Ghana heeft burgerbewind Beschuldigingen ontkend Navon bij Nederlander aankoop wapens VN-militairen Overbevolkte Voor ontginning delfstoffen gevangenis Iran tobt met kapitaalvlucht Venetië nu al onder water Noren dreigen met vertrek Mede-oprichter Rode Brigades zwaar gewond EG-parlement wil debat over Proces tegen financier Strenge controle in Voerstreek Sovjet-Unie wil toch potvisjacht Oud-dictator Ngoeema verzoekt om genade „Geen illegale uitvoer Philips naar Z. -Afrika sterk vervuild I Zweedse meren Schaatsechtpaar vraagt asiel j k I RAPPORT SPIERENBURG: VEEL KLACHTEN 1 i Munito ontraadseld n s Denkvermogen rs ■■I Kroonprins 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 SEPTEMBER DINSDAG I door Nico Scheepmaker 59 it e d d ij (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL, De Europese Commissie, het 1 dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schap, moet niet meer leden tellen dan er landen lid zijn van de Europese Gemeenschap. Dat is de voornaamste conclusie van het giste ren bekendgemaakte rapport-Spierenburg over een efficiëntere werkwijze van de com missie. Na het toetreden van Griekenland, Por tugal en Spanje zou bij ongewijzigd beleid het aantal commissie-leden naar 19 stijgen. Nu zijn dat er 13, terwijl de EG 9 lidstaten kent. Mw in omvang reduceren (Van onze redactie buitenland) it t. n 3t e Dacko wil banden met Zuid-Afrika Het enige Afrikaanse land dat op dit Ngoeema verscheen voor een militaire rechtbank in een bioscooptheater, waar 500 belangstellenden de zitting volgden. Onder hen was een waarnemer van de internationale commissie van juristen. Spierenburg, in het verleden lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en permanent vertegenwoordiger van ons land bij de Europese Gemeenschap, werd eind vorig jaar door de Europese Commissie verzocht Via een luidsprekerinstallatie kon de be volking op straat meeluisteren. De voormalige dictator bekende dat hij vier miljoen dollar van banken in zijn land had afgenomen. Hij had dat echter gedaan om iemand anders te beletten ze te stelen, zo zei hij. Waarnemers zijn ervan overtuigd dat de voormalige dictator ter dood zal worden veroordeeld en dat duidelijk zal worden dat hij een bloedzuchtiger tiran was dan oud-president Amin van Oeganda. Macias is ervan beschuldigd dat hij 90.000 van zijn 400.000 onderdanen uit de weg heeft geruimd sinds zijn land in 1968 van Spanje onafhankelijkheid verkreeg. CAMBRIDGE (Reuter). De Sovjet- Unie doet pogingen het verbod op het vangen van potvissen door fabriekssche- pen, dat in juli op een bijeenkomst van de Internationale Walvis Commissie (IWC) in Londen werd uitgevaardigd, ongedaan te maken. Het land wil vijftienhonderd pot vissen vangen deze winter. Naar een woordvoerder van de IWC meedeelde heeft de Sovjet-Unie gevraagd om een schriftelijke stemming hierover voor 17 oktober. Japan en de Sovjet-Unie waren de enige deelnemers aan de IWC- bijeenkomst die zich tegen het verbod keerden. VENETIË. Laagliggende pleinen en straten in de Noorditaliaanse stad Venetië zijn gisteren bij het eerste hoogwater van het seizoen onder water komen te staan. Zeer ongebruikelijk, want doorgaans ge beurt dat niet in september maar pas in de winter. De langdurige regenval, de lage luchtdruk en het draaien van de wind waren verantwoordelijk voor het onver wacht hoge water. Dat kwam zo vlug, dat men geen kans meer zag de loopbruggen klaar te maken. Dat is allemaal al buitengewoon genoeg, vervolgt de schrijver (ik geef zijn woorden nu even in mijn eigen grappige taaltje weer), maar je kan je nog voorstellen dat Munito door zijn reukzin kaarten die door verschillende mensen zijn aangeraakt kan herkennen, of dat hij door gestadige oefe ning kleurnuances, de vorm van letters, de volgorde waarin zij moesten liggen, de tien cijfers en de achtentwintig domino stenen uit zijn kop heeft weten te leren. Maar het moet toch aan een soort denk vermogen worden toegeschreven, dat Mu nito ook de drie eerste regels der reken kunde beheerst, namelijk (en nu citeer ik weer) „de optelling, de aftrekking en de vermenigvuldiging die vele menschen nimmer hebben kunnen leeren, en die door Munito met eene verbazende snel heid worden uitgevoerd. De sommen worden door een persoon uit het gezelschap op eene lei geschreven, die lei wordt vervolgens gesteld op een klein bureau, voor hetwel Munito komt studeren, wanneer hij de onderscheidene getallen genoegzaam gecombineerd heeft, gaat hij uit de getalmerken, die op den grond verspreid liggen, dat zoeken, het welk hij hebben moet, geeft het aan zijnen meester, die hetzelve zonder iets te zeggen op de behoorlijke plaats stelt”. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Noorwegen heeft giste ren opnieuw gedreigd, zijn VN-militairen uit Zuid-Libanon terug te trekken als de toestand in dat gebied verder verslechtert. In een toespraak tot de Algemene Ver gadering van de VN zei de Noorse minis ter van Buitenlandse Zaken Knut Fryden- lund, dat Noorwegen „met grote bezorgd heid” de ontwikkelingen in Zuid-Libanon volgt. Noorwegen heeft al eerder gewaar schuwd dat het zijn troepen mogelijk zal terugtrekken. le ef ts. D) ke st- :e- >r- lie ag ‘ft en n g it le it s- ig is n n n n n f- 1, e i, it n d e ?t ir n n n e n n in n- n- ?ft e- ie ri lt- d •e e e ?t ?t d ft g n i- n P le ;e n e u- a- 1- ;t- ?n ze ct ?n ?n ie s. ie le n ?t le ;t P t, voorzitter te worden van een commissie die haar structuur en werkmethoden moest doorlichten. We zijn als commissie te werk gegaan als een arts die een diagnose stelt, aldus Spierenburg bij de presentatie van het rapport. Die diagnose luidt dat de Europese Commissie momen teel gebrek aan samenhang vertoont, dat ze geen billijke verde ling van de taken heeft gemaakt, dat er gebrek aan coödinatie is en dat ze voor een deel de „verticale contacten” met de directora- ten-generaal heeft verloren. Om dit te verbeteren doet de commissie, naast het verkleinen van het aantal commissie-leden, onder meer het voorstel om de commissie te laten leiden door één voorzitter en één vice- voorzitter, die belast zouden moeten worden met alle horizontale verantwoordelijkheden. Thans zijn er vijf vice-voorzitters. Alle andere leden van de commissie zouden tot taak „het beheren van slechts een enkele verticale portfeuille” moeten krijgen. Voorts zou het aantal afdelingen der commissie na toetreding van Griekenland, Portugal en Spanje, moeten worden ingekrom pen tot 12 en het aantal onder-afdelingen ook moeten worden beperkt. moment betrekkingen onderhoudt met Zuid-Afrika is Malawi. „Mijn land is arm en geruïneerd. Wij zijn bereid economi sche en diplomatieke betrekkingen met welk land dan ook te onderhouden, waar onder Zuid-Afrika. Ik zal het openlijk doen inplaats van schijnheilig handelsbe- trekkingen met Pretoria te onderhouden, zoals talrijke Afrikaanse landen doen”, aldus Dacko tegenover de pers. ACCRA (Reuter/AP). Na acht jaar militair bewind heeft het Afrikaanse Gha na weer een parlementaire democratie. De nieuwe leider in Ghana wordt presi dent Limann, een 45-jarige econoom en diplomaat. Limann nam gisteren het gezag over van luitenant-vlieger Rawlings die drie maanden geleden een staatsgreep pleeg de. Sinds de val van generaal Akoeffo bekleedde Rawlings de functie van voor zitter van de militaire revolutionaire raad. Ghana was 22 jaar geleden het eerste zwartafrikaanse land dat van Groot-Brit- tannië onafhankelijk werd. De economi sche situatie is erg slecht. Naast een grote inflatie en voedseltekorten bestaan er gro te schuldenlasten. De uitvoer is in de problemen gekomen door de dalende we reldmarktprijzen van het belangrijkste exportprodukt cacaco. Ook erkende Macias dat hij een brief aan een vreemde mogendheid had ge schreven waarin hij om militaire hulp vroeg, maar, zo voegde hij'eraan toe: „Ik ondertekende zoveel stukken in de laatste dagen van mijn regering dat ik ze niet allemaal lezen kon”. Met die militaire hulp, aldus de aanklacht, wilde Macias binnenlandse tegenstanders uitroeien. MALABO. Op de eerste dag van het proces tegen de voormalige dicta tor van Equatoriaal Guinee, Franci sco Macias Ngoeema, heeft deze ge zegd dat hij niet schuldig is aan de hem ten laste gelegde volkeren moord, schending van de rechten van de mens, fraude en hoogverraad. Hij vroeg om genade. (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. Het Europees par lement heeft gisteren met 208 tegen 87 stemmen besloten, een debat te houden over een gemeenschappelijk programma voor de aanschaf van wapens in het kader van een industrieel beleid. De tegenstanders van een dergelijk de bat (de communisten, gaullisten en Deen se anti-EG-afgevaardigden) betoogden, dat de EG een economische gemeenschap is en geen defensiegemeenschap. Een de bat over de aanschaf van wapens hoort volgens hen niet thuis in het EG-parle- ment, omdat dat tot de bevoegdheden van de nationale parlementen behoort. De voorstanders voerden onder meer aan, dat het EG-parlement eerder heeft gede batteerd over de veiligheidsconferenties van Belgrado en Helsinki, waarbij ook defensiekwesties aan de orde kwamen. (Van onze redactie buitenland) BANGUI. De nieuwe president van de Centraalafrikaanse Repu bliek, Dacko, verklaarde gisteren op een bijeenkomst met de pers in de hoofdstad Bangui, dat hij betrekkin gen wil aanknopen met Zuid-Afrika. Dit land is zijns inziens het meest geschikt om de delfstoffen in de repu bliek, met name uranium en diamant, te ontginnen. GENEVE (Reuter/UPI). In Genève is gisteren een proces begonnen tegen de Amerikaanse financier Bernard Corn- feld. Deze wordt er van beschuldigd frau de te hebben gepleegd en daarmee zeker 800.000 mensen te hebben gedupeerd. Cornfeld is oprichter van het financiële imperium dat onder naam Investors Overseas Services (IOS) opereerde. Het IOS beheerde aan het eind van de jaren zestig 18 fondsen. Ongeveer 800.000 men sen, waarvan de helft Westduitsers, had den voor ruim 4,4 miljard gulden in de fondsen geïnvesteerd. Van één van de fondsen, IOS Manage ment Ltd., waren de aandelen in 1969 in ruim een jaar 240 procent gestegen. Bin nen twee maanden stortte het fonds ech ter in elkaar. Tegen Cornfeld is nu de beschuldiging geuit dat hij aan deze finan ciële ontwikkeling grote sommen geld heeft verdiend. Tijdens de eerste dag van zijn proces dat waarschijnlijk zeker zes weken gaat duren verklaarde Cornfeld dat hij als zondebok fungeert voor de Amerikaanse financiële magnaat Robert Vesco. Deze nam IOS over en zou zeker 460 miljoen gulden hebben laten verdwijnen. Vesco staat op de lijst van gezochte personen van de Amerikaanse en Zwitserse rege ring. Als Cornfeld schuldig wordt bevonden kan hij maximaal tien jaar gevangenis straf krijgen. ■ü- Met een brede glimlach legt de Israëlische president Jitzak Navon zijn hand op de schouder van de Nederlander Horst Unger. De laatste werd vorige week woensdag met zijn echtgenote gewond bij een bomaanslag in Jeruzalem en verblijft nu in een ziekenhuis. Wat kon Munito meer dan een poot geven en dood liggen? Zoveel meer, dat hij op 12 Mei 1824 in het Paleis van den Kroonprins der Nederlanden voor de Ko ninklijke Familie een representatie mocht geven. Ik citeer: „Deze onvergelijkelijke hond, die de Fransche, Italiaansche en Hoogduitsche talen even goed verstaat, ontwikkelt alle avonden nieuwe begaafdheden, voor het talrijke en uitgelezene gezelschap hetwelk zijne reputatie hem verschaft, niet alleen doet hij zien, dat hij alle kaarten van een vol spel kaarten, alle letters van het Al- phabeth, alle de getallen der rekenkunde, alle de punten van het domino-spel, en alle schakeringen der kleuren, welke hij op bevel uitzoekt, kent; maar bovendien, weet hij de kaarten te raden en uittezoe- ken, welke door onderscheidene persoe nen in eén spel gestoken en vervolgens door anderen getrokken, vervolgens op de grond bedekt, nedergelegd worden; hij beruikt de kleur van een kleedingstuk, en brengt zijnen meester uit de stalen die hem voorgelegd worden, een stukje van dezelfde nuance, indien hetzelve zich daarbij bevindt, of anders dat, hetwelk er het naaste bij komt. Hij leest allerhande schrift, maar het spraakvermogen hem ontzegd zijnde, maakt hij met de gedrukte letters, die men ter zijner beschikking stelt, eene kopij van de woorden die hem worden voorgelegd, vervolgens speelt hij een partijtje domino met de persoon die hem deze kleine uitspanning wel wil ver schaffen”. Eerdere berichten dat Bokassa in Ban gui bij verstek ter dood zou zijn veroor deeld sprak Dacko tegen. De afgezette keizer kwam gistermorgen overigens in Ivoorkust aan, waar hij politiek asiel heeft gekregen. Een van de leiders van de oppo sitie in Frankrijk, de socialist Mitterrand, heeft felle kritiek geleverd op het rege ringsbeleid ten aanzien van Bokassa. De republiek Tsjaad heeft geprotesteerd om dat het als „springplank” gebruikt zou zijn voor het vervoer van vijf- a zeshon derd Franse militairen naar de Centraal afrikaanse Republiek vorige week don derdag. De regering in Parijs gaf gisteren als argument voor de uitwijzing van Bokassa dat niet bewezen is dat Bokassa aan spraak kan maken op de Franse nationali teit. Volgens waarnemers echter wilde de regering voorkomen dat in Frankrijk een rechtszaak tegen de dictator zou worden gevoerd. Oud-premier Patasse van de Centraal afrikaanse Republiek kondigde gisteren in Parijs aan dat hij morgen naar zijn vaderland zal reizen. Hij riep op tot vor ming van een voorlopige regering van nationale eenheid in Bangui en deed een beroep op de Franse regering om te be middelen tussen zijn beweging en die van Dacko. GOTHEBURG (AFP). Ongeveer 20.000 Zweedse meren zijn sterk vervuild door zwavel uit Britse fabrieken en be drijven op het Europese vasteland. De Zweedse staatssecretaris van Landbouw, Wrammer, heeft dat gisteren in Gothe- burg verklaard. De bewindsman zei zijn hoop te hebben gevestigd op de Europese conventie tegen luchtvervuiling die in november wordt ondertekend in Genève. ROME (Reuter/AP). de politie van Rome heeft gisteravond een van de op richters van de terreurorganisatie Rode Brigades gearresteerd. Tijdens een schiet partij tussen drie leden van de Brigades werd de man, Prospero Gallinari, door politiekogels geraakt en zwaar gewond. Zijn toestand wordt kritiek genoemd. Gal linari wordt beschouwd als het brein ach ter de ontvoering van de (vermoorde) oud- premier Aldo Moro. De schietpartij begon toen de politie op de Via Appia ontdekte dat vier mensen bezig waren met het verwisselen van ken tekenplaten van een auto. Een man wist te ontsnappen. Een vrouw kon worden opge pakt. Zij werd gezocht in verband met terroristische activiteiten. Prospero Gallinari werd vorig jaar bij verstek veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf. In 1977 twee jaar nadat hij wegens terroristische acties was gearres teerd wist de Rode Brigades-leider uit de gevangenis te ontsnappen. De politie vermoedt dat Gallinari met enkele andere leden van de Rode Briga des van plan was een nieuwe actie uit te voeren. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Na de schietpartij van zondagavond, waarbij twee mensen ern stig gewond raakten, zijn in de Belgische Voerstreek (ten zuiden van de Nederland se provincie Limburg) alle bijeenkomsten in het openbaar van meer dan vijf perso nen verboden. Cafés moeten tot nader order om acht uur ’s avonds dicht. De rijkswacht in de Voerstreek wordt ver sterkt. Vlamingen en Walen in dit gebied zijn de laatste weken opnieuw met elkaar op de vuist gegaan. De vechtpartij in het dorp ’s-Gravenvoe- ren deed zich zondagavond voor in een café tussen Vlamingen en inwoners van de Voerstreek, die aansluiting bij de (Franstalige) provincie Luik voorstaan. De Waals-gezinde caféhouder vuurde daarbij kogels af, waardoor twee Vlamin gen ernstig gewond raakten. MONTGOMERY (AFP). Een fe derale rechter in Montgomery, een plaatsje in de Amerikaanse staat Ala bama, besloot gisteren 55 gedetineer den vrij te laten uit de plaatselijke gevangenis, omdat het gebouw overbevolkt is. De gevangenis mag officieel maar 120 gevangenen herbergen, maar telt er momenteel 175. Een speciale com missie moet de meest voorbeeldige gedetineerden uitzoeken en voordra gen voor ontslag. DEN HAAG. Nederland heeft geen enkele aanwijzing dat Philips militairstra- tegische goederen naar Zuid-Afrika heeft uitgevoerd zonder de vereiste uitvoerver gunning. Dit heeft de Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de Verenigde Na ties in New York schriftelijk meegedeeld aan de voorzitter van de speciale VN- commissie voor de bestrijding van de apartheid, de Nigeriaan Akpordo Clark. De Nederlandse vertegenwoordiging re ageert hiermee op beschuldigingen die de Anti-Apartheids Beweging Nederland heeft gedaan ten overstaan van deze com missie. In de brief wordt erop gewezen dat Nederland het VN-embargo van Zuid-Af rika altijd heeft nageleefd, maar dat geen verantwoordelijkheid kan worden gedra gen voor firma’s in het buitenland; ook niet als deze banden hebben met Neder landse bedrijven. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. In het afgelopen half jaar is zeker voor twee miljard dollar (ongeveer vier miljard gulden) aan vreemd geld uit Iran gesmokkeld. Een topfunctionaris van de centrale bank van Iran heeft dat gisteren verklaard. Volgens hem zal de uitvoer van de vreemde valuta voorlopig nog niet kunnen worden tegen gehouden. Volgens westerse bankiers verdwijnt per maand voor ongeveer vierhonderd miljoen gulden aan reischeques uit Iran door buitenlanders die op legale wijze het land verlaten. Beperkingen aan de kapitaaluitvoer zijn in de laatste maanden van het sjah- bewind ingevoerd. Voor die tijd is waar schijnlijk twintig miljard gulden uit Iran overgemaakt naar het buitenland door mensen die hebben geprofiteerd van de Iraanse olie-inkomsten. Iran beschikt naar schatting over 24 miljard gulden aan deviezenreserves. Het land zou geen grote behoefte hebben aan buitenlandse betaalmiddelen. In een maatschappelijk en economisch program ma voor de komende 22 jaar wordt uitge gaan van een vermindering van de uitvoer van olie en aardgas. Het programma werd gisteren door de revolutionaire raad gepu bliceerd. Hij zei het verder een goede zaak te vinden om banden aan te knopen met Israel. Op de vraag wanneer een en ander zijn beslag zou vinden, antwoordde Dacko dat hij eerst een minister van Buitenland se Zaken moest benoemen. Hij maakte overigens wel bekend dat Christian Avan- do Bernardo, die voor Bokassa’s staats greep in 1966 minister van Financiën was, premier zal worden. Sfe 2. (Van onze redactie buitenland) BERN. Het Russische paar Oleg Pro- topov en Ludmila Beloesova, meervoudig wereld-, Europees- en Olympisch kampi oen kunstrijden op de schaats, heeft in Zwitserland politiek asiel gevraagd, zo heeft het ministerie van Justitie in Bern gisteren meegedeeld. De schaatssterren maakten een tournee door Zwitserland. Regeringsfunctionaris sen in Bern achten het „zeer waarschijn lijk” dat het echtpaar asiel wordt verleend door de Zwitserse autoriteiten. De ver blijfplaats van het Russisch paar wordt geheim gehouden. trijfël Het raadsel van de hond Munito is in bliksemtempo opgelost, dankzij Henk Duijzer, werkzaam op de stadsbibliotheek Haarlem. In het in 1843 uitgegeven boek Schetsen uit de Pastorie te Mastland van C. E. van Koetsveld, waarvan een heruit gave als Amstelpaperback inmiddels is verschenen, is sprake van „den hond Mu nito, om stilzwijgend eene plaats aan het schaakbord of de speeltafel te bezetten”. De vraag was: wie wordt bedoeld met die blijkbaar schakende hond Munito? De stadsbibliotheek Haarlem bleek over een klein en dun boekje van 16 bladzijden te - beschikken, gedrukt in 1833 bij Joannes van Schoonhoven Comp. te Utrecht, en getiteld: „Geschiedkundig Berigt van Het Leven en de Begaafdheden van den Ge leerden Hond Munito, door een Vriend van Beesten”. Op de blanco tweede pagina staat in bruine inkt geschreven: „Geene Exempla ren worden voor echt erkend dan door Munito onderteekend. MUNITO”. We hebben dus met een echt exemplaar te maken gelukkig, dat ook een plaatje bevat waarop we een poedel zien met een kaart- je in zijn bek, dat hij blijkbaar zojuist heeft afgepakt van een op tafels staand schuin bordje, waarop bovenaan het getal 1691043 staat, en daaronder 4 - 102 - 5. In het voorberigt wordt verteld dat de Heer Castelli d’Orino, geboren Italiaan, ex- commandant der artillerie van het gewe zen koninkrijk Italië, na zijn vaderland twintig jaren gediend te hebben, tengevol ge der nieuwe organisatie der Italiaan sche troepen, gelicentieerd werd, waarna hij zich geheel wijdde aan de opkweeking van een hond. Deze Hond Munito wordt in het Eerste Hoofdstuk als volgt be schreven: „Dezen buitengewonen Hond is voortge komen uit de vereeniging van een wijfjes Poedel met een Jagthond, te Limito, een dorp twee uren van Milaan gelegen. Hij bezit het verstand der beide rassen waar uit hij sproot, doch gelijkt uiterlijk meer op zijne moeder dan op zijn vader. Zijne groote is gelijk aan die van enen gewonen Poedel, hij is wit, zijn snuit min of meer spits, en zijn haar kort en krullend: Hij is thans ruim 6 jaren oud, zijn karakter is vrolijk en liefkozend”. Europese Commissie SA

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3