BEVERWIJK IN FINANCIEEL OPZICHT je A^neer Nieuwe kans in zicht voor het plan-Overbos L Verplaatsing markt naar de Breestraat Politie gaat werken met wijksurveillance soms ‘wil „UIT DE PUT” Gemeente wil begin maken met culturele vorming van kleuters Concentratie van dag- en avondmavo Beter onderhoud van wegen Cultureel Kunstuitleen Kunstmarkt Dagbehandeling Heliomare Nieuwe aanlegplaats voor schepen Betaald parkeren op later tijdstip Haven I I ^TF NOG GEEN BRANDWEERPOST IN WIJK AAN ZEE Overbos Ruimte Tarieven Ms 9 8 BEVERWIJX-HEEMSKERK SEPTEMBER 19 7 9 DONDERDAG 27 J 1 Jll i I I I HAARLEM CASTRICUM HEEMSKERK IIMUIDEN Ruimte in begroting om achterstanden in te lopen zomaar een Burg.Mooystr. 10 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) I I B. en W. van Beverwijk, stellen daar tegenover, dat, gezien de centrale ligging van Heliomare in de regio en de onderlin ge relatie met de locale ziekenhuizen, de dagbehandelingsfunktie van Heliomare dient te worden gehandhaafd. Waarschijnlijk wordt de weekmarkt volgend jaar verplaatst naar het dan nieuwe voetgangersge bied van de Breestraat. ^- Visgraat mantel f. 369,— (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Financieel staat de gemeente Beverwijk er voor 1980 niet slecht voor. De „magere jaren” lijken voorbij te zijn. Voor onvoorziene uitga ven kon een bedrag van 373.783,- op de begroting voor het jaar 1979 worden ge zet en dat is ruim 92.000,- meer dan vorig jaar. Bij het samenstellen van een prioriteitenlijst mag de raad uitgaan van een „vrije ruimte” van ongeveer een mil joen gulden aan permanente dekkings- middelen. Maar om de begroting sluitend te maken moeten naast de al aangekon- digde forse verhoging van de reinigings rechten en de rioolrechten ook de leges, alsmede de haven-, kade- en marktgelden worden verhoogd, en de begrafenisrech ten. De onroerend-goedbelasting wordt Gelet op de integratie van het kleuter onderwijs en het lager onderwijs zijn B. en W. van mening, dat de Commissie Culturele Vorming Schooljeugd ook akti- viteiten zou moeten ontwikkelen voor de kleuterscholen. Voor dit doel is een be drag van 10.000,- opgenomen op de ge meentelijke prioriteitenlijst voor 1980. In de begroting voor 1980 is rekening gehouden met een extra-verhoging van de post „boekenaanschaf” ten behoeve van de openbare bibliotheek. „Maar dat bete kent nog niet, dat nu al met deze verho ging kan worden ingestemd”, waarschu wen B. en W. De kosten van de Beverwijkse brand weer bedragen over 1979 ongeveer ƒ25 per inwoner en de voorzichtige conclusie van B. en W. uit een vergelijking met de cijfers in een aantal andere gemeenten luidt, dat Beverwijk geen achterstand meer vertoont wat betreft het voorzienin genniveau. De diepgang van de schepèn die de haven van Beverwijk aandoen is in de loop der jaren zodanig toegenomen dat de waterdiepte langs de Pijpkade voor sommige diepvarende schepen onvoldoende is. B. en W. hebben een werkgroep ingesteld om de technische uitvoering en de rentabiliteit te onderzoeken van een nieuwe aanlegplaats voor schepen met een maximale diepgang van 5.50 'meter. Verwacht wordt, dat het advies van deze werkgroep in het eerste kwartaal van 1980 gereed is. In principe zijn B. en W. bereid financië le medewerking te verlenen aan een regio naal zangfestival in 1980. Voor het eerst werd zo’n koorfestival gehouden in het kader van het honderdjarig bestaan van het Noordzeekanaal voor koren afkom stig uit aan het Noordzeekanaal liggende gemeenten. Toen is het plan ontstaan zo’n festival eens in de vijf jaren te houden. 15.000,- gezet op het prioriteitenlijstje voor 1980. Volgens het college moet het niet uitgesloten worden geacht, dat het ook om redenen van financiële aard wellicht aanbeveling kan verdienen te be sluiten tot het stichten van een zelfstandig kunstuitleencentrum. De Stichting Tentoonstellingen Bever wijk heeft om financiële medewerking gevraagd voor een einde 1980 of begin 1981 te houden kunstmarkt. B. en W. heb ben er een bedrag van 5000,- voor op de prioriteitenlijst gezet. worden aangelegd. Deze toezeggingen doen B. en W. van Beverwijk in het hoofdstuk verkeer, open bare werken en recreatie van de aanbie- dingsnota bij de begroting voor 1979. Veel overleg zal er volgens het college nog moeten worden gevoerd met Rijkswa terstaat over de op verzoek van Beverwijk gewijzigde plannen tot aanleg van Rijks weg 16 en de aansluiting daarop van de om te leggen Rijksweg 9. In het komende jaar zal een begin wor den gemaakt met het opstellen van de onderhoudsbeleidsnota „Wegen”. In 1979 kan de gemeenteraad ook een voorstel verwachten tot de ombouw van de verlichting langs de Zeestraat. Plannen staan er verder op stapel tot verbetering van de groenvoorziening bij de Zeewijkschool en aan de Wilgenhof- laan. Met het plan-0 verbos, het recreatiege bied bij de sporthal, blijft het nog sukke len. Veelvuldig overleg met het ministe rie van CRM wordt aangekondigd en hoop en verwachtingen zijn gevestigd op een gewijzigd beleid van dit ministerie dat, mede ter beperking van het autoge- Overigens blijkt de verwerking van het huisvuil in de installatie van Zaanstad over het algemeen redelijk te voldoen. Een provinciaal afvalplan zal mogelijk tot uitbreiding van die installatie aanleiding geven. De ontwerpen voor het recreatiegebied op de oude vuilnisbelt zijn weer voor de dag gehaald. „B. en W. hebben een begin gemaakt met het actualiseren van die ontwerpen”, heet dat in stadhuistaal. Het college hoopt in het komende jaar met nadere voorstellen te komen. De grondkosten binnen de stedelijke bebouwing zijn hoog en dat was in Bever wijk ook het grootste stuikelblok. Over een extra subsidie van het rijk valt nu te praten. De gemeente houdt rekening met een eigen bijdrage van tien percent, maar dat is nog altijd zes ton. Gezien de „ruim te” in de begroting is dat evenwel geen onoverkomelijk bezwaar meer. BEVERWIJK. Het prijsmechanisch parkeren met parkeermeters en par keerautomaten zal in het centrum van Beverwijk niet, zoals eerder aangekon digd, in november worden ingevoerd, maar pas per 1 februari. Deze week zijn drie parkeercontroleurs en één -controleuse aangesteld, die eerst drie maanden worden opgeleid. Nu de parallelwegen van de Breestraat zijn afgesloten zijn er stellig in de decem bermaand parkeerproblemen te verwach ten. omdat het prijsmechanisch parkeren is uitgesteld. B. en W. reageren lakoniek op die verwachting: „Dan zal blijken hoe noodzakelijk het is om dat betaald parke ren in te voeren”. i I Een belangrijke bron van inkomsten voor de gemeente zijn uiteraard de uitke ringen uit het gemeentefonds, dus van het rijk. Een herverdelingsmaatregel van die zijde en de normale verhoging betekenen voor de gemeente een budgettaire verrui ming ten opzichte van het vorige begro tingsjaar met 562.000,-. LLJ Q- BEVERWIJK. Het College voor Zie kenhuisvoorzieningen is van mening, dat er in Kennemerland geen plaats is voor twee centra voor revalidatiedagbehande- ling en heeft geadviseerd de funktie van Heliomare in Wijk aan Zee op het gebied van de dagbehandelirig over te brengen naar een nieuw te bouwen centrum in Haarlem. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Om de Markt te kunnen gebruiken voor het prijsmechanisch parkeren zal de woensdagmarkt naar het voetgangersgebied ter weerszijden van de Breestraat worden verplaatst, zodra de renovatie van de parallelwegen gereed is en dat is dus halverwege het volgende jaar te verwachten. Volgens B. en W. maakt ook de omstandigheid dat de woensdagmarkt op de huidige lokatie niet optimaal funktioneert de verplaatsing van de weekmarkt wenselijk. Inmiddels wordt met de marktcommissie de verplaatsing besproken. (ADVERTENTIE) mode op hetzelfde niveau gehandhaafd, maar dat was dan ook al het maximale. B. en W. verwachten een opbrengst van die belasting van, ƒ7.339.000,- en dat is 9,1% van het totale begrotingsbudget van 80 miljoen gulden, De basis voor de hef fing van onroerend-goedbelasting is in de gemeente Beverwijk de vastgestelde eco nomische waarde van het onroerend goed. Die vaststelling vond plaats per 1 januari 1975, maar B. en W. hebben inmid dels laten onderzoeken hoe het verloop van die economische waarde zich heeft ontwikkeld. Op grond daarvan vindt een herwaardering plaats per 1 januari 1979. Dat zal leiden tot een verschuiving van de belastingdruk van de categorie niet-wo- ningen naar de categorie woningen. Bin nen deze laatste categorie verschuift de Er is dus wat „ruimte” gekomen in de begroting voor het jaar 1980 en het voor stel van B. en W. is om uit die ruimte 50.000,- méér te storten in het reservepotje voor de sanering van het stadscentrum en omgeving en het totaal in 1980 te brengen op 300.000,-. Er wordt ook ƒ50.000,- meer gestort in de reserve voor verbetering van de woonomgeving om de opgelopen achterstanden wat in te lopen. Voor het recreatieplan voor Wijk aan Zee zal binnenkort een subsidie-aanvraag bij het ministerie worden ingediend, nu de kosten van de verschillende voorzienin gen globaal bekend zijn. De noodzakelijke vervanging van de strandposten van de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade is in dit plan opgenomen. belastingdruk van de huurders naar de minder dure en goedkope woningen. Dat laatste klinkt onsympathiek, maar het is min of meer een logisch gevolg van die herwaardering per 1 januari 1979. Gebleken is namelijk dat in de-laatste jaren de economische waarde van goed kopere woningen in verhouding sterker is gestegen dan die van de duurdere wonin gen; dus stijgt in verhouding ook de belas tingdruk op de goedkopere woningen. De economische waarde van woningen is eveneens sterker gestegen dan die van bedrijven, namelijk respectievelijk met gemiddeld 50% en 20%. Vandaar dus ook die verschuiving van, de sector bedrijven (tot nu toe 2/3 van de totale economische waarde in Beverwijk) naar de sector wo ningen. Met de beheerscommissie voor de ge meentelijke avondmavoschool zijn onder- handelingen gaande om ook de afdeling avondschool te huisvesten in het schoolge bouw Raamveld 5, waarin de afdeling dagmavo voor volwassenen vorig jaar september al is ondergebracht. De avond mavo maakt tot nu toe gebruik van ge bouw en outillage van de openbare Plan- tage-mavo. De concentratie van dag- en avondmavo biedt uiteraard organisatorische en eco nomische voordelen. Het voormalige Ireneschoolgebouw zal dan definitief moeten worden bestemd voor de huisvesting van het zogenoemde tweede kansonderwijs. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Teneinde tot een bete re surveillance van de politie te komen zal volgens de verwachtingen nog dit jaar worden begonnen met de wijkge richte groepssurveillance. Met de Bever wijkse Sociaal Culturele Raad zijn in middels contacten gelegd om de opzet van het systeem te begeleiden. Gezocht wordt nog naar ruimten in de wijken waar de politiegroepen spreekuur kunnen houden. In samenhang met deze maatregelen is voor de politie een nieuw dienstrooster tot stand gekomen, dat het mogelijk maakt meer accent te leggen op politie toezicht op de vrijdag- en zaterdag avonden. De gemeente Beverwijk kan in 1983 eerste bijdrage voor de bouw van Aangekondigd wordt een aantal tariefs verhogingen, die officieel niet in de belas tingsfeer vallen, maar die bepaalde groe peringen niettemin wel geld gaan kosten. Dat zijn bijvoorbeeld het tarief voor het ophalen van huisvuil per vrachtauto (voorgestelde verhoging 3,5%), de huur van schoollokalen (verhoging 8%), het schoolzwemmen (verhoging 11%), de huur van gymlokalen (verhoging 4,3%) en de huur van sportterreinen door vereni gingen met een voorgestelde verhoging van 10%. Ais normaal wordt door het ministerie een verhoging van 3,5% beschouwd en de verhogingen die dit percentage te boven gaan, behoeven nog speciale toestem ming. een het nieuwe politiebureau aan de Laan der een bruik, nu meer geporteerd schijnt te zijn voor recreatie dicht bij huis en daar ook meer financiële mogelijkheden voor schept. (Van een onzer verslaggeefsters) 1 BEVERWIJK. De doortrekking van de Burgemeester Scholtenstraat naar de Alkmaarseweg zal naar verwachting in het komende jaar zijn beslag kunnen krijgen. Tegelijkertijd zal het met klinkers bestrate gedeelte van de Alkmaarseweg worden geasfalteerd. Aan de gemeenteraad zullen ook voorstellen worden gedaan voor de vernieuwing van de Populierenlaan, de Halve Maan, het Stationsplein en de Duin- wijklaan. Ten behoeve van de fietsers zullen in plan De Dalen twee nieuwe paden Nederlanden tegemoet zien, volgens brief van de minister. B. en W. achten het mogelijk de bouw zonder veel extra kosten vóór te financie ren, zodat met de bouw nog vóór 1983 kan worden begonnen. De noodzakelijke uitbreiding van de brandweerkazerne kan voorlopig worden gevonden in twee lokalen van de voorma lige leao-school aan de Brink. Een uit breiding van de bestaande kazerne is in voorbereiding. Volgens de aanbiedingsnota bij de ge meentelijke begroting voor 1979 krijgt Wijk aan Zee voorlopig nog geen eigen brandweerpost. Gezien de sterkte van het personeel wordt dat nog niet verantwoord geacht. Een te grote verantwoordelijkheid zou dan op een te kleine groep met een relatief korte brandweerervaring worden gelegd. Een droom van een winter mantel: tweed met vis- graatmotief. De opstaande kraag draagt u open of hooggesloten. Deze elegante kreatie heeft een blinde sluiting en een plezierige pasvorm. Beslist niet mantel! Bartdjorisstr 24-28 Burg.Mooystr. 10 Gv.Asscndelftstr.la Lange Nieuwstr. 497 -X In vroegere jaren moest nogal eens met forse hand het rode potlood worden ge hanteerd om de begrotingen sluitend te maken. Daardoor zijn er achterstanden ontstaan, vooral bij het onderhoud van wegen en gemeentelijke gebouwen. Om ook die achterstand enigszins weg te wer ken is er uit de begrotingsruimte 550.000,- gehaald. Met betrekking tot het aankopen van kunstwerken door de gemeente zijn B. en W. van plan een gemeentelijke commissie in te stellen, bestaande uit de wethouder van onderwijs en culturele zaken en twee raadsleden met de gebruikelijke ambte lijke ondersteuning. Overwogen wordt een bestuurslid van de Stichting Ten toonstellingen Beverwijk aan die com missie toe te voegen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Zeker tot 1985 moet in Beverwijk nog op een gestadige daling van de schoolbevolking worden gere kend. De beleidsconclusie die aan deze verwachting moet worden verbonden, is volgens B. en W„ dat aangekoerst moet worden op een evenwichtige geografi sche spreiding van de scholen. Dat zou tot gevolg hebben dat in lang niet alle gevallen de lagere scholen zes afzonder lijke klassen kunnen omvatten. De Stichting Beeldende Kunst in Haar lem heeft zich eertijds tot de gemeenten Beverwijk, Castricum, Heemskerk en Uit geest gewend met het verzoek tot toeken ning van een subsidie voor de vestiging van een filiaal (kunstuitleen) in Bever wijk. Dat werd toen afgewezen. Over een herhaald subsidieverzoek wordt nog overleg gepleegd met verschillende be trokken partijen. In afwachting van de resultaten van dat overleg en ook van het wellicht op korte termijn vast te stellen rijksbeleid dienaangaande, hebben B. en W. van Beverwijk een bedrag van ür Het tweede kans-onderwijs krijgt in Beverwijk een goede kans in een speciaal daarvoor bestemd schoolgebouw, de voormalige Ireneschool aan het Raamveld. I W'

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9