ONROEREND GOED- EN HONDENBELASTING OMHOOG INKOMSTEN EN UITGAVEN n tt Museum Beeckestijn wellicht uitgebreid nt rs College komt met nota over opvang van buitenlanders 11 fcTv r •B 1 a |S IBi o .fc Jh 5 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 19 7 9 Inkomsten: WACHTEN BLIJFT OP BEBOUWING VELSERBROEKPOLDER NA VERTREK CULTURELE RAAD NOORD-HOLLAND Stadsschouwburg Felison Investering Voordeel Verhogingen Hi Reigersbossenlaan Studie Uitgaven: 5^'ij IJMOND 1 1 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De woningzoekenden in de ge meente Velsen lijken met het jaar in een uitzicht lozer situatie terecht te komen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het gemeentebestuur heeft het tekort van bijna twee miljoen gulden, dat voor 1980 was aangegeven in het ontwerpmeer- jarenplan 1979-1983, weg kunnen werken en biedt de Velser gemeente raad een sluitende begroting aan voor het dienstjaar 1980. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Over de bestem ming van Beeckestijn is het laat ste woord nog niet gesproken. Als mogelijke toekomstige alléénge- bruiker van het oude buiten heeft het college, zo valt op te maken uit de aanbiedingsbrief bij de ge meentebegroting, het museum Beeckestijn op het oog. 1 1 if Y'”W - Velsen haalt broekriem aan I Huize Beeckestei/n. in de toekomst wellicht uitsluitend museum. i ',50 >in die keinse bevin- ecteur John er van ringen landse n. Dat s (Ver- Anka- i terug r wor- en één u veel- len zo- is de nt alle lie van uur jur Overzicht van de inkomsten en uit gaven: De hierboven genoemde inkom sten en uitgaven hebben betrekking op de zogenoemde gewone dienst van de begroting. Dit zijn als het ware de dagelijkse uitgaven oftewel het „huishoudgeld”. Doordat de nota „Heroverweging van het bestaand beleid” nog uitgebracht moet worden heeft het college de begro ting via wat financiële goocheltrucjes slui tend kunnen krijgen. Een deel van het tekort van 1,9 miljoen kon worden opge vangen door de meeropbrengst van 930 duizend gulden van de onroerendgoed- en de hondenbelasting, terwijl een klein half miljoen aan „meevallers” genoteerd kan worden (variërend van hogere uitkerin gen uit het gemeentefonds tot lagere kos ten voor de brandweer) ten opzichte van de bedragen die daarvoor waren geraamd in het meerjarenplan. Het resterende ver schil eveneens bijna een half miljoen werd weggewerkt door de kapitaallasten die voor 1980 in het meerjarenplan waren geraamd voor de projecten die deel uitma- Op maatschappelijk terrein maakte de Velser college zich verder zorgen over de ken van het bestaand beleid niet in de begroting op te nemen. In de begroting is niet zoals in voor gaande jaren een samenvatting opgeno men van de investeringen die de gemeente in 1980 dient te doen. De oorzaak daarvan is dat de investeringen mede betrokken zijn bij de heroverweging van het be staand beleid. Bij het uitbrengen van de nota hierover zullen de gemeenteraadsle den wel een lijst krijgen waarop de inves teringen voor het komende jaar zijn sa mengevat. Tevreden zijn B. en W. over de publieke belangstelling voor de in de Stadsschouw burg en in het Witte Tejater georganiseer de voorstellingen. Met betrekking tot de eventuele verhuizing van het Witte Teja ter naar het voormalige Velserbad doet het college in de aanbiedingsbrief nog geen uitspraken. De raad, zo meldt men, krijgt het resultaat van de beraadslagin gen binnenkort ter beoordeling voorge legd. Voor de met de verhuizing van het Pieter Vermeulenmuseum vrijgekomen noord- vleugel van het Cultureel Centrum be staat bij het verenigingsleven goede be langstelling. Op grond daarvan wil het college haast zetten achter het gebruiks klaar maken van deze ruimten. Op korte termijn kan de raad voorstellen dienaan gaande tegemoet zien. Met ingang van 1980 hanteert de rijks overheid een nieuw element in de verdeel sleutels voor de algemene uitkeringen uit het gemeentefonds. Om de rol van het inwonertal van de gemeentes terug te dringen is het schaalbedrag per inwoner verlaagd, terwijl een voor alle gemeenten gelijk bedrag per woning als element is ingevoerd. Door deze maatregel is voor Velsen een voordeel ontstaan van onge veer twee ton. Ook via de onderwijsuitkering uit het gemeentefonds heeft Velsen een voordeel- bestaand beleid” zal dan ook aanzienlijk meer financiële ruimte gereserveerd wor den voor de post „onvoorzien”. De bebouwing van de Velserbroekpolder, waarmee de woningnood door middel van de bouw van vijf- a zevendui zend woningen in één klap opgelost zou kunnen worden, laat nog enige jaren op zich wachten. In afwachting daarvan poogt de gemeente de ergste nood te lenigen door her en der wat open plekken te „vullen”. Dat levert voor 1980 plannen op voor de bouw van een kleine tweehonderd woningen; gezien het aantal woningzoekenden een druppel op een gloeiende plaat. Buiten die tweehonderd woningen worden in 1980 nog eens een kleine tweehonderd woningen opgeleverd. Het gaat hier om de bouw van de 59 woningen aan de Minister van Houtenlaan en de 114 woningen in Oud-IJmuiden. Met de bouw van beide projecten is inmiddels een begin gemaakt. tje van ruim twee ton gekregen. Met in gang van 1980 kunnen de gemeenten ook een uitkering krijgen voor leegstaande schoollokalen, mits zij niet bij derden in gebruik zijn. Deze uitkering geldt echter voor maximaal drie jaar. Tot deze zoge noemde capaciteitsvergoeding is besloten om in de komende jaren de verhoudingen tussen de verschillende gemeenten voor wat betreft de omvang van de leegstand niet nog verder uiteen te laten lopen. In de begroting is over het algemeen rekening gehouden met een verhoging van de diverse tarieven met 3,5%. Verder wordt in de1 begroting voorgesteld om behalve de reeds genoemde verhoging ongeveer twintig woningn in Oud-IJmuiden op het terrein dat wordt omsloten door de Kanaalstraat, de Helmstraat, de President Steynstraat en het Koningsplein. Door dit plan min of meer te koppelen aan de bouw van de 114 woningen en het gelijktijdig daarmee uit te voeren, verwacht het gemeentebes tuur een gunstiger prijsaanbieding dan bij een losstaande offerte het geval zou zijn. „Zonder procedures die de bouw opschorten zou met de uitvoering van de werkzaamheden rond 1 januari 1980 kunnen worden begonnen”, aldus de gemeente in de aanbiedingsbrief. Voorts is een bedrag van 450 duizend gulden onttrokken aan de reserve van het gasbedrijf, dat per 1 januari 1980 is ge raamd op negen ton. Dit bedrag komt ten goede aan de algemene dienst. Tenslotte heeft de gemeente ook nog een aardige meevaller in de vorm van het voorlopig batig dienstsaldo over 1978. Dat wordt vooralsnog geraamd op 1.933 duizend gulden. van de onroerend goed- en de hondenbe lasting de reinigingsrechten te verho gen met tien percent. Wanneer deze verho ging is doorgevoerd zullen de kosten van de reinigingsdienst voor 48 percent gedekt zijn. Uiteindelijk wordt gestreefd naar een dekkingspercentage van 54% in 1982. n de r van haise heeft tie zal bij de beleidsontwikkeling voorop staan. 1,80 >,60 >,50 ',70 ),50 ),75 n Bin- linister t thans i voor Turkse immi- TUgge- Voorts en om ichtrij- door ken. i ’I/Reu- Carter enator maan- didaat n. mst in jaar in Staten ezond- i, een ich al I in de oorzit- Senaat tbeslo- :org te Dako- lor de s van anden in het Wat de positie van de Stadsschouw burg Velsen betreft, wil het college alvorens verdere verbeteringsmaatrege- len voor te bereiden eerst een ant woord hebben op de vraag welke levens duur in bouwtechnisch opzicht nog aan het gebouw kan worden toegekend. Ook zal bekeken worden of de schouwburg de ontwikkelingen binnen het theater op langere termijn op kan vangen. met de afvloeiing van Hoogovenpersoneel verband houdende verwachte groei van het aantal WWV-ers (Wet werkloosheids voorziening) in de categorie van 57 jaar en ouder. „De begeleiding van werklozen en hun gezinnen zal veel vergen van de maat schappelijk werkers van de gemeente en van de in onze gemeente werkzame stich tingen, zeker zolang er geen andere visie op mens en arbeid ingang heeft gevon den”, zo schrijven B. en W. in hun aanbie dingsbrief bij de gemeentebegroting. evenementen binnen de muren van het museum wel meer publiek opleveren, overweegt het college museum Beecke stijn de beschikking over het totale ge bouw te geven. Zodra de Culturele Raad de zolderverdieping heeft verlaten, gaat het college zich over het toekomstige ge bruik van Beeckestijn beraden. Weinig soelaas voor Velser woningzoekenden (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In de loop van volgend jaar hoopt het college de raad een nota te kunnen aanbieden, waarin een werkplan wordt ontvouwd meh betrekking tot de opvang en begeleiding van het toenemen de aantal in Velsen woonachtige buiten landers (grotendeels afkomstig uit Tur kije). Een door de gemeente ingestelde werkgroep buitenlanders houdt zich mo menteel meh de problematiek van de buitenlandse gastarbeider bezig. Integra- De zolderverdieping van Beeckestijn wordt momenteel bezet door de Culturele Raad Noord-Holland. Deze instantie barst echter uit z’n jasje en heeft drin gend behoefte aan vervangende huisves ting. d- Vaste prik in een gemeentebegroting: de hondenbelasting gaat omhoog. In de begroting is een bedrag va 696 duizend gulden opgenomen voor de post onvoorziene uitgaven, een verlaging met 106 duizend gulden ten opzichte van de begroting van 1979. Wanneer daar nog eens het half miljoen wordt afgetrokken van de kapitaalslasten die wel zijn ge raamd in het meerjarenplan, maar niet opgenomen in de begroting, blijft er min der dan twee ton over. Dat is veel te weinig om de onvoorziene uitgaven die zich in een jaar voor kunnen doen mee te dekken. In de nota „heroverweging van De gemeente verwacht in 1980 te kunnen beginnen met de bouw van 133 woningen en een gezinsvervangend tehuis aan de Reigersbossenlaan. Bovendien denkt de gemeente al in januari volgend jaar te kunnen starten met de bouw van De gemeente verwacht voorts dat de aanvraag voor een bouwvergunning voor de bebouwing van het terrein aan de Kieftendellaan binnenkort zal kunnen worden ingediend. Voor het aangrenzende terrein is nog een studie gaande, evenals voor andere, kleinere terreintjes in de gemeente die voor bebouwinv in aanmerking komen. Tenslotte is van particuliere zijde een plan ontwikkeld voor de bouw van een aantal woningen aan de Breesaperhof in Velsen-Noord. Voorts wordt nog gestudeerd op de mogelijkheid om het voormalige W.F. Vissershuis te bestemmen voor de huisves ting van één- en tweepersoonshuishoudens, waarbij mogelijk een deel zou kunnen worden gereserveerd voor de huisves ting van leerlingen van de school voor scheepvaart en visserij. De grote woningnood dreigt ook het renovatiebeleid van de gemeente te doorkruisen. Huurders die wegens renovatie tijdelijk hun huis moeten verlaten, kan steeds moeilijker vervangende woonruimte worden aangeboden. Het gemeen tebestuur vreest dan ook de renovatie niet te kunnen uitvoe ren in het gewenste tempo. Pas bij grootscheepse nieuw bouw kan ook dit probleem worden opgelost. Het gevolg hiervan is wel dat binnen de begroting onvoldoende financiële ruimte is om alle voor dit jaar in het meerjaren plan opgenomen voorzieningen te reali seren. Het college komt dan ook binnen kort met een aparte nota „Heroverwe ging van het bestaand beleid” waarin de beleidsvoornemens die wel uitgevoerd kunnen worden bekend worden gemaakt, terwijl tevens rekening wordt gehouden met wat financiële armslag voor onvoor ziene uitgaven. Deze post ontbreekt vrij wel geheel in de begroting zoals die nu gepresenteerd is. Het college hoopt de nota binnen twee weken te kunnen overhandigen aan de raad, zodat begro ting en nota gezamenlijk behandeld kun nen worden in de commissie- en gemeen teraadsvergaderingen. Vermeulenmuseum het eindstadium. Ge sprekken met vertegenwoordigers van het ministerie van CRM hebben B. en W. hoop gegeven op een ruimere subsidiëring. Nu tevens is gebleken, dat het bezoek aan de in het museum Beeckestijn onder gebrachte permanente tentoonstelling door de organisatie van buitenactiviteiten niet wordt beïnvloed, terwijl bijzondere Met de begroting voor 1980 is in totaal een bedrag van ruim 198 miljoen gulden gemoeid. Dat is bijna elf miljoen gulden meer dan het bedrag dat was gemoeid met de begroting van vorig jaar, een stijging van 5,7 percent. Dat is overigens het laagste stijgingspercentage sinds 1963. Met de Stichting Felison, die de zolder verdieping van het noordelijk koetshuis van Beeckestijn in gebruik heeft, zal wor den bezien of zij na de realisering van het bibliotheekfiliaal Santpoort (waarin een kleine expositieruimte is opgenomen) over adequate expositiemogelijkheden beschikt. De nieuwe ruimte zou naast de al bestaande expositiezaal in het koets huis benut moeten worden. Intussen naderen de werkzaamheden rond de herhuisvesting van het Pieter Gemeentebelastingen en -retribu ties 14.556.000 (7,33% van het totaal). Gemeentefondsuitkeringen ƒ58.839.000 (29,64% van het totaal). Rijksdoeluitkeringen 36.966.000 (18,62% van het totaal). Ontvangsten sociale zorg ƒ41.406.000 (20,86% van het totaal). Rente en aflossing van woningbouwvoorschotten 15.477.000 (7,80% van het totaal). Kasvoorzieningen 18.665.000 (9,40% van het totaal). Overige inkofnsten 12.615.000 (6,35% van het totaal). Per 1 augustus van dit jaar was het aantal ingeschreven woningzoekenden gestegen tot 3200, waarmee het trieste record van de „zwarte” jaren 1964-1966 werd gebroken toen bij de gemeente ongeveer 2900 woningzoekenden stonden ingeschreven. •ir De inwoners van Velsen zullen volgend jaar tien procent meer aan reinigingsrechten moeten gaan betalen. Algemeen beheer 15.563.000 (7,84% van het totaal). Openbare vei ligheid 16.541.000 (8,33% van het to taal). Volkshuisvesting 26.839.000 (13,52% van het totaal). Volksgezond heid 1.771.000 (0,89% van het totaal). Openbare werken 15.574.000 (7,85% van het totaal). Niet openbare eigen dommen 1.319.000 (0,66% van het totaal). Onderwijs, cultuur en recrea tie 51.522.000 (25,95% van het totaal). Sociale zorg en maatschappelijk werk 49.926.000 (25,15% van het to taal). Economische zaken 213.000 (0,11% van het totaal). Belastingen en uitkeringen ƒ222.000 (0,11% van het totaal). Kasvoorzieningen 18.030.000 (9,08% van het totaal). Andere uitgaven en onvoorzien 1.004.000 (0,51% van het totaal). S> - MS»-.-w{ w

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5