Beloning voor veertig dienstjaren Na periode van teruggang nu ledenwinst voor s Pasta B hield het bij veel geschreeuw en weinig wol „Kennemers I plein 1945 deze weck kort ijmondni€u\x/5 T 41 i W [1 OUDE ENGELMUNDUSKERK ENTOURAGE VOOR TIENTALLEN KRAAMPJES Klapstuk Zij spoortje „Verplichting” 19 7 9 IJMOND MAANDAG SEPTEMBER 2 4 NIET REDDEN i J BRIDGESPORT WINT AAN POPULARITEIT It TECHNIEK KON „JOOP DE HOOP” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Oud-Velsen, de historische bebouwing ten oosten van de Parkweg was zaterdag weer een grote trekpleister tij dens de traditionele jaarmarkt, ook dit jaar gecombineerd met een pinkenveiling. Wethouder A. J. P. van Heel-Montijn gaf om half tien ’s ochtends het startsein voor het evenement dat in de hui dige vorm vanaf 1968 jaarlijks in de sfeervolle dorpskern wordt ge houden. In haar openingspeech vanaf een plankier onder de to ren van de oude Engelmundus- kerk beklemtoonde zij de grote waarde van het ietwat folkloristi sche marktfeest voor de gemeen schap. Als eerste aanzet voor het financiële resultaat overhandig de zij dominee Brink van de En- gelmunduskerk een cheque na mens het gemeentebestuur. met I -1 1 Kerkvoogdij door drukke jaarmarkt weer ruimschoots uit rode cijfers ir Jongvee voorgebracht voor de verkoop per opbod. Levend element in het jaarmarktprogramma dat terrecht veel kijkers trok o jr r Een duidelijk talent legde hij daar tussendoor aan de dag als betrokkene bij diverse overleg vormen. In 1945 kwam hij in het personeelsover- leg (als vertegenwoordiger voor ,,de mensen van de werkvloer"). Elf jaar lang draaide hij als voorzitter mee in dit overlegorgaan. In 1957 volgde benoeming tot secretaris van de onder nemingsraad. Speciaal op zijn inbreng daar zinspeelde directeur Wilmink in zijn jubileum- speech die vergezeld ging van de gebruikelijke bedrijfscadeaus: de gouden speld met briljant en het obligate gouden armbandhorloge. Andere woordvoerders waren vrijdagmiddag de heer A. Stoel (hoofd onderwijs) en mevrouw mr. E. Meijer. De laatste werkte bij behartiging van het personeelsbelang jarenlang nauw met de jubilaris samen. Bij de foto: felecitaties van directeur G. Wilmink (rechts) na opspelden van het jubileuminsigne. o o o o o 5 Gelukkig bleek Pasta B nog een tweede video-toestel paraat te hebben, zodat de voorstelling na enig gesleutel alsnog door gang kon vinden. De video-beelden, ge combineerd met meer dan levensgrote dia-projecties, muziek en geluidseffecten bleken namelijk een belangrijke rol in het programma te spelen, dat daardoor wel een levendig maar tegelijkertijd ook ui terst onsamenhangend karakter kreeg. Het verhaal van Joop de Hoop begint in zijn kinderjaren, als hij op het speelplein, geroepen door een stem, zichzelf op video tape achtereenvolgens z’n vader, z’n moe der en uiteindelijk ook z’n met autootjes spelende hoogstpersoonlijke zelf ziet ver moorden. Hij is er niet van onder de indruk. Vervolgens treffen we Joop aan achter het bureau van een computerfir- ma, waar hij slaafs facturen zit uit te tikken en zich als dociele kantoorklerk op geen enkele wijze met z’n collega’s kan meten. Maar daar komt verandering in, als Joop via de intercom hoort hoe zijn baas iets moois opbouwt met de secreta resse. Die ontdekking levert hem promo tie op en met behulp van zijn nieuwe status denkt Joop het wel even te kunnen maken. De stemmen blijven hem echter dwars zitten, is het niet zijn baas dan zijn het wel de klanten, en uiteindelijk delft hij in een rechtstreekse confrontatie met een op hol geslagen computer het onderspit. Hoewel de rol van Joop de Hoop ver dienstelijk werd vertolkt, waren de overi ge acteerprestaties van een uitgesproken amateuristisch niveau. Neem daarbij het warrige verhaal, de onrustige licht- en geluidseffecten en de oorverdovende mu ziek die de bijbehorende punkband pro duceerde, dan zal het duidelijk zijn dat Pasta B ondanks de klap aan het begin in het Witte Tejater geen daverende indruk achterliet. Technisch goed verzorgd en af en toe echt wel onderhoudend, daar niet van, maar in dramatisch opzicht bleef het toch bij veel geschreeuw en weinig wol. JOKE DIEBEN-FRERICHS met diverse teams gaan deelnemen aan de regionale viertallencompetitie. Wedstrijdleider Brouwers heeft een ge varieerd programma opgesteld waardoor de competitie van De Kennemers uiterst spannend beloven te worden en ongetwij feld in populairiteit zullen stijgen. Recht uit het weiland komt dit rundvee. Kienavond. In de KIC-voetbalkanti- ne op het sportcomplex Rooswijk in Vel- sen-Noord wordt op 28 september een kienavond gehouden ten bate van de EH- BO-vereniging Rooswijk. De opbrengst is bestemd voor aanschaf van een oefenpop. Aanvang acht uur. voorbereiding van het onderdeel „rom melmarkt”. Plaats bood hiervoor weder om het pakhuis naast sociëteit De Ark (noordkant van het kerkgebouw). Veel marktgoed, de voorgaande week bij ge meenteleden opgehaald, lag ook verspreid langs het schelpenpad aan de zuidkant en wat kleingoed (curiosa) in kraampjes. Met een eigen opbrengst van ƒ3500,- een be hoorlijk winstgevende nevenactiviteit. Een zijspoortje vormden zaterdag de expositie van de archeologische werk groep Velsen in het oude raadhuis (bo demvondsten) en ook de kunstzinnige eve nementen binnen de Engelmunduskerk. De Alkmaarder Laetus Groothuizen toon de hier beeldende kunst in drie technie ken: olieverf, aquareltechniek en penteke ningen. Vijftig nummers als afspiegeling van een in hoofdlijnen impressionistische benadering. „Het object is voor mij mid del om met kleur en lichteffect te spelen”, zegt hij ter toelichting. Groothuizen, tot voor kort werkzaam als tekenleraar con stateert bij zichzelf grote verwantschap met de Bergens School. Binnen het kerk gebouw waar hij gedurende de markt met veel verve voor gastheer speelde, vorm den orgelbespelingen (door R. S. Bring en J. J. Huizinga) in de middag een aangena me onderbreking. Cursusavonden. - Donderdag 27 sep tember, ’s avonds acht uur, laten de Sant- poortse kerken een gezamenlijke cursus van start gaan met als onderwerp: „Die moeilijke Paulus.” Cursusleider is ds. J. Tiersma. De bijeenkomst heeft plaats in de parochiezaal aan de Frans Netscher- laan in Santpoort-Noord. De cursus zal worden voortgezet op 4 en 11 oktober. Bowlingclub. - De bowlingclub van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, afdeling Santpoort, maakt donder dag 27 september een begin met het nieu we seizoen. Gespeeld wordt in het Bow lingcentrum aan de Orionweg te Haarlem. Kinderkoor. - Het Christelijk kinder koor Santpoort gaat de repetities woens dagmiddag drie uur hervatten in het ge bouw Beréa aan de Patriciuslaan in Sant poort-Noord. Het koor dat bedoeld is voor jongens en meisjes van acht tot twaalf jaar heeft nog plaats voor nieuwe leden. Vrouwengilde. - Het Katholiek Vrou wengilde Driehuis-Santpoort organiseert woensdag 26 september voor leden en andere belangstellenden een herfsttocht op de fiets naar en door de Kennemer- duinen. )nse- vich- spre- rake itige’ raal- be- Het bestuur van BC De Kennemers waarin geen wijzigingen plaatsvonden, is als volgt samengesteld: mevrouw Edeling, voorzitter, de heer Van Vreeswijk, secre taris, de heer Van Thiel, penningmeester, de heer Brouwers, wedstrijdleider, me vrouw Van Sprang en de heer Boda, tech nische zaken. Het ledental van De Kennemers was door diverse oorzaken wat teruggelopen, onder meer door de publicaties in de pers waardoor aan de activiteiten van de IJ- mondse bridgeclub in bredere kring be kendheid wordt gegeven, zit de stijging er de laatste maanden weer volkomen in. Het ledental staat nu op de rekordhoogte van 84. Omdat de speelruimte in het Vel- serhooft, waar De Kennemers een zeer gastvrij onderdak heeft, niet meer dan 88 bridgers kan bevatten ziet het er naar uit dat dit maximum spoedig zal worden bereikt. De IJmonders blijven niet alleen bin nenshuis spelen want een aantal leden heeft ingeschreven voor de districts-pa- rencompetitie en de dames-parenwed- strijden. Bovendien zal De Kennemers Na afloop van de algemene vergadering vond nog een persoonlijke wedstrijd plaats. Bij dergelijke drives zijn de deel nemers op basis van de windrichtingen ingedeeld. Zij spelen na elke ronde steeds met een andere partner. Mevrouw Berk hout, op de West-plaatsen gezeten, bracht 92 punten bijeen en dat betekende in vergelijking met de andere deelnemers de hoogste score. Eysker (79) als Oost volgde op de tweede plaats, terwijl Van der Vlugt (West) met 76 derde werd. De uitslagen van de persoonlijke drive luiden de nummers een en twee): Noord: 1. Van Poecks 75, 2. Beeksma 71. Oost: 1. Eysker 79. 2. mevrouw Majon 70. Zuid: 1. De Mey 77, 2. Van der Meyden 72. West: 1. mevrouw Berkhout 92. 2. Van der Vlugt 76. ■ir Opvallend was met name in overlegsitua ties uw onafhankelijke opstelling U stond voor uw eigen mening met overigens alle begrip voor andermans visie.Ir. G. Wilmink directeur per soneelszaken bij Hoogovens, zei dit vrijdagmid dag tijdens een jubileumreceptie in het ont- vangstcentrum met de Alkmaarder P. M. Mulder als stralend middelpunt. De heer Mulder, sinds 1968 op non-actief om gezondheidsredenen, kan terugkijken op een 40-jarig dienstverband bij het staalconcern. Zijn loopbaan begon hij als handlanger in de havens. Na een vaste aanstel ling in 1944 stapte hij over naar de staalfabriek. Op een periode als platenman en kraandrijver volgde kort voor zijn vertrek in 1968 aanstelling bij de afdeling opleidingen met als taakgebied de kraandrijveropleiding. ür Wethouder Van Heel-Montijn geeft het start sein voor de jaarmarkt met een korte speech vanaf het plankier onder de kerktoren. WnminK schetste de jubilaris ais een bedrijvig mens, wiens inbreng bepaald niet ophield bij het eigen taakgebied. De heer J. H. Koopman schap, waarnemend voorzitter van de onderne mingsraad, noemde in dit verband als sterk voorbeeld Mulders bemoeienis met aardappel- rantsoenen ten behoeve van personeelsleden. IJMUIDEN. Theatergroep Pasta B zal waarschijnlijk nog wel eens met gemengde gevoelens aan IJmuiden terugdenken. Uitgerekend io het moment dat hun van alle moderne technische snufjes voorziene programma „Joop de Hoop; waar ben ik en hoezo” in het Witte Tejater van start zou gaan, kwam met donderend geraas een decorstuk omlaag, in z’n val een video-televisietoestel en twee luidsprekerboxen meesleurend. Een fikse schadepost voor het beginnende gezelschap, want uiteraard wilde de apparatuur na die dreun van geen functioneren meer weten. (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN Tijdens de algemene vergadering van de bridgeclub De Kennemers kon voorzitter mevrouw Edeling de heuglijke mededeling doen dat het ledental van haar vereniging in het laatste halfjaar belangrijk is gestegen en nu 84 bedraagt. Daarmede is het maximum vrijwel bereikt omdat de zaal waar De Kennemers haar clubwedstrijden houdt niet meer dan 88 bridgers kan bevatten. Raadszitting. Op de vergaderagenda voor het Velsense gemeentehuis komende week enkel en alleen de maandelijkse raadszitting, vastgesteld op donderdag. Voor de Algemene Hulpdienst Velsen wordt over 1979 een subsidie voorgesteld voldoende om het optredende tekort te dekken. Als nieuwkomers in de raad wor den officieel geïnstalleerd drs. A. C. M. Meijer (op de CPN-zetel van Th. Kruts- man) en de heer H. A. Blok (PvdA) die de vacante plaats van Janny Bos-de Boer gaat innemen. De raadszitting begint don derdagavond om half acht en is vrij toe gankelijk voor publiek. rordt recte isbe- neent Iheid meer erste >pge- neen Is je at en caan- •uise- it de i (de ;akte ;voe- me- st en niet i van 1 het men bur- men n so rt het >wak /elis- drid, i een reta- rden mige zou 3FR- en in We- ie in van vei- toch dan “kin- De Velsense jaarmarkt, in 1968 inge steld, was in feite het vervolg op een stokoude (vee)markttraditie. Doel was geld bijeen krijgen voor een toen pas voltooide restauratie van de in oorsprong 10e-eeuwse Engelmunduskerk. Hiervoor moest 6,5 ton op tafel komen waarvan na aftrek van subsidies (van rijk, provincie en gemeente) nog altijd de helft voor rekening van de kerkvoogdij kwam. Voor de jaarlijkse markt werd een commissie ingesteld. Aan het gestelde doel spek ken van de restauratiepot en bekostiging van het lopende onderhoud van het kerk gebouw werd ten volle beantwoord met jaarlijkse stijgende marktopbreng- sten. Zaterdag bedroeg de opbrengst 22.500,-. Tegenover 1978 (opbrengst 17.500,-) een fikse sprong vooruit. Fikse geldbedragen waren gemoeid met het onderdeel „pinkenveiling”. Tien jonge melkkoeien (pinken én vaarsen) stonden hiervoor aangelijnd tegen de lindebomen van het Kerkplein: wachtend op voorge leiding en veiling, dit jaar weer door afsla ger Thijs Markerink. Doorkneed in het spelletje van opbod en afmijnen na het hoogst bereikbare bod. Kort na tien uur maakte het publiek een keurig kringetje bij het plankier. De eerste zwartbonte kwam voordraven. Aan de ene kant Mar kerink met veel bravour afroepen de ge boden bedragen. „Duizend gulden gebo den, elfhonderd gulden. Wie meer De man achter de microfoon kent zijn pappenheimers. Een nauwelijks zichtbare hoofdknik bij de biedende partij is vol doende, de toekijkers ontgaat duidelijk de clou van dit koopspelletje zonder handje klap. Er is het soms weerspanninge koe beest, in de cirkel door een potige knaap in bedwang gehouden. Dat op zichzelf biedt spektakel genoeg voor volwassenen, jeugd en de allerkleinsten die koeien slechts van heel uit de verte kennen. Van uit pappa's auto voortrazend op de rijksweg. Bedrijfsexcursie. Leden van de NW-vrouwenbond afdeling Velsen zijn dinsdag als deelneemsters welkom aan een bedrijfsexcursie naar Tilburg. In deze textielstad wordt een fabriek bezichtigd van bedrijfs- en vrije-tijdskleding en ook huishoudtextiel. Vertrek per bus om kwart over acht bij het gebouw „Velser- duin” (Velserduinplein, IJmuiden). Niet „voor het mooi” maar uit puur zake lijke motieven voor een dagje naar Oud- Velsen overgestoken. Aan knippen, staartwassen en verder toilet is om die reden niets gedaan. De opbrengst is daar niet minder om. Voor de jongste dieren in het gezelschap stopt het opbieden bij vijf tienhonderd gulden of eventjes daarbo ven. Klapstuk is op het eind een roodbont weldoorvoed koebeest. „Een prima pro- duktiedier” prijs Markerink aan. Met een beste prijs 2350,-) wordt dat even later helemaal gehonoreerd. Buiten de verloop van het jongvee, voor Velsen teruggrij pend op een eeuwenoude marktraditie, vormden zaterdag zestig kramen een gro te attractie. Met vijfenveertig toegewezen standplaatsen kon dit jaar op geen stuk ken na worden voldaan aan de aanvragen hiervoor. De variatie was als gebruikelijk. Veel ambachtelijke bezigheden als glas en plateelschilderen gecombineerd met verkoop en naar verhouding erg veel ruimte voor textiel (weefsel en breisels) van velerlei soort. De marktcommissie hield vijftien kramen (snacks, gebak en andere eetwaren) in eigen beheer. Leden van jeugdsoos „De Ark” werkten enthou siast aan de jaarmarkt mee. Als verkoper in een van de „kerkkramen” en bij de zijn ikkig t van ;t re- iterst ihou- oekt. t wel state- lame wek- in de srge- ende meer tus- van t uit- i het troe- deze ar de n als tizien gelen i het eide- i. En rdeel stalte r de >-20 - Voorzitter J. J. Dijkdrenth kon zich za terdag bij het scheiden van de markt voldaan in de handen wrijven. De kerk voogdij komt dit jaar met het eindbedrag ruimschoots uit de kosten die van de res tauratie in de jaren zestig de nasleep vor men. Knelpunt voor het toch wel wezenlij ke programmaonderdeel „pinkenveiling” is de weidegrond. Via de gemeente wordt getracht voor het jongvee in het gebied Spaarnwoude grasland beschikbaar te krijgen. Erg overuigend klinkt zijn pleidooi voor instandhouding van de jaarmarkt. De nu hervormde Engelmunduskerk in Oud-Velsen was bij invoering van het christendom in ons land met Heiloo en onder meer het Zuidhollandse Rijnsburg „moederkerk”, dat is uitvalsbasis bij de geloofsverkondiging. „Instandhouding is voor ons als kleine kerkgemeenschap van pakweg vierhonderd belijdende leden een verplichting tegenover het verleden. Toegegeven, een loodzware opgave. Dat de jaarlijkse marktbezoekers bij elkaar een forse duit in het kerkezakje doen is voor ons als beheerders een hele zorg minder”. Marktbedrijvigheid direct rond het kerkgebouw. Het bijna middeleeuwse beeld op de jaarlijkse marktdag in Oud-Velsen. Het zonnetje was zaterdag „de beste koopman" voor de organiserende marktcommissie. Met het bezoekersaantal en de omzet werden alle records geslagen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5