Stop een piramide op je tank ;S Hsb. HET JAAR VAN DE MAXIMUM-ZON SPACE SHUTTLE fc. Polen van de zon door Chriet Titulaar door Henk Dam Boomringen Radioverkeer gestoord Elfjarige periode s I 4^- WÏ Handleiding KW Als snoepjes Geen dorpsidioot 2 EH? - IJ rc Waarschijnlijk heeft u er helemaal niets van gemerkt, maar sedert 1 augustus is er een heel bijzonder jaar begonnen: het jaar van de maxi- mum-zon. In de eerste plaats duurt dit jaar 19 maanden en bovendien wordt dit jaar een wereldwijd onderzoekproject gehouden, dat zich richt op de activiteit op de zon. De zon is bijna nooit een mooie egale bol. Met speciale instrumenten kunnen we meestal een aantal donkere vlekken op de zon waarne men. Bij mistig weer zijn deze vlekken soms met het blote oog zichtbaar. Het is oveigens zeer gevaarlijk om een kijker zonder bescher mende maatregelen op de zon te richten. Uw ogen kunnen onherstelbaar beschadigen. Benzine besparen? Zet een piramide op je tank! Dat zegt een goudsmit uit Dedemsvaart, e die piramide mag gewoon van karton zijn. Mits zij maar secuur in elkaar is gezet en qua verhoudingen overeenkomt met die van Cheops, zal zij de automobilist gemiddeld 25 percent zuiniger doen rijden. Of u het gelooft of niet zal de ondernemende Dedemsvaarter een zorg zijn: voor hem is het feit, zoals In zijn ogen ook alle andere, aan piramides toeschreven mysterieuze krachten feiten zijn. In onderstaand artikel leest u over deze onverwachte methode om energie te besparen; tevens daarin een werkbeschrijving voor de bouw van zo’n piramide. IW ig De mate van activiteit van de zon Is van grote Invloed op de levensprocessen op aarde. Daarom Is het van belang te weten dat sedert 1 augustus j.l. een bijzonder jaar aan de gang is: het jaar vsn de maximum-zon. Tijdens dit jaar, dat overigens 19 maanden duurt, bestuderen wetenschapsmensen uit de gehele wereld de activiteiten op de zon. De begeleidingscommis sie van het jaar staat onder leiding van de Nederlandse astronoom prof. dr. C. de Jager. Waar het bij het vereldwljde onderzoek allemaal om draait, en wat die zonne-actlvlteit nu precies voorstelt, zet onze wetenschapsmedewerker Chriet Ttitulaer uiteen in onderstaand artikel. TT 1 Zoime-activiteit buro is van invloed op dagelijks leven J.V. 1141 'C n, JW ng, i* bases en de Frans Theunis bespaart 38% op zijn benzine door bij de brandstoftank een piramide te zetten. WW kalen behaard, slapelozen in Mor- feus’ armen geleid, melk in room veranderd en veelgebruikte scheer mesjes op onnaspeurlijke wijze zelf slijpend gemaakt. O, piramide, waar liggen uw grenzen? En hoe het allemaal komt? Joost mag het weten. Iets met kosmische stralen of zo, die door de piramide vorm worden opgevangen of zo. Wie zal het zeggen? Frans Theuwis interesseert het eigenlijk helemaal niet hoe de wetenschap over pira mides denkt. Niet allen zullen even gemakke lijk een piramide op de benzinetank kunnen plaatsen. Zij bijvoorbeeld met weinig kofferruimte, hebben pech. Maar dan adviseert Theuwis om twee kleine piramides op de tank te zetten. „Ik heb er een, een SRV-man, die kon maar heel weinig kwijt, en die heeft vier kleintjes op z’n tank gezet. Is nog een leuk ge zicht ook". Nog een tip van de goudsmid: „Je De activiteit van de zon is op vele manieren op aarde terug te vinden. De dikte van de jaarringen van bomen varieert met de activiteit op de zon (een maximumjaar veroorzaakt een sterkere groei) en we vinden derhalve ook een elfjarige periode in de jaarringen van bomen. Dezelfde elfjarige periode vinden we terug bij een heleboel zaken in de natuur en zelfs (met allerlei andere fluctuaties) in de prijs van het graan. Wij maakten dit jaar al kennis met de grote activiteit van de zon toen het ruimtelaboratorium Skylab terugviel op aarde. Door de uitbarstingen op de zon was namelijk de atmosfeer om de aarde opgezwollen. Hierdoor was de wrijving die Skylab ondervond groter geworden. Daardoor daalde het laboratorium sneller dan was voorzien en viel het vroegtijdig terug. Skylab zelf had overigens als voornaamste we tenschappelijke taak het onderzoek van de activi teit op de zon. Dat onderzoek vond plaats in de periode dat de zonneactiviteit een minimum had bereikt, namelijk de jaren 1973 en 1974. Het onderzoekproject dat nu over de hele wereld is gestart om de activiteit op de zon te bestuderen, is Amerikaans-Europese samenwerking. niet het eerste project dat wetenschapsmensen uit de hele wereld samenbrengt. In 1882 werd er al een Internationaal Pool Jaar georganiseerd en in 1957- 1958 vond het Internationaal Geofysische Jaar plaats. Het was dat Internationale Geofysische Jaar dat het startsein gaf voor de lancering van de eerste kunstmanen. Deze werden gebruikt om onderzoek in het kader van dat project te verrichten. Ook in het kader van het jaar van de maximum-zon worden er ruimte vaartuigen gebruikt. Er zijn al drie kunstmanen van het type ISEE (International Sun Earth Explo rer) in een baan om de aarde gebracht. Ter gelegen heid van het jaar van de maximum-zon wordt er binnenkort een satelliet speciaal voor dit doel ge lanceerd. Deze acht ton wegende SMM (Solar Maximum Mission) zal in een baan op 500 kilometer boven de aarde worden gebracht. De kunstmaan is in de Verenigde Staten gemaakt, maar het hoofdinstru ment werd grotendeels in Nederland vervaardigd. Dat instrument beoogt het maken van afbeeldingen van de zon in röntgenlicht. De leider van dit experi ment is de Utrechtse hoogleraar C. de Jager. Veel onderdelen werden door Philips gemaakt. De SMM zal in het kader van het jaar van de Vooral als wij voorbeelden aan halen van collega’s, die proeven na deden met volgens piramidisten op merkelijke resultaten en daarbij steevast nul op het request kregen, gaat Theuwis in de aanval. „Kijk ’s, ik hoef die piramide- energie niet te bewijzen, die bewijst zichzelf. De mensen moeten het eerst maar eens een tijdje gebrui ken en dan pas een oordeel erover vellen. Ik hg er niet wakker van, hoor, of ze het wel of niet willen doen. Het zal me zo een zorg zijn. Zelfde met de wetenschap. Als die stronteigenwijs is en niks wil probe ren, dan ligt dat aan de wetenschap zelf, en niet aan de piramides”. Frans, verder: „Bij TNO en Shell hebben ze nog nooit van piramide- krachten gehoord. Dat vind ik zeer gunstig, want dan blijft het ook buiten de commercie. Ik breng mijn ervaringen in de openbaarheid om te voorkomen dat handige jongens er de zakken mee vullen. De men sen hoeven niks meer te doen dan een paar stukjes karton te kopen”. Als de zon alweer rustig begint te worden, zullen twee nieuwe ruimtevaartuigen worden gelanceerd. Deze twee ruimtevaartuigen zullen de polen van de zon gaan bekijken. Tot nu toe werden alle vluchten uitgevoerd in het vlak waarin de planeten om de zon draaien. De SPM (Solar Polar Mission) gaat daar dus een derde dimensie aan toevoegen. Het SPM-project is een samenwerkingsproject van NA SA en de Europese ruimte-organisatie ESA. De overeenkomst die in maart 1979 werd onderte kend, voorziet erin dat beide organisaties één ruim tesonde leveren en dat NASA beide toestellen met een Space Shuttle in 1983 zal lanceren. De twee toe stellen vertrekken vreemd genoeg van de zon af: ze vliegen via de planeet Jupiter met een geweldige slinger terug naar de zon. Bij Jupiter krijgen ze een extra zetje mee, waardoor ze jaren later over res pectievelijk de noord- en de zuidpool van de zon zullen vliegen. De metingen bij de zon zullen pas vijfjaar na de lancering dus in 1988, worden gedaan. De experi menten die tijdens deze vluchten worden uitge voerd (30) zijn inmiddels vastgesteld. We komen steeds meer tot de overtuiging dat de activiteit van de zon van grote invloed is op de processen op aarde en daarmee op ons dagelijks leven. De gecoördineerde onderzoeksinspanning, die is gebundeld in het jaar van de maximum-zon, kan er veel toe bijdragen dat wij leren de processen op de zon te begrijpen. Nederland heeft van oudsher een grote belang stelling voor het onderzoek van de zon. Het is daarom niet verwonderlijk dat de voorzitter van de commissie die het jaar van de maximum-zon bege leidt, een Nederlander is: de reeds genoemde Utrechtse astronoom prof. dr. C. de Jager. vingers in het stopcontact steekt, dan ga je toch mooi dood”. Bezorgd heeft Theuwis zo het be richt aangehoord, dat De Kleine Aarde in Boxtel van het rijk subsi die heeft gekregen om piramidevor mige woningen te bouwen. „Dat vind ik onverantwoord. Dat is het gevaar zoeken. De Egyptenaren hebben toch ook niet in hun pirami des gewoond? Die stopten er hun lijken in”. Theuwis stopt ons een stencil in handen waarin een aantal proeven staan met piramiden. Als je er een glaasje water onder houdt, dan wordt dat verrijkt, en dat is te proe ven ook. Kruiden bhj ven langer groen onder dan buiten de pirami de, zo belooft het stencil. 29,89 59,78 74,73 89,67 104,62 119,56 134,51 149,46 Er is allang bekend dat dit zonnevlekkengetal een elfjarige cyclus vertoont, dat wil zeggen dat er een keer in de elf jaar een maximum wordt bereikt en een keer in de elf jaar een minimum. Het minimum ligt heel dicht bij de nul, het maximum, dat heel groot is, ligt in de buurt van de 200. Wij hebben deze eeuw al drie heel sterke maxima gehad, in de jaren 1937, 1947 en 1957 (u ziet dat er niet precies elf jaar tussen zit). Het volgende maxi mum wordt verwacht in 1980. De afgelopen maan den waren er sterke aanwijzingen dat dit een zeer hoog maximum zou worden. In mei van dit jaar werd het zonnevlekkengetal al vastgesteld op 135, in juni was het 150 en in juli 160. Op dat moment werd algemeen voorspeld dat 1980 een zeer hoog maximum zou worden. Opvallend is echter dat augustus een zonnevlek kengetal van 143 te zien gaf: de activiteit neemt dus weer af. Voor de komende maanden wordt een zonnevlekkengetal van iets minder dan 140 voor speld. Dit wil overigens niet zeggen dat het maxi mum al is bereikt. Zeer waarschijnlijk zal de activi teit opnieuw gaan stijgen en zal het maximum in de loop van 1980 worden bereikt. Het Amerikaanse weerbureau voorspelt een maximum dat ongeveer gelijk is aan de waarde die al in juli werd bereikt. piramide het best z’n werk kan doen, als de auto een tijdje stilstaat. En dan is het van belang dat een van de vlakken van de piramide op het noorden gericht staat. Dat kan je met een kompas vaststellen”. Op mysterieuze wijze moet Theu wis het ongeloof van de journalist tegenover zich hebben opgevangen. Hij staat tenminste uitvoerig stil bij wat hij als grootste probleem van de piramidekracht ziet: het onge loof van de mensen erin. 31,41, 62,83, 78,54, 94,24, 109,95, 125,66, 141,37, 157,08, De deeltjes die van de zon worden weggeslingerd, bereiken na enkele dagen de aarde. Hoog in de atmosfeer botsen ze daar met deeltjes in de atmos- De activiteit van de zon wordt meestal aangege ven met behulp van een zonnevlekkengetal. Dat getal geeft, met behulp van een bepaalde formule, het aantal grote en kleine vlekken op de zon weer. Betr 'C t De gelovigen in de mysterieuze krachten van de piramiden hebben een nieuwe troef in handen. Het is de waarneming dat een piramide het benzinegebruik in de auto gunstiger kan beïnvloeden De goudsmid Frans 7 neuwis (52 jaar) uit Dedemsvaai i weet het ze ker. Hij heeft 120 keer hetzelfde traject gereden. Bij 60 ritjes zat er een van stevig karton gefabriceerde piramide op zijn benzinetank. Bij de andere 60 ontbrak deze decoratie. Het resultaat loog er niet om. Frans: „Met piramide reed ik veel zuiniger. Dat heb ik gemeten. Als het nou 5 percent was, dan zeg je nog: zal wel toeval zijn. Maar met die piramide reed ik gemiddeld 25 per cent zuiniger, en er was zelfs een uitschieter naar 38 percent. Dat kan geen toeval meer zijn. Zo is dat toch?” 'C Prof. dr. C. de Jager feer van de aarde. Deze botsingen kunnen als onplezierige consequentie hebben dat het radiover keer op aarde wordt gestoord. Bij dat radioverkeer wordt namelijk vaak gebruik gemaakt van het feit dat radiogolven tegen bepaalde lagen worden te ruggekaatst. De lagen die terugkaatsen worden door de deeltjes van de zon tijdelijk kapotgemaakt en hierdoor wordt het radioverkeer belemmerd. Een plezierige nawerking van deze botsingen is het mooie schouwspel dat ze veroorzaken: pool- licht. Ook de straling die van de zon de aarde bereikt, heeft invloed op de atmosfeer. Zo is er net aangetoond dat het ozongehalte in de atmosfeer varieert met de hoeveelheid ultraviolette zonnestra ling die wordt ontvangen. Een soortgelijke variatie is er aangetoond voor de temperatuur in de stratos- sfeer. De hoeveelheid ultraviolette zonnestraling is op haar beurt gekoppeld aan de zonneactiviteit. De vlekken op de zon zijn in feite relatief koude gebieden. Wij kunnen ons de zon voorstellen als een gloeiende gasbol. In het centrum van de zon heer sen temperaturen van 15 miljard graden Celsius. Het oppervlak van de zon, dat wij zien, heeft een temperatuur van ongeveer 6000 graden Celsius. De vlekken zijn gebieden waar die temperatuur 1500 graden lager is, het is er dus met 4500 graden nog steeds niet erg koel. De vlekken steken donker af tegen de omgeving, omdat die temperatuur wat lager is. Vlekken ko men niet willekeurig verdeeld over de zon voor. Wij vinden ze vooral in twee banden die parallel aan de zonevenaar verlopen. De vlekken zijn niet alleen koele gebieden, het zijn ook haarden van sterk magnetische velden. Een zonnevlek kan groter worden dan de hele aarde. In de buurt van zonnevlekken worden opval lend veel uitbarstingen op de zon waargenomen. Die uitbarstingen noemen we zonnevlammen. Bij die zonnevlammen worden grote gaswolken de ruimte ingeslingerd. De gasmassa's bereiken hier bij snelheden tot 100.000 kilometer per seconde. De energie in één zo’n zonnevlam is gigantisch, ze kan even groot zijn als de energie die vrijkomt bij de explosie van 1000 waterstofbommen. Eerst even licht brengen in het schemerduister zoals dat heerst in de duistere tempels van hen die zich toegewijd weten aan de Kracht Der Piramiden. Frans Theuwis zit bij het Pyramidaal Genootschap. Men gelieve dit genootschap niet te ver warren met de piramide-stichting in Wassenaar, dan wel de Werk groep Piramide-energie, zetelend in Haarlem. Allen zijn ervan overtuigd dat het „meer tussen hemel en aarde”, waarvan Hamlet al spreekt, voor een deel moet worden gezocht in piramides. Want in de bouwsels van de farao’s zijn zaken gebeurd die nimmer, nimmer verklaard zijn. Zaken waarover de officiële weten schap maar liever zwijgt Men leze bijvoorbeeld het boek „De mysterieuze krachten van de piramide” van Toth en Nilsin. Daar in onder meer het verhaal over het bezoek dat de Fransman Antoine Bovis in de dertiger jaren bracht aan Egypte’s grootste piramide, die van Cheops. Hij trof er een gemum mificeerde kat aan, onder omstan digheden die mummificatie vol strekt ondenkbaar maakten. En er is meer. De kracht van zelfs kleine uit karton vervaardigde piramides heeft zieken geheeld, maximum-zon metingen verrichten. De weten schapsmensen die de verschillende experimenten voor de SMM hebben ontworpen, zullen dag en nacht in het vluchtleidingscentrum bij Washington aanwezig zijn. In dat Goddard-ruimtevaartcentrum van NASA zullen vluchtleiders en wetenschaps mensen voortdurend met elkaar in contact staan. Een bijzonderheid aan de SMM is nog dat het in de bedoeling ligt deze kunstmaan tezijnertijd terug te halen naar de aarde. Dat zal gebeuren als de ernstig vertraagde Space Shuttle operationeel is geworden. De SMM zal dan de eerste kunstmaan zijn die voor een onderhoudsbeurt wordt terugge bracht naar de aarde. I*##* 4 .w* „Eerst je artikel schrijven, en dan pas proberen, hè?”, vraagt Theu wis. Sterker, ons ontbreekt de am bitie om de piramideproeven über haupt uit te proberen. Maar Theu wis heeft gelijk: je mag geen oor deel vellen als je het niet zelf hebt geprobeerd. Daarom hieronder de beknopte handleiding: „Hoe bouw ik een piramide die wellicht tot een besparing van benzine kan leiden als ik ’m op m’n tank zet?” De piramides kunnen het best van karton worden gemaakt. Passe- partout-karton is heel goed bruik baar. Daaruit moeten dan vier iden tieke driehoeken worden gesneden naar maten die zijn afgeleid van de maten volgens welke de piramide van Cheops is gebouwd. Deze vier kartonnen driehoeken nu moeten met papierplakband aan elkaar worden bevestigd. Dat is be ter dan cellotape, omdat dat in de auto gaat loslaten. Dat plakken moet erg nauwkeurig gebeuren: de piramide mag geen kieren ver tonen. Hieronder de vitale maten, met telkens achtereenvolgens in centi meters de hoogten van de pirami des, de lengte van de lengte van de zijden: 20, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, En desnoods koopt Theuwis dat karton voor hen. De duidelijk ma nuaal begaafde Theuwis heeft al „ik-weet-niet-hoeveel” piramiden gemaakt, en ze vervolgens weer weggegeven. „Ik deel ze uit als snoepjes. Dan zeg ik: probeer 't. Maar het ongeloof van de men sen Als er maar transistortjes inzitten, en Philips erop, dan gelo ven ze je eerder”. Dan volgt een waarschuwend woord. Men gebruike de krachten van de piramiden niet verkeerd, want rampen kunnen het gevolg zijn. „Niet alles aan de piramide- krachten is positief, dat is net zo als met elektriciteit. Je kan daar veel goeds mee doen, maar als je je ',z;s - w?-1 hebt er het meeste profijt van als de maal leeg rijd. Er blijft altijd een- piramide ongeveer 75 uur op de derde in, zodat de piramide tijd brandstof heeft ingewerkt. Ik doe heeft om erop in te werken”. het zo dat ik een tank nooit hele- En: „Ik heb het vermoeden dat de ir Graanvelden in Rusland. „Waar het mij om gaat, is dat het gebeurt. Ik heb het zelf vastgesteld dat die piramides dingen doen. Ik heb gemeten dat je er zuiniger van rijdt. Vraag mij niet hoe dat komt, dat moet je aan de wetenschap vra gen. Het gaat er mij alleen om dat het zo is. Anders zou ik het je toch niet zeggen? Ik voel er natuurlijk niets voor om de dorpsidioot van Dedemsvaart uit te hangen”. Dat lijkt ook ons een weinig benij- denswaardige positie, dorpsidioot van nog wel Dedemsvaart. Theuwis is er dan ook alles aan gelegen zijn bevindingen cijfermatig te onder bouwen. Deze en gene heeft met een piramide op z’n tank gereden, en vervolgens de van dit wel heel alter natieve bezuinigingsplan van de re sultaten in kennis gesteld. Theuwis heeft ze allemaal in een boekje staan. „Acht mensen had den geen resultaat”, zegt hij eerlijk, „maar dat kwam denk ik omdat ze de piramide niet goed hebben ge maakt, of omdat de tank aan de zijkant zat”. „Zevenenveertig melden 5 tot 10 percent bezuiniging”. Frans, streng: „En dat is ook te weinig. Het zal wel komen omdat ze nonchalant met de maten van de piramide zijn omgesprongen”. Dan komen we aan de betere groepen. 51 piramide- rijders hadden 10 tot 25 percent bezuiniging, en 12 zaten in de hoog ste categorie met 25 tot 35 percent resultaat. z - H

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25