IRA OVER BRITTEN NA MOORD OP MOUNTBATTEN: ■I ■11 w Si O SEPTEMBER DINSDAG 2 5 8 •X 3® BINNEN- EN BUITENLAND (Door Paul de Vries) „Als ik zeg dat je een mooi lijf hebt, zou je het dan tegen me aan drukken?”, schalt Downtown Radio, het lokale radiostation van de Noordier se hoofdstad Belfast. De in suikerwerk verpakte invitatie wordt tot stomvervelens toe herhaald, slechts onderbroken door nieuwsuitzendingen. Daarin lezen vriendelijke meisjesstemmen een niet afla tende stroom berichten voor over de aanslagen van die dag of nacht. Een 56-jarige katho lieke man is met een paar wel gemikte schoten door zijn voordeur vermoord. Hij had geen enkele binding met ter reurorganisaties. Een paar da gen eerder werden twee ka tholieken op straat doodge schoten. Anderen hebben meer geluk en belanden ern stig gewond in ziekenhuizen. 88 sentimentele imperialistische 0 u.: hart uitrukken •1.15 en Iv 19 7 9 rstr., 'des- oen- ioor 11, a”. Falls Road in West-Belfast is de hoofd- ader van de grootste katholieke wijk van de stad. Hier is de IRA oppermachtig. Wat onlangs nog bleek toen een peloton geüni formeerde IRA-leden bij de herdenking van het bloedbad in Londonderry in 1969 ongegeneerd onder de neuzen van de Britten op-en-neer paradeerde. Deson danks (of juist daardoor) ziet het er vredi ger uit dan in het centrum. Een enkele Britse pantserwagen ditmaal helemaal gesloten rijdt door de straat of de duivel op z’n hielen zit. Ongeveer in het midden van Falls Road ligt het hoofdkwartier van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA. Het driehoge pand is omgebouwd tot een waar fort. Het is letterlijk ingepakt in stalen hekken, die bescherming moeten bieden tegen bom men en molotov-cocktails. De voordeur wordt beschermd door een soort uitge bouwde stalen sluis, die van binnen uit kan worden bespied door een stelsel van slim opgestelde spiegels. Voor de mannen en vrouwen in het gebouw is het nog altijd oorlog. „Onder het Britse volk groeit de twijfel over het nut van hun militaire aanwezig heid hier al gestaag”, weet hij. „En elke dag dat ze langer blijven, zullen ze er de prijs voor moeten betalen. Mountbatten heeft zichzelf tot doelwit gemaakt door in Ierland te gaan wonen. Bovendien was hij een van de laatste bastions van het Britse koloniale tijdperk. Lid van het vorsten huis, maar ook soldaat. Voor de IRA was zijn executie een voor de hand liggende zaak”. Austin is ervan overtuigd dat de aansla gen op 27 augustus het moreel van de katholieken in Noord-Ierland hebben oo- gevijzeld, „want die toonden duidelijk aan dat de IRA in staat is de Britten in hun hart te treffen”, zegt hij. Desondanks er gert Austin zich aan de woedende reacties in de Britse pers, omdat ze in hun woede bleven steken. „Niemand heeft zich afge vraagd waarom Mountbatten werd ge dood. Woede is een logische eerste reactie, maar daarna moet je toch verder kijken. Precies hetzelfde gebeurde na de execu ties van Airey Neaves (Brits parlementa riër, belast met Noord-Ierland) en Sir Ri chard Sykes (ambassadeur van Groot- Brittannië in Den Haag)”. Toch heeft Londen koel gereageerd op de aanslagen. Een massale, dramatische reactie bleef uit. De Britse premier Mar- gareth Thatcher werd er door de wereld pers uitbundig voor geprezen. Volgens Joe Austin is de Britse zelfbeheersing gezichtsbedrog. „Let maar op. De reactie van de protestanten is er al. Katholieken die niets met de republikeinse strijd te maken hebben, wórden zonder pardon neergeschoten en wij verwachten zeker een veel strengere wetgeving de IRA te vernietigen”. Joe Austin: „Heel eenvoudig. Het me rendeel van de voormalige Britse kolonies lag aan de andere kant van de aardbol en bood bovendien economisch weinig per spectieven. Ze zijn bang voor een socialis tische republiek in Ierland, want die staan wij voor en Ierland ligt praktisch op hun deurmat. Een socialistisch bestel hier kan gevaarlijk zijn, want de kans is levens groot dat het overslaat naar Groot-Brit- tannië zelf. Bovendien is (het merendeels industriële-red.) Noord-Ierland van groot belang voor het hele Ierse eiland, dat voor de rest sterk agrarisch is. Via het Noorden willen de Engelsen ook een vinger in de pap blijven houden in de Ierse Repu bliek”, aldus Austin. Austin geeft toe dat het actieve deel van de IRA maar uit een kleine groep mensen bestaat (ongeveer 500, naar schatting van leger en politie), maar bestrijdt dat zij geen brede basis heeft in het katholieke volksdeel, zoals hun tegenstanders en veel „gewone” katholieken in Noord-Ier- land beweren. De IRA is tot voor kort sterk afhanke lijk geweest van financiële steun uit de Verenigde Staten, waarheen miljoenen katholieke Ieren na de grote hongersno den van het begin van deze eeuw emi greerden. Wie de Ierse pubs in bijvoor beeld New York bezoekt, ontmoet daar een geromantiseerd beeld van de IRA, die als een groep moderne Robin Hoods is blijven vechten tegen het Britse establish ment. De emigranten zijn in gedachten blijven stilstaan bij de Ierse vrijheids strijd van 1916, maar zijn grif bereid sta pels dollars neer te tellen voor wapenaan- kopen door de IRA. Joe Austin bevestigt dat beeld. „De emi granten zijn weinig realistisch en blijven over hun schouder kijken”, zegt hij glim lachend. „Maar het is niet langer zo dat de IRA drijft op geldelijke steun uit de VS. Daarvoor in de plaats is de actieve solida riteit gekomen van bevrijdingsbewegin gen als de PLO en de ETA“. Wat Joe Austin zegt, komt in grote lij nen overeen met een geheim repport van de Britse legerinlichtingendienst, dat de IRA onlangs zelf heeft laten uitlekken. Het rapport signaleert de ombouw van de IRA van een massieve, op militaire leest geschoeide organisatie, tot een guerrilla groep, opgebouwd uit kleine cellen (het werk van de nieuwe IRA-commandant Gerry Adams (31), een ex-barkeeper uit Belfast). Het geweld richt zich sindsdien ook niet langer op logge doelen (openbare gebouwen, demonstraties), waarbij bom men grote aantallen onschuldigen kunnen doden. 5 U.: ison 439) mer 439) met 439) met Het bastion van Sinn Fein is geen uit zondering. Alle strijdende partijen heb ben zich in hun eigen forten verschanst: de Britse garnizoenen, de politieke (de merendeels uit protestanten gerecruteer- de Royal Ulster Constabulary) en de pro testante Unionisten, aan wie de verwor venheden van de moderne techniek niet voorbij zijn gegaan. De laatsten hebben de spiegels vervangen door video-came ra's. 1886 eni- 5.30, :dag 3 en en”, 3^ Die vredigheid is bedrieglijk voor wie de littekens niet ziet. Hele huizenblokken zijn door brand verwoest of hangen van ellende uit elkaar. Gezinnen met tussen vijf en dertien kinderen wonen in een of twee kamers. Meer dan 30 procent van de mannen is werkloos. Bijna elk gezin heeft de gevolgen van het verzet tegen de Brit ten en de protestante meerderheid pijnlijk ondervonden. De „Falls” is een ghetto, doortrokken van armoe en hopeloze trots. „Een tijd lang is dat wel waar geweest”, zegt hij. „Maar je moet niet vergeten dat we nu het staartje meemaken van een bezetting van 700 jaar. Het Britse leger, hier gekomen als „vredesmacht”, pro beert ons voortdurend te betrappen op een sectarisch-godsdienstige motivatie”. Ter illustratie laat hij de grondwet van de Ierse Republiek zien, die tevens de grond wet is van IRA-Sinn Fein. Daarin staat duidelijk te lezen dat een verenigde Ierse Republiek volledige godsdienstvrijheid zal kennen. „Daarom kan niemand vol houden dat dit een sectarische oorlog is”. De Inlichtingendienst weet stellig dat de IRA wel degelijk aan massale steun heeft ingeboet, maar door het cellensysteem afgekeken van de ETA heeft het die ook minder nodig. Bovendien staat er evenmin grotere sympathie voor leger en politie tegenover, menen de Britten. Als belangrijkste bronnen van inkomsten worden bankroof (meer dan vier miljoen gulden in 1978) genoemd, afpersing (onge veer 1 miljoen gulden per jaar) en bron nen uit het buitenland, met name de VS (rond een half miljoen in 1978, maar ver moedelijk meer). Inkomsten in natura, zoals wapens, explosieven, communicatie middelen, staan hierbuitën. De PLO is, nog altijd volgens de legerinlichtingen dienst, daarvan de grootste leverancier. Het rapport voorziet een steeds groter professionalisme in de IRA-gelederen en een trend naar meer gerichte en nauwkeu rig geplande aanslagen op leden van leger en politie, kazernes, gevangenissen, rege ringsgebouwen en bedrijven. Omdat het rapport zich beperkt tot de sistuatie bin nen Ierland, worden doelen in het buiten land, inclusief het Britse koninklijk huis, niet genoemd. De algemene tendens is evenwel dat het leger de grootste moeite zal hebben de IRA bij te benen, laat staan het geweld te keren. Maar geweld roept geweld op, ook aan protestantse zijde. Joe Austin klaagde al over het toenemend aantal aanslagen op katholieken, willekeurige, of actieve repu blikeinen. In een van de laatste nummers van Republican News, het officiële blad van IRA en Sinn Fein, werd met grote koppen gewaarschuwd tegen protestante wraakacties. Hielden de paramilitaire vleugels van de protestante Unionisten zich de afgelo pen twee jaar rustig, met name de Ulster Defence Association (UDA) en de Ulster Volunteer Force (UVF) hebben na Bloedi ge Maandag aangekondigd zich te zullen verweren tegen de „laffe provocaties van de katholieken”. Ook zij hebben, naar eigen zeggen, hun organisatievorm aan zienlijk verbeterd feitelijk- gekopieerd naar IRA-model en zijn nu ook in staat tot messcherp geplande acties. Norman Hutton, secretaris van de Offi cial Unionist Party en daarmee voor het Britsgezinde protestante volksdeel van Noord-Ierland, is evenmin tevreden met het optreden van de regering Thatcher. „De aanslag op Mount batten was in één woord walgelijk. De grootste bevrijder van de twintigste eeuw is uitgerekend vermoord door lieden die zichzelf bevrij ders noemen. Hier was een harde reactie volledig op zijn plaats geweest. Er is maar één manier om een eind te maken aan de IRA-terreur, en dat is een veel strenger optreden van leger en politie. De grens met de Ierse Republiek, die de terroristen een schuilplaats biedt, moet hermetisch worden afgesloten”. Hutton: „Er kan pas vrede komen in Noord-Ierland als de IRA met huid en haar is uitgeroeid. Het idee Van een ver enigd Ierland onder republikeinse (katho lieke) vlag is en blijft verfoeilijk. Te ge makkelijk wordt vergeten dat de republi keinen hier door minder dan twintig pro cent van de bevolking worden gesteund en dat 70 procent voorstander is van handhaving van de band met Groot-Brit tannië”. De kans op vrede in Noord-Ierland, of tenminste op een afkoelingsperiode, lijkt verder weg dan ooit. De Britse regering blijft op het standpunt staan dat een poli tieke oplossing onmogelijk is als er niet eerst een einde komt aan het geweld. De IRA kiest voor geweld om de Britten op de knieën te krijgen, en de protestantne, tot het uiterste getergd, zullen vandaag of morgen keihard terugslaan. Want het sen timentele, imperialistische hart van de Britten is ook het hunne. „Sinds de uitroeping van de Ierse Vrij staat (de voorganger van de Ierse Repu bliek) in 1916, wordt hier in het noorden een voortdurende guerrilla gevoerd. De protestantse meerderheid in Ulster is naar onze mening dan ook kunstmatig. Oorspronkelijk bestond Noord-Ierland immers uit negen graafschappen, maar er zijn er drie aan de Republiek teruggege ven om een meerderheid te scheppen. Sindsdien zijn wij katholieken tweede rangs burgers geworden”. Joe Austin is woordvoerder voor de Noordierse katholieken die de wapens hebben gegrepen. Zijn kamer hangt vol met gedrukte aanklachten. Voor de IRA („Vernietig H-Block” Soldaten voor een Vrij Ierland), maar ook voor een keur van internationale afscheidings- en bevrij dingsbewegingen. Ze zijn er allemaal: de PLO, de Baskische ETA, de Italiaanse Rode Brigades, de Rote Armee Faktion uit de Bondsrepubliek, De Sardijnen, de Sahari. Op zijn werktafel een recent num mer van het Franse weekblad Paris Match, waarin „exclusieve” foto's van ge wapende en gemaskerde ETA-leden. Geen primeur: de IRA liet al eerder foto’s van gewapende manschappen uitlekken. De oogst van één week Noord-Ierland: veertien doden en gewonden, merendeels katholieken, een treinkaping en een bom ontploffing in een van Belfast’s hoofdstra ten. Maar die bleek de volgende ochtend door het Britse leger te zijn veroorzaakt, omdat in een geparkeerde auto explosie ven werden vermoed. Eigenlijk een rusti ge week. Dit jaar zijn pas 79 doden en 382 gewonden geteld, tegen 482 doden en 4574 gewonden in 1972. Toch is dit schone schijn, zo verzekeren katholieken en protestanten in deze door haat verscheurde Britse provincie. Eind vorig jaar leek het er nog op dat de problemen hanteerbaar werden, dat binnen een paar jaar een vreedzame oplossing voor Noord-Ierland in zicht kwam. Sinds op Bloedige Maandag 27 augustus, toen het katholieke Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) op één dag Lord Louis Mountbatten en 18 Britse soldaten vermoordde en protestante extremisten met bloedige wraak dreigden, hangt er weer een nerveuze spanning in Belfast. De 25.000 Britse soldaten die geacht worden de strijdende partijen te scheiden, maar zelf synoniem zijn geworden voor onderdrukking en marteling, slaan wan trouwend vinger aan de trekker van hun automatische geweren de ineenge doken voorbijgangers gade. In hun jeeps en pantserwagens scheuren ze door Bel fast, hun wapens dreigend door deuren en geschutspoorten gestoken. Bij de grauwe, metershoge hekken die het stadscentrum hermetisch afsluiten, staan ze de passanten, terwijl die door politiemannen worden gefouilleerd, grim mig aan te staren. De muren om hen heen staan volgekalkt met telkens dezelfde kreet: „Brits Out!”, soms gevolgd door een lange lijst van namen van IRA-gevange- nen, die in de pisstank van H-Block (een deel van het gevangenenkamp Long Kesh, 12 kilometer buiten Belfast) nu alweer meer dan twee jaar strijden voor erken ning als politieke gevangenen. Razzia’s waren al aan de orde van de dag, maar hun aantal is sinds Bloedige Maandag belangrijk opgevoerd. Wild- west-taferelen in de pub waar ik ’s avonds een pint haal, omdat het er gezelliger is dan in de bar van het Europa-hotel, zelf zwaarbewaakt, omdat het in de loop der jaren al dertig bomaanslagen kreeg te verwerken. Britse soldaten, meest jon gens van een jaar of negentien, zetten het hele blok af, worden bij voor- en zijdeuren geposteerd. Een paar lopen dreigend met getrokken wapens door het taplokaal, waar iedereen krampachtig probeert te doen of er geen soldaat te zien is. Het publiek wordt door dringend aangekeken, een enkeling om zijn papieren gevraagd. Ze blijven nog even rondhangen en vertrekken dan orde lijk. Later legt een Britse kolonel uit dat dit soort acties evenals de wegversper ringen en de invallen in katholieke en protestante woonwijken de ruggegraat vormen van het inlichtingendienstwerk. Toen Groot-Brittannië Mountbatten, zijn gedode familieleden en de 18 soldaten had begraven, liet de IRA in een verkla ring onomwonden weten dat dit pas het begin was. Nog veel meer geweld werd in het vooruitzicht gesteld als Londen geen haast zou maken met een toezegging zich uit Noord-Ierland terug te trekken. Er klonk trots in door, want voor het eerst was gelukt, wat de dood van honderden Britse soldaten niet vermocht te bereiken: de Britse publieke opinie was wakker geschud. De Britse pers had de grootste 35, 1 de 3 Geduldig legt Austin nog eens uit waar om de IRA meent met de rug tegen de muur te staan. „Alles hangt af van de bereidheid van de Britten om zich terug te trekken. Daar zijn onze acties op gericht. Het is niet reëel te veronderstellen dat ze dat van vandaag op morgen zullen doen, maar wij denken dat ze er in de tweede helft van de jaren ’80 niet meer onderuit kunnen. Dan zullen ze zien dat de proble men juist door henzelf veroorzaakt worden”. Groot-Brittannië heeft zonder veel moeite en vaak met knap politiek inzicht het grootste deel van het voormalige Brit se Imperium kunnen opgeven en kunnen omzetten in een redelijk functionerend Gemenebest. Vanwaar dan de Britse be slistheid tot dusver Noord-Ierland te be houden voor het Verenigd Koninkrijk? noodkoppen uit de kast gehaald en de voorpagina's laten uitschreeuwen: „Moor dende Bastaards!” en „Deze Smerige Schoften”. „We zullen ze hun sentimente le, imperialistische hart uitrukken”, riep de IRA terug. „Het bloedbad in de straten van Lon donderry in 1969, waarbij tientallen men sen door de Britten werden neergescho ten, besloot een relatief vredige periode. Sindsdien wordt de bevrijdingsoorlog in de straten uitgevochten. En als het al zo is geweest dat wij geen brede steun hadden, dan is dat nu wel voorbij, zeker sinds de reorganisatie van de (politieke) Sinn Fein. Alleen al in Belfast hebben we negen adviescentra. Er zijn „straatcomités” op gericht en zo zijn we erin geslaagd een sterke en militante achterban op te bouwen”. „Wat wij op zo kort mogelijke termijn willen, is een intentieverklaring van Lon den zich terug te trekken. Over de precie ze datum daarvan valt wat ons betreft best te onderhandelen. En als het zover is, staan wij een referendum voor onder alle Ieren, in het Noorden en in het Zuiden, over de toekomstige staatsvorm van Noord-Ierland”, aldus Joe Austin. „We zullen ze hun

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9