Verbetering wederzijdse betrekkingen Blanke macht Verenigde Naties Waal schiet Q rs Betoging tegen kern-energie Pol Pot-regiem houdt zetel Olieprobleem steeds groter voor Z-Afrika Ngoeema voor tribunaal op Vlamingen Regen en sneeuw in Noord-Italië probleem op Zimbabwe-top „Taraki leeft maar erg ziek” Spanning na moord op Spaanse generaal Radio Vaticaan interviewt Maria Gouverneur Baskische provincie Afhankelijk van spotmarkten Regenboogtrui Eremedailles Gênant voorstel Hij hangt ze op EK iood erug sport i gift jders (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie Koen Corver) MOSKOU. Na een week vertraging is een Chinese on- derhandelingsdelegatie onder leiding van vice-minister van Buitenlandse Zaken Wang Joeping in de Russische hoofdstad aangekomen voor onderhandelingen ter verbete ring van de wederzijdse be trekkingen. Chinese delegatie in Moskou aangekomen I op het ontbreken van echte vrouwelijk heid. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Het besluit van het nieuwe bewind in Iran om de oliele- veranties aan Zuid-Afrika stop te zet ten en de nationalisatie van British vordt in nieuwe iveniën- e werk en. ie prijs de jour- Der pro- vakan- ereni- an de ctober basis les en Nijme- ichting nadese t leven 'Se oor- dragen jders. ;esteert die de ;eft ge- bevrij- geld is t Patri- nferen- ad van voorbij tgangs- )r deze bij aan zuide- an der sdaags hiphol iet eer- aan de igt een jsloten ten be- ales in n heb- Polen I en de ontwa- ionele Ook de zelfmoord van de Ameri kaanse filmactrice Jean Seberg in Pa rijs kwam aan de orde. De moeder van Jezus zei: „Mijn kind, waarom heb je ons dit aangedaan? Je vader en ik hebben je met smart gezocht”. Naar aanleiding van de televisiefilm Holocaust en de pelgrimage van paus De generaal maakte met zijn echtge note een wandeling toen hij van achte- (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) wind van Heng Samrin, als gevolg van de catastrofale voedselsituatie, wordt niets vermeld. De Chinezen zijn van plan de toestand in het zuidoostelijk deel van Azië ter spra ke te brengen tijdens de komende bespre kingen, die door Peking zijn voorgesteld toen werd aangekondigd dat China het 30- jarige vriendschaps- en samenwerkings verdrag niet wilde verlengen. NEW YORK (AFP). Volgens de poli tie hebben ruim 180.000 Amerikanen gis termiddag in New York deelgenomen aan een demonstratie tegen kernenergie. De deelnemers eisten dat het probleem een centraal thema wordt in de campagne voor de presidentsverkiezingen. De dader vluchtte in een gereedstaande auto. Op de plaats van het misdrijf is een kogelhuls gevonden van het type dat de radicale Baskische afscheidingsbewe ging ETA gewoonlijk gebruikt. De moord op de generaal, de tiende militair die dit jaar door een tereuraans- lag om het leven komt, heeft Spanje ernstig geschokt. Premier Adolfo Sua rez had gistermiddag een spoedvergade- ren werd benaderd door een man die hem met een pistool in de borst schoot. De demonstranten willen dat het accent van de kernenergie wordt verlegd naar andere bronnen van energie, zoals zonne- energie, en dat een strikt energiebeleid wordt uitgestippeld. In het weekeinde hebben een tiental soortgelijke manifestaties plaatsgehad in andere delen van de Verenigde Staten. In Vernon in de staat Vermont probeerden betogers de toegang te blokkeren tot een kernenergiecentrale die volgens hen niet aan de veiligheidseisen voldoet. ring met de ministers van Defensie en van Binnenlandse Zaken, de chefs van de generale staf en die van de marine en luchtmacht. Carlos Garaicoechea, voorzitter van de Algemene Baskische Raad hoogste instantie van het semi-autonome Bas kenland riep de Basken op om zich tegen de ETA te verzetten. Hij noemde de aanslag een ondermijning van de democratie en van het referendum over de Baskische autonomie, dat op 25 okto- Zuid-Afrika tracht de moeilijkheden te ondervangen door het oliegebruik te be perken (door prijsstijgingen en snelheids beperkingen), door het leggen van een speciale heffing van 28 gulden per vat ruwe olie dat wordt geïmporteerd (om de hoge kosten van kopen op de spotmarkt te dekken) en het opvoeren van de oliepro- duktie uit steenkool. KABOEL (AFP). Oud-president Ta- raki van Afghanistan leeft maar lijdt aan een „ongeneeslijke ziekte” en ligt in een ziekenhuis in Kaboel. Dit heeft de huidige president Amin, die Taraki vorige week afzette, gisteren meegedeeld. Volgens president Amin „kan hij niet zeggen aan welke ziekte zijn voorganger lijdt, aangezien hij zelf geen arts is”. Zaterdag meldde het Indiase persbu reau PTI dat Taraki in leven zou zijn. Het haalde „betrouwbare berichten” in New Delhi aan. Later werd de mededeling in twijfel getrokken door verschillende ra diozenders in Azië. Ook de ambassadeur van Afghanistan in Pakistan kon het nieuws niet bevestigen. De regering in de hoofdstad Kaboel heeft zaterdag een algemene amnestie af- gekondigd voor alle Afghanen die sinds de revolutie van april 1978 naar het bui tenland zijn uitgeweken. nadese loorlog ar Nij- ite ver- erland. iaf no- escher- VATICAANSTAD (AFP). Na met veel succes op 15 mei van dit jaar Jezus te hebben geïnterviewd, heeft Radio Vaticana zaterdag een gesprek uitge zonden met de heilige maagd Maria. Maria, door haar interviewer ver trouwelijk met „jij” aangesproken, antwoordde in zinnen die aan de evan geliën zijn ontleend. Ondervraagd over bepaalde, halve dwaasheden” rond het feminisme, ant woordde de heilige maagd raadselach tig „zij hebben geen wijn meer”, met een verwijzing naar de bruiloft van Kana en een zinspeling waarschijnlijk Maar het minst betrekkelijk zijn die koninklijke onderscheidingen nu juist voor de ontvangers van de eremedailles voor wie het vaak de enige onderschei ding is die zij in hun leven ontvangen. Zij hebben niet al een leven vol loftuitingen en eerbewijzen achter de rug (een doctors bul, een titel, een positie die op zichzelf al een onderscheiding inhoudt, een literaire prijs, een regenboogtrui), de eremedaille is voor hen méér dan het logische extratje, na al hun reeds zo vaak breed uitgemeten verdiensten in de krant en op de televisie. Luns heeft het laatst nog gezegd op de televisie: hij hangt helemaal niet aan die tientallen onderscheidingen, ze hangen aan hem! e NDP ie NVJ- igesteld urnalis- ekomen men de Dtieplan en voor, gen. Hans Wiegel, minister van Binnenland se Zaken, meent dat er in de toekomst geen eremedailles, behorende bij de orde van Oranje-Nassau, meer moeten worden toegekend. Hij wil beginnen bij het ridder schap in de orde van Oranje-Nassau, en de eremedailles in brons, zilver en goud voortaan afschaffen. Ik daarentegen (algemeen minister van deze rubriek) wens juist de eremedailles te handhaven, en ben bereid in ruil daar voor een veer te laten met betrekking tot de hogere onderscheidingen. Uit Wiegels woorden heb ik tenminste niet begrepen, dat hij voortaan de eremedailles voor de magazijnbediende die 40 jaar zonder een diefstalletje bij dezelfde baas heeft ge werkt, voor de secretaris van de korfbal club die belangeloos 30 jaar in het bestuur heeft gezeten, en voor de Groene Kruis zuster die haar zegenrijke werk haar hele leven lang voor een te klein salaris heeft moeten’verrichten, nu wil vervangen door ridderschappen in de orde van Oranje Nassau. Nee, hij wil dat soort verdienstelijke Nederlanders domweg buitensluiten, om dat het zo’n rompslomp geeft, al die me dailles, en omdat het maar een betrekke lijke verdienste is, je hele leven van jong maatje tot gepensioneerde bij dezelfde baas te dienen. Het leven, zo redeneert de minister blijkbaar, is geen Vierdaagse, waarin iedereen die de tocht uitloopt ver zekerd is van het Vierdaagsekruisje, maar een olympisch toernooi, waarin de num mers elf, twaalf en dertien niet ook nog een medaille krijgen omdat ze mee heb ben willen doen, ter meerdere glorie van de overwinnaars. il Jaar rereld- n half >r een ia, de Repu- NEW YORK (UPI/AFP). De Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties heeft besloten de Cambodjaanse delegatie die het verdreven regime van Pol Pot vertegenwoordigt, te hanhaven. Met 71 stemmen voor, 35 tegen en 34 onthoudin gen keurde de Algemene Vergadering de geloofsbrieven van de Rode Khmer-dele- gatie goed. De stemming betekent een ernstige ne derlaag voor de Sovjet-Unie en Vietnam, die zich hadden ingespannen voor erken ning van de delegatie van het nieuwe bewind van Heng Samrin. De meeste sprekers in het debat meen den dat de Verenigde Naties geen rege ring moeten erkennen, die door een gewa pende buitenlandse interventie in het za del is geholpen. Eerder had de commissie voor de geloofsbrieven de Algemene Ver gadering geadviseerd de Rode-Khmer-de- legatie van de verdreven Pol Pot te hand haven als vertegenwoordiger van Cam bodja. e van lp aan mciële soring Derde en aan ir richt- at voor ben wor- e draai- Maar Ome Piet, die tientallen jaren, buiten het licht van de schijnwerpers, de speeltuin draaiende heeft weten te hou den, en in plaats van de gebruikelijke stank voor dank opeens een eremedaille krijgt, is hiermee terecht de koning te rijk. Hij is tenslotte de enige in de straat met zo’n lintje in zijn knoopsgat en hij mag dan wel mopperen dat hij liever gezien had dat de subsidie voor de speeltuin was verhoogd en in het buurtcafé, waar hij al in drie jaar niet was geweest, schertsend uitroept: „Ik kan niet eens een nieuw knoopsgat betalen, dus hoe willen ze nou eigenlijk dat ik dat ding draag?”, maar zijn vrouw vindt het toch hartstikke leuk voor hem, en hijzelf zou heel wat hebben afgekankerd als hij hem niet had gekre gen en een ander speeltuinbestuurslid wel. Ik heb bij de laatste lintjesregen, bij het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne, nog even gekeken wie Hans Wiegel wil handhaven, en wie hij wil af schaffen. Gehandhaafd worden een rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw als ir. P. Santema, directeur van het Rijk- sinstituut voor Drinkwatervoorziening, een officier in de Orde van Oranje Nassau als dr. H. W. Krijnen, directeur van het Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst van het Nederlandse Ro de Kruis en een ridder in de Orde van Oranje Nassau als G. de Jong, econo misch directeur van de Vereniging het Nederlands Kanker Instituut. En afschaffen wil hij een eremedaille in goud als voor mejuffrouw M. P. W. Git- mans, hoofdverpleegkundige van de afde ling Neurologie bij het St. Laurentiuszie- kenhuis te Roermond, en een eremedaille in zilver als voor mevrouw C. W. J. Ger- sen-van Wissen, helpster bij het Neder landse Rode Kruis, afdeling Vecht-Zuid. Een tamelijk gênant voorstel dus. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Francisco Macias Ngoee ma, de 57-jarige ex-dictator van Equatori aal Guinee, verschijnt vandaag voor een militair tribunaal in de hoofdstad Malabo. Hij zal worden gevonnist voor de wanda den tijdens zijn bloedige bewind, dat elf jaar duurde. Macias, verantwoordelijk voor het uit de weg ruimen van 50.000 tot 90.000 land genoten, wordt beschuldigd van volkeren moord, verduistering van staatsfondsen en van verraad. Volgens de nieuwe be windhebber, kolonel Theodoor Obiang Ngoeema, zal de ex-dictator veroordeeld worden volgens het internationale recht. Sinds de ontmaskering vorige week van een complet om Francisco Macias Ngoee ma te bevrijden, heerste er spanning in Malabo. Op verzoek van de autoriteiten zullen zo’n 150 Marokkaanse soldaten tij dens het proces tegen de ex-dictator de stad bewaken. Spaanse veiligheidsspecia- listen adviseren de autoriteiten van Equa toriaal Guinee omtrent de veiligheid van de deelnemers aan het proces. Voorzitter van het militaire tribunaal is kapitein Eulogio Oyo Rigueza, bevelheb bers van de landmacht en tevens militaire gouverneur van de provincie Bioko. Ex- dictator Francisco Macias Ngoeema wordt bijgestaan door twee advocaten, van wie er een openbaar aanklager was onder zijn bewind. Het proces, dat plaats vindt in een bio scoop, wordt bijgewoond door Alejandro Artucio uit Uruguay, vertegenwoordiger van de internationale commissie van justi tie. Verwacht wordt dat de militaire recht bank woensdag of donderdag het vonnis zal uitspreken. MADRID. De 59-jarige brigade generaal Lorenzo Gonzalez Valles, militair gouverneur van de Baski sche provincie Guipuzcoa, is giste ren op de boulevard van San Sebas tian in koelen bloede vermoord. De OPEC-prijs van ruwe olie is thans 32 gulden per vat, maar op de spotmarkten ligt de prijs aanzienlijk hoger. Bovendien moet Zuid-Afrika een extra „politieke” premie betalen omdat handelaren niet graag het risico lopen dat levering aan Zuid-Afrika met zich brengt. „Er zijn be richten dat Zuid-Afrika thans 24 gulden per vat boven de OPEC-prijs moet beta len”, aldus Bailey. Wanneer het zo’n 400.000 vaten per dag moet importeren, betekent dit een jaarlijkse uitgave van 8 miljard gulden, het dubbele van het vori ge jaar. ■fr Terwijl zonnestralen tussen de beide torens van het Newyorkse World Trade Center doordringen houden demonstranten een spandoek omhoog met het opschrift ,,No nukes under the sun'' (,,Geen kernreactoren onder de zon"). Er waren naar schatting 180000 mensen naar deze manifestatie tegen kernenergie gisteren gekomen Het is natuurlijk verstandig om zulke koninklijke onderscheidingen te nemen voor wat ze waard zijn. Het is vaak aan het initiatief \an vrienden te danken dat een 50 jaar geworden schrijver een koninklijke onderscheiding krijgt, terwijl een andere schrijver van 50 jaar de boot heeft gemist doordat zijn vrienden de weg niet wisten naar de uitdeelcommissie. Het is heus niet zo dat de koningin begin april even alle telefoonboeken doorbladert om zichzelf te herinneren aan verdienstelijke vaderlanders, om deze dan, na enig wik ken en wegen en ruggespraak met de opperstalmeester, voor te dragen voor een orde of eremedaille. De waarde van zo’n onderscheiding is dus bel rekkelijk, zoals eens treffend werd verwoord door de schilder Isaac Israëls (Jacqueline Roy- aards-Sandbei g herinnert eraan in haar Herinneringen), toen hij werd gedeco reerd tegelijk met de directeur van het Rijksmuseum, maar in een lagere orde „Ik maak de schilderijen, maar hij hangt ze op”. Het is niet mogelijk na te gaan uit welk land of welke la.nden de rest van Zuid- Afnka’s ruwe olie afkomstig is, aldus Bai ley. „Zuid Afrika voorziet in een groot dev.1 van zijn behoefte op de spotmarkten. Afzonderlijke, of mogelijk gehele series, ladingen ruwe olie worden via tussenhan delaren verkregen. De ladingen gaan wel licht via talrijke tussenpersonen en de olie zelf zal hoogstwaarschijnlijk niet recht streeks van het exporterende land naar Zuid-Afrika gaan. Het is moeilijk een in zicht te verkrijgen in de aankopen op de spotmarkt”. Aldus Martin Bailey, een Engelse eco noom die de mogelijkheden van een olie- embargo tegen Zuid-Afrika heeft onder zocht, enige tijd geleden tegenover een speciale anti-apartheidscommissie van de Verenigde Naties. De commissie heeft zijn verklaring in New York gepubliceerd. Sinds 1973, toen de Arabische landen een olie-embargo tegen Zuid-Afrika af kondigden, heeft Zuid-Afrika 90 percent van de olie die het importeerde uit Iran betrokken, aldus Bailey. De vijf grote maatschappijen die 85 percent van de olie leveren, hebben zich zeer veel moeite ge geven om het embargo te ontduiken, on der andere door het „ruilen” van olie uit niet-arabische landen welke aan Zuid-Af rika wordt geleverd. Deze maatschappij en zijn de Engels-Nederlandse Shell, de Engelse British Petroleum, de Ameri kaanse Mobil en Caltex en de Franse Total. Echter, sinds de val van de sjah is er geen enkel OPEC-land dat Zuid-Afrika openlijk olie verstrekt. De enige staat die dat wel doet is Brunei, een land waarvan de buitenlandse betrek kingen door Engeland worden behartigd. Brunei zou dagelijks 25.000 vaten leveren, circa 5 percent van de totale invoer. Deze olie, aldus Bailey, wordt geleverd door Shell International Petroleum. Wang Joeping, die tot voor kort Pekings ambassadeur in de Sovjet-Unie was, werd op het vliegveld van Moskou verwelkomd door zijn gesprekspartner, vice-minister van Buitenlandse Zaken Leonid Iljichov. Deze laatste is ook delegatiechef bij de Russisch-Chinese grensonderhandelin- gen, die nu al tien jaar zonder resultaten voortduren. De stemming tijdens de ontvangst van de Chinese gasten was ontspannen en Wang Joeping en Leonid Iljichov begroet ten elkaar hartelijk. Niettemin werd er door vertegenwoordigers van beide par tijen verklaard, dat de komende onder- handelingen „langdurig, moeizaam en hard” zouden worden. Beter dan de glim lachjes en de vriendelijkheden op het vliegveld, demonstreren de propaganda- uitingen aan beide kanten hoe men in werkelijkheid over elkaar denkt. Zo ver toonden de Russen enkele dagen voor de komst van de Chinezen een veelgeprezen tv-documentaire, waarin de huidige Chi nese leiding vergeleken werd met die van nazi-Duitsland. De ergernis is de laatste dagen aan Russische kant nog vergroot door de poli tieke nederlaag die Moskou leed in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Het vraagstuk van de vertegenwoordiging van Cambodja werd daar beslist ten gunste van het door China gesteunde bewind van Pol Pot. Dit besluit werd aanvankelijk niet gemeld door de Russische staatsmedia en het werd later toegeschreven aan „manipulaties” van de Chinese leiders. Het regime van Pol Pot wordt hier beschuldigd van „volkeren moord”, mahr over de huidige massa- sterfte onder het pro-Moskou gezinde be- Petroleum door Nigeria vanwege le veranties aan Zuid-Afrika „bieden de internationale gemeenschap een unieke gelegenheid” om Zuid-Afrika onder druk te zetten. Sinds het einde van de Iraanse leveranties betrekt dit land zijn olie voornamelijk op zoge noemde spotmarkten, waarvan Rot terdam de belangrijkste is. Johannes Paulus II naar Auschwitz, vertrouwde Maria aan de Vaticaanse radio toe, dat haar zoon de hoogmoedi- gen vernedert, de machtigen van hun troon stoot en de nederigen opheft. Over haar eigen ’’uitzonderlijke loopbaan” zei Maria dat de Almachtige grote dingen aan haar had gedaan, maar dat daaraan zelfs voor haar een einde was gekomen. Zij ried eenieder aan alles te doen wat Jezus voorhoudt. De „anewoorden” van Maria werden gesproken door een omroepster van de Vaticaanse radio van Spaanse afkomst. 's- GRAVENVOEREN (België). Van nacht heeft een Franstalige caféhouder in ’s-Gravenvoeren in de Belgische Voer streek, met een geweer geschoten op een aantal Vlamingen. Van drie Vlamingen die getroffen werden, werden er twee op genomen in een ziekenhuis in Maastricht. Het incident zou zijn ontstaan toen een aantal Vlamingen dat naar een dans avond was geweest, door een groep Walen werd overvallen. De Vlamingen kregen versterking, maar op het kerkplein van ’s- Gravenvoeren werden ze vanuit zijn deur opening onder vuur genomen door de caféhouder Grosjean. De man beschadig de ook enkele ramen van de kerk en geparkeerde auto’s. Hij is aangehouden. ROME (DPA/Reuter). Met storm, zware regenval en sneeuw in de Alpen heeft de herfst zaterdag in Italië zijn intre de gedaan. In Zuid-Tirol zorgde de sneeuwval voor aanzienlijke moeilijkhe den in het verkeer. Op de Brenner lag tien centimeter en moesten automobilisten de sneeuwkettingen gebruiken. Aan de Oos tenrijkse zijde bleven veel auto’s in de sneeuw steken. Vanwege de overvloedige regenval moest de snelweg Milaan-Venetië bij Brescia vier uur lang afgesloten worden. De regen die Noord-Italië 36 uur trof, betekende nog meer ellende voor de 3.000 mensen die door de aardschok van woens dagavond dakloos werden. Velen kam peerden in legertenten. Volgens Bailey zijn er geen harde bewij zen dat landen die officieel een embargo tegen Zuid-Afrika hebben afgekondigd dit land toch leveren. „Het is echter ook mogelijk dat olie uit deze landen door internationale maatschappijen of hande laren, in strijd met de verkoopvoorwaar den, aan Zuid-Afrika wordt geleverd”. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. In Londen zijn de onder- handelingen over Zimbabwe vandaag hun derde week ingegaan, geplaagd door het netelige vraagstuk van blanke minder- heidsmacht in een toekomstig Zimbabwe onder zwart bestuur. De delegatie uit Salisbury van bisschop Abel Moezorewa is al akkoord gegaan met Britse kadervoorstellen die de 230.000 blanken in Zimbabwe beroven van ver gaande invloed in zijn zwart-blanke coali tieregering hun echter 20 procent der zetels in het parlement van het onafhan kelijke Zimbabwe aanbiedend. Het Patriottisch Front van Robert Moe- gabe en Joshua Nkomo heeft echter het denkbeeld van een dergelijke zetelreser- vering voor blanken afgewezen als racis tisch van opzet. Nkomo en Moegabe spraken vandaag met sir Ian Gilmour, plaatsvervanger van de Britse minister van Buitenlandse Za ken lord Carrington, de conferentievoor- zitter die in New York is om de Algemene Vergadering toe te spreken. Men verwacht in Londen wel dat het Patriottisch Front akkoord zal gaan met kiesdistrictafbakening op zodanige wijze, dat de blanken in Zimbabwe in een toe komstig parlement vertegenwoordigd zul len zijn. o Ver- ag van iel ver- ega de ■t van, Turkse mering s. trijfël door Nico Scheepmaker^ Van Russische kant is intussen al duide lijk gemaakt dat men alleen zuiver weder zijdse kwesties wil bespreken. Over wat er verstaan moet worden onder „bilateraal”, verschilt men aan Chinese kant en aan Russische zijde kennelijk van mening. Er is nog geen agenda vastgesteld voor de komende besprekingen, waarvan poli tieke waarnemers aannemen dat die maanden kunnen gaan duren. ber wordt gehouden. De burgemeester van San Sebastian sprak van een aan slag op het Baskische volk, waarop de Basken echter zonder geweld moeten reageren. Een woordvoerder van de Baskische Centrum Partij kwalificeerde de ETA- aanslag als moord. Andere politieke par tijen en vakbonden drukten zich in soortgelijke termen uit. De enige partij die niet reageerde op de aanslag, was Herri Batasuna, de politieke vleugel van ETA. F* f

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3