AANVALLEND VOETBAL TEGEN VITESSE V t 13 19 7 9 OKTOBER MAANDAG 1 S MS t - - t w ZOETEMELK EN POST AKKOORD ïij SPORTIEF i Haarlem trekt zich kritiek hard aan r e FRANK ARNESEN (links) kan niet verhinderen dat Jan Peters voor 4-0 zorgt GOVERT WISSE I 4 e lis JAN PREENEN WE HEBBEN AJAX GESPAARD rf- HANNtE DAS en doelman Beukhof hebben het nakijken. Frank Kramer is het Vitesse-duo te snel af en zal aanstonds het derde doelpunt van Haarlem voor zijn rekening nemen. „Tijdens de wedstrijd zeiden we tegen elkaar: houd je een beetje in, want woens dag moeten we weer. Zouden we dat niet hebben gedaan dan hadden we Ajax hele maal naar de slachtbank geleid. We heb ben die ploeg gespaard.” Het is de bedoeling van Post om na de besprekingen die hij deze week zal heb ben met zijn werkgever, de officiële be kendmaking te doen tijdens een bijeen komst voor de Tour de France 1980, die volgende week dinsdag in Parijs wordt gehouden Peter Post: „Ik ga ervan uit dat mijn directie geen bezwaar heeft tegen wat (Van onze sportredactie) PARIJS. Joop Zoetemelk en Peter Post zijn het volledig eens geworden over een transfer naar de Raleighploeg. Hun onderling akkoord moet echter nog goed gekeurd worden door de directie van de Engelse firma, maar gezien de positie van ploegleider Post lijkt dat fiat een forma liteit. Met Jan Peters terug in de spits, Petur Petursson weer op de linkervleugel en Ivan Nielsen opnieuw als laatste man, toonde Feyenoord veel meer collectivi teit, vechtlust en spelinzicht dan Ajax, dat traditiegetrouw geen „warming-up” werd gegund. ■ir Vreugde bij Jan Peters en Petur Petursson na het derde Feyenoord-doetpunt van Pe tursson. poging wagen. En ineens bleek Zoetemelk toeschietelijk. Ik was stom verbaasd. We hebben vorige week zondag na de Grand Prix des Nations een eerste serieus ge sprek gehad en daarna gisteravond de zaak afgerond. Ik ben erg blij met deze situatie”. Wanneer het akkoord tussen Post en Zoetemelk wordt overgenomen door de sponsor, zal het contract twee jaar gaan duren. De eisen van Zoetemelk noemt Post „beslist redelijk. Ik sta daar helemaal achter”. Door de onverwacht snelle gang van de besprekingen, heeft er geen gesprek plaatsgevonden tussen de kopmannen Raas-Knetemann en Zoete melk in aanwezigheid van ploegleider Post. „Maar”, aldus Post, „het onderwerp Zoetemelk is in het verleden bij ons uit voerig aan de orde geweest. We weten van Daarom is er nog ongelooflijk veel werk te verzetten. De afgelopen weken toen het wat beter ging, hebben we dan ook in een schijnwereld geleefd en is alles op gefor ceerde wijze op poten gezet.” Feyenoord en Ajax verschilden echter op meer pun ten van elkaar. Feyenoord had een voor hoede. Ajax niet. Henning Jensen, in de basis verkozen boven Ton Blanker, werd pas enigszins zichzelf toen Blanker na rust alsnog opdraafde en Jensen naar het middenveld mocht terugzakken. Verschil len waren er ook in defensief opzicht. Wijnstekers en Van Deinsen speelden als vleugelverdedigers Tahamata en Ling ge makkelijk uit de wedstrijd. Ajax leek daarentegen aan een experi ment bezig, dat volledig mislukte. Zo kan het optreden van Wim Meutstege en Jan Everse het best worden getypeerd. De tekortkomingen van Meutstege werden heel simpel aangetoond door Petur Pe tursson en Jan Everse speelde als Ajacied zaterdagavond wellicht zijn beste wed strijd voor Feyenoord. De oud-Feyenoorder had totaal geen vat op zijn directe tegenstander. Voor rust liep hij achter Van der Lem aan, na rust elkaar hoe we erover denken. Ik heb er dezer dagen nog eens over gesproken met Raas en Knetemann zonder dat Zoete melk daar bij kon zijn maar met hem hebben ze zondag tijdens de koers van de „Herfstprijs” wat punten doorgenomen. Er is in dat opzicht een volledig akkoord”. Hoewel Post zich nog niet wenst uit te laten over de taakverdeling, ligt het voor de hand dat Zoetemelk in het voorjaar vooral de belangen van Raas en Knete mann zal dienen en dat hij de Tour de France tenslotte zijn specialiteit als groot object krijgt. Want de Tour ligt ten grondslag aan deze transfer. Post: „We misten een typische ronderenner”. En Zoetemelk zelf: „Mijn enige kans om nog eens ooit de Tour te winnen is de ploeg van Post om me heen." achter Budding. Toch sprak Beenhakker met geen woord over zijn vleugelverdedi gers. Wel over voorstopper Piet Wijnberg, die hij aanwees als een van de grootste schuldigen. Die werd dan ook in de twee de helft afgelost door Guido Pen, terwijl Meutstege en Everse mochten blijven. Jan Peters, die zijn rentree vierde met twee treffers (de andere kwamen van Peturs son, in buitenspelpositie, en van Van der Lem) speelde inderdaad met Wijnberg („Wijnberg liet me teveel vrij”), maar kon dat ook doen, omdat de voorstopper te veel tegelijk op zich zag afkomen. Niet voor niets merkte de bij Feyenoord uit blinkende René Notten op: „De vleugel verdedigers bij Ajax waren zwak. Everse miste duidelijk wedstrijdritme. Dat zag je ook wel. Alle doelpunten konden op de vleugels worden voorbereid.” Tegenover de vele spelers bij Ajax, die onvoldoende scoorden, stond slechts één Feyenoorder, die op een matig niveau bleef steken. Dat was doelman Ton van Engelen, die vier maal de bal uit zijn handen liet glippen. Driemaal na acties van Frank Arnesen, een van de weinige Ajacieden die weiger de om in de misère te delen. Als excuus voor dat onzekere optreden kon Van En gelen echter aanvoeren dat hij te weinig in actie hoefde te komen om de juiste vorm te pakken te krijgen. De training van Ajax op zondag bleef daarentegen gehandhaafd. Vermoedelijk als compensatie voor het feit dat een aantal Ajacieden zaterdagavond vrij-af had genomen. Ajax was echter niet gretig genoeg om deze fouten af te straffen, of zoals Piet Wijnberg stelde: „We hadden verwacht dat Feyenoord zich een beetje zou inhou den met het oog op de wedstrijd tegen Everton en wij fel zouden zijn. Wij hoef den ons immers niet in te houden. Maar het was allemaal precies andersom.” (Van onze sportredactie) HAARLEM. Haarlem lijkt lering te hebben getrokken uit de van alle kanten losgebroken kritiek op het defensieve sy steem van de ploeg, dat zowel tegenstan der als publiek radeloos maakte. Na de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles vo rige week in Deventer keerde alles en iedereen zich tegen de Haarlemmers. Het bestuur bang, dat de publieke opinie zich tegen de club keert, nodigde trainer Bar ry Hughes de afgelopen week uit voor een gesprek om de zaken op een rijtje te zetten. Bovendien werden de spelers door Hughes naar hun mening gevraagd over de te volgen speelwijze. Resultaat van al die gesprekken was, dat Haarlem giste ren 45 minuten attractief voetbalde tegen Vitesse, in die periode drie doelpunten maakte en uiteindelijk na 90 minuten met een 3-1 overwinning van het veld stapte. Hughes heeft altijd beweerd, dat hij zijn ploeg verdedigend liet spelen om resultaat af te dwingen, maar de wedstrijd tegen Vitesse moet hem er van overtuigd heb ben, dat een offensief concept ook punten kan opleveren. Ook zal hem duidelijk zijn geworden, dat het Haarlem tot nog toe aan een spits ontbroken heeft. Gisteren werd voorstopper Chris Verkalk uitge probeerd in de spits van de aanval. Een experiment, dat in de oefenwedstrijden voor deze competitie als mislukt werd bestempeld, maar dat na het duel tegen Vitesse zeker in thuiswedstrijden herha ling verdient. Hoewel de Amsterdammer van origine geen puntspeler is, was zijn aanwezigheid in die zin van nut, dat hij door zijn agressieve manier van spelen de verdedigers dwingt tot ’t maken van fou ten, waarvan anderen gisteren met na me Joop Böckling kunnen profiteren. De verdediging van Vitesse, toch al ner veus door de storende arbeid van Verkaik en Böckling, acteerde vooral voor rust niet al te best. Debet daaraan was onge twijfeld de afwezigheid van Zaaijer (ziek) en Heeze (enkelblessure), terwijl ook de van FC Amsterdam geleende en gisteren debuterende Leo de Leeuw in het begin voor misverstanden zorgde. Dit gevoegd bij het feit, dat diverse Anrhemse spelers ongeïnspireerd voetbalden en middenvel der Theo Husers in de 37e minuut het veld verliet met een hoofdwond, zorgde ervoor, dat Haarlem zich voor rust voor het eerst in deze competitie kon uitleven op de helft van de tegenpartij. Joop Böckling (12e en 16e minuut) en de bij vlagen actieve -Frank Kramer (43e minuut) zorgden nog voor het rustsignaal van scheidsrechter Draaisma, die tegen het einde van de wedstrijd last kreeg van een zweepslag, voor drie doelpunten, een voor de Haarlemse produktie ongekende weelde. Wimke Meijers was verantwoor delijk voor het enige wapenfeit aan de andere kant door de bal in de 22e minuut uit een vrije trap op de paal te schieten. Vitesse-trainer Henk Wullums sprak zijn spelers in de rust geagiteerd toe. „Ik Nu Haarlem getoond heeft meer aan vallende kwaliteiten in huis te hebben dan Hughes vorige week deed vermoe den, is het voor de supporters te hopen, dat de ploeg deze positieve lijn voortzet. En dan niet 45 maar 90 minuten. I n. CJ 05 1S- 30 Linkervleugelverdediger Jan Everse van Ajax hoorde pas zaterdagmorgen dat hij 's avonds zijn debuut zou moeten maken in dit seizoen tegen Feyenoord. Peter Boeve, die wegens een knieblessure al niet was meegereisd naar het trainingskamp in Rockanje was niet in staat te spelen, zodat Everse moest opdraven. De Rotterdammer had de eerste zeven duels gemist wegens een spierscheuring en een enkelblessure en is pas vier weken geleden weer in training gegaan. Everse: „Sindsdien heb ik alleen een wedstrijd met het c-team tegen Vlaardingen gespeeld. Het was de bedoeling dat ik vorige week al in het eerste tegen FC Utrecht zou spelen. Mijn naam stond al genoteerd. Het punt was alleen dat Bobby Haarms (hulptrainer van Ajax - red.) nog toestemming moest vragen aan dokter Rolink. Die kon pas zaterdag worden bereikt en gaf me geen toestemming. Hij wilde me 2 a 3 weken laten wachten en me dan voorzichtig inpassen. Haarlem: Boersma; Masefield, Huyg, Ver kaik, Melgers; Reuser, Van den Bern, Balm; Böckling, Verkaik, Kramer. Vitesse: Beukhof; Das, Mulderij, De Leeuw, Mellaard; Husers (Zwartkruis), Van der Vail, Hardeveld (Bursac), Gerd- sen, Bleijenberg, Meijers. Feyenoord nam meteen het initiatief en gaf dat pas uit handen toen scheidsrech ter Weerink het voor gezien hield. Evenals tegen bijvoorbeeld AZ’67 en zelfs tegen het amateuristische HJK Hel sinki kwamen de Amsterdammers in de openingsfase in grote moeilijkheden, zo- De teleurgestelde Wijnberg zat daarmee in ieder geval op dezelfde golflengte als zijn trainer Beenhakker: „We hebben een ongelooflijke les gehad in agressiviteit en positioneel voetbal”. De enige schade, die Feyenoord aan het duel overhield, waren de gele kaarten voor Notten en Stafleu. Ook in dat opzicht werd Ajax, dat alleen geel oogstte via Pen, afgetroefd. Het kon aan de feeststemming bij Feyenoord echter niets veranderen. Notten: „De training op maandag is er uitgegooid. Tenminste voor de jongens, die vanavond hebben gespeeld. Deze wed strijd heeft zoveel kracht gekost dat we wel wat rust kunnen gebruiken voor we tegen Everton moeten spelen.” Namens de HVB speldt voorzitter Duin- ker Gerard „Kaak" Fortgens de zilveren bondsspeld op. Fortgens viel deze onder scheiding gisteravond tijdens een feestelij ke bijeenkomst ten deel, omdat hij zich al 25 jaar inzet als bestuurslid van de voet balclub Haarlem. De vereniging, die haar 90-jarig bestaan vierde, benoemde hem tot erelid. Wiggert van Daalen werd even eens benoemd tot erelid van Haarlem, terwijl Riethoff de nobelspeld kreeg uitge reikt. Zoetemelk en ik overeenkwamen. Maar: het is in theorie zo dat de komst van Zoetemelk geheel afhankelijk is van wat mén er in Engeland van vindt. Ik heb voor zo’n transactie geen volmacht. Officieel moet ik op dit moment dus zeggen: pas over een paar dagen staat het zeker vast of Zoetemelk voor ons gaat rijden”. In de grote verrassing die de transfer van Zoetemelk is, blijkt ook Peter Post zelf te delen. „Ik had hem als lid van onze ploeg al helemaal afgeschreven. Zoete melk zou, dat stond voor mij vast na wat oriënterende besprekingen, voor zijn Franse sponsor blijven rijden. Ik gaf me zelf dan ook geen enkele hoop toen onze Franse vestiging aandrong op een nieuw gesprek met Zoetemelk. Met het oog op de Tour de Franco wilde men persé nog een Die klap werd de landskampioen na afloop uitgedeeld door René Notten, een van de Feyenoorders, die tijdens en na de wedstrijd de spot dreef met de reputatie van Ajax. Vóór het duel werd Feyenoord afgeschilderd als een team dat met zich zelf overhoop lag en vooral in technisch opzicht tekort schoot. Ajax was daarente gen juist uit het moeras getrokken, waarin het figuren als Brom en Clarke had ach tergelaten. In de beeldspraak van trainer Leo Beenhakker was Ajax een patiënt, die aanvankelijk doodziek was, maar duide lijk aan de beterende hand was. Zaterdag avond werd Ajax echter weer met spoed opgenomen in het ziekenhuis, waaruit het kort tevoren .was ontslagen en leefde Fey enoord zich uit in verfrissend, agressief en vindingrijk voetbal. Op die manier gaf Feyenoords oefenmeester Jezek ook toe dat hij zijn team in de eerste confrontatie met Everton in Rotterdam ten onrechte in een harnas heeft gestopt. Jezek liet zijn pupillen bij die gelegenheid veel te angstig spelen, zorgde er voor dat twijfel bezit van hen kon nemen en kwam dan ook niet verder dan een overwinning van 1-0. In dienst bij Ajax zou hij met die werkwijze al met de knop van de deur in de hand hebben gestaan en zou zijn ontslag al min of meer zijn geregeld. Aangezien het be stuur van Feyenoord kennelijk over wat meer menselijke eigenschappen beschikt, kreeg Jezek zaterdagavond zijn herkan sing, die hij met beide handen aangreep. was ontzettend boos. Als je zoveel ruimte cadeau geeft en zo weinig agressief bent, dan vraag je om zo’n afstraffing. Op de één of andere manier vatten sommige spelers wedstrijden tegen ploegen als Haarlem en Excelsior te gemakkelijk op.” Wullems eiste in de tweede helft meer werklust van zijn manschappen. De Arn hemse ploeg nam ook het initiatief, maar had inmiddels een te grote achterstand opgelopen om de zaken nog recht te trek ken. Had Haarlem in de tweede helft wat nauwkeuriger gespeeld, dan had het beter gebruik kunnen maken van de ruimte, die het constant aanvallende Vitesse moest weggeven. Het tegendoelpunt, dat al lange tijd in de lucht had gehangen, kwam in de 64e minuut, toen Herman Gerdsen een strafschop Bleijenberg was neergelegd door Huyg benutte. dat de vraag zich opdringt of de ploeg in het vervolg niet een voorwedstrijdje tegen bijvoorbeeld de eigen reserves moet spe len om op die manier in het ritme te komen. Terwijl bij Feyenoord alles lukte (middenvelder Stafleu: „Zelfs alle kluts- ballen waren voor ons”), ging bij Ajax alles mis. Er werd niet bewogen, de passes waren slecht, er werd niet gejaagd, kort om het heeft er alle schijn van dat hét effect van de trainerswisseling al is ver dwenen. Zo groot als de inzet bijvoorbeeld tegen AZ was, zo lusteloos werd in de Kuip gespeeld. Beenhakker: „Toch ben ik het met die zienswijze niet eens. Het ligt niet aan Brom, aan mij of aan het bestuur. Het ligt aan de spelers zelf. Die moeten veranderen, maar dat kost tijd, veel tijd. Het zit in hun hoofd. Ajax heeft op dit ogenblik weinig karaktervoetballers. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feyenoord heeft zichzelf en Ajax overtroffen en tegelij kertijd aangetoond dat niet altijd twee volwaardige tegenstanders zijn vereist om een topwedstrijd te spelen. Afgelopen woensdag merkte Ruud Krol na de inter land NederlandBelgië op dat het af- scheidsduel van Willem van Hanegem geen spektakel had kunnen worden, om dat de Belgen hebben geweigerd om mee te werken. Drie dagen later werden zijn woorden op niet mis te verstane wijze weerlegd door Feyenoord. Ajax was za terdagavond in de Kuip niet in staat om mee te werken. Na elf minuten konden de Amsterdammers de tweekamp al opge ven. Feyenoord leidde toen al met 2-0, inspireerde zijn vele fans onder de 63.000 kijkers tot het voor Ajax smadelijke „tien-tien” geroep, maar volstond uitein delijk met 4-0, omdat de krachten werden gespaard voor de Europa Cup-wedstrijd van woensdag tegen Everton. z <5* ■few*. V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13