man zat. De auto is later in de buurt van Weesp teruggevonden. De overvallers zouden daar zijn overgestapt in een andere auto en richting Amsterdam zijn gereden. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De 19-jarige E. L. Heer- kens uit Haarlem is zaterdagavond dode lijk verongelukt, nadat hij met zijn motor uit de bocht was gevlogen. De man reed over de Westelijke Randweg in de richting van Heemstede. Volgens de politie ge beurde dit vermoedelijk met te hoge snel heid, waardoor de motorrijder ter hoogte van Haarlem-hoog de macht over het stuur verloor en tegen de vangrails klapte. Hij liep hierbij een schedelbasisfractuur en een gebroken nekwervel op. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. De Libanese radio heeft gisteren gemeld dat verscheidene Israëli sche pantserwagens de Isrealisch-Libane- se grens zijn overgestoken. Israel heeft volgens het radiostation beschietingen uitgevoerd bij het grensdorp Kfar Ha man. In het bericht werd verder gezegd, dat drie Israëlische kanonneerboten zijn waargenomen bij de havenstad Tyrus. Een Israëlische militaire woordvoerder ontkende dat er sprake is geweest van Israëlische actie in het grensgebied met Libanon. Wel maakte het Isrealische militaire op perbevel melding van vuurgevechten, za terdag, tussen Palestijnse guerrillastrij ders en de door Israel gesteunde christen- militie van majoor Haddad. Israel ontkent aan deze gevechten te hebben deelge nomen. In het Noordlibanese bergdorp Amioen zijn gisteren vier mensen om het leven gekomen toen op een bijeenkomst ter na gedachtenis van de slachtoffers van de Libanese burgeroorlog een aantal grana ten ontplofte. De staking bij Shell begint na een mis lukte bemiddelingspoging gisteren van Rotterdams oud-burgemeester Thomas sen. Op zijn advies werden de onderhan- delingen over een nieuwe CAO hervat, maar het aanbod van Shell, 225 werkne mers meer in dienst te nemen om de ploegendienst te verlichten, werd door de bonden afgewezen. De Industriebonden FNV blijven bij hun eis: een 35-urige werkweek in vijf ploegendienst. De Shell-raffinaderij te Pemis, een van de grootste in de wereld, Tot de opwaardering van de mark is besloten om te voorkomen dat de druk op de andere EMS-valuta te grote span ningen zou veroorzaken. De Deense kroon verkeerde al lange tijd in een zwakke positie. In feite wordt de Deense (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. De Cambodjaanse rege ring heeft gisteren geprotesteerd tegen voedselhulp van de VN en van het Rode Kruis aan die delen van Cambodja die in handen zijn van opstandelingen tegen het Cambodjaanse regiem. Dergelijke hulp is volgens de Cambodjaanse regering „ille gaal”. De VN en het Rode Kruis hebben eerder deze maand bijna een ton aan voedsel en medicijnen verdeeld onder kin deren van Cambodjaanse opstandelingen in de buurt van de grens met Thailand. Voorts hebben de organisaties meer dan 100 ton voedsel gestuurd naar gebieden die in handen zijn van de Cambodjaanse regering. De president van de Wereldvoedsel- raad, Arturo Tanco, heeft de lidstaten van de organisatie opgeroepen tot groot scheepse voedselhulp aan Cambodja. Op het ogenblik ligt al een grote hoeveelheid levensmiddelen in verscheidene landen te wachten op transport naar Cambodja. Volgens eerdere berichten dreigen vele duizenden Cambodjanen om te komen door de hongersnood en door besmettelij ke ziektes. IJmuider Courant (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De door de Industriebond FNV uitgeroepen staking bij de Shell-raffinaderij te Pernis is vanmorgen begonnen. Slechts een klein aantal werknemers mocht het terrein op om de produktie stop te zetten. Dit zal nog enkele dagen vergen. Zie verder onze bijlage „SPORTIEF" Pagina 1 Ajax weer fortuinlijk; Telstar geeft zege uit handen. Pagina 2 Breuk tussen Piet Wildschut en Kees Rijvers lijkt niet te lijmen. Pagina 3 Turntrainster Leona Horvath komt in tijdnood. Pagina 4 Koplopers grote verliezers in HVB- competitie. Pagina 5 IJmuiden behaalt eerste ovenwin ning. Pagina 6 Fouten bij De Kennemers door Stormvogels afgestraft. Pagina 7 HPC winnaar 24-uurs marathon zwemmen. Pagina 8 Handbalteams IJmond succesvol. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het ministerie van Volksgezondheid zal onderzoeken of het waar is dat de bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Rode Kruis betrokken is bij de verkoop van bloedplasma aan het buitenland. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie vandaag meegedeeld. De beschuldiging werd vorige week geuit door de medisch directeur van de Rode Kruis-bloedbank Groningen-Dren the, dr. Smit-Sibenga. Deze zei dat het Rode Kruis geld verdient aan de export van het uit bloed afkomstige stollingspre- paraat PPSB. Volgens de medisch direc teur is dat ongepast voor een ideële instel ling als het Rode Kruis. „Voor een goed voetbalhuwelijk heb je twee partners nodig, maar onze op ponent was vanavond impotent". Met die woorden gaf de trainer Go Ahead Eagles Joop Brand kernachtig weer, hoe hij zaterdagavond over het spel van Haarlem dacht. Brand en met hem het publiek in Deventer maakte zich nogal kwaad op Barry Huyghes, die een erg defensief concept voor zijn ploeg had uitgedacht. „Ik schaam me voor mijn oefenmeesterschap, als ik zie wat een collega van me het publiek durft voor te schotelen. Schandalig gewoon”, aldus Joop Brand, die door Hughes werd afgeschilderd als een man, die alleen maar kan klagen. „Brand moet niet katten opeen ander, als het niet loopt met zijn eigen team”. Haarlem moest ondanks de puur defensieve houding toch met een 2-1 nederlaag genoegen nemen. Volgens de rechtbank is er met Menten „geen zinnig gesprek meer mogelijk.” Daarnaast beschikken de rechters over een advies van drie deskundigen. De drie zijn van mening, dat Menten in een verge vorderd stadium van aderverkalking ver keert en typeren hem in hun rapport als een geestelijk en lichamelijk wrak. De vanmorgen genomen beslissing van de Rotterdamse rechtbank zal worden on derworpen aan het oordeel van de Hoge Raad. Het Openbaar Ministerie tekent cassatie aan. Zolang het besluit van de rechtbank niet definitief is, blijft Menten in huisarrest. Wanneer eenmaal in laatste instantie zal zijn beslist dat Menten te ziek is om te recht te staan, zal weliswaar het huisar rest worden opgeheven maar zal hij zich ook dan niet buiten de provincies Noord en Zuid-Holland en Utrecht mogen begeven. „In het onwaarschijnlijke maar toch nooit volstrekt uit te sluiten geval, dat Mentens gezondheidstoestand aanzienlijk zou verbeteren, kan de procedure worden voortgezet”, aldus de Rotterdamse recht bank vanmorgen in haar beschikking. Zijn opvolger David Dacko, die vorige week donderdag de macht greep, heeft geprotesteerd tegen het feit dat Frankrijk Bokassa heeft laten gaan. Het afgezette staatshoofd landde vrijdag op Evreux. Het gehele weekeinde is onderhandeld over Bokassa’s verzoek toegelaten te wor den in Frankrijk. Dacko heeft dit weekeinde gezegd dat hij de staatsgreep heeft voorbereid met hulp van Frankrijk en vriendschappelijk gezinde Afrikaanse mogendheden. Hij zei verder dat onder Bokassa’s bewind vele politieke gevangenen uit de gevangenis sen spoorloos zijn verdwenen en vroeg de Sovjet-Unie geen wapens meer te zenden. „Wij zijn met niemand in oorlog. De wa pens zijn bedoeld om Centraalafrikanen te vernietigen,” aldus Dacko. In het afgelopen weekeinde zijn volgens de nieuwe president tenminste 37 Libiërs gearresteerd. Allen zouden gewapend zijn geweest en wilden volgens Dacko „onrust stoken”. Hij zei dat Franse militairen ver scheidene geheime wapenopslagplaatsen hebben ontdekt. Overigens demonstreerden in de Cen- traalafrikaanse hoofdstad Bangui enkele honderden studenten en onderwijzers gis teren tegen de benoeming van Maidou, die premier was onder Bokassa, tot vice-pre sident. Oud-ambassadeur in Parijs, Sylve stre Bangui, die 11 september de „onaf hankelijke republiek Oubangi” uitriep, vertrok vanmorgen naar zijn vaderland. (ADVERTENTIES) zorgt voor ruim 32 procent van de Neder landse brandstofvoorziening. Hoewel ver wacht wordt dat andere producenten de produktie zullen verhogen, bestaat de mo gelijkheid dat de voorraden benzine en andere brandstoffen tussen een en drie weken na vandaag, sterk zullen afnemen. Bij een ander petrochemisch bedrijf in de Europoort, de kunstmestfabriek Alba- tros-UKF, liep vannacht om twaalf uur een ultimatum af. Ook hier wordt een vijfploegendienst geëist. De Industriebon den FNV hebben aangekondigd dat ook bij Albatros binnenkort wordt gestaakt. Vrijwel alle Rotterdamse havenarbei ders zijn vanmorgen weer aan het werk gegaan na een staking van vier weken, die geen enkel resultaat heeft opgeleverd. De bonden zullen proberen de stakers via het Werklozenwetfonds of een uitkering in eens, aan geld te helpen. Ook de werkge vers hebben zich bereid verklaard twee derde uit te keren van wat in het principe- akkoord voor een haven-CAO is overeen gekomen. De haven draait echter nog niet op volle kracht, doordat de wilde sleepbootstaking voortduurt. De slepers weigeren in con tact te treden met hun directie, de be drijfsleiding van Smit-Internationale. Om aan geld te komen zullen alle spelers een formulier invullen waarin zij zich werk willig verklaren. Dit is nodig om van de bonden een voorschot te krijgen. Hun actie wordt overigens niet door de bonden gesteund. CDA-fractieleider Lubbers heeft ge zegd dat wellicht een voorstel wordt gedaan om de rente-aftrek voor belas tingen bij het kopen van een eigen huis aan een limiet te binden. De fractie heeft geen plan de hele aftrek van hypotheekrente te verbieden Zie pagina 2 het weer Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Een onlangs genomen foto van prins Johan Friso, zoon van prinses Beatrix en prins Claus, die morgen elf jaar wordt. FNV-vakbondsbestuurder Piet Scheele (links) vanmorgen in gesprek met een Hd van de ordedienst voor een van de poorten van de Shell-raffinaderij in Pernis Spekstraat 10, Haarlem, Tel. 023-320274

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1