Voorlopige werkgroep met nieuwe opdracht naar huis burgerlijke stand j Fel verzet van vakbeweging V a Nederlands grootste speciaalzaak in Oosterse Tapijten HIER STAAT ZWART OP WIT HOE 1.000 GULDEN OP EEN TOONDERSTUK VAN CDK E 1.556.35WAARD WORDT. I F Gereformeerde gemeente houdt laatste dienst in kerkgebouw II kort ijmondnieuws OMARKHA/AM MOOD,- ie- rijk Versluiering Afbakening Suggestie tot gemeentelijke woningruil beurs Hengelsportcompetitie ’t Karpertje 1979 6 25 SEPTEMBER DINSDAG SF BEVERWIJK HEEMSKERK- DE GEMAKKELIJKSTE PORTEMONNAIE VAN NEDERLAND kJ 1 I VELSEN-NOORD. De leden van de Gereformeerde kerk aan de Grote Hout of Koningsweg in Velsen-Noord zullen zondag avond 30 september voor de laat ste maal de gelegenheid hebben in het van 1924 daterende kerkge bouw de eredienst bij te wonen nu enkele maanden geleden ker keraad en beheerscommissie het moeilijke besluit hebben geno men het kerkgebouw en bijbeho rende pastorie, jeugdgebouw en kosterswoning alsmede 2400 me ter grond te verkopen. I De methode: gewoon een CDK-toonderstuk kopen. En dat goed bewaren, want't staat niet op naam... Zo’n toonderstuk geeft u een vaste, gegarandeerde rente volgens ’t rente-op-rente-systeem. En bij de N.V.Crediet-en Depositokas. de spaar- instelling van De Grenswisselkantoren N.V., is die rente opmerkelijk hoog. Zodat u daar na de looptijd n aanzienlijk bedrag inkasseert. Hebt u bijvoorbeeld f. 1.000,-vrij? Dan kunt u bij CDK na 5 jaar rekenen op ’t respektabele bedrag van f-155635, want de rentevoet is maar liefst 91/4%. CDK heeft bovendien nog vele andere soorten spaarbewijzen of rentespaarbrieven. U betaalt bijvoorbeeld f. 8533 of f. 85338 en na 2 jaar ontvangt u 100 of 1.000 gulden (rente 81/4%). U betaalt f 64,99 en na 5 jaar ontvangt u f. 100,-; tussentijdse verzilvering* mogelijk na 2 volle jaren (rente 9%), U betaalt 1.000 gulden en na 5 jaar ontvangt u f. 1.538,63, tussentijdse verzilvering* mogelijk na 2 volle jaren (rente 9%). U betaalt 5000 gulden en na 5 jaar ontvangt u f.7.781,75 (rente 91/4%). Wat dunkt u. Lijkt’t u geen uitstekend idee om eens bij een Grenswisselkantoor binnen te stappen? Laat u er meteen informeren over de spaar- depositomogelijkheden en al die andere bankzaken die GWK/CDK u te bieden heeft. Tot ziens bij één van de 60 kantoren op de stations én aan de grenzen of bij één van de 125 CDK- spaaragenten, verspreid over’t land. |d te Amsterdafn, b^t^^Ö4 ifte f 1.556,35 (zegge: een dutz Sents) daarin SITOKAS, gevestigd te Amsterds^^M^ SELKA“~"*““ i No.AXOOOOOO begint l :-;K- (ADVERTENTIES) JOH INSCHtOt EN ZONEN HAARLEM Winkelcentrum "De Bever", Beverhof 40-41 aan de Breestraat. Beverwijk. veeld- luid. elijk- prijs g ver- onne- onne- van Dat lijkt een simpele zaak, maar dat blijkt verschrikkelijk ingewikkeld te wor den als datgene wat men wil niet met nagenoeg juridische zuiverheid wordt vastgelegd binnen nauwkeurig te bepalen grenzen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De voorlopige werk groep tot oprichting van een Vrijwilli- gerscentrale in Beverwijk zal voorlopig nog wel werkgroep blijven, want tot de oprichting van een centrale is het maan dagavond niet gekomen. De ontvolking van Velsen-Noord en het daardoor teruglopend aantal leden van de gereformeerde kerk in dit deel van de gemeente is hiervan de aanleiding. Tot verkoop is besloten omdat exploitatie van het kerkeiijk onroerend goed met het huidige ledental niet meer is te realise ren. Tien jaar geleden telde de gemeente nog een zevenhonderd wekelijkse kerk gangers. Dit aantal is met meer dan de helft teruggelopen. Een gunstige ombui ging naar boven is binnen afzienbare tijd niet te verwachten. Na een jaar voorbereiding, die een nota opleverde, is er maandagavond in een volle foyer van „De Nieuwe Slof” een geweldige spraakverwarring vol misver standen, goede bedoelingen en argwaan ontstaan, die beter dan de nota duidelijk maakte, dat zo’n vrijwilligerscentrale veel facetten heeft, die de één „gevaarlij ke kanten” noemt en waarin de ander de weerspiegeling van spontane medemen selijkheid ziet. Het ging om een centrale die bemiddelt tussen enerzijds het aanbod van mensen die zich belangeloos verdienstelijk willen maken ten behoeve van een vereniging, organisatie of instelling en anderzijds de vraag van die organisaties die wel met veel werk zitten en goed werk in de wel zijnssector doen, maar daarvoor geen be taalde krachten kunnen inzetten. willigerswerk lijkt nu een taak te worden van de welzijnswerkers, in opdracht van en met betaling door het ministerie van CRM, in het kader van de bezuiniging”. Het vrijwilligerswerk mag niet ontaar den in vrijwilligsters-werk”, aldus de Rooie Vrouwen, van wie et later iemand zou opmerken: „Vrijwilligerswerk is een luxe van vrouwen die een man hebben die de kost verdient”. Veel argwaan bestond er ook ten op zichte van het zogenoemde „onvrijwillige vrijwilligerswerk”, waarmee men beland de in de discussie over WAO-ers die als „goedkope werkkrachten” (20%) zouden BEVERWIJK. De eerstvolgende wedstrijd van de hengelsportvereni- ging ’t Karpertje wordt op 7 oktober gehouden. Dan vertrekt men om 6.30 10 gul- ■naast uitge- i gul- n. De jer in omen infor- ee- en zijn •en te voor- tuatie 'e uit- ie ge- uur bij café Sport aan de Alkmaarse- weg. De uitslag van de tiende competi tiewedstrijd, zondag in de ringvaart van De Schermer, was als volgt: 1. P. Korver 356 cm, 2. J. Pais 349, 3. C. Martens 250, 4. A. Kouwenhoven 208, 5. T. Kanon 198, 6. J. Diekema 174, 7. J. Dely 131, 8. J. Meijboom 126, 9. S. v. d. Kolk 119, 10. C. Loohuis 107. >eeld- knop. rijs Den Haag -1 trechl - Hilversum Beverwijk - Eindhoven Rooie Vrouwen, de hulporganisatie „Her wonnen levenskracht en de WAO-ers. Kerkeraad en beheerscommissie kon den het toch wel weemoedige besluit ne men aangezien tussen de kerkeraden van de Gereformeerde kerk en de Hervormde kerk aan de Dijckmanstraat in verschei- GEBOREN: Barendina Jaqeline Hendrika, d.v. M. Kaaijk en M. H. K. Verbeek, Marlous Jozefien, d.v. J. A. Venema en M. L. F. Beversluis, Andros Micha, z.v. S. R. M. Sprangers en M. J. J. Molenaar, Robertus Johannes, z.v. F. J. A. Schagen en G. Aardenburg, Ilona, d.v. H. R. T. Pletting en J. H. M. Koopmanschap, Jeroen, z.v. P. J. M. Böhm en G. M. Butter, Ronald, z.v. N. D. Kleijn en R. Struik, Marije, d.v. W. J. Akse en M. de Winkel, Britt Darja, d.v. M. van den Brink en G. Kloek, Frank Pieter, z.v. P. C. Post en C. M. M. van de Pieter man, Maria Adriana Dymphna, d.v. M. H. M. de Wolf en M. J. C. van Laarhoven, Silvia Wilhelmina, d.v. L. L. H. Groen en W. J. M. Broersen, Jeroen, z.v. P. J. Stam en S. A. Slings. ONDERTROUWD: A. A. Beentjes en P. W. Goedhart, C. H. Schouwvlieger en A. A. van der Lee. GEHUWD: A. de Blaauw en M. C. van Amersfoort, J. S. Siemensma en C. G. M. Joldersma. OVERLEDEN: P. J. Wiggerts, 78 jaar, P. E. van Gooi, 84 jaar, A. M. Niesten, 85 jaar geh. gew. m. G. A. Dekker, A. J. Eland, 59 jaar, P. F. Hen, 87 jaar geh. gew. m. K. L. van Essen. GEBOREN Debbie de Winter; Jehtro Lammers, An- ke Schat, Stafah Sebastiaan van Hooff, Bianca Wilhelmina Maria Bruin, Mary Petronella Marielle Beuker, Natasja Ver mast, Gijsbertus Maria Koeleman, Mark van Hesselingen, Dorothea Maria Anna Timmer. ONDERTROUWD: Johannes M. Willemse en Wilhelmina C. Oldenburger; Peter Hoogerweg en Hen- drica E. Betjes; Hendrik A. Potman en Maria A. T. Geutskens; Tico Lievers en Anna M. H. Klarenaar; Ronald P. Zuyder- ik. De er va in en (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Jaap van Dongen en Corrie van Rossum, raadsleden voor de Partij van de Arbeid in Beverwijk, heb ben b. en w. een brief gestuurd met een voorstel tot het instellen van een gemeen telijke woningruil beurs. Beverwijk telt op het ogenblik zo’n tweeduizend woningzoekenden. Er wordt wel gebouwd, maar lang niet voldoende om in de behoeft te voorzien. De brief schrijvers stellen, dat pas dé bebouwing van de Velserbroekpolder een einde kan maken aan de huisvestingsproblemen in de IJmond. Er zou nu een grote vraag zijn naar ruilhuizen. In het college-accoord is afgesproken, dat b. en w. aan de raad een nota zouden aanbieden over de woon ruimteverdeling en daarbij zou tevens de mogelijkheid van een gemeentelijke wo- ningbeurs aan de orde worden gesteld. Jaap van Dongen en Corrie van Rossum herinneren daar nu aan. Wij hebben in middels begrepen dat de „menskracht” de briefschrijvers vervangen daarmee het woord „mankracht” een struikelblok is. Daarom komen zij met een soort tussen voorstel: „Hang in de hal bij het bureau huisvesting een groot prikbord. De men sen die woningruil willen plegen dat kan zowel binnen als buiten de gemeente zijn kunnen dan op dat bord een kaar tje bevestigen met de belangrijkste gege vens. Als betrokkenen het eens worden kunnen zij naar het huisverstingsbureau gaan voor de gemeentelijke toestem ming”. De briefschrijvers bevelen aan bij het prikbord de gemeentelijke normen voor woonruimteverdeling te hangen, om misverstanden te voorkomen. Aan het college hebben zij gevraagd of dit bereid is gedurende een jaar een proef te nemen met zo’n prikbordbeurs. Mede dankzij een goede en strakke lei ding van de vergadering door de heer D. Sanders werd de stemming in de zaal nimmer echt grimmig. Voor- en tegen standers bleven overtuigd van eikaars goede bedoelingen en wederzijds was er ook het gevoel, dat men het voor een groot deel wel met elkaar eens was, maar dat overleg met de Beverwijkse gemeente na het vertrek van ds. C. Meijer besloten over te gaan tot beroepen van een vaste predi kant voor de wijkgemeente Beverwijk en die van Velsen-Noord. Zo mogelijk wil men dit realiseren per 1 januari 1980. Een beroepingscommissie is inmiddels aange steld. De laatste dienst in .het gereformeerde kerkgebouw, die zondagavond om zeven uur begint, zal worden geleid door d.s. L. J. IJkel uit Beverwijk. Hieraan werkte mee het interkerkelijk bejaardenkoör Velsen onder leiding van mevrouw Jean ne van Asselt. Als slotceremonie van deze dienst zal de kanselbijbel aan de preases van de kerke raad worden overhandigd als teken dat het gebouw als "kerk” zal hebben afge daan en niet langer ontmoetingsplaats zal zijn voor de gelovigen bij erediensten. Na afloop van de dienst zal het gebouw op andere wijze ontmoetingsplaats zijn tijdens het schenken van koffie. De kerkeraad van de gereformeerde kerk ziet gaarne bij het afscheid van het gebouw de her en der verspreide oud- gemeenteleden aanwezig. e hou- voor allege a, zijn I. Het tins te De vakbeweging onderscheidt echt vrij willigerswerk, oneigenlijk vrijwilligers werk en een tussengebied. „Een vrijwilli gerscentrale verstoort en versluierd de bestaande arbeidsmarkt, waardoor de machtsverhoudingen onzichtbaar wor den”, aldus de woordvoerder van het FNV, die in een lang betoog onder meer opmerkte: „Het organiseren van het vrij- Rommelmarkt. De atletiekvereniging DEM houdt zaterdag 6 oktober een rorri- melmarkt met een fancy-fair, waarvan de opbrengst is bestemd voor het aanschaf fen van materialen als startblokken, hor den,, speren en kogels. Voor de jongeren worden die dag allerlei spelen georgani seerd, zoals kegelen, pijltjes gooien en dergelijke. De rommelmarkt wordt ge houden in het clubgebouw van de vereni ging in het sportpark Adrichem aan de Spoorsingel in Beverwijk. Wie goederen voor deze markt wil afstaan kan zich in verbinding stellen met mevrouw Kiers, Amerstraat 6, 1946 BJ Beverwijk, telefoon 40197. duin en Elisabeth J. M. de Ruijter; Robert de Vries en Ada Westerhuis. GETROUWD: Michael Damsma en Jeannette Schmaltz, Johannes J. C. M. Jonk en Ma ria C. G. Hauwert, Hendrik K. Nijkamp en Arianne van der Beek. OVERLEDEN: Mathijs de Koster, 80 jaar. (Rentewijzigingen voorbehouden) Kienen. In het centrum „De Schans” aan de Schans in Beverwijk kan vrijdag avond 28 september van acht uur af wor den gekiend. Pret. Voor de eerste maal is er zaterdag 29 september „Pret op zaterdag” in het buurthuis „De Zandkraai” aan de Heems kerkse Handelstraat. Jongens en meisjes van zes tot elf jaar kunnen dan deelnemen aan een speurtocht, die om half elf begint. Klaverjasdrive. De klaverjasclub „Meerestein” organiseert voor woensdag 26 september een kien- en klaverjasdrive in een zaal van de Vredevorstkerk aan de Laan dér Nederlanden in Beverwijk. dene besprekingen een prettige verstand houding is ontstaan. Dit heeft er toe geleid dat met de Hervormde kerkeraad een gunstig huurcontract kon worden afgeslo ten. waardoor de leden van de gerefor meerde kerk vanaf 1 oktober de diensten van hun eigen kerk kunnen bijwonen in het gebouw van de Hervormde Kerk. De heer K. Tabak, voorzitter van de kerkeraad van de Gereformeerde kerk, deelde dienaangaande mede dat is overeengekomen tweemaandelijks de aanvangstijden van de erediensten over, het gehele jaar eerlijk te verdelen. Zo zullen voor de komende maanden oktober en november de leden van de gerefor meerde kerk de diensten hebben om 10.30 uur en de hervormden 9.00 uur, te begin nen op zondag 7 oktober. De gereformeerden zullen behalve op de vaste tijden van het kerkgebouw ook over het bijgebouw van de hervormde kerk kunnen beschikken ten behoeve van jeugdwerk en samenkomsten van oude ren. Waar tot nu toe in de laatste tijd wegens het gemis van een eigen predikant steeds moest worden uitgezien naar een vervanger om de eredienst te leiden is in l 0 De grote argwaan kwam tijdens de ver gadering direct al uit de hoek van de ‘vakbeweging (FNV, IJmond-noord), dé "Bij tussentijdse verzilvering dient één maand opzegtermijn in acht te worden genomen. kunnen worden te werk gesteld via de centrale en dan arbeidsplaatsen bezetten. Werkgelegenheid en het werkloosheids probleem kwamen steeds terug in de dis cussie-. Een moeilijk punt was ook, dat bp basis van een enquête wel bekend was, dat 72 verenigingen, organisaties en instellingen werk voor vrijwilligers hebben en/of posi tief hebben gereageerd op de oprichting van een vrijwilligerscentrale, maar dat anderzijds niet bekend is hoeveel yrijwilli- ges zich bij zo’n centrale zouden aanmel den voor bemiddeling. Dat zou gepeild kunnen worden via een te organiseren „vrijwilligersmarkt” (voorstel van de werkgroep), maar daar werd weer tegenin gebracht, dat vóór het houden van zo’n markt al geselecteerd moet worden welke vereniging, organisatie of instelling „echt” of „oneigenlijk” vrijwilligerswerk heeft aan te bieden en dat bij een oproep aan vrijwilligers toch ook duidelijke indi caties moeten kunnen worden gegeven over het aanbbd. Op dat punt kon de discussie weer opnieuw beginnen en werd het wel duidelijk dat men er deze avond niet uitkwam. ‘O! De Grenswisselkantoren N.V. en haar spaannstelling N V. Crediet- en Depositokas. (Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen N.V. AMEV en Pierson. Heldring Pierson N.V.). Hoofdkantoor Centraal Station, Postbus 721.1000 AS Amsterdam - lel 020 -221324 Veel argwaan ten opzichte van Beverwijkse vrijwilligerscentrale deel waar men het over eens kan worden zal veel scherper moeten worden af ge ha kend. Dat was eigenlijk de taak die de voorlopige werkgroep zichzelf aan het einde van de vergadering toebedeelde: rekening houdend met alle gemaakte op merkingen, positief en negatief, verder zoeken naar mogelijkheden om in Bever wijk te komen tot de oprichting van een Vrijwilligerscentrale, die dan een duidelij ker „gezicht” moet krijgen pm de arg waan weg te kunnen nemen. Mevrouw L. Reijendam-Beek had voor zo’n centrale in een inleiding een warm pleidooi gehouden, dat waard zou zijn om in de volgende nota te worden opgeno men, want zij heeft het vermogen ingewik kelde zaken weer simpel te maken. Zij was het ook, die aan het einde van de vergadering vaststelde, „dat men mooi langs elkaar heen had-zitten praten en dat er daarom één groot misverstand is ont staan, dat alleen maar schijntegenstellin gen heeft veroorzaakt”. Haar conclusie: „De grote angst is dat betaald werk in het gedrang komt. Dat mag ook nooit gebeu ren, maar dat mag ons niet blind maken voor het feit, dat veel nuttig en nodig werk nooit zal kunnen worden betaald. Een voorwaarde is het opstellen van spelre gels”. In haar inleiding had zij betoogd, dat het vrijwilligerswerk de samenleving zou kunnen vermenselijken, omdat door een toenemende profersionalisering van het welzijnswerk de afstand tussen hulpverle ner en geholpene steeds groter is gewor den. Vrijwillig werken zou mensen ook in staat stellen zich te ontplooien op een terrein dat zij anders niet kunnen be treden. ««Instelling van 'w- A >n, N.V. AMEV

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7