Omzetwaarde bleef gelijk Ministerie ziet leghennen als produktiemiddel GM ontwikkelt isolatie van woning Mexico over Isolatierijtuig VW: fabriek voor Kevers in Egypte 7 Huurders lopen nog niet warm voor auto-accu voor massaproduktie ZFR: loongrens ziekenfonds boven 40.000 Akkoord VS- achtergrond Bij buitengewoon pensioen vaak neveninkomsten levering aardgas „Kabinet is vrekkig met aardgas” CFO-voorzitter Wieringa: Vondeling: >v DINSDAG 25 19 7 9 SEPT EMBER (door Fred Klaver) De Nederlandse woning is in het algemeen zo lek als een mandje. Deze opmerkelijke uitspraak is van ir. H. M. Roos van de Gasunie. Roos voorspelt dat een woning over niet al te lange tijd niet meer te verkopen is wanneer hij niet is geïsoleerd. Het vraagstuk van iso latie en energiebesparing is nog nooit zo actueel geweest als nu. Het beheerst ons woon- en werk milieu. Steeds meer mensen geven gehoor aan overheidsleuzen als „isolatie: nationale noodzaak”. cc u - (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Minister Albeda’s met veel verve aangekon- digde arbeidsplaatsenplan is nog met een dikke mist omgeven. Nergens blijkt om hoeveel extra plaatsen het zal gaan, hoe de invulling zal zijn en hoe met name in de niet-commerciële dienstensector de financiering zal geschieden”. Aldus D. Wie ringa gistermiddag in de ledenraad van de Chr. Federatie van Overheidspersoneel (CFO, waarin NCBO en ARKA samenwer ken), waarvan hij voorzitter is 31 Verlies RSV neemt Plan Albeda nog met met miljoenen af dikke mist omgeven o;. M ■fr ANNE VONDELING Isen 9.06 253,00 W el •s iet isolatievoorlich- Wieringa zei benieuwd te zijn naar de concrete, cijfermatige opstelling die mi nister Albeda heeft toegezegd en waaruit zou moeten blijken dat „de regering roy aal is en onze vrees ongegrond”. Positief heeft de CFO de kabinetsbeslissing over de vervroegde uittreding ervaren (per 1 november voor overheidspersoneel op 63- jarige leeftijd). Wel vindt Wieringa dat een extra bijdrage van 0,1 procent van het overheidspersoneel per 1 januari 1980 niet als een „trendkorting” mag worden uitge voerd. Wieringa vond dat er nog steeds ondui delijkheid heerst over de kwestie van het stakingsrecht voor ambtenaren. Het par lement heeft een duidelijke uitspraak ge daan, daaraan moet de regering worden gehouden. Daarom is de opdracht van de Met instemming had Wieringa de uit spraak van Albeda gelezen dat samenwer king van regering, parlement en maat schappelijke groeperingen bepalend zal zijn voor de kwaliteit van het arbeidsbe stel. Als dit uitgangspunt in de komende maanden werkelijk gestalte zal krijgen dan is er reden aanwezig voor gematigd optimisme, zelfs voor het slagen van het arbeidsvoorwaardenbeleid 1980, aldus de CFO-voorzitter. commissie-Toxopeus die de zaak moet uitwerken te beperkt. De CFO had liever gezien dat die commissie ook de vraag zou beantwoorden of het bestaande stelsel van georganiseerd overleg in ambtena renzaken moet worden veranderd. Nu dat niet het geval is zal binnen het overleg de discussie over doel en betekenis van dit overleg moeten worden gevoerd. wordt geïsoleerd, voorzien moet zijn van centrale verwarming, werd medio vorig jaar afgeschaft. Bij de isolatie gaat het om dubbele ramen, het vullen CHICAGO (AP). De Amerikaanse autofabriek General Motors GM heeft een kleinere, lichtere en krachtiger ac cu ontwikkeld die de onderneming in staat zal stellen in 1985 elektrische au to’s op de markt te brengen,, zo meldde gisteren de Chicago Tribune, een Ame rikaans dagblad. Clif Merriott, perschef van General Motors in Detroit, verklaarde zaterdag desgevraagd dat General Motors geen commentaar wenst te geven op het verhaal van de Chicago Tribune. Hij verklaarde dat de directeur van GM, Het ministerie van Volkshuisvesting verwacht dat de subsidieaanvragen voor isolatie binnen drie maanden kunnen worden afgehandeld. Tot voor kort waren er wachttijden tot een half jaar. Aangeraden wordt de subsidie- aanvraagformulieren zelf in te vullen. Isolatiebedrijven willen dit admini stratieve werkje nog al eens van de consument overnemen. Het is voorge komen dat bedrijven de prijs op schroefden om de klant weliswaar aan de maximale subsidie te helpen, maar om er vooral zelf beter van te worden. De klant betaalt dan veel meer dan hij aan extra subsidie ontvangt. Geadvi seerd wordt tenslotte om niet de eerste de beste glashandelaar in de arm te nemen voor dubbele beglazing. Het loont vaak de moeite om even bij een ander bedrijf prijsopgaaf te vragen. Estes deze week in Washington een bekendmaking zal doen. Volgens de krant zal de verklaring van Estes een grote doorbraak inhou den in de accutechnologie. Gemeld dCC 65 w 06 9'. 0C' Ik es Of 0< e, Ül OF w o: (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het ziet ernaar uit dat de loongrens voor de verplichte zieken fondsverzekering volgend jaar boven de ƒ40.000 zal komen. De Ziekenfondsraad (ZFR) zal donderdag een voorstel behan delen tot optrekken van de grens van ƒ38.150 naar ƒ7 40.450.Als dit voorstel wordt aangenomen, wordt de overheid tot een stijging met 2.300 geadviseerd. De stijging vloeit voort, zo is bij de ZFR berekend, uit het feit dat het indexcijfer van de lonen over de periode tussen 31 juli vorig jaar en 31 juli van dit jaar met ruim 6,1 procent is gestegen. De grensverleg ging zal er niet toe leiden dat het aantal verzekerden, ruim 7 miljoen, sterk toe neemt. Het maximale premiedagloon het loonbedrag waarover maximaal pre mie wordt geheven zal van 125 tot 132 moeten stijgen, aldus de ZFR. 142,40 63,50 9,10 93,50 14.20 47,80 145,00 33,50 67,00 44,50 88.20 31,00 63,10 101,00 115,00 84,50 102,00 69,20 128 30 50,20 38,00 44,00 28,50e 163,00 120,00 71,50 42,70 136,50 41,00 54,60 53,50 66,80 54,50 130,20 44,10 55,20 146,00 56,70 50,10 3,60 52,50 69,30 82,50 53,00 146,50 48,00 55,20 125,00 37,60 49,60 95,00 67,50 99,20 49,50 32,30 96,00 131,00b 51,50 60,00 189,00 37,00 83,50 140,00 45,70 43,60 40,00 56,80 280,00 700,OOd 199,00 158,00 306,50e in T). r «r QC «Cc Wieringa handhaafde echter de kritiek op de kabinetsvoorstellen over vermo- gensaanwasdeling (VAD) en de voortzet ting van het beleid voor uitkeringsgerech tigden, overheidspersoneel en trendvol gers. De CFO staat kritisch ten aanzien van een eventuele wijziging in de pensioenre geling voor het overheidspersoneel. Voor haar staat vast dat wat in een reeks van jaren aan pensioenvoorzieningen is opge bouwd niet mag worden aangewend om achtergebleven pensioensituaties in de particuliere sector te verbeteren. Wel past een positieve benadering waar het gaat om de oplossing van de zogenaamde pen- sioenbreuk bij verandering van werkge ver, zo meent Wieringa. werd dat General Motors in 1985, en wellicht eerder, nieuwe zink-nikke- loxyde accu’s zal gaan gebruiken met een levensduur van 32.000 tot 50.000 kilometer benevens een elektromotor om auto’s aan te drijven. Het nieuwe type accu zou tweemaal zoveel vermogen hebben dan de lood- zuuraccu die nu wordt gebruikt. Het nieuwe type zou om de ongeveer 150 kilometer opnieuw moeten worden op geladen. De huidige accu’s moeten om de 80 kilometer opnieuw worden opge laden. rd 8,45 1,77 3,95 474,00 334,00 5,50 De CFO vermoedt, aldus Wieringa, nog steeds dat aan de ene kant de kortingen „ongemotiveerd” worden doorgevoerd voor de grote groepen trendvolgers om de doeleinden van Bestek '81 overeind te houden, terwijl aan de andere kant „wordt geschermd met dit arbeidsplaat senplan, dat wordt gepresenteerd als een extraatje voor de werkgelegenheid, maar in wezen een zaak is die de werknemers zelf betalen.” ü- Een medewerker van GM in een auto die wordt aangedreven door een accu (voorgrond). Volgens de Chicago Tribune heeft de autofabriek een accu ontwikkeld die krachtiger is dan de huidige types. (Van onze redactie economie) GRONINGEN. De regering is wat betreft het aardgas uit Groningen zo inhalig, dat het grenst aan vrekkigheid. En de provinciale besturen in het Noorden stellen zich zo bescheiden op, dat het grenst aan onnozelheid. Dat zei dr. Anne Vondeling, lid van de socialis tische fractie in het Europese Parle ment, tijdens een forum over grensre gio’s in de stad Groningen. Vondeling stelde dat het Noorden achterop was geraakt, omdat het ge- Uit de begroting lalijkt volgens Wieringa niet duidelijk of, en zo ja, hoe de koop kracht volgend jaar worden gehand haafd. Wel blijkt dat de zogenaamde loon- voétstijging bij de overheid 1,5 procent achterblijft bij die in het bedrijfsleven. Dit verschil wordt wel door het optreden van de „kortingen” verklaard, maar als het kabinet werkelijk naar „solidariteit voor allen” wil streven zouden die inko mensverschillen naar zijn oordeel weer moeten worden opgeheven. van spouwmuren en het aanbrengen van dakisolatie. Met ingang van 1981 zal vloerisolatie onder de regeling val len. De regering heeft al gezegd dat de subsidiebedragen tot eind volgend jaar ongewijzigd blijven. Opmerkelijk is dat veel mensen al leen dubbel glas nemen en niet hun spouwmuren laten vullen. Het ministe rie van Volkshuisvesting probeert de mensen zoveel mogelijk op het hart te drukken dat men pas tot een optimale energiebesparing komt wanneer beide zaken worden aangepakt. Dubbel glas kost ongeveer 180 gul den per vierkante meter en de sppuw- muurvulling komt op tien a twintig gulden per vierkante meter. Gemid deld wordt per woonhuis 2800 gulden voor isolatie uitgegeven. De subsidie is dan 840 gulden. De vraag naar isolatie is zo groot, dat met wachttijden van acht tot tien we ken rekening moet worden gehouden. De handel zou een isolatieprogramma van veel meer dan 200.000 huizen moei lijk aankunnen. Daar komt bij dat met het opvoeren van het programma een tekort aan personeel bij isolatiebedrij ven zou ontstaan. komt van mensen met een eigen huis. Ongeveer 42 procent van alle huizen zijn eigen woningen. Huurders blijken, zoals gezegd, minder snel geneigd om extra kosten te maken. Woningbouw verenigingen en woningcorporaties gaan wel steeds meer ovfer tot de isola tie van hun huurwoningen. Ongeveer 6 procent van de kosten mag in de huur worden doorberekend. Meestal komt het neer op een huurverhoging van één a twee tientjes per maand. Het ministerie van Volkshuisvesting hoopt dat gemeenten de particuliere verhuurders zo ver kunnen krijgen dat zij gaan isoleren. De rijksoverheid ziet, ook voor wat de isolatie betreft, een belangrijke taak weggelegd voor lage re overheden als gemeenten en provin cies. Dit alles in het kader van het decentralisatiebeleid van de regering. Komend jaar is 340 miljoen voor isolatie beschikbaar. De overheidssub sidie bedraagt 30 procent van maxi maal 4000 gulden aan isolatiekosten. Het .oogste uit te keren subsidiebe drag is dus 1200 gulden, De voorwaar de dat een woning die met subsidie (Van onze redactie economie) BRUSSEL. „Leghennen worden beschouwd als produktiemiddelen”. Deze opvatting heeft het Haagse minis terie van Landbouw en Visserij overgebracht aan Landbouwcommis saris Gundelach van de Europese Commissie, het dagelijks EG-bestuur. Gundelach had om een toelichting ge vraagd waarom de aanschaf van leg hennen in aanmerking komt voor een subsidie in het kader van de Wet op de Investeringsrekening (WIR). Vooral in West-Duitsland zien de ex ploitanten van legbatterijen met lede ogen hoe de eierproduktie in Neder land én de Nederlandse eierexport naar de markt almaar groter wordt. En de Westduitse kippeboeren vinden dat hun Nederlandse concurrenten on rechtmatig bevoordeeld worden met premies op grond van de WIR. Op basis van de eieren die worden geproduceerd, hebben leghennen zelfs een rendementsgraad, in tegenstelling tot bijvoorbeeld gevogelte dat voor consumptie is bestemd, aldus de Haag se argumentatie. Letterlijk heet het in een brief aan Gundelach: „Het feit dat het leven van leghennen betrekkelijk kort is, is op zichzelf niet strijdig met de opvatting duurzaam bedrijfs middel”. bied nooit als vestigingsplaats kon die nen. „Maar als het Noorden zelf baas was over zijn bronnen, dan zóu de vestigingsplaats hier bijzonder gunstig zijn”. Vondeling zei dat hij elf jaar geleden al eens gesteld had dat van de aardgas opbrengsten 1 procent voor het Noorden moest zijn. Hij wilde dat nu herhalen. zette de 2 miljard extra winst voor de Staat uit het aardgas naast de 15 miljoen die het Noorden nu als extra steun krijgt. „Die 15 miljoen is zelfs geen fooi, het is een knipoog”, aldus Vondeling. WOLFSBURG (AP). De Volkswagen- fabrieken zullen een assemblagefabriek voor de beroemde „Kever” in Egypte bou wen, zo heeft een woordvoerder van de Westduitse onderneming in Wolfsburg be kendgemaakt. Hij deelde mee dat nog geen datum is vastgesteld voor het begin van de bouw maar volgens de plannen komt de fabriek in Alexandrië of in Ismailia. In het begin moeten jaarlijks zo’n 10.000 wagens in de nieuwe fabriek worden ge maakt. Dit moet later worden uitgebreid tot 20.000 Volkswagens per jaar. De fa briek zal gebruik maken van in Brazilië vervaardigde onderdelen. De bouw van.de fabriek zal naar ver wachting twee jaar duren en 50 miljoen mark gaan kosten. Hiervan zal VW zelf 40 procent financieren. De rest komt van Westduitse ontwikkelingshulp en van Arabische investeerders. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. De resultaten van het Rijn-Schelde-Verolme-concern (RSV) vertonen in de eerste 32 weken van dit jaar een verbetering ten opzichte van dezelfde periode in 1978. Na afschrijvingen ten bedrage van 45,8 miljoen gulden bedroeg het verlies 15,4 miljoen. Voor 1978 luidden die bedragen respectievelijk 54,7 miljoen en 47,8 miljoen gulden. belangrijk lager zal uitvallen dan dat over het vorige jaar. De verbetering van de resultaten is voor een groot deel een gevolg van het quitte spelen in de reparatiesector. Hoewel deze markt duidelijke tekenen van verbetering vertoont, valt nog niet uit te maken of hier sprake is van een structureel herstel. Ver liezen werden geleden op de rederij-activi teiten en in de divisies scheepsmachine- bouw en industriële produkten. De resul taten van de divisie proces en milieu staan nog steeds onder sterke druk van de marktomstandigheden en de koersont wikkeling van de dollar. De landdivisies energievoorziening, montage en elektrotechniek hebben een positieve bijdrage geleverd. Datzelfde geldt voor de divisie marine. De proble men die in 1978 rezen in verband met de oplevering van twee tankers in Brazilië, zijn inmiddels naar tevredenheid opge lost. Dit jaar zullen nog twee schepen aan de Braziliaanse maatschappij Petrobras worden opgeleverd. Bij Verolme Brazilië werden dan ook goede resultaten geboekt. DEN HAAG (ANP). Van de ruim 11.200 mensen die eind vorig jaar een buitengewoon pensioen genoten, ontving verreweg het grootste deel nog twee of meer neveninkomsten, meestal in de vorm van andere uitkeringen. In slechts 1200 gevallen werd alleen een buitengewoon pensioen uitbetaald. Dat staat in het jaar verslag van de Buitengewone Pensioen raad. Hoewel er vorig jaar ruim vierhonderd aanvragen minder zijn binnengekomen dan het jaar daarvoor, vindt de raad dat aantal nog betrekkelijk hoog. Dat komt vermoedelijk doordat van de groep van verzetsdeelnemers er thans velen op een leeftijd zijn gekomen, waarop zich klach ten over de gezondheid manifesteren, die vaak aan deelneming aan het verzet wor den toegeschreven. Als bijkomende oor zaak van de vele aanvragen noemt de raad de ruimere mogelijkheden die er momenteel zijn voor het verkrijgen van zo’n pensioen. WASHINGTON (ANP). De Ver- enigde Staten en Mexico hebben na twee jaar onderhandelen een akkoord bereikt over de levering van Mexicaans aardgas aan de VS tegen een prijs van ongeveer 0,25 per kubieke meter. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Warren Christopher, sprak van een „ka der voor een overeenkomst". Christopher verklaarde dat de leveran ties zullen beginnen zodra de Mexicaanse staatsoliemaatschappij Petroleos Mexica- nos (Pemex) contracten heeft afgesloten met Amerikaanse gaspijpleiding be drijven. Volgens het akkoord zal Mexico voorlo pig ongeveer 8,4 miljoen kubieke meter per dag leveren. Deze hpeveelheid komt overeen met 53.000 vaten ruwe olie. De leveranties zullen voortduren zolang in Mexico een overschot aan gas bestaat en in de VS vraag is, aldus Amerikaanse functionarissen. De prijs van het aardgas zal eens per kwartaal worden aangepast aan de ontwikkeling van de wereldolie- prijzen. De afgesproken hoeveelheid komt overeen met 0,5 procent van het gasver bruik in de VS en met acht procent van de totale Amerikaanse gasinvoer. In de internationale energie- maand oktober rolt vanaf volgen de week donderdag een NS restau ratierijtuig door ons land dat is omgedoopt tot tingscentrum. Tot 12 oktober zit het „isolatie rijtuig” op alle werkdagen tussen de rails op verschillende trajecten in ons land. Tijdens de eerste rit, op 4 okto ber, reizen onder meer minister Beelaerts van Blokland en staats secretaris Brokx van het ministe rie van Volkshuisvesting mee. Zij zullen op stations die de trein aan doet door delegaties van gemeen tebesturen worden ontvangen. In de trein beantwoorden voorlich- tingsfunctionarissen alle mogelij ke vragen op het gebied van iso latie. De omzetwaarde van de produktie be liep over de eerste 32 weken 1,5 miljard, tegenover 1,6 miljard in 1978. De totale waarde van de opdrachten in portefeuille - exclusief reparatie-opdrachten - be draagt ongeveer 5,5 miljard. Ter verwer king hiervan resteert nog 2,9 miljard gul den, waarvan 2,2 miljard in Nederland en 0,7 miljard in Brazilië. Deze cijfers zijn vrijwel gelijk aan die in 1978. In de tussentijdse cijfers zijn de grote scheepsnieuwbouw en de offshore niet inbegrepen, aangezien de resultaten van deze sectoren sinds 1 januari van dit jaar niet meer ten laste van RSV komen, maar conform de brief van de minister van Economische Zaken van 1 juni jl. aan de Tweede Kamer voor rekening van het rijk zijn. Een nadere raming van het verlies over dit jaar kan RSV op dit ogenblik nog niet opstellen. Wel is volgens de concern- directie duidelijk dat het totale verlies Maandelijks komen bij het ministe rie van Volkshuisvesting meer dan 25.000 aanvragen binnen voor isolatie- subsidie. De aanvraaggolf voor overheidssteun zal alleen maar toene men, zeker wanneer men weet dat de energieprijzen de komende jaren sterk zullen stijgen. Daardoor wordt de in vestering in isolatie steeds sneller te rug verdiend. Tot 1990 moeten in het kader van het Nationaal Isolatie Programma bijna 3 miljoen bestaande woningen zijn ge ïsoleerd. Op het eerste oog lijkt het isolatieplan gesmeerd te lopen. Maar dat heeft dan vooral betrekking op de isolatie van eigen woningen. Huurders lopen veel minder warm voor de isola tie van hun woning. De regering mikt erop jaarlijks 200.000 woningen te iso leren. Voorlopig gebeurt alles op vrij willige basis, maar wanneer blijkt dat de huursector wat al te erg achterblijft, zal een verplichting tot isolatie worden opgelegd. Bij de subsidieregeling voor de ver betering van particuliere woningen en woningwetwoningen heeft staatssecre taris Brokx van Volkshuisvesting de isolatie al verplicht gesteld. Voor alle nieuwbouwwoningen bestond die ver plichting al lang. Het overgrote deel van de aanvragen om subsidie (ongeveer 70 procent)

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17