INTERLAND ENERZIJDS SHOW, ANDERZIJDS SERIEUZE OEFENWEDSTRIJD VAN HEUGTEN IN Petrosjan, Balasjov en Torre aan kop Tebroke naar New York GELIJK GESTELD sportpuntiq Zwitserland treffers en missers tototips Twee partijen van Timman afgebroken in Rio de Janeiro Kortsnoi krijgt asiel van Rugby-tournee verstoren fcWl.'.Tl,’ 99 99 £20 I i Hommage” Uitproberen" lift f 1.^ BS v - Jan Zwartkruis hinkt op twee gedachten ïï- Jan Timman acht voor aarlem. 78-79 1-1 1-0 2-0 vier wedstrijden goed punten. Na twee ronden voeren de Russen Ti gran Petrosjan en Joeri Balasjov met de In die opzet lijkt de KNVB echter niet te gaan slagen. De voorverkoop loopt zeer slecht. Niet onbegrijpelijk overigens. Het publiek houdt de gul dens liever tot zaterdag in de zak om ze dan uit te geven voor de competitietop- per tussen Feyenoord en Ajax. „Een jammerlijke samenloop van omstan- Mikhail Tal heeft zijn partij voor de dertiende ronde van het inzone-toernooi in Riga tegen de Roemeen Gheorghiu af gebroken in een stelling, die vrijwel zeker winst voor Tal zal opleveren. De Rus heeft digheden”, geeft KNVB-secretaris Jan Huybregts toe. „Toen ik het competi- tieprogramma maakte wist ik nog niet dat nu die jubileumwedstrijd tegen de Belgen moest worden gespeeld. An ders had ik de ontmoeting tussen Fey enoord en Ajax uiteraard naar een veel latere datum verschoven”. De Kromme wuift elke uitspraak weg die suggereert dat zijn optreden is te danken aan een tactische zet van de KNVB. Van Hanegem ergert zich aan de „circussfeer” rond zijn afscheid, die door Jan Zwartkruis nog eens werd onder streept, toen hij van een „hoog geëerd publiek” sprak. „Ik vind dat mijn afscheid op die manier in het belachelijke wordt ge trokken. Het blijft voor mij een serieu ze zaak en ik geloof dat Zwartkruis daar net zo over denkt. Per slot van rekening zit hij midden in de opbouw- periode voor de EK en kan hij zich twee weken voor een zeer belangrijke interland geen bokkesprongen permit teren. Ik betwijfel trouwens of de men sen speciaal voor mij naar het stadion zullen trekken”, aldus Van Hanegem, die echter moet beamen dat bijvoor beeld het Utrechtse publiek zich zijn aanwezigheid wel degelijk aantrekt. Zo ontkent hij ook dat de KNVB eindelijk een goedmakertje heeft ge vonden voor de minder prettige wijze waarop Willem vlak voor de wereld kampioenschappen in Argentinië uit de boot viel. „Ze hoeven zich dat niet aan te trekken. Het was mijn eigen schuld dat ik niet mee ben gegaan. Ik heb ervan afgezien toen bleek dat er vanuit de spelersgroep weerstand te gen bestond. Dat ik nu dit cadeau krijg Het team zal vanaf 3 oktober zes wedstrijden spelen in En geland, Schotland en Wales, ondanks protesten van Olym pische kant en de uitgespro- de leiding met 972 punt en één afgebroken partij. Poloegajevski, die remise speelde tegen de Joegoslaviër Ljubojevic, is twee de met 972 punt. De Hongaar Ribli, die derde is met 9 punten versloeg de Brit Miles. aangeboden staat los van die affaire”. Bondscoach Zwartkruis klaagt niet en doet er alles aan om het evenement van morgen in de publiciteit te hou den. Zo stelt hij zijn gesprek met Van Hanegem, waarin met name de tijds duur van diens optreden zal moeten worden geregeld, zo lang mogelijk uit. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Gerard Tebroke zal op zondag 21 oktober deelnemen aan de in ternationale marathon van New York. De nationaal recordhouder op de 5 en 10 km, voor wie dit seizoen vanwege blessures de Moskou-limiet op die beide nummers onbereikbaar bleef, gaf onlangs de wens te kennen het dit jaar nog op de marathon te willen proberen. Dat nieuws zou immers van invloed kunnen zijn op de publieke belangstel ling. En voetbaltechnisch gezien, tilt Zwartkruis er nu niet zo zwaar aan. „Het maakt ook niet zoveel uit of Willem nu 20 minuten of drie kwartier speelt. Het hangt ook af van de om standigheden tijdens de wedstrijd. Het is alleen duidelijk dat het geen Wat de meer serieuze kant van de wedstrijd betreft, kwam de bondsco- Go Ahead Eagles (met veertien go als) en PSV (met dertien) zijn de laatste in Afrika heeft gezegd dat ver zocht zal worden om uitslui ting van Groot-Brittannië bij de olympische spelen van 1980 in Moskou als de rugbytour- nee doorgaat. Over uitsluiting kan alleen beslist worden door het inter nationale olympische comité. Lord Killanin, de Ierse voor zitter van het IOC, heeft ge zegd zeer tegen de tournee ge kant te zijn, maar benadrukte dat hij niet veel verder kan gaan omdat rugby geen olym pische sport is en dus buiten de jurisdictie van het IOC valt. 1- 0 0-1 2- 1 77-78 1-1 1-0 1-1 1-1 2-1 5-2 2-0 Nederlands kampioenschap met hetzelfde puntental zijn geëindigd. Van Heugten werd winnaar door een beter resultaat in de negende manche. De uitslag van de strijd om het Neder lands kampioenschap is nu: 1. Van Heug- ten/Kiggen 231 punten (met beter resul taat in de negende manche); 2. Van de Laan/Van Vliet 231 punten; 3. August Mul- ler/Van Heek. Het doel van het Oostduitse voetbal elftal wordt morgenavond in de wed strijd tegen Polen verdedigd door Jurgen Croy. De doelman is een half jaar uit de running geweest door een enkelbreuk. Enkele transfers in de Formule 1-we reld der autocoureurs: Reutemann (nu Lotus) gaat naar Williams, Pironi (Tyrrell) neemt Reutemanns plaats in, Daly (En sign) is de nieuwe man bij Tyrrel en Regazzoni rijdt volgend jaar zo goed als zeker voor Alfa. Niki Lauda, die druk in onderhandeling zou zijn met andere stal len, blijft bij Brabham. 3 1 1 3 1 1 3 3 2 3 1 3 3 76-77 2-2 2- 1 3- 1 1-1 2-1 0-0 1-1 Haarlem AZ’67 FC Utrecht Feyenoord Roda JC FC Twente PEC (Z) NEC Willem II FC Den Bosch De Graafschap SVV Wapeningen •ir Kortsnoi: asiel -Vitesse -G. A. Eagles -NAC -Ajax -Excelsior -Sparta ■FC Den Haag -MVV -PSV ■Fortuna SC -FC Vlaardingen -DS79 -Volendam 0-0- 3-1 1-1 Richard Budding (als 5e Feyenoorder) en Koko Hoekstra (als 4e PEC-er) wa ren dit weekeinde voor het eerst pro- duktief dit seizoen. Feyenoord is na de 0-2 winst op Excelsior precies één seizoen, 34 wed strijden achtereen, ongeslagen. Van de 68 beschikbare punten werden er 55 gehaald met de doelcijfers 65-19. Als zaterdag in eigen Kuip niet van Ajax verloren wordt, evenaart men het re cord van PSV dat in de seizoenen 1976- 1977 en 1977-1978 35 wedstrijden ach tereen niet verloor. Petur Petursson is nog steeds in LONDEN (AP). Anti- apartheidsgroeperingen heb ben gisteren aangekondigd al het mogelijke te zullen doen om de tournee van het Zuid- afrikaanse rugby-team, de Barbarians, vanaf het mo ment van aankomst volgen de week op het vliegveld Heathrow te saboteren. De enige blanke in het team heeft zich inmiddels terugge trokken. RIO DE JANEIRO. Beide partijen, die Jan Timman tot nu toe heeft gespeeld tijdens het interzone-toernooi in Rio de Janeiro zijn afgebroken. Eerst kwam de Nederlandse schaker niet tot een beslissing tegen de Braziliaan Jaime Sunye en vervolgens bleek verlenging nodig in de partij tegen Harandi uit Iran. (Van onze sportredactie) ZEIST. Jan Zwartkruis hinkt op twee gedachten. Het vriendschappelijke duel van Oranje met België, morgenavond in de Rotterdamse Kuip, moet enerzijds een show worden en anderzijds ook een serieuze oefenwedstrijd. De bondscoach meent een goed compromis te hebben gevonden, waarbij hij het accent dan toch op Oranjes voorbereiding op de EK-kwalificatiewedstrijd van 17 oktober tegen Polen heeft gelegd. ARNHEM (ANP). Ruim twee weken nadat de laatste manche voor de Nederlandse titel motorcross voor zijspannen werd gereden, is de kampioen pas bekend geworden. Het is de combinatie Ton van Heugten/Frits Kiggen. Gisteravond heeft het overlegor gaan van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging en de Nederlandse Motorsport Bond besloten het protest, dat Van Heugten op 9 september na de cross in Rosmalen indiende, toegewezen. In het voorlopig eindklassement was de combinatie Wil van de Laan/Jaap van Vliet eerste geworden. farce mag worden. Willem krijgt van mij de volle lengte, dat verdient hij gewoon. Maar ik zal hem ook, zo no dig, tegen zichzelf in bescherming nemen”. ach opnieuw met een verrassing. Na dat hij zondag al bekend had gemaakt dat Wijnstekers als vleugelverdediger in Oranje zal debuteren (de Feyen oorder is natuurlijk ook min of meer een lokvogel), vertelde Zwartkruis gis termiddag dat Piet Hamberg van het Zwitserse Servette is opgeroepen om de geblesseerde Rep in de selectie te vervangen. Waarmee de beleidslijn om de Oranje-klanten zoveel mogelijk uit de vaderlandse competitie te halen, geweld wordt aangedaan. „Inderdaad, ik heb gezegd dat ik in de eerste plaats spelers die in Neder land spelen, zou selecteren. En daar blijf ik ook bij. Maar dat wil niet zeg gen dat ik jongens, die zich in het buitenland nadrukkelijk manifesteren, geen kans in Oranje wil geven. Dat zou in mijn streven om Nederland via de EK naar de WK te voeren, ook niet juist zijn. Voor alles hebben we nu de op dracht Italië te bereiken. Als wij dat niet halen, zou dat een ongelooflijke catastrofe voor het Nederlandse voet bal betekenen”. Ajax’ Europa-Cuptegenstander in de eerste ronde, HJK Helsinki, heeft in de Finse competitie met 1-2 gewonnen bij Turun Palloreura. De landskampioen staat met 33 punten derde, achter leider Oulu (39) en Kuopion (38). In het tennistoernooi van Madrid heeft Louk Sanders de tweede ronde bereikt door de Zuidafrikaan John Yuill met 6-0, 6-2 te verslaan. BERN (ANP). De Zwitserse rege ring heeft gisteren bekend gemaakt dat aan de Russische grootmeester Viktor Kortsnoi politiek asiel is ver leend. Deze beslissing komt negen maanden, nadat hem door de regering van zijn geboorteland de Russische nationaliteit was ontnomen. Opvallend in de eredivisie is het gemis aan gelijke spelen op de laatste twee competitiedagen. Zowel het vo rig als afgelopen weekeinde bleven zes thuisploegen aan de goede kant van de score evenals drie uitspelende teams. Het totaal van 63 wedstrijden is mo menteel dan ook te verdelen in 3 x thuiswinst, veertien keer gelijk en vijf tien keer gingen de bezoekers met de volle buit huiswaarts. De scheidsrechters deelden in de eredivisie reeds twintig strafschoppen uit. Drie werden er gemist. NEC-doel- man Jan Formannoy 2x, Harry Schel- lekens lx, Eddy Pasveer en Dick Beuk- hof kregen er ieder drie tegen, waar van Pasveer die van Willy v.d. Kuylen overmeesterde. Tjalling Dilling (FC Twente) was in zijn eerste competitiewedstrijd voor de Twenten direct al succesvol. Hij scoor de zijn eerste doelpunt in de eredivisie. Spren Lerby (als 7e scorende Ajacied), Het zag er eerst naar uit dat dit op 28 oktober in Zwolle zou moeten gebeuren, want voor Nederland bleef het aantal Amerikaanse invitaties beperkt tot Ge rard Nijboer, Gerard Mentink, Cor Vriend, Roelof Veld en veteraan Piet van Alphen. Inmiddels heeft Roelof Veld zich geblesseerd moeten afmelden en Gerard Tebroke, die ook al een sponsor voor zijn eerste marathonoptreden had gevonden, komt hierdoor automatisch in de officiële KNAU-afvaardiging. Dank zij sponsorgelden maken nog meer sterke Nederlandse atleten als Har ry Patist, Kees van der Heul en Henk Tiebosch, de reis naar New York mee. Nadat hij besloten had zich niet blij vend in Israel of de Verenigde Staten te vestigen, vroeg Kortsnoi, die vorig jaar de tweekamp om de wereldtitel van Karpov verloor, op 26 januari in Zwitserland asiel aan. Sinds twee jaar woont Kortsnoi in Wohlen, een plaatsje in het oosten van Zwitserland. Een regeringswoordvoerder zei dat de schaker één dezer dagen schriftelijk van de beslissing op de hoogte zal worden gesteld. Van Heugten beschuldigde Van de Laan ervan, dat de laatste hem in de tweede manche opzettelijk gehinderd had, waar door Van Heugten in die omloop voor een goede positie werd uitgeschakeld. Het overlegorgaan meent dat Van de Laan schuldig is aan het incident, maar vindt dat er geen opzet in het spel was. Op grond van het motorsport- en het FIM- reglement heeft het overlegorgaan KNMW-NMB besloten de onregelmatig verlopen laatste ronde van de tweede manche als vervallen te verklaren. De stand na de voorlaatste ronde telt nu officieel als uitslag voor de manche. Het gevolg is dat Ton van Heugten en Wil van de Laan in de strijd om het Philippijnse schaker Eugenio Torre de ranglijst aan met anderhalf punt. De partij tussen Sunye en Timman ken de een Engelse opening. Sunye, die door de Braziliaanse schaakbond naar het toer nooi is gestuurd om „slechts” ervaring op te doen hij is pas 22 jaar slaagde er in om het Timman erg lastig te maken. De 28-jarige Nederlandse grootmeester, die als een van de favorieten geldt voor de eindzege, kreeg een moeilijk spel tegeno ver zich en kon, zeker in de beginfase, geen voor hem voordelige stand op het bord brengen. Op het moment dat de partij werd afgebroken, na vijf uur spelen en 40 zetten, had Timman een licht positi oneel voordeel, maar het was geenszins duidelijk of hij de partij in tweede instan tie in winst zou kunnen omzetten. De partij tegen Harandi werd na 43 zetten afgebroken. Voor verrassingen zorgden tot nu toe Torre, die in de eerste ronde de ervaren Hongaar Portisch met verlies confron teerde. Uitslagen: eerste ronde: Mecking (Bra)-Ivkoc Bronstein-Kagen (Isr) 1-0; Velimlrovic (Tsj)-Shamkovitch (VS) 1-0. Overige partijen afgebroken. Tweede ronde: Petrosjan-Sax 1-0; Torre-Veli- mirovic ‘/z-’A; Balasjov-Vaganian Garcia- Sunye Hübner-Portisch ‘/s-Vz. Overige par tijen afgebroken. dig hebben om Groot-Brittan nië binnen te komen, buiten het land te houden. Groot-Brittannië heeft sa men met andere Gemenebest- landen in 1977 de Gleneagles- overeenkomst ondertekend, die erop gericht is sportieve banden met Zuid-Afrika tegen te gaan. Sir Dennis Follows, voorzit ter van het Britse olympische comité, zei dat alle sporten on der de tournee zouden lijden. „Ik kan niet voorspellen wat de gevolgen van de tournee zullen zijn”, aldus Follows. De hoge raad voor de sport De luchtmachtofficier is er de man niet naar om dan roet in het eten te gooien. Uit overtuiging is hij vóór dergelijke bijzondere eerbewijzen. „Ik zie het als een terechte hommage aan een wereldvoetballer van een vorige generatie, die een zeer belangrijke bij drage heeft geleverd aan het bereiken van de positie die het Nederlands elf tal nu inneemt”. Daarnaast is de tech nische leider van de voetbalbond zich er terdege van bewust dat het opdra ven van „de Kromme” zo’n beetje de laatste mogelijkheid is om wat pu bliek naar de Kuip te lokken. iedere wedstrijd produktief. Tegen Ex celsior voor de zevende keer goed voor negen goals. Van de 188 tot op heden gescoorde goals namen de buitenlanders in de eredivisie er dertig van voor hun reke ning. Als men Petursson als IJslander bij de Skandinavische landen rekent, dan kwamen deze noordelingen tot 29 goals, terwijl de Engelsman Ron Goodlass de 30 vol maakte. Ajax en Feyenoord zijn nu nog zon der nederlaag. Zaterdag in de Kuip mag men het onderling uitmaken wie eventueel over blij ft. Het is de Soesterbergse oefenmees ter niet gemakkelijk gemaakt. Op zich paste de jubileumwedstrijd tegen de Belgen, die ook volop in de slag zijn in de race naar het Europese eindtoer- nooi volgend jaar in Italië, erg goed in zijn programma. Dat de viering van 100 jaar voetbal in Nederland aan de ontmoeting een show-element gaf, was ook beslist geen bezwaar. Maar toen op initiatief van een aantal Rotterdamse sportjournalisten deze wedstrijd ook nog werd aangegrepen om Wim van Henagem een passend afscheid te be zorgen, raakte Zwartkruis wel in de knel. UKI 0-1 2-4 Toto-gelljk tips: 1-4-7-8-10-11-12-18-20-25-30. ir De nieuwkomer en de oudgediende. Links Piet Hamberg, die de plaats in de selectie van Oranje inneemt van Johnny Rep. rechts Wim van Hanegem, die morgenavond tegen België zijn afscheidswedstrijd speelt. ken tegenstand van de Britse regering. Peter Hain, voorzitter van de campagne „Stop All Racist Tours”, zei: „We zijn van plan de tournee zoveel mogelijk te verstoren. We zijn erbij vanaf het moment dat ze op Heath row aankomen, en bij de bus reizen en tijdens de wed strijden”. De Ierse regering heeft het Zuidafrikaanse team de toe gang tot het land ontzegd, en twee wedstrijden in Ierland zijn afgezegd. De Britse rege ring zou echter gezegd hebben niet bij machte te zijn de Zuid- afrikanen, die geen visum no- Vandaar dat de Soesterbergse trai ner er morgen geen „bruiloft of partij” van wil maken. „Het blijft tegen de Belgen toch een wedstrijd, waarbij het oog is gericht op de ontmoeting van volgende maand met de Polen. Daarom wil ik ook dat mijn spelers morgen bepaalde dingen uitproberen; dat ze trachten zaken af te dwingen die van essentieel belang zijn voor onze wedstrijd tegen Polen. De aan wezigheid van Van Hanegem in de ploeg hoeft daarvoor geen beletsel te zijn. Ik heb hem bij Utrecht aan het werk gezien en ik geef toe, dat ik mij zorgen heb gemaakt over zijn conditie. Maar de mentaliteit van Willem kan toch ook voor de andere spelers een lichtend voorbeeld zijn. En daar reken ik dan ook op”. k

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19