I Tompoes zakt in elkaar Roots houdt Spelers van Centrum als karikaturen in cartoon ■■■Mi H L Centrum maakt goede keus met Overspelen van Fay Weldon Teylers Museum put uit vorstelijke collectie Balletpremière uitgesteld I Veertig deelnemers op dichtersmanifestatie Cowboys met boodschap in Sundance Komedie met tragiek I JAN FEIJEN BV i: I ■SB 13 KUNST SEPTEMBER 19 7 9 DONDERDAG 2 7 toneelstuk van een ’t ROODE HERT” NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST 1 I schrijven zetten. -Dubbelzachte Jonge- 3- 8 3 j I I AMSTERDAM. De produk- tieve Engelse schrijfster Fay Wel don heeft weinig fiducie in de bestendigheid van het huwelijk. In haar toneelspel „Action re play”, dat door Centrum op het repertoire is genomen als „Overspelen” laat zij weinig heel van de illusies, waarmee drie mannen en drie vrouwen naar die status verlangden. Dat liedje der scepsis is natuurlijk meer gezon gen, uiteraard wat zeldzamer door vrouwen, omdat die zich nu eenmaal wat minder aan het -li 1 i w 1 Huwelijksverwachting met veel wantrouwen benaderd Los Jaivas. (Foto Kors van Bennekom) (ADVERTENTIE) SERIE A Alleenverkoop prenten tonen kracht barok JAAP KOOPMANS. dirigent: JERZY KATLEWICZ SEIZOEN 1979-1980 I I abonnement 6 concerten f 70,— (a.i.) c.j.p. geldig kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. gastdirigenten: ROELOF VAN DRIESTEN, ANDRÉ VANDERNOOT, TAMAS VASARY 6 concerten op de dinsdagavonden 2 oktober, 6 november, 4 december, 8 januari, 5 februari, 4 maart Hr Van links naar rechts Henriette Tol, Coby Stunnenberg, Polo Hamburger en Lettie Oosthoek in Overspelen" van Fay Weldon. (Foto Kors van Bennekom) Helen, Lotte en Christa leven in de jaren vijftig nog vol verwachtingen naar hun verschillende aard; in de jaren zestig is de eerste fleur er al ruimschoots af en in het begin van de jaren zeventig, als zij reeds -t- Toen Christina in Rome arriveerde, was de barok al op haar hoogtepunt. Annibale Carracci de grote voorloper uit Bologna, was aan het begin van de 17e eeuw overle den, Domenichino, diens belangrijke leer ling stierf in de jaren veertig. Ook Lan franco was in 1647 overleden, maar van de tweede generatie barokkunstenaars leef den bijvoorbeeld nog Pietro da Cortona, Sacchi en Bernini, terwijl zich later een van huwelijkspartners zijn gewisseld, rest slechts een grote puinhoop. Het had natuurlijk anders gekund, maar ook dat argument heeft de schrijf ster voorzien (zoals de oorspronkelijke titel al laat merken) en om de wegen naar het onvervalste romantische geluk voor lange duur af te snijden, laat zij de varia ties van een bepaalde situatie ook nog spelen. Geen illusies alstublieft! Hoewel de mannen in hun egocentri sche instelling in „Overspelen” de meeste kritiek krijgen te verduren, weet Fay Wel don, op één moment na, zich te hoeden voor feministische eenzijdigheid. Josephi ne Soer vertaalde slagvaardig haar dialo gen en dat Peter Oosthoek zich pas als een vis in het water voelt als hij aan de slag kan gaan met een mozaïekachtige con structie is langzamerhand genoegzaam bekend. Een boeiende avond toneel met alleen niet synchroon lopende mu ziek werd bekwaam verbeeld door Henriette van Tol, Lettie Oosthoek, Coby Stunnenberg, Polio Hamburger, Serge Henri Valcke en Luk van Mello in een even mooi als functioneel gestileerd decor van Pauls van den Berg. PIET RUIVENKAMP. Op 6 oktober wordt de manifestatie met een muzikaal-poëtische marathonavond geopend in het Amsterdamse Paradiso. AMSTERDAM (ANP). Een nieuw ballet van Rudi van Dantzig door het Nationale Ballet gaat niet zoals was aan- gekondigd 9 oktober in première. De eer ste voorstelling ervan is voorlopig uitge steld. Dit is een gevolg van rugblessure van de choreograaf en artistiek leider van het ensemble. Het nieuwe ballet op muziek van Anton Webern, zou volgende maand in Rotter dam voor het eerst worden gedanst. Het stond ook op de programma’s voor voor stellingen op 10, 11, 27 en 28 oktober in Amsterdam. De barok zou, mede door de teken- en schilderstijl een kunstvorm worden, die het festival Amsterdam Erg schokkend is het allemaal niet en de arche-type-cowboys uit Amsterdam heb ben via het talent van toneelschrijver Ri- balow weinig opzienbarends of nieuws mee te delen, zo bleek woensdagmiddag bij de première in het lunchpauzetheater van de Toneelschuur. Het is leuk om te zieiT hoe de jongens van Centrum hun typeringen uitspelen en hoe Habbema er door middel van tekstintonaties bij de acteurs en ondersteunende belichting een theatercartoon van gemaakt heeft die op zich geslaagd mag heten. Metaforen die aan duidelijkheid niets te wensen over laten in deze eenakter, die als geheel vanzelfsprekend ook als parodie op de western zelf geldt. Maar zover was de filmindustrie ook al gekomen en daar om is de keuze van Ennio Morricone’s suggestieve muziek uit Once upon a time in the West niet alleen maar voor de hand liggend, doch ook een dikke onderstre ping van de bedoelingen. Een toneelstuk over bravour die lafheid en angst ver vangt. Dat laat de barkeeper een leuke typering van Peter Römer ook nog even zien, vlak voordat ook hij voorgoed wordt neergelegd. op ruime schaal werd geëxporteerd. En dan vooral naar de Nederlanden waar ze in Rembrandt en Rubens een onbetwist hoogtepunt zou vinden. In veel tekeningen laat deze tentoonstel ling het klassicistische ideaal zien. Het perspectief wordt goed beheerst, de ana tomische weergave doet daar niet voor onder. Er zijn niet alleen bijbelse onder werpen, ook de mythologische komen ruimschoots aan bod. st Frans Koppers als Once upon a time in the West-killer met Peter Römer als barkeeper in Sundance. De schrijfster heeft al haar vernuft aan gewend om haar personages karakter te geven; de dankbaarste persoon is Lenny, de dochter van het gezin, die behalve ondeugend ook zeer ad rem is. Trudy Labij weet met zo’n typetje uitstekend raad: van de komedie is ze het middel punt; de tragedie wordt duidelijk gedra gen door Nell Koppen, die de gekwelde moeder speelt. Dat Wim Kouwenhoven niet zo best uit de verf komt, heeft vooral te maken met de aard van zijn rol: een man die een bedrijf lang aankondigt dat hij zelfmoord gaat plegen, is niet gemakkelijk geloof waardig te maken. Aan het slot zakt het hele zelfmoordverhaal ook in elkaar, me de omdat Annie Schmidt het niet kan laten vooral modieus te zijn. In de dialogen betrekt ze te hooi en te gras allerlei zaken die het stuk „van deze tijd” maken. Op een rijtje: moeder is lid van de Weight Watchers om weer in haar broek te kunnen; er wordt gesproken over het bewind in Argentinië, het doodknup pelen van zeehonden, het eten van zeme len in combinatie met het beoefenen van yoga teneinde een ongeneeslijke ziekte te bestrijden, „studie afmaken en dan werk loos worden”, de man (vader) heeft een vriendin, „Is het verantwoord om een kind op de wereld te zetten vlakbij Do- dewaard?”, de vervuilde zee, enzovoort. De „harde grappen”, die voornamelijk door Trudy Labij worden uitgesproken grenzen vaak aan het banale. Vaders vriendin heeft op diens verzoek pillen meegenomen zodat hij in haar huisje aan de zee zelfmoord kan plegen. De dochter stelt zich voor hoe dat is gegaan: „Hier heb je alle 75 pillen met een bak yoghurt, dat hapt zo heerlijk weg”. Als men het lijk van vader in het huisje veronderstelt, wordt erover geruzied wie er naartoe moet om het te vinden. „Hoezo, gevonden, ’t is toch geen paasei”, zegt dochterlief. En tijdens één van de twisten tussen vrouw en minnares, wanneer men meent dat de zelfmoord reeds is gepleegd, mag de dochter zeggen: „Walgelijk, twee wijven die vechten om een dooie man”. Het gaat over een ouder echtpaar, hun dochter en haar man en vaders minnares. AMSTERDAM. Annie M. G. Schmidt heeft in haar toneelstuk „Er valt een traan op de tompoes” getracht mee te helpen het taboe van de dood te doorbre ken. Het gevolg is een tragedie met komi sche wendingen ofwel een komedie vol tragiek. Woensdagavond werd de premiè re van het stuk gegeven in het nieuwe De la Mar-theater. Zuiderdorpstraat IS Oud-Velsen. Tel. 02550-1S797 (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De internationale dichtersmanifestatie One World Poetry heeft dit jaar plaats van 6 tot en met 14 oktober. Tientallen Nederlandse en bui tenlandse dichters geven dan lezingen in de Melkweg in Amsterdam en 't Hoogt in Utrecht. Steeds weer treft de dramatisch-expres- sieve stijl, de manier van werken is niet langer ingehouden en streng zoals in de voorgaande eeuw. Er is een sterke emotio nele betrokkenheid met het onderwerp, zoals bijvoorbeeld te zien is in een ontroe rend portret van een grijsaard door Do menichino, een madonna van Da Cortona en een zittend naakt van Bemini. Daar tussen door vallen de figuurstudies van Lanfranco op. Het is studiemateriaal wel iswaar, maar het kan een zelfstandige beschouwing volledig doorstaan. Om het belang van de barokkunst in Rome nog eens te onderstrepen is het misschien goed te bedenken wat zich el ders in Italië afspeelde. In Florence bij voorbeeld was de schilderschool tot een lokale aangelegenheid vervallen waar Fu- rini en Doei hun publiek met weke en zoetelijke schilderijen confronteerden. Als een van de weinigen kan de Napoli- taan Salvator Rosa zich buiten het Bolog- nese-Romeinse centrum staande houden. Maar zelfs in de beste werken van Rosa kan je vaak verlangen naar de Romeinse tradities. (De tentoonstelling is verlengd tot en met zondag 4 november. Geopend op dins dag tot en met zaterdag van 10-17 uur en op de eerste zondag van de maand van 13- 16 uur. Vanaf 1 oktober gaat het museum ’s middags om 16 uur dicht. CEES STRAUS De eerste kennismakingen voltrekken zich in „Overspelen” binnen de vraagstel ling of men door het lot voor elkaar is bestemd of dat het om lukraak toeval gaat. Daarmee en met een dosis schroom en schijnheiligheid weet Fay Weldon zich te verzekeren van karakteristieke toetsen uit de jaren vijftig. In het zoeken naar de ware liefde waant de toeschouwer zich op een groot rangeerterrein. Maar voor nie mand is de beklijvende koppeling wegge legd, al mag dat soms even zo schijnen. Romeinse nieuwe groep zou aandienen met onder andere Ferri, Maratta en Passeri. De tentoonstelling concentreert zich in de eerste plaats op het werk van Annibale en Agostino Caracci, Domenichino en Bernini, terwijl ook aandacht wordt be steed aan de schilders die hun invloed hebben ondergaan. Wat dan vooral duide lijk wordt gemaakt is zowel de functie van de tekening in de baroktijd als de stijl zelf die met haar restauratieve tendenzen weer de groeiende greep van de kerk op de cultuur liet zien. Tekeningen hadden in de 17e eeuw een tweeledig doel. Ze waren steeds onderge schikt aan dat doel en hoewel verzame- Vader komt zomaar uit het ziekenhuis stappen, terwijl hij midden in een kuur zit, want hij is er zeer ernstig aan toe. Hij wil die kuur niet meer want ’t helpt toch niks, hij wil „er uitstappen”. Moeder probeert ’t hem uit z’n hoofd te praten, maar de anderen menen: „Als die man het zelf wil, dan moet-ie het toch doen?” (tekst schoon zoon, een niet zo sterke rol van Flip van Duyn). De vriendin (aardig gespeeld door Marlies van Alckmaer) „helpt” hem dus en de vraag die aan de tompoes ten grondslag ligt is: moet iemand die zelf per se dood wil, worden tegengehouden of geholpen? IVgf M:' V//IWI««i In die cartoon zijn de verschillende ge- weldskarikaturen in mensengedaante aanwezig. Ben Hulsman als de robuuste Hickock speelt de moordenaar die het goede dient, Jimmy Berghout als Jesse is een slanke snelle revolverheid die alleen maar doodt om het intense plezier dat hij aan de daad zelf beleeft, Wilbert Gieske als The Kid moordt om het juk der onder drukking te breken en is een vertegen woordiger van de Zuid-Amerikaan-met- sombrero, en Frans Koppers helpt men sen zonder veel omhaal of woorden uit dit aardse lijden en hij heeft er niet de minste behoefte aan daarvoor een verklaring te geven. (ADVERTENTIES) RECTIFICATIE Bijna 40 dichters komen bijeen, met ieder vijf minuten tot hun beschikking, gevolgd door een voorstelling van Aanvang 21 uur. Twee dagen later wordt voortgezet. In Utrecht en worden iedere dag lezingen gehouden door ongeveer acht dichters. In Amster dam, waar het hele Melkgewbouw ter beschikking is gesteld voor de manifesta tie, volgen een filmprogramma, theater- produkties, video-shows, muziek, een ex positie en een boekenmarkt. In tegenstelling tot het eerste festival van vorig jaar, zal Oost-Europa ditmaal sterk vertegenwoordigd zijn met onder anderen Judith Pinczesi, Miklos Veress, Katalin Ladik en Sandor Csoóri. Deelne mers uit de Verenigde Staten zijn onder anderen Michael en Joanne McClure, Ed Dorn, Gerard Malanga en Kathy Acker; uit Engeland de dichter en rockmusicus John Cooper Clark en verder de Fransen Jean Jacques Lebel en Daniël Odier en de Duitse Frederike Fry. Uit eigen land doen mee Remco Campert, Hans Verhagen en Hans Vlek. HAARLEM. Het zinloze geweld, het doden van mensen om daarmee de held te kunnen spelen, of het geweld dat volgens de dader wel degelijk zin heeft. Dat zijn zo de elementen, vervat in Meir Z. Ribalows eenakter Sundance, die een satire wil zijn en zich afspeelt in het wilde westen van de cowboyboeken, de westernfilms etcetera. Toneelgroep Centrum voert het schietgeweld op en vijf acteurs spelen onder regie van Eddy Habbema cowboytje met een boodschap. Het weinig inventieve toneelbeeld van Dolly Leemans sluit keurig aan bij de opzettelijke clichématigheden van het stuk dat Rob Scholten het daarvoor ver eiste Nederlands meegaf. KO VAN LEEUWEN Concertgebouw Haarlem 20.15 uur eerste concert op 2 oktober 1979 17e-eeuwse herberg Culinaire specialiteiten in een even rustige als sfeervolle omgeving van een beschermd dorpsgezicht bij de Velsertunnel op weg naar IJmurden HAARLEM. Het is indirect aan de Zweedse koningin Christina te danken dat het Teylers Museum over een van de allermooiste collecties van Italiaanse te keningen uit de 17e eeuw kan beschikken. Christina (1629-1689), die de kunsten en wetenschappen zeer was toegewijd ze haalde bijvoorbeeld de filosoof Cartesius naar het Zweedse hof en had Hugo de Groot als ambassadeur toen deze nog altijd niet in de Nederlanden werd toege laten legde een enorme prentenverza- meling aan. Ze deed dat vooral tijdens haar verblijf in Rome na haar abdicatie in 1654, toen de collectie zeer drastisch werd uitgebreid. Let wel, Christina kocht eigentijdse kunst die toen vooral in Rome zeer interessant was. De verzameling, die na haar dood voor het grootste deel com pleet is gebleven, kwam ongeschonden door de tijd al aan het einde van de 18e eeuw via aankoop in het Haarlemse mu seum terecht, waar ze nu nog altijd een gaaf voorbeeld van collectioneren is. Uit dit bezit heeft museumconservator Van Borssum Buisman een tentoonstel ling samengesteld die de periode bestrijkt toen de Zweedse ex-vorstin in de Italiaan se hoofdstad was, temidden van de groot ste kunstenaars die verantwoordelijk zou den zijn voor het niveau dat de barok kunst zou bereiken. Want wat Parijs voor de gotiek betekent, Florence voor de re naissance, dat is Rome (en in mindere mate ook Bologna) voor de barok. Kruisweg 50, Haarlem (bij station) Breestraat 43, Beverwijk Voor alle sportievelingen, die er eens op uittrekken zonder vervoermiddel. Of u nu jong of oud bent, of u nu gewoon wandelt of snelwanden. Sport-Roots brengen u moeiteloos waar u wezen wilt. Kijk trou wens ook eens naar de andere Rootsmo- dellen. Nu In de kleuren: zwart - bruin - cognac Met ingang van 1-10-1979 ma, di., do., vrijdag, lunches va. 12.00 uur Dinner v.a. 17.30 uur ’s WOENSDAGS GESLOTEN a- Lanfranco (1582-1647): Twee zittende vrouwen, voorstudie vooreen fresco in de Villa Borghese, zwart en wit krijt. laars al snel de waarde ervan in zagen, hadden de makers ervan nauwelijks de behoefte om ze als zelfstandige kunstui tingen te beschouwen. Tekeningen wer den gemaakt om als voorstudie te dienen voor de vaak zeer grote monumentale opdrachten in de kerkelijke en of profane architectuur en bleken tevens geschikt om als studiemateriaal op de kunstacademies te dienen. De Romeinse baroktekeningen die Teyler laat zien, zijn ook echte acade mische studies die het wezen van de ba rokkunst overtuigend verklaren. Het is een goede keus van Centrum geweest. Niet alleen op die grond, maar ook omdat Fay Weldon een aantrekkelij ke vorm wist te vinden om haar bevindin gen een algemener geldigheid te geven dan zo maar met een enkelvoudig anekdo tisch gegeven te bereiken valt. solisten: EUGEN INDJIC, TAMAS VASARY - piano MAYUM FUJIKAWA, HERMAN KREBBERS - viool DAVID GERINGAS - cello HAN DE VRIES - hobo s UWJIfl I1 I ■/lll||l’ r>ii.i;.;| S

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13