EEN EEUWIG VERDRAG DAT 76 JAAR DUURDE I N V; V e Damiate Pers -•■(O I H Ve Umuider Courant NOTITIES OVER: ||SI B ■■Krais^ Ijl Mf 1 MAANDAG M Coloi Stille Oceaan .Craiun .Darien W 'anama (V V noÉ vre opi zoe mu stil' nie’ 20 Coi om de col] seu sor tun soe PANAMA- K AN A ALZO NE ■tó ■Ml de door veel Turken in en buiten hun land zo gevreesde Grijze Wolven, door Jan de Roos; hoe persoonlijke en zakelijke belangen diplomatieke oplossingen beïnvloeden, door Marcel Enkelaar; Panama, dat zijn kanaal terugkrijgt, van onze redactie buitenland. Atlantische imbnaW Oceaan i A M- Cuba of hoe NOOÖD- 40 7R 1MERW4 Panamakanaai A Oromiko en Vance samen na ontwapeningsbesprekingen in Washington 20 ji- De Mirafloresluis in het Panama-Kanaai een vervolger De gids werd G 147,50 18.30-19 00 uur x-. ii&i: Hetzelfde geldt voor de situatie in 1970. Henry Kissinger in 1970 de belangrijkste adviseur van presi dent Nixon voor buitenlandse aan gelegenheden en drie jaar later mi nister van Buitenlandse Zaken zegt in zijn memoires dat negen jaar geleden een crisis tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie dreigde die te vergelijken was met die van 1962. Men kan zich afvragen of de hui dige situatie op Cuba niet bewust wordt gekleineerd. De eerste Cuba- crisis van 1962, die uitmondde in een enorme spanning tussen Was hington en Moskou en die een Der de Wereldoorlog tot een reëel ge vaar maakte, werd aanvankelijk ook publiek als een vrij onbelang rijk gegeven. Het huidige rumoer rond de aan wezigheid van de Russische ge vechtseenheid op Cuba ontstond toen enkele weken geleden de Ame rikaanse senator Frank Church die aanwezigheid openbaar maakte. De Amerikaanse president Car ter zal waarschijnlijk deze week maatregelen bekendmaken die ver band houden met de aanwezigheid van een Russische gevechtseenheid op Cuba. Vorige week heeft hij en kele keren de Nationale Veilig heidsraad geraadpleegd om de te nemen stappen te bespreken. Een serie besprekingen tussen eerste minister Vance van Buitenlandse Zaken en de Russische ambassa deur Dobrinin en later tussen Van ce en diens Russische collega Gro- miko bracht de partijen tot nu toe geen stap dichter bij elkaar. Zowel Carter als (niet-officiële) zegslieden uit het Witte Huis heb ben nadrukkelijk verklaard dat er geen „crisissfeer” heerst of heeft geheerst. De aanwezigheid van de Russische gevechtsmilitairen werd slechts als „probleem” bestempeld. A Een Amerikaans manneviiegtuig bo ven een Russische onderzeeérbegelei- dingsschip dat op weg is naar Cuba. Opname uit 1969. satie en technologische vernieuwing, zo dat het land de belangrijke rol kan spelen die het volgens de MHP toekomt. Een ander uiterst belangrijk ingrediënt is de hevige afkeer van alles wat links is of als links wordt beschouwd. Via knokploegen van Grijze Wolven wordt daarbij sinds 1968 in Turkije een ware terreur ontketend tegen met name sociaal-democraten en communisten. Bij eenkomsten van links worden verstoord, er worden overvallen gepleegd op bu reaus van linkse studentenorganisaties en linkse boekhandels worden vernield. Deze strijd tegen links wordt met even veel overgave ook buiten Turkije gevoerd. Naar de mening van de MHP dienen ook zen op de verontrustende berichten van de laatste jaren over militaire trainings kampen van de Grijze Wolven, over telefo nische dreigementen, diefstal en molesta ties van progressieve Turkse arbeiders. Zij stellen voorts dat de Wolven namen van en gegevens over progressieve Tur ken aan de Turkse autoriteiten doorspe len, zodat dezen bij eventuele terugkeer naar Turkije in moeilijkheden kunnen komen. Tot een grootscheeps onderzoek naar al deze praktijken van de Grijze Wolven is het tot nu toe niet gekomen. Intussen proberen de Wolven en andere MHP-aanhangers hun greep op de Turkse gastarbeiders in ons land te vergroten door de stichting van culturele organisa ties, sportclubs en zogeheten verenigingen van Turkse idealisten. Volgens de HTIB worden dit soort instellingen gebruikt voor politieke indoctrinatie. Gastarbei ders die zich geïsoleerd en gediscrimi neerd voelen in de Nederlandse samenle ving wordt voorgespiegeld, dat deze orga nisaties de Turken in den vreerhde de aandacht geven die zij in hun tweede vaderland niet krijgen. Wellicht kan de verstoring van het vorig weekeinde gehouden anti-Grijze Wolven- congres in Nijmegen, waarbij een Turk tijdens een vechtpartij werd doodgescho ten, aanleiding zijn tot het diepgaand on derzoek waarop al jaren wordt aange drongen. De feiten die op dat congres naar voren zijn gebracht over de Grijze Wolven, geven daartoe alle aanleiding. Moeilijkheid blijft wel dat individuele slachtoffers van activiteiten van de Wol ven er vaak niet toe komen, aangifte te doen bij de politie, uit angst voor repres- sailles door de Wolven. Dit maakt het nemen van maatregelen tegen de Grijze Wolven des te moeilijker. DIRECTIE. Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE Jos L Lodewijks E. Koning D< VOOI op i dag’ die stilg VOOI le VOOI seiz< pen wati ring tien O Ker] en z geve lemi mes: is oj A de p gehc zede plee T polil pers ke v ondt was gebe Ui de N ledei reün tuss< wet! feest Al gem teru bijzc bijst - d schr van striji Oc zag voor kom Als voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkin gen wordt Church regelmatig op de hoogte gehouden van ontwikkelin gen die onder meer de veiligheid van de Verenigde Staten betreffen. Bovendien levert eigen speurwerk van de commissie ook wel eens in formatie op die soms alleen is be stemd voor de inlichtingendiensten. toename van de Russische activitei ten op Cuba sprake is. Het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie, maakte on langs bekend dat de Sovjet-Unie overweegt haar leveringen van mili tair materieel aan Cuba aanzienlijk op te voeren, of reeds daartoe is overgegaan. Uit de opsomming van het materieel dat volgens Washing ton aan Castro c.s. wordt of is gele verd blijkt dat gerede twijfel mag worden gekoesterd ten aanzien van verklaringen van Moskou en Ha vanna dat de militaire kracht op Cuba louter een defensief karakter heeft. De vrees lijkt gerechtvaardigd dat er op Cuba meer aan de hand is dan de Amerikaanse regering nu doet voorkomen. Langs de weg der geleidelijkheid wil Carter de Rus sen echter nu zover krijgen dat het karakter van de nu gesignaleerde gevechtseenheid wordt gewijzigd. Het Kremlin wil uiteraard niet op nieuw een nederlaag lijden zoals Kroesjtsjev die moest slikken te genover Kennedy in 1962 en die mede Kroesjtsjevs ondergang in- ^Mwkanaa/ Sluizen ^^^^Spoorweg Onder Panamese soevereiniteit na ratificatie van het verdrag op 31 december 1999 0 km Een oud Turks verhaal zegt dat een grijze wolf in het verre verleden het Turk se volk via een pas in de hoge bergen van Azië heeft geleid naar het huidige vader land. Heel wat minder romantisch dan deze mythe is het optreden van de groep die deze wolf beschouwt als beschermer van de Turken en van de Turkse natie: de uiterst rechtse paramilitaire strijdorgani satie Boskurts, beter bekend als de Grijze Wolven. Deze groepering ontplooit sinds 1968 in Turkije en vanaf het begin van de jaren zeventig onder de Turkse gastarbeiders in West-Europa allerlei activiteiten van ter roristische en intimiderende aard. De Wolven hebben daarmee een toestand van angst en spanning veroorzaakt in Turkije en onder de gastarbeiders, eerst vooral onder de Turken in West-Duitsland (meer dan één miljoen), sinds 1976 vooral onder de 70.000 Turkse gastarbeiders in Neder land. Wat doen de Grijze Wolven in ons land en welke ideeën houden zij er op na? Zij zijn een verlengstuk van een kleine maar uiterst actieve politieke partij in Turkije: de in 1968 opgerichte Milliyet^i Hareket Partisi (MHP), ofwel de Partij voor Natio nalistische Actie. Grondlegger van deze MEP is de Turkse politicus Alparsan Tür- kes, die sinds het begin van de Tweede Wereldoorlog een uiterst dubieuze rol heeft gespeeld in Turkije. In 1944 deed hij voor het eerst van zich spreken toen hij zich opwierp als pleitbezorger van een leidde. Ambassadeur Dobrinin en minister Gromiko hebben dat van zelfsprekend zeer duidelijk laten blijken in hun gesprekken met Vance. Kissinger heeft in zijn memoires geschreven dat ook in 1970 het be leid erop was gericht de Sovjet- Unie voor het aanschijn van de ge hele wereld niet haar gezicht te la ten verliezen. Carters ploeg wil nu hetzelfde. Vandaar dat de Amerikaanse re gering nog steeds heeft geweigerd een link te leggen tussen de onderte kening van het SALT-2 akkoord door het Congres en de aanwezig heid van de Russische troepen op Cuba, hoe nadrukkelijk daar ook om is gevraagd in Senaat en Huis van Afgevaardigden. Een dergelijke harde opstelling valt deze week ook niet te verwach ten als Carter bekend maakt welke maatregelen in verband met de Russische gevechtseenheid op Cu ba zullen worden genomen. Over een aantal jaren zullen we misschien in de memoires van Van ce kunnen lezen dat de huidige situ atie een uiterst explosief karakter had en slechts door de koele bena dering van de regering-Carter 'tot een geslaagde afloop kon worden gebracht. Ondanks deze voor Churchs rele vante overwegingen kunnen toch grote vraagtekens bij het optreden van de senator worden geplaatst. Functionarissen van de Ameri kaanse inlichtingendiensten heb ben namelijk verklaard dat Russi sche radioboodschappen al in 1975 blijk gaven van de aanwezigheid van een Russische gevechtsbrigade op Cuba. Dat Church, met zijn uit stekende mogelijkheden vertrou welijke informatie te verzamelen, pas enkele weken op de hoogte was van de aanwezigheid van de Russi sche gevechtseenheid, lijkt zeer on waarschijnlijk. De diepere bedoelingen Church buiten beschouwing gelaten, het feit blijft dat er van een duidelijk BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden postmis 18, 1970 AA ijmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Dat Church druk werkt aan zijn herverkiezing als afgevaardigde van de staat Idaho, zal overigens niet vreemd zijn geweest aan zijn £7—T-fjoVurnpèêT I inkomsten komt in handen van een bestuursorgaan waarin vijf Ameri kanen en vier Panamezen zitten tot de vooravond van de nieuwe eeuw 31 december 1999 wanneer de Verenigde Staten hun laatste admi nistrateur en soldaat uit het land weghalen. De komende dertig maanden zul len civiele gebieden in de zone wor den bewaakt door Amerikaanse zo- ne-politiemannen en leden van de Panamese Nationale Garde samen. Overtreders zullen voor rechters in hun eigen land worden geleid. Brieven zullen het Panamese postkantoor passeren, niet-Pana- mese werknemers zullen immigra- tiepapieren moeten kunnen tonen, de verkeersborden krijgen Engelse en Spaanse tekst en de snelheid zal worden aangegeven in kilometers en mijlen. Trouwvergunningen, die voor heen werden uitgegeven door de Amerikaanse burgerlijke stand, zullen worden verstrekt door de Pa namese, die alle inwoners van de zone de verzekering heeft gegeven dat hun huwelijksbewijs, zelfs na 2000 geldig blijft. optreden in deze. „Het geett met wat ze over je schrijven, als ze maar over je schrijven”, lijkt een principe dat bij Church niet aan dovemans oren is gezegd. De senator had zich in 1976 tij dens de spraakmakende Lockheed- affaire ook al een publicitair aan trekkelijke positie verworven als ondervragen van frauderende mul tinationals. Maar dat is al weer 3 jaar geleden en ook voor Church was een nieuwe „eye-catcher” zo vlak voor zijn herverkiezing niet weg. bondgenootschap tussen Turkije en Hit- ler-Duitsland. Na de Tweede Wereld oorlog was hij driemaal betrokken bij een staatsgreep in Turkije: in 1957, in 1960 en in 1963. In 1973 deed Türkes’ MHP voor het eerst mee aan parlementsverkiezingen en behaalde daarbij 3 van de 450 zetels. Twee jaar later kwam de MHP in de Turkse regering: zij kreeg twee minister sposten in het toen gevormde tweede ka- binet-Demirel. In juni 1977 haalde de MHP bij de verkiezingen een forse winst en kwam op 16 parlementszetels. In het nieuwe (derde) kabinet van Demirel kreeg zij vijf ministers. Türkes zelf werd vice- premier en werd als minister belast met de binnenlandse veiligheid (ondermeer het toezicht op de geheime politie). Hij behield deze post een half jaar. Óp 31 december 1977 kwam een einde aan het kabinet-Demirel. Het programma van de MHP, geformu leerd door Türkes zelf, kan worden om schreven als ultra-nationalistisch. De par tij ijvert voor herstel van de glorie van het Osmaanse rijk, een Groot-Turkije dat ook de Turkse minderheden in de Sovjet-Unie en in Irak moet omvatten, wat impliceert dat deze groepen moeten worden „be vrijd”. Tegelijkertijd verkondigt de partij dat in dit „Turkije voor de Turken” geen plaats kan zijn voor de thans in Turkije wonende Koerdische en Armeense bevol kingsgroepen. Voorts is de MHP voor een soort corporatistische maatschappijorde- ning en voor snelle vérgaande industriali- mogelijk „linkse invloeden” onder de Turkse gastarbeiders krachtig te worden bestreden. Daartoe zijn in de loop der tijd diverse kantoren van de MHP in het bui tenland opgericht. In 1976 moesten dezen op last van het Turks consitutioneel ge rechtshof worden gesloten, maar effect had deze uitspraak nauwelijks. In West-Duitsland eiste de overkoepe lende vakcentrale DGB een onderzoek naar de activiteiten van de MHP en van haar commando-organisatie Grijze Wol ven. Dit naar aanleiding van klachten van Turkse gastarbeiders over initmidatie en mishandeling. Toen de Westduitse justitie dat onderzoek instelde en op grond hier van vervolgens maatregelen aankondig- de, werd het Europese hoofdkwartier van de MHP verplaatst naar Nederland. Als generaal-inspecteur van de MHP-Neder- land treedt volgens kranteberichten uit 1976 een zekere Orhan Yilman op, die zijn uiterst rechtse denkbeelden tegenover een verslaggever niet verhulde. Uit zijn mond kon de uitspraak worden genoteerd dat het nationaal-socialisme in Duitsland „zijn vruchten had afgeworpen”. Sinds 1976 is van verschillende kanten aangedrongen op een diepgaand onder zoek naar de activiteiten van de Grijze Wolven en andere mantelorganisaties van de MHP, onder andere door het Neder lands Centrum voor Buitenlanders, door enkele politieke partijen, en door de HTIB, de progressieve Organisatie van Turkse Arbeiders in Nederland. Zij wij ^s^Mimflnres 7' i A (Van onze buitenlandredactie) Vandaag komt er een einde aan 76 jaar strikt Amerikaans bestuur in de Panamakanaalzone wanneer vice-president Walter Mondale Pa nama mede-beheer over de 80 kilo meter lange en 16 kilometer brede zone, eens zo Amerikaans als het Vrijheidsbeeld, geeft. Voor de Amerikanen is dan de eerste stap gezet die over twintig jaar zal leiden tot volledige overdracht van het bestuur aan Pa nama en beëindiging van alle Ame rikaanse militaire aanwezigheid in de zone tegen het jaar 2000. Voor Panama betekent het het begin van het einde van buitenlands beheer dat het toestond in ruil voor Amerikaanse militaire steun voor Panama’s onafhankelijkheidsver klaring van Columbia op 3 novem ber 1903. Voor de gemiddelde Panamees zal het betekenen het verdwijnen van een strook Amerika, compleet met militaire bases, kerkhoven, ba- seballvelden en bioscopen. In die zone kon een panamees worden ge arresteerd en naar een Engelsspre kende rechter gebracht wegen het overtreden van een vreemde wet. De Panamese radiocommentator Andres Vega, die terugdacht aan de tijd toen hij als kind door Ameri kaanse politiemannen werd opge pakt omdat hij vruchten had ge plukt aan bomen in de zone, zei dat het eerste ding dat hij vandaag zou doen, het klimmen in zo’n boom en het plukken van de vruchten, zou zijn. Het was 18 november 1903 toen het twee weken oude land Panama een verdrag ondertekende dat Was hington voor altijd het beheer over de zone gaf en het recht er een kanaal te graven. Sindsdien hebben de Verenigde Staten de kanaalzone beheerd als een tehuis-ver-van-huis voor 10.000 soldaten en 40.000 burgers, de mees ten werknemer van de Panama Ca nal Company. Er waren Amerikaanse postkan toren, snack-bars-Amerikaanse stijl en bioscooptheaters die de nieuwste films uit Hollywood ver toonden, kerkhoven in Amerikaan se stijl en tientallen militaire bases en Amerikaanse politiemannen, rechtbanken en rechters. Voor de Amerikanen was het een tropisch paradijs dat wil zeggen tot vier Amerikaanse soldaten en twintig Panamezen werden gedood in onlusten in 1964 die een protest tegen het verdrag uit 1903 waren en een eis dat de zone aan Panama zou worden teruggegeven. Er volgden dertien jaar van lo pende en stokkende onderhandelin- gen, die eindigden op 7 september 1977, de dag waarop president Car ter en het Panamese staatshoofd generaal Omar Torrijos, het ver drag ondertekenden dat het overdrachtsproces van twintig jaar inluidde. Vandaag heeft Panama soeverei niteit gekregen over de hele zone, maar onmiddellijk administratief bestuur in slechts 60 procent van 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 belangrijk is prestige? U X 'T 7XJ het gebied, voornamelijk vlak land, civiele gebouwen en stukken onge bruikte Amerikaanse militaire bases. De Amerikanen houden tot 1998 het daadwerkelijk bestuur over hun actieve landmacht-, marine- en luchtmachtbases in de ontbonden kanaalzone zetel van het Ameri kaans zuidelijk opperbevel en verantwoordelijkheid voor de vei ligheid van het kanaal. Van eigenaar verwisselen de ha vensteden Balboa op de pacifische en Cristobal op de Atlantische kust, delen van de steden Altos de Bra zos, Margarita en Coco Solito, onge bruikte delen van fort San Lorenzo en de luchtmachtbasis Randolph, de vliegvelden Campo de Francia en Allbrook, veel van het Ostun- en Alajuetameer, Summit Park, de brandstofopslag van La Boca en zijn baseballveld, en vier kleine ei landjes. Het beheer over het kanaal en zijn ZUID- \AMfPiKA

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4