STERK OPTREDEN VAN SCHIETPLOEG POLITIE VELSEN "Er gebeuren hier s dingen in de buurt" I r t F» '\£S I -I I HUURDERSVERENIGING VELSEN IN HET GEWEER TEGEN LEEGSTAND: Kraken Ontwerp-wet VEEL COLLEGA’S IN LOODSENSOCIËTEIT Collecte voor dierendag Voor Midden-Heerenduin geen extra toegang Verhuizing lapmiddel voor Visserijschool Afscheid specialisten Zeeweg Ziekenhuis Aktiever 1 5 4 IJMOND 19 7 9 29 SEPTEMBER ZATERDAG ft® v 4 VELSEN. In een brief aan de gemeenteraad van Velsen wil de Huurdersvereniging Velsen de aandacht van de raad vestigen op het (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Drie loodsen tegelijk namen gisterenmiddag af scheid van de dienst in het gebouw van de loodsensociëteit „Recht door Zee” aan de Oranjestraat in IJmuiden wegens het bereiken van de 55-jarige leeftijd. Het was onwaarschijnlijk druk in de sociëteit, niet alleen de familieleden van de drie loodsen woonden de feeste lijkheden rond het FLO (Functioneel Leeftijds Ontslag) bij maar ook veel leden (collega’s) en buitengewone leden (gepensioneerde ex- collega’s) van de sociëteit waren aanwezig. - 2 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Ervaring. Dat speelt een verschrikkelijk belangrijke rol. Jongens die er pas bij zijn en geweldig hoog scoren neem ik niet zo één-twee-drie erbij. Ik kies dan liever iemand met veel wedstrijderva- ring.” Schiet-instructeur bij de gemeentepolitie Velsen de heer G. van Pijkeren senior weet waarover hij praat. Mede door zijn inbreng is het team van Velsen donderdag in Venlo nationaal kampioen op het onderdeel karabijnschieten geworden. Een uitstekende prestatie, te meer als men bedenkt dat de omstandigheden waaronder het kampi oenschap werd behaald, zeker niet ideaal waren. feit dat er in de gemeente nogal wat huizen leeg staan, wat volgens de briefschrijvers onaanvaardbaar is. In deze brief wijst de Huurdersve reniging de gemeenteraad op de mogelijkheid van vorderen van woonruimte. 1 w Hf F B Vorderingscommissie moet zich veel actiever gaan opstellen n s- Het pand aan de Koningin Wilhelminakade 86 rood, dat al vier jaar leeg staat llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll r IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII •ü- De scheidende loodsen met hun echtgenotes, van links naar rechts de dames en heren. Ter Horst en Van der Mei/ 4 >K - ober traat voor Deze i het De vorderingscommissie is in 1947 in het leven geroepen. De laatste jaren vor dert de gemeente niet meer en bestaat deze commissie derhalve alleen nog maar op papier. Zij is de laatste jaren dan ook niet meer bijeengekomen. In de commis sie hebben vertegenwoordigers zitting van de Vereniging voor Huiseigenaren Velsen, de Velser Ondernemers Centrale, de Woningbouwcorporaties en de vakor ganisaties. Van de drie scheidende loodsen zat de heer J. J. van der Mey het langst in de IJmond. Als ex-stuurman van de KNSM kwam de in Hillegom geboren zeevarende in 1948 als adspirant-loods in dienst bij „het derde district” van het rijksloodswe- zen. In 1952 werd de heer Van der Meij loods eerste klasse en in 1971 senior-loods waarna hij tenslotte in 1977 waarnemend inspecteur te IJmuiden werd. De heer E. W. ter Horst kwam als oud- stuurman van de CSM in 1956 in dienst als bovenwoning al maanden leeg staat. De huiseigenaar wil het hele huis leeg te koop aanbieden. Hij heeft de huurders van de benedenverdieping derhalve één week be denktijd gegeven om te beslissen of zij het pand willen kopen. Willen zij dat niet dan wordt direct de huur opgezegd. De huur dersvereniging beijvert zich momenteel om dit ongedaan te maken. Gerard Broekhuijsen, voorzitter van de huurdersvereniging, noemt de twee pan den een topje van een ijsberg. „In Sant poort, maar ook in andere delen van de gemeente staan panden leeg. Een moge lijkheid om leegstand te voorkomen is kraken. Het zou beter zijn als de gemeente zo’n beleid voerde dat kraken niet meer hoeft. Maar soms zie je dat zij het tegen gestelde doet. Panden die nog best be woonbaar zijn, worden onbewoonbaar ge maakt doordat de gemeente de vloer ka pot slaat of het dak vernielt. Een pand aan de Bloemstraat in Oud-IJmuiden bijvoor beeld staat al twaalf jaar leeg. Het is nu volkomen verrot, mede omdat zij twaalf jaar geleden het dak kapot hebben gesla gen. In dat pand had wel iemand al die tijd kunnen wonen”, aldus Gerard Broekhuij sen. Het onlangs gekraakte t ...d aan de Ka naalstraat in IJmuiden wordt momenteel bewoond door zes jongelui. Zij hebben het pand opgeknapt en voor bewoning ge schikt gemaakt. Van de zijde van de ge meente (eigenaar van het pand) hebben zij nog niets gehoord. „Het zou moeten die nen als wisselwoning voor renovatiepro jecten voor steeds twee gezinnen tegelijk”, zegt een van de bewoners. „Maar het lijkt me niet geschikt daarvoor. De twee gezin nen zitten op eikaars lip. Zij hebben bij voorbeeld geen eigen opgang. Het pand is echter wel geschikt voor één- en tweeper soons huishoudens”. Middels een stencil hebben de bewoners van de villa aan de Kanaalstraat de leden van de gemeente raad uitgenodigd om zich op de hoogte te komen stellen van de situatie. Ook van die zijde hebben zij nog niets gehoord. De staatssecretaris van volkshuisves ting Brokx bereidt momenteel een ont- werp-wet leegstand voor waaraan ook zijn voorganger Van Dam al heeft ge werkt. De Huurdersvereniging stelt in haar brief dat alvorens het ontwerp z’n definitieve uitwerking zal hebben gekre- adspirant-loods in de IJmond. In 1959 volgde een benoeming tot loods eerste klasse en in 1974 tenslotte tot senior-loods. De heer H. Harmenzon, evenals Ter Horst in Amsterdam geboren, kwam in 1955 in dienst bij het Rijksloodswezen als adspirant-loods, maar hij begon zijn loop baan in de Scheldemond. Daar ook werd hij in 1958 bevorderd tot loods eerste klasse, waarna hij in 1964 overstapte naar de IJmond om hier stuurman te worden op het loodsvaartuig Bellatrix. gen er alweer een aantal jaren verstreken zijn. „Nli is het nog een kwestie van ge meentelijk beleid”, aldus de Huurdersver eniging. „Onze vraag”, schrijft de Huurdersvere niging tenslotte, „is dus konkreet: Hoe ziet uw raad een vorderingsbeleid en is zij daarbij van mening dat het tot nu toe gevoerde beleid geactiveerd zou kunnen worden? Het registreren van de leegstand is dan een eerste logische stap”. Het team van Velsen bestond uit de heren G. van Pijkeren sr., J. van Pijkeren jr., P. Kooger, J. D. Doornbos en P. Rem mers. Op een afstand van honderd meter schoten zij meerdere malen in of dichtbij de roos, hetgeen uiteindelijk een score van 226 punten opleverde. Drie meer dan nummer twee, het team van de Koninklij ke Marechaussee Limburg. De teamleden waren des te meer ver heugd over het resultaat, daar het pistool schieten, dat aan de karabijnwedstrijden voorafging, een fikse kater opleverde. Ook hier behaalde de Velsense ploeg een eerste plaats met 227 punten. Protest werd echter aangetekend op het feit dat een van de Velsense deelnemers een pistool had houdt op het naleven van alle wettelijke bepalingen. De aktie „vakantiepleegdier” is ook in handen van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren, en maakt het mogelijk in de vakantie de huisdieren bij partikuliere dierenvrien den onder te brengen. ■ir Vier leden van het succesvolle schietteam met van links naar rechts P. Kooger, J. van Pijkeren jr. P. Remmers en G. van Pijkeren sr. Op de foto ontbreekt het vijfde lid, J. D Doornbos. Individueel waren de prestaties ook zeer goed. Zo behaalde van Pijkeren seni or een vierde plaats op het onderdeel karabijnschieten. Reden om een feestje te bouwen? (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Herhaalde verzoeken van de gemeente Velsen het natuurgebied Midden-Heerenduin tot aan de zeereep voor het publiek opengesteld te krijgen leverden tot nu toe niets op. Natuurmo numenten is als eigenares fel tegen alge hele openstelling vanwege de kwetsbaar heid van met name het terreingedeelte direct aan de kust. Met een spaarzame begroeiing is gevaar voor schade bij mas saal terreinbezoek verre van denkbeel dig, aldus Natuurmonumenten in ant woord op een gemeentelijk verzoek di rect nabij Zeewijk een nieuwe toegang te creëren. IJmuidenaren, mits lid van Natuurmo numenten, moeten voor een bezoek aan Midden-Heerenduin de omweg naar de ingang Duin- en Kruidbergweg voor hef blijven nemen. Een extra toegangspad naar dit voor leden toegankelijke terrein gedeelte behoort evenmin tot de mogelijk heden. Een gemeentelijke suggestie in die richting wordt afgewimpeld met als argu ment personeelsgebrek. Geld ontbreekt om voor zo’n nieuwe entree controlerend terreinpersoneel aan te stellen, zo meldt N atuur monumenten. „Er is zelfs een vorderingscommissie in bet leven geroepen, die al vele jaren „functioneert”, maar in die tijd toch wei nig aktiviteiten heeft ontplooid. Onze suggestie aan u is om deze commissie aan te sporen tot een wat aktievere opstel ling. Allereerst zou een begin kunnen worden gemaakt met het registreren van leegstand. De commissie die het woon- ruimteverdelingsbeleid bepaalt zou hier bij ook een rol kunnen spelen”, aldus de briefschrijvers van de Huurdersvereni ging- Urgent is voor de gemeentelijke school aan de Havenkade ook inrichting van een tweede bankwerkerij. Ook hiervoor moet een tijdelijke oplossing gezocht worden door de directie van de school. De school is in haar totaliteit volkomen uit z’n jasje gegroeid. De situatie is extra knellend geworden door deelname van de school aan een nieuw onderwijsprojekt „Midden Kennemerland” ten behoeve van de leef tijdscategorie 16-18 jaar. VELSEN. Twee specialisten namen vrijdagmiddag afscheid van de medische praktijk in het IJmuidense Zeeweg Zie kenhuis. Dr. G. E. Kropveld, sinds 1970 als neuroloog aan het ziekenhuis verbon den, gaat met pensioen. Zijn collega dok ter K. S. Lim, sinds 1966 als kinderarts bij het ZZ werkzaam, treedt als medicus bij het GAK in dienst. Beiden werden in de aula toegesproken door economisch directeur J. A. M. Maes en de heer G. J. Zeemel, voorzitter van de medische staf. In de vacature-Kropveld, tot voor kort deel uitmakend van een team van drie neurologen, is nog niet voorzien. Voor dokter K. S. Lim is inmiddels een vervanger benoemd. arkt sten r, 20 357 sten 173 271 20 UK D 19 IJM .600; met eens jond twee :aan. n de r de Deze uur iuin. aond Am- anaf are- root mes Sie- 3.67, <ra- 1.54, 1.84, Ki- :ilay 2.45, htp. nan De ster 1.74. rbot ■oot- tong twee :een- <rab ibel- drie ibel- chol vier twee r 87- 136- kop at 28 rpen iet 2 poc- tiet 3 A, and, kle- loed- ima- srbr. idkl. astic etc. dere uur. dbu- itsen F. J. Koning, die namens de vakorgani saties in de vorderingscommissie zit, zou het een positieve zaak vinden als deze commissie zich aktiever zou opstellen. Hij vertegenwoordigt het FNV al enkele jaren als plaatsvervangend lid. Koning vindt het een kwalijke zaak dat de commissie nog nooit in de afgelopen jaren bijeen is geweest. Het zou volgens hem in eerste instantie een zaak van de politieke partij en zijn de commissie meer inhoud te geven. De huurdersvereniging geeft in de brief de mogelijkheid tot het vorderen van woonruimte aan door te wijzen op artikel 7 van de woonruimtewet. „De verdere uitwerking en toepassing wordt volledig overgelaten aan „het gemeentelijk be leid”. Een prachtige kans tot het nemen van initiatieven en een instrument om actief iets te doen aan woningnood”, zo staat in de brief. De langdurige leegstand van twee panden aan de Koningin Wilhel- minakade (respectievelijk vier- en één jaar) vormde de concrete aanleiding voor de Huurdersvereniging om deze brief te schrijven. De omwonenden van de panden aan de Wilhelminakade spreken eveneens schan de over de langdurige leegstand. Ook voor hen is het een doorn in het oog dat er in een gemeente waar 3400 woningzoeken den zijn, zomaar panden tijden lang leeg kunnen staan. Een van de huizen aan de Wilhelminakade is opgesplitst om hori zontale verkoop mogelijk te maken. Het benedenhuis is nog verhuurd, terwijl de VELSEN. De School voor Visserij en Zeevaart aan de IJmuidense Havenka de krijgt 1500,- voor inrichting van een handenarbeidlokaal tot boetzaal. Voor het lesonderdeel boeten (reparatie van netten en ander touwwerk) was tot nog toe ingebruik het voormalige ketelhuis dat door stijging van het leerlingental in het cursusjaar 1979-1980 te klein gewor den is. Receptie druk bezocht bij afscheid van drie loodsen Wethouder J. W. Meijer van woonruim teverdeling liep donderdag in de raad op de beantwoording wat vooruit. Op kriti sche vragen van PvdA’er C. Kranendonk over deze sluimerende commissie kwam het volgende commentaar: „Een vorde ringscommissie is ook wanneer op nonac- tief een bruikbaar stuk gereedschap”. De wethouder omschreef de „papieren com missie” vervolgens als goede stok achter de deur bij het van kracht worden van de Leegstandwet die momenteel in een ont werpstadium verkeert. „Voor ons is er geen ontvangst op het gemeentehuis. Bloemen hebben wij niet gezien. Het is waarschijnlijk niet eens bij iedereen op het hoofdbureau bekend. De bekers zijn echter het levende bewijs,” besluit schietinstructeur G. van Pijkeren senior. gebruikt die niet aan alle eisen voldeed. Voorbereiding? Dat verschilde nogal per teamlid. Na de distriktswedstrijden, die in mei van dit jaar in Den Helder werden gehouden en waarin Velsen eerste werd, kon maar weinig worden getraind. (Piet Kooger had bijvoorbeeld maar een keer de gelegenheid te oefenen, maar de grote ervaring die hij in al die jaren heeft opgedaan zorgde ervoor dat hij in Venlo toch bijzonder goed voor de dag kwam. „De mogelijkheden om te trainen zijn ook niet zo bijzonder groot,” verklaarde schietinstructeur van Pijkeren. „Binnen diensttijd worden wel enkele verplichte schietoefeningen gehouden, maar verder moet het allemaal in de vrije tijd van onze mensen gebeuren. Dan gaan de kosten ook een behoorlijk woordje meespreken.” Al enkele jaren behoorde Velsen tot de sterksten. In het distrikt West is een eerste plaats al niet zo bijzonder meer en in het verleden werden meer dan eens tweede plaatsen bij de nationale kampioenschap pen behaald, maar een eerste plaats? Nee, dat toch niet. „ZZ'T-^''^ IJMUIDEN. De Nederlandse Vereni ging tot bescherming van dieren collec teert in de week van één tot zes oktober in het kader van werelddierendag (4 ok tober). Er zijn ook prachtige kalenders te koop voor zes gulden, waarmee de dierenbe scherming eveneens wordt gesteund. De opbrengst van deze collecte is bestemd voor hulp aan verschillende instanties die het beste met de dieren voorhebben. Gesteund worden ondermeer de asiels (waar jaarlijks vele duizenden zwerfdie ren worden opgenomen en de parate in spectiedienst die onder meer toezicht ■-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5