Concessies Patriottisch Front Kadaffi biedt Sirhan Sirhan onderdak aan Aanbod Carter: Visserijzone van Australië 200 mijl Energietop in Parijs: moment der waarheid militaire hulp voor Nicaragua Nog geen akkoord over Russische soldaten op Cuba Damiate Pers VS keuren luchtslag boven Beiroet af i „Tweede Cubacrisis scheelde weinig” Binnen enkele weken voorlopig standpunt Markerwaard bekend” F Kissinger in memoires: Israëlische en Syrische toestellen slaags IJmuider Courant achtergrond WW I V h 4 19 7 9 D 1 f I - - 1 (Door Jan Gerritsen) Hoe zullen de afspraken over beperking van de olie-import in de komende jaren worden uitgevoerd? Dat is het onderwerp van gesprek voor de energieministers van de zeven belangrijkste westerse landen, die morgen in Parijs bijeenkomen. De afspraken over importbeperking werden eind juni in Tokio gemaakt op de topconferentie waaraan de leiders van de Verenigde Staten, Japan, Canada en de vier grootste EG- landen deelnamen. lie VC ee bv ni ve vc te lei dc sti ge V8 de ge de w< kc Bi to ze (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Binnen enkele weken maakt het kabinet Van Agt zijn voorlopige standpunt bkend over de eventuele inpolde ring van de Markerwaard. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De topconferentie in Londen over de toekomst van Zimbabwe heeft gisteren grote vooruitgang geboekt. Het Patriottisch Front van Nkomo en Moegabe is schoorvoetend akkoord gegaan met het Britse voorstel het nieuw te verkiezen parlement (120 zetels) van Zimbabwe voor twintig procent (24 zetels) uit blanken te laten bestaan. Hhk U 1 N S (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Het heeft niet veel gescheeld of in 1970 had zich een nieuwe ernstige crisis voorgedaan tussen de VS en de Sovjet-Unie over Cuba, acht jaar nadat de kwestie-Cuba bijna op een wereldoorlog uitliep. Dit schrijft de voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger in zijn memoires „Years in the White House” (Jaren in het Witte Huis), waarvan het Amerikaanse weekblad Time gisteren het eerste van een serie uittreksels heeft gepubliceerd. f Grote vooruitgang op Zimbabwe-top I Be I t 147,50 I I Éwea: Hi Syrische soldaten dragen de brokstukken weg van één van de toestellen die gisteren die gisteren werden neergeschoten tijdens de luchtslag boven Libanon tussen Syrië en Israel. Tegenover Kielman en Benvoort van de Vereniging tot Behoud van het Ijsselmeer en D. J. Langstraat van de Organisatie van Rand- en IJsselmeervissers liet minis ter Tuijnman blijken zelf ook niet geluk kig te zijn met het uitblijven van de kabi netsvisie. Tuijnman weet de vertraging in de be sluitvorming ondermeer aan het feit dat de ministerraad 'n keer zonder de minis ter president had moeten vergaderen. De laatste weken vroegen bovendien begro- tingsperikelen de nodige aandacht. Tuijnman herhaalde nog eens het gege ven dat de regeringsvisie een voorlopige is. „We hebben de inspraak al achter de rug via de Raad voor de Waterstaat, maar de zeggenschap voor de burger is daar mee niet afgelopen. Er komt een heel democratisch vervolg op via de planologi sche kernbeslissing waarbij iedereen die bij de zaak is betrokken zijn zegje kan doen. En uiteindelijk beslist natuurlijk het parlement”. Bevoort en Langstraat kregen van de libejale minister te horen dat de belangen van milieu-voorvechters en vissers door het kabinet in de afweging worden meege- -nn Eerstgenoemde had erop gcv.\-^., dat de belangen van milieuvrienden niet altijd in geld zijn uit te drukken. Lang straat herinnerde Tuijnman eraan dat de visserijproductie in het Ijsselmeer in der tig jaar tijd tot éénderde is teruggelopen”, ondermeer als gevolg van alle waterstaat kundige werken”. Aan het slot van de bijeenkomst werden de vijfduizend kaarten met handtekenin gen uit de kunssenslopen van de actie voerders overgeheveld in de grijze vuilnis zakken van het departement. Volgens me dedeling van Tuijman was dat geen sym bolische daad. Hij verzekerde de afvaar diging dat de collega’s in het kabinet op korte termijn zullen worden ingelicht over het resultaat van hun ééndaagse-actie. Vorige week had de afvaardiging van de regering-Moezorewa met uitzondering van oud-premier Ian Smith al goedkeu ring aan het voorstel verleend. Op dit moment hebben de blanken 28 afgevaar- digen in het nu honderd zetels tellende parlement van Zimbabwe. Het beraad in de Franse hoofdstad, waaraan ook een vertegenwoordiging van de Europese Gemeenschap deel neemt, is politiek van niet te onder schatten betekenis. De OPEC-landen, die aan de vooravond van de Tokio-top de ruwe-olieprijs tot minimaal 18 dol lar per vat verhoogden, kijken met belangstelling toe. Het Parijse overleg moet duidelijk maken of de grote olie- importeurs ernst willen maken met de goede voornemens, die ze in de Japan se hoofdstad op papier hebben gezet. De enorme olieprijsverhoging in juni kwam voort uit een tekort aan olie op de wereldmarkt, voornamelijk als ge volg van de flinke daling van de olie- produktie in het Iran van na de revolu tie van ayatollah Khomeiny. Het ver schil tussen vraag en aanbod bedroeg ongeveer anderhalf tot twee miljoen vaten per dag. Het resultaat van de Tokio-top was dat Saoedi-Arabië, de grootste olieproducent ter wereld, de voerder van het Patriottisch Front. „Zo gauw dat grondwettelijk mogelijk is zul len we natuurlijk deze regelingen afschaf fen”, aldus de zegsman. Aan de lach op hun gezicht te zien zijn de soldaten er zeker van dat het de resten zijn van een Israëlisch gevechtsvliegtuig. Maar of er inderdaad Israëlische toestellen zijn neerge haald was ook vandaag niet duidelijk. Omgekeerd is het voor de EG van belang Washington vast te pinnen op het Tokio-cijfer van 8,5 miljoen vaten per dag in 1985 als maximaal toegesta- ne import in de Verenigde Staten. welk tijdvak de streefcijfers over de olie-importbeperking betrekking heb ben: de jaren 1980-’85, zoals de Europe se landen beloofden, of een streefdoel voor alleen 1985, zoals uitdrukkelijk voor Amerika, de grootste olie-impor- teur, werd vastgesteld. In Bonn voelt de regering nu ook meer voor 1985 als „jaar van de waarheid”. Andere landen, zoals West-Duitsland en Groot-Brittannië, voelen meer voor voortzetting van het energie-overleg in breder kader, bij voorkeur het Interna tionaal Energie Agentschap (IEA), de schepping van Kissinger, waarvoor de Franse regering zich echter nog steeds allergisch betoont. Van het IEA zijn alle westelijke landen lid. Ook in krin gen van de Amerikaanse regering be staat een voorkeur voor het IEA. Parijs heeft al met tegenzin moeten accepte ren dat IEA-directeur Ulf Lantzke bij het overleg aanwezig zal zijn. Volgens Israel zijn bij het luchtgevecht vier Syrische straaljagers neergehaald. Alle Israëlische toestellen keerden behou den terug, aldus het militaire opperbevel in Tel Aviv. Een Syrische militaire woord voerder verklaarde daarentegen dat twee Israëlische toestellen zijn neergestort en dat de vier Syrische toestellen slechts wa ren „geraakt”. „Syrische jagers onder schepten Israëlische toestellen die bevol kingscentra en vluchtelingenkampen in de buurt van Damoer (ten zuiden van Beiroet) bombardeerden, en verdreven ze naar Israëlisch gebied”, aldus de Syrische lezing; De radio van de rechtse falangisten in Libanon meldde dat twee van de vier Syrische piloten zich met hun schietstoel in veiligheid wisten te stellen. Eind juni deed zich eveneens een lucht slag voor boven Libanees gebied. Daarbij schoot Israel vijf Syrische MIG’s neer. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije CANBERRA (AFP). Australië heeft vandaag besloten tot uitbreiding van zijn visserijzone tot 200 mijl uit de kusten en de kusten van de Australische gebieden in het Zuidpoolgebied. LONDEN (Reuter). Sirhan Sirhan, die in de VS gevangen zit wegens moord op Robert Kennedy, heeft in een vandaag gepubliceerd interview gezegd dat kolonel Kadaffi van Libië hem onderdak heeft aangeboden wanneer hij in 1984 in aan merking komt voor vrijlating. Hij zei in de Daily Mirror dat hij na enige tijd vanuit Libië naar „Palestina” wil gaan. „Ik wil weer deelnemen aan de strijd voor de vrijheid van mijn geliefde vaderland”, aldus Sirhan. Volgens de Daily Mirror houdt Sirhan nog steeds vol dat hij zich niet kan herin neren hoe Kennedy werd doodgeschoten omdat hij indertijd „in vervoering” ver keerde. Die trance was veroorzaakt door woede over de steun die de senator in de campagne voor de democratische presi- dentsvoordracht van 1968 aan Israel gaf. Sirhan heeft geen spijt over het doden van Kennedy, die „mij bedreigde, mijn bestaan, mijn land, mijn Palestina, mijn geliefde vaderland. Wat ik deed was een politieke daad. Ik was het instrument”, zo zei hij. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning l de sti or lir en gil i en Zi ve ne ra Ai de va ni< Ik ge bij da he Ac Or die ad va de ov hu Mi pk tU! de pa hu de ho rei ga ak Die verwachting sprak minister Tuijn man van verkeer en waterstaat gistermid dag uit tegenover drie tegenstanders van drooglegging van het genoemde deel van het IJsselmeer. Het trio kwam bij de be windsman op bezoek om hem briefkaar ten met vijfduizend handtekeningen te bezorgen. Handtekeningen van mensen die ruim twee weken geleden op een mani festatie voor het behoud van de natte Markerwaard in Volendam hun mening bekend maakten. Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken en voorts typeringen van Nixon, verscheidene Amerikaanse ministers en bekende figuren uit de wereldpolitiek. Volgens Kissinger had Nixon zeer wei nig vertrouwen in de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Rogers. Nixon stelde volgens Kissinger William P. Rogers (Kissingers voorganger) aan het hoofd van dit ministerie omdat deze geen kaas had gegeten van de buitenlandse politiek. Op die manier was het voor de president gemakkelijker het ministerie buitenspel te zetten, aldus Kissinger. Voor de Russische leiders kan Kissinger in zijn boek maar weinig waardering opbrengen. Over de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromiko schrijft hij dat deze vaak werd bespot. De Russische pre sident Brezjnjev noemt hij „een menge ling van bruutheid en warmte, sluwheid en hartelijkheid”. Over wijlen premier Zhou Enlai van China is Kissinger vol lof. Hij prijst hem om zijn verbluffende fei tenkennis. „Ik koesterde geen illusies over het systeem dat hij vertegenwoordigde, maar toen hij stierf voelde ik een groot verdriet”. Over Mao Zedong: „Lang en krachtig gebouwd voor een Chinees. Een glimlach voor zijn bezoekers die tegelij kertijd onderzoekend en enigszins spot tend was. Zijn gestalte straalde uit, dat je niet hoefde te proberen deze specialist in de zwakke kanten en de gespletenheid van de mens om de tuin te leiden”. Het Patriottisch Front had zich tot nu toe op het standpunt gesteld dat in de verkiezingen geen onderscheid mocht worden gemaakt tussen zwarten en blan ken. Een woordvoerder van het Front noemde het Britse plan om voor twintig procent blanken in het nieuwe parlement op te nemen een „racistisch voorstel”. Om toch tot overeenstemming te komen is men uiteindelijk toch met een blanke ver tegenwoordiging akkoord gegaan, on danks dat dit indruiste tegen „elk gevoel van rechtvaardigheid”, aldus de woord- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De VS hebben de luchtslag gisteren tussen Israëlische en Syrische vliegtuigen boven Libanees grondgebied als een „gevaarlijke ontwikkeling” en een „ongelukkige actie” bestempeld. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft Israel bij het luchtgevecht gebruik gemaakt van straaljagers van het type F- 15. Die toestellen werden onlang door de VS aan Israel geleverd onder de uitdruk kelijke voorwaarde dat ze alleen mogen worden gebruikt voor de verdediging van het Israëlische luchtruim. Een woordvoer der van het ministerie zei gisteren dat de VS nog niet over voldoende gegevens be schikken om te kunnen vaststellen of Is rael gisteren in strijd met deze voorwaar den heeft gehandeld. op vreedzame wijze de onafhankelijkheid ingingen, werden de zetels voor blanke en Aziatische minderheden na enkele jaren door de nieuwe heersers afgeschaft. In ruil voor zijn goedkeuring aan de Britse ontwerp-grondwet heeft regerings leider Moezorewa geëist dat Groot-Brit tannië de economische sancties tegen Zimbabwe opheft. Nog niet duidelijk is of Londen hierover concessies of toezeggin gen heeft gedaan. De sancties werden in 1965 ingesteld, het jaar dat Ian Smith eenzijdig de onafhankelijkheid van Rho- desië uitriep om te voorkomen dat een zwart meerderheidsbewind aan de macht kwam. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort. 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse president Carter heeft het bewind van het Middenamerikaanse Nicaragua militaire hulp aangeboden. Over de omvang van de hulp zijn geen mededelingen gedaan. Carter deed zijn aanbod tijdens een ontmoeting met twee leden van de nieuwe junta van Nicaragua. De Verenigde Sta ten willen onder meer sandinistische gu errillastrijders op Amerikaanse bases in Panama opleiden. De junta van Nicaragua heeft al eerder te kennen gegeven niet met een dergelijke hulp akkoord te gaan. Het opleidingspro gramma dat Washington voor ogen staat is hetzelfde als dat van de Nationale Gar de van de verdreven dictator Somoza. Groot-Brittannië en het Patriottisch Front hebben nog geen overeenstemming bereikt over de periode waarin de blanke vertegenwoordiging in het Zimbabwe- parlement is vastgelegd. De Britten willen een periode van tien jaar, Nkomo en Moe gabe eisen vooralsnog dat de blanke zetels op elk moment door een tweederde meer derheid van het voor tachtig procent uit zwarte parlementariërs bestaande parle ment kunnen worden opgeheven. Londen zou op een vooraf vastgestelde periode aandringen om er van verzekerd te zijn dat niet alle blanken op korte termijn Zimbabwe verlaten. In andere voormalige Britse kolonies in Afrika die produktie tijdelijk met 1 miljoen bar rels per dag opvoerde. Na een kalme zomer is de situatie in de olievoorziening vrijwel dezelfde als vóór de omwenteling in Iran, vraag en aanbod zijn ongeveer in evenwicht, de voorraden zijn weer aangevuld, de fi les voor de Amerikaanse benzinestati ons allang weer verdwenen. Maar er hoeft niet veel te gebeuren of er kan opnieuw een crisis in de bevoorrading ontstaan. Saoedi-Arabië zou bijvoor beeld de produktie maar weinig behoe ven te verlagen en de spanning op de wereld-oliemarkt zou direct terug keren. In Parijs moeten de Tokio-zeven een begin maken met de uitvoering van hun afspraken. De moeilijkheid is dat die afspraken niet erg duidelijk zijn. Het slotcommuniqué van de Tokio-top is een waar kunststuk van semantische tweeslachtigheid, dat tal van interpre taties toelaat. Belangrijkste vraag is op 14,80 42,60 f 56,50 167,70 220,50 0,75 Voor de kleine EG-landen en andere staten die niet aan topconferenties van de grote Zeven deelnemen (Australië of Zweden, om er maar een paar te noemen) zal het Parijse overleg ook een antwoord moeten geven op de vraag of dit onderonsje in de toekomst zal worden voortgezet. Frankrijk streeft naar een institutionalisering van het energie-overleg met de andere Tokio-deelnemers. Dat verklaart ook waarom dit beraad in Parijs plaats vindt, hoewel Japan nog steeds voorzit ter van de Zeven is en Italië volgend jaar de eer krijgt van het president schap van deze exclusieve club van regeringsleiders, als ze in Venetië bij eenkomt. Voorwaarden waaronder buitenlandse vissersvaartuigen in die gebieden mogen opereren, zullen later bekend worden gemaakt. In de Franse hoofdstad zullen de vier grote EG-landen (West-Duitsland, Frankrijk, Engeland en Italië) elk een streefcijfer over de importbeperking moeten noemen, zoals die ook binnen de Europese Gemeenschap voor alle Negen zullen worden opgesteld. Dit gebeurt onder druk van Amerika, dat elke deelnemer aan de Tokio-top aan concrete cijfers wil kunnen houden. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Amerikaanse minis ter Vance van Buitenlandse Zaken heeft met zijn Russische collega Gromiko geen overeenstemming bereikt over de Russi sche gevechtseenheid op Cuba. Eerder had Vance vijf (mislukte) besprekingen gevoerd met de Russische ambassadeur Dobrinin. Gromiko heeft verklaard dat hij Vance donderdag opnieuw zal ont moeten. Volgens de regering in Moskou zijn er geen Russische gevechtsmilitairen op Cu ba, maar zelfs al zouden die er wel zijn, heeft de Sovjet-Unie het volste recht para te troepen op Cuba te stationeren. Tussen de VS en de Sovjet-Unie bestaat een overeenkomst waarin het de Russen wordt toegestaan militairen op Cuba te legeren. Alleen als Washington vindt dat de aard en omvang van de Russische troepen een bedreiging vormt voor de Verenigde Staten, kan de Amerikaanse regering eisen dat de betreffende Russi sche militairen van Cuba verdwijnen. or Volgens Kissinger informeerde een Russische functionaris aan het eind van de zomer van 1970 bij de VS, of de in 1962 tussen Kennedy en Chroestsjov gemaakte afspraak over de beëindiging van de Cu baanse rakettencrisis van 1962 nog steeds van kracht was. De VS heten weten, dat het akkoord nog steeds gold, dat wil zeg gen: het stationeren van offensieve kern wapens op het eiland was nog steeds ver boden. Drie weken later ontdekten de VS, dat de Russen bezig waren met het bou wen van een onderzeebootbasis op een eiland bij de Cubaanse havenstad Cienfu- egos, aldus Kissinger. Bovendien was op dat moment volgens hem een Russisch smaldeel met hulpschepen voor onder zeeërs op weg naar Cuba. Amerikaanse f U-2 spionagetoestellen signaleerden I voorts (gecamoufleerde) Russische vlieg tuigen van het type MIG op het eiland. Nixon dreigde de Russen toen völgens Kissinger met Amerikaans ingrijpen. Daarbij liet de Amerikaanse president de Russen wel de mogelijkheid hun gezicht te redden, aldus Kissinger in zijn memoires. Tenslotte trokken de Russen zich terug en gaf de Russische ambassadeur in Was hington, Dobrinin, de Amerikanen de ver zekering dat geen basis voor onderzeeërs op Cuba zouden worden gebouwd. Kissinger heeft tweeënenhalf jaar ge werkt aan zijn boek, dat meer dan 1500 pagina’s telt. Zijn relaas bevat tal van anekdotes over de gang van zaken op het r

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4