Nieuw Brits Resultaten beneden verwachting voorstel op resultaat Zimbabwe-top Directeur NIOC moet zich verantwoorden kernwapens Ex-burgemeester Peking krijgt hoge functie f achtergrond Zwitserland wijst Tsjechoslowaakse diplomaat uit Gesprek Vance Gromiko zonder Gesprek SPD- PvdA over Weer dode bij aanslag in Baskenland Portugal schort teruggave van landbouwgrond op Maandag rede Carter over Cuba-kwestie Noordrijn-Westfalen naar stembus binnen- en buitenland 2 3 19 7 9 SEPTEMBER 2 9 ZATERDAG rest Irijf inds- ie ei- erho- dui- drijf. indse "voer ennis m de regel ilden is de fond- >rden ruik sme aan (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Het Internatio naal Energie Bureau (IEA) in Parijs vreest dat de meeste van de twintig westerse indu strielanden die deel uitmaken van deze organisatie, er niet in zullen slagen, vijf procent op energie en op olie te besparen. Dit zegt het IEA in een giste ren gepubliceerd overzicht van de stand van zaken op het gebied van energiebesparing. De VS zullen waarschijnlijk wel een olie besparing van vijf procent halen, aldus het IEA. IEA somber over besparing energie r i Bazargan wijzigt Iraans kabinet w- 1 t elt er lis te van t zijn imer- sman i van nden et in Daar- irrest jken. PEKING (AFP). De oud-burgemees- ter van Peking, Peng Zhen, is gekozen als lid van het Politburo van de Chinese com munistische partij. Dit heeft het persbu reau Nieuw China gisteren gemeld. Naast Peng Zhen is ook de eerste man van de provincie Sichuan opgenomen in het Politburo. Beide werden gekozen op de vierde zitting van het centraal comité dat, naar eerst nu wordt gemeld, van 25 tot 28 september bijeen is geweest. Het persbureau Nieuw China maakte geen melding van het vertrek van mensen uit het Politburo. Peng Zehn werd tijdens de Culturele Revolutie weggezuiverd. In januari werd hij gerehabiliteerd en gekozen tot vice- voorzitter van de Nationale Volksverga dering. Het centraal comité telt twaalf leden, zo meldt Nieuw China. Onder hen bevinden zich oude bekenden, die tijdens de Cultu rele Revolutie van hun functies werden ontheven. Zo zijn de oud-minister en oud- vice-minister van Culturele Zaken, Lu Dingyi en Zhou Yang nu opgenomen in het Centraal Comité. Ondanks het feit dat er op het gebied van energiebesparing al enige vooruit gang is geboekt, moet er nog veel meer worden gedaan, aldus de organisatie. De IEA-landen hadden eerder dit jaar beloofd, ernaar te streven het totale olie- verbruik met 5 procent te verminderen. Dit betekent voor de Verenigde Staten één miljoen standaardvaten per dag. Het rapport over energiebesparing bin nen het IEA dat wordt gepubliceerd in verband met de internationale energie- besparingsmaand oktober, zegt er „goede redenen bestaan om zich ernstige zorgen te maken over de toekomst van de ener giebesparing in de lidstaten”. West-Duitsland en Japan zullen daaren tegen een redelijk groeipercentage kun nen handhaven en daardoor zal de econo mische zwakte van de VS niet op een wereldrecessie uitdraaien. Dit betekent ook dat de wereldhandel enigszins zal toenemen, waardoor de ontwikkelingslan den hun economische groei kunnen hand haven op het huidige niveau van vijf pro cent per jaar. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) verwacht overigens dat de gemid delde reële economische groei in de indu strielanden zal afnemen van ongeveer drie procent dit jaar tot omstreeks twee procent volgend jaar. Dit heeft de econo mische adviseur van het IMF, Jacques Polak, gisteren verklaard op een perscon ferentie in Belgrado, waarop dinsdag de jaarvergadering van het IMF begint. Deze cijfers staan in een rapport over de voor uitzichten voor de wereldeconomie dat aan de vergadering zal worden voorge legd. Polak zei dat het afnemen van de gemid delde economische groei voornamelijk te wijten zal zijn aan de recessie (economi sche teruggang) in de Verenigde Staten. De Amerikaanse economie zal naar ver wachting over dit jaar en volgend jaar nauwelijks reële vooruitgang boeken. Dit jaar zal er sprake zijn van enige achteruit gang en voor volgend jaar wordt een licht herstel verwacht. (Van onze redactie buitenland) LISSABON. De dood van de twee landarbeiders, die eergisteren werden neergeschoten door de Portugese Repu blikeinse Garde bij een betoging tegen de teruggave van land aan de vroegere eige naar, heeft grote opschudding teweegge bracht. Voorlopig is alle teruggave van land in het kader van de omstreden wet- Barreto opgeschort. Eerste minister Mario de Lurdes Pinta- silgo heeft haar vertrek naar New York, waar zij zal spreken in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties, met 24 uur uitgesteld. In het zuiden van Portugal en in een tiental grote bedrijven in Lissa bon werd gisteren uit protest het werk geheel of gedeeltelijk neergelegd. In Montemor-o-Novo, waar de schiet partij zich voordeed, demonstreerden naar schatting 20.000 mensen in rouwkle ding en met zwarte vlaggen tegen het politieoptreden. De 57-jarige Joan Caravela en de 17- jarige Antionio Gacquinha werden dode lijk getroffen door de politiekogels toen zij met enkele honderden landarbeiders protesteerden tegen de teruggave van 600 hectare grond van de landbouwcoöpera tie Bento Goncalves aan de grootgrondbe zitter Manuel Padeira jr. De landarbei ders probeerden te verhinderen dat de grootgrondbezitter en zijn met jachtgewe ren gewapende helpers ook de koeien van de coöperatie zouden overnemen. De president zal dan verslag uitbren gen, zoals hij eerder deze week had beloofd. Hij zei toen dat hij passende maatregelen zou treffen, als de Sovjet unie niet langs diplomatieke weg ertoe gebracht zou kunnen worden „het ge- vechtskarakter” aan de bewuste troepen te ontnemen. Het bericht over Carters rede kwam nadat de president in 24 uur tijd drie maal had gesproken met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, en andere leden van de Nationale Veilig heidsraad. Vance kwam uit New York waar hij zonder resultaat de kwestie had besproken met zijn Russische collega Andrei Gromiko. „Wij bekijken de situatie en beraden ons over de aanpak, nu het overleg geen resultaat heeft gehad”, zei gisteren een ambtenaar in Washington. De woord voerder van het Witte Huis, Jody Powell, waarschuwde met klem tegen pogingen om een crisissfeer te scheppen. „Klop de zaak niet op. Overdrijf niet”, aldus de perschef. Volgens hem is er geen crisis stemming onder Carters adviseurs. „Het is een zeer rustig en weloverwogen pro- De Bondsregering heeft al laten weten dat de NAVO-raketten alleen op West- duits grondgebied gestationeerd kunnen worden wanneer ook andere landen be reid zijn raketten op te nemen. Hoewel men in Nederland nog niet tot een afslui tend oordeel is gekomen, is het merendeel van de Nederlandse socialisten duidelijk tegen de stationering. BONN. Onder aanvoering van frac tieleider Joop den Uyl heeft een „zware” delegatie van de PvdA gisteren in Bonn overleg gevoerd met topfiguren uit de Westduitse zusterpartij SPD. Voornaam ste onderwerp van gesprek was de eventu ele stationering van nucleaire middellan- ge-afstandsraketten in Nederland, België en West-Duitsland. Over deze omstreden zgn. „grijze zone-wapens” moet de NAVO deze winter beslissen. Wat de Britse minister van Buitenland se Zaken Lord Carrington en zijn delega tie nu voor ogen staat, nadat men het eens is geworden over de grondwet en over de regelingen voor de overgangsperiode is, zo snel mogelijk nieuwe verkiezingen in Zimbabwe te houden. De verkiezingscam pagne, waaraan dan ook kandidaten van het Patriottisch Front zullen deelnemen, zal kort zijn. Daarmee wil Londen voorko men dat er emoties worden opgeroepen die de verkiezingen zelf in gevaar kunnen brengen, hoewel de mogelijkheid niet wordt uitgesloten dat oorlogsacties tij dens de aanloop tot de verkiezingen nog zullen plaatsvinden. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse regering zal komende week een uitgewerkte versie van een nieuwe grondwet voor Zimbabwe voorleggen aan de delega ties in Lancaster House, waar de con ferentie over de toekomst van dat land plaatsvindt. Deze versie, die rekening zal houden met de in de besprekingen naar voren gebrachte wensen van zowel het Patriot tisch Front als van de afgevaardigden van de regering in Salisbury, zal vermoedelijk voorzien in de verkiezing van een presi dent in „Amerikaanse stijl”. Op een ander punt zal de Britse rege ring echter het been stijf houden. Het Patriottisch Front wil namelijk allen die na de onafhankelijkheidsverklaring van 1965 Rhodesisch staatsburger werden, aan een „Politieke test” onderwerpen. De details van een dergelijke keuring zijn niet bekend, maar komen er vermoedelijk op neer dat men wil vaststellen in hoever re de betrokkenen verantwoordelijk zijn geweest voor acties tegen de troepen van het front en bijvoorbeeld voor het detine ren van leden en manschappen daarvan. Londen heeft echter duidelijk gemaakt dat een dergelijke „keuring” volstrekt on aanvaardbaar is. Het grootste struikelblok levert nog steeds de commissie op die zich moet gaan bezighouden met de benoemingen van de topofficieren van de politie en de strijd krachten. Verder zal Londen grondwette lijke garanties willen hebben voor de blanken en daarbij denkt het aan een clausule dat deze garanties niet door wel ke meerderheid in het parlement dan ook geamendeerd kunnen worden gedurende een periode van vijf tot tien jaar. Gisteravond zijn naar schatting 3.000 betogers de straten van San Sebastian opgegaan om te demonstreren tegen de moordaanslag. De demonstratie was geor ganiseerd door de extreem linkse politie ke partij „Volkseenheid”, die de Baski- sche onafhankelijkheidsstrijd steunt. 3 3 1 3 r lende wor- ?t pu- thans tzicht ecen- itrum ht de leef- enge- ipunt over IN en i J r ;ende ering ische tieke Bres kan lende ;ende □r de s We- ne in ering WV- ignie, Ruy- heeft i een 'aagd jd zo „Dit meer en op ienst- Vol- itigen hun >men. vloed „Men ir het ngere gnie. Alle politieke waarnemers in West- Duitsland zijn het erover eens dat bondskanselier Helmut Schmidt de ver kiezingen van oktober volgend jaar al leen dan kan winnen, wanneer het hem lukt de meerderheid van de bevolking in de grote steden van Noordrijn-Westfalen achter zich te krijgen. Dit wapensysteem is bedoeld als ant woord op wat de NAVO noemt „de groei ende Russische dreiging” met de SS-20- raketten. Deze kunnen vanaf mobiele lan- ceerinstallaties atoomkoppen afvuren en zijn gericht op doelen binnen Europa. BERN (UPI) Zwitserland heeft giste ren de tweede-secretaris van de Tsjecho slowaakse ambassade uitgewezen. Het ministerie van Justitie deelde mee dat de man lid was van de Tsjechoslowaakse geheime dienst en dat hij in die hoedanig heid zich vooral bezig hield met uitgewe ken landgenoten in Zwitserland. Hij werkte sinds november 1972 in Bern. lutionair”. „Contra-revolutionairen” kun nen in Iran ter dood veroordeeld worden. Wat de kabinetswijzigingen betreft: Premier Bazargan benoemde Ali Akbar Moinfar (toh dusver minister van Econo mische- en Budgetzaken) tot minister van Olie. De nieuwe minister zal tevens het directeurschap op zich nemen van de olie-, gas- en petrochemische maatschap pijen, zo deelde premier Bazargan mee. Naast het in het leven roepen van een ministerie voor Oliezaken heeft premier Bazargan ook een nieuwe minister van Defensie benoemd. Moestafa Ali Kham- ran neemt deze functie over van generaal Taqi Riahi. Riahi nam eerder deze maand ontslag om gezondheidsredenen. Kham- ran was voorheen vice-premier en heeft in augustus de regeringscampagne geleid te gen de opstandige Koerden. Het is voor het eerst sinds jaren dat een burger wordt benoemd tot minister van Defensie. De opvolger van Akbar Moinfar op Eco nomische Zaken is Ez Atollah Shabi. De opperbevelhebber van de Iraanse zeestrijdkrachten, admiraal Ahmad Ma- dani, heeft zich kandidaat gesteld voor de post van eerste president. De constitutio nele formule voor de verkiezing .van een president moet nog worden goedgekeurd door de geestelijkheid overheerste raad die werkt aan een nieuwe grondwet. Admiraal Madani was militair adviseur van de ayatollah Khomeini voor de revo lutie van februari. Acht jaar geleden werd hij door de sjah uit de marine ontslagen na een geschil met zijn superieuren. Hij is momenteel ook gouverneur van de olierij ke provincie Khoezestan. WASHINGTON (Reuter/UPI). President Carter van de VS zal maan dagavond om acht uur plaatselijke tijd (het is dan dinsdagochtend één uur onze tijd) de Amerikanen in een televisierede meedelen welke stappen hij neemt om de kwestie van de Russische gevechtsmilitairen op Cuba te regelen. Dit is gisteren in regeringskringen in Washington vernomen. In een ander bericht van de Iraanse radio werd meegedeeld dat de Iraanse openbare aanklager aan Bazargan heeft verzocht, de directeur van de Iraanse nati onale oliemaatschappij NIOC, Hasan Na- zih, opdracht te geven zich binnen 24 uur te melden bij de aanklager om antwoord te geven op vragen die gerezen zijn na „herhaalde klachten”. Wat deze klachten precies inhouden, is niet meegedeeld. De afgelopen weken is een ernstig con flict gerezen tussen de wereldlijke en de geestelijke machthebbers in Iran rond de positie van Nazih. De directeur van de oliemaatschappij haalde zich het onge noegen van de geestelijke leiders van Iran op de hals door te weigeren de olie-indu- strie te zuiveren van „niet-islamitische ele menten”. Volgens Nazih zou een dergelij ke zuivering de oliewinning in gevaar brengen. Hoeveel van de 40.000 werkne mers in deze tak van industrie door een zuivering getroffen zouden kunnen wor den, is niet bekend. Nazih heeft, ondanks sterke druk die op hem werd uitgeoefend, steeds geweigerd ontslag te nemen. Hij verklaarde alleen te zullen opstappen, als hem daartoe door premier Bazargan opdracht zou worden gegeven. Wat Nazih nu precies te wachten staat is niet duidelijk. Islamitische groeperingen binnen de oliemaatschappij hebben geëist dat hij terecht zal staan als „contra-revo- Het vorige Britse voorstel voorzag in een voornamelijk ceremoniële functie van de president als staatshoofd, terwijl de werkelijke uitvoerende macht bij de eer ste minister zou berusten. Het Patriottisch Front heeft in de afgelopen weken duide lijk gemaakt dat het daar niet voor voelt en het wees er daarbij op dat er vrijwel geen enkel Afrikaans land is waar een premier de macht in handen heeft Londen zou nu bereid zijn het door het Patriottisch Front gewenste president schap mogelijk te maken, maar wil daar bij in de grondwet een aantal clausules opnemen, waardoor de president verant woording verschuldigd blijft aan het nieuw te kiezen parlement. Met andere woorden, Londen probeert de mogelijk heid van een dictatuur te vermijden. Er hebben zich geen incidenten voorge daan. De betogers hielden een mars door de straten en riepen leuzen als „Lang leve de ETA” en „Onafhankelijkheid”. Het vermoorde gemeenteraadslid was een topfiguur uit de partij „Volkseenheid”. Strauss heeft in de afgelopen week op vier, grote verkiezingsbijeenkomsten in het industriegebied van Rijn en Ruhr geprobeerd, zijn politieke gewicht in de strijd om de 17.000 zetels in stadhuizen en districtsraden tot gelding te brengen. Twee van deze bijeenkomsten werden door betogers zozeer in de war gestuurd, dat Strauss ternauwernood aan het ces waarbij de tijd wel in het oog wordt gehouden, zonder dat er sprake is van overhaasting.” De president staat onder sterke druk vanuit het Congres om te eisen dat Mos kou zijn troepen geheel van Cuba terug trekt. Enkele Senatoren willen de ratifi catie van het SALT-2-verdrag afhanke lijk stellen van een bevredigende rege ling van de kwestie. De leider van de democratische meerderheid, Robert Byrd, is echter van oordeel dat er geen verband tussen de twee zaken moet wor den gelegd. Carter heeft het gebruik van militair geweld uitgesloten. Hij zou echter overwegen druk op de Russen uit te oefenen op gebieden waarbij zij belang hebben. Ook zou Carter kunnen besluiten druk op Moskou uit te oefenen door handels- beperkingen af te kondigen, opdracht te geven tot een uitbreiding van de opera ties van de Amerikaanse vloot in het Caribisch gebied of door de Amerikaan se vlootbasis van Guantanamo op Zuid- oost-Cuba te versterken. woord kon komen. In de Bondsrepu bliek wordt met spanning afgewacht hoe het engagement van Strauss morgen in de uitslag wordt weerspiegeld. In de gemeenten en districten van Noordrijn-Westfalen is de CDU sinds 1975 met 46.3 procent de sterkste partij. De socialistische SPD zit de CDU met 45.2 procent dicht op de hielen. De libe rale FDP coalitiegenoot van de SPD in Bonn is derde met 7.1 procent. In de plaatselijke parlementen zitten verder talrijke politici van kleinere partijen of gemeente belangengroepen. In Noordrijn-Westfalen doen morgen in totaal 34 partijen en groeperingen mee. Zij hebben ongeveer 80.000 kandi daten gesteld voor de 17.000 zetels. Behalve op het resultaat van de partij- combinatie van Strauss, wordt morgen in het bijzonder gelet op de SPD van Schmidt. Men wacht in spanning af of de SPD erin zal slagen, de grootste partij te worden. Voorts is de aandacht gericht op de prestatie van de „Groenen”, dat zijn de milieupartijen. Behalve Den Uyl namen aan het overleg ook deel de buitenlandspecialist van de PvdA in de Tweede Kamer Max van der Stoel, defensiespecialist Bram Stemer- dink, Ed van Thijn, partijvoorzitter Max van den Berg en buitenlandsecretaris Maarten van Traa. Ongeveer 20.000 Portugese boeren demon streerden gisteren in rouwkleding en met zwarte vlaggen in het Portugese plaatsje Montemor-o- Novo tegen het optreden van de Portugese Republikeinse Garde. Eergisteren schoot de garde twee boeren dood die protesteerden tegen de teruggave van land van hun land bouwcoöperatie aan grootgrondbezitters. SAN SEBASTIAN (AP). In een golf van nieuwe terroristische aktiviteiten is gisteren in Spaans Baskenland een ge meenteraadslid door een aanslag om het leven gekomen. De rechtse groepering „Spaanse Gewapende Groepen” heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag op geëist. TEHERAN (UPI, AFP). Premier Bazargan van Iran heeft enkele wijzi gingen aangebracht in zijn kabinet. Hij heeft een nieuwe minister van Defensie aangesteld en een nieuw ministerie van Olie in het leven geroepen, zo heeft radio-Teheran bekend gemaakt. Het IEA is teleurgesteld over de uitvoe ring van de besparingsprogramma’s en zegt dat het resultaat „veel minder is dan men een jaar geleden verwachtte”. De organisatie toont zich somber over de kansen dat in de naaste toekomst het beeld van de energiebehoefte er wat roos kleuriger uit zal zien. Dit is te wijten aan het falen van de IEA-landen in hun ge heel, wezenlijke vooruitgang te boeken bij de ontwikkeling en uitvoer van nieuwe besparende maatregelen, zo wordt gezegd. „Sommige landen hebben eigenlijk nog geen bezuinigingsplan klaar liggen en an dere hebben hun pogingen energie te be sparen verminderd, met name door het korten op fondsen die daarvoor waren bestemd,” aldus het IEA. De effectiviteit van het energiebespa- ringsbeleid wordt volgens de organisatie belemmerd doordat de energieprijzen op een peil blijven dat niet uitnodigt tot mati ging, aldus het rapport. Het IEA voorspelt dat de totale behoefte aan energie van de lidstaten tot 1985 jaar lijks met 3,5 zal stijgen. Volgens het agent schap bedraagt deze stijging tussen 1985 en 1990 2,9 procent. Het gemiddelde Bruto Nationaal üro- dukt (BNP) zal tot 1985 met 4,2 procent per jaar stijgen en tussen 1985 en 1990 met 3,6 procent. Deze voorspellingen geven het IEA re den om aan te nemen dat het algemene doelmatige verbruik van energie bij de produktie zal blijven verbeteren. Ruim een jaar voor de landelijke verkiezingen voor de Westduitse Bondsdag plaatsen de politieke par tijen van de Bondsrepubliek zich morgen voor een belangrijke tus sentijdse proef: in de grootste deel staat, Noordrijn-Westfalen, worden gemeente- en districtsverkiezingen gehouden. Hoewel de kiezers in regionale en ge meenteraadsverkiezingen traditioneel in de eerste plaats door lokale politieke kwesties worden bewogen, hebben de verkiezingen in Noordrijn-Westfalen na tionale betekenis. Het gaat immers om de dichtstbevolkte industriedeelstaat van West-Duitsland met 12.3 miljoen stemgerechtigde burgers eenderde ongeveer van alle kiezers in de Bondsre publiek. De gemeenteraadsverkiezingen in Noordrijn-Westfalen zijn de eerste ver kiezingen sinds de aanwijzing van minis ter-president Franz Josef Strauss van Beieren tot kandidaat van CDU en CSU voor het bondskanselierschap.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3