IRA ontkent reactie na oproep IS Topman oliemaatschappijen verdwenen Verzet Golfstaten aanslagen tegen optreden Iran Birma verlaat niet-gebondenen Vlag VS in zone gestreken Gematigde lijn wint in PSOE Macias Nogoeëma geëxecuteerd „Door eenvoud voorkomen” In Oeganda zeker 450 man opgepakt Forse promotie 1 (De) drie zusters Gonzalez weer gekozen tot secretaris-generaal Tri sestry Dom Vijf roeiers ’n Hondje 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 OKTOBER MAANDAG 1 door Nico Scheepmaker ikruit s gas anten trein deling moeten Tevens worden ervan het dier afgewo- ■ief aan in, ge- i de bij- an tien im. Ver- bijeen- ing van ze plaats verving dat aan Ar magh, de oudste en voornaam- se bisschopszetel van Ierland, dat over de grens ligt. Dit be zoek werd afgelast na de re cente moord op lord Mount- batten door IRA-terroristen. name (Van onze redacteur in Spanje Peter Hattink) MADRID. Het buitengewoon congres van de Spaanse Socialisti sche Arbeiderspartij (PSOE) is gis termorgen geëindigd in een overwin ning voor de gematigde lijn van Féli- pe Gonzalez. In het vrijwel geheel uit gematigde voorstanders van deze lijn bestaande nieuwe partijbestuur van 24 leden, werd Félipe Gonzalez met 85,9 procent tot secretaris-generaal gekozen. (Van onze redactie buitenland) DUBLIN. „Ik smeek u op de knieën: verlaat de paden van het geweld en keert terug op de wegen van de vrede”. Deze bede richtte paus Jo hannes Paulus II zaterdag middag tot al degenen in Noord-Ierland, die hun toe vlucht nemen tot gewelddadi ge acties. Hij sprak in Drogheda, een stadje in de buurt van de grens met Noord-Ierland, dat in 1649 door de troepen van Oliver Cromwell werd uitgemoord en verwoest. Zijn bezoek aan de- A l - trijfël Paus smeekt Ieren 0 .A.* r - (Van onze redacteur in Spanje Peter Hattink) België, a. m haar ver dit s week tretaris nstem- it punt nening 'ractie- ■militai ren za- sluiting groep achtka- ilderde gebou- s rook- rne. De an On- moet len. De mische an een latuur- aange- dus de van de ’woede 'eer 35 ij win- geveer tten. Maar de rede van de paus in Drogheda bevat dezelfde boodschap die hij anders 'in Armagh zou hebben uitgesproken: een absolute en totale veroordeling van ieder geweld. „Geweld is slecht, geweld is on aanvaardbaar als oplossing van proble men, geweld is de mens onwaardig”, zei de paus. „Geweld vernielt wat het zegt te verdedigen: de waardigheid, het leven, de vrijheid van mensen”. Tegelijkertijd her haalde hij zijn pleidooi voor de „onver- vreembare rechten” van ieder mens. „De vrede wordt bedreigd, zodra een van deze rechten wordt geschonden”. Het pauselijk bezoek aan Drogheda was een van de hoogtepunten van de reis die Johannes Paulus II aan de Ierse Repu bliek brengt. Zoals eerder dit jaar in Mexi co en Polen, werd ook deze reis een ware triomftocht. Vanaf het ogenblik dat hij voet op Ierse bodem zette en, zoals hij gewoon is, de grond kuste, werd hij stap voor stap gevolgd door juichende, zingen de en dansende menigten. Bij zijn eerste mis in de Ierse hoofdstad Dublin, op een reusachtig veld in het uitgestrekte Phoe- niX-park, waren er naar politieschatting 1,3 miljoen mensen aanwezig, bijna de helft van de ruim 3 miljoen Ieren die de republiek bewonen. Naast zijn oproep tot vrede, verzoening en geweldloosheid had hij nog een tweede, algemenere boodschap voor de Ierse ka tholieken. Namelijk dat zij moeten blijven vasthouden aan hun godsdienstige en mo- van „niet-islamitsche” werkers in de olie- industrie staat, is niet bekend. De benoe ming van Ali Akbar Moinfar werd door politieke waarnemers als een tactische zet gezien om te voorkomen, dat de geestelijk heid zich gaat bemoeien met de aanslagen in de olieprovincie. Een serie aanslagen heeft de al weken smeulende onrust in de Iraanse oliepro vincie Koezistan gisteren verder doen toe nemen. In de havenstad Korramsjar werd een kortegolfzendcentrale de lucht in ge blazen en dit gebeurde ook met een hon derd meter hoge zendmast tussen de olie- stad Ahwz en Korramsjar. Wie dit deden was vooralsnog onbekend en ook niet duidelijk was of het verbindingssysteem van NIOC, dat zijn meeste olie in deze provincie produceert, was aangetast. In Korramsjar werden in het weekeinde twee Arabieren geëxecuteerd na schuldig te zijn bevonden aan gewapend verzet tegen het Islamitische regime. Het waren de jongste executies na een serie die voortvloeide uit hevige gevechten tussen de Perzische en Arabische gemeenschap pen in Koezistan aan het begin van de zomer. De Amerikaanse vice-president, Walter Mondale, is in Panama aangekomen om president Carter te vertegenwoordigen bij de plechtigheden van de overdracht. Zie ook pagina 4. van de VS blijven. Het 8U kilometer lange Panamakanaal dat de Stille Zuidzee met de 'Atlantische Oceaan verbindt en dat van uitzonderlijk belang is voor de handel van de VS, Centraal- en Zuid-Amerika, zal met ingang van het jaar 2.000 neutraal zijn. De neutraliteit zal gezamenlijk door Panama en de VS gewaarborgd zijn. Leger (IRA) heeft gisteren overigens ont kend, dat de IRA een verklaring heeft uitgegeven in reactie op de vredesoproep van de paus. Volgens een bron bij de IRA-afdeling Belfast zou er, voordat er welnee reactie dan ook zou kunnen worden gegeven, eerst een voltallige vergadering van de in het uiterst geheim werkende en uit acht man bestaande raad van de provisionals moeten worden gehouden, die het militai re en politieke beleid bepaalt. In kringen die in nauw contact staan met provisionele IRA en Brits opperbevel werden berichten van de persbureaus te gengesproken, dat de guerrillastrijders een verklaring aan de Britse legerleiding hadden gestuurd als reactie op de oproep van de paus. In de verklaring die volgens de berich ten aan het Britse opperbevel zou zijn gezonden zou hebben gestaan, dat de guerrillastrijders hun wapens zouden wil len neerleggen, als de paus de mogelijk heid zou bieden van een rechtvaardige regeling van de Ierse kwestie zonder geweld. De nieuwe handleiding pretendeert niet dat zij terrorisme afweert. Inte gendeel, de waarschuwing wordt geuit dat enkele van haar lezers waarschijn lijk gepakt zullen worden zo niet door ETA, de militante beweging die onafhankelijkheid voor Spaans Bas kenland eist, dan wel door de minder, professionele GRAPO, de anti-fascisti- sche revolutionaire beweging van de 1- ste oktober. Protestantse leiders hebben zaterdag avond hun waardering uitgesproken voor de oproep van paus Johannes Paulus H een einde te maken aan het geweld in Noord-Ierland. Ze zeiden te hopen dat extremisten gehoor willen geven aan het pauselijk verzoek. „De paus heeft ons een hart onder de riem gestoken”, zei aartsbisschop George Simms, primaat van de anglicaanse kerk van Ierland. Dominee Ian Paisley, de radicaalste protestantenleider in Noord-Ierland, zei in het Noordierse Belfast dat de woorden van de paus „de terroristen alleen maar zouden troosten”. Het Noordierse parlementslid Enoch Powell, vertegenwoordiger van de protes tantse Unionistische Partij in Ulster, be kritiseerde het verzoek van de paus aan de politici terroristen geen aanleiding te geven tot het gebruik van geweld. Hij noemde het een illusie dat geweld uitblijft, als de politici tegemoet komen aan de eisen van mensen met gewelddadige be doelingen. Doe dat zelf ook zoveel mogelijk. „Ga het morele, openbare en politieke ge drag van uw ondergeschikten na. Ken het optreden en de bedrijvigheid van uw buurman”. NEW YORK (reuter). Birma heeft in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties gezegd dat het ontgoocheld is over het lidmaatschap van de beweging van niet-gebonden landen en heeft beslo ten het op te zeggen. MADRID. Francisco Macias Ngoe- ëma, oud-dictator van Equatoriaal Gui nee, is zaterdagmiddag in de gevangenis van Malabo geëxecuteerd. Een paar uur tevoren sprak een militair-burgertribu- naal onder leiding van de nieuwe bewind hebber Theodor Obian Ngoeëma, de doodstraf over hem uit. Zes van z’n naaste medewerkers, berucht om hun punctuele uitvoering van martelingen, zijn eveneens zaterdag terechtgesteld. Andere mede werkers van Francisco Macias Ngoeëma Zorg er voor, aldus de handleiding, dat u een zwaar stuk gereedschap in uw auto hebt en zorg dat de tank vol is. Als u denkt te zullen worden klemgere den, ga er vandoor als een Latijnse Steve McQueen: raampjes gesloten, vooroverliggend op het stuur en claxo- nerend. „Bovenal, wees niet te bescheiden. In elk politiebureau vindt u aandachtig gehoor, een nuttige raadgever, een vriendenhand”. „Wij werden echter alleen teleurgesteld en ontgoocheld en wij constateerden dat knopen doorgehakt moesten worden als die beginselen behouden zouden kunnen worden”, zei hij. Gisteren was het belangrijkste stuk van Anton P. Tsjechov, „Drie zusters”, op de televisie. Heette dat stuk vroeger niet „De' drie zusters”, zult u misschien vragen? Heel vroeger wel, ja, toen de vertaling van Aleida G. Schot nog gebruikt werd. Daar na veranderde Charles B. Timmer in een latere vertaling de titel in „Drie zusters” en ook in de bewerking van Ton Lutz en Chiem van Houweningen is de titel „Drie zusters” gebleven. Nu wilt u natuurlijk weten hoe de titel in het Russisch luidt. „Tri sestry”. Dus ook „Drie zusters”, zegt u nu met een kenners- oor. Ja en nee. „Tri sestry” kan zowel met „drie zusters” als met „de drie zusters” worden vertaald. Het Russisch kent na melijk geen lidwoord, het is een taal die net als het Latijn enorm veel energie en ruimte uitspaart door de lidwoorden „de”, „het” en „een” (in de betekenis van ’n) weg te laten. rele tradities. Zowel in zijn preek in Phoe- nix-park als in zijn rede tot de jongeren, gistermorgen in Galway, waarschuwde de paus tegen de verleidingen van de moder ne samenleving. „Hoewel jullie nog leven in een maat schappij waar echte religieuze en zedelij ke principes in ere worden gehouden”, zei de paus in Galway, „moet je wel beseffen dat jullie trouw aan die beginselen op allerlei manieren op de proef zal worden gesteld”. Hij waarschuwde tegen de zucht naar vrijheid, met name op seksueel ge bied, tegen een materialistische instelling en de jacht op geld en genot. „Een samenleving die op deze manier haar hogere beginselen kwijtraakt”, zei hij tot de 350.000 jongeren op de renbaan van Galway, „wordt een gemakkelijke prooi voor manipulatie en overheersing door de machten, die onder het mom van grotere vrijheid steeds meer slavernij brengen”. Hij spoorde hen met name aan te volharden in de traditie van het dage lijks gebed in de gezinnen en van de veelvuldige communie. Het provisionele Ierse Republikeinse Met andere woorden: „Tri sestry” kan zowel met „Drie zusters” als met „De drie zusters” worden vertaald. Aleida G. Schot (die de Martinus Nijhoffprijs voor verta lingen won) koos voor „De drie zusters”, Charles B. Timmer (die de Martinus Nij hoffprijs voor vertalingen won) koos voor „Drie zusters”. Wie had minder gelijk? Toen ik Timmer naar het waarom van zijn keuze vroeg zei hij: „Ik heb nogal een fijn gevoel voor lid woorden. Bij „de drie zusters” heb je drie bepaalde zusters op het oog, maar als iemand je in dit geval vraagt waarover het stuk gaat, dan zeg je: het gaat over drie zusters, en niet: het gaat over dè drie zusters.” sociatie evering ing van eve van fabriek, n „dia- armisa- neo, zo a Anta- ikten te r. PANAMA STAD (AFP/UPI). Van- acht is de Amerikaanse vlag, die 76 jaar over de Panamakanaalzone gewapperd heeft, gestreken. De republiek Panama oefent nu de soevereiniteit over het groot ste deel van de zone uit. Er zullen slechts zes strategische punten zijn die tot het jaar 2.000 onder verantwoordelijkheid „In het ergste geval”, aldus de hand leiding, „ken dan een ziekenhuis als u gewond mocht zijn geraakt”. sbond, samde jorwe- nee te indigd iet de e pun net de rvoer, •e om itbrei- ieciale ■r. zater- r drie len die id punt werd ezigen meer- m de schrik- i heeft uit de t drie an de inland groe- t kun- un af- geweld na te laten MADRID (UPI). Geen geünifor meerde chauffeurs, geen praatgrage vrouwen, geen koppen in roddelkolom- men. Volg deze en andere richtlijnen, zegt de Spaanse regering tegen Span jaarden van betekenis, en u zoudt kun nen ontkomen aan terroristen. Aangespoord door roekeloosheid bij landelijk bekende persoonlijkheden, heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken in Madrid deze week 2000 hand leidingen verspreid onder Spanjaar den die slachtoffer van terrorisme zou den kunnen worden. De „handleiding voor zelfverdediging” is in twee edi ties: een voor zakenlieden en de ande re, gedetailleerder, voor officieren van de krijgsmacht. De handleiding verscheen op het ogenblik waarop de politieke geweld plegingen in Spanje hun 109-de slacht offer van het jaar maakten: de Baski- sche politicus en voorstander van af scheiding: de 42-jarige Tomas Alba. Alba werd volgens de politie vrijdag door rechtse extremisten gedood met zes schoten uit een karabijn toen hij het lokaal verliet waar hij de meeste avonden at daarmee een van de belangrijkste veiligheidsvoorschriften van het ministerie veronachtzamend. „Ga routine zoveel mogelijk uit de weg”, zegt immers het kleine gele boek je. „Leidt u een onregelmatig bestaan, dan zal het nagaan van uw doen en laten te moeilijker zijn”. Mijn broer heeft onlangs een nieuw huis betrokken. Ik moet het nog gaan bekijken. Stel ik ga daar binnenkort heen met mijn dochtertje Janna van 1 jaar en 3 maan den, dat de woorden „mamma”, „pappa”, „poes”, „woef”, „dag”, „miauw”, „ja” en (op de verontwaardigde toon die zij van haar drie jaar oudere zusje heeft overge- nomen) „nou!” kan zeggen. Stel verder dat mijn broer en ik in het Russisch met elkaar plegen te converseren, en dat hij ons afhaalt van de bus, die enkele huizen van zijn nieuwe huis vandaan stopt. Het Russische woord voor „huis” is „dom”. Omdat Janna bij het uitstappen „dag” tegen hem heeft gezegd, probeert mijn broer of ze ook het woord „huis” kan zeggen, en omdat we dus Russisch spre ken zegt hij daarom wervend: „dom”. Janna herhaalt het braaf: „dom”, en heeft nu dus ook het woord „huis” leren zeggen, zij het in het Russisch. Tussen ons in dribbelend passeert ze het huis van de burgemeester, en omdat mijn broer het uit pedagogisch oogpunt belangrijk vindt dat zij weet wat zij zegt, wijst hij op dat huis en zegt „een huis”, maar dan volgens afspraak in het Russisch: „dom”. Janna zegt het vlekkeloos na: „dom”. Honderd meter verderop staat mijn schoonzusje ons al in de deuropening van het nieuwe huis op te wachten, en niet zonder trots zegt mijn broer: „het huis”, maar dan in het Russisch: „dom”. „Dom”, zegt Janna zonder mankeren. Zo heeft ze binnen hon derd meter achtereenvolgens „huis”, „een huis” en „het huis” leren zeggen, boven dien in het Russisch, wat het alleen maar moeilijker maakt. Voor het zover is, is er nogal wat te doen: „schuttingen neerzetten van minstens twee meter hoog; er voor zorgen dat mevrouw zich in de winkel geen opmerkingen laat ontvallen over het werk en de gewoontes van haar man; laat de chauffeur zijn uniform thuislaten; wees vriendelijk en vrijge vig voor de huismeester. Deze werkne mers besteden vele uren aan uitkijken en waarnemen”. De Biruiouu-v .......otw vau .buitenland se Zaken, Myint Maoeng, die de delegatie van zijn land leidde naar de recente top conferentie van de niet-gebonden landen op Cuba, zei dat hij naar Havanna was gegaan in de hoop dat de beginselen die tot de oprichting van de beweging hadden geleid, nieuw elan zouden krijgen. Met andere woorden: een film over de drie schrijvende zusjes Anne, Charlotte en Emily Brontë zou je eerder „De drie zusters” noemen dan een toneelstuk over Olga, Masja en Irina. Timmers taalkundi ge bewijs: „het gaat over drie zusters”, lijkt met overigens niet ijzersterk. „De vijf roeiers” van Vestdijk gaat over vijf roei ers, „De drie gebroeders” van Coolen gaan over drie broers, „De drie vrouwen in het heilige woud” van Augusta de Wit gaat over drie vrouwen in een heilig woud, dus laten we die titels maar vertalen met „Vijf roeiers”, „Drie gebroeders” en „Drie vrouwen in het heilige woud”. Kijk je in je boekenkast dan zie je dat beide soorten titels mogelijk zijn: „Twee vrouwen” van Mulisch, „De drie muske tiers” van Dumas gaat over vier muske tiers. Je kan hooguit zeggen dat het in het Nederlands gebruikelijker is om er „de” voor te zetten: het schip „De drie gebroe ders”, galerie „De drie Hendricken”, „De drie van Breda” (fout voorbeeld), „De Drie Hoefijzers”, enzovoort. Maar laten we liever terugkeren tot de drie zusters en het Russisch. Bestaat er in de uitgebreide correspondentie van Tsjechov geen brief aan een Franse of Duitse vriend waarin hij over zijn stuk „Les trois soeurs” schrijft, of over „Drei Geschwister”? Nee, zo’n brief is helaas onbekend. In Engelse naslagwerken trof ik beurtelings „Three sisters” en „The three sisters” aan, in Duitse alleen „Drei Geschwister”, in Franse „Les trois soeurs”. kregen gevangenisstraffen van tussen de 14 en jnar. De oud-dictator, verantwoordelijk voor het uitmoorden van tussen de 50- en 90.000 landgenoten, is veroordeeld wegen geno cide, massamoord, verduistering van staatsfondsen en landverraad volgens de Spaanse militaire wet, aangezien Equato riaal Guinee onder zijn bewind nooit een andere wetgeving heeft ingevoerd. De oud-dictator riep ter versteviging van zijn positie in het verleden de militaire hulp in van een tijdens het proces niet genoemd buurland; reden waarom hij als verrader „ten tijde van oorlog” ter dood veroor deeld kon worden. Het duo Lutz-Van Houweningen gaat wel heel ver in zijn zucht naar vernieu wing door ook „De meeuw” van Tsjechov te vertalen met ,,’n Meeuw”. Taaltech nisch kan het dus, maar het wordt ner gens gedaan. Niemand zegt ook dat Tol- stoj „Een oorlog en vrede” schreef, Toer- genjev „De vaders en de zonen”, Dosto- jevski „Een speler” en ,,’n Idioot”, Gogolj ,,’n Mantel” en „Een revisor”, Gorki ,,’n Moeder”, Poesjkin ,,’n Pistoolschot”, Tsje chov ,,’n Dame met ’n hondje” (of Eras mus „Een lof van ’n zotheid”). die de ïkomen wordt rlandse politici olidari- i open (CRM) ienwer- net het' .finaal” rlandse gulden) sn klei- veging, et voor s land. Verdere uitkomsten van dit buitenge wone congres, dat een einde heeft ge maakt aan de identiteitscrisis van de PSOE, zijn het opgeven van het uitdruk kelijk marxistische karakter van de par tij, het toelaten van verschillende stromin gen binnen de PSOE als garantie van interne democratisering en de vaststelling dat de partij met dit nieuwe bestuur geen ruk naar rechts maakt. „Ster” van het buitengewone congres was Alfonso Guerra, afgevaardigde van Andalusië en rechterhand van Félipe Gonzalez, die in een rede over het karak ter van de partij, zijn radicale tegenstan ders binnen de PSOE de wind uit de zeilen nam door enkele argumenten van de radi cale sector in de partij definitie op te ne men. De PSOE is sinds gisteren een „klas se-, massa-, democratische en federale partij”, die het marxisme ziet als een theoretisch-kritisch, maar niet dogma tisch middel bij de maatschappijanalyse teneinde de kapitalistische samenleving, waarin iedereen wordt uitgebuit, te trans formeren in een socialistische maatschap pij, waarin geen klassen meer bestaan. In tegenstelling tot het congres in mei, waarbij de partijdefinitie„marxistisch” voor Félipe Gonzalez aanleiding was om zich niet meer herkiesbaar te stellen, was de vaststelling van een ideologisch lijn nauwelijks een probleem. Het enige open bare debat dat buiten de drie commissies van ideologie, strategie en van het organi satiemodel plaatsvond, ging over het wel of niet deelnemen van de PSOE aan een regeringscoalitie. Na een korte discussie stemde de meerderheid van de 421 afge vaardigden ermee in dat het bestuur in het geval de democratie in Spanje gevaar loopt, zonder toestemming van het federa le comité of van een buitengewoon con gres een regeringsalliantie mag aangaan. KAMPALA (AFP). In de afgelopen dagen zijn in Oeganda meer dan 450 per sonen gearresteerd op verdenking van directe of indirecte betrokkenheid bij ac tiviteiten van de geheime politie ten tijde van ex-president generaal Idi Amin, zo is gisteren in de hoofdstad Kampala verno men. Bovendien zijn onlangs 25 mensen aangehouden omdat zij tegen de regering gerichte stukken in hun bezit hadden. De nieuwe machthebber, president Godfrey Binaisa, had kort geleden de vei ligheidsdiensten geïnstrueerd niet te aar zelen met het aanhouden van hen die de nationale veiligheid en de rust in het land bedreigden. Meer dan 300 leerling-officieren gaan een militaire opleiding gedurende negen maanden volgen in Tanzania. Dit deelde minister Yoweri Museveni van defensie mee. Als zij eenmaal geoefend zijn, wor den deze militairen de kern van het nieu we Oegandese leger, aldus de minister. NEW YORK (UPI). Mary Glatzle, een 37-jarige politievrouw in New York, is beloond voor het feit dat zij zich 500 keer heeft laten overvallen. Mary Glatzle werd van rechercheur derde klas bevorderd tot rechercheur eerste klas. Vanwege haar staat van dienst werd de tweede klas overge slagen. Mary treedt in vermommingen op en lokt overvallers in de val. Veelal po seert ze als oude dame. In het korps wordt zij „Muggable Mary” („te overvallen” Mary) genoemd. (Van onze redactie buitenland) PARIJS/KOEWEIT/TEHERAN. Groeiend verzet van voornamelijk klei ne golfstaten tegen Iraanse pogingen tot „export van de islamitische revolu tie” en toenemende spanning in de regeringstop over de aanpak van de voor de economie van het land van vitaal belang zijnde olie-industrie, zorgden in het weekeinde voor extra-spanning in en om Iran. Koeweit, dat vorige week een prominen te sjiïtische leider uitwees naar Iran, ver klaarde gisteren bereid te zijn de golfstaat Bahrein met militaire middelen te verde digen tegen „agressie of buitenlandse in vasie”. Zaterdag zou president Sadat van Egypte al hebben verklaard Bahrein of elk ander Arabisch land desgevraagd te willen helpen tegen „Iraanse agressie”. „De verguizing van directeur Hassan Nazih van de Iraanse nationale oliemaat schappij NIOC gaat rampzalige gevolgen hebben voor de toch al gekelderde econo mie van Iran”, zo verklaarde oud-premier Baktiar, intussen in Parijs, herhalend dat hij het bewind van ayatollah Khomeini nog zo een zes tot zeven maanden geeft. Nazih, die officieel niet ontslagen is, doch zich had moeten melden bij de Iraanse procureur-generaal om zich te verantwoorden tegenover beschuldigigen van anti-islamitische en anti-nationale ac tiviteiten, was gisteren nog steeds spoor loos verdwenen. Zijn verdwijning blies nieuw leven in de „affaire Nazih”, die vrijdag althans op politiek niveau gere geld scheen met de oprichting van een speciaal ministerie van Olie. Volgens persberichten had premier Bazargan, die zelf ook onder vuur stond van de Iraanse clerus vanwege zijn steun aan de anti- clericale Nazih, de benoeming van Irans eerste minister van Olie zaterdag echter niet door de islamitsche revolutionaire raad van Khomeini kunnen krijgen, welke raad na de revolutie van februari gesticht, uiteindelijk zowel de wetgevende als de uitvoerende macht aan zich heeft getrok ken. Gisteren zou de raad volgens de Teheran Times nader overleggen. Bazargan benoemde vrijdag ook een minister, die uiterst kritisch staat tegen over de moslemclerus, maar hoe de nieu we minister van Olie tegenover zuivering i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3