Energietop in Parijs begonnen Carter hekelt Ted Kennedy Khomeini bidt voor sjah in Zuid-Afrika Moezorewa bereid tot nieuwe verkiezingen I 1 D’66 debatteert niet mee in EG-parlement Journalisten onderbreken werkzaamheden Turkije belooft vrachtrijders verbeteringen Kinderbijslag zelfstandigen vrijwel zeker Belgen boos op bloementelers Van Agt heeft respect voor politie R’dam Staking petrochemie breidt zich uit VN wil hulp aan Cambodja opvoeren Damiate Pers Regering Phnom Penh werkt niet mee Vakbondsrechten voor zwarten Demonstratie werkwilligen op komst Tegemoetkoming aan Britse eisen IJmuider Courant I BINNEN-* EN BUITENLAND 4 WOENSDAG 26 19 7 9 SEPTEMBER N (V Be i BRUSSEL (ANP). De negen landen van de Europese Gemeenschap zijn er gisteren in Brussel niet in geslaagd afspraken te maken over de hoeveelheden olie die elk van de lidstaten zich voorneemt in 1985 te importeren. De gemeen schap heeft de principe-afspraak gemaakt dat ze dan niet meer dan 472 miljoen ton olie per jaar invoert. De olie-import van dit jaar zal rond de 515 miljoen ton liggen. Illf I I I I -f*» Fjfi j Geen akkoord over olie-import EG I I (Van onze verkeersredacteur) 147,50 I I I f I I I I I I (Van onze redactie buitenland) LONDEN-WENEN. De premier van Zimbabwe, bisschop Moezorewa, heeft voor het eerst laten doorschemeren dat hij misschien bereid is nieuwe verkiezingen in zijn land te laten houden. Tijdens de topconferentie in Londen over de toekomst van Zimbabwe heeft Groot-Brittannië nieuwe verkiezingen geëist. In een gisteren in Londen uitgegeven verklaring zei Moezorewa aan het adres van de bevolking van Zimbabwe, dat het aanvaarden van de Engelse eisen „ons zal brengen tot ware onafhankelijkheid, door de keus van het volk, in de handen legt van de meerderheid. Ik geloof dat Zim- babwe-Rhodesië zo het eerste land van Afrika wordt met een ware democratie”. Moezorewa drong in de verklaring er bij de blanke minderheid in Zimbabwe op aan het aanvaarden van de Engelse eisen - die inhouden dat blanken geen vetorecht meer hebben bij grondwetswijzigingen - te steunen. De regeringsleider van Zimbabwe is gis teravond in Wenen aangekomen voor be sprekingen met de Oostenrijkse kanselier BRUSSEL (ANP). De burgemeester van het Belgische Aalst beschuldigt Ne derlanders ervan bloemen naar België te smokkelen, waarmee ze Belgische sierte- lers oneerlijke concurrentie aandoen. Vol gens burgemeester d’Haeseleer, zou die sluikhandel in Nederlandse bloemen in België bestreden moeten worden door middel van een mobiele binnenlandse controle op illegale invoer. Kreisky. Centraal in de gesprekken staan de tot nu toe bereikte resultaten van de Zimbabwe-top in Londen. Moezorewa zou vandaag weer naar Londen terugkeren. Kreisky is vice-voorzitter van de Socia listische Internationale die een zeventigtal sociaal-democratische partijen in Europa, Afrika, Azië en Latijns-Amerika omvat. Hij speelt bovendien een belangrijke rol in het doen en laten van de niet-gebonden landen. Het is niet duidelijk welke rol Kreisky zich heeft toegedacht in de Zim- babwe-problematiek. ROME (UPI). In een interview met Oriana Fallaci van de Milanese Corrie- re della Sera van vandaag, heeft de ayatollah Khomeini gezegd dat hij „bidt voor de gezondheid van de sjah”, opdat „hij naar Iran kan worden terug gebracht en berecht voor 50 jaar mis daden tegen het volk”. „Ik heb nooit opdracht gegeven tot het vermoorden van de sjah”, zo zei Khomeni. „Nooit. Ik wil dat hij naar Iran terugkeert om terecht te staan voor 50 jaar misdaden tegen het volk, misdaden die verraad en het smokke len van kapitaal uit het land omvatten. Wordt hij in het buitenland vermoord, dan is het geld verloren. Maar als wij hem hier kunnen berechten, dan kun nen we het terughebben. Nee, nee, ik wil hem niet dood in het buitenland zien. Ik wil hem hier”. De ayatollah verdedigde de stand rechtelijke executies door rechtban ken van zijn revolutionaire regering. Het Westen levert daar nu wel kritiek op, zo zei hij, maar aan de misdaden van de betrokkenen gaat het voorbij. Hij noemde hen „lieden die letterlijk onze jongeren aan stukken hakten, die hen braadden op ijzeren roosters”. feit dat het in ons land niet gemakkelijk zal zijn kernenergiecentrales te reali seren. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Alle zwarte ar beiders in Zuid-Afrika en arbeiders uit de formeel onafhankelijke thuislanden van Zuid-Afrika mogen lid worden van vak bonden. Dit heeft de Zuidafrikaanse mi nister van Arbeid, Fanie Botha, gisteren in Johannesburg bekend gemaakt. De nieuwe wet zal overmorgen in de Zuidaf rikaanse staatscourant worden gepubli ceerd. Buitenlandse arbeiders in Zuid-Afrika krijgen niet het recht, zich bij een vak bond aan te sluiten. Tegen het regeringsbesluit wordt een storm van protest verwacht van de kant van de rechtervleugel van de Zuidafri kaanse Nasionale Party, die in de regering zit en van de blanke „witte-boord”-vak- bonden. Sommige zwarte vakbondslei ders hebben instemmend gereageerd op de aankondiging van Botha, anderen zeg gen echter dat de regeling veel onduide lijkheden bevat. Tot nu toe hebben de zwarte vakbonden in Zuid-Afrika geen enkele wettelijke sta tus. Daardoor kunnen zij niet namens de arbeiders onderhandelen met de werkge vers en zijn door hen geproclameerde of ondersteunde langzaamaan-acties en sta kingen onwettig. De eisen die de stakers bij Albatros aan de directie stellen zijn dezelfde als die bij Shell: een 35-urige werkweek en vijfploe gendienst. De directie wil daarvan niets weten. Bij Albatros werken ongeveer 900 man, van wie 600 lid van de Industriebond FNV. Bij de poorten van de kunstmestfa- briek was het vanmorgen rustig. Net als bij Shell Chemie, waar de staking van daag haar derde dag inging, heeft de stopzetting van de produktie uit een oog punt van veiligheid alle medewerking van de directie. Ook de werknemers van het chemische concern ICI staan op het punt tot actie (Van onze redactie binnenland) PERNIS. Vanmorgen om kwart over zeven is het personeel van de kunstmestfabriek Albatros UKF in Pernis in staking gegaan. Albatros is na Shell het tweede grote bedrijf in de petrochemie in de Rijnmond dat door een staking wordt getroffen. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. De redactie van het regionale dagblad De Gooi- en Eemlander in Hilversum heeft gisteren anderhalf uur het werk onderbroken. Met deze actie gaf een grote meerder heid van de redactie steun aan het zater dag door de leden van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) aan vaarde eisenpakket voor de nog steeds niet afgesloten CAO voor dit jaar. Tijdens een NVJ-ledenvergadering za terdag in Hilversum besloot een grote meerderheid van de aanwezige redacteu ren een actieschema uit te voeren. Voor zover redacties dat schema volgen, zullen zij van 24 september tot 15 oktober de CAO-bepalingen model naleven. Van 15 oktober tot 1 november kunnen prikacties worden gevoerd en na 1 november is er de mogelijkheid van harde acties zoals volle dige stakingen. Een woordvoerder van de werkgeversorganisatie Nederlandse Dag blad Pers (NDP), heeft echter de verwach ting uitgesproken dat voor 1 november het conflict zal zijn opgelost. over te gaan. Dit zou betekenen dat nog eens 1600 mensen het werk neerleggen. De bonden hebben de directie van ICI een ultimatum gesteld. Bij Cyanamid en Tiofi- ne, waar 350 mensen werken, wordt nog onderhandeld tussen de directies en de bonden. Als ook deze bedrijven plat gaan, is de staking in de Rijnmondse petroche mie vrijwel volledig. Tussen Shell en de Industriebond FNV is op het ogenblik geen enkel contact meer. Morgen zullen werkwillige werkne mers van de Shell-raffinaderij en Shell- chemie, daartoe aangezet door een eigen actiecomité, demonstreren in het centrum van Rotterdam. Volgens het actiecomité steunt de meerderheid van het personeel de stakingsacties niet, zoals de Indu striebond FNV zegt. De vijftig aannemers en onderaannemers die voor Shell werken hebben afgezien van het voornemen een kort geding aan te spannen tegen de Indu striebond FNV. Zij deden dit nadat de bond toezegde, dat de aannemers en on deraannemers maandag weer de Shell- terreinen mogen betreden. Hoe noodzakelijk opvoering van die hulp is, werd gisteren nog eens benadrukt door voorzitter Hay van het Rode Kruis. Opvallend was, aldus de VN-woord- voerder, dat er maar weinig zwangere vrouwen, moeders en zuigelingen zijn. Het is duidelijk dat er een hoog sterftecijfer is onder zuigelingen, zo zei hij. Ook zal er van Turkse kant naar wor den gestreefd om voor retourladingen één meldingspunt te stichten, om het nu veel vuldig voorkomende lege terugrijden zo veel mogelijk tegen te gaan. Het is de bedoeling dat op dat centrale punt alle wegvracht zal worden aangemeld die van Turkije naar Nederland moet. DEN HAAG. De Turkse minister van Verkeer, Oengut, zal enkele verbeteringen zien te bewerkstelligen voor Nederlandse vrachtrijders die op Turkije rijden. Dat heeft hij staatssecretaris Smit-Kroes (Ver keer) toegezegd, die daarvoor naar Anka ra was gereisd. Gisteren keerde zij terug in Nederland. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije i mi ste mc br he uit mt Hij zei dat wegens gebrek aan medicijnen en voedsel duizenden kinderen in Cam bodja ziek zijn en dat er dagelijks massa's mensen overlijden. Een functionaris van de Verenigide Na ties, die vorige week een bezoek aan Cam bodja bracht, verklaarde in een interview dat tachtig procent van de bevolking aan ernstige ondervoeding lijdt. Hij schatte dat ongeveer tweederde deel malaria heeft. HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning 1 t 1 5 t t 5 t l t j 1 J STRAATSBURG (ANP). Twee D’66- leden van het Europees parlement, De Goede en Dekker, zullen morgen niet deel nemen aan het begrotingsdebat. De Goe de verklaarde dit gistermorgen in Straats burg tijdens een debat over de wijziging van het reglement van het Europees Par lement. Volgens De Goede is het debat over de begroting een van de belangrijkste die het parlement gaat houden maar hij vindt de spreektijd die de twee D’66-leden hebben gekregen, één minuut en vijftig seconden, te weinig om een zinnige bijdrage te kun nen leveren. Het tweetal heeft zo weinig spreektijd omdat het zich niet aangesloten heeft bij een fractie. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 I wo Ra. bai gei tin, h aai gel do< nie t l t J 1 c j 5 J 5 jaa kui wo op’ de la® kij we me bu In overleg met zijn collega’s van Bin nenlandse Zaken en Justitie zal minister Oengut trachten te bereiken dat het thans gewoonlijk dagenlange oponthoud voor vrachtrijders aan de Bulgaars-Turkse grens, door toedoen van de Turkse immi- gratiebeambten, zal worden terugge bracht tot aanvaardbare tijden. Voorts zullen maatregelen worden genomen om de kosten (invoerrechten) die vrachtrij ders aan de grens betalen moeten, door zichtiger en overzichtelijker te maken. SS: BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal De moeilijkheid bij het opvoeren der hulpverlening is dat de Cambodjaanse autoriteiten niet bereid zijn op grote schaal mee te werken. Zo omschreef het ministerie van Buitenlandse Zaken in Phnom Penh de levering van de 850 kilo voedsel en medicijnen als een „slecht be- doëlde daad, die de soevereiniteit van Cambodja schendt”. Rode Kruis-voorzitter Hay zei hierover dat de Cambodjaanse autoriteiten moeten weten dat het overleven van hun bevol king afhangt van hun weigering of aan vaarding van het internationale aanbod voor massale hulp. Er zijn honderden miljoenen tonnen nodig. Volgens de Thaise geheime dienst zijn Vietnamese onderdelen, ter sterkte van minstens vijf divisies, met een nieuw of fensief tegen de Rode Khmersoldaten van het ten val gebrachte regiem van Pol Pot begonnen. De Vietnamezen zouden door enkele honderden Russische adviseurs worden geholpen. I f 14,80 42,60 56,50 f 167,70 220,50 0,75 (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. De internationale organisaties willen hun hulp aan de burgerbevolking van Cambodja opvoeren. Dit heeft een woordvoerder van het kindernoodfonds van de Verenigde Naties UNICEF gisteren in de Thaise hoofdstad Bangkok gezegd. In samenwerking met het Rode Kruis heeft UNICEF onlangs 850 kilo aan medicijnen en voedsel afgeleverd. Gisteren is in Brussel een poging ge daan om de 472 miljoen ton over de lidsta ten te distribueren. De ambassadeurs van de Negen slaagden er echter niet in een dergelijke verdeling tot stand te brengen. Vandaag is er in Parijs opnieuw een gesprek over de kwestie tussen de EG- landen, opdat zij eensgezind beginnen aan de daar vandaag beginnende conferentie van de Verenigde Staten, Japan, Canada, West-Duitsland, Groot-Brittannië, Frank rijk en Italië, die ook over het terugbren gen van olie-importen handelt. Deze con ferentie is een uitvloeisel van het econo misch wereldtopberaad in Tokio, in juni van dit jaar. In Tokio hebben vooral de Verenigde Staten en Frankrijk aange drongen op een verdeling van de 472 mil joen ton. West-Duitsland en Nederland zijn van mening dat de gemeenschap wel ëen prin- cipe-doelstelling voor olie-importen moet vaststellen, maar dat het nu nog te vroeg is om gespecificeerd uit te maken welke hoeveelheid olie elk van de EG-landen in 1985 zal importeren. Men weet bijvoorbeeld niet, zo hebben beide landen in de gesprekken aange voerd, hoe de Britse Noordzee-oliepro- duktie zich zal ontwikkelen en wat de economie in de komende jaren gaat doen. Nederland beriep zich bovendien op het NEW YORK-WASHINGTON (UPI/Reu- ter). De Amerikaanse president Carter heeft gisteren kritiek geleverd op senator Edward Kennedy, die over enkele maan den bekend maakt of hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen. Carter zei op een partijbijeenkomst in New York dat Kennedy al zestien jaar in het Congres zit, maar de Verenigde Staten nog niet een algemeen nationale gezond heidszorg heeft kunnen bezorgen, een voorziening waarvoor Kennedy zich al jaren sterk maakt. De senator had in de ogen van de president gefaald als voorzit ter van de subcommissie van de Senaat voor volksgezondheid. „Ik ben vastbeslo ten tot een nationale gezondheidszorg te komen”, aldus de president. Senator Larry Pressler van Zuid-Dako- ta heeft zich kandidaat gesteld voor de republikeinse presidentsnominatie van volgend jaar. Hij is sinds acht maanden senator en zat daarvoor vier jaar in het Huis van Afgevaardigden. Pressler is de zevende republikein die een gooi wil doen naar de republikeinse nominatie. Onder de kandidaten bevin den zich onder andere oud-CIA-directeur George Bush en oud-gouverneur John Connally van Texas. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De beide regeringspar tijen CDA en VVD zijn het in grote lijnen eens met de plannen van het kabinet, kinderbijslag in te voeren voor zelfstandi gen vanaf het eerste kind. Wel vinden zij dat het kabinet maatrege len moet nemen om te voorkomen dat deze zelfstandigen er door de premiehef fing in hun inkomen op achteruit gaan. Op het ogenblik krijgen zelfstandigen geen kinderbijslag voor de eerste twee kinderen. Gevolg van de voorstellen van het kabinet is, dat de zelfstandigen met kinderen meer premie moeten gaan beta len. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken wil dat ook zelfstandigen zonder kinderen premie moeten gaan betalen, uiteraard zonder dat ze zelf bijslag krijgen. Volgens de WD gaat als het plan van De Graaf wordt uitgevoerd, een zelfstan dige zonder kinderen met een mininumin- komen er structureel met 1,1 procent op achteruit. Een zelfstandige met twee kin deren en een inkomen van 50.000 gulden gaat er echter structureel met bijna drie procent op vooruit. De WD vindt dit niet rechtvaardig. Bovendien vraagt de VVD zich af, of de door De Graaf voorgestelde overgangsperiode bedoeld om de klap wat minder hard te laten aankomen wel voldoende zal zijn. Voor volgend jaar zal er volgens de WD extra compensatie moeten komen. Ook het CDA heeft de staatssecretaris om extra compensatie ge vraagd. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Naar de mening van minister-president Van Agt heeft de politie zich in het Rotterdamse ar beidsconflict „behoedzaam” gedragen. In een gisteren uitgesproken rede voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in de Maasstad betuigde de premier zijn respect voor de wijze, waarop de Rotterdamse politie is opge treden. De premier merkte op, dat het ha venconflict voor een belangrijk deel voortkwam uit „een vervreemding en verstarring, zoals die zich in deze ern stige mate in jaren niet hebben voorge daan”. Van Agt plaatste naast het recht om te staken het recht van hen die wel willen werken en hij noemde intimidatie en fysieke dwang „ontoe laatbare inbreuken” op het recht van werkwilligen. Volgens de minister-president heb ben zogenaamde dweilploegen in de afgelopen weken de grenzen van wat nog oorbaar is herhaaldelijk overschreden. ïJ- Hoe stakingen, zoals ze ook dreigen op de redacties van Nederlandse kranten, kunnen alopen, laat het trieste tot zien van de Canadese Montreal Star. Na een staking van 8 maanden werd het blad gisteren opgeheven. Het werd in 1869 opgericht. I ->

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4