Minister Andriessen: STAND HYPOTHEEKRENTE 1 50 beurs deze week postgiro en rijkspostspaarbank 99 9 9 SPA AR DEPOSITO'S. MEER INFORMATIE? I BELEGGINGSBEW IJZEN. w r. naar tsto cm. 15 19 7 9 ECONOMIE ZATERDAG 29 SEPTEMBER Postkode/Plaats: 4 JR. 5 JR. deze wordt Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente met meer verandert tijdens de looptijd. Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost- spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam. Beleggmgsbewijzen Spaardeposito’s Naam: T- Straat: 8V4% 8V4% 83/4% 83/4% 9V4% 9%% r met lieven n tijd rkom- uit te n een waar- jn sie ve rza- orgen f 1.268,48 6.342,40 1.398,68 6.993,38 1.556,35 7.781,75 1 JR. 2JR. 3JR. 4 JR. 5JR, 6JR. 3JR. Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020-5912173 (afd. Beleggmgsbewijzen), 020-5912138 (afd. Spaardeposito’s). Beleggmgsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd ’rente op rente’. Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. Minister Frans Andriessen van Financiën haalt na een uur praten even diep adem en zegt opeens, uit de grond van zijn hart: „Het kabinet had het gevoel, en ik heb dat nog, dat ’t toch een keer over te brengen moet zijn dat er echt iets moet gebeuren. Ik hoop dat het overkomt wat ik nu zeg, daar om zit ik hier: nu moet een jaar lang handhaving van de koopkracht genoeg zijn, dat kan echt wel een jaar en dan krijgen de laagstbetaalden er nog wat bij.” En met een boze frons: „En als men dat niet wil, dan moet men maar eens op houden met praten over soli dariteit. Basta, uit.” t Moet toch over te brengen zijn er iets moet gebeuren. dat (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 25 september 1979. Naam’Bank: in proc.: A.B.N. Amrobank 1 Grote verdeeldheid op Damrak Ned. Middenstandsbank (ADVERTENTIE) 71 434643 Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Westland Utrecht/standaard I I I I I I I I I I I AGES 1950, REN f 1025,- Nu het blijkt dat vooral de stijgende olieprijzen debet zijn aan de doorlopende vliegende inflatie in de Verenigde Staten ziet niemand een snelle daling van dit tempo zitten. Ook de kans op een snelle ontspanning op het rentefront lijkt voor lopig verkeken zodat er inderdaad reke ning mee moet worden gehouden dat de rente in de VS binnenkort 13,5 procent zal worden. Naar verluidt had ook minister Andries sen van Financiën de gulden twee procent willen opwaarderen om zo een nieuwe inflatoire impuls die uit de Westduitse revaluatie voort kan vloeien de pas af te snijden. Een extra inflatie bedreigt de regeringsplannen inzake het Bestek ’81 en andere financieringszaken en dreigt de pas ingediende nieuwe begroting te on dermijnen. Tot vreugde van het bedrijfsleven is het echter niet gebeurd, omdat volgens ge ruchten de partners van de Benelux dit niet wilden. Een hardere gulden zou voor onze export, die de laatste maanden een krachtig herstel vertoont, niet prettig zijn geweest. De Amsterdamse effectenbeurs liet de uitslag van het monetaire beraad overi gens zonder reacties over zich heen gaan en nam bet nieuws voor kennisgeving aan. De obligatiemarkt bleef op het Damrak goed prijshoudend, zodat de regering een nieuwe 8,75-procents-lening kon uitschrij- Maar van de baan is dat plan niet, aat blijkt wel duidelijk uit Andriessens mede delingen: „President Zijlstra van de Ne- derlandsche Bank is begonnen erop te wijzen, dat die subsidies niet leiden tot het beoogde doel, namelijk tot vermindering van de premiedruk en dus inkomensmati- ging, en meer armslag voor het bedrijfsle ven. Daarnaast is het nu eenmaal zo, dat er op andere overheidsuitgaven niet zo bar veel bezuinigd kan worden, die zijn in de loop der jaren reëel maar heel weinig gestegen.” „Maar de groei van de sociale uitkerin gen gaat zo snel, dat zelfs een hoogontwik kelde economie als de onze dat niet kan volhouden. Binnenkort komt het wetsont werp uit, dat de stijging van de sociale uitkeringen zuivert van systeemfouten die daarin zijn geslopen. Dat moet al een miljard opleveren. Daarnaast zijn we be zig met maatregelen om het aantal uitke- ringstrekkers terug te dringen, maar dat neemt veel tijd, tijd die we misschien niet hebben als het dit najaar met de inkomens misgaat. Dan moeten we dit najaar al nieuwe beslissingen nemen. Het kabinet heeft daar echter nog geen plannen over behandeld of besluiten genomen.” ervaring mee. We oi een opgelegde Andriessen: „O, is dat zo? Wij stijgen de laatste jaren al bijna niet meer, maar eerlijk gezegd volg ik dat niet zo goed. Ik zie alleen dat wat ik elke maand op de giro krijg al heel lang hetzelfde is.” en als de ministers nu zelf eens het voorbeeld gaven? U verdient twee ton! Terug naar wat hij doet voor dat sala ris. Wat is precies de situatie waarin het kabinet zal moeten besluiten de hoogte en de stijging van de sociale uitkeringen aan te pakken? Andriessen: „In de discussie over het zuiveren van de sociale uitkeringen is gezegd, dat we de koopkracht van de minima garanderen tenzij zich een cala miteit voordoet. Een loonexplosie zou op zichzelf zo’n calamiteit kunnen zijn, ja. Maar ik kan niet zeggen, wat, hoe en wanneer het kabinet dan iets onderneemt. Het zal wel een snelle reactie moeten zijn. Maar er is nu geen actieplan in geval van een loonexplosie, nee.” Premier Van Agt heeft zich beklaagd over het te geringe sociale en politieke Andriessen schiet hartgrondig in de lach. Hij bedoelt waarschijnlijk: ik geef het je te doen. Maar het zegt wat anders: „Iedereen heeft zijn eigen toon, neenee, niet: iedereen fietst zijn eigen koers. De premier heeft zijn eigen onnavolgbare manier om dingen uit te drukken.” „Als de premier heeft trachten te zeg gen, dat het niet met een simpel machts woord van de zijde van het kabinet is te regelen dat we nu met z’n allen met iets „minder meer” genoegen moeten nemen, dan ben ik het daarmee eens. Hij heeft bedoeld, dat de oplossing van dat pro bleem door de samenleving gedragen moet worden. Dat is geen defaitisme, zo als hem is verweten, maar realisme. Dat probleem is niet blijvend met dwang te regelen, hoewel je in een situatie terecht kunt komen dat dwang toch moet.” Andriessen, enigszins onzeker kijkend: „Misschien niet, nee.” Hoewel de minister van Financiën nogal zorgelijk tegen de bereidheid tot matiging van de kiezers aankijkt, is hij niet zo ontevreden over het afgelopen jaar. En Bestek ’81 „is helemaal niet van tafel, o nee." Andriessen: „Ondanks de hogere belas tingen en sociale premies, ondanks de te geringe matiging, ondanks het te grote financieringstekort, sturen we grote geld stromen naar het bedrijfsleven om de Maar als dit kabinet niet voldoende overtuigingskracht heeft en onvoldoende sociale en politieke steun geniet om het zonder machtswoord te stellen, dan lukt het mét dwang toch evenmin? draagvlak dat dit kabinet heeft voor een drastische vrijwillige inkomensmatiging. U doet nu uw best in duidelijke taal over te brengen wat het kabinet te doen staat. Wordt het niet eens tijd tegen de premier te zeggen: lever jij ook eens je bijdrage aan een campagne om het kabinetsbeleid duidelijk uit te dragen? ZOU stabiliseren. Dit blijkt inderdaad zo te zijn: alle financieringsinstellingen handhaven de geldende rentepercentages. Er zijn geen tekenen die erop wijzen dat op korte termijn wijzigingen kunnen worden tegemoet gezien. rendementen te verbeteren. Dat was de opzet. Ja, ik weet wel dat de mensen niet meer geloven dat verbetering van de ren dementen meer werkgelegenheid ople vert. In de havens hoorde je zeggen, dat ondanks al dat matigen er niet een manne tje extra bij is gekomen. Die garantie is ook niet te geven. Maar de mensen zien heus wel in, en PvdA-wethouder Riesen- kamp van Rotterdam heeft dat dan ook durven zeggen, dat zonder matiging zelfs de bestaande werkgelegenheid ernstig ge vaar loopt. Ons land is in de laatste zeven II -HDC -39 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar 10 jaar jaar behoorlijk achteruitgeboerd, en dat los je niet even met één jaar matiging op, dat is velen niet duidelijk.” „Er is gelukkig de afgelopen jaren ge matigd, hoewel niet genoeg. Bij die mati ging heeft de overheid zelf niet stilgezeten, kijk naar de ambtenaren en de trendvol gers. Daar wordt de matiging, en meer dan dat, ook omgezet in meer arbeids plaatsen, en we hebben voor de ambtena ren een VUT-regeling gemaakt die ook nieuwe werkgelegenheid schept” (VUT is vervroegde uittreding - red.). 9,2 9,2 9,5 9,5 9,4 9,5 9.5 9,5 9.3 9,5 9.5 9,52 9,52 10,38 10,38 10,14 10,53 9.91 9.91 9,87 9,85 10,61 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 2 1,5 1,5 1,5 1.5 1,5 9,2 9.2 9,75 9,75 9,4 9,75 9,5 9.5 9,3 9,5 9,7 VASIL RLNlt Bouwf. Ned. Gem. Centraal Beheer Centrum-bank Ennia Levensvene. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank I I I I I I I I I I I 9,75 9.5 9,5 9,5 9,7 9,5 9,5 9,2 9,52 9,52 10,11 10,11 10,14 10,25 9,91 9,91 9,87 9,85 10,39 10,30 10,30 10.17 10,17 10,43 9.84 9,85 9.52 UPBRENGSI LOOPTIJD VASTE RENTE 7V2% 8 8V4% 83/4% 9>/4% 9V4% 9,75 9,75 9,75 9,75 9,7 9.5 9,5 9,2 I UUPIIJD AANKOOPBEDRAG f 1.000, - 5.000,- 1.000,- 5.000,- 1.000,- 5.000,- AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. nauwelijks zien, zodat vooral voor meer lokaal gerichte aandelen de afbrokkeling van de vorige weken aanhield. De hausse die zich al geruime tijd in Wall Street voor oliefondsen voordoet sloeg voor Koninklijke ook naar het Dam rak over en het fonds steeg deze week als vrijwel de enige van de actieve aandelen van 146 gulden tot 155 gulden. KLM moest echter 5 gulden terug, maar ABN kon 5 gulden in herstel treden. Een weekherstel van dit bedrag voltrok zich ook voor Au- det en Pakhoed. Een paar gulden liepen Rijn-Schelde-Verolme in IHC Holdings op, maar enkele guldens zwakker werden naar verloop van enige dagen Ahold, Océ van der Grinten, Elsevier NDU en Schui- tema. AMSTERDAM. Ook deze week legde Wall Street een bewonderens- waardige weerstand aan de dag tegen allerlei winstnemingen en andere verkoopgolven. De Europese beurzen gedroegen zich daarentegen nogal te gengesteld al naar gelang de nationa le valuta uit de onderlinge munther- ziening van het Europese monetaire systeem te voorschijn kwam. het feit dat de inflatie vorige niet verminderde maakte een indruk. De consumentenprijzen ven waarop dinsdag op tendervoorwaar- den kan worden ingetekend. De aandelenmarkt had het in Amster dam moeilijker. Met uitzondering van aandelen Koninklijke Petroleum lieten de kopers zich voor de rest van de markt Zo moesten de Westduitse beurzen een stapje terug doordat de mark 2 procent werd opgewaardeerd maar kon de baisse van Londen worden gestopt en liep Parijs verder omhoog. De Amsterdamse effectenbeurs bleef andermaal in de stemming van „het kan vriezen - het kan dooien” met daardoor een sterk verdeelde koersontwikkeling zonder lijn en richting. Da blijvende vaste ondergrond van de New Yorkse effecten beurs was opnieuw grotendeels gebaseerd op de positieve inhoud van de olievondst- berichten in de wateren aan Canada’s oostkust. Ook de steun die de dollar in het begin van de week ondervond van het valutabe- raad in het afgelopen weekeinde werkte positief, terwijl Wall Street voorts nog opgekrikt werd door het besluit van Saoe- di-Arabië de extra olieproduktie van de afgelopen zomer nog met drie maanden te verlengen. De leveranties van dit land maken ruim 20 procent van de totale Amerikaanse olie-invoer uit zodat het be sluit van wezenlijke betekenis is. Later in de week gleed de dollar echter weer weg en riep nieuwe steunoperaties van een aantal centrale banken in het leven. De flauwe stemming die onmiddel lijk ook de goudprijs deed optrekken tot dicht bij de 400 dollar per ounce was het gevolg van uitlatingen van de financiële top in Bonn een herwaardering van drie procent te willen doorvoeren in plaats van de twee procent. Dit had direct reacties tot gevolg van „er komt nog een revaluatie”, en deed de mark stijgen en de dollar dalen. Ook maand slechte stegen in die maand in vergelijking tot juli met 1,1 procent zodat de jaarinflatie in de Verenigde Staten nog altijd boven de der tien procent ligt. Financiële autoriteiten in dat land konden ook nu niet veel anders dan de hoop uitspreken dat het inflatie- tempo tegen het einde van dit jaar wat zou gaan verminderen. Ach, daar hebben we moeten ons afvragen matiging, die niet wordt geaccepteerd wel blijvende effecten heeft, of dat die later net weer wordt ingehaald. Ook hier geldt, dat een ombuiging van de overheidsuitga ven veel blijvender gevolgen heeft.” De „ombuiging van de overheidsuitga ven” die Andriessen bedoelt, slaan op meer dan 10 miljard die het Rijk jaarlijks in de verschillende sociale fondsen stopt. Het kabinet vond in juli dat daar wel een miljard vanaf kon. Dat ging door verzet van minister Albeda niet door. Hij was tegen een verdere aantasting van de koop kracht als gevolg van hogere sociale pre mies die dan onvermijdelijk zouden zijn, wil je de uitkeringen niet aantasten. Ach teraf volgde het kabinet Albeda hierin. 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland variabel 3/5 jaar variabel 5 jaar 5/10 jaar is plaat sen. ;n als jvend en B. Barrier- !N Eind- iok 's a- Een dreigende waarschuwing, dat het kabinet impopulaire maatregelen zal moeten nemen met de sociale uitkeringen, als de inkomens boven modaal in 1980 niet op de nullijn of daar even onder blijven? Ja, dat kan en wil Andriessen niet ont kennen. Hij is op dreef, en niet zo droog- technisch als we hem van televisie-inter- views kennen. Ter gelegenheid van Prins jesdag heeft de minister van Financiën al uit de doeken gedaan, wat er naar zijn mening moet gebeuren als de inkomens matiging niet aanslaat. Hij noemde, in deze volgorde: een verdere ombuiging van de rijksuitgaven, belastingmaatregelen, of een opgelegde loonmatiging. Andriessen nu: „De rijksbegroting voor 1980 heeft tot gevolg dat in dat jaar vier vijfde van de groei van het nationale inko men naar de collectieve sector gaat, en eenvijfde naar de particuliere. Als de in komens volgend jaar meer stijgen dan wij hebben gepland, dan betekent dat dus dat die verdeling viervijfde-eenvijfde niet wordt aanvaard door de mensen. Als men dat niet accepteert, dan moet het aandeel van de overheid in die groei worden omge bogen.” „We kunnen het ook aanpakken door de belastingen en de sociale premies te ver hogen, maar iedereen weet dat die verho gingen worden afgewenteld omdat men die vorm van matiging ook niet accep teert. Ombuiging van de uitgaven van het Rijk is een veel fundamenteler en blijven der aanpak.” „Een gedwongen inkomensmatiging? Bente tot maarliefst^ 1/ Rente vast Afsluitprov. Rentepercentages gedurende: in proc.: metGem.gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk 10,30 10.03 9,91 9.91 10,43 9,84 9,85 9,52 „Je moet de bereidheid tot matigen niet overdrijven, het is al moeilijk genoeg de plannen zoals die er nu liggen uit te voe ren. De problemen die nu rijzen, de eisen van de Shell-stakers zijn nogal ingrijpend, maken wel duidelijk dat we het punt waarboven de nullijn geldt, niet lager had den moeten leggen; dan was het nóg moei lijker geworden.” Andriessen is er helemaal niet van overtuigd, dat de matigingsbereidheid van de lagere inkomens groter zou zijn als de hogere inkomens maar een beter voor beeld zouden geven. „Als het trouwens materieel iets wil voorstellen, dan moeten veel mensen eraan meedoen, en moet de grens dus wel laag liggen. Maar het is nooit bewezen dat de lagere inkomens daartoe bereid zijn als de hogere maar flink inleveren Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: Vorige week spraken wij als verwachting uit dat de hypotheekrente zich GEN atst per- 58,- ■ntr 15% if 18%

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15