Willem van 3 VERRASSENDE ONTWIKKELING IN VOORRONDE E.K. Stand groep 4 ER Spitz Kohn weg bij FC Twente Hanegem bondsridder Bf Sleutelwedstrijd Sterker SPORT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 19 7 9 >4 1 rel ns b. I 1 LJ I <g ik 1 oc I I I I l w WWBI R, w f 1 (Van onze sportredactie) Het afscheid van Wim van Hanegem als ,,Oranje"-speler: links KNVB-voorzitter Meuleman, rechts Nederlands elftal-aanvoerder Krol. Spitz Kohn: opgestapt. ZWARTKRUIS ZOIETS HOEFT NIET MEER In de tweede minuut van de interland tegen België maakte Hugo Hovenkamp uit deze situatie 1-0, maar de goal werd afgekeurd wegens buitenspel. goede kansen ü- De Oostduitse doelman Grapenthin grijpt in voor de Pool La to gevaarlijk kan worden. JAN VAN DER NAT I E iTIES I •Pr Jan Zwartkruis: „we missen de mentaliteit voor dit soort wedstrijden zich op de wegdraaiende bal. Wieczorek kopte deze a la Nanninga keurig in: 1-1. Is er een speler die een moment verslapt, dan kan de tegenstander daar gebruik van maken. Polen kon het woensdag avond niet. Het moest toezien dat Oost- Voor die tijd al was ”de Kromme” uitgebreid gehuldigd. Namens de spe lers van het Nederlands elftal kreeg Van Hanegem gistermiddag uit han den van de aanvoerder Ruud Krol een horloge aangeboden, voor de wedstrijd tegen België benoemde KNVB-voorzit ter Wim Meuleman hem tot bondsrid der, terwijl de Belgen niet achter wil den blijven in het huldebetoon door de ex-Feyenoorder ook een horloge te ge- Hoewel Van Hanegem daar bang voor was, is zijn afscheid niet omgeven door een ’’circussfeer”. De middenvel der had van bondscoach Jan Zwart kruis een vrije opdracht meegekregen, met dien verstande, dat hij de Belgi sche middenvelder Vandereycken in ven. Uurwerken schijnen overigens wel aan te slaan bij afscheid nemende voetballers, want de voetbalbond be dacht Van Hanegem met een tafelklok. 0 1 1 0 0 Even schrok het Nederlandse keur korps van de reactie. Even was er gretig heid te bekennen, toen Simon Tahamata goed de ruimte indook en de Belgische doelman Jean-Marie Pfaff zijn klasse moest tonen. Maar onmiddellijk was het Van Hanegem over zijn afscheid: „Het was afgesproken, dat ik vlak voor rust zou worden vervangen door Michel Valke. Daar had ik vrede mee. Ik ben best te spreken over mijn aan deel in de wedstrijd. Komt ook door dat ik veel werd aangespeeld. Die drie dagen in Zeist hebben me trouwens ook goed gedaan, de sfeer onderling was erg prettig. Het is alleen wel goed, dat ik nu afscheid heb genomen, want het is wel gebleken in die paar dagen, dat ik met klaverjassen niet meer goed kan meekomen Zwartkruis mocht alleen tevreden zijn over het debuut van Bennie Wijnstekers en in iets mindere mate over het optreden van Michel Valke. De jeugdige Feyen- oorder deed het niet slecht, al had hij in het begin wat moeite met de Belgische linkerspits Jan Ceulemans. Wijnstekers had bijna zijn eerste optreden in het natio nale elftal bekroond met een doelpunt, toen hij zeer knap doorging op zijn eigen dieptepass en Eric Gerets hem alleen kon afstoppen ten koste van een notering in het boekje van de Britse arbiter White. „In Michel Valke heb ik vertrouwen”, zei Jan Zwartkruis. „Hij was gretig en had rede lijk grip op het middenveld. Hij is alleen nog een beetje te veel op één kant georiën teerd”. Als het aan de bondscoach ligt zullen beide talenten zich verder moeten waar maken in echte wedstrijden. „Vriend schappelijk voetbal hoeft van mij niet meer”, aldus Zwartkruis. En hij zal wei nig moeite hebben om bijval te verwer ven voor dat idee. Recente wedstrijden, waarin alleen de eer op het spel stond, tegen West-Duitsland, Italië en gisteren tegen België, stellen de bondscoach al leen maar in het gelijk. 1 1 5 7 de gaten moest houden. Dat Van Hane gem veelvuldig in het spel werd betrok ken wijzen de cijfers wel uit: In de 41 minuten, die hij meedeed, werd Van Hanegem 46 keer aangespeeld. Zo hoog als zijn score op dat punt was, zo laag was het aantal overtredingen van hem: slechts twee. erstr are i. ie d. is: 5 4 4 1 0 16- 3 10- 3 11- 6 5-13 0-14 t.k.a* 4INE, luren. 10 9 9 4 2 BSt i on- dion in diepe rouw dompelde. Het was een doelpunt waar iedere voetballer van droomt. Met effect draaide Hafner de bal in de hoek: 0-1. Polen ontwaakte precies een kwartier later. Invaller Wieczorek zorgde ervoor dat Polen nog niet volledig is uitgeschakeld. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Op afscheidswedstrijden lijkt een vloek te rusten. Na de blamage van vorig jaar in het Olympisch Stadion bij het afscheid van Johan Cruijff ging gisteren ook de erewedstrijd voor Willem van Hanegem de mist in. Het zou, na de onthutsend slechte partij voetbal tussen Nederland en België, geen verbazing h'oeven te wekken, wanneer andere vedetten er bij hun afscheid de voorkeur aan gaven om met de stille trom te vertrekken. In een officiële verklaring heet het dat „Kohn in overleg met het bestuur zijn functie heeft neergelegd”. Het ver trek van Kohn blijkt eerder dan giste ren beslist te zijn, gezien het feit dat zijn opvolger meteen werd geïntrodu ceerd: Hennie Hollink dat van de Al melose le divisie-ploeg Heracles waar mee FC Twente nauw samenwerkt. Spitz Kohn is 7 jaar hoofdtrainer geweest bij FC Twente waar hij vanaf 1965 onder contract stond. Kohn volg de indertijd Kees Rijvers op toen die naar PSV vertrok. Rond het vertrek van Kohn zijn geen details bekend ge maakt. FC Twente verwees daarbij naar een persconferentie die in de loop van vandaag, donderdag, wordt ge houden. België: Pfaff (Custers); Gerets, Mille- camps, Garot, Renquin; Vercauteren (Dardenne), Vandereycken, Van der Eist, Cools; Cluytens en Ceulemans. j Polen verspeelt ie pnede kansen (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Na de tegenvallende resultaten van FC Twente in het begin van deze competitie en de forse Euro pa Cup-nederlaag tegen Panionios (4- 0), heeft trainer Spitz Kohn zijn ont slag aangeboden. CHORZOV. Daar stonden ze, aanvoerder Dö rner en trainer Georg Buschner. Op de sintelbaan van het stadion in Chorzov omarmden zij elkaar. Dol van vreugde waren ze, die Oostduitsers. En daar was alle reden voor want de ploeg van Georg Buschner had in de hel van Chorzov een geweldig gelijk spel behaald op Polen. De 1-1 uitslag, die natuurlijk ook van grote betekenis is voor de kansen van het Nederlands elftal om de eindronden van de strijd om het Europese kampioenschap te bereiken, kwam tot stand in een soms afschuwelijk voetbalgevecht. Polen dat op eigen bodem nog geen punt had verspeeld, moest genoegen nemen met deze deling. Een uitslag die Polen stellig te kort doet gezien het enorme krachtsverschil dat zich gedurende de he le wedstrijd openbaarde. Polen, gesterkt door 80.000 toeschouwers, heeft van het begin tot het einde gedomineerd. Dat was te verwachten, ook voor de trainer van de Oostduitsers Georg Buschner. „We heb ben via stringente opdrachten geprobeerd Polen zo lang mogelijk op 0-0 te houden. Dat lukte ons in de eerste helft bijzonder go.ed. Als je dan in de tweede helft ook nog een voorsprong kan nemen, heb je als ploeg voldaan. Nee, ik treur niet om die gelijkmaker van Polen. De druk in het laatste half uur was veel te groot. Dat houdt geen mens vol”. Duitsland zonder al te veel inspanning kon gaan rusten met een 0-0 score. Arie de Vroet, speciaal naar Chorzov gekomen om Polen aan het werk te zien, sprak in de rust al met bewondering over de souples se van de Oostduitsers. „Ik vind dat Oost- Duitsland erg goed verdedigt. Het is één geheel. Met Dörner als leider en Grapen thin als sluitpost,zal het moeilijk worden voor Polen om hier nog te scoren. Dan zal het tempo veel hoger moeten”. Wijze woorden van de oudste bondscoach die de KNVB in dienst heeft. Nog furieuzer dan in de eerste drie kwartier sprong Polen op zijn tegenstander af. Het beleg van Chor zov duurde minuten, de hel van Chorzov zeer kort, omdat Hafner die zich op links uitstekend had vrijgemaakt een heel sta- De stand in groep 4 Nederland6 Polen6 Oost-Duitsland6 Zwitserland7 Ijsland7 ook weer afgelopen. Jan Zwartkruis dacht meer aanvallende kracht te kunnen krijgen door Piet Hamberg in te zetten, maar dat plan ging niet door, omdat eerst Stevens (door Brandts) en even later Ho venkamp (door Van de Korput) zich licht geblesseerd moesten laten vervangen. Me de daardoor modderde Nederland zich naar het einde van de wedstjijd, waarin slechts weinig positieve zaken zichtbaar werden. Met dit gelijke spel mag Polen zich welhaast uitgeschakeld beschouwen. Want in deze voorronde om de Europese titel is het nog niet gebeurd dat een van de drie grootmachten in de groep op eigen bodem een punt verspeelde. De duik in het verleden leert, dat Nederland in Rotterdam Oost-Duitsland versloeg (3- 0) en dat Oost-Duitsland in Leipzig Polen de punten ontgrutselde (2-1). De sleutel wedstrijd in deze poule, mits Nederland volgende maand in de thuiswedstrijd te gen Polen niet onderuit gaat, zal dan zijn Oost-Duitsland-Nederland op 21 novem ber in Leipzig. De Poolse trainer Ryszard Kluesza toonde zich na afloop begrijpelijk zeer teleurgesteld. „Ik vindt dat we tekort zijn gekomen. We hadden het beste van het spel. Maar wanneer vind je gerechtigheid in de sport”. Ryszard Kulesza was niet volledig objectief. Gemakshalve ging hij eraan voorbij dat Oost-Duitsland in de eerste helft door een stringente mandek king veel venijn uit de aanval van de Polen haalde en dat Oost-Duitsland prat mocht gaan op meer uitgespeelde kansen. Want ze waren bijna onzichtbaar die ve detten van Kulesza. Boniek en Lipka, daarbij gesteund door Nawalka, werden zonder enig mededogen heihard aange pakt. De fysiek mindere Polen konden zich maar niet loswerken uit die wurgen de greep van de Oostduitsers. Trouwens Buschner had zijn team slechts met één opdracht het veld ingestuurd: „Volg je directe tegenstander waar hij ook gaat". Een taktiek die levensgevaarlijk kan zijn. Nederland-België had nog meer moeten worden dan het laatste duel van De Krom me in Oranjeshirt. Het had ook een waar dige viering moeten worden van het eeuw feest van de voetbalsport in Nederland, het negentig-jarig bestaan van de KNVB en het 25-jarig jubileum van het betaalde voetbal. En passant had het duel tegen de zuiderburen dan nog waarde kunnen heb ben in het kader van de voorbereiding op de wedstrijd tegen Polen. Van al die goede doelen kwam helemaal niets terecht. De ontmoeting in de Feyen- oord Kuip - met 21.136 toeschouwers nog niet voor een derde gevuld - werd bepaald geen gebeurtenis, die met gouden letters zal worden bijgeschreven in de annalen van de KNVB. Afscheidswedstrijden, ju- bileumduels, kortom vriendschappelijk voetbal schijnt anno 1979 niet meer te kunnen. Bondscoach Jan Zwartkruis vertaalde het zo: „Wij missen de mentaliteit om in dergelijke wedstrijden behoorlijk te voet ballen. Om een of andere reden schijnen goede spelers van een dergelijke wed strijd geen wervelende show te kunnen maken”. Aanvoerder Ruud Krol mocht dan beweren, dat er voor een goede wed strijd twee goede ploegen nodig zijn en dat de Belgen te defensief hadden opge treden; de Ajacied had natuurlijk ook de hand in eigen boezem kunnen en moeten steken. Wanneer de Nederlandse ploeg echt de wil had bezeten er iets leuks van te maken, dan had dat best gekund. Ook met een tegenstander,/ die met een gelegenheid self tal was komen opdraven en eigenlijk alleen maar niet wilde afgaan. Dat doel heeft de ploeg van Guy Thijs in elk geval bereikt. De 1-0 nederlaag (doel punt van Jan Poortvliet een kwartier voor tijd) was geen afgang, maar dat mag nau welijks de verdienste worden genoemd van de Witte Duivels zelf. Zij kregen per fecte medewerking van Nederland. Voor al in de voorste lijn was het armoe troef. Dick Nanninga bakte er helemaal niets van en onderstreepte zijn falen door, en kele minuten na de 1-0, voor open doel te missen. Simon Tahamata deed in de eer ste helft niets goed en onderscheidde zich na de rust eigenlijk alleen door het knap pe voorbereidende werk op Oranje’s eni ge doelpunt en een goede reactie op een dieptepass van René van de Kerkhof. De andere helft van de PSV-tweeling, Willy, behoorde tot de paar, die nog enige ijver toonden. Maar ook hij stond af en toe hopeloos te knoeien. „Het ontbrak de ploeg gewoon aan ka rakter”, zou Jan Zwartkruis na afloop vaststellen. „Het verdedigende spel van de Belgen had met karakter en pressie moe ten worden afgestraft. Dat is niet gebeurd. Daarom heb ik hevig de p in. Als Neder lands elftal heb je een stuk verantwoorde lijkheid. Je moet het publiek vermaken”. Het tegendeel gebeurde gisteravond. Het publiek moet zich stierlijk hebben verveeld. In de eerste helft werd de matige prestatie nog geaccepteerd, omdat de lo kale held zeer vaak in het spel werd be trokken, maar dé hoop dat er dan in het tweede deel behoorlijk zou worden ge speeld, werd snel de grond in geboord. Nadat Oranje’s eerste acties na de hervat ting waren mislukt werd via langzaam handgeklap en gefluit de afkeuring getoond. ROTTERDAM. Willem van Hane gem heeft gisteravond na precies 41 minuten zijn 52e en tevens laatste in terlandwedstrijd afgesloten. Met een horde fotografen op zijn hielen zocht de tegenwoordig bij FC Utrecht spe lende Van Hanegen de catacomben van de Rotterdamse Kuip op, waar mee een einde was gekomen aan zijn elfjarige carrière zijn eerste inter land speelde hij op 30 mei 1968 tegen Schotland als international. Kulesza de trainer van Polen, die sinds vorig jaar hét roer in handen heeft, speel de in de tweede helft een spelletje blufpo ker. Toen Oost-Duitsland in de 16e minuut van de tweede helft de score had geopend door een prachtig doelpunt van Hafner, bracht Kulesza nieuw bloed in zijn team. Dziuba, de snelle achterspeler die nog duidelijk last had van zijn enkelblessure en in de tijd dat hij meespeelde geen opvallende dingen deed, werd ingeruild voor een extra-aanvaller. Mazur moest de aanval komen versterken. Maar Kulesza deed meer. Ook Nawalka, een van de betere spelers op het middenveld, werd ingeruild. Voor hem kwam de boomlange Wieczorek in de plaats, een speler die veel weg heeft van Nanninga. Technisch niet bijzonder begaafd maar wel sterk in de lucht. En evenals een jaar geleden toen in de verloren finale in Argentinië Nanninga uit een voorzet van Van de Kerkhof de gelijkmaker scoorde, sloeg Polen nu op identieke wijze toe. Lipka, naar rechts uitgezwenkt, bracht de bal in een wan hoopspoging voor het doel. De verder uitstekende doelman Grapenthin verkeek Nederland: Schrijvers; Wijnstekers, Krol, Stevens (Brandts), Hovenkamp (Van de Korput); Willy van de Kerkhof, Van Hanegem (Valke), Poortvliet; René van de Kerkhof, Nanninga en Tahamata. J 1 M V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25