Naar niveau van vorig jaar van caravan omzet in Ondernemers in vervanger asbest schildersbedrijf tegen De Graaf Brandschade in eerste maanden Bovag geeft garantie op reparatie iets lager eerste halfjaar Onderzoek naar Helpende hand Vanaf 1 oktober ra 21 ECONOMIE SEPTEMBER DONDERDAG 27 19 7 9 pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar NEW YORK (ANP). De Shell Transport and Trading Company verwacht dat de vraag naar olie in de niet-communis- tische landen volgend jaar met 1,5 procent zal afnemen tot het niveau van vorig jaar. Dit heeft de voorzitter van de raad van commissarissen van Shell Transport and Trading en bestuurs lid van de Koninklijke-Shell Groep, C. C. Pocock, verklaard in een toespraak tot het Newyorkse genootschap van beléggingsa- nalysten. ‘1 3 Shell-topman voorspelt afneming vraag naar olie flsen rel Kapitaal Wereldbank ten goede van armen i staan dan ook nog een flink aantal projec ten in de agrarische sector op stapel. in ons rechtsstelsel algemeen heersende rechtsbeginsel van het schuldprincipe. 1.19 245.001 8.90 7.06 Zij is echter van plan in de komende jaren meer aandacht te besteden aan pro jecten in de energiesector gezien de voort durende stijging van de olie-invoerreke- ning van de Derde Wereld. In 1985 wil de Bank tien procent of 1,5 miljard dollar van het dan vermoedelijk uit te keren totale bedrag besteden aan projecten die de ontwikkeling van inheemse oliebron nen beogen. EINDHOVEN (ANP). De onderne mers in het schildersbedrijf maken groot bezwaar tegen het wetsontwerpvan staatssecretaris De Graaf van Sociale Za ken dat een hoofdaarinemer aansprake lijk wil stellen voor het betalen van sociale verzekeringspremies en loon- en omzetbe lasting. Voorzitter Ph. J. Greep van het Algemeen Verbond van Ondernemers in het Schildersbedrijf (AVOS) zei dit giste ren in Eindhoven op het tweedaagse jaar lijkse congres van zijn verbond. De kredieten van de IDA kwamen het afgelopen boekjaar uitsluitend ten goede aan de allerarmste landen van de wereld met een gemiddeld inkomen van hooguit 580 dollar per hoofd van de bevolking. Aan die norm „voldoen” ruim vijftig lan den. Voor 105 projecten in 43 landen werd 3,02 miljard dollar beschikbaar gesteld vergeleken met 2,31 miljard dollar voor 99 projecten in 1978. De IDA berekent de ontvangende landen geen rente en vraagt alleen een vergoeding voor administratie kosten van 0,75 procent per jaar op het uitgekeerde bedrag. Het doorbreken van deze waarde bete kent een fundamentele inbreuk op ons rechtssysteem, meende de AVOS-voorzit- ter. De AVOS-voorzitter zei dat er wel een regeling moet komen, maar dan een ande re. Hij drong aan op een hoorzitting van het parlement over het onderwerp „aan sprakelijkheid”. De Wereldbank werkt in de praktijk als alle andere commerciële banken. Zij leent (Van onze redactie economie) RIJSWIJK (ZH). Alle caravanbedrij- ven die bij de Bovag zijn aangesloten, garanderen vanaf 1 oktober voor drie maanden alle zelf verrichte en uitbestede reparaties aan caravans. Ook geven zij een garantie van zes maanden op gebruik te caravans waarvan de koopprijs ten minste 3000 of ten minste 50 procent van de catalogusprijs heeft bedragen, zo be richt de Bovag. Sinds enige tijd gelden strengere regels voor de verwerking van asbest. Als asbest breekt, komen er vezels vrij, die kanker kunnen veroorzaken. Het gebruik van as best zelf is al lang verboden. De Wereldbank werkt op het moment aan vergroting van haar kapitaal om in de komende jaren meer te kunnen uitlenen. In juni ging de raad van bestuur akkoord met plannen tot verdubbeling van het huidige bedrag van 39,91 miljard dollar aan ingeschreven kapitaal en reserves in de periode 1980 tot en met 1985. Zij rekent wel op tegenwerking van met name de Verenigde Staten. Naar in kringen van de Amerikaanse volksvertegenwoordiging is vernomen gaan er zelfs stemmen op de bijdrage van de VS van twintig procent aan het kapitaal van de Wereldbank met een kwart te beperken. De Wereldbank heeft in het boekjaar 1979 een netto winst van 407 miljoen dol lar geboekt vergeleken met een positief saldo van 238 miljoen dollar in het jaar daarvoor. WASHINGTON (ANP). De We reldbank en haar zusterorgnisatie IDA (Internationale Ontwikkelings- Associatie) hebben zich in het boek jaar tot en met 30 juni gehouden aan hun in 1973 geformuleerd uitgangs punt om hun investeringen recht streeks ten goede te laten komen aan de arme bevolking in de ontwikke lingslanden. In haar jaarverslag over het boekjaar 1979 laat de Wereldbank weten dat een kwart van de krediet- hulp van Bank en IDA, 2,52 miljard dollar, bestemd was voor agrarische projecten en de ontwikkeling van de plattelandsbevolking. LEIDSCHENDAM (ANP). Minister injaar (Volksgezondheid en Milieuhygië- laa t onderzoeken of er een vervangend fodukt kan worden gevonden voor as- *st. Het onderzoek wordt verricht door de Nederlandse Fabriek van Asbestpro- dukten BV (NEFABAS) in Opsterhout, dat daarvoor 175.000 gulden krijgt, aldus een mededeling van het ministerie. komen. Volgens de districtsbestuurder waren het zeer moeilijke onderhandelin- gen en is er vele uren gesproken. De principe-overeenkomst mag echter volgens Cuperus wel gezien worden. Het betreft CAO’s in vier kartonfabrieken: De Dollard in Nieuweschans, Ceres in Oude- Pekela, Beukema en Co. in Hoogezand en De Halm in Hoogkerk. Het gaat om in totaal zo’n zeshonderd werknemers. De vorige week werd onder leiding van actie- leider Fré Meis het kartonbedrijf Brittan- nia in Oude Pekela voor een dag gesloten. De stakers wensten toen 160 gulden schoon in de maand meer. Deze eis is zeker niet overgenomen door de Indu striebond FNV, terwijl de bond ook niet van plan was om de CAO’s in de karton die al afgesloten waren, zoals ook bij Brittannia het geval was, open te breken. Hero boekt meer 141.80 62.20 9,30 92.50 14.00 47.80 144,20 31.60l 70.30 44,50 89.10 32.00 63.70 102.00 114.00 84,00 102,00 68,70 123,50 (ADVERTENTIE) Zwanenburg tel. 02907- 35 41 De Bank en de IDA hebben in het afge lopen jaar samen 4,82 miljard dollar uit betaald, de Bank nam 3,60 miljard voor haar rekening en de IDA 1,22 miljard tegen respectievelijk 2,79 en een toen te leurstellende 1,06 miljard dollar. Gezien de voortdurende verhogingen van de olieprijzen en de daaruit voort vloeiende groei van de olierekening van „De staatssecretaris moet zijn huiswerk overmaken”, concludeerde Greep. Het wetsontwerp gaat geheel voorbij aan het De garantie omvat montage-, herstel- en onderhoudswerkzaamheden aan cara vans, het aantal werkuren en de prijs van verwerkte materialen, alsmede keurin gen, waarbij de Bovag zich garant stelt voor maximaal ƒ2000. Wanneer geschil len ontstaan, kan de klant een beroep doen op het bemiddelingsbureau van de Bovag. Slaagt de bemiddeling niet, dan kan de klant een geschillencommissie vra gen een bindend advies uit te brengen. Tegelijk wordt een garantie van zes maanden gegeven op tweedehands aange schafte caravans en omvat „geheel koste loze” reparatie of vervanging van onder delen, tot een maximum van het aankoop bedrag van de caravan. Ook zullen de aangesloten caravanbedrijven vanaf 1 ok tober leverings- en betalingsvoorwaarden hanteren die zijn afgeleid van de stan- daardvoorwaarden van de Bovag, terwijl de garantieregelingen zijn ontworpen in overleg met de ANWB In totaal zijn thans in Nederland 180 caravanbedrijven aangesloten bij de Bo vag. Op 1 december vorig jaar zijn Bovag en Nobeca (Bond van Nederlandse car- vanbedrijven) gefuseerd, waarbij 130 be drijven waren betrokken. Verder zijn er Congresleden die aan dringen op het stellen van voorwaarden aan het verstrekken van Amerikaans geld aan de Bank. Die voorwaarden hebben dfen niet zozeer te maken met de aard van de projecten als wel met het land waar de projecten worden uitgevoerd. Zo willen zij dat Cambodja, Vietnam en Cuba van de lijst van ontvangers van Bankleningen worden geschrapt. De Bank is echter geenszins van plan dergelijke eisen in te willigen en wijst die van de hand op grond van hun politieke karakter. De Amerika nen, zo zegt de Bank, gaan weer een verkiezingsjaar tegemoet en politici doen er alles aan om in de gunst van het kie zersvolk te komen. Dat betekent meer aandacht voor binnenlandse problemen. De buitenlandse vraagstukken en dus ook die van de Bank zijn daar ondergeschikt aan. erd 8,45 1.78 3,90 475,00 338,50 5,50 waringsverklaringen worden ingevoerd is i voor de ondernemers in het schildersbe drijf onaanvaardbaar. De Wereldbank heeft in het afgelopen I boekjaar 6,98 miljard dollar aan leningen toegezegd voor 142 projecten in 44 landen tegen 6,1 miljard dollar (voor 137 projec ten) in 1978. Ofschoon er in 1979 minder geld voor agrarische projecten ter be schikking is gesteld dan in 1978 is het aantal projecten met maar vier gedaald tot 84. De Bank merkt op dat zij in 1978 acht landbouwprojecten steunde met een krediet van elk meer dan 100 miljoen dollar tegen in 1979 maar drie. Een en ander wil echter niet zeggen dat dit soort projecten buiten de financieringsboot van de Bank dreigen te vallen. Landbouwpro jecten vergen veel meer voorbereiding dan bijvoorbeeld industriële projecten; er De armste ontwikkelingslanden zijn zwaar getroffen door de stijging van de olieprijzen omdat zij geen geld hebben om de hoge olierekening te betalen en boven dien nauwelijks beschikken over ruimte voor energiebesparing. Pocock noemde het een dwingende noodzaak dat de ont wikkelingslanden worden geholpen bij het opsporen en het ontginnen van hun binnenlandse energiereserves om daar door hun afhankelijkheid van de olie- import te verminderen. Pocock was van mening dat de stijging van de olieprijzen een belangrijke prikkel is tot het investeren in de olie- en gasex ploratie en in de ontwikkeling van alter natieve energiebronnen. De huidige olie prijs is hoog genoeg om de meeste nieuwe investeringen in conventionele vormen van energie te rechtvaardigen, mits de overheden zich redelijk opstellen bij het heffen van belasting. Met een redelijke opstelling bedoelde Pocock dat de overheid haar deel pas moet opeisen wan neer de investeerders iets terug beginnen te krijgen voor hun enorme begininveste- ring én dat zij de investeerders in staat moet stellen hun uitgaven in een periode van kapitaalvermindering ten behoeve van investeringen zo laag mogelijk te hou den. De remmende factoren bij de ontwik keling zijn dè aan mogelijk toepassing en ringsinvloed maatregelen. Een stijging van de olieprijzen zou ook een prikkel moeten zijn voor het doen van investeringen ter bevordering van doel matigheid bij het energieverbruik, zo dacht Pocock. Hij sprak liever van doel matigheid bij het energieverbruik dan van energiebesparing, aangezien energie besparing de onaangename implicatie van het aanhalen van de buikriem heeft en naar zijn mening bovendien nauwe lijks effect op lange termijn zal hebben. Investeringen in vergroting van de effi ciency bieden daarentegen het opwinden de vooruitzicht van het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen en zullen de eco nomische groei eerder bevorderen dan remmen, zo zei hij. DEN HAAG (ANP). De schade door brand in de maanden januari tot en met april van dit jaar bedraagt voor zover bekend 184.408.320 gulden. De schade in diezelfde periode vorig jaar bedroeg 184.651.670 gulden. In april deden zich in Nederland 2243 gevallen van brand voor. Daarbij kwa men drie personen om het leven. 35 perso nen raakten in die maand gewond bij branden. De directe schade door brand bedroeg in april 27.671.435 gulden. In totaal waren er in april vijftig bran den met een schade hoger dan 100.000 gulden. Van die branden met grote schade was in zes gevallen de oorzaak spelen met vuur of baldadigheid. In vier gevallen was de oorzaak kortsluiting. In de helft van de gevallen bleef de oorzaak onbekend. BREDA (ANP). De omzet van NV Hero Conserven heeft in het eerste half jaar boven het niveau van vorig jaar gele gen. Vooral de activiteiten op de Neder landse thuismarkt laten volgens de direc tie een gezonde ontwikkeling zien. De strenge winter, waarmee het jaar begon, leidde tot extra verkopen in erw tensoep, maar had tegelijkertijd een nega tieve invloed op de drankenverkopen in de horecasector. De omzetten van de dochtermaatschap pij in West-Duitsland waren hoger dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Als gevolg van de belangrijke in spanningen, die Hero zich in deze op- bouwperiode moet getroosten, dragen de Westduitse activiteiten nog niet bij tot de resultaten van de onderneming. De zeer slechte zomer (met daardoor sterke druk op de omzet van dranken) en de scherpe prijsconcurrentie op alle markten van Hero beïnvloedden het tem po van het herstel van de resultaten, aldus een tussentijds bericht. Volgens de directie mag echter worden verwacht dat de opgetreden verbeterin gen zich zullen weerspiegelen in de resul taten over dit gehele jaar. Over vorig jaar leed Hero een verlies van 668.545 bij een omet van 129.2 mln. Ontwrichting van het bouwproces en aantasting van de zelfstandigheid van alle nevenbedrijfstakken in de bouwnijver heid zijn volgens hem de gevolgen als de voorstellen doorgaan. Invoering van ketenaansprakelijkheid zonder dat vrij- zelf geld op de kapitaalmarkt (vorig jaar 5,08 miljard dollar tegen 3,64 miljard in 1978) en berekent rente voor haar dien sten. Het kapitaal van de Bank komt ech ter van de lidstaten. Dat kapitaal was eind juni 1979 37,42 miljard dollar groot. Het Nederlandse aandeel daarin bedraagt 991,4 miljoen dollar. De in 1945 onder de naam Internationale Bank voor Wereld- opbouw en Ontwikkeling opgerichte Bank telt op het ogenblik 134 leden. Het afgelopen jaar meldden zich de Kaapver- dische Eilanden en de Salomon Eilanden. Principe-akkoord over CAO karton GRONINGEN (ANP). Werkgevers en werknemers hebben in principe een CAO-akkoord bereikt voor een aantal Groninger kartonbedrijven waar nog geen arbeidsovereenkomst was gesloten. Het is volgens districtsbestuurder Jan Cuperus van de Industriebond FNV een overeenkomst geworden met nadruk op een betere CAO-integratie. Dat betekent dat de laagstbetaalden in de bedrijven erop vooruit zullen gaan. Cuperus kon nauwelijks mededelingen doen omdat de werkgevers het principe- akkoord nog met hun achterban moeten bespreken. Hij verwacht dat er vandaag of morgen een definitieve uitspraak zal Bouw gebruikt veel kunststof ROTTERDAM(ANP). Eenderde deel van alle in Nederland gefabriceerde kunststoffen vindt een bestemming in de bouw. In ons land zijn ruim 20.000 mensen werkzaam in 17 kunststof producerende en ruim 250 kunststofverwerkende bedrij ven. Met elkaar leveren zij jaarlijks een produkt af ter waarde van ongeveer vier miljard gulden, waarvan ongeveer 1,2 mil jard in de bouw. Dit heeft in Rotterdam de voorzitter van de groep Bouw van de Nederlandse Ver- eniging-Federatie voor Kunststoffen, R.E.E. Slagbek, verklaard in een toe spraak tijdens een bijeenkomst, waarin minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde- ninv de audio-visuele presentatie „kunst stoffen in de bouw” ten doop heeft ge houden. In tegenstelling tot andere takken van industrie, worden in de bouwnijverheid technologische vernieuwingen slechts langzaam toegepast. Men wil over het algemeen een zo groot mogelijke zeker heid alvorens iets nieuws toe te passen, meende ir. M. E. Zwarts, lector bouwkun de aan de technische hogeschool Eindh oven. van nieuwe vormen van energie zijn dè zeer lange periode die voorafgaat worden van commerciële de onzekerheid over rege- en milieubeschermende De gemiddelde stijging van de kostprijs van ruwe olie met ongeveer acht dollar per vat (van 159 liter) gedurende de eerste helft van fdit jaar en de verhoging van het produktieniveau door Saoedi-Arabië heb ben de kans op ernstige krapte op de oliemarkt in de komende winter vermin derd, zo zei Pocock. Bij normale weersom standigheden valt te verwachten dat de olievoorraden in de niet-communistische landen aan het eind van de winter weer een redelijke omvang hebben. Pocock dacht hierbij aan een totale voorraad van ongeveer vier miljard vaten. Dat zou twaalf procent meer zijn dan aan het eind van de vorige winter, toen de voorraden afzonderlijk klein waren. Het is in wezen niet te voorspellen hoe de aanbodsituatie zich zal ontwikkelen, zo zei hij; Kort gezegd komt het erop neer dat er weinig speelruimte is en dat onvoorzie ne ontwikkelingen moeilijk kunnen wor den opgevangen. Afgezien van de moge lijkheid van nieuwe politieke beroering is het niet duidelijk hoe de olieproducerende landen zullen reageren op de te verwach ten afneming van de vraag. Sommige lan den zouden kunnen besluiten hun produk- tie verder te beperken. Ook de ontwikkeling aan de vraagzijde is onzeker, zo verklaarde Pocock. De prijsverhogingen zouden belangrijke ge volgen kunnen hebben, maar er is weinig bekend over het huidige niveau van de voorraden van verbruikers en het is daar om moeilijk voorspellingen te doen over de reacties op een verruiming van het aanbod. Pocock wees op een aantal psy- chologisch-economische effecten die zou den kunnen optreden. De zorgen van de consument over de gevolgen van de infla tie voor de koopkracht van zijn inkomen zou een vermindering van de vraag met nog meer dan de geraamde 1,5 procent kunnen veroorzaken. Aan de andere kant zou de vrees voor tekorten en voor een verdere prijsstijging tot abnormale voor- raadvorming voor de winter kunnen leiden. Ook de ontwikkeling van de oliesituatie in het oostelijk blok is een onzekere fac tor. Maar zelfs wanneer men vertrouwelij- ke waarschuwingen voor grote olietekor ten in de Comecon in de jaren tachtig niet serieus neemt, staat het toch vast dat er niet meer hoeft te worden gerekend op een regelmatige stroom van bijna een miljoen vaten olieprodukten per dag uit de Sovjet-Unie naar West-Europa. We moeten er dus op zijn voorbereid dat de balans van vraag en aanbod in de komende 18 maanden naar elk van beide kanten kan doorslaan, zo zei Pocock. Wanneer er geen evenwicht tussen vraag en aanbod is zal dit onmiddellijk van invloed zijn op de prijzen op de loco- markt, en dergelijke gevolgen zijn in het algemeen in beide richtingen onevenredig groot. De meest realistische verwachting is misschien nog dat een aantal belang rijke olieproducerende landen bij een ver mindering van de vraag en een bevredi gend niveau van de voorraden, hun pro- duktie dienovereenkomstig zullen ver minderen. De komende twee jaar zal er sprake zijn van een wankel evenwicht dat gemakkelijk kan worden verstoord door onvoorziene gebeurtenissen. Wat betreft de vooruitzichten op lange termijn zei Pocock dat de olieverbruiken- de wereld tot het besef is gekomen van de mogelijkheid van een crisis. Hij noemde de vijf jaren na 1974 een periode van gemiste kansen. Overduidelijke tekenen van de nadering van grote energieproble men zijn toen genegeerd en de oliever- bruikende landen hebben zorgeloos geno ten van een voortdurende daling van de reële olieprijs in plaats van zich bezig te houden met de ontwikkeling van alterna tieve energiebronnen en met energiebes paring. Op de economische topconferen tie is de noodzaak hiertoe eigenlijk erkend emde tekorten die zijn opgetreden hebben nu ook de ogen van de individuele burger geopend, zo zei Pocock. de derde-wereldlanden is de Wereldbank tot het besef gekomen van de noodzaak tot uitbreiding van haar hulp in de ener giesector. Terwijl in het afgelopen jaar voor vier energieprojecten die vooral met de produktie van olie en aardgas te maken hadden, 112,4 miljoen gulden is toegezegd, wil de Bank het komende jaar 750 miljoen dollar voor acht projecten uitgeven en in 1983 niet minder dan 1,5 miljard dollar voor 83 projecten. Dat bedrag komt overeen met tien procent van het totale bedrag van de dan te verstrekken lenin gen. In de afgelopen twee jaar zette de Bank al meer personeel in ten behoeve van energieprojecten, raadpleegde olie maatschappijen en stuurde deskundigen naar landen met veelbelovende energie projecten. De Bank liet derhalve niets aan het toeval over om zich te bekwamen op dit terrein. Zij liet wel doorschemeren het voorlopig te willen houden op conventio nele projecten en 'in experimenten met bijvoorbeeld het gebruiken van graan voor de produktie van benzine nog geen brood te zien. 50,10 37,70 44.00 28.40 166.30 119.00 72.00 43.70 132.00 40.60 54.40 57,00 66.50 54.00 132.00 47.60 54.00 145.00 57.50 50.50 3.60 52,00 68.00 82.00 55,00 151,30 47.50 55,50 124,00 37,80 49.50 92.80 66.50 96.20 48.60 32.90 95.20 128,00 51,30 59,10 188.50 e 37,00 83.00 139.50 46.00 42.00 39,30 57,50 280,00 690,00 194,00 160,00 310.00 ïh Prinses Beatrix kwam gisteren de 3-jarige Maria van Vroonhoven te hulp bij hei in elkaar zetten van een poppewagen. Het meisje had het wagentje gewonnen met een tekenwed strijd ter gelegenheid van de opening (door prinses Beatrix) van het nieuwe gebouw van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Heerlen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21