Optimistische kijk van 5 Warschau op Madrid F 2 P; H Damiate Pers IJmuider Courant *2 NOTITIES OVER: 4 M t 01 i I I U: :S. S R Bf 18 E3I 1 PAKISTAN IRANj^ AFGHAN ISTAN/orte^ <:/ir°PoeÖ i Aandacht voor rechteloosheid g 5> Een groepje oorspronkelijke Australiërs met speren en boemerangs maakt zich op voor een inlandse dans. tactische ternwapens werden opge- I 1 |9Ï65 300: 0 ha" A.KASjMlft Moimano oWahnai Farrahj O USSR CHINA Roedbor JNDIi I I ■ir Afghaanse militair ft Hafizullah Amin ft Mohammed Taraki 147,50 I x^ijjFoizgbad KoendoezrX i r i j i i i i i De machtsgreep van Hafizullah Amin lijkt op het eerste gezicht nauwelijks belangrijke gevolgen te hebben voor Afghanistan. Be kend is immers, dat Amin al tij dens het kortstondige bewind van president Noer Mohammed Tara ki (in april vorig jaar aan de macht gekomen, vorig weekeinde door premier Amin aan de kant gezet) in feite de lakens uitdeelde. Toch is Amins coup meer dan een paleisrevolutie; zijn kan beslis send zijn voor de strijd tussen de Afghaanse regering en de islamiti sche opstandelingen. Amin maakt er geen geheim van, dat hij de rebellen nog harder zal aanpakken dan zijn voorgan ger. De opstandelingen koesteren een intense haat tegen de nieuwe president, die onder Taraki behal ve premier ook minister van De fensie was, en als zodanig de mili taire operaties leidde. Nu hij staatshoofd is geworden en in zijn machtsuitoefening door niemand wordt gehinderd, fungeert hij voor de opstandelingen als dè ex ponent van het regiem in Kaboel. Amin staat bekend als een mee dogenloos man. Alles wijst erop, dat zijn optreden het verzet zal aanwakkeren. Tot nu toe verliep de opstand weinig gecoördineerd. Zijn vastbeslotenheid de opstand de kop in te drukken met alle middelen waarover hij beschikt, kan er gemakkelijk toe te leiden dat de opstandelingen hun onder linge verdeeldheid (gevolg van het feit dat zij behoren tot verschillen de, rivaliserende stammen) voor lopig overwinnen. Daarmee kan de strijd in een beslissend stadium komen. Enkele weken geleden toen de strijd heviger was dan ooit, leek het erop, dat de Afghaanse rege ring de koers zou gaan verleggen. Moskou, militair en economisch de steunpilaar van het bewind, het weten dat de politieke basis van ringscommissie in 1973, schonk het beoogde effect. deze lezing, daarop hebben beslo ten, Taraki af te zetten. De nieuwe president staat be kend als een dogmaticus. Hij is niet van plan de ingrijpende her vormingen die onder zijn voor ganger zijn ingezet, te temperen. Ongetwijfeld spelen bij het ver zet tegen het regiem ook verlan gens naar zelfstandigheid en auto nomie voor sommige stammen en schappijen, nog steeds onverdroten voortgaat (Queensland), zij het dat de schijn van legitimiteit nadrukke- lijker aanwezig is. De aborigines zullen zich pas vol waardige en berechtigde Austra liërs kunnen voelen als de eisen door hun voorman, Les Malezar on langs nog eens geformuleerd, zijn gerealiseerd. Die eisen komen er in het kort op neer, dat de aborigines een deel van de nationale begroting krijgen toe gewezen; jaarlijkse percentages uit de opbrengsten van mijnbouw, vis serij, de jacht en bosbouw in Aus tralië en het recht dat geld te ge bruiken om een eigen gezondheids zorg, onderwijsvoorzieningen, huis vesting en werkgelegenheid op te zetten. De minst geprivilegieerden in de Australische maatschappij willen na twee eeuwen onderdrukking en rechtsverkrachting, eindelijk eens wat terug van die grote koek die hun indertijd is ontstolen. Hoelang Amin het in zijn nieu we rol in Afghanistan zal uithou den, valt moeilijk te voorspellen. De Poolse regering, zo zet Nowak uiteen, hecht bijzonder grote waar de aan het vraagstuk van de Euro pese veiligheid, omdat dit vraag stuk direct verband houdt met de veiligheid van Polen zelf. Het kern punt van de problematiek wordt in de ogen van Warschau gevormd door de Duitslanden en de Polen achten het een zaak van levensbe lang dat via de slotacte van Helsin ki, de verdeling van Duitsland blij vend is vastgelegd (het artikel over de onschendbaarheid van de gren zen). Recente oproepen tot hereni ging van de twee Duitslanden wor den in Warschau dan ook met enige bezorgdheid geregistreerd. Nowak legt er de nadruk op dat in Madrid een herhaling van Belgrado kan en moet worden voorkomen. In de Spaanse hoofdstad mag naar zijn zeggen geen plaats worden inge ruimd voor propagandistische en ideologische discussies, en hij wijst daarbij met name naar het optre den in Belgrado van de Amerikaan se ambassadeur Goldberg die open lijk de zaak van individuele dissi denten in de Sovjet-Unie aan de orde stelde. De Poolse regering is optimistisch gestemd over het welslagen van de vervolgconferentie over de Europe se veiligheid die volgend jaar in Madrid wordt gehouden. Ondanks het uitblijven van duidelijke voor uitgang in Belgrado, wat ook in Warschau als ’n fikse teleurstelling is ervaren, geloven de Polen dat Madrid enige vooruitgang te zien zal geven, mits deze conferentie ge degen wordt voorbereid. Het lot van de Australische indianen, de aborigines, door Ton Nillissen. De toekomst van Afghanistan onder de leiding van een nieuwe sterke man, door Jan de Roos. De Poolse hoop met betrekking tot de Europese veilig heid, van onze redactie buitenland. I I 1 I I Bodorzai OS-. DIRECTIE Damiate Pers b.v. Mr H. C van der Mije HOOFDREDACTIE Jos L Lodewijks E. Konlng WEG km iMandal, oz G vid voc gar cor dia ble pre een ten B zijr ger tap der spe mo ind acl ma tik! gee me als I koi ha; Da clu F wa als VO( tar de vr< nis I do oni wa mc kei de He va: sei ga; br da be ne he rei str i. ge\ mo hot déc me wil TVrMIllN D A<1 Veel blanke Australiërs realiseer den zich eigenlijk toen pas voor het eerst wat hun mede-continentalen was aangedaan en vooral ook hoe weinig verbetering hun lot in al die jaren had ondergaan. Toch bleef het werkelijk effect van die schokgolf in de publieke opinie gering. Onder meer had en heeft dat te maken met het feit, dat abori gines na twee eeuwen van onder drukking, weinig of geen vertrou wen meer hebben in blanken, ook niet nu ze zeggen te komen om te helpen. Bovendien speelt, het verbod voor blanken om zich te bewegen in de reservaten van de aborigines zon der speciale toestemming, ook een rol. Ofschoon duidelijk is, dat het beeld van de aborigines en van hun verleden bij de blanke Australiër langzaam aan het veranderen is, is het illusoir te menen dat op de korte Een complicerende factor in het geheel vormt buurland Iran, dat zich steeds verder ontwikkelt tot een theocratie en waarvan mag worden verwacht, dat het niet on genegen zal zijn op een bepaald ogenblik de geloofsgenoten over De massa van de Afghaanse be volking zag en ziet in deze politiek een bewijs voor het anti-islamiti- sche karakter van het regiem, een bewind dat marxistisch of com munistisch wordt genoemd. Daar bij wordt verwezen naar de steun van de Sovjet-Unie, die miljarden uittrok voor hervormingspro gramma’s en duizenden technici en militaire adviseurs naar Afgha nistan stuurde. Het begint er op te lijken, dat verbetering van het lot en herstel van de rechten van de oorspronke lijke Australische bevolking, de ab origines (letterlijk de autochtonen), in Australië, weerklank begint te vinden in brede lagen van de blanke bevolking. Aanwijzing daarvoor is onder meer een paginagrote advertentie die on langs in een groot aantal Australi sche dagbladen is verschenen en waarin 90 bekende Australiërs, on der wie een Nobelprijswinnaar, op roepen tot het sluiten van een overeenkomst met de aborigines, welk akkoord deze oudste bevol kingsgroep in haar rechten moet herstellen en waarin ook „herstel betalingen" moeten zijn voorzien voor al het geroofde land en bezit. Premier Fraser betuigde na het verschijnen van de advertentie zijn instemming met het voorgestelde. In een brief het de bewindsman weten „alle partijen” te willen uit nodigen voor een nationale confe rentie om met de aborigines te spre ken over een ontwerpverdrag, „ten minste als zij dat ook willen”, aldus Fraser. En zo lijkt dan na bijna 200 jaar eindelijk iets fundamenteels te ge beuren voor een groep mensen die op een maar al te bekende wijze door blanken is vervolgd, rechte loos gemaakt en vermoord. Hoe gruwelijk de Britse kolonisa tors vanaf 1788 onde de aborigines hebben huisgehouden, wordt wel licht het best geïllustreerd met het feit, dat pas in 2000 het aantal abori gines weer het peil zal hebben be reikt van eind zeventienhonderd. In de afgelopen tweehonderd jaar werden er velen uitgeroeid door westerse ziekten die door de bezet ters werden meegebracht en waar tegen de autochtonen geen enkel verweer hadden, er werden strafex- Die gevechten woeden al tien maanden in alle hevigheid en vor men een acute bedreiging voor het bewind in de hoofdstad Kaboel. Naar verluidt hebben de opstan delingen de helft tot driekwart van Afghanistan (ongeveer 16 maal zo groot als Nederland) in handen. ■KAIBER PAS'-'- De Poolse regering beseft dat de kwestie van de mensenrechten (de „de derde mand” van de slotakte van Helsinki) ook in Madrid gevoe lig zal liggen, maar naar haar me ning lopen de ideeën van Oost en West over de mensenrechten niet ver uiteen. Er is slechts sprake van een verschil in interpretatie van het begrip. In het Westen denkt men voornamelijk aan politieke en bur gerrechten, in het Oosten legt men de klemtoon op economische en so ciale rechten (zoals bijvoorbeeld het recht op arbeid). Volgens Nowak blijven de mensenrechten welis waar ’een handicap’ voor Madrid, maar hij ziet de laatste tijd toch een toenadering tussen de interpreta ties die in Oost en West worden gehanteerd. Het gevaar dat er enige negatieve invloed op Madrid zou uitgaan van de vastzittende MBFR- besprekingen in Wenen acht men in Warschau slechts denkbeeldig. We liswaar kan de militaire situatie in Europa niet worden losgezien van het vraagstuk van de Europese vei ligheid, ’maar in Madrid zijn toch andere problemen aan de orde dan bij de Weense MBFR-besprekm- gen’, aldus Nowak. BamianL KABOEL BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 moest komen aan met name het uiterst wrede optreden van Amin. Volgens een correspondent van het Franse persbureau AFP wordt in Kaboel een verband ge legd tussen deze opdracht en de coup van Amin. Taraki zou ervan overtuigd zijn geraakt, dat de in vloed van zijn premier en minister van Defensie aan banden moest worden gelegd. Amin zou volgens In het Oostblok laat men conse quent de ’b’ (balanced - evenwich tig) uit de benaming van de bespre kingen weg. (omdat er geen sprake zou zijn van eisen tot ’evenwichtige’ troepenvermindering in Centraal- Europa). Ook de groeiende be zorgdheid in het Westen over de installatie van de Russische SS-20 - raket (een mobiel projectiel met drie krachtige kernkoppen) wordt in Polen niet gezien als een directe bedreiging van de veiligheidsbe- sprekingen in Madrid. Nowak meent dat deze Westerse Bezorgdheid enigszins overdreven is, temeer daar juist in West-Europa de eerste tactische ternwapens werden opge steld. Naar zijn mening is er van een ’tactisch evenwicht’ sprake als je aan de ene kant de SS-20 hebt en I aan de andere kant de (Amerikaan- I se) Pershing-II-raket en de Cruise- raket. Ook dit kan het verzet alleen maar groter maken. In april vorig jaar werden in Afghanistan maatrege len genomen, die voor het islamiti sche, sterk traditionele en feodale Afghanistan een diepe en onver wachte ingreep betekenden in het economische, maatschappelijke en religieuze leefpatroon. De feo dale bovenlaag werd aangepakt door een landbouwhervorming, waarbij de grootgrondbezitters land moesten afstaan aan bezitslo- ze boeren. Deze abrupte verande ringen leidden niet alleen tot ver zet van de kaste der grootgrond bezitters, ook veel boeren wilden zich niet schikken in de dwang waarmee dit gepaard ging. De ma nier waarop de landbouw werd hervormd, het tempo waarin dit moest gebeuren en de dwang maatregelen die daarbij werden gehanteerd, kunnen typerend worden genoemd voor werkwijze van het Afghaanse bewind: wel licht vol goede bedoelingen, maar met weinig oog voor de tradities en gevoeligheden van land en be volking. Met andere maatregelen ging het al niet anders. Het beleid gericht op de emancipatie van de vrouw ondervond evenmin veel steun in het land. De bruidsschat werd verlaagd tot een miniem be drag; de sluier moest verdwijnen en er kwam een verbod op ge dwongen huwelijken. regio’s (met name die in de grens streken) een rol. Ook wordt het verzet gestimu leerd door de wijze waarop de regering afrekent met tegenstan ders. Bombardementen met na palm en martelingen op grote schaal worden daarbij niet ge schuwd, zoals blijkt uit het woens dag gepubliceerde rapport van Amnesty International. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0.75 aborigines termijn veel ten goede voor deze achtergestelde bevolkingsgroep zal veranderen. Waar is, dat de blanke Australiër steeds bewuster wordt ten aanzien van de aborigines, waar is dat deze vervolgde groep op steeds meer sympathie kan rekenen, maar ook waar is, dat diezelfde blanke nog erg merkwaardige denkbeelden over de aborigines koestert, en hun vaak dezelfde ondeugden toedenkt als in West-Europa aan kleurlingen of zwarten worden toegeschreven. Maar nog veel belangrijker is, dat zich van veel van de oorspronkelij ke woongebieden het kapitaal heeft meester gemaakt, omdat die gebie den vruchtbare gronden bevatten of rijk waren aan delfstoffen. En men behoeft geen kenner van ’s we relds hebzucht te zijn, om te besef fen dat geen macht ter wereld de aborigines die grond zal kunnen teruggeven. Waarbij overigens moet worden aangetekend, dat de verdrijving van de aborigines van hun grond door mijnbouwmaat- De Poolse regering was naar zijn zeggen niet onverdeeld gelukkig met het verloop en de uitkomst van de conferentie in Belgrado. Het re sultaat was in haar ogen ’uiterst bescheiden’ omdat er geen ’inhou delijke vooruitgang’ werd geboekt. Toch waren er volgens Nowak wel enkele positieve punten te constate ren en hij wijst daarbij met name op de zogenaamde vertrouwenwek- I kende maatregelen zoals die in de slotakte van Helsinki zijn neerge- legd. Deze vertrouwenwekkende maatregelen betreffen onder meer de aankondiging over en weer tus sen NAVO en Warschau-Pact van grote militaire oefeningen, het uit wisselen van waarnemers en het aankondigen vooraf van grote troe penverplaatsingen. Niet dat deze minder belangrijke punten voor de Poolse regering voldoende zijn als basis voor optimisme ten aanzien van Madrid, maar ze weerspiegelen de wil aan beide kanten om het begrip Europese veiligheid geleide lijk aan wat inhoud te geven. En juist deze wil zal, naar het oordeel van Polen, in Madrid meer gestalte kunnen krijgen. pedities tegen ze gehouden, weer andere aborigines gingen ten gronde aan alcohol of stierven aan door de blanken vergiftigd graan. En tot nog niet zo lang geleden waren jachtpartijen van blanken tijdens welke niet op dieren maar werd gejaagd, niet ongewoon. Pas in 1973 kreeg de Australische bevolking zwart op wit wat er gedu rende 200 jaar (vanaf 1788 toen de eerste Britten op de Oostkust land den) met de autochtonen was uitge haald. Een citaat uit het toen ver schenen tweede rapport van abori ginal Land and Rights Commission: „de blanke kolonisten en hun naza ten hebben geleidelijk de beste stukken land in bezit genomen en vaak met gruwelijke oorlogen en misdadige slachtingen, de autochto nen verdreven naar de meest on vruchtbare en woeste delen van het land en soms zelfs de woestijn inge jaagd. In de uithoeken en meest onherbergzame oorden, wonen nu zo’n 160.000 autochtonen (dat waren er in 1788 nog 300.000 T.N.) die nog altijd op soms gruwelijke wijze zijn blootgesteld aan meedo genloze klimaatsomstandigheden, natuurrampen, honger, uitputting en totale afwezigheid van medische verzorging”. Aldus het rapport van de door de toenmalige socialistische regering Whitlam ingestelde com missie. Dit jaar nog maakte een parle mentaire onderzoekscommissie be kend, dat de kindersterfte onder de aborigines nog altijd drie tot vier keer zo hoog is als onder de blanke Australiërs, dat bloedarmoede bij na 20 keer zo veel voorkomt en dat ook het cijfer van infectieziekten beduidend (12 keer) hoger is. In het rapport wordt verder gespro ken over depressies, suikerziekten, alcoholisme, zaken die onder de ab origines zeer hoog scoren. Publika- tie van het rapport van de rege- het regiem in Kaboel moest wor den „verbreed”, kennelijk met de bedoeling een politieke oplossing te vinden voor de strijd in Afgha nistan. Een nederlaag voor het Af ghaanse bewind zou immers di recte schade betekenen voor de strategische belangen van de Sov jet-Unie. Tijdens een bezoek aan Moskou zou Taraki te verstaan zijn gegeven, dat er een eind 'Baghlon J’oel-i KhoemriY Jabal-oes-Siraj ^Dzjelaldood SoW^ Ojaiworo ^Ghazni, ^Mozor-i-Sierif?^ Sjibarghan Hoibak Deze mening werd vorige week verwoord door Jerzy Nowak, onder directeur van het departement voor Politieke Planning en Studies van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Warschau. Nowak heeft deel uitgemaakt van de Poolse delega ties naar Helsinki en Belgrado en vertegenwoordigt zijn land tevens bij de MBFR-besprekingen (weder zijdse troepenvermindering) in Wenen. ^^«=ttKandohar SpSjamolan Amins coup geen paleisrevolutie

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4