rond de losplank lai Winst Lucas Bols flink toegenomen zakennieuws zen IJAtii BRANDARIS'OMDAT-IE GOED ZWAAR IS. ffiwtlc politienieuws J w I vanaf ƒ695, In eerste halfjaar 1979 tappen? 225 Werkloosheid in IJmond gedaald Frank Bontmode presenteert uit z’n nieuwe kollektie: E ■■1 Dressuurwedstrijd jeugdige voor ruiters Aanrijding bij oversteken van Lange Nieuwstraat Uitslag IJRB-examens voor strandbrevetten Demonstraties door leden Commandeurs Adelbertvereniging verwezen naar kapel op Spaarnberg Praktisch geen gruis, mooi lang gesneden, prima smaak en prettige geur... Zouden er daarom elke week een paar zwareshag-rokers op Brandaris overstappen? o 25 DOKA peilt animo voor vrijdagse koopavond Magere vangst voor hengelaars „Velsen” Jubileumprogramma „Wijkeroog” i.s t 1 iV.4^1 AH -T 1 F Y< JT 8 11 cellent m iedereen leest de krant altijd en overal. g:... In vele soorten en modellen - Zweeds lam - mouton - ’’viking lamb” - tigrado - tosoaans lam. Lange en korte mantels in ivoor, beige, grijs en bruin. Ook diverse mantels voor heren. Frank Bontmode staat voor service, grote kollektie en garantie. natuurlijk beter Gunstig beeld Nutsspaarbank de sili- dan de Deze iproble- is vee en. lontact- op uw n en Na een geheel jt u een ze con- en voor een af- lag óók 3 (ADVERTENTIE) W' in de *0l'e' 251,00 el 143,50 64,50 9,30 93,90 13,90 46,20 145,50 32,20 69,40 45,00 91,80 32,00 65,60 103,60 114.0IM 84,50 100.00 69,80 126.10e 9,10 7,06 IJMOND. In het gebied IJmond (Be verwijk, Velsen, Heemskerk, Castricum en Uitgeest) werd in de maand augustus een daling geregistreerd van de werk loosheid onder de mannelijke beroepsbe volking. De terugloop, gemeld in het maandoverzicht van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Beverwijk bedraagt 2 procent voor die categorie (van 817 naar 803). Daartegenover stond in die maand een stijgende vraag naar mannelijk per soneel (van 738 naar 952. HEEMSKERK. De viering van het tweede lustrum was zondagmiddag voor ruitersportvereniging De Commandeurs aanleiding voor een reeks demonstraties op het vaste oefenterrein aan de Heems kerkse Tolweg. Na een officiële uitnodi ging werd wethouder Van Herpen hier voor in een ouderwetse aanspanning van huis gehaald. Het programma omvatte een indianen- spel, nummers Carrouselrijden en sprin gen en ook een demonstratie met Friese paarden. Voor de jongste ruiters wordt dit de eerste maal dat ze buiten het groepsver band hun vorderingen tonen. Daarom wordt aanmoediging van de zijde der ou ders en van andere belangstellenden op prijs gesteld. De entree voor de dressuur wedstrijd is gratis. Begonnen wordt om één uur. VELSEN Manege De Weers in Vel- sen-Zuid opent zondag 30 september het winterseizoen met een dressuurwedstrijd voor jongens en meisjes tot en met vijftien jaar. Deze zullen in actie komen in de overdekte binnenmanege. Er hebben zich reeds vijfenveertig deelnemers en deel neemsters aangemeld. De vrouw liep in zuidelijke richting de weg over zonder gebruikmaking van een zebrapad vlak in de buurt. Een 73-jarige automobiliste, naderend uit westelijke richting, kon een aanrijding niet meer vermijden. Het slachtoffer is met vooralsnog onbekend letsel opgeno men in het IJmuidense Zeeweg Zieken huis. Vrijdagavond deed zich op de kruising Saturnusstraat/Eenhoornstraat een aan rijding voor tussen een bromfiets en een personenauto. Een 18-jarige bromfietser uit IJmuiden gaf geen voorrang aan de personenauto bestuurd door een 52-jarige inwoner van Santpoort. Met een been breuk is eerstgenoemde opgenomen in het IJmuidense Zeeweg Ziekenhuis. IJMUIDEN. Op de Lange Nieuw straat is zaterdag een 31-jarige IJmuiden se door een personenauto geschept bij het oversteken van de noordelijke rijbaan. Wat de gang van zaken in Nederland betreft meldt de raad van bestuur, dat de landelijke omzet van binnenlands gedistil leerd in het eerste halfjaar van 1979 met slechts 3,6 pet steeg vergeleken met de eerste helft van 1978. Hoewel de resulta ten van de Nederlandse bedrijven ten opzichte van 1978 beter waren, was de bijdrage van 13 pet aan het concern-be- drijfsresultaat onvoldoende. Hierbij moet volgens de raad van bestuur in aanmer king worden genomen, dat ruim 40 pet van het totale personeel bij de Nederland se bedrijven in dienst is, dat van het in het concern werkzame vermogen ca. 45 pet in Nederland wordt aangewend en dat een derde van de concernomzet (incl. export uit Nederland) in Nederland werd be haald. Mede gezien deze omstandigheden moet een eventuele accijnsverhoging zeer ongewenst worden geacht, aldus Lucas Bols in haar halfjaarbericht. De opbrengst uit beleggingen steeg van 47,2 miljoen tot 53,1 miljoen. Deze stij ging was gedeeltelijk het gevolg van de hoge rentevoet op de geldmarkt. Provisies daalden van 2,1 miljoen tot 1,76 mil joen door de verminderde verstrekking - van hypotheken. De groei van de hypo- theekportefeuille bedroeg in het eerste halfjaar van 1979 netto circa 27 miljoen tegen circa 56 miljoen in de tweede helft van 1978. Gezien de situatie op de woning markt verwacht de directie dat de hypo theekverstrekking over geheel 1979 achter zal blijven bij die van 1978. 50,40 39,70 44,00 29,00 169,00 120,50 74.60 41,00 140,00 41,70 54,50 54,00 67,80 55,00 130,90 45,30 56,80 148,50 57,00e 52,00 3,80 52,50 69,10 82,00 54,00 149,50 48,00 55,00 125,30 38,00 49,00 96,50 68,50 100,20 50,00 33,50 96,50 130,00 52,50 59,80 189,50 37,30 85,60 142,00 46,00 45,00 40,40 57,10 280,00 195,00 158,00 314,00 180,00b isen Q CM CD Haarlem, Barteljorisstraat 5, Amsterdam, van Baerlestraat 84, Hilversum, Winkelcentrum Hilvertshof, ;rd 8.3a 1,77 3,95 474,00 335,00 5,50 Z. NIEUW-VENNEP (ANP). Lucas Bols heeft het geconsolideerde bedrijfsresul taat in de eerste helft van dit jaar met 24 pet zien stijgen van 24,3 mln tot 30,0 mln en de winst voor belastingen en bui tengewone baten en lasten met 29 pet van 20,3 mln tot 26,2 mln. De tot heden door het concern behaalde resultaten en de prognoses voor de nog resterende maanden van 1979 geven de raad van bestuur het vertrouwen, dat de groei dit jaar groter zal zijn dan oorspron kelijk werd verwacht. De in de laatste drie maanden te beha len resultaten kunnen evenwel het jaarre sultaat van het concern in belangrijke mate beïnvloeden. De gemiddelde belas tingdruk zal, naar het zich laat aanzien, nauwelijks afwijken van die in 1978. De kwantitatieve omzetten van de tot het Lucas Bols-concern behorende onder nemingen waren in het eerste halfjaar van 1979 ca. 12 pet hoger dan in dezelfde periode van 1978. De omzetstijging werd voor het grootste deel door de buitenland- door te blijven gaan. Laat de kotters van de kust maar naar een schelvisje omzien, dan krijgen de noordboten weer wat lucht om naar een kool vis om te zien in de noordelijke noordzee. Voor de bemanning is het veel aantrekkelijker om een trek koolvis weg te strippen dan de handen steeds vol te hebben met schelvis of wijting. DE MOGELIJKHEID IS NIET uitgeslo ten dat er zich aanstonds nog een paar noordboten zullen melden. Zo is de KW 74 zaterdagmorgen binnengelopen met een lading gekochte haring vanaf het eiland Man in de Ierse zee. Men heeft daar tot vorige week vrijdag naar haring mogen vissen, d.w.z.: de Engelsen hebben daar mogen vissen, maar aangezien die zwal kers geen kans zien om deze haring te plaatsen, zijn de Hollanders zo goed dit maar te doen. De KW 170 „Annie Hillina” is reeds tweemaal met een lading daar vandaan gekomen en is wederom daar heen en de voormalige VL 90 en VL 105 zijn zondag daar vandaan voor de tweede maal teruggekomen met een lading ha ring, welke daar door de bemanning in meegebrachte vaten is gezouten. Men heeft het daar wel goed gedaan. ER MOCHT TOT 24 SEPTEMBER ge vist worden met uitzondering van de vrij dag, zaterdag en zondag. Men mocht zo veel vangen als men te pakken kon krij gen, maar na 24 september is het wel over, men neemt aan dat de haring dan kuitziek is en de gelegenheid moet hebben om in alle rust hom en kuit te kunnen schieten. Waar wel wat in zit, maar waarom dan ook niet zo’n regeling gemaakt voor die paar Hollandse vissers om in de maatjes- tijd wat te kunnen vangen, al was het maar voor vijf of zes weken. Allemaal vragen die om een antwoord schreeuwen, maar waar blijkbaar niemand een ant woord op geeft. NET ZO MIN ALS OP DE haringvisse rij die door de Denen wordt uitgeoefend op de Noordzee, maar de naam meekrijgt van sardienvisserij. Vast staat dat de meeste haringpakhuizen, zeker de hande laren in maatjesharing zich hebben moe ten bevoorraden met Deense haring die nog buitengewoon goed van kwaliteit is ook, maar waar heel veel centjes voor uitgeteld moesten worden, zodat de De nen wel lachende derde zijn omdat zij van alle bepalinge omtrent kwamtums het al lermeest geprofiteerd hebben, naast de Engelsen. Deze komen aanstonds weer op het toneel om om het hardst makrelen te gaan vangen en weer over te leveren aan de gereedliggende schepen van achter het ijzeren gordijn. Als het niet zo slim was zou je er nog om kunnen lachen ook. MAAR WE ZIJN VAN DE NOORDBO TEN afgedwaald, de mogelijkheid is dus wel aanwezig dat er binnenkort nog wel één of meerdere gegadigden voor de visse rij in de noord zich zullen melden, de reis van de „Holland” zal het zeker wel aan trekkelijker gemaakt hebben, dan wan neer er weer een reisje van rond de 40 of 50 duizend gulden uitgekomen was. Over de vrijdagmarkt valt weinig bijzonders te vermelden of het zou moeten zijn dat er slechts een vijftal Texelaars present was. De overige zullen wel in de noordelijker gelegen havens hun weinige vangst gelost hebben. In de afvoer van makreel met de vrieskusters is een kleine vertraging opge treden. De eerste kuster kan pas aan het begin van de volgende maand in de haven verwacht worden. De vangsten van de grote vriestrawlers zijn de afgelopen week iets zuiniger geworden ofschoon de KW 49 deze week nog een dagvangst van wel 500 kantjes doorgaf, maar dat was dan ook een uitschieter. De situatie in het IJmondgebied wijkt daarmee af van het landelijke beeld met een licht gestegen werkloosheid (van 127.536 naar 128.873) tegenover daling van de vraag (van 63.920 naar 61.292). In de IJmond liep het aantal werkloze vrouwen in augustus terug van 817 naar 791. Tegen hanger was ook hier een gestegen vraag (van 45 naar 65). Opvallend is gedurende genoemde maand voor Velsen het grote aantal jeugdige werklozen (onder 19 jaar.) In cijfers: 115 op een totaal van 281. Vorig jaar luidden die getallen 82 en 232. Voor mannen zowel als vrouwen werd toen nog een, weliswaar geringe, stijging gemeld van de werkloosheid. Alleen bij de vrou wen stond daar toen een stijgende vraag tegenover. HAARLEM. De Nutsspaarbank West Nederland heeft over de eerste helft van 1979 een bijna twaalf percent hoger ex ploitatiesaldo van 7,13 miljoen (vorig jaar 6,38 miljoen) behaald. De directie noemt in het halfjaarbericht deze stijging gunstig. Het saldo komt geheel ten goede aan de reserverekening, waardoor vol gens de directie, van een solide eigen vermogenspositie kan worden gesproken. SANTPOORT. De afdeling Kenne- merland van de Adelbertvereniging gaat voor de lezingencyclus van bet komende seizoen gebruik maken van het informa tiecentrum op Spaarnberg (voormalige kapel) en niet het gebouw „Voloptee” zoals tot nu toe gebruikelijk. De verande ring heeft te maken met een interne reor ganisatie binnen het Projekt Spaarnberg, en heeft voor de Adelbertvereniging ook financiële consequenties. VELSEN-NOORD. De gymnastiek vereniging Wijkeroog viert het 75-jarig bestaan komende zaterdag met een jubi- leumreceptie in „Seven Seas” aan de Gro te Hout of Koningsweg. Genodigden zijn hier welkom tussen drie en vier uur ’s middags. Op leden, oud-leden en dona teurs wordt van vier tot vijf uur gerekend. Vervolg op de receptie is een feestavond. Ander programmapunt in het kader van het jubileumviering: een feestmiddag voor kleuters van de woensdagse gymnas- tiekgroep woensdagmiddag om half drie te houden in „De Schouw” aan de Bleyen- hoevelaan. se dochterondernemingen behaald, wat eveneens geldt voor de stijging van het bedrijfsresultaat. (ADVERTENTIE) SMAAKT GOED RUIKT LEKKER. Vernielingen postkantoor. Van het IJ muidense hoofdpostkantoor aan de Lan ge Nieuwstraat is zondagnacht een spie gelruit aan de straatkant (1x2 meter) aan diggelen geslagen. Binnen het gebouw werd een verlichtingsarmatuur uit het plafond gerukt. Molotovcocktail. In de nacht van vrij dag op zaterdag is de politie van Bever wijk verrast met een molotovcocktail. Om ongeveer drie uur werd een melkfles met een soort mengsmering van benzine en olie, die was afgesloten met een theedoek, door een raam van de afdeling verkeer naar binnen gegooid. De schade was gering. Zendinstallatie. In de nacht van zater dag op zondag is uit een vrachtwagen die geparkeerd stond aan de Zuiderkade, de zend- en ontvangstapparatuur gestolen. De auto was eigendom van een Bever- wijks vrachtwagenbedrijf. Kever. De oranjekleurige Kever van een 33-jarige Wijk aan Zeeër is in de nacht van zaterdag op zondag gestolen. De auto stond geparkeerd aan de St. Odulfstraat. Het kenteken is 00-50-SV. Drankcontrole. De door de Heems kerkse politie gehouden drankcontrole heeft het afgelopen weekend twee proces- sen-verbaal en twee rijverboden opgele verd. Brand. Een uitslaande brand in een tuinhuisje aan de Breedslaglaan in Heemskerk heeft het perceel geheel in de as gelegd. De in het huisje opgeslagen tuingereedschap alsmede enkele elektro motoren zijn eveneens verbrand. Het tuin huisje was eigendom van een 37-jarige Heemskerkse tuinder. Beenbreuk. Zondagmiddag heeft een 22-jarige Beverwijkse handbalster tijdens een val op het sportcomplex Assenburg haar knie gebroken. Zij is per ambulance overgebracht naar het St. Jozefzieken- huis. (Van een medewerker) OOK VORIGE WEEK WAS DE STORM ACHTIGE WIND er de grootste oorzaak van dat er van enige regelmaat in aanvoer geen sprake kon zijn. Zo kwam het weer eens voor dat er aan de woensdagmarkt helemaal geen aanvoer vanuit zee te be kennen viel. De sirenes, die de aanvang van het verkopen inluiden behoefden niet gebruikt te worden. Wat een zeer triest beeld in de hallen te zien gaf. Deze week is er alleen aan de maandagmarkt en ook nog wat handel van importantie aan de dinsdagmarkt te koop geweest, donder dag en vrijdag was het wederom schraal hans keukenmeester. DE UITVAARDIGING VAN HET VERBOD om kabeljauwen te vangen schijnt ook doorgedrongen te zijn tot de kabeljauwen, want het was voor de sche pen helemaal niet moeilijk om deze vissen te mijden, om de eenvoudige reden, dat ze zich wel verschopt schenen te hebben. Alleen het Deense vaartuig de RI 11, die van onze vaderlandse bepalingen hele maal geen hinder heeft, en dus ongestoord naar kabeljauw mag vissen gaat dan ook onverstoorbaar hiermee door en zag kans om in een paar dagen tijds twee maal met een niet onbelangrijke hoeveelheid kabel jauw en gul aan de markt te komen. Daarvoor werd dan ook ruim zestigdui zend gulden betaald, voor deze mensen een besomming waar men alleen maar van dromen kan. NU IS ALLE VIS VORIGE WEEK extra hoog in prijs gewaardeerd. Het slechte weer dat op komst was heeft er voor gezorgd dat de wijting helemaal door de handel is opgenomen. De meeste handela ren hebben zich voor de rest van de week goed ingedekt en hebben hun koelcellen alle eer aangedaan door ze zo vol mogelijk te proppen. Dat leverde hen dan ook geen windeieren op, want aan de donderdag- markt werd er tot honderdzesentwintig gulden voor een bak wijting betaald, na dat er aan de dinsdagmarkt al tot bijna tachtig gulden toe werd betaald. Dit werd mede veroorzaakt door de geringe impor ten die er binnen kwamen. De meeste importeurs deden het wat voorzichtig aan, omdat er al een beetje op de komst van de KW 123 gerekend werd. Deze keer echter had dit schip een prachtige lading koolvis en slechts een enkele kist schelvis en wij ting buit kunnen maken. GEBLEKEN IS HIER WEL DAT de handel meer gecharmeerd is van de kool vis dan de zachte noordschelvis. Ruim 1300 bakken koolvis liet de „Holland" aan de wal zetten, een partij die van een zeer goede verzorging getuigde. Alles blonk tegen je aan. Dit alles animeerde de han del wel, want en dat was weer opmerke lijk, de kleinste koolvissen waren het hoogst in prijs. Zo werd er voor de koolvis één van 65-59 gulden voor een bak be taald, koolvis twee van 75-59, voor koolvis drie van 86-76, maar voor de vieren werd van 94-84 gulden per bak uitgegeven. Naast deze koolvis was er nog een dertig tal bakken blankwerk en een goede zestig stuks stijve kabeljauwen en nog een aar dig partijtje schelvis aan boord gekomen. Voor ruim 400 gulden verwisselde er een tiental kabeljauwen van eigenaar, voor bijna 150 gulden een bak grote schelvis waarna de grootmiddel schelvis terug tip pelde van 120 naar 74 gulden. MAAR DAT LAG IN HOOFDZAAK aan het kwaliteitsverschil wat weer duide lijk waarneembaar was, vooral bij de nog kleinere soorten. Er is nog braadschelvis verkocht voor 41 wat in vergelijking met de overige soorten een bagatel is. Maar na alles geteld te hebben kon men toch een besomming bijeentellen van ruim 140.000. Na drie reizen het gatje door de goot gesleept te hebben, is deze reis weer eens een lekkere uitschieter en geeft de burger weer wat moed om hiermee stug Autobrand. de Velsense brandweer rukte vrijdagnacht uit voor een auto brand op de hoek Saturnusstraat/Jupiter- straat. Een personenauto, eigendom van een 43-jarige bewoner van de Satumus- straat, brandde ondanks snelle blussing volledig uit. Als oorzaak wordt genoemd een lekkende benzineleiding. Verzekering dekt de schade. Autodief betrapt. Een 19-jarige IJmui- denaar werd vrijdagnacht door de politie op heterdaad betrapt bij een poging tot autodiefstal. Op een parkeerterrein bij de flats aan de Orionweg trachtte hij in een personenauto de contactdraden door te verbinden. Omwonenden tipten de politie. Inbraak. Bij een inbraak in een bouw keet aan de "Westerwijkstraat in Velsen- Noord is donderdagnacht een zaagmachi ne ontvreemd. Waarde: zeshonderd gulden. Wateroverlast. Een schoonmaakploeg kon zondagmiddag met een zogenoemde „waterstofzuiger” een eind maken aan wateroverlast in een etagewoning aan de IJmuidense Radaerstraat. Terwijl de be woners afwezig waren schoot van een draaiende wasmachine de aanvoerleiding los. Gevolg was een watermassa van vier centimeter in kamers en portaal en ten slotte ook naar beneden uitstromend water. VELSEN-NOORD. De DOKA-en- quête, aangekondigd in de donderdag ge houden ledenvergadering, geldt verplaat sing van de wekelijkse koopavond in Vel sen van donderdag naar vrijdag. In eerde re berichtgeving hierover in onze bladen stond dit onjuist vermeld. Ook de bemid delende rol van de Velser ondernemers Centrale kwam daarin niet goed uit de verf. Pas als het komende opinie-onder- zoek ten gunste van de vrijdagavond uit valt is de VOC de aangewezen instantie om mogelijkheden hiertoe samen met de Kamer van Koophandel in Haarlem te onderzoeken. Van niet-leden zal een entree van drie gulden geheven worden voor de eerste lezing (thema „theologie en revolutie”) die 26 september gehouden wordt. Spreker hierover is Dr. G. H. ter Schegget, als docent verbonden aan de sociale acade mie „De Horst” in Driebergen. Voor het seizoen 1979-1980 staan in totaal negen bijeenkomsten op het programma. Aan- vangtijd woensdag: kwart over acht. VELSEN. Jos Smeets junior, lid van de hengelsportvereniging Velsen, werd zaterdag winnaar in een onderlinge vis wedstrijd gehouden in het Noordhollands Kanaal Hij sloeg twaalf vissen (gezamen lijke lengte 304 centimeter) aan de haak. Voor de achtentwintig deelnemende leden van de vangst (negentig vissen van de voorgeschreven afmeting) over de hele linie magertjes. Op de tweede en derde plaats eindigden achtereenvolgens L. Mo lenvliet (8 stuks van 196 centimeter) en S. Wullaerts met hetzelfde aantal ter lengte van 166 centimeter. De eerstvolgende wedstrijd wordt op 29 september gehou den in de Leidsevaart. |f IJMUIDEN. Op 12 en 19 september zijn in totaal elf leden van de IJmuider Reddingsbrigade duchtig aan de tand ge voeld tijdens examens voor de strandbre vetten „Bink” en „Opstapper”. Voor ne gen van hen leverde dit het bijpassende diploma op van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot het Redden van Drenkelingen, de organiserende stantie. Namen van de geslaagden voor het strandbrevet Bink: Astrid Retrot, Angeli que van Rijswijk, Josine Visser, Arno Post en Peter Rozemeijer. Voor het strandbrevet opstapper slaagden: Ben Langkamp, Jan Jacob Schouten, Jan Langkamp en Hans Rozemeijer. De IJRB- instructeurs die de opleidingen verzorg den, starten komende winter met een the- oriecursus voor leden in het bezit van het jeugdbrevet (brevet 6). Vervolg daarop wordt volgend jaar een praktijkopleiding evenals de theorie gericht op verkrijging van eerdergemelde brevetten. Inschrijf- adres is Grahamstraat 100, IJmuiden. o R> yo

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9